Radicalen spreken spoedig met PvdA, D'66 en PSP „CHU- 'n oude dame die niet met prothese overweg kan" een eigen huis binnen uw bereik Demonstraties in alle delen van de wereld Gebruik van voornamen fijn trekje bij Radicalen Drs. Aarden heeft waardering voor anti-revolutionairen VVD behoort tot verliezende combinatie" Het luxe bankstel Lady Carol meteen abnormaal voordeel van f450r Eltink Jongens geven overval op vrouw toe Pasgeboren baby in gracht gegooid RIJKSPOSTSPAARBANK BOUWFONDS NEDERLANDSE GEMEENTEN DODELIJKE ONGELUKKEN IN WEEKEND OPRICHTINGSVERGADERING IN DRONTEN PvdA-jongeren willen band met moederpartij bestendigen Massale betoging in New York MENS-ZIJN Jongeren-organisatie DRS. DEN UYL: MÊËm De Rijkspostspaarbank en het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten brengen samen Snel en voordelig sparen In veel gevallen krijgt u een hypotheek van 90% Een volledig "pakket" bouw-voordelen voor u Er ligt een uitvoerige brochure voor u klaar COUPON Aan Rijkspostspaarbank, Afd. Publiciteit, VECHTPARTIJEN SAN FRANCISCO MAANDAG 29 APRIL 1968 f^eef elk mens meer ruimte om mens te zijn" is de banier waaronder Pieter Bogaers en zijn radicalen ons politieke slagveld zijn binnen gestormd. Dronten, in het nieuwe land, is gekozen als de plaats waar de partij officieel moest worden opgericht. Diepgroene weiden vól boterbloemen, lammetjes, het strand van het Veluwemeer, slechts hier en daar een dorpje of een boerderij en dat allemaal in de zuivere lucht, de gulle zon. Waar kan je nog meer mens zijnf Niks daarvan. In een enorme hal van De Meerpaal, het vergadercentrum van Dronten, staat een soort gigantische rioolbuis recht overeind. Daarin zitten, als in een circus, achthonderd mensen dicht opeengepakt. Driehonderd meer dan het bestuur had verwacht, hetgeen later blijkt uit het te kort aan lubch- pakketen. In de piste spreekt Pieter Bogaers. Dat hij geen minister meer is belet hem niet om „pluriform en expansief" te blijven bouwen. Nog wel „met blote handen bouwen wij ons gebouw en het vertrouwen in elkaar is het cement, waarmee steen voor steen én de funda menten én de muren worden opgetrok ken". Ieder woord, elke zin klinkt als een dreunen op 'n heipaal. Hoewel hij niets nieuws vertelt, krijgt hij telkens een enthousiast applaus. TVTa dit gebeuk van woorden zingt Liesbeth List uit de Mauthausen- cyclus. Dit tengere meisje, in een lange zwarte jurk, wekt ontroering. Jacques Aarden, de tweede spreker, komt er op terug. „Zij heeft ons langs de kruisgang ge voerd van de verdrukkingvan de ver slagenheid, van de verminkten, van de onvrijen". Aarden heeft altijd een toontje en een gezicht alsof hij spreekt over zaken, die ver boven het aardse gemurmureer uit gaan. Naarmate zijn rede vordert, ver dwijnt dat toontje echter. Hij blijkt te beseffen, dat hij nu een echte fractie voorzitter is, en dat het dus tot zijn plicht behoort om te prijzen, te laken en te bijten. Hij prijst de anti-revolutionaire jon gens, maar ook de P8P; hij laakt Schmelzer en zijn KVP, de CH en de li beralen. Hij is dankbaar voor de steun, die hij van zijn grote vriend Harry van Doorn heeft gekregen, van Erik Jurgens en van zijn fractiegenoten Mieke Kessel en Paul Janssen. Dat werken met voornamen doet wat vreemd aan. Het schijnt echter een van de fijnere achtergrondjes van de radica len te zijn. Pieter Bogaers zegt het zelf: „Wij zijn vrienden, wij willen el kaar in hart en nieren leren kennen, en wij noemen elkaar altijd, en dus ook in het openbaar, bij de voornaam". Zelfs worden, zoals eenmaal de adellij ke, nu ook de academische titels afge zworen. T>ieter Bogaers heeft het kabinet ver- A weten, dat het te weinig doet aan de luchtverontreiniging. In de riool buis is het echter ook niet zo best ge stéld. Het bestuur heeft wel besloten dat om wille van het algemeen belang de individuele vrijheid aan banden moet worden gelegd roken is verboden maar het helpt niet veel. Het ene jasje na het andere gaat uit. Als er aan het eind van de middag wordt gepraat over de naam van de nieuwe partij, zit iedereen in zijn over hemd. Neen, niet iedereen. Pieter Bo gaers heeft zich niet verder uitgekleed dan tot het vest en Jacques Aarden zit keurig in driedelig donkergrijs kostuum achter de bestuurstafel. Hij blijft toch nog steeds ongevoelig voor de onge makken van dit leven. Meestal geeft het zoeken van een naam voor een nieuwe club aanleiding tot eindeloze debatten. In Dronten niet. Er is weinig opppositie tegen het voor stel om de naam „Radicalen" te behou den. Wel komt de opmerking: In onze partij zitten zoveel ex-KVP'ers, dat ik bang was voor een voorstel om ze par tij van oud-katholieken" te noemen. Het grapje doet het niet goed. Tntussen zorgen in de kindercrèche A ondergebracht in het hervormde centrum van Dronten drie laatste jaars van de school voor kleuterleid sters voor welgeteld vijftien kinderen, 's Morgens waren het er dertig geweest, maar een aantal ouders heeft blijkbaar echte ruimte gezocht om mens te zijn. Trudie van de Westen probeert een schotel kwark in de dikke buik van de kleine Maarten van Eerd te stoppen. „Hij moet op tijd zijn eten hebben. Het is het kind van een van de be stuursleden", zegt ze bezorgd. Zo zie je, geen titels, aalleen voorna men bij de radicalen, maar toch nog wel onderscheid in de verzorging van hun nakomelingen. Waarmee niet wil zijn gezegd, dat de anderen verkomme ren. Zij spelen in de zandbak, zitten op de wip of op de glijbaan, onbewust van de historische beslissingen hunner ou ders. TVTo# even terug naar de ochtend. Toen Pieter Bogaers zijn enor me applaus had gekregen, vroeg hij, vol emotie: „Mag ik hieruit afleiden, dat de vergadering de oprichting van de nieuwe partij aanvaardtt" Een nog heviger applaus was het ant woord. Gelukkig lachend en als een echte partijleider, stak hij beide armen uit dankbaarheid en als groet omhoog. Het is echter de vraag of deze man, die tijdens zijn ministerschap de zorg had voor de ruimtelijk ordening van ons land, die ruimtelijke ordening in ons partijpolitieke wereldje niet nog moeilijker heeft gemaakt. DRONTEN Nog voor de zomervakantie zullen de Partij van de Arbeid en de nieuwe partij Radicalen gaan praten over de vorming van een consequent- vooruitstrevende concentratie. In het overleg worden ook betrokken Democra ten '66 en de Paoifistisch-Socialistische Partij. Als het aan de radicaal drs. J. M. Aarden ligt, mag de Anti-Revolutionaire Partij daar onmiddellijk bij gaan zitten. De fractieleider ran de groep-Aarden in de Tweede Kamer stak zaterdag op het eerste congres van zijn partij in De Meerpaal in Dronten een hoogge stemde loftrompet over de ARP. „Ik denk aan de moed van de spijtstem mers, ik denk aan het evangelisch radi calisme van Berghuis, ik denk hoe ik mij in de Kamer altijd verkneukel over de grappen van mijji a.r.-buren", zei hij met stemverheffing. Hij vond de fracties van de PvdA en de ARP de beste van de hele Kamer, maar weigerde een voorkeur uit te spreken. Drs. Aarden verwachtte dat de ARP, die volgens oud-minister Bies heuvel toch een voorhoedepartij is, in de naaste toekomst zou willen meewer ken aan het bereiken van een meerder heid voor een vooruitstrevende poli tiek. Over de partijen zei hij verder: „Bij de VVD is het rustig, bij de PvdA woe lig. Ik hou van woelwerk. Ik kan be zwaren hebben tegen Nieuw Links, maar men kan niet ontkennen, dat de gedachtengang van deze stroming in de PvdA is toegespitst op de vraagstuk ken van vandaag en morgen. Men zoekt, men worstelt, men ruziet. Goede partijen zijn het, waarin men ruzieën kan en het tenslotte eens kan wor den". De radicale fractieleider wees nog met een vermanende vinger naar het kabinet-De Jong: „Als een kabinet de weg naar het hernieuwen van de poli tieke verhoudingen duidelijk zou blok-, keren, zou het nieuwe verkiezingen moeten uitschrijven en verdwijnen." „Geef elk mens meer ruimte om mens zijn". Dat overigens niet nieuwe thema beheerste de toe spraak van de voorzitter van het voor lopig bestuur van de Radicalen, drs. P. C. W. M. Bogaers. Een van de dwingendste vraagstukken van deze tijd noemde hij het organiseren van de vrede. Langdurig applaus kreeg de oud-minister toen hij pleitte voor het invoeren van een alternatieve dienst plicht ten behoeve van de arme lan den. Drs. Bogaers waarschuwde, dat aan ambitieuze programma's niet is te ont komen, „willen wij de taken die deze tijd stelt samenwerking met de ont wikkelingslanden, het leefbaar houden van ons land, aansluiting van maat schappelijke achterhoeden goed kun nen aanpakken". Voor het financieren daarvan moeterf, volgens drs Bogaers, de produktie worden bevorderd, bespa ringen worden verhoogd, het patroon van de overheidsuitgaven fundamen teel veranderd en eventueel offers wor- UTRECHT De meerderheid in de Federatie van jongerengroepen van de Partij van de Arbeid wil dat de band met de P.v.d.A. blijft bestaan. Deze kwestie zal echter opnieuw worden be sproken tijdens het huishoudelijk con gres van de FJG dat in januari zal wor den gehouden. Dat is zaterdag beslist door het congres, dat de FJG in Utrecht hield. De voorzitter van de federatie, de heer A. van der Hek, zei dat er tot op heden „nog niets terecht is gekomen van een vernieuwing in de Nederlandse politiek. Hij meende dat met kracht moet worden gestreefd naar nieuwe vormen die de werking van de parle mentaire democratie bevorderen. „Als men door geharrewar het al niet eens kan worden over een 1 mei-viering, hoe moet er dan richting worden gege ven in aanstaande discussies over de gevolgen van de automatisering, het recht van de arbeider in zijn bedrijf en de arbeidsverdeling tussen ontwikke lingslanden en geïndustrialiseerde lan den, zo vroeg hij zich af. Te Dronten heeft zaterdag de op richtingsvergadering plaats gehad van de nieuwe politieke partij Radica len. We zien hier de nieuwe partij voorzitter, oud-minister drs. P. C. W. M. Bogaers, tijdens zijn rede. den gevraagd door middel van de fis cus. Hoewel de partij open staat voor al len die in haar vertrouwen hebben is zij in de eerste plaats een politiek tehuis voor kiezers die tot nu toe op de con fessionele partijen stemden, zei de heer Bogaers. Hij bleef het christen-zijn als en wezenlijke bron van inspiratie zien voor zijn politiek handelen. De partij heeft thans tweeduizend leden (twin tig procent protestanten). DRIEBERGEN Nog te aarzelend en met moeite aanvaardt de CHU de verniewingsgedachte. Tot en met de periode-Beernink is er sprake geweest van een status quo en boog de CHU zich onder het juk van de conservatieve minderheid. Dit juk is er niet meer, maar „het is het toch niet helemaal", want waarom moet het met het begin selprogramma „zo hartstikke christe lijk" als het eenvoudig kan. Dat is een zwelgen in de tale Kanaans. Deze uitspraken deed de heer Jac. Husen, voorzitter van de ch-jongeren, tijdens de zaterdag in Hyde Park in Driebergen gehouden algemene verga dering van de CHJO. Hij vergeleek de CHU met een oude dame, die een pro these is aangepraat, maar die als je even niet keek weer zit te mummelen, odat ze het gebit in haar handtasje had gestopt. En dan heet het: Wat zijn we kras, en wat is de Unie nog vief! Overigens meende de heer Huysen dat de jongeren toch niet mochten kla gen omdat de stroming die een eigen tijdse formulering wenst toeneemt en het streven naar vernieuwing ingang vindt. In dit opzicht bracht hij hulde aan fractievoorzitter J. T. Mellema, die niet aanwezig was. Hij vond het jammer, omdat de heer Mellema zoveel had gedaan om nieu we ideeën ingang te doen vinden, wat de heer Huysen een prestatie noemde. De jongeren gaven de heer Mellema een krachtig applaus. Met de AR-jongeren in de nieuwe jongerengroep van de KVP wil de heer Huysen nauwere samenwerking. De CHJC zal dit in de eerstvolgende gezamenlijke vergadering aan de orde stellen. Als het mogelijk zou zijn om de drie jongerenorganisaties tot een gemeenschappelijke koers te brengen, zou de groep van Achttien het over legorgaan voor samenwerking tussen de drie confessionele partijen „in progressieve zin geweldig gestimuleerd worden", meende de heer Huysen. ZIERIKZEE De politie in Zierik- zee heeft de 38-jarige weduwe M. W. V. aangehouden, omdat zij ervan wordt verdacht op 13 februari haar pas gebo ren baby te hebben gedood. Het kinder lijkje werd op 9 maart door een paar spelende kinderen gevonden. Na een langdurig verhoor heeft de vrouw bekendt het kindje, gewikkeld in een plastic zak en verzwaard met een bijl en een nijptang, in de Zoetegracht te hebben geworpen. DEN HAAG „Ik kan mij voorstel len dat mr. Toxopeus het voor zijn VVD niet zo prettig vindt om tot een verliezende combinatie te behoren en dat hij daarom een andere weg wil openhouden." Aldus reagerde de politieke leider van de P.v.d.A., drs. Den Uyl, gister avond op de verklaring van zijn libera le collega, mr. Toxopeus, dat de VVD nimmer heeft beweerd nooit samen met de P.v.d.A. te willen regeren. De libe raal had dat vrijdagavond gezegd op een partijvergadering in Rotterdam. Op zichzelf was die verklaring wel juist, aldus de socialist. Maar hij vond haar toch wel nieuw, in die zin dat de liberaal nog bij de vorige verkiezingen de afwijzing van de P.v.d.A. heeft uit gevent als een bijdrage aan de politie ke duidelijkheid. Drs. Den Uyl wees er op dat opinie-onderzoeken de laatste tijd evenwel hebben aangetoond dat de regeringspartners van de VVD, de con fessionele partijen, aan de verliezende hand zijn. Mr. Toxopeus wees van zijn kant te genover ons enig verband tussen zijn verklaring en de politieke situatie van dit ogenblik van de hand. Hij wees er op dat hij vrijdagavond ook zijn ziens wijze had gehandhaafd dat er in ons land twee duidelijke politieke richtingen zijn: de socialistische en de liberale. „Dat is juist. Niemand heeft mij nog ooit een andere stroming aangeduid. Dat hoeft echter niet te betekenen, dat twee stromingen altijd eikaars opponen ten behoeven te zijn. O IJMUIDEN Op de Amsterdamse weg in Velsen is gisteren een busje over de kop geslagen, tegen een licht mast gebotst en in een sloot terechtge komen. De elfjarige Sylvia van der Sluis was op slag dood. Haar moeder en twee kinderen werden ernstig ge wond. In het busje zaten twee Amster damse gezinnen, die op weg waren naar Wijk aan Zee. ADVERTENTIE Morgen kan een belangrijke dag voor u zijn. Dan staan de Eltink showrooms voor u open. U kunt dan nog profiteren van de geweldige Prijsprestatie van de maand. Dit bankstel Lady Carol uit de Mayfair-serïe vindt u nog in de showrooms van Eltink op Koninginnedag. Het is Eltink's Prijspresta tie van de maand. Zoiets ziet u overal voor f 1.445.-. En dat is niet te duur! Maar Eltink doet er nog eens f450.- vanaf! Onge looflijk maar waar 995: Heeft u geen gelegenheid om zelf te komen kijken, dan zenden wij u op aan vrage de speciale Lady Carol kleurenfolder met stalenkaart van deze unie ke aanbieding. Eltink kan dit voor u doen, omdat alles in eigen hand blijft. Van fabrikage tot verkoop. Er zijn geen prijsverhogende tussenschakels en de grotere serieproduktie maakt de prijzen nog lager. Betaling? Die zal uw stemming niet bederven. Alles kan bij Èltink uiterst plezierig worden geregeld Kom u verbazen over de veelheid van stijlen bij Eltink. Van statig klassiek tot gezellig modern. In alle houtsoorten. Met alle bekledingsstoffen. De Eltink showrooms zijn dagelijks geopend van 9 tot 5 uur. Ook morgen. Maar niet op zondag. Bovendien elke vrijdag 'Kijkavond' van 7 tot 10 uur. Eltink Wychen ligt aan de autoweg Nijmegen-Den Bosch. MakkelijkXgk te vinden. Komt u per trein Als u op 't station van Wychen even opbelt, wordt u direct afgehaald I ADVERTENTIE- Eltink's Meubelindustrie N.V. - Wychen - Tel. 08894-2122. Op een speciale "bouwfonds-rekening" bij de Rijkspostspaarbank spaart u met-kleine bedragen (f 50,- minimum) per maand. De regelmaat van dit sparen en de voor deze spaarvorm hoge rente van 5% brengen het benodigde geld snel bijeen. Dat betekent slechts 10% eigen geld. Zo komt uw eigen huis snel dichterbij. De aflossing en de rente liggen vaak maar weinig hoger dan wat u anders aan huur zou betalen. Voor jonge mensen is er bovendien een extra voordelige betalingsregeling met nog lagere maandelijkse termijnen! Het Bouwfonds garandeert - en dat is zeer belangrijk voor u - de kwaliteit van zijn huizen zwart op wit. Het informeert en adviseert u strikt eerlijk en objectief. Hét helpt u bij uw plannen en het con troleert uw bouwwerk. In veel gevallen heeft u als "bouwfonds- spaarder!' bovendien voorrang. Als u onderstaande coupon invult en verzendt aan de Rijkspost spaarbank, Afd. Publiciteit, Amsterdam, krijgt u een brochure met alle gegevens. U kunt ook een briefkaart met uw naam en adres sturen. Doe het vandaag nog! Amsterdam. Zend mij vrijblijvend de gratis brochure "Ik koop een huis" en het Reglement Bouwfondsrekeningen. DV naam: adres: tel. no.: woonplaats:pro?.: datum: handtekening: NEW YORK (Reuter, AF, AFP) In een groot aantal plaatsen verspreid over de hele wereld, zijn dit weekeinde massale betogingen gehouden. De meeste demonstraties hadden met de oorlog in Vietnam te maken. Maar er werd ook betoogd voor of tegen een aantal andere kwesties. De demonstratie die de meeste men sen trok was ook de vreedzaamste. Zij werd gehouden in New York. Ongeveer honderdduizend mensen hadden zich in Central Park verzameld voor een gro te vredesbijeenkomst. Tot de sprekers behoorden onder anderen de weduwe van dominee Martin Luther King, pro fessoren, oorlogsveteranen en vak bondsleiders. Aan de bijeenkomst was een grote „vredesparade" in de stad vooraf gegaan. Er deden zich slechts enkele kleine incidenten voor. Veel rumoeriger ging het toe in To kio, waar politie en linkse studenten in bloedige vechtpartijen raakten. Ruim zestig mensen werden gewond. De stu denten waren in groepen naar het cen trum getrokken om te betogen tegen de oorlog in Viëtnam en voor terug gave aan Japan van het eiland Okina wa dat nog steeds in Amerikaanse han den is. Ook in Rome vloeide bloed. Daar raakten bij een botsing tussen studen ten en politie veertig mensen gewond. In het centrum van Rome sneuvelde een groot aantal ruiten, verscheidene auto's veranderden in schroot. De moeilijkheden begonnen toen na een protestmars door Rome de studenten zich verzamelden voor het gebouw van het ministerie van Justitie. Ze pro testeerden tegen het politie-optreden en het „bourgois-systeem". Ook eisten zij universitaire hervormingen. In San Francisco namen ongeveer (Van een onzer verslaggevers) ETTEN-LEUR Drie jongemannen hebben gisteren tegenover de districts recherche van de rijkspolitie in Breda bekend dat zij donderdagavond de al leenwonende Jeltje de Boer (77) in haar huisje aan de Hoevenseweg in Etten hebben overvallen en beroofd van 350 gulden. Een deel van het geld is teruggevon den, evenals een speelgoedpistool waar mee zij de stokdove vrouw bedreigden. De daders zijn C. A. van de B. en W. van P., beiden 21 jaar en afkomstig uit Etten-Leur, en de 23-jarige J. B. uit Sint Willebrord. Zij vertelden de politie verder dat zij nog enkele overvallen in voorbereiding hadden. De recherche was het drietal op het spoor gekomen na het vinden van voet en vingerafdrukken in en om het huis van Jeltje de Boer. Een bedrag van zevenhonderd gulden hebben de rovers over het hoofd gezien. Alle drie waren niet eerder met de politie in aanraking geweest. twintigduizend mensen deel aan een mars tegen oorlog, rassendiscriminatie en dienstplicht in Viëtnam. Tegen de oorlog in Viëtnam werd voorts betoogd in de Canadese steden Toronto, Ottawa en Montreal en verder in Wenen, Kopenhagen, Sydney en Tel Aviv. In Praag hielden Tsjechoslowaakse en Noordviëtnamese studenten een ge meenschappelijke betoging, maar toen de Noordviëtnamezen bij de Ameri kaanse ambassade de vlag weghaal den, pakten de Tsjechen deze weer af. SCHERMERHORN In het Noord hollandse Schermerhorn is gisteren een auto bij een inhaalpoging te water ge raakt. Twee inzittenden, mevrouw J. G. Overman-Jansen (31) uit Westerblokker en de heer J. Tensen, kwamen hierbij om het leven. AKERSLOOT Een dode, twee zeer ernstig rgewonden en zeven minder ernstig gewonden waren gisteren het gevolg van een botsing tussen een auto en een bestelwagen op de Westdijk in het Noordhollandse Akersloot. De acht tienjarige W. Schraa uit Zaandam was op slag dood. OPMEER In Tilburg is zaterdag avond de 65-jarige P. Hendriks met z'n brommer döor een auto omvergereden. Hij is gisteren in het ziekenhuis over leden. De bestuurder van de auto had geen rijbewijs en was niet verzekerd. OOSTERWOLDE De 74-jarige R. Dijkstra uit Oosterwolde is zaterdag bij het oversteken van de provinciale weg door een auto gegrepen. Hij overleed ter plaatse. HAARLEM Op de Zuiderhoutlaan in Haarlem is zaterdag de achttienjari ge Willy Baay uit Heemstede overle den, toen de bromfiets, waarop zij ach terop zat, door een vrachtauto werd ge grepen. WELL Op de rijksweg Venlo - Nij megen, onder Well, is zaterdagmiddag de achttienjarige leerling-verpleegster, Mathilde Guelen uit Wellerlooi door een auto aangereden. Zij was op slag dood. WARNSVELD De negenjarige Wil lem van der Hoek uit Warnsveld is za terdag door de aanhangwagen van een trekker overreden. Hij was op slag dood. TILBURG In het ziekenhuis in Til burg is de 49-jarige mevr. W. Kooyman overleden. Donderdag was zij met haar fiets door een vrachtwagen aangereden. ZE VEN A AR De 24-jaroge me vrouw B. Jacobs-Regtering uit Ede is vrijdagavond om het leven gekomen toen de auto, die door haar man be stuurd wehd, geen voorrang kreeg van een andere auto op het kruispunt Did- damseweg-Oosteinde in Zevenaar. Zij werd door de botsing door de voorruit geslagen en overleed op weg naar een ziekenhuis. Twee inzittenden van de an dere auto werden ernstig gewond.

De Vallei | 1968 | | pagina 5