Troebele sfeer om rechtse herdenking van de Zwijger Ridder uit Gorkum lust tegenstanders rauw aaftNbckn aatitö» Voor miljoenen aan LSD in beslag genomen ABN Spaarbiljet 1968/72 aaftttckn HUMPHREY'S KANSEN ZIJN NIET GERING v Ontvoerderssyndicaat op Sardinië werkzaam zonneschermen B ARA-[ION Tegenbetoging bij manifestatie in Delft Visj es gaan wonen in autowrakken Grote vangst van Scotland Yard Blaiberg reed in zijn auto Consumenten bond heeft al bijna 200.000 leden „Harde, maar eerlijke campagne" Valdispert® Zaakgelastigde doodgeschoten Jongeman ging ouders met mes te lijf GRAPBLLON PREMIER IAN SMITH REIKTE jGOUDEN PLOEGUIT Apollo-vlucht met 3 man aan boord Vijf kinderen in V.S. vermoord VIJFTIGERS KNOKPLOEG Proef 'ns... MMM... Nu al! „GRANIETEN MVUR' Proef 'ns... MMM... Nu al! f 100,— groeit veilig tot f 130,— in vier en een kwart jaar Algemene Bank Nederland INTERPOL BELASTERD Proef 'ns... MMM,.. Nu al! Nerveus? Kalmeert! EEN FEESTELIJKE TRAKTATIE VOOR U EN UW KINDEREN NEDERLANDER WERD WERELDKAMPIOEN SYNDICAAT SYMBOLISCH uw markiezen maker adviseert u DELFT De sfeer is duidelijk troebel als mr. L. R. J. Ridder van Rap- pard, burgemeester van Gorkum,mom half twaalf zaterdagmorgen zijn auto voor de Stadsdoelen parkeert. Op straat delen studenten en leden van de Socialistische Jeugd Delft en Rotterdam anonieme pamfletten uit; binnen ver zamelt zich een gezelschap van rechtsen en ultra-rechtsen. Het Comité Herdenking De Zwijger gaat de 435 jaar geleden geboren en In 1584 overleden prins Willem van Oranje herdenken. Mr. L. R. J. Ridder van Rappard zit het comité voor; zijn rechterhand is de Haagse advocaat en bestuurslid van de Boerenpartij, mr. L. van Heyningen. Als een humorloze conferencier kondigt hij aan kondigt hij af. Binnen speelt de Delftse Muziekver eniging Kunst na Arbeid; buiten exer ceert de drumband van Jong Jubal uit Zwolle. Decor: vlaggen van oranje-blan- je-bleu, vaandels met de Vlaamse leeuw, meisjes uit België met uniformpjes die herinneren aan die van de Jeugdstorm uit de jaren veertig en leden van de Federatie Nederlandse oud-strijdersor ganisatie, in kaki pakken, een enkeling met een lege pistooltas; twee met kle wangs. Onder het publiek veel leden van de BoerenpartijBomans uit Heemstede, lid van de Noodraad, Raoul Campagne, voorzitter van de Boerenpartij te Am sterdam,Peter van Zon, leider van de knokploeg van dezelfde partij. Op de pamfletten die buiten worden uitgedeeld, staat een van de aanwezi gen, de in 1942 door Vrij Nederland als NSB-er op de schandlijst geplaatste J. Kruis, met foto en al afgebeeld. Kruis wil, buiten voor de Doelen een interview weggeven aan een radio-re porter van de Vara. Ridder van Rap pard steekt er een stokje voor. „Kruis" zegt hij, „heeft niets met het comité te doen". En tot Kruis; „Je doet deze optocht toch al geen goed. Als u zich op de een of andere manier manifesteert krijgt u het met mij aan de stok". Tot een dame uit zijn gezelschap die de Vara hekelt: „Ook onder de linksen zijn fatsoenlijke mensen." De dame in kwestie zegt: „Ja maar als ik Mies Bouman zie, moet ik wel op de pot". Binnen speelt Kunst na Arbeid: De watergeus staat voor Den Briel. Er zijn 300 mensen; buiten maken 50 socialis tische jongeren een rondedans rondom de majorettes van Jong Jubal. De ridder spreekt het ls half één. Verwacht waren 2000 tot 3000 mensen; het zijn er nog steeds 300 gemid delde leeftijd vijftig jaar. „Het is ons een vreugde dat u al len hier zijt", zegt mr. Van Rappard, „maar het is jammer dat er zo weinig zijn. De oorzaak daarvan ligt in het feit dat men, als men een herdenking als deze wil bezoeken, betrokken dreigt te worden in de baaierd van demonstra ties die dan ontstaan". „Daarom zeggen velen", aldus de rid der, „we geloven het wel. We herden ken het in familiekring. Maar het is een schande dat de volkskracht en de nationale trouw van het Nederlandse volk die weg zijn opgegaan". Hij gaat verder: „Wij pretenderen niets. Wij willen slechts getuigen van de grote dankbaarheid voor een man die in het verleden niet heeft versaagd de vrij heid, die we thans hebben, te waarbor gen". „Ons ontbreekt het niet aan moed. Tot de tegenstander zeg ik: Kom maar op; tot de laatste snik lusten we jullie rauw en levend". Over de pers zegt de Gorkumse bur gemeester: „Wij hebben geen extreme bedoelingen. Er zal met leedvermaak worden geconstateerd dat er weinig be langstelling is; er zullen commentaren komen, daar weet ik alles van. Daarom heb ik mijn rede op papier gezet en die wordt aan iedereen uitgedeeld. Ik expe rimenteer al langer... met een paar van die kwaaie rot-jongens." Als tegen één uur de stoet, voorafge gaan door muziek, zich in beweging zet loopt de gehekelde Kruis bij de leden van het comité. Hij wordt naar achte ren gewerkt, neemt een demonstrant 't pamflet af waarop hii staat met de tekst: „De graf schenner is weer actief" De rechtse Belgen hebben een eigen knokploeg. Als bij de Nieuwe Kerk een aantal jongeren spottend de Hitlergroet brengt en in koor „Dood aan het fascis me" aanheft, komt de Belgische knok ploeg in actie. Er vallen dank zij de politie, die zeer handig en verstandig optreedt, geeo klappen, maar de jongeren mogen de kerk niet in. ADVERTENTIE PARIJS. Frankrijk heeft een mooi afzetgebied gevonden voor oude autokarkassen. Over enkele dagen zul len ruim tweehonderd autowrakken in het water worden gegooid langs de Noord-bretónse kust, niet ver van Saint Brieuc. Dit gebeurt met het doel om dit deel van de Bretonse kust op nieuw te bevolken met schaal- en schelpdieren en de kleinere vissoorten, die in rotsspleten plegen te leven. In een streek langs de Middellandse Zee heeft deze methode al uitstekende resultaten opgeleverd. Het is gebleken dat kreeften, krabben, oestersoorten en andere schelpdieren, alsmede de kleine rotsvisjes door deze kunstmatige schuilplaatsen worden aangetrokken. Zij kunnen zich daar in alle rust ont wikkelen en vermenigvuldigen. Ridder van Rappard en mevrouw Goedkoop-Everts zullen er namens het comité een krans leggen op de tombe van prins Willem van Oranje. De socialistische jeugd heeft ook een krans maar met het opschrift: „Namens het oprechte deel van de bevolking". De politie verbiedt het aanbrengen van die krans. Ds. C. M. Graafstal, legerpredikant, en lid van het comité neemt het woord. Hij schetst de geschiedenis van de Oranjes, prijs hun moed en hun ver bondenheid met het Nederlandse volk, maar zegt ook: „Geborneerd nationalis me zouden verraad zijn aan de begin selen van Willem de Zwijger en van ons volk. De oranje-organisaties zouden er niet bij betrokken willen zijn indien ooit nationaal-socialistische of fascis tische groepen zich zouden willen mees ter m^ken van een herdenking als deze. Dan zou dit comité zichzelf ontbinden." Terwijl de dominee spreekt delen vaardige handen in de kerk het ultra rechtse blad Europa-post van de aan wezige Gerard van der Ven uit. De po litie, die een krans en andere pamflet ten uit de kerk weerde laat dit blad toe. Op pagina drie slaat een gedicht van het comitélid mr. Willem Beernink. Het begint met: „Dietsland, mijn Dietsland, nog ben je een droom". Het eindigt: „Dietsland, mijn Dietsland wordt wer kelijkheid". De kerkdienst loopt ten einde: de groep keert terug naar de Stadsdoelen; het is kort na drie uur. Binnen, nadat de oudstrijders buiten 'n militante show hebben weggeven, spreekt een Zuidafri kaan. Hij heet Van der Dussen en zegt na een oratie over Willem de Zwijger: „Ik had in Zuid-Afrika gehoord dat in Nederland herdenkingen als deze niet meer mogelijk waren. Het tegendeel is gebleken en er is iets groots uit ge groeid". „Laat ik over mjjn land dit zeggen: Laat niemand trachten ons te onder drukken. Hij zal zijn kop stoten op een granieten muur, want' ook in Zuid-Afri ka wappert het oranje-blanje-bleue". De man krijgt een staande ovatie; 't publiek heft 't volkslied van Zuid-Afri ka aan .waarvoor mr. Van Heyningen de aanwezigen hartelijk dankt. Mr. Ridder van Rappard spreekt een uur. Hij wordt twaalf maal door ap plaus onderbroken en krijgt tot slot een ovatie en een groot aantal toegestoken handen die hij in dank schudt. Hij heeft gezegd: „Koningsgezindheid, nationalis me, vaderlandsliefde behoren naar hu welijkstrouw, zelftucht, zelfverlooche ning, kuisheid en ascese, eer en fatsoen tot de zegenaamde taboes van onze he laas zo onverlichte of wil men liever: onderontwikkelde eigen eeuw''. Maar hij zei ook: „Kwalijke, of liever kwaadaardige tegenstanders, van wie er zelfs in een hoek zitten van waaruit men insinuaties niet zou hebben ver wacht, schelden ons uit voor provoca teurs, rechts-radicalen en mensen die aan „orangitis" zouden lijden". ADVERTENTIE ADVERTENTIE Dat is een samengestelde interest van 6,36% per jaar. Bovendien is fiscaal voordeel mogelijk door verschuiving van inkomstenbelasting. Al onze kantoren kunnen u nader inlichten over de voordelen, verbonden aan het ABN Spaarbiljet 1968/72. U bent welkom bij de Van onze correspondent LONDEN Op tal van plaatsen in en bij Londen zijn tijdens het week- eind$ grote hoeveelheden LSD en an dere bewustzijnsverruimende middelen in beslag genomen. Bij een inval op twee adressen in Lon den vond Scotland Yard voor een waarde van anderhalf miljoen pond sterling aan LSD, de grootste vondst ooit in Engeland gedaan van dit mid del, dat hallucinaties opwekt. Een vrouw van 26 jaar en vijf mannen wer den gearresteerd. In de nacht van zaterdag op zondag werden er twintig arrestaties verricht in een nachtclub in Woolwich, waar van zeventien wegens het ongeoorloofd bezit van opwekkende middelen. De grote slag die de afdeling verdo vende middelen van de Londense poli tie heeft geslagen met de LSD, was geruime tijd zorgvuldig voorbereid. Via Interpol had men belangrijke in lichtingen gekregen over het smokke len van dit middel naar Engeland, waar het op de zwarte markt veel af trek vindt. Een andere opzienbarende gebeurte nis was de arrestatie van de bekende Amerikaanse zangeres van protest- en volksliedjes Julie Felix (29). Zij stond op het punt naar Montreux te vertrekken voor het televisiefesti val dat daar wordt gehouden, toen zij op London Airport werd gearresteerd. Zij had marihuana bij zich en veel meer geld dan geoorloofd js bij ver trek uit Engeland. Julie Felix is in Engeland buitenge woon populair, vooral ook haar tele visieprogramma's voor de BBC. JOHANNESBURG —Philip Blai berg, de Zuidafrikaanse tandarts, die een nieuw hart heeft gekregen, rijdt weer auto. Hij werd 117 dagen geleden geopereerd. „Maar", aldus de ridder, zeer bewo gen, „ik zal nooit toestaan dat na twee kampen en twee gevangenissen, mijn verleden wordt bezoedeld. De man die dat doet sleep ik voor de laatste rech ter". „Vandaag zijn we opnieuw anoniem belasterd", en ridder van Rappard doelt daarbij op de anonieme pamfletten waarin z(jn neef van landverraad wordt beticht. „Als er bfj ons fascistische ele menten zouden willen binnendringen ik kan het aan hun smoel niet zien dan zullen we ze weren. Tot de laatste aan toe. Als we mr. Van Rappard na zijn re de vragen of hij „blij is met zoveel le den van de Boerenpartij en een figuur als de heer Kruis om zich heen", zegt hij: „Kruis heb ik gezegd zich nergens mee te bemoeien. De aanwezigheid van leden van de Boerenpartij heeft ner gens mee te maken". Vraag aan de rechterhand van de heer Van Rappard; mr. Van Heyningen: „Bent u nog steeds lid van de Boe renpartij?" Van Heyningen: „Dat heeft er niets mee te maken u begrijpt het niet". Bent u nog lid of niet? Van Heyningen: „Meneer u bent waan zinnig". Buiten schreeuwen de jongeren: „Do aan het fascisme". ROTTERDAM De Nederlandse eonsumentenbond verwacht dit jaar het 200.000ste lid te kunnen begroeten. Dit zei zaterdag de voorzitter van de bond jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch, Ridder van Rosenthal op een bijeenkomst van de consumentenorganisatie in Rotter dam ter gelegenheid van het vijftienja rig bestaan. In die tijd werden ongeveer 2500 merkartikelen aan 'n vergelijkend kwa liteitsonderzoek onderworpen. Verder werden nog 2500 andere goederen en diensten onderzocht wat prijzen en ta rieven betreft. De voorzitter zei dat de leden van.de bond ook veel gebruik maken van de ledenservice. Vorig jaar werden er meer dan 16:000 adviezen aan leden verstrekt. Prof. mr. Sj. Groenman zei dat de consument een groeiende behoefte heeft aan advies van deskundigen, omdat hij bij zijn aankopen voor vele onbekende raadgevers staat. De markt is voor de consumenten ondoorzichtig geworden. Daarom worden zij gedwongen zich aan een te sluiten ter behartiging van de gemeenschappelijke belangen en voor het krijgen van deskundige, objectieve voorlichting. ADVERTENTIE WASHINGTON (Reuter) Vice-president Hubert Humphrey heeft za terdag meegedeeld dat hij zal meedingen naar de kandidatuur van de democratische partij voor het Amerikaanse presidentschap. Hij deed dit in een rede in Washington, waarin hij de kiezers opriep tot patriottisme en tot steun aan de politiek van de regering-Johnson. De Democratische partij heeft nu drie actieve mededingers naar de kandida tuur voor het presidentschap: vice-pre sident Hubert Humphrey en de senato ren Robert Kennedy en Eugene Mac- Carthy. De kandidatuur van Humphrey werd verwacht sinds president Johnson op 1 april bekendmaakte dat hij zich niet herkiesbaar stelde. De kansen voor Homphrey om op het Democratisch partijcongres in augus tus tot kandidaat te worden gekozen, worden hoog aangeslagen. De vroegere links-radicale senator uit Minnesota is de enige aanvaardbare Democratische kandidaat voor de rechtervleugel van de Democratische partij. Van de drie Democratische presi dentiële kandidaten is Humphrey de enige „havik", een krachtig voorstan der van de tot dusver gevoerde Ame rikaanse politiek in Viëtnam. Boven dien kan Humphrey rekenen op de steun van de zakenlieden, de vakbonds leiders en vele Democratische beroeps politici. Humphrey beloofde zijn geestdriftige toehoorders in Washington een „harde" maar eerlijke campagne. Met een dui delijke verwijzing naar zijn twee De mocratische rivalen zei Humphrey dat 1968 het jaar van het gezonde verstand diende te zijn en niet het jaar van vlammende rhetoriek en „het zoeken naar zondebokken voor onze proble men". Humphrey prees Johnson voor zijn dramatische leiderskwaliteiten". Hij vond dat de president „dapper" en zon der enige „persoonlijke ambities" had gehandeld in zijn pogingen de eenheid in Amerika te bewaren en de vrede in Zuidoost-Azië tot stand te brengen. Volgen Humphrey was de tijd aan gebroken om wat hij noemde een „nieuw Amerikaans patriottisme" tot uitdrukking te brengen. ADVERTENTIE Ook voor nerveuze kinderenl Verkrijgbaar bij H.H. Apothekers en Drogisten MANAGUA (Nicaragua) De West- duitse zaakgelastigde in Nicaragua, de 59-jarige Ernst Newman, is zaterdag avond dood in zijn woning aangetrof fen, aldus een mededeling van de poli tie. Hij had een schot in zijn buik en een in zijn hoofd. Een pistool lag naast het lijk. DEN HAAG De achttienjarige huis schilder E. V. is zaterdagavond in Den Haag voor zijn huis door de politie ge grepen toen hij zijn vader met een mes achterna rende. De schilder was omstreeks half tien aangeschoten thuis gekomen. Toen zijn ouders daar aanmerking op maakten, stormde hij naar de keuken, greep een mes en probeerde daarmee zijn moe der te steken. Zijn vader, die tussenbeide kwam, wist dat te voorkomen maar werd zelf aangevallen. De man vluchtte de straat op, achtervolgd door zijn zoon. De huis schilder werd opgesloten wegens po ging tot doodslag. Niemand werd ge wond. „De tijd is gekomen", zo zei Hum phrey, om in te zien dat dit land meer kracht heeft dan zwakheid, meer hoop dan wanhoop, meer vertrouwen dan twijfel en dat we een betere kans ma ken dan elke andere natie uit de jong ste geschiedenis om de problemen op te lossen, waarmee we geconfronteerd worden. OEBR. STEUR SCHIEDAM ADVERTENTIE ROOD EN WIT ALCOHOLVRIJ DRUIVESAP De heer M. Schoonen uit Zeelst (N.-Br.) krijgt hier uit handen van de pre mier van Rhodesië, Ian Smith (rechts) de „gouden ploeg". DEN HAAG De Nederlander M. Schoonen (30) uit het Noordbrabant se Zeelst bij Veldhoven is zaterdag in Rhodesië wereldkampioen ploegen geworden. De heer Schoonen nam uit handen van premier Ian Smith de trofee, een gouden (miniatuurploeg), Daarmee heeft hij de drie Neder landse organisaties wan plattelands jongeren, die hem naar de wedstrij den hadden uitgezonden, in een lastig parket gebracht. Zij hadden de Ne derlandse deelnemers gezegd ieder contact met de Rhodesische autori teiten te vermijden en van hen geen prijzen aan te nemen. De secretaris wan de Katholieke Plattelandsjongeren Nederland, drs. G. H. in 't Klooster, zei gisteren dat tot uitzending van Nederlandse ploe gen naar Rhodesië pas was besloten nadat de wereldploegorganisatie had verzekerd, dat contacten met de Rho desische autoriteiten zouden worden vermeden. De nieuwe wereldkampioen ploegen komt op 6 mei in Nederland terug. Hem zal dan worden gevraagd waar om hjj 't hem opgelegde verbod heeft overtreden. ROME De jacht op de leiders van de benden op Sardinië, die verantwoorde lijk z(jn voor de weergaloze golf van ontvoeringen om losgeld af te persen, is van de hoge heuvels in het binnenland verplaatst naar de hoge, moderne kan toorgebouwen van Cagliari, de hoofdstad van het eiland. Het hele patroon van de zes voornaamste ontvoeringen, die tot dusverre in dit jaar hebben plaatsgehad, wjjst erop, dat een moderne misdadigersbende zich is gaan bezighouden met het aloude handwerk der georganiseerde geldafpersing, door middel van ontvoeringen, dat placht te worden uitgeoefend door bandieten en schapenrovers in de heuvelen. ADVERTENTIE Giovanni Campus, een grootgrond bezitter, die na een gevangenschap van 34 dagen tegen een losgeld van 30 miljoen lire (48.000 dollar) is vrijgela ten, heeft de politie medegedeeld, dat het hoofd van de bende der ontvoer ders „iemanid in de stad" was, „een persoon, die boven alle verdenking stond". De politie is reeds begonnen, deze theorie tot uitgangspunt van haar werkzaamheden te nemen. Zij ver klaarde over aanwijzingen te beschik ken, dat een misdadigersbende van „anonieme ontvoerders" het bedrijf der georganiseerde afpersing door mid del van ontvoeringen heeft overgeno men en er een grootindustrie van heeft gemaakt. De dit jaar ontvoerde zes mannen, waren aliemaal industriëlen, groot grondbezitters en rijke beoefenaars van vrije beroepen of hun zonen. De losgelden zijn van het vroeger ge bruikelijke bedrag van een paar mil joen lire (enkele duizenden dollars) omhoog geschoten tot niet minder dan 100 miljoen lire (160.000 dollar). Bovendien werden de slachtoffers van de ontvoeringen vastgehouden tot het geld was betaald en niet zoals vroeger vrijgelaten op het eerste te ken, dat de familie bereid was een deel van de geëiste som te overhandigen. De politie steunt ook hog op een an der aspect, dat, naar zij zegt, steun geeft aan de theorie van het misdadi- gerssyndicaat. Zij wees erop, dat bij banken op Sardinië of het vasteland van Italië, nooit een spoor is gevon den van aan ontvoerders betaald ge merkt geld of bankbiljetten, waarvan de nummers waren genoteerd. De politie leidt hieruit af, dat het geld op dit zwaar bewaakte eiland niet weer in omloop wordt gebracht, maar buiten het land wordt gebracht om te worden gedeponeerd op dollarrekenin gen of in Zwitserse francs in Zwitser land. Drie van de ontvoerde mannen zijn deze maand in vrijheid gesteld. Een van hen voor het hoogste losgeld, dat ooit is betaald en een voor het laagste van de laatste tijd. Er was een reden voor dit grote ver schil. Luigi Morales, een rijke schroot- handelaar te Cagliari, is na 32 dagen te zijn vastgehouden vrijgelaten tegen termijnbetalingen van het record be drag van 100 miljoen lire. Een dag later lieten ontvoerders, be horende tot de bende van de gevangen genomen bandietenkoning Graziano Mesiina, na een gevangenschap van eveneens 32 dagen Nino Petretto gaan voor vijf miljoen lire. Petretto was de zoon van een agent van de Fiat-autofabrieken. Hij was door de bende ontvoerd op grond van de onjuiste veronderstelling, dat zijn familie rijk was. Dat was zij niet en zij weigerde de geëiste losprijs van 40 miljoen lire (64.000 dollar) te betalen. Dé door de bandieten getiranniseer de bewoners van Sardinië juichten het gevaarlijke besluit van de familie Pe tretto toe. Tenslotte stemde de familie erin toe, een symbolisch bedrag te be talen en de bandieten namen genoegen met vijf miljoen lire als voldoende om hen te bewaren voor gezichtsverlies en lieten hun gevangene vrij. Inmiddels heeft de Italiaanse pers geschokt gemeld, dat thans ook moet worden betaald voor de lijken van ver moorden. De vrouw van de zesde ontvoerde, Paolino Pittorru, heeft aangeboden, zelfs voor inlichtingen over hetgeen van hem is geworden te betalen. Hij is meer dan een maand geleden ontvoerd en gevreesd wordt, dat hij vermoord is. Italiaanse bladen schreven, dat haar aanbod de meest tragische omstandig heid van alle weerspiegelde: dat ver wanten zelfs moeten betalen voor de mogelijkheid, een slachtoffer van de bandieten een christelijke begrafenis te geven. WASHINGTON Het Amerikaanse bureau voor ruimtevaart heeft zater dag besloten, dat de machtige Satur- nus-5-raket, die eind van dit jaar zal worden gelanceerd, drie mannen in een baan om de aarde zal brengen: James McDivitt, David Scott en Rus sell Schweickart. De vorige proef op 4 april (een onbemande vlucht) was een gedeeltelijke mislukking, maar men is er van overtuigd dat de technische pro blemen bij proeven op de grond kunnen worden overwonnen. De nieuwe proef met de Saturnes-5 zal zal worden voorafgegaan door een lan cering met de veel kleinere Saturnus- 1/B, omstreeks augustus. Walter Schir- ra, Walter Cunningham en Don Eisele zullen dan een vlucht rond de aarde maken. Een en ander is bedoeld als voorbereiding voor een reis naar de MATTOON Bij een afgelegen boerderij in de buurt van de plaats Mattoon in de Amerikaanse staat Illi nois zijn zaterdagavond de lijken van vijf kinderen van een gezin gevonden. Zij waren met een vuurwapen ge dood. De leeftijd van de kinderen va rieert van 4 tot 17 jaar. De politie zoekt naar een jongeman van 18 jaar die op de boerderij verbleef. ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 13