Na 100 km betrekkelijke rust bijzonder boeiende slotfase Laver verloor van Rosewall Russische zwemtop maakte grote indruk Nationale damesploeg slaagde voor eerste Olympische examen Neder-Veluwse Turnkring viert eeuwfeest van KNGV in Zutphense sporthal BELTOISE WINNAAR Uitslagen in hoogste klasse waterpolo- competitie Wereldrecord voor Russin Tsjisjova I" TOER-RADIO WAS VOLLEDIG SUCCES Kampioenen in het gewichtheffen JAN DE VRIES NAM AFSCHEID Fryters aan de kop Roger van Hamburg zwom juniorenrecord „Dassenberg" was opnieuw meedogenloos scherprechter Tijdens internationale kampioenschappen van W.-Duitsland Italiaanse turnsters met ruim 4,5 punt verslagen Grand Prix van Madrid De Hoog tempo Uitslag Als voorzitter KNZB Circuit des Mines Applaus Verschil Op lijstje Belgische baanrenners versloegen Nederlanders MAANDAG 29 APRIL 1968 Herman Hoogzaad overtuigend winnaar Ronde van Gelderland APELDOORN De twaalfde Ronde van Gelderland is geëindigd in een indrukwekkende zege voor Herman Hoogzaad uit Venhuizen. Hij sloeg in de laatste twintig kilometer op weergaloze wijze zijn slag. Bij het inrijden van „de hel van Hoog-Soeren", met twintig loodzware kilometers voor het stuur, maakte hij zich los van twaalf vluchtmakkers. Hoewel op het verschrikkelijk ware grint pad met dichte stofwolken, hoog opspattend grint en felle zon Gerrit Leferink bij hem kwam en drie anderen vlak voor Apeldoorn op dit duo neerstreken was het weer Hoogzaad, die ontsnapte om zijn glansrijke optreden de kroon te geven die het verdiende. Verheugend was het dat drie seconden na de winnaar Gerrit Leferink uit Haaks bergen als tweede over de meet ging. Het was een ver diende beloning voor zijn sterke rijden, ook in de eerste honderd kilometer, toen er hard werd gefietst maar er van echte strijd geen sprake was. Het bleef bij wat schuchtere plaagstootjes. Hierbij onderscheidden zich behalve Lefe rink, Peter van Doorn, die uiteindelijk de boot miste en Van Dorth, die ook al niet in de prijzen reed. De beslissende demarrage viel in de omgeving van We- kerom. Eerst sprongen elf renners weg en even daarna maakten twee andere zich uit het peloton los. Bij deze dertien op kop was voldoende kwaliteit om voorsprong uit te bouwen op de zich moeizaam bewegende meute. De Limburger Jan Krekels voerde het tempo hoog op en ook Leferink, Jan Serpenti, Hans Eckelboom en de verrassend naar voren gekomen De Koning uit Scherpenzeel droegen ertoe bij, dat de seconden winst tot minuten uitgroeiden. De groep bleef bijeen tot Hoog-Buurlo. Hier moest het gebeuren, had Hoogzaad de dag voor de course berekend en aldus geschiedde. Met enkele forse pedaalstreken schoof hij naar voren en veroverde een vijftigtal meters. De twaalf vochten echter verbeten terug. Hoogzaad kreeg maximaal 200 meter. Op het grintpad bij Hoog-Soeren, waar de situatie doet denken aan de beruchte hel van het noorden in Parijs-Roubaix, voltrok zich het uitermate boeiende en niet van dramatiek gespeende slottoneel. Ter wijl Serpenti, Krekels en Nenno Bakker geconfronteerd werden met het sarrende gesis van leeglopende tubes vocht Hoogzaad de heroïsche strijd tegen de achtervolgende ren ners. Heel even heeft hij de hete adem van Leferink in zijn nek gevoeld. Sluper, Snijder en De Koning volgden op honderd meter en daarachter vocht de dappere Eckel boom meer tegen zichzelf dan tegen zijn tegenstanders. Hij handhaafde met de inzet van een terriër zijn zevende plaats en met de jonge De Koning op het vierde plan had Gelderland toch twee van zijn zonen in het voorste gelid. Holst (Amsterdam). Zij slaagden niet De jury in het „Orderbos" had het erg gemakkelijk, omdat de renners na de slijtageslag op de Dassenberg druppels gewijs binnenkwamen. Dr. P. van Dijk, voorzitter van de KNWU, hing een glun derende Hoogzaad de krans der kam pioenen om de tengere schouders. Ron demiss Rietje van de Blankevoort drukte voor de snorrende camera's overwinningszoenen op beide wangen, Zo ging Hoogzaad zegevierend over de streep. MADRID De Fransman Jean-Pier re Beltoise heeft met een Matra de Grand Prix van Madrid voor formule 2-wagens, die telt voor het Europese kampioenschap voor coureurs, gewon nen. De wedstrijd werd zondagmiddag gehouden op het circuit van .Tarama. Beltoise, die het 'orige jaar reeds de Europese titel behaalde, schijnt op weg deze te prolongeren. De Fransman heeft van het begin af aan een 'leiden de rol in de race gespeeld. Met Rindt, Pescarolo en de Britse Lotusrijder Graham Hill vormde hij al spoedig na de start een kopgroep, waaruit Hill wegens motorpech ver dween. Pescarolo kon het hoge tempo, waarin Beltoise en Rindt, die beurte lings het veld aanvoerden, hun ronden draaiden, niet volgen en zo mondde de race uit in een duel tussen de Frans man en de Oostenrijker. In de 31e ronde viel de beslissing ten gunste van Beltoise, die toen de kop van Rindt overnam en zich nadien op de leidersplaats handhaafde. Of schoon reeds vrijwel zeker van de over winning, verbeterde Beltoise toen nog het baanrecord door een ronde in 1 min 28.2 sec af te leggen, een gemiddelde van 138.953 km per uur. Uitslag: 1. Jean-Pierre Beltoise (Fr) met Matra, 204 km (60 ronden) in 1 uur 30 min 9 sec (gem. 136.120 km per uur); 2. Jochen Rindt (Oostenr) met Brab ham Cosworth, 1.30.28; 3. Kurt Ahrens (W-Dld) met Brabham Cosworth, 1.31.12; 4. Henry Pescarolo (Fr) met Matra 1.31.14; 5. Clay Regazzoni (Zwits) met Tecno, op 1 ronde; 6. Jor ge de Bragation (Spanje) met Lola op 3 ronden. HOOFDKLASSE AZPC—de Meeuwen 3—7, DJKDZV 7 3, Het IJNeptunus Amersfoort 36, EscaDe Robben 311, Het Gooi Neptunus Arnhem 58, ZianHZPC 6—4. EERSTE KLASSE HPC LZC 5—5, Nereus DAW 4—4, UZSCNeptunus Z'dam 63, Zwem- lust -PSV 4 -8, Polar Bears—ZCE 7 -3. SVHGZC 7—6. SOCHI De Russin Nadezda Tsji sjova heeft tijdens atletiekwedstrijden in Sochi het wereldrecord kogelstoten ver beterd. De 22-jarige atlete uit Lenin grad kwam tot 18 meter en 67 centime ter, hetgeen acht centimeter verder was dan het oude record van haar landge note Tamara Press. IJet kon met deze twaalfde editie van Jan van de Blankevoort's reizende wielercircus alle kanten uit. De weers omstandigheden, veel zon en weinig wind, deden een vlakke koers verwek ken. Het feit echter, dat vele prominen te amateurs in het buitenland koersten zou een felle botsing tussen potentiële kandidaten voor de selectieploeg en aanstormend talent tot gevolg kunnen hebben. Ofschoon het er lang naar heeft uitgezien, dat de zon het van de vechtlust zou winnen is toch de vecht lust in alle hevigheid ontbrand. Na 24 kilometer, op de Harderwijker- weg in Laag-Soeren het eerste teken van leven. Wim van Campen (Hulst), Bent van Dorth (Rotterdam) en Piet van Doorn (Berlicum) putten uit de geurende dennebomen zoveel inspiratie dat zij een vroege vluchtpoging aan durfden. Het liep op niets uit, want na nauwelijks vijf kilometer had de wel slinkende, maar nog steeds te grote massa de rebellen tot de orde geroepen. Verder trok de karavaan. Vreugde en leed gaan vaak nauw samen in de wie lersport. Favorieten als Ted Blom, Ri chard Bertou en Cor Leunis werden door pech ver teruggeworpen en Hoog zaad en Aling gingen bij Beekbergen aan de haal. Ook zij zetten niet door. Een tweede poging van Van Dorth mis lukte en ook Van Doorn, Leferink en Henk Benjamins werden tot de orde ge roepen. De enige, die ongewild voor wat ongerustheid in de karavaan zorg de was dokter Visser, die een misluk te poging deed om een limonadefleflesje weg te werpen. Het sloeg op het asfalt bij Beekbergen aan duizend stukken en we prijzen ons gelukkig, dat we niet „plat reden" met onze volgwagen. i6 favorieten in het peloton hielden het tempo hoog. Dat is het enige middel om zwakkere broeders uit de strijd te werpen en de hoofdmacht tot normale proporties terug te brengen. Ook diverse streekrenners werden hier van het slachtoffer. We zagen ze bij bosjes afstappen: Steman en Van de Weijde uit Apeldoorn, Willem Holstege uit Nunspeet, Jansen uit Voorthuizen om er enkele te noemen. Troost uit Nijbroek hadden we al op de Hallse- dijk bij een groep achterblijvers ge signaleerd. Toch was de groep nog al tijd tachtig man sterk toen de kara vaan naar Wekerom oprukte. Ineens gebeurde het. Op de Valken- seweg werd de basis gelegd voor de in de aanhef geschetste beslissing. Veel gedoodverfde favorieten waren op dat morftent achter „in de slaapwagens". Henk Nieuwkamp bijvoorbeeld en Spet- gens. De eerste had dubbele pech. On der Stroe werd een boerenwagen zo on gelukkig gemanoeuvreerd, dat een fik se valpartij ontstond. De betrokken pe- daleurs werden uit de strijd geworpen. Aan de kop gebeurde van alles. On danks zorgvuldige bewaking slaagde Hoogzaad erin om te ontsnappen. Drie renners deden krampachtige po gingen om zich bij de vluchter te voe gen: Henk van Vugt (Boxtel), Marcel Pennings (Nieuw Vennep) en Daan Dr. P. van Dijk, voorzitter van de K.N.W.U., bood Herman Hoogzaad hartelijke gelukwensen aan. Voor de renner uit victorie compleet. Venhuizen was de het clubhuis van de voetbalver eniging „Apeldoorn", waar ren ners en genodigden een ontstekend onthaal vonden, sprak de heer H. Op stal, hoofdinspecteur van Wegeners Couranten Concern NV, lovende woor den tot rondebaas Jan v.d. Blankevoort, wiens organisatorisch kwaliteiten hij breeduit etaleerde. Politie, EHBO en verdere medewerkenden werden in de hulde betrokken. De heer Van de Blankevoort reikte vervolgens de prijzen uit. De uitslag luidde: 1. Herman Hoogzaad (Venhui zen), 160 kilometer in 3 uur, 35 min. en 15 seconden; 2. op 3 seconden Gerrit Lefering (Haaksbergen); 3. op 15 sec. F. Sluper (Terwinselen)4. W. de Ko ning (Scherpenzeel); 5. R. Snijder (Haarlem); 6. Hans Tesselaar (Kalver dijk) (allen zelfde tijd); 7. op 1 min. Hans Eckelboom (Heerde); 8. op 2 mi nuten Jan Serpenti (De Wijk); 9. Fred Niemeijer (Hengelo); 10. Jan Krekels (Born); 11. H. Beurskens (Tegelen); 12. Nenno Bakker (Wieringerwerf); 13. W. Bosschieter (Amsterdam); 14. op 3 minuten en 30 seconden Jan van Kat wijk (Oploo); 15. Matje Gerrits (Op- loo); 16. Michel Bertou Den Haag) (kanp teruggekomen); 17. Daan Holst (Amsterdam); 18. Leo van Schalen (Lie- rop); 19. Leen Poortvliet (Herkingen); 20. Klaas Balk (Badhoevedorp). Het ploegenklassement werd gewon nen door Peugeot A met 26 punten. Vervolgens: 2. Amstel A (33 punten); 3. Smith-Acifit A (52 punten); 4. Ca- ballero A. (60 punten); 5. Militairen A (68 punten). APELDOORN Voor de eerste keer heeft de Toer-radio in een klassieker het volle rendement opgeleverd. De deskundige voorlichting van Frans Sluyters kwam uitstekend door. Het is voor de volgers niet mogelijk om alle vluchtpogingen vanuit het achterveld te signaleren. Vaak moet de sportpers het strijdverloop aan de hand van ver klaringen van de renners reconstrue ren en dat is naar het zich laat ver staan een ongewenste situatie. Met een goed functionerende Toer-radio is veel van dit zeer te verhelpen. Na ettelijke mislukkingen lukte het zaterdag prima. Daardoor ook kon Chris Delbressine de dichte rijen toeschouwers in het ..Or derbos" volledig de spannende slotfase laten meebeleven. DEN HAAG Zondag zijn in Den Haag de Nederlandse kampioenschap pen gewichtheffen gehouden. Kam pioen zijn geworden: (resp. drukken - trekken - stoten) Bantamgewicht: Urgert (Simson - Den Haag) totaal 240 kg (75 - 70 - 95). Vedergewicht: Commers (Simson - Den Haag) 267.5 (85 - 77,5 - 105). Lichtgewicht: Oostervink (Llympia - Utrecht) 262.5 (87.5 - 75 - 100). Middengewicht: Bloemendaal (Gel- senkirchen - Bür/W.-Dld) 330 (102.5 - 100 - 127.5). Lichtzwaargewicht: Van der Toorn (Simson - Den Haag) 350 (115 - 102.5 - 132.5). Middenzwaargewicht: Van Dorp (Simson - Den Haag) 360 (107.5 - 112.5 - 140). Zwaargewicht: Van der Kruk (Sim son - Den Haag) 460 (150 - 135 - 175). UTRECHT Nadat hij samen met zjjn vrouw eerst in een open landauer door eeh gedeelte van het centrum van Utrecht was gereden, heeft de heer Jan de Vries zaterdag met een zeer drukke receptie in café-restaurant Es planade in de Domstad, afscheid geno men als voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Zwem Bond. Honderden hebben er vele minuten wachten in een lange rij voor over ge had om de tijdens de algemene jaar vergadering tot ere-voorzitter van de KNZB benoemde heer De Vries, de hand te drukken. Het bleef echter niet bij handen schudden alleen. De 64-jari- ge Amsterdammer, die vanaf 1935 voor zitter van de zwembond is geweest en ook in de internationale zwemwereld talrijke bestuursfuncties heeft gehad en nog heeft (hij was vier jaar lang voorzitter van de internationale zwem- federatie en hij is nu nog vice-presi dent van deze organisatie), kreeg bij de vele geschenken o.m. een kleurente levisietoestel en een ladenkast. Omdat hij zijn vrouw graag wil meenemen naar de Olympische Spelen van Mexi co kreeg de ex-voorzitter van de zwem bond ook een geschenk onder couvert. Een ontroerde heer De Vries kon na af loop van de receptie, waarop onder an deren de voorzitter van het Neder- landsch Olympisch Comité, de heer jhr. H. A. van Karnebeek, de voorzitter van de Nederlandse Sport Federatie, de heer jhr mr. A. Feith en het ere-lid van de KNZB, de heer A. W. Sabel Tzn, het woord voerden, afscheid nemen, in de Onder de velendie de scheidende K.N.Z.B.-voorzitter Jan de Vries de hand kwamen drukken was ook Hannie Boonstra-Termeulen, die voor deze gele genheid speciaal uit de Nederlandse An tillen was komen overvliegen. overtuiging dat hij zich in de drieën dertig jaar dat hij als praeses van de KNZB was opgetreden, zeer vele vrien den heeft gemaakt. BOURNEMOUTH De Australische prof Ken Rosewall heeft in het Engel se Bournemouth het eerste open tennis toernooi uit de geschiedenis op zijn naam gebracht. Hij versloeg in de eind strijd zijn collega en landgenoot Rod Laver in vier sets: 3-6, 6-2, 6-0, 6-3. Bij de dames versloeg de Britse Vir ginia Wade de Schotse Winnie Shaw in de finale met 6-4, 6-1. De uitslagen van de finalepartijen in de dubbelspelen luiden: Herendubbel spel: Emerson/Laver (Aus.tr.) versl. Gi- meno/Gonzales (Sp./VS.) 8-6, 4-6, 6-3, 6-2; gemengd dubbelspel: Virginia Wa de/Howe (GB/Austr.) versl. Moore/Moo- ree (Austr.) 6-3, 6-2. De Nederlandse amateur Jacob Frij- ters, die in de Circuit des Mines triom fator werd in de derde etappe, heeft na de vierde rit de leiding in het algemeen klassement. Hij heeft een voorsprong van zeventig seconden op de Fransman Guimbard. Algemeen klassement: 1. Frijter» (Ned.) 9.00.2; 2. Guimbard (Fr.) op 1.10; 3. Gombert (W.-Dld.) op 1.17; 4. Martinez (Fr.) op 1.44; 5. Den Hertog (Ned.) op 1.54; 7. Janssen (Ned.) op 2.32. BONN De internationale zwemkampioenschappen van West-Duitsland, die vrijdag, zaterdag en zondag in het hypersnelle Frankenbad van Bonn zijn ge houden, hebben vooral de Russische zwemploeg een aantal ongelooflijke suc cessen opgeleverd. Van de 24 gezwommen nummers werden er wiet minder dan 17 door de Russen gewonnen, in tijden die, al zijn ze dan op een 25 meter- baan gezwommen, ongetwijfeld grote indruk zullen maken in de internationale zwemwereld. Vooral de Russische schoolslagspecialisten maakten een ieder duidelijk dat zij op de Olympische Spelen van Mexico geen tegenstand zullen dulden van buitenlandse zwemmers. ROME De Nederlandse dames-turnploeg is met glans geslaagd voor haar eerste Olympische examen. In de eerste van de vijf tweedaagse wedstrijden, die voor de komende maanden op het programma staan, zegevierde Nederland met ruim Al/2 punt verschil over Italië: 354.50 tegen 349.85. De triomf in het Romeinse Palazzetto Dello Sport, waar vooral op de tweede dag de ruim 2.500 toeschou wers een onvoorstelbaar lawaai produceerden, was te danken aan de keuzestof en de enorme zelfverzekerdheid en rust, waarmee de jonge formatie twee tegenslagen in casseerde. Na het verlies van Ans Heerschop, die bij haar laatste oefening van zaterdag een ernstige armblessure opliep de Hilversumse werd zondagmorgen in een Ro meins ziekenhuis behandeld en keerde terug met haar arm in het gips volgde kort voor het tweede gedeelte van de wedstrijd een volgende klap. Reserve Stientje de Goede, die, dank zij de welwillendheid van de internatio nale jury, de plaats van haar ploeggenote mocht innemen, verzwikte bij het inspringen haar enkel, waardoor ook zij was uitgeschakeld. ARNHEM Het hoogtepunt van de voorjaarsvergadering van de Neder Ve- luwse Turnkring in één der zalen van het Motel Arnhem, druk bezocht on danks het mooie weer, was ongetwijfeld de uitreiking van onderscheidingen door voorzitter W. Henstra uit Apeldoorn aan vier kringfunctionarissen, die meer dan 10 jaren in technische commissie en be stuur van de kring een belangrijke rol hebben gespeeld. Het waren mevr. A. Pagie- Stemer- ding uit Arnhem en de heren L. W. Bos uit Arnhem, voorzitter van de techni sche commissie en de secretaris van de ze commissie, de heer G. J. Zwiebel uit Nijmegen, die door het verbondsbestuur i..m. het 10-jarig jubileum werden on derscheiden met de medaille van ver dienste van het KNGV voor hun vele werk voor kring en Verbond. Uit het bestuur van de kring viel de heer D. Ledoux uit Wageningen, 2e kringvoorzitter, de eer te beurt de KNGV-erespeld in ontvangst te mogen nemen. Met een welgemeend speechje voor elk der gehuldigden en onder lui de bijval van de vele afgevaardigden speldde de voorzitter de onderscheidin gen op. Bij de ingekomen stukken was een voorstel van Actief uit Deventer om de leeftijdsgrens voor deelneming aan de kringkampioenschappen te verlagen tot 15 jaar, waardoor minder dispensatie behoeft te worden verleend en de jeugd een ruimere kans krijgt zich kandidaat te stellen. Dit voorstel zal door de TC nader worden gekeken. Een bestuursvoorstel om de reiskos ten van juryleden bij het afnemen van vaardigheidsproeven op de organiseren de ver. te verhalen ondervond nog al weerstand, maar werd toch aan vaard. De heer Zwiebel reikte vervol gens de erelinten uit aan de prijswin nende verenigingen van de op 6 april gehouden verenigingswedstrijden, waar bij hij er zijn' vreugde over uitsprak, dat de deelneming dit jaar tweemaal zo groot was als in 1967, toen ze voor de eerste keer werden gehouden. De voorzitter gaf een overzicht van de jubielumviering in kringverband t.g.v. 't 100-jarig bestaan van 't KNGV in de nieuwe sporthal te Zutphen op zaterdag 25 mei a.s. Een zeer goed programma heeft men hiervoor samengesteld, waarvoor de medewerking is verkregen van verschillende NVT-verenigingen met hun beste nummers, de Sporthoch- schule te Keulen met 3 Japanners, die zullen meewerken aan't herenturnen en een Zwitserse groep, die acrobatiek en komisch turnen zal verzorgen. Een programma van 2^ nummers, dat het hoogtepunt belooft te worden van de eeuwfeestviering in de NVT. Het geheel wordt besloten met een turnersbal in de Buitensociëteit. Bij de afvaardiging uit Keulen zullen zich Olympische kandida ten bevinden. De op Hemelvaartsdag te houden jeugdkringdag maakte de tongen nogal los, vooral omdat het bestuur niet erg tevreden was met de tot nu toe ont vangen inschrijvingen. Men hoopte nog op meer inschrijvingen, omdat de mo gelijkheid hiertoe nog geopend is. De heer Ledoux wekte de verenigin gen op om ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van de kring in 1969 een grote ledenaanwas te verzorgen en dit als cadeau aan de kring aan te bieden. De vergadèring werd o.m. bijgewoond door de heer Roseboom van het KNGV en vele ereleden. Nederland was hierdoor bijzonder kwetsbaar geworden. Omdat het team nu met vijf turnsters moest werken, was aftrek van de zesde en laagst ge plaatste deelneemster niet meer moge lijk. Deze handicap heeft de ploeg met een groot zelfvertrouwen opgevangen. Al in het eerste onderdeel, de paard- sprang, werd de minieme achterstand na de verplichte Olympische oefen stof (0.05) weggewerkt. Die winst van ruim een punt sterkte het moreel, waar na de formatie in haar geheel, maar vooral Margo Klees, Femie Klunder en in een iets mindere mate 't Eindhoven- se talent Ans van Gerven, naar inter nationaal zeer aanvaardbaar niveau groeiden. Nederlands kampioene, Mar go Klees, meer in haar element dan bij de verplichte stof, bleef op alle on derdelen ruim boven de negen, hetgeen bij de zeer strenge maatstaven hante rende jury een uitstekende prestatie was. De kleine Beverwijkse eindigde in de algemene rangschikking op de twee de plaats achter de Italiaanse kampi oene Adriana Biagotti, een turnster met voortreffelijke kwaliteiten, die haar laagste waardering kreeg op de even- wichtsbalk. De balk heeft de Italiaan- tjes zeer grote parten gespeeld. Deze zenuwen-toestand, waar juist de grote rust van de Nederlandse dames tot uiting kwam, besliste de wedstrijd. Maar liefst 3 Azzuri vielen, bij wie ook Daniëla Macceli, die daarmee defini tief haar tweede plaats verspeelde aan Margo Klees. Voortreffeljk werk op de balk lever de de zwartharige Ans van Gerven. De 17-jarige Eindhovense, een turnster van grote klasse, demonstreerde een oefe ning, prachtig van compositie en vol zware onderdelen waarin een razend snelle handstandoverslag het publiek tot aan nauwelijks onderdrukt applaus dwong. De jury waardeerde haar met 9.25, de hoogste beoordeling op dit on derdeel. Ans Heerschop had door een blessure voor de tweede maal in nauwelijks drie maanden met pech te kampen. De Hil versumse, wier uitstekende technische scholing ook in Rome weer duidelijk tot uitting kwam. verspeelde bij de halve finales van de Nederlandse kam pioenschappen, eind februari in Ede, haar kansen op de titel door een val van de balk, terwijl zij nu de mogelijk heid voor 'n revanche op Margo Klees verloren zag gaan door een blessure. De strijd tussen de twee beste Neder landse turnsters had een hoogtepunt kunnen worden. Overigens is in Rome wel duidelijk geworden dat aan de verplichte stof voor Mexico nog wel het een en ander gedaan zal moeten worden. Op sommi ge onderdelen van de oefeningen bleek een duidelijk verschil van interpreta tie van beide teams. Dat kwam 't meest tot uiting in de vrije oefening, het on derdeel waarvoor men in het Neder landse kamp het minst bevreesd was geweest. De jury neigde duidelijk tot de Italiaanse opvatting, hetgeen on ze ploeg op dit onderdeel dan ook een half punt kostte, waardoor de voor sprong, die door het goede verplichte springen was opgebouwd verloren ging. Dat die minieme achterstand te ver waarlozen was, werd zondag toen een grauw regengordijn over Rome lag, wel duidelijk. Met uitzondering van Ans Gerven kwam de gehele ploeg tot een cijfer van negen of meer met als beste Atie van Veen (9.10). Toch moesten ze hier de eer laten aan Adriana Biagotti, die met een fraaie Yamashita-sprong 0.15 punt hoger uitkwam. Daarna bleek dat Biagotti en Maccelli de enigen wa ren van de Italianen, die zich in de keuzestof konden meten met hun tegen standsters. De Nederlandse dames turn den niet alleen met meer zelfvertrouwen maar technisch waren de oefeningen ook veel zwaarder. Het hoogtepunt van de tweede dag werd de vrije oefening van Femie Klunder, de blonde favorie te van de vele honderden militairen op de tribune. Op de muziek van het Warslaw-concerto gaf de Eindhovense, die haar vroegere nervositeit geheel heeft afgelegd, een sublieme demon stratie, waarin hoge salto's en flikflaks op ingenieuze wijze verbonden werden. Toen het cijfer (9.40), het hoogste van de wedstrijd, getoond werd, kreeg zij terecht een ovatie. In deze vorm en met dezelfde menta liteit kunnen de Nederlandse dames het zware programma tegen Hongarije, Po len. Westduitsland en Roemenië waar in een eventuele afvaardigigng naar Mexico moet worden waargemaakt, met vertrouwen tegemoet zien. UTRECHT De 14-jarige Roger van Hamburg, die twee jaar lang onder lei ding van Forbes Carlile in Australië heeft getraind, maar nu sinds een maand in Nederland vertoeft en voor de Vlaardingse zwemclub (VZC) uit komt, heeft zaterdagavond tijdens een zwemvijfkamp in Utrecht het Neder lands adspirantenrecord op de 200 m. vrije slag (25-meter banen) verbeterd. Roger zwom de afstand in 2.06.5, pre cies een halve sec. onder de door de KNZB gestelde limiettijd. Bij dezelfde wedstrijden verbeterde Marjan Janus uit Heemstede het adspirantenrecord op de 200 m. schoolslag (eveneens 25 m banen), dat sinds 1 maart van dit jaar met een tijd van 2.51.6 reeds op haar naam stond. De HPC-zwemster bracht nu een tijd van 2.51.4 op de klok ken. Op de 100 meter schoolslag bleven drie Russische zwemmers onder de 1.06.0 en op de dubbele afstand namen vier man vlot de 2 minuut 25 sec-bar rière. Twee Russen, Nikolai Pankin en de onverwoestbare veteraan Georgy Prokopenko, doken zelfs onder de 2.23 en het uur lijkt niet veraf dat de Rus sen met hun speciale schoolslagtech niek tijden zullen maken, die nog on der de 2.20 zullen liggen. Niet alleen op de schoolslag echter kwam de Russische afvaardiging tot grote daden. Leonid Illitsjev, die als eerste zwemmer op de speciaal ingelas te 4 x 100 meter vrije slag estafette na 52.1 sec. aantikte, Semjon Belitz Gei- man (200 meter vrij in 1.54.8 en 400 meter in 4.05.6) en Andrej Doenajev met een nog nooit eerder op de wereld vertoonde 4.38.2 op de 400 meter wissel slag toverden brede glimlachen op de gezichten van de Russische coaches. Men acht zich in het Olympische zwem bad van Mexico niet bijvoorbaat kans loos tegen het geweld, dat de Ameri kaanse ploeg daar ongetwijfeld zal ont ketenen. Behalve de Russen kwam ook de 18- jarige scholiere uit Zuid-Slavië, Mirja- na Segrt, tot prestaties van wereldfor maat. Mirjana, die in Dubrovnik woont, kwam als eerste Europeaanse op de 100 meter vrije slag beneden de minuut en zij deed dat met een tijd van 59.4 sec meteen maar flink ook. Op de 200 meter en de 400 meter plaatste zij zich met tijden van resp. 2.12 rond en 4.41 ook op het selecte lijstje van kandida ten voor een Olympische finaleplaats. De piepkleine Nederlandse afvaardi ging heeft het in Bonn naar behoren gedaan. Na het nationale aspirantenre cord, dat Gerda Lassooy vrijdag op de 400 meter wisselslag vestigde, kwamen er weliswaar geen nieuwe Nederlandse records, maar de tijden van onder an deren de jonge Mi a Plantinga op de 400 meter vrije slag (4.59.6) en opnieuw Gerda Lassooy op de 200 meter wissel- lag (2.37.6) doen iets voor de toekomst verwachten. Betty Heukels stelde te leur. De Eindhovense sportlerares, die het na haar ietwat teleurstellende pres tatie vrijdagavond op de 400 meter wis sel op de 200 vlinder probeerde, kwam niet onder de 2.30 zoals zij had ge hoopt. Het werd 2.36.5, overigens nog goed voor een vierde plaats. Haar zus Toty Heukels kwam op de 100 meter vlinderslag met een redelijke 1.08.8 uit de bus, maar zij kon Heike Hustede, die vorige week in Stockholm tegen Ada Kok nog kansloos was, niet bedreigen. De blonde Duitse werd eerste in 1.06.8. ROCOURT Voor de aankomst van de wielerwegwedstrijd Luik - Bastena ken - Luik werd op de wielerbaan te Rocourt een wedstrijd gehouden tussen een Nederlandse en een Belgische ama- teurbaanploeg, die in een ruime over winning voor de Belgen eindigde. Van de zes onderdelen wonnen de Belgen er vier tegen de Nederlanders twee: de sprint en het tandemnummer, waarop voor Nederland uitkwamen Lijn Loeve- sijn en Jan Jansen. Vooral 't optreden vaardiging bestaande uit v. d. Ruit, nummer maakte indruk. In twee ritten versloegen Loevesijn en Jansen de Bel gen Goens en Van Lancker kansloos met respec. 11.2 en 11.0 sec. over de laatste 200 meter. In de sprint maakte Loevesijn de snelste tijd op de laatste 200 meter: 11.8 sec. In de individuele tijdrit over vier ki lometer versloeg de Belg Paul Crappen de Nederlander Gerrie de Bruin met ruim verschil: 5 min 9.3 sec. tegen 5 min 14.4 sec., terwijl ook in de ploe- genachtervolging de Nederlandse af vaardiging bestaande uit v.d. Ruit, Tuin, Van Midden en Breur, kansloos was. Het Belgische kwartet De Bos- scher, Bens, De Zwanepoel en Van Mar- cke noteerde een tijd van 4 min 52 sec. tegen Nederland 5.06.0 In de punten- wedstrijd waren de Belgen eveneens su perieur, terwijl in de 1 km tijdrit Baert met een tijd van 1 min. 13.4 sec. zege vierde over Bram Breur 1.17.3.

De Vallei | 1968 | | pagina 9