Veenendaals dagblad Bulten Men kwam eigenlijk voor de jarige Duitsland blijft bij 1950 vrachtauto's tegelijk Geen kwaadwilligheid bij branden op Doorman" Weer winst voor McCarthy Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Duizend burgers van Hoeé vermoord Staking van bouwvakkers volledig Enoch Powell met moord bedreigd Vissersboot redt zeven man van gekapseisd Ned. schip union matrassen Bouw beperkt wens tot korter werken tot 15 minuten per dag Moordenaar van King zou in Australië zijn Weinig succes in Luxemburg Havenarbeiders versuft in tank „Rode conferentie" begint 25 nov. maar Willem- Alexander trok aller aandacht Joegen gewond door brandend teer Roofoverval in Marseille KOUDER EN ONVAST IN BELGIË SOLIDAIR Meise dagen MASSAGRAVEN FOUT ISA TOESPRAAK OVER RASSENPROBLEEM TUINBOUW IN GOLF VAN BISCAJE TELEFOONTJE VLIEGDEKSCHIP MOET MINSTENS VIER WEKEN UIT DE VAART Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op dï., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. WOENSDAG I MEI I968 - 42e JAARGANG no. I02 HARDE STRIJD BIJ BUFFERZONE SAIGON Voor de tweede achtereenvolgende dag woeden ten zuiden van de gedemilitariseerde zone zware gevechten tussen geallieerde strijdkrachten en geregelde Noordviëtnamese troepen. De verliezen aan beide zijden zijn groot. De strijd begon gisteren ten zuiden van de oostelijke flank van de zone tussen Noord- en Zuid-Vietnam. Drie gevechten ontbrandden rondom Dong Ha, 17 kilometer ten zuiden van de zone en een nabij de stad Quang Tri, 12 km zui delijker. Volgens de geallieerde zegsman zijn bij Quang Tri 203 Noordviëtnamezen gesneuveld. Aan eigen zijde vielen 27 Amerikanen en zes Zuidviëtnamezen. Volgens een geallieerde opgave zijn in twee dagen van strijd in totaal 550 Noord-Viëtnamezen gesneuveld. ANTWERPEN In Belgische vak bondskringen is gisteren verklaard, dat de bouwvakstaking in België volledig is. De voorzitter van de Christelijke cen trale van houtbewerkers en bouwvakar beiders heeft echter verklaard, dat zijn bond Nederlandse arbeiders toestem ming geeft om op donderdag 2 mei drin gende werkzaamheden voor het tot zin ken brengen van het derde tunnelseg ment van de Antwerpse tunnel voort te zetten. Dit werk moet echter geschie den onder toezicht van vakbondsafge vaardigden en moet streng beperkt blij ven tot al wat het derde tunnelsegment aangaat, aldus de vakbondsvoorzitter, Kamiel Nuyts. Hij zei voorts dat geen andere arbei ders tot de tunnelwerkzaamheden zul len worden toegelaten. Het derde tunnelsegment voor de tun nel in Antwerpen was voor het uitbre ken van de staking reeds drijvend ge maakt en zou kunnen breken als de werkzaamheden lang blijven stilliggen. Volgens het Belgische ministerie van Economische Zaken zou een breuk in het tuhnelelement een vertraging van lVt jaar in de bouwwerkzaamheden en groot verlies voor de Belgische econo mie met zich meebrengen. De autoriteiten hebben reeds een hon derdtal stakende arbeiders gevorderd om de tunnelsleuf op diepte te houden en ballast in het drijvende element aan te brengen. De Nederlandse arbeiders, die solidair zijn met hun Belgische col lega's, moeten echter de richttorens bouwen die essentieel zijn voor het op de juiste plaats tot zinken brengen van het derde element. PRAAG De geheimzinnige zelf moord van lt.-kolonel Josef Pocepicky, het hoofd van de Praagse recherche, is gisteren in verband gebracht met het overlopen van generaal Jan Sejna naar de Verenigde Staten. De vlucht van Sejna volgde na onthullingen over een zwarte-handelschandaal. 4~|m binnen het kleine bestek van mijn bescheiden natuur-journaal de vreugden der vandaag begonnen meimaand te beschrijven, is ondoen lijk, want in bos en park, duin en tuin, langs de waterkant en op de heide springt alles ons in zoveel jong leven, zang, groen, groei en bloei tegemoet, dat ik het niet baas kan. Het is een koud kunstje om van deze beroemde „bloem-, vogel- en vlindermaand van West-Europa" (Heimans en Thijsse in het oude Wandelboekje) een rijtje bloeiende planten te citeren. Laat ik mij tot de voornaamste beperken: gou den regen, brem, sering, fruit- en naaldhout, dalkruid, lelietje-van-dalen salomonszegel, meidoorn, kastanje, ereprijs, wikke, pinksterbloem, lis, wa terklaver en voorts de vele bloemen van de hof (o.m. akelei, lupine, trol- lius, lychnis, pioen en rhododendron). Ge kunt deze veel te korte reeks naar believen aanvullen met tal van andere figuren, die ook meehelpen en mis schien nog mooier dan mijn voorbeel den tot de glorie van de bloei maand. En hoe zou ik de teruggekeer de vogels kunnen vergetenWe wor den er op geattendeerd door wiek en vlerk, zang, lok- en waarschuwings kreten, want in vele nesten zitten jongen en talloze zangertjes vlogen reeds uit. Meteen beginnen de ouders een nieuw huishoudinkje op te zetten en dit alles kan best, want de natuur toont zich vrijgevig in zaad en vrucht, insect en groter prooi, zodat geen dier gebrek behoeft te lijden. Bij hert en ree lopen kalfjes, fragiel als saksisch porselein en ook de vos verzorgt een hol met welpen, doch die zult ge niet makkelijk te zien krijgen. Wiens oog echter ontvankelijk en wiens gemoed vatbaar is voor de gaven van mei, kan toe met vele andere punten voor zijn aandacht, ja wellicht heeft hij niet eens genoeg aan de anderhalf uur waarmee de dagen lengen. 1-5-1968 A. B. WIGMAN Amerikaanse parachutisten en Zuid- viëtnamese troepen hebben in een veld slag bij de oude keizerstad Hoeé 217 Noordviëtnamezen gedood, zo heeft een Amerikaanse militaire woordvoerder woensdag meegedeeld. Bij de gevech ten die maandag woedden, werden 4 ge allieerden gedood en 16 gewond. Het slechte weer en het laaghangend wolkendek waren er de oorzaak van dat er gisteren weinig luchtaanvallen op Noord-Viëtnam konden worden onder nomen. Amerikaanse bommenwerpers vielen met behulp van radar militaire opslag plaatsen en verbindingsposten aan rond om Dong Hoi op 64 km ten noorden van de. bufferzone. De Viët-Cong en Noordviëtnamese troepen hebben tijdens de bezetting van Hoeé in februari meer dan 1000 inwo ners van de stad gedood, zo verluidt het in een Amerikaans rapport. Onderzoekingsploegen ontdekten dicht bij het noordelijk stadsdeel van Hoeé dat bijna een maand in handen van de rebellen is geweest, 19 massagraven. Vele slachtoffers waren doodgescho ten, sommigen onthoofd en een aantal lijken vertoonde sporen van marteling. De meeste slachtoffers lagen met ge boeide handen in de graven. Een lid van de onderzoekingsploegen was van mening, dat bijna de helft van de slachtoffers levend begraven moet zijn. Premier Harold Wilson van Engeland heeft de Verenigde Stalen en Noord- Viëtnam aangespoord het snel eens te worden over een plaats voor inleidende vredesbesprekingen. In antwoord op vragen in het parle ment zei Wilson, dat de Britse regering het ongeduld van de vragenstellers deelt over het uitstel tengevolge van het feit dat de twee partijen het niet eens zijn over een geschikte plaats. George Ball, die vorige week tot Ame rikaanse vertegenwoordiger bij de Ver enigde Naties is benoemd, zei gisteren dat de Verenigde Staten een fout zou den maken als zij eenzijdige concessies zouden doen in een poging onderhande lingen over vrede in Viëtnam te bespoe digen. Ball voegde hieraan toe, dat de diplomatieke pogingen om de „Viëtna- mese impasse" te doorbreken bemoedi gend zijn. „Ik heb er vertrouwen in dat we vroeg of Iaat een politieke oplos sing voor de oorlog zullen vinden". Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken, Mc Closkey, zei gisteren, dat Amerika niet van plan is met Hanoi „beledigingen uit te wis selen" over de verantwoordelijkheid voor de vier weken oude impasse over de keuze van een plaats voor inleiden de besprekingen. „Ik zie het nut er niet van in elkaar de loef af te steken met beschuldigingen in het openbaar", al dus McCloskey op een vraag over het Noordviëtnamese verwijt, dat de Ver enigde Staten lijden aan „gebrek aan ernst". De woordvoerder wilde niet in gaan op berichten volgens welke de VS de door Noord-Viëtnam voorgestelde plaatsen Warschau en Pnom Penh had den afgewezen. Het Noordviëtnamese persbureau herhaalde ook gisteren weer de beschul diging dat de Verenigde Staten inlei dend vredesoverleg opzettelijk op de lange baan schuiven. Over de strijd in Zuid-Viëtnam meld de het persbureau, dat de Viët-Cong bij een aanval op twee Amerikaanse com pagnieën bij de mariniersbasis Dong Ha maandag 100 Amerikanen hebben gedood en 65 Zuidviëtnamese militairen bij een ander gevecht in dezelfde omge ving. ROTTERDAM De bouwnijverheid wil minister Roolvink tegemoetkomen door de gewenste arbeidsverkorting van een half uur per dag terug te bren gen tot een kwartier. De delegaties van de vakbonden en de werkgevers zijn 't hierover al eens geworden. De afgelopen dagen hebben beide partijen hun achterban geraadpleegd. Vandaag wordt in Den Haag officieel overlegd. Wanneer het dan tot een ak koord komt, worden de wijzigingen in de bepalingen van de nieuwe c.a.o. aan de minister voorgelegd. De gehalveerde arbeidsverkorting van een kwartier per dag wil men op 1 juni laten ingaan. De afgewezen verkor ting van een half uur had moeten in gaan op 1 november. Voor de pensioen premie is een procent verhoging afge sproken, die nu ook op 1 juni van kracht moet worden in plaats van 1 januari. T ONDEN Nadat het conservatie- -"-J ve Lagerhuislid Enoch Powell een dreigbrief had ontvangen, waarin werd aangekondigd dat hij zal worden ver moord, staat er voor zijn woning in Londen een politie-agent op wacht. Rechercheurs begeleiden hem voorlo pig als hij zijn huis verlaat. Iedereen die zijn huis opbelt moet eerst door een „zeef" van de P.T.T. Toen Powell maandag terugkwam van zijn bezoek aan Canada, waar hij de Bilderbergconferentie heeft bijge woond onder voorzitterschap van prins Bernhard, kreeg hij onmiddellijk poli tiebewaking. Eerder hadden de leiders van twin tig organisaties van kleurlingen in En- gelan hun leden opgeroepen om zich aaneen te sluiten in één militante be weging, om zich te verdedigen tegen alle uitingen van rassenhaat. Enoch Powell heeft, zoals gemeld, met een zeer felle rede over het ras senvraagstuk in Engeland een golf van afkeer veroorzaakt tegen de niet-blan- ke immigranten in Engeland. Hij is daarvoor uit het Conservatieve scha duwkabinet gezet. De Yorkshire Evening Post, een krant die verschijnt in een gebied waar veel immigranten wonen, heeft gisteren in ene hoofdartikel in het Ur du, een Hindoestaanse taal. die door veel Indiërs wordt gesproken, gewaar schuwd tegen de oproep van de organi saties van kleurlingen. Die zal alleen maar de invloeden in de hand werken, aldus deze krant, die ze juist willen onderdrukken. Het was nog nooit eerder voorgekomen dat een Engelse krant een stuk in het Urdu plaatste. Vandaag komt een nieuwe commis sie uit het Britse kabinet voor het eerst bijeen, die is opgericht om alle vraag stukken inzake de immigranten te co- ordineren. Voorzitter is de minister van Binnenlandse Zaken, Callaghan. Die heeft er intussen ook op gewezen dat immigranten uit het Gemenebest, die terug willen keren naar hun land van herkomst, financiële hulp kunnen krij gen van het ministerie voor Sociale Ze kerheid, als ze de terugreis niet zelf kunnen betalen. CANBERRA De Amerikaanse fede rale recherche heeft aan de Australi sche politie verzocht de vermoedelijke moordenaar van ds. King op te sporen. Zij meent dat James Earl Rav naar Australië is gevlucht als onderdeel van het plan, de negerleider te vermoorden. Dit plan zou een jaar geleden al zijn opgesteld. LUXEMBURG Staatssecretaris Keyzer (Verkeer en Waterstaat) heeft het zijn collega's in de Europese Ge meenschap gisteren in Luxemburg dui delijk gezegd: Nederland zal op 1 juli niet meedoen met het op gang brengen van een gemeenschappelijk vervoerbe leid als er geen oplossing komt vah de moeilijkheden voor ons wegvervoer op West-Duitsland. De staatssecretaris liet zich na zijn gesprekken met de Duitse minister Le ber (Verkeer) voorzichtig uit. Afgespro ken werd, dat een ambtelijke werk groep de problemen nog eens zou gaan bekijken. Daarbij zal echter strak wor den vastgehouden aan het aantal van 1950 Nederlandse vrachtauto's, dat maximaal tegelijk op de Duitse wegen mag rijden. Nagegaan zal worden hoe de 1950 door Duitsland afgegeven vergunningen het best kunnen worden gebruikt opdat een even groot aantal auto's Duitsland kan binnenrijden. Dit laatste is ook vol gens minister Leber een gerechtvaar digd verlangen van de Nederlanders. „Maar het worden beslist geen 1951 ver gunningen", zo liet hij er direct op vol gen. Optimistischer dan de Nederlandse staatssecretaris was gistermiddag mi nister Lardinois (Landbouw), nadat hij met de heer Keyzer en hun twee Duit se collega's in het bijzonder had gespro ken over het in de komende weken zo belangrijke vervoer van aan bederf on derhevige land- en tuinbouwprodukten naar Duitsland. Onder invloed van Höcherl, de Duit se minister van Landbouw, die ook ver antwoordelijk is voor de voedselvoorzie ning, bleek Leber voor dit vervoer met zijn dikwijls onverwacht hoge pieken begrip te willen tonen. Bovendien besef fen Höcherl en Leber zeer wel, dat wan neer Nederlandse tuinbouwprodukten wegens gebrek aan vervoervergunnin- gen moeten worden doorgedraaid dit niet alleen voor de traditionele leveran cier een strop betekent, maar ook voor de Duitse schatkist. Doordraaien komt immers grotendeels voor rekening van het Europese landbouwfonds, waaraan de Bondsrepubliek viermaal zoveel be taalt als Nederland. Men zie ook elders in dit nummer: „Vervoerproblemen niet los van Europese crisis." ADVERTENTIE ROTTERDAM In Rotterdam zijn gisteravond enkele havenarbeiders ver suft geraakt bij het schoonmaken van een binnentanker, die was geladen met acrylnitriet. Ze zijn naar het Havenzie kenhuis overgebracht. Hun toestand geeft geen aanleiding tot zorgen. De binnentanker, de „Damco 87", lag bij het opslagterrein Nieuwe Matex aan één der Rotterdamse petroleumhavens. BOEDAPEST De wereldconferen tie van communistische partijen zal op 25 november in Moskou beginnen. Dit blijkt uit het slotcommuniqué van de voorbereidende commissie die van 24 tot 28 april in Boedapest bijeen is ge weest. In het communiqué wordt een beroep gedaan op alle communistische partij en, die in Boedapest niet vertegenwoor digd waren, om hun standpunten ken baar te maken hetzij aan de commis sie hetzij aan een werkgroep, die door de commissie is gevormd en die zon dag voor het eerst bijeengekomen is. Iedere communistische partij kan des gewenst van de commissie deel uitma ken. Tijdens haar tweede bijeenkomst in september zal de commissie de sug gesties van de werkgroep bestuderen alvorens die voor te leggen aan de cen trale comités van alle communistische partijen en een definitieve tekst op te stellen voor de conferentie van Moskou. Aan de conferentie van Boedapest hebben 54 afgevaardigden deelgeno men. Vijftien partijen die verhindeerd waren hebben zich verontschuldigd. r7e waren eigenlijk voor de jarige Ko ningin gekomen, de twaalfdui zend Nederlanders, die gisteren mee liepen in het bloemendefilé voor pa leis Soestdijk, maar het hartverove- rend optreden van de juist één jaar geworden prins Willem-Alexander achter een van de ramen trok zozeer de aandacht, dat de gang van zaken er danig door werd vertraagd. Al die tijd stonden koningin Juliana, prins Bernhard, prins Claus, prinses Irene en haar man, de eveneens jarige mr. Pieter van Vollenhoven en prinses Christina geduldig op het bordes om de schare te zien voorbijtrekken. Van tijd tot tijd, als er een puitie regen viel, schuilden zij even onder een aantal kleurige parasols. Als de Ko ningin dan door het uitsteken van de hand (zie foto boven) geconstateerd had, dat het weer droog was, werden de parasols weer opgeborgen tot de volgende bui. Prinses Beatrix vertoefde ook geruime tijd op het bordes, maar omdat 't voor haar om begrijpelijke redenen te ver moeiend was zo lang achtereen te staan, bleef zij later, na nog enkele malen in en uit te zijn gelopen, binnen bij haar zoontje, dat steeds meer slaap kreeg en tenslotte voor de ogen van een vertederd televisiepubliek de strijd opgaf. (Foto links). Voor meer foto's en een verslag van 't bloemendefilé zie men el ders in dit nummer. DELFZIJL De Nederlandse kust vaarder Brandaris is gisterochtend vroeg gekapseisd in de Golf van Bis- caje. Alle zeven opvarenden konden worden gered. De Brandaris, een twaalf jaar oud schip van 473 bruto register- ton, was met een lading oud ijzer on derweg van Rochester in Engeland naar Pasajes in Noord-Spanje, waar het schip wel meer kwam. Midden in de nacht meldde de ge zagvoerder dat de Brandaris slagzij over stuurboord had en dat het schip water maakte. Hij vroeg om onmid* dellijke hulp. Aan de hand van deze gegevens vermoedt men, dat de la ding is gaan schuiven. De Brandaris heeft het daarna in de woelige zee met een krachtige wind niet lang meer volgehouden. De Spaan se vissersboot Nuevo Juanita Herma nos heeft de Nederlandse zeelieden op ongeveer 130 kilometer ten westen van de monding van de Gironde uit zee op gepikt. Het waren kapitein M. Scholte (37) uit Delfzijl, stuurman P. Visser (42) uit Krommenie, werktuigkundige J. J. Tuil (22) uit Delfzijl, matroos-kok E. Nort (18) uit Hillegom, matroos J. J. de Boer (22) uit Amsterdam, matroos J. Riedijk (22) uit IJmuiden en een ma troos onder de gage uit Breda die kort tevoren in Vlaardingen aan boord was gekomen. De reder wist zijn naam niet. De reder van het schip, de heer J. J. Tuil in Delfzijl (wiens zoon als werk tuigkundige meevoer), heeft in de loop van de ochtend met zijn kapitein op de vissersboot een telefonisch gesprek ge voerd. Hij begreep er alleen uit dat zijn schip om kwart voor vijf was ge zonken. De heer Tuil deelde mee: „Gewoon lijk voer ik zelf als gezagvoerder op de Brandaris. Ik was er juist veertien da gen geleden afgestapt om wat verlof te nemen. Daarom was nu mijn collega Scholte als aflos-kapitein aan boord". AMSTERDAM De 15-jarige Adriaan Wuis uit Amsterdam is maandagmid dag zeer ernstig gewond geraakt, door dat een teerton, die hij op een braak liggend stuk land had gevonden en in brand had gestoken, ontplofte. De jon geman kreeg een hoeveelheid branden de teer over zich heen, waardoor hij zelf in brand raakte. Aanvankelijk probeerde hij door in het zand te rollen het vuur te doven, maar dit lukte niet. Hij is daarna in een gracht gesprongen, waar omstan ders hem uit hebben gehaald. Met brandwonden over het hele lichaam is hij overgebracht naar een ziekenhuis. DEN HELDER Er is geen kwaadwilligheid in het spel geweest bij de twee branden op het vliegdekschip „Karei Doorman". De marinerecherche zegt er geen enkele aanwijzing voor te hebben gevonden. Zij meent, dat de twee bran den, die maandagavond binnen acht uur na elkaar ontstonden, een toevallige samenloop waren. In beide gevallen was er dezelfde oorzaak. De ketelregelapparatuur van de stookketels en de hulpwerktuigen zijn geheel zwart geblakerd. Zij moeten een volledige revisie ondergaan. Het staat nog niet vast of deze gedeelten van de machinekamers moeten worden ver nieuwd. BOSTON Na telling van de stem men in 1425 van de 1734 stembureaus blijkt, dat bij de Democraten senator Eugene McCarthy een grote voorsprong heeft op andere mededingers bij de in de staat Massachusetts gehouden voor verkiezingen. De stand luidt: bij de De mocraten: McCarthy 89.829 stemmen, Johnson 5254, Robert Kennedy 49.774 en Humphrey 32.957. Bij de Republikeinen: Rockefeller 26.257, gouverneur Volpe 24.849 en Nixon 22.708. Senator McCarthy en de Republikein se gouverneur Volpe waren de enige kandidaten in deze voorverkiezing, wier namen op de stembiljetten stonden. Al le andere namen moesten worden bij geschreven. MARSEILLE Drie gewapende en gemaskerde misdadigers hebben giste ren een roofoverval gepleegd op een bij kantoor van de Franse handelsbank in Marseille. Zij ondervonden geen verzet en verdwenen met f 67.500. Een deel van de bekabeling heeft ook schade opgelopen. De hoofdbekabeling is evenwel in tact gebleven. Er is nog veel onderzoek nodig om het bedrag van de schade en de duur van revisie en reparatie vast te stel len. Het schip zal in elk geval geruime tijd tenminste vier weken uit de vaart blijven. Men zie verder elders in dit num mer. (Van onze weerkundige medewerker). rperwijl in Noord-Europa vrij warm weer heerst, gaan de temperatu ren in onze omgeving in dalende lijn. Warmer dan 1214 graden wordt 't vandaag en morgen in Gelderland niet, nu een Noordzee-depressie vrij koude en tamelijk onstabiele lucht met buien uit zuidwestelijke en wes telijke richting aanvoert. Wij hebben dus te doen met een nieuwe kou-inval, die wanneer het zelfde ritme tussen warmte en kou van de afgelopen weken gehandhaafd blijft, wel eens zijn dieptepunt rond om 5 mei zou kunnen krijgen. Een vervroegde komst van de IJsheiligen is niet ondenkbaar. Bij realisering van deze theorie zou echter omstreeks 14 mei de zomer terug kunnen zijn. Het aantal zomerse dagen in april in Twente en de Achterhoek was vier, het grootste aantal sedert april 1865, toen er vijf werden geteld. Merkwaar dig is, dat er dit jaar in april toch ook nog negen vorstdagen in het oos ten zijn geregistreerd.

De Vallei | 1968 | | pagina 1