Etentje uit. Rekening: 32.30 Betaald! Zonder geld-op-zak. z NTaomooo p~». -D» Met de groene Betaalcheque. Even goed als contant geld. rumbonen limonade siroop _|19 132 dopei^ten oy 98 marie biscuits „E 135 GOUDEN BLADSPEID abrikozen - jam beschuiten Merkenkleurwedstrijd 150.000,- Dubbele Australische tenniszege in Parijs Venetiaans glas in dep ressie voor 1 Keurpostkaart aan prijzen Multi-miljonairs in Amerika Treinvertr aging als gevolg van baldadigheid Zes landen betalen V.N. niet Prins Bernhard terug uit Amerika Jamaica 200 gram J20 Frisco [sinaasappel- of frambozensmaak] fles 600 cc Frisco literblik 2-biadige gouden broche Frisco huishoud I pot .118 rol a 13 brosse (bij aankoop van f 15,- boodschappenl zelfde prijs als 35 jaar terug voor sterk in 't goede merk SPIEGELS Pagina 12 MAANDAG 29 APRIL 1968 i"'^,E0 c rn^r ycw-4»®» ""n^tT7M«ANtlE/S0'- i., Hilferta **M2 "5° 50 3G Contant betalen zonder geld-op-zak? Ja, dat kan tegenwoordig, met de Betaalpas en een Betaalcheque. Dat is modern. Makkelijk en veilig. En het kan overat. Want iedereen accepteert uw Betaal cheque graag. Omdat de banken im mers uitbetaling garanderen. Wilt u ook gebruik maken van deze praktische, nieuwe bankservice? Als u een bankre kening heeft kuntuBetaalpasen Betaal cheques rechtstreeks aanvragen. Hebt u geen bankrekening? Waarom zou u er dan geen openen? Dat is immers snel geregeld. Loop eens binnen bij een bank. Centra jubileert u profiteert Sierlijke 14-karaats gouden broche, rijkskeur, in prachtig étui winkelwaarde: 17,50 jubileumprijs: 1 kaart f 10.- gespaard. M winkelwaarde: f 29,75 jubileumprijs: 1 kaart f 10.- gespaard f 9,50 bijbetaling 13 Alle kinderen van de lagere school mogen meedoen. In totaal: 300 prachtige kinder fietsen en duizend andere leuke prijzen.Bovendien:15af- wasautomaten (winkelwaarde 899,- waar nodig met water ontharder) voor 15 gelukkige J moeders van de 15 hoofd- prijswinnaars. Vraag gratis kleurplaat met èlle bijzonder heden bij uw Centra-winkelier. Attentie! Er zijn 3 wedstrijd rondes van 14 dagen. Elke ronde is er 'n nieuwe kleur plaat. Drie rondes... da's 3 x meedoen, da's 3 x kans op 'n fiets, 'n afwasautomaat of één van de 1000 andere prijzen. Veel eucceel Voor ziekenhui zen en andere instellingen zijn de kleurplaten gratis ver krijgbaar. Stuur 'n.briefkaart aan: postbus 87, Bodegraven. 15 magnifieke afwasautomaten voor 15 gelukkige moeders •n 1000 andere prijzen. PARIJS Zowel het heren- als het dames-enkelspel bij de internationale kampioenschappen van Parijs op harde banen is geëindigd in een Australische overwinning. Bij de heren versloeg Bob Carmichael de Fransman Pierre Dar mon met 6-3, 8-6 en 12-10. Gail Sheriff was in de finale bij de dames veel sterker dan haar landgeno te Helen Amos, 6-1, 6-0. Regen had het proghamma in Parijs nogal in de war gestuurd. De halve finale tussen Carmichael en Tom Edlef sen moest zaterdag worden afgebroken nadat Edlefsen een voorsprong had van twee sets tegen een. De andere halve finale tussen Pierre Darmon en Tho mas Koch kon helemaal niet gespeeld worden. Om de eventuele winnaar van die laatste partij niet te duperen werd besloten het duel tussen Koch en Dar mon in te korten tot ten hoögste drie sets. Edlefsen en Carmichael zouden zondagmorgen ten hoogste nog maar twee sets moeten spelen, het zou dus onrechtvaardig zijn om de andere hal ve finalist kort voor de eindstreep nog te dwingen een mogelijke vijf-setter te spelen. Zondagmorgen greep Carmichael de sets, die hem nog van de winst scheid den in de kortste keren met 6-4 en 6-0. Pierre Darmon had meer moeite met Thomas Koch 6-4, 6-3. De belangrijkste uitslagen van het weekeinde waren: dames-enkelspel, finale: Gail Sher- riff (Austr.)-Helen Amos (Austr.) 6-1, 6-0; heren-enkelspel halve finales: Car michael (Austr.)-Edlefsen (VS) 10-8, 4-6, ft-4, 6-0; Pierre Darmon (Fr)-Tho- mas Koch (Braz) 6-4, 6-3; finale: Car- michael-Darmon 6-3, 8-6, 12-10; ge mengd dubbelspel, halve finales: Gail Sherriff Austr .)/Chanfreau (Fr.)-Rosa Maria en Pierre Darmon (Fr) 6-3, 6-3; Monique Salfati (Fr)/Carmichael (Austr)-Helen Amos/Dibley (Austr) 6-3, 10-8. De finale wordt niet meer ge speeld. Dames dubbelspel: Gail Sherriff He len Amos-Monique Salfati/Rosa Maria Darmon-Reyes 6-2, 6-3. NEW YORK Het tijdschrift Fortu neschrijft, dat 66 Amerikanen die tus sen de k2 en 92 jaar oud zijn, een ver mogen hebben van meer dan 150 mil joen dollar. 153 Amerikanen bezitten meer dan 100 miljoen dollar. De txoee rijkste mannen, beiden miljardair, zijn volgens het tijdschrift Paul Getty, die zijn geld in de olie verdiend heeft en de industrieel Howard Hughes. Volgens 'n „voorzichtige schatting" zou het vermo gen van deze twee mannen minstens in de buurt van een miljard dollar liggen. De gebroeders Rockefeller, onder ivie gouverneur Nelson Rockefeller van New York, zouden elk zo tussen de 200 en 300 miljoen dollar bezitten. BERLIJN Rudolf Hess, de laatste Nazi-bons die in de Spandau-gevangenis in WestrBerlijn zit, is 74 jaar geworden. Hess zit al sedert mei 1941 in een cel. nadat hij per parachute in Engeland was geland op een zelf-bedachte vre desmissie. In 1946 werd hij in Neuren berg tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. UTRECHT Onbekenden hebben za terdagavond in Utrecht een houten dwarsligger op de rails in de spoorlijn Utrecht - Amersfoort gelegd. Even Ia- ter reed er een elektrisch getrokken personentrein overheen. Omdat er na een eerste controle geen sprake leek te zijn van schade, reed de machinist door, na de brokstukken hout te hebben weggetrokken. Bij het binnenkomen van het station Amersfoort vond de machinist de rem weg langer dan normaal. De lokomo- tief is toen uit de dienst genomen. De dwarsliggers lagen voor het grij pen, omdat zij ter plaatse worden ver vangen door betonnen exemplaren NEW YORK Zes landen kunnen momenteel hun stemrecht in de Ver enigde Naties verliezen, wegens achter stallige betaling, heeft de secretaris-ge neraal Oe Thant vrijdag in een brief aan de voorzitter van de algemene ver gadering meegedeeld. Het zijn Kongo- Kinsjasa, Dahomey, de Dominicaanse Republiek, Haiti, Mali en Paraguay. De ze hebben al twee jaar lang hun bijdra gen niet betaald, wat hun volgens art. 19 van het handvest hun stemrecht kan kosten. Deze maatregel is tot dusver nooit toegepast omdat de algemene ver gadering steeds de in genoemd artikel vervatte clausule heeft toegepast, waar in staat dat zij niet van kracht is in geval van force majeur. EILAND MURANO, (Italië) De beraemde glasfabrieken van Murano, waar vaklieden met bolle wangen glazen voorwerpen blazen die tot de mooiste glas- produkten ter wereld behoren, zyn in een sombere depressietyd aangeland. „Ik geloof dat wjj eenvoudig in te snel tempo hebben geïndustrialiseerd en ge commercialiseerd", zuchtte glasblazer Estavan Rosetto, terwijl hy van het eiland over de moerassige lagune uitzag naar de naburige stad Venetië. „Wy hebben de wereld de spiegel van de moderne tyd geschonken, wy hebben de paleizen van Europa vol gehangen met kroonluchters, wU hebben voorwerpen van draad glas vervaardigd voor koningen, maar plotseling vond een aantal van ons dat het winstgevender zou zijn toiletspiegels en reageerbuisjes te maken. Dat was een vergissing". In Kopenhagen vielen enige gewonden, toen de pc'litie optrad tegen betogers, die de Amerikaanse ambassade in de Deense hoofdstad met molotof-cocktails, fles sen en eieren bekogelden. Het incident deed zich voor na een ordelijke Viëtnam- demonstratie. SCHIPHOL Prins Bernhard is van ochtend om half acht per vliegtuig uit Montreal teruggekeerd van de Bilder- bergconferentie, die hij dit jaar in Mont Tremblant (Canada) heeft geleid. Op Schiphol stond een helikopter ge reed, waarin de Prins terstond overstap te om er mee naar Warmelo te vliegen, waar zijn moeder woont. Met de Prins kwam uit Montreal een van de andere deelnemers aan de con ferentie terug, de a.r. fractieleider mr. B. W. Biesheuvel. Het gevolg is geweest, dat meer dan de helft van de beroemde Venetiaanse glasblazers de lopende band in hun ateliers hebben geïntroduceerd. Zij bots ten tegen de vernietigende concurren tie van enorme en moderne glasfabrie ken in Frankrijk, Spanje, Tsjecho-Slo- wakije en Japan. En tot overmaat van ramp is een van de specialiteiten van het eiland de kleine glazen kralen voor grafkransen uit de mode ge raakt. Twee fabrieken zijn gesloten, die zijn naar het vasteland verplaatst om de transporten over zee te vermijden en te profiteren van de hoogconjunctuur in de industriehaven van Ventië, Porto Mar- ghera. Vier eeuwen geleden zou de Doge van Venetië afgezanten van de staat heb ben gestuurd, om elke glasblazer te ver moorden. die met zijn geheimen naar het buitenland zou zijn geëmigreerd. Thans noemen de eilandbewoners hem een „verrader" en de zaak is afgedaan. Het eiland Murano is de glasgieterij van Venetië geworden in de dagen toen de Venetianen ongeveer het monopolie van de kunst hadden en de enigen in Europa waren die wisten hoe zij een spiegel moesten maken. Zovele noodlottige branden hadden Venetië in de 13e eeuw geteisterd, dat alle glasovens op hoog bevel naar Mu rano werden verplaatst, dat hierdoor de voornaamste glasindustrie van de Westerse wereld kreeg. In de zestiende eeuw nam de bevolking toe tot meer dan 30.000 zielen; thans is zij vermin derd tot nog geen 8.000. De bijzondere eigenschappen van het zand op het eiland en de afzetting van zeeplanten in de lagune hebben Murano tot een geschikte plaats voor de glas- fabricagc gemaakt, de glasblazers wer den de troetelkinderen van de rege ring. Zij hadden hun eigen adel, munt ten hun eigen geld en genoten veelom vattende burgerlijke voorrechten. Een speciale politie beschermde hen tegen eventuele „industriële spionage". Een tocht over het door kanalen door sneden eiland onthult thans een groep vuile fabrieken opgetrokken uit rode baksteen of gore natuursteen met hoge zwarte schoorstenen en houten aanleg steigers. Vele arbeiders zoeken op het vasteland beter betaalde baantjes. Niettemin varen elke zomer honder den toeristen van Venetië naar het ei land, om te zien hoe de meester-glas- blazer voor de oven zijn blaaspijp zwaait als een toverstaf. Hij brengt hem aan zijn lippen en produceert licht blazend een bel van gloeiend glas. Na enige manipulaties legt hij een door schijnend miniatuurdier neer. Maar men erkent dat een groot deel van de produktie grof is: kandelaars, ingewikkelde bladeren van glas, opzich tige tumblers en zelfs blauwe fontein tjes met rode rozen die wijn of water spuiten. „Wij moeten het erfdeel van onze vaklieden bewaren", zegt Angelo Barovier, directeur van de oudste fa briek van Murano, Baroviertoso. Onze enige hoop is een beroep te doen op de goede smaak van de mensen en de goedkope koppen, flessen en spiegels te vergeten". Barovier en andere glasfabrikanten hebben de laatste drie jaar de uitvoer van glazen kunst naar de VS en Euro pa met 20 procent weten op te voeren. Sommige hebben opdracht gekregen de ornamenten te leveren voor de verlich ting van grote hotels en luxueuze ap partementen in het buitenland. „De commerciële fabrieken moeten terug naar hun kunstvaardigheid" zegt Barovier, „anders gaan ze eenvoudig dood."

De Vallei | 1968 | | pagina 12