Bekroond Beurs van Amsterdam Marnix Kappers in radio-uitzending Nieuw repertoire van het „N.R.T. Koninklijk bezoek aan Kröller-Müller Prijzen grafische kunst toegekend VANAVOND MORGEN i i Internationals prijshoudend Moeilijk jaar voor Nijverdal- Ten Cate Shell-directeur commissaris AKU PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG Pagina 2' WOENSDAG I MEI 1968 43 We hebben immers geen ruzie en ik kan hem toch niet om zijn hals hangen, had Freek toen een weinig wrevelig gezegd. Moeder kon maar niet begrijpen, dat zijn bolwerk, dat hij had opgetrokken om zichzelf, zijn enige beveiliging was om niet geeste lijk te worden doodgeslagen. Zo verging de tijd van Freeks jon gensjaren. De winter ging, de lente kwam en daarna de zomer en de herfst, weer een winter... Het ging maar door. Freek vergat weieens dat hij wachtte, hij begon te verlangen naar zijn verlangen en te zoeken naar wat hij zoeken moest. Hij begon in de lengte te groeien; langer schijnend door zijn tenger fi guur dan hij in werkelijkheid was. Boven zijn hoog voorhoofd lag zijn haar dik en golvend teruggestreken, zijn wenkbrauwen fijn en hoog over de diep-blauwe ogen gaven iets zachts aan zijn gezicht, evenals zijn mond, ondanks de koppige trek om de hoe ken. Hoewel hij niet veel buiten kwam bleef zijn gezicht de licht gebronsde tint behouden, die het in zijn buiten leven als kind gekregen had. Het was maar o zo weinig, net genoeg om z'n bleekheid te accentueren, want zelden had hij een kleur. Maar hij bruinde goed, een paar dagen vakantie deden wonderen. Deze zomer toen zijn ou ders weer op reis waren en hij bij oma logeerde, reed hij voor het eerst sedert zijn kinderjaren weer paard. De eerste keer had hij om het geleide van een pikeur verzocht, zeggend dat hij in jaren niet had gereden. Maar het was hem zelf meegevallen dat hij geheel vertrouwd was met het paard, het ging zonder moeite. Daarna reed hij liever alleen. Zo werd deze vakantie voor het eerst een waarlijke onspanning. Oma kon hem maar zelden vangen voor jaar jour- en kaartavondjes. 's Mor gens ging hij zwemmen, at zijn brood terwijl hij zonde in het mulle zand en gine vandaar naar de stallen, waar ze hem al begonnen te kennen en waar ze van lieverlee hoe langer hoe moeilijker paarden gaven omdat hij het niet eens merkte en het een lust was te zien hoe gemakkelijk die tengere jongen reed. Tegen dinertijd kwam hij dan pas thuis en na het eten ging hij soms nog wat wandelen of huurde ergens een kano. Stil voort glijdend over het avondlijk duistere water onder laag afhangende takken langs tuinen en bos kon soms een im mens geluksgevoel in hem omhoog stuwen, plotseling neergeslagen door zijn besef van eenzaamheid. Er wa ren wel al eens meisjes, die naar hem keken, getrokken door de won derlijke mijmering der donkere ogen in het smalle knappe gezicht. Maar Freek begreep het niet, hij keek verwonderd terug en wanneer dan iets in hun kijken tot hem doordrong, vond hij het pijnlijk vervelend en sloeg zijn warme blik in koude stug heid om. Dat najaar kwam hij in de vierde klas van het gymnasium; het gewo ne leven nam hem weer op. Op een avond, na tafel, Freek werkte, Eleonoor bladerde in een boek, zei dokter Wegen plotseling: Zeg, ik heb een oude kennis van je ontmoet, Noortje. Zo? Wie dan? Albert Hies, een vroegere aanbid der van je, hij heeft een prachtig ad vocatenkantoor in Den Haag; ik heb zijn vrouw pas geopereerd, een onge lukkig geval, maar... zo kwam het dat hij mij bedankte en terwijl wij nog wat praatten, kwam de relatie aan het licht. Vervloekt grappig. Eleonoor knikte, onwillekeurig de wenkbrauwen fronsend over z'n toon. Is hij nog zo knap? vroeg zij met een glimlach, haar ogen mijmerden in herinnering. Hij begint al een kale kop te krij gen en een buikje, lachte Wegen, hij is een stuk ouder dan jij toch ze ker, of je zou me tien jaar voor de gek hebben moeten houden met je jeugd. Eleonoor schudde het hoofd, maar lachte toch even. 't Was al een man toen ik nog maar een bakvis was, stel je gerust. Maar je moet hem eens hier vragen met zijn-vrouw, Meine. Heb ik al gedaan. Al was het al leen maar voor de uitstekende rela tie. Die kerel moet een prachtkan- toon hebben, elite-praktijk. Zeg Freek wees maar op z'n voordeligst tegen mr. Ries, misschien wil hij je later dan wel hebben. Hoe bedoelt u? Freek hief het hoofd op, hij had al leen maar de laatste zin gehoord. Nou, ik heb een ouwe kennis van je moeder opgeduikeld, die een prachtzaak heeft in Den Haag. Zo'n echt goed advocatenkantoor lijkt me het ware voor je. Niet begrijpend bleef Freek hem aanzien. Wat moet ik daar dan doen? vroeg hij. Meine Wegen maakte een gebaar van wanhoop. Hemel jongen, doe niet zo achterlijk! Als je éénmaal van de universiteit komt kant en klaar, dan zullen wij wel zorgen, dat je meteen in zo'n zaak draait. Snap je 't nou? Wijd stonden Freeks ogen. De uni versiteit-advocatenkantoor....? Hij? Maar.... stamelde hij, maar va der... Nog niet begrepen? Ja, jawel.... maar u vergist u, ik wil heus niet naar de universiteit of in zo'n zaak. ik ga immers naar de tekenacademie. Wegen streek langzaam de krant glad. Hoe kom je bij zoiets krank zinnigs? vroeg hij strak. Hulpeloos zag Freek hem aan. 't Is toch altijd zo gezegd. Vader was ook schilder, ik wil niets anders wor den. Wegen keek naar zijn vrouw. Ach, als kind zei hij het al en Ar nold vond het vanzelfsprekend, legde Eleonoor verlegen uit, maar 't is natuurlijk onzin, wat jij zegt is veel beter voor Freek, daar hebben we het al eerder over gehad. Je hoort het, zei Wegen opstaand en zich rekkend. Hij ging zitten in zijn diepe leren stoel bij de haard. Freek zat verslagen Was moe der dus alles vergeten van vroeger, hadden zij samen zo maar achter hem om over hem beslist? Mocht hij dan zelf niet zeggen, wat hij wel of wat hij niet wilde worden? Hij staar de op zijn boek, zonder te leren. Machteloos kneep hij zijn handen om de kanten van de kaft. Ineens werd het hem te machtig, met driftige snik ken huilde hij, zijn gezicht in zijn ar men op de tafel. Wat zullen we nou weer hebben? Freek, doe niet zo idioot! De beveltoon prikkelde Freek, hij keek de dokter aan met boze harde ogen. Ik doe het niet, ik wil niet, u... u Hij stotterde, zijn stem sloeg over in een schreeuw. Wegen haalde de schouders op. Dat laatste staat nog te bezien, zei hij koud, maar die toon duld ik niet, begrepen! En ook duld ik niet dat een jongen, door mij opgevoed, zijn toekomst vergooit omdat hij te stom is om voor de duvel te dansen. Er zijn al schooierige kunstenaars ge noeg, dan dat jij er nog bij hoeft te komen. En nu verder geen woord meer hierover, niet tegen je moeder en niet tegen mij. Demonstratief nam hij een wille keurig boek van het leestafeltje en bladerde erin. Zijn toon was zo drei gend geweest, dat Freek wist dat geen verder verweer zou helpen; het enige wat hij zou kunnen bereiken was dat hij een klap om zijn oren zou krijgen. „Poète, prends ton luth; la nuit sur la pelouse Balance le zéphir dans son voile odorant..." ordi vervolgd) 3800. Onderweg naar de vliegbasis, maakte vooral professor Dubois menige dubbelzinnige opmerking over het voorjaar, de vogeltjes enzovoorts. Maar Jane en Buck reageerden nauwelijks op die plagerijen; zij had den het veel te druk met het testen van elkanders ge voelens en liefhebberijen. Toen Arend de wagen de parkeerplaats van Tarmac opdraaide, hadden zij al enkele interessante plannetjes gemaakt, die van grote invloed op hun toekomst zouden blijken te zijn. „Ik breng Jane even in mijn oude draaidoos naar de stad, lui!" deelde Buck laconiek mee. „Tenminste als je 't aandurft, Jane. De vering is niet zo best als die van Arends deinende slee, maar ze heeft me nog nooit in de steek gelaten". „Je hebt natuurlijk wel kans, dat de benzinetank straks ergens op een stil landweggetje leegraakt", merkte de professor droogjes op. „Je bent dus gewaarschuwd ,mijn lieve kind!" Jane lachte maar wat en bloosde niet eens. Kort daarop reed het nieuwe paar met veel motorlawaai de poort uit. „En met deze schone belofte voor de toekomst eindigt ons woestijnavontuur", mompelde Arend, „en ik heb zo'n idee, dat wij het op de volgende ruimtereis zonder on ze vriend Buck zullen moeten stellen!" 86. Als de bruine kralen even geweekt hebben in de warme loogoplossing, haalt Rechter Tie er een uit en toont een volmaakt zuivere, glanzende parel. „U ziet het", zegt hij. „Het raadsel van het gestolen hals snoer is opgelost. Sioe, neem een sterke zijden draad en rijg daar de parels aan. Kijk of ze er alle vier entachtig zijn". De Rechter wendt zich weer tot zijn hoge gasten en vervolgt: „Tai Min wilde met het snoer ontsnappen naar Tienmijlsdorp. Door zo nu en dan een losse parel te verkopen had hij een grote staat kunnen voeren. Maar hij werd gegrepen door de ben de van Lang en gedood voor hij kon vertellen waar de parels waren. De boeven lieten Tai Min's geringe bezittingen, waaronder het telraam, gewoon in zijn mouw zitten. Iedereen concludeerde dat de kassier het snoer in de herberg of in het bos verborgen moest hebben, maar eigenlijk was het onlogisch dat hij het kostbare snoer niet op zijn vlucht zou hebben mee genomen. Toen ik het telraam weer zag in zijn bu reaula werd alles mij duidelijk". Kapitein Sioe heeft alle parels uit de loogoplossing gehaald, opgewreven en aan een zijden draad geregen. „Het snoer is compleet, Ex cellentie", zegt hij eerbieding. Rechter Tie steekt het halssnoer in zijn mouw en staat op. „Laten we dan nu naar het paleis gaan", zegt hij tot de kolonel en de Opperkamerheer. „Het complot achter de diefstal moet opgerold worden'" Ullllll 9. Tekko vergat de professor en alles om zich heen en verslond het uitgebreide hoofdartikel met haast in gehouden adem. ONOPLOSBAAR CONGO MYSTERIE Gigantische Gorilla terroriseert Binnenlanden van de Belgische Congo, stond er met vette letters over de ge hele breedte van de pagina. Dan stond er een grote foto van het gorilla-monster afgebeeld. Benevens een klein kaartje en dan volgde een lang en sensationeel verhaal over wat er zich heden allemaal voor verschrik kelijks in de Congo afspeelde. „Ontzettend! Over nieuws gesproken, professor. Hier staat een artikel, over gorilla's. Er eh... Lees het zelf maar eens!" sprak Tekko opgewonden. „Ik geloof wel dat dit iets is, wat ons interesseert. Ongelooflijk! Ik wil daar beslist het mijne van hebben!" Professor Starreveld, die de krant van Tekko overge nomen had en met de nodige reserve het bewuste hoofd artikel even doornam, kon een glimlach over Tekko's enthousiasme niet onderdrukken. Maar toen hij zag, dat het onze vriend ernst was, legde hij de krant weg en hief hij bezwerend de handen op. „Samen uit! Sa men thuis!" probeerde de geleerde man zijn vriend te kalmeren. „Dat heb je zelf tegen mij gezegd! Begin nu niet weer aan een nieuw avontuur. Kom wees verstan dig en ga mee terug naar boord!" llllllllllllllllllllllllllllllllllilllimHiMIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIUIMIMmiimillM Vanavond van 20.45 tot 21.30 uur brengt de AVRO-televisie via Neder land 2 de eenakter „Dag in, dag uit". Met dit spel heeft de twintigjarige Leo Bertram uit Haarlem de eerste prijs gewonnen in de door de AVRO en NATU (Nederlandse Amateur Toneel Unie, tegenwoordig Nederlands Cen trum voor het Amateurtoneel) in 1966 uitgeschreven prijsvraag voor jonge ren in het schrijven van een toneelstuk, dat eveneens voor uitvoering als tele visiespel geschikt moest zijn. Leo Bertram, zich destijds achter het pseudoniem Leo Bont verbergend, si tueerde zijn bekroond werk een brok jeugdproblematiek in een be krompen, kleinburgerlijk ouderlijk huis, waarin een jonge man er nogal sata nisch behagen in schept zijn ouders in verwarring te brengen. Hij kijkt op ze neer, op hun gesprekken, op hun cli chématig leven. Leo Bertram, die in middels van „AVRO-televisie Drama Workshop" een opdracht heeft gekre gen tot het schrijven van een kort tele visiespel, vertelt, dat het hele pro bleem in „Dag in, dag uit" hem nu niet meer zo boeit. „Er gebeuren dage lijks veel belangrijker dingen in de we reld", aldus de auteur. De rollen in „Dag in, dag uit" worden onder regie van Adelheid van der Most gespeeld door Joop Keesmaat (Arnold), Elesa- beth Hoytinck (moeder), Eli Blom (va der) en Cocki Boonstra (Dorien). Tevens zal Ilse Wessel een gesprek hebben met Leo Bertram en iets ver tellen over de vorige en over de volgen de wedstrijd. W-at ^e nieuwe prijsvraag betreft, dient te women vermeld, dat al le jongeren tot en mei 24 jaar aan de wedstrijd in het schrijven van een oor spronkelijk Nederlandstalig toneelstuk kunnen deelnemen. Er worden drie prijzen uitgeloofd, te weten: een eerste prijs bestaande uit de uitvoering als televisiespel tegen een honorarium van twintig gulden per uitzendminuut van het bekroonde werk en een theatertrip naar Londen; de tweede en derde prijs winnaars krijgen eenzelfde theatertrip naar Londen als beloning. De manuscripten dienen in drievoud getypt en voorzien van een schuilnaam vóór 1 oktober 1968 te worden geadres seerd aan AVRO/RTN Televisie, afde ling Jeugduitzendingen, Postbus 2, Hil versum. In het VARA-radioprogramma van vanavond is van 21.50 - 22.30 een caba retprogramma te beluisteren dat ver zorgd door cabaretier Marnix Kap pers uit Zwolle. Dit veertig minuten du rende programma waarin Marnix Kap pers solistisch optreedt, wordt uitgezon den vanuit Theater Tingeltangel in Am sterdam. Zo men weet won Marnix Kappers de eerste prijs in het natio naal Cabaret-concours. ROTTERDAM Bij het Nieuw Rot terdams Toneel zijn voor het komende seizoen als nieuwe spelers geënga geerd: Cocki Bponstra, Paul van Gor- cum, Willeen .NfjhoMt en Aart Staart jes. Dit werd meegedeeld door de heer Robert de Vries, algemeen directeur van het toneelgezelschap. Zoals bekend zal dit seizoen ook Steije van Branden burg weer bij het NRT optreden. Thera Verheugen en Fred Faassen vertrokken naar toneelgezelschap Het Zuiden en Hero Muller is voor het nieuwe seizoen geëngageerd bij de Noorder Compagnie. Het NRT begint het seizoen op 7 sep tember met „The Price" (Arthur Mil ler), waarna nog volgen: „Romeo en Julia" (William Shakespeare), „Plaza Suite" (Neil Simon), „De onbekende soldaat en zijn vrouw" (Peter Ustinov). Voor de nieuwjaarspremière wordt gedacht aan: „Caesar en Cleopatra" Het nieuwe seizoen begint het Piccolo Theater met een Nederlands stuk: „Een opgemaakt bed" van Dimitri Frenkel Frank, dat door de auteur zelf wordt geregisseerd. rr HILVERSUM L 18.00 Nws. 18.16 Act. 18.20 Uitzending van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. 18.30 Stereo: Vocaal en instrumentaal ensemble met zangsolist. 18.55 Stereo: Tango-rumba orkest en zangsolisten. 19.30 Nws. 19.35 Karl Marx 150 jaar: documentair klankbeeld 20.15 Promenade orkest en solist: mo derne en populair-klass. muz. 20.50 Ge sprek met Prof. dr. Tinbergen. 21.20 Akkoord: licht platenprogr. 21.50 Tis- marnix: cabaretprogr. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Harprecital: klass. en mod. muz. 23.25 De Worksong: 1 mei-afleve ring van Radio Jazz Magazine. 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM II. 19.15-24.00 Twintig jaar Israël: 19.15 Inleiding: 19.25 Het nieuwe vaderland: gesprekken met Nederlandstalige Is raëli's, die voor 1948 naar Palestina emigreerden. 19.55 Stereo: Israëlisch kamerorkest: klass en mod. muz. 20.35 Masada, een rots bij de Dode Zee en een „story" in de historie van het volk Israël: documentaire; 20.55 Philharmo- nisch orkest van Israël met soliste: mod. muz.; 21.25 Loop zonder krukken, klankbeeld over Israëls oorlogsinvali den; 21.45 Sabbath cantate van Mor- dechai Seter, door het Kol Israël Sym fonie orkest, omroepkoren uit Jeruza lem en Tel Aviv en solisten; 20.15 Sa- la'am... Shalom: Arabisch en Hebr. de taal als brug, klankbeeld; 23.30 Nws.; 22.40 Populaire liedjes uit Is raël; 23.00 Israël op weg het vraag stuk van de Joodse identiteit in de staat Israël; 23.20 Lichte muz. uit Is raël; 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I. NTS: 10.20-11.35 Schooltelevisie. AVRO: 16.15-16.50 Voor de kinderen. NTS: 17.30-19.15 Intervisie: Reportage Interland voetbalwedstr. Polen - Neder land. (18.20 Journ.). VARA: 19.15 De Jonge Onderzoekers: wedstrijdprogr. NTS: 20.00 Journ. 20.20 Uitz. van de ARP. 20.30 Uitz. Stichting Socutera. Het Rijksmuseum Kröller-Müller te Otterlo zal op vrijdag 3 mei 1968 de gehele dag gesloten blijven voor het publiek in verband met het bezoek van enkele leden van de koninklijke familie en verdere genodigden aan de voorbe zichtiging van de in dit museum inge richte tentoonstelling van beeldhouw werken en tekeningen van Henry Moo re. AMSTERDAM De jury voor de door het Holland Festival uitgeschre ven prijsvraag, „Grafische Kunst '68", heeft de drie prijzen toegekend aan: Martin Engelman (le prijs is f 2500); Constant (2e prijs is: f 1750); Theo Blom (3c prijs Is f 1250). De jury bestond uit dr. Werner Haft man (Duitsland) voorzitter, Helena Blum (Polen), Clement Greenberg (Amerika), Jasia Reichardt Engeland), Pierre Restany (Frankrijk) en dr. L. Gans (secretaris). Op deze prijsvraag werden 579 grafi sche werken ingezonden van in totaal 131 kunstenaars. Uit de inzendingen heeft de jury een selectie van 187 wer ken gemaakt van in totaal 82 kunste naars. Deze werken zullen van 14 juni tot 5 augustus 1968 in het Gemeente Museum te Den Haag worden geëxpo seerd, tezamen met de 125 grafische werken, die door de vijf buitenlandse juryleden werden uitgekozen. Een Nederlandse jury onder voorzit terschap van prof. dr. H. L. C. Jaffe, zal prijzen aan drie buitenlandse kuns tenaars toekennen. De prijsuitreiking zal plaatsvinden tijdens de opening van deze expositie in het Haagse Gemeente museum op 14 juni 1968. VARA: 20.35 De Rudi Carrell-Show. 21.30 Kleur: Werkvolk - werktuig, do cumentair progr. 22.10 20!: progr. ter gelegenheid van Israëls 20e onafhanke lijkheidsdag. NTS: 22.45-22.50 Journ. NTS: 22.55-23.10 Kleur: Openb. Kunst bezit. NEDERLAND II. NTS: 18.50 Pipo de clown. 19.00 Jour naal. AVRO: 19.03 Moef Ga Ga, tiener magazine. 19.35 Vader tegen wil en dank, TV-feuill. NTS: 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 Hier Parijs, Hier Jan Brusse. 20.45 Dag in dag uit, éénakter. 21.30 Twistgesprekken met God. NTS: 22.15-22.20 Journaal. HILVERSUM I. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Stereo: Lichte gr. muzike. VPRO. 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.11 Radiojourn. 8.20 Stereo: Lichte gr. mu ziek. (8.30-8.35 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Stereo: Klassieke en moderne Spaanse gewijde muz. (gr.) 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitami nen (gr). (11.00-11.02 Nws). 11.55 Beurs berichten. 12.00 Stereo: Pianorecital: oude muz. 12.26 Med. voor land- en tuinbouw. 12.29 Modern platteland. 12.34 Lichte gr. muz. voor oudere luiste raars. 13.00 Nws. 13.11 Radiojournaal. 13.30 Amsterdams Strijkkwartet: klas sieke muziek. 14.10 Muz. uit Canada (gr). 14.32 Logboek 1565. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.02 Stereo: Piano recital: mod. muziek. 16.35 Stereo: Om- roep-kamerkoor: oude liederen. 17.00 Amateurs musiceren: fanfare-orkest en mandoline-orkest. 17.30 Stereo: Toe maar!: Progr. voor middelbare scho lieren. HILVERSUM II. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Badinerie: klassieke gr. muz. (7.30 Nws; 7.32 Act.; 7.50 Over weging; 8.00 Nws). 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvr. (9.35 Waterst). NRV: 10.00 Wat heeft dat kind: pedagogische lez. 10.20 Muziek uit de Barok (gr). KRO: 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. NCRV: 12.00 Stereo: Zuidamerikaanse klanken. 12.26 Med. voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 Act. 12.50 Variant: ra- dio-snelbuffet. 13.30 Stereo: Lichte mu ziek (opn). 14.30 Stereo: Sopraan en piano: mod. muz. 15.00 Middagdienst. NRU: 15.30 Banden met het verleden, klankbeeld. 15.45 Spel: kroniek voor creatieve vrijetijdsbesteding. 16.00 Nws. 16.02 Nickel Odeon: pr. over film en filmers. 16.50 Spelen met taal. 17.00 Stereo: Voor kleine bezetting: klassie ke kamermuz. (opn). NCRV: 17.45 Sportactualiteiten. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Voor de zie ken. 9.30 Lichte instrumentale muziek. 10.00 Nws. 12.03 Platenkeus: bekende Nederlanders op het gebied van de ern stige muziek kiezen lichte gr. platen. KRO: 13.00 Nws. 13.03 Act. 13.08 TNT: Knalmuziek. 14.00 Nws. 14.03 Netty Ro- senfeld. 15.00 Nws. 15.03 Where the ac tion is. 16.00 Nws. 16.03 lORRRRrrr. tienershow. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.07- 18.00 Draaijijofdraaiik: verzoekplaten- programma. WOENSDAG 1 MEI 1968 DUITSLAND I. 10.15-12.00 1 Mei-progr. 13.30 Die Schube, TV-film. 14.00 Voor de kinde ren. 14.30 Filmreportage. 15.00 (K) Do cumentair progr. 15.30 (K) Filmrep. 16.00 Gevarieerd progr. 17.00-18.00 Gebt mir zehn verzweifelte Menschen, Frans-Israëlische speelfilm. 18.30 Sport. 19.15 Filmrep. 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Gevarieerd progr. 21.45 Informa tief progr. 22.35 Journ. en weeroverz. DUITSLAND II. 10.30-12.00 1 Mei-progr. 16.40 Docu mentaire. 18.00 Muzikaal progr. 19.00 Filmrep. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. 19.45 Filmrep. 20.00 (K) Muzikaal amu- sementsprogr. 21.00 Feierabend, TV- spel. 22.00 Documentair progr. 22.30 Nws. en weerber. 22.40 Eurovisie: flit sen van de Gouden Roos van Mon- treux. Fonds Vorige koers late not. Nederland 1966-1 7 104% 104 A Nederland 1968 61 100% 100ft Nederland 1966 61 9813 9813 Nederland 1967 61 98% 9813 Nederland 1967 6 95% 95% Nederland 1965- 1 53 93% 93% Nederland 1964- 1 51 90% 90% Nederland 1964 5 88% 88Vt Nederland 1958 4i 88 A 88 A Nederland 1964 41 96% 96% Nederland 1959 41 87 87 Nederland 1963- 1 41 82% 82% Nederland 1961 4 84% 84% Nederland 1953 33 80 A 81% Ned. staffell. 1947 31 71% 71A Nederland 1951 3» 8913 90 Nederland Nederland Nederland 1953 1-2 3* 1950 1-2 31 1954 1-2 31 a. a. a n.r.c.v.a a. Ned. grootb. obl. 1946 3 Ned. dollarlng. 1947 3 Bank v. N.G. wnb.l. '57 6 id. 30-jar 1958/'59 41 H.V.A.-mijen ver. a. A.K.U. a. Delimij. f. eert. Hoogovens n.r.c.v.a. Philips gem bezit v. a Unilever c.v.a Kon Zout-Organon Dordtsche Petr. Kon. Pe;r. f. H.A.L. Java-China d K.L.M Rotterd Lloyd a. Scheepvaartunie a. Bk v. Ned. Gem 1967-1-2 61 Bk v. Ned Gem '67-1-2-3 6è Bk v Ned Gem 1965-1 6 Bk v Ned Gem '58-1-2-3 41 Nat. bk v mid kred. '66 7 Nat. Investeringsb. 1965 51 Fr.-Gron Hyp.b dw Alb. Heyn wdlobl '55 British Petrol. 1966 Bijenkorf Co-op Ned. r.spaarbr Ned Gasunie 1966 Ned Gasunie Philips dlr 250-lun '51 Pegen 1-2 1957 Pgem 1957 Rott Rijn Pijpl.mij. K.L.M. 15-jartg 84 72 74% 83V« 86% 97 A 85% 120% 84 72% 74% 83 A 87 97% 85% 119% 82.8 82.7 82.4 120 119 133.2 130.8 130.7 128.2 160.1 161 798V» 802 161.8 161 80% 80% 151 152'/» 200 202.1 158% 159% 131 130'/» 101tt 101 ft 99% 99% 95% 95% 87% 87% 101% 101% 94% - 6 92% 92% 4 135% 71 102% 103 6 97% 150 61 99% 98% 5! 94% 94% 4 77% 6 96 96% 6 96 96'» 51 95% 95% 6 95 95% Ned. Spoorw. 57 1-2 43 90 Berghuizer Pap.fabr. 41 94% Gelder Zonen v. 4! 87% Grasso's Kon. Mach.f. 5J 95% Meteoor beton 51 87% Stokvis en Zonen 41 87% Thomassen/Dr.-Verbl. 4i 105 Alg. Bank Ned. a. 225% Amrobank f20,— a. 47.5 Nationale Ned. cert. 680 Ned. Credietb. aand. b. 162% Ned. Middenstandsbank a. 94.5 Slavenburg's Bank a. 167 Albert Heyn a. 1225 Amstel Br. n.r.c.v.a. 450 Bergh en Jurg. f 250-1000 a. 209 Blijdenst.-Will. f 1000 nreva 67 Lucas Bols a. 181.5 Bredero vast goed a. 146 Bredero ver. bedr. n.r. c.v.a. 386 Buhrmann-Tetterode a 479 Bijenkorf n.-r. c.v.a. 640 Calvé n.r. c.v.a. 874 Calvé com.pref.wd.nr. eert. 160 Drentsch-overijs. houth. a. 142 D.RU. a. 388 Edy emaille a. 71 Elsevier uitgeversmij. a. 359.5 Erdal mij. voor wasverw. a. 562 Excelsior metaalbuizen a. 65 Fokker a. 434 Gazelle rijwielfabriek a. 161% Gelder (van) papier a. 115 Gist-Brocades a. 729 Grasso's kon. mach. fabr. a. 147 Heineken's Bierbr. aand 645 Holec aand. 157 Interratio aand 325 Kon. Ned. Papierfabr. a 156 Kon. Ned. Textielunie eert 49% Krasnapolsky La. 58 K.V.T (kon ver tap.) aand 210% Leidsche Wolspinnerij a 252 Lips en Gispen eert 127 Meteoor Beton a. 128 Misset, Uitgeversmij. a. 251 Naarden Chem. fabr. a. 569 Naeff gebr. a. 180 Nedap ned. app.fabr. aand. 141% Ned Ka bel fabrieken aand 291% Nelle, wed J van aand 383 Nyma n.r.c.v.a 26 Nitverdal-ten Cate a 80 Overz Gas, nat bez. v.a.f 96.5 Pakhoed a. 97 Paithe a. 65 90 A 94% 87% 95 87 87% 106% 227 48 671 164 94.9 449 66 155.5 329 156 49% 59.2 210 250 125 248 565 184 141% 300 26% 80 96.5 97.8 65 Pont Houthanael a. Reesink en Co. a. Scheveningen Expl.mij.f. a. Schokbeton aand. b. Schol ten Carton en Pap a. Schuppen Sajetfabriek a. Simon de Wit aand. b. Technische Unie a. Thomassen/Dr.-Verbl. f.a. Twentsche Kabelfabriek a. Ubbink-Davo a. Unilever 1000 eert. 7cpr. a. Veenendaalsche stoomsp. a. Ver. Machinefabrieken a. Ver. Ned. Uitg. bedr. Ver. Touwfabrieken c.v.a. Vredestein Rubb.br. c.v.a. Vulcaansoort a. Wessanen's kon. fabr. a. Wilton-Fyeno. Bronsw a. Billiton le rubriek a. Geldersche Tramwjnij a. H B.B. bel. depot 1-2 pb f. Interbonds 1 pb f. Vastgoedbeifonds part. f. Interunie f 50 a. Robeco f50 a. Rolinco f. Unitas f 50 a. Ver. Bezit v. 1894 f50 a Canadian Pac. Railw. eert. Int. Nickel Cy. Can cert Shell Can. (10 a.) cert. A.T.T !5-10a33-l/3d cert. Anaconda eert. Bethlehem Steel cert. Chesapeake and Ohio cert Cities Serv 10 a 10 dlr cert Douglas Aircraft cert Dupont d.n. 10 a 5 dlr cert General Electric cert General Motors cert Kennecot* Copper cert. Phillips Petroleum cert RCA. cert Republic Steel cert. Shell Oil cert Standard Brands 10 a cert U.S Steel (10) cert Wool worth cert 183 185 165 165 25 26.1 180 182 230 226 94% 94% 442% 439 278 97 362 32% 108% 177 163% 148 134 160 63 91.8 155 895 58 805 656 625 189 233 200.5 440 278 94 361 108 161 148 132 161 60 91.2 155% 56 810 656 183 232.9 200.5 395 105 105 51% 51% 121% 121% 27% 27% 51% 51% 44 y4 45% 30% 30 61% - 49 91 89 165% 164 94% 96% 81% 82% 40% 40% 58% 58 52 51% 40% 40% 62% 62% 41 42 38% 33% 23% 24 VOORKEURSKOERS VAN HEDENMORGEN Kon. Olie 166.50; Unilever 129.50; Philips 131.30; AKU 82.60. AMSTERDAM, 29 april Beurs plein 5 heeft vandaag de nieuwe beurs- week bij de opening kunnen inzetten met een goed prijshoudende stemming voor vrijwel alle internationale waar den. De handel verliep zeer kalm, me de door het feit, dat de beurs morgen gesloten blijft wegens koninginnedag. Woensdag blijven vele buitenlandse beurzen dicht vanwege de 1 mei-viering. Philips werd op 130.70, ex f 3 slotdi- vidend, verhandeld, tegen vrijdag 133.40 cum slotdlvidend. De omzet in het nieuwe boekjaar van het Philips- concern ligt iets boven de planning. De overtuiging dat de resultaten over ge heel 1968 beter zullen zijn dan die over 1967 is tot nu toe bewaarheid, aldus ir. F. J. Philips in de jaarvergadering. Unilever ging een halve gulden om hoog tot 128.10. Kon. Olie verbeterde 2 dubbeltjes tot 162 om daarna verder uit te lopen tot 162.70, door lokale be langstelling. AKU ging aanvankelijk 30 cent omhoog tot 83.20, doch zakte la ter in tot 82.70 door winstnemingen. Hoogovens werd op 120 (onv.) geadvi seerd. Wall Street sloot vrijdag vooj de eigen markt goed prijshoudend echter met weinig zaken. De Nederlandse waarden waren op de New Yorkse beurs goed gedisponeerd. Alleen Unilever was 1/8 dir. lager. Ook in de scheepvaartsector kwamen niet veel zaken tot stand. Holl.-Amerika Lijn en Kon. Boot gaven geen veran dering te zien, terwijl Van Nieveltruim een punt inzakte tot 128 3/4. De cultures waren zowel voor Amster dam- Rubber als voor HVA iets gemak kelijker. Deli Mij noteerde vandaag ex f 25 terugbetaling. Hierdoor werd de no minale waarde van dit aandeel f75. De heer Zwolsman (EMS) heeft het meerderheidsbelang in het kapitale ho tel Continental te Parijs verkocht aan een dochter van de Pan American World Airways. Volgens de beurs ligt de verkoopprijs van dit hotel boven de prijs welke de heer Zwolsman er inder tijd voor heeft betaald. De staatsfondsenmarkt was meren deels gemakkelijker. ALMELO De Koninklijke Textiel fabrieken Nijverdal-Ten Cate, die tot de grootste textielconcerns van ons land behoren, hebben het in 1967 weer niet makkelijk gehad. De omzet liep terug van f 225 tot f 216 miljoen en de exploitatiewinst daalde van f 18,9 tot 17,7 miljoen. On danks moeilijkheden ln de textielsec tor heeft het concern geen werktijdver korting behoeven aan te vragen, waar door het gevrijwaard is gebleven van onderbezettlngsverliezen. Op het ogenblik bewegen de order boekingen en de afleveringen zich op een bevredigend peil. De voorraden, die in 1967 zijn gestegen van f 101,8 tot f 105,8 miljoen, waartegen een voor ziening van f 1,5 miljoen werd getrof fen, zullen nu wel weer gaan dalen. Door de weer gestegen loonkosten en de verhoging van de prijzen van ruwe katoen zullen, waar enigszins mogelijk, prijsverhogingen tot stand moeten ko men. De directie verwacht tegen het eind van 1968 een kunstmatige toeneming van de vraag in het binnenland door de te verwachten invoering van de belas ting op toegevoegde waarde. Op het gebied van de produktie heeft het concern flinke vooruitgang geboekt. Ondanks een sterke teruggang in ma chine-eenheden het aantal spinspil- len daalde van 297.000 tot 252.000 en het aantal weefgetouwen van 6.300 tot 5.500 kon het produktievermogen worden gehandhaafd. Een systematische doorlichting van vele afdelingen en het stellen van stren ge normen leidde tot een belangrijke, zeer noodzakelijke produktiviteitsstij- ging. Voor de spinnerijen bedroeg die 12 en voor de weverijen 10 procent. Voortgegaan werd met diepte-inves teringen. Van de overheidshulp in de vorm van langlopende leningen zal Nij verdal-Ten Cate ook gebruik maken. Niet alleen worden proeven genomen met bestaande machines een hogere produktie te krijgen, maar ook werd van enkele binnen- en buitenlandse tex tielbedrijven, die het hoofd in de schoot legden, nog goede en moderne appara tuur gekocht. De stijging van de loonkosten heeft het concern weer voor veel moeilijkhe den geplaatst. Ondanks een teruggang van het personeelsbestand van 9000 tot 8100 mensen, steeg het indexcijfer van de loonkosten van 250 tot 274. Dat zal dit jaar toenemen tot naar schatting 299, dat wil zeggen bijna driemaal zo veel als in 1953. Voor 1968 rekent het bedrijf op een stijging van de loonkos ten van ca. f 4V« miljoen. Over 1967 zal wederom het dividend moeten worden gepasseerd. De rente lasten stegen van f 2,91 tot f 3,43 mil joen. Het boekjaar sluit met een winst saldo van f 425.000 (in 1966 f 418.000), dat naar volgend jaar wordt overge bracht Het eigen vermogen van het concern bedroeg eind 1967 f 134,9 miljoen, waar van f 49,17 miljoen aandelenkapitaal en f 6,2 miljoen gewone agioreserve. Het vreemd vermogen op lange termijn was f 35,46 miljoen, dat op korte ter mijn f 42,58 miljoen; de voorzieningen waren f 48,30 miljoen groot. De duurza me produktiemiddelen, die een vervan gingswaarde hebben van f 288,32 mil joen, staan met f 100,79 miljoen op de balans. ARNHEM Aan de jaarvergadering van de Algemene Kunstzijde Unie 15 mei wordt voorgesteld ir. W. F. G. L. Starrenbürg uit Wassenaar tot commis saris te benoemen. De heer Starren- burg gaat 30 juni met pensioen als di recteur van de Koninklijke Nederland- sche Petroleum Maatschappij. Aan de jaarvergadering op 2 mei wordt voor gesteld hem tot commissaris te benoe men.

De Vallei | 1968 | | pagina 2