Beroepschrift bouw schutting afgewezen Veiling Septer Tiel Lintjesregen in Veenendaal Eist, Leer sum en Lienden 12 personen onderscheiden Ir. Joh. Tenge: scherpe kritiek op subsidiebeleid NOG STEEDS „KOP(PIG)" EN NIET TOT „REEDE" TE BRENGEN Knelpunt Bezwaar Rond EHBO houdt grote oefening BURGERLIJKE STAND AMERONGEN mSÊ 4 WOENSDAG I MEI 1963 I AMERONGEN Ruziënd en mokkend verliet mejuffrouw D. Reede maandag avond de raadzaal van Amerongen, na afloop van de vergadering, omdat haar beroepschrift met algemene stemmen was afgewezen. zy had medio 1967 op haar erf een schutting gebouwd, omdat zy veel last zou ondervinden van inkyk van haar buren, zy had voor deze schutting geen bouwvergupning aangevraagd. De gemeente wees haar op dit verzuim en zy vroeg de vergunning alsnog aan. Op de aanvraag van deze bouwvergunning voor het oprichten van een betonnen schutting van ongeveer 2.20 hoog werd door de raad afwijzend beslist. Op 28 de cember van het vorige jaar diende zy een beroepschrift in, waarin zy verzocht het raadsbesluit te vernietigen en haar alsnog de gevraagde vergunning te ver lenen. De raad besloot toen, vooral door een uitvoerig betoog van ir. Joh. Tenge (V.V.D.) een commissie van goede diensten tot bemiddeling te benoemen, waarin onder meer de heer Dell zitting had. Maandagavond kwam deze commissie met een rapport. De opdracht van deze commissie is mislukt, omdat beide partyen volgens de heer Tenge niet voor rede vatbaar waren. Daarom kwam men met een nieuw voorstel, gebaseerd op de er varingen van de commissie, om alsnog het beroepschrift af te wyzen. Dit voor stel werd met algemene stemmen aangenomen. De burgemeester van Amerongen, jhr. mr. O. R. van den Bosch kondig de het betreffende agendapunt aan als een vervolg op de „streekroman". De heer Tenge vertelde daarna van de er- IpHBH varingen van de commissie van goede diensten. „De commissie heeft zich aan- II v «68 gediend als een commissie van goede p yJa§al diensten. Zij heeft er zich uitsluitend op gericht het geschil uit de wereld te R. y helpen. Men is daarbii vanzelfsprekend geheel objectief te werk gegaan", al- fl| dus de heer Tenge. v «f Hij vertelde dat de commissie het ge- Jffi schil echter niet tot een oplossing had |pl|r 1 <§p kunne brengen. Na het eerste gesprek - bleek de afstand tussen de buren al zo |pr groot te zijn, dat de commissie zelf M met een voorstel moest komen om de u, - jK partijen tot elkaar te brengen. SB Dit voorstel werd door beide partijen JP afgewezen. „Door de ene partij zon- der meer, door de andere partij aan de hand van een uitvoerig antwoord", zei §i,* hij. Daarom kon de commissie niets W* anders doen dan haar pogingen opge- BBHBBBBbSP\. Lwm ven. „De opdracht is mislukt, wat de commissie betreurt. Niet voor zich zelf, maar voor de betrokken perso nen", voegde de heer Tenge eraan toe. Ook burgemeester Van den Bosch vond het jammer, dat bij de twee par tijen niet voldoende wil was gevonden om tot overeenstemming te komen. De heer A. van de Veer (PvdA) was de zelfde mening toegedaan. Hij voegde hieraan toe, dat het falen niet de gehuld was van de commissie. De heer Tenge deed vervolgens nog een terug blik op de raadsvergadering van 29 ja nuari. Hij was het toen niet helemaal eens met het verzoekschrift van me juffrouw Reede, maar kon wel begrip voor haar standpunt opbrengen. Haar houding tegenover de commissie had volgens hem alle begrip echter wegge nomen en daarom stond hij nu hele maal achter het besluit om het be roepschrift af te wijzen. „Ik heb de Burgemeester jhr. mr. O. R. v.d. Bosch ...streekroman... 't Huchtje. Men sprak bijna tweeëneen half uur over dit punt. Het punt handelde over de verkoop van de grond en opstallen aan de Ne- derstraat 2/4 en 6 en de overeenkomst van lastgeving met de heer C. A. van Klinkenberg en de Nederlands Her vormde gemeente en de gemeente Amerongen als Iasthebster met betrek king tot de restauratie van de wonin gen 't Huchtje. Dit alles onder de be palingen dat de gemeente zal optreden als Iasthebster bij de restauratie van de Woningen Nederstraat 2 en 4 tot één woning voor de heer C. A. van Klinkenberg uit Amerongen, volgens een door hem goedgekeurd bestek en tekeningen en dat de gemeente als Iasthebster zal optreden bij de restau ratie van de woningen aan de Neder straat 6 voor de Nederlands Hervormde gemeente te Amerongen eveneens vol gens een door haar goedgekeurd be stek en tekeningen. Ir. Joh. Tenge (V.V.D.) ...wereld... schutting nu herhaalde malen gezien en ben toch ook tot de overtuiging ge komen, dat het geen eenvoudige schut ting is. Hij doet geen functie als grens scheiding en is in strijd met elke be vordering van het landschapschoon", meende de heer Tenge. De burgemeester meende ten aan zien van het besluit en de resultaten van de commissie alleen maar met het voorstel te kunnen instemmen. De raad ging hiermee akkoord. De verga dering werd gesloten. Mejuffrouw Ree de stond woedend op en schold de zoon van haar buurvrouw, mevrouw D. van de Kop-van Loenen de huid voL Volgens de agenda had na dit punt nog de vaststelling van de begrotingen 1968 moeten volgen. Aan het begin van de vergadering had de heer Ten ge er echter al bezwaar tegen ge maakt, dat de begrotingen helemaal achteraan de vergadering werden be handeld. De burgemeester achtte het toen niet goed de begrotingen aan het begin van de vergadering te nemen. De heer Tenge noemde de begrotingen echter een aangelegenheid waarbij alle raadsleden zich helemaal moesten kun nen uitspreken. De heer Van de Veer drong aan op een aparte begrotingsver gadering. Burgemeester Van de Bosch zei daarop, dat de begrotingen meer en meer een minder belangrijk stuk dreigen te worden. Hij beloofde echter, dat als de behandeling van de begrotin gen in het gedrang zouden komen, er een aparte vergadering aan besteed zou worden. De begrotingen kwamen omstreeks tien uur inderdaad in het ge drang en er zal een aparte vergadering aan besteed worden. Een van de redenen, waarom de be grotingen in het gedrang kwamen, was het felle protest van de heer Tenge, die maandagavond op enkele uitzonde ringen na gedurende de hele raadsver gadering een dialoog voerde met de burgemeester, tegen het agendapunt dat De gemeente zou als Iasthebster op treden, omdat wanneer de gemeente als opdrachtgeester voor een restaura tie optreedt, het rijk 40 pet. subsidie merkingen, hierop neer, dat hij de ge- knelpunt van de heer Tenge kwam, van de totale kosten verleent. Het te voor niem behoudens nog enkele vragen en aan merkingen, hierop neer, dat hij de ge meente mee wilde laten delen in het voordeel dat de uiteindelijke kopers van de percelen aan deze stap van de gemeente zouden hebben. „Ik wil het uit de wereld hebben, dat de gemeen te voor niemandal als Iasthebster op treedt", zei hij. „Laat hem, die hier van profiteert een redelijke vergoeding hiervoor geven". De heer Tenge maakte hier een voor stel van. Het college, en met name de burge meester, kon Zich hiermee aanvanke lijk in het geheel niet verenigen. Het voorstel werd echter in stemming ge bracht en kreeg vijf stemmen voor en vijf stemmen tegen. Hierna besloot het college het voorstel aan te nemen. „Maar we zullen eerlijk zijn", aldus de burgemeester. „En zeggen dat we het voorstel hanteren door van een „re delijke vergoeding" een „symbolische vergoeding" te maken." Deze verande ring was eerder gebezigd door het raadslid van Gemeente Belangen, de heeY R. van Maurik. Na enig wikken en wegen werd het voorstel met algemene stemmen aange nomen. „Tussen „symbolisch" en „re delijk" bestaat in principe geen ver schil", aldus wethouder G. H. van Barneveld. Datde Amerongers de E.H.B.O. een warm hart toedragen bleek wel uit de reacties van verschillende raadsleden op de verhoogde subsidie die door deze vereniging was aangevraagd. De E.H.B.O. had in verband met de uit breiding van de gemeente en de daar mee samenhangende uitbreiding van het beschikbare materiaal een verho ging van de subsidie aangevraagd. De vereniging had geen bedrag genoemd. Het college van burgemeester en wet houders stelde voor de jaarlijkse sub sidie met f 250,- te verhogen tot f 750,- per jaar. De heer Van Maurik stelde voor hier f 1000,- van te maken. De burgemees ter achtte dit in verband met de begro tingen voor 1968 niet raadzaam. Het CHU-raadslid A. Hasselaar stelde daar op voor de subsidie tot f 750,- te ver hogen en dan af te wachten of de EHBO hier mee rond zou komen. Mocht dit niet het geval zijn, dan kon men er volgend jaar altijd nog f 1000,- van maken. De heer G. J. Buis (PvdA) was het met 't voorstel van de heer Van Maurik eens. Ook de heer Van de Veer en A. van de Dikkenberg (SGP) steunden het voorstel van hem. De burgemeester vertelde echter dat de EHBO niet om f 1000,- had ge vraagd. „Het is ook niet verstandig om zo'n emotionele verhoging door te voeren". Daarom verkoos men met algehele stemmen de gulden midden weg: een eenmalige subsidie van f 500,- voor tde aanschaf van nieuw materiaal plus een verhoogde jaarlijk se subsidie van f 750,-. Verder werd het postbureau voor een nieuwe termyn aan de rykspolitie ver huurd, subsidie verleend voor de res tauratie van de panden Overstraat 29 en Nederstraat 7, een krediet verleend voor de uitvoering van de verbetering van het alarmeringssysteem van de brandweer en de goedkeuring verleend aan de hoogtemetingen in Amerongen- Noord in verband met de betreffende bestemmingsplannen. AMERONGEN De afdeling Ame rongen van de vereniging Eerste Hulp Bij Ongelukken zal aan het eind van de maand mei een buitenoefening hou den in de Marg. Turnorlaan te Ame rongen. In scène zal worden gezet een vlieg tuigongeluk, waarbij in het dorp nogal wat gewonden zijn gevallen. In Lie- vendael zal een veldhospitaal worden ingericht en de zwaar gewonde patiën ten zullen daar naar toe worden ge bracht. Degenen met lichte verwondin gen zullen na te zijn verbonden naar huis worden vervoerd. Geboren: Hendrik Jacob, z.v. D. van Altena en P. G. van den Bergh; Jo- hann Hermann Heinrich, z.v. J. H. H. Görtemöller en C. Brienesse; Eugène Gesinus Lambertus Julius, z.v. J. B. Paap en B. H. H. Hagenbeek; Jannigje, d.v. G. van Ingen en H. van den Bos. Ondertrouwd: A. M. van Brenen en J. A. H. Blankestijn; V. Doorn en H. M. Smits. Ingekomen personen: R. E. van de Vlierd-van Ginkel van Veenendaal; W. Hoogerwerf van Amsterdam; D. L. van den Broek-Verbeek van Tiel; J. Holswilder-de Bruin van Rotterdam; L. Jansen van Zeist, Vertrokken personen: W. van Ho- moed naar Dodewaard. R. van Maurik (Gemeente Belangen) ...symbolisch... Opgave na klasse mm maat. Appelen 75/opw 70/75 65/70 60/65 55/60 1 2 Eisdener Klumpkes 13—22 x Golden Delicious k.l 52—58 51—56 38—45 x Golden Delicious k.2 43—55 40—51 37—43 29—38 x Jonathan k.l 37—39 24—36 33—35 27—29 x Jonathan k.2 26—32 22—29 20—26 13—21 Jasappel 42—44 21—25 Laxton Superbe k.2 41—43 42—44 Pomme Rose k.2 27—29 23—26 Winston verpakt k.l 70—72 6567 62—64 53—56 x Goudreinet k.l 1 30—38 22—31 x Goudreinet k.2 21—33 16—25 Lombarts Calville k.2 29—40 21—24 Kroet per 100 kg rood f 7,50. Fabrieksfruit per 100,kg blank f 1010, rood f 7,50. Kasaardbeien per doosje van 200 gram f 1.031.25 7299. Groenten: Prei 1720 1317; radijs per bosje 1517;- uien 1517; witlof 71—79 4450; spinazie 1926; rabarber 1520; komkommers groene per stuk 1115; asperges 3.101.30; sla per 100 krop f 17.0021.00; sla per 100 krop 27 kg en op f 23.00 25.00; aardappel middel 5—8. Bloemen: Afrikanen per stuk 1015; duizendschonen per stuk 59; chrysanten per stuk Ook de heer Van Hardeveld, directeur van boekhandel Davelaar kreeg een konink- De heer G. J. (Job) van Schoonhoven kreeg de gouden eremedaille verbonden aan lijke onderscheiding. De burgemeester speldde hem een gouden medaille op. de orde van Oranje Nassau. Ook een aantal personen uit Veenendaal en omgeving deelden gisteren In de traditionele lintjesregen, die elk jaar rond Koninginnedag ons land overspoelt. In Veenendaal, Eist, Leersum en Lienden werden in totaal twaalf onderschei dingen uitgereikt. In Veenendaal werden de onderscheidingen uitgereikt door burgemeester mr. dr. J. Hazenberg, die zelf zondagavond j.l. door de Commissaris der Koningin voor de provincie Utrecht, mr. C. Th. E. Graaff van Lynden van Sandenburg persoon- lyk werd verrast met de mededeling, dat hy benoemd was tot officier in de orde van Oranje-Nassau. In Lienden werden maar liefst vyf personen onderscheiden: op het Depot Elek tronisch Luchtmacht Materieel, in Eist twee personen en in Leersum één. 30—40. x is hoofdaanvoer. handelde over de restauratie van Alles in centen per kg tenzij anders vermeld. Veenendaals „eerste burger" mr. dr. J. Hazenberg kreeg zondagmiddag in zijn woning de versierselen opgespeld die behoren bij zijn benoeming tot offi cier in de orde van Oranje Nassau. Voor dit feit was de commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, mr. C. Th. E. Graaff van Lynden van San denburg naar Veenendaal gekomen. Maandagmiddag werden de ambtena ren van de gemeentesecretarie in de ge legenheid gesteld de burgemeester met zijn hoge onderscheiding te felici teren. Deze „receptie" liep uit tot een ongedwongen samenzijn van het gehele ambtenarenkorps- Burgemeester Hazenberg bezocht in Veenendaal gisteren als eerste de heer G. J. van Schoonhoven. De heer Van Schoonhoven werd de eremedaille ver bonden aan de orde van Oranje Nassau in goud uitgereikt. Hij kreeg deze medaille, omdat hij een bedrijf heeft opgebouwd, dat volgens de burgemeester onmisbaar voor Veenendaal is geworden. Boven dien stelt de heer Schoonhoven de enor me garage aan de Industrielaan dik wijls ter beschikking van de gemeen schap; vooral voor de jeugd tijdens feestdagen. De burgemeester wierp een terug blik op het leven van de heerna v. Schoonhoven; „Als jongen van 18 jaar begon u als chauffeur", zei hij. „Daar na hebt u alle facetten van het bedrijf' in al zijn geledingen leren kennen. Nu hebt u bijna 120 man personeel in dienst. Dan denk je toch bij jezelf, „Mensen, kinderen, hoe is het alle maal mogelijk." De heer J. van Hardeveld werd een beetje zenuwachtig, toen hij plotseling de burgemeester, een aantal bestuurs leden van de Patrimonium's Bouwver eniging en andere betrokkenen op be zoek kreeg. Hij was zichtbaar ontroerd, toen de burgemeester hem de Ere-me- daille verbonden aan de Orde van Oran je Nassau opspeldde. „Ik had vandaag gesnipperd. Vanmorgen kwam iemand me vertellen, dat ik moest zor gen om half twaalf thuis te zijn. Ik wist helemaal niet wat er aan de hand was. Dit had ik nooit verwacht", zei hij. „Ja dit betekent wel iets", beaamde burge meester Hazenberg, „We zijn echt niet voor niets gekomen." Hij vertelde van het harde werken van de heer Van Har develd, niet alleen voor het dagelijks brood, maar ook in het belang van de gemeenschap. „Ik hoef maar even te herinneren aan wat u voor de Christe lijke Technische „Talmaschool", het Rode Kruis en de Patrimonium's bouwvereniging hebt gedaan", aldus de burgemeester, „U bent een waardevol man voor de Veenendaalse gemeente." De heer S. Kroesbergen, secretaris van de Bouwvereniging bracht vervol gens namens het bestuur zijn gelukwen sen over: „Nu krijgt u eens een werke lijke waardering voor uw werk", zei hij, „We zijn ontzettend blij, dat u de ze onderscheiding hebt gekregen". Ver volgens verhoogde de heer Kroesber gen de feestvreugde nog met de mede deling, dat de Patrimonium's Bouwver eniging voor een draagmedaille voor de heer Van Hardeveld zal zorgen. Het derde en laatste bezoek in het ka der van de Lintjesregen bracht burge meester dr. J. Hazenberg aan de heer D. Dillingh. De heer Dillingh werd be noemd tot Ridder in de Orde van Oran je Nassau, omdat hij zoveel gedaan heeft als hoofdonderwijzer van de Christelijke Nationale School I in Vee nendaal en als evangelis^tor. De burge meester prees hem, omdat hij zich al tijd volledig voor zijn werk had ingezet. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer W. van Amerongen feliciteerde de heerDilling: „Niemand is meer blij, dan wij als schoolbestuur", zei hij. De heer Dillingh zei een verlegen man te zijn, „En mijn respect voor ridders is er niet groter op geworden. Vroeger keek ik op tegen figuren als Ivanhoe van Sir Walter Scott. Nu ben ik zelf tot rid der geslagen en ik ben maar een heel gewoon mannetje." Hij memoreerde vervolgens de interkerkelijke gespreks groepen waaraan hij deelgenomen had, die volgens hem vruchten hebben afge worpen. „Ik hoop een ridder in dienst van Christus te zijn", besloot hij. In Leersum werd de heer J. Lange- maat onderscheiden met de Ere-me- daille verbonden aan de Órde van Oran je Nassau in zilver. Burgemeester me vrouw mr. C. M. s'Jacob-des Bouvrie reikte de medaille op het raadhuis uit. De heer Lagemaat heeft enorm veel voor Leersum gedaan. Hij was lid van het POD, van het verzet tijdens de twee de wereldoorlog, van de Commissie van Opbouw, van het Sociale Werk, hij heeft veel gedaan voor het kerkelijk le ven in Leersum, was 40 jaar organist, was voorzitter van de Christelijke Wijk verpleging in Leersum, gedurende acht jaar was hij voorzitter van de Leersumse Middenstandsvereniging, hij was twee jaar commandant van de vrijwillige brandweer, was negen jaar raadslid en is nog steeds hoofd van de Bescherming Bevolking in Leersum. Een hele waslijst, die gisteren door de burgemeester werd opgesomd in aan wezigheid van wethouder J. van den Bogert en het hoofd van de B.B.-kring U.C. II, de heer Staleman. De heer Lagemaat was diep ont roerd door het eerbetoon, dat hem te beurt viel. Hij hoopte de medaille ook voor allen, die hem bij zijn werk ge holpen hadden te mogen dragen. Het gehele militaire en burgerperso neel van het Depot Elektronisch Mate rieel te Rhenen stond maandagmor gen aangetreden om getuige te zijn hoe overste A. J. Fokker twee onderschei dingen uitreikte. Tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau werd benoemd ma joor A. A. Gruyters, sinds 1954 chef van de Technische Dienst van het Depot. De heer H. W. Helmantel, eervol ontslagen adj. onderofficier ontving de ere-me- daille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Overste Fokker prees beide mannen om hun plichtsbetrachting en hun werk lust „Uw inzet heeft veel bijgedragen aan de paraatheid van de luchtmacht met werk dat de toets der kritiek ten volle heeft kunnen weerstaan", aldus overste Fokker. Hij zag in het verlenen van beide onderscheidingen bovendien waardering voor het werk van het ge hele Depot. Na het officiële gedeelte was er voor collega's en familieleden gelegenheid beide gedecoreerden te feli citeren. Burgemeester J. C. Hofijzer van de gemeente Lienden reikte op het gemeen tehuis maar liefst 5 onderscheidingen uit. Eerste in de rij was de heer J. M. Budding, die ongeveer 40 jaar als con cierge van het gemeentehuis zijn beste krachten aan de gemeente had gege ven en die een extra pluim kreeg voor het onderhoud van de schitterende „stadstuin" bij het gemeentehuis. „De gemeente is u daarvoor veel dank ver schuldigd", zei de burgemeeester on der aanbieding van hartelijke geluk wensen speldde hij de heer Budding de bronzen eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op. Eenzelfde onderscheiding reikte de burgemeester met toepasselijke woorden uit aan de heer J. de Jong te Ingen, die 40 jaar in het fruitteeltbedrijf van de fam. Hol-van Versendaal heeft gewerkt en wiens vader en grootvader iede? 25 jaar in dit bedrijf hun beste krachten hadden gegeven. Ook de heer De Jong mocht hartelijke woorden van geluk wens van de burgemeester in ont vangst nemen. Derde in de rij was de heer P. H. van Meerten te Lienden, die de zilveren me daille kreeg omdat hij 41 jaar werkend lid van de muziekvereniging „Amici- tia" is, waarvan 31 jaar penningmees ter, voorts vele jaren bestuurslid van de afdeling Lienden van de Algemene Be drijfsgroepen Centrale en sinds 1949 raadslid van Lienden. Dezelfde onder scheiding kreeg de heer C. G. van Baa- ren te Ingen, 40 jaar in dienst van de zaad- en fruithandel firma E. Peters en Zonen. De heer Van Baaren is sinds 1931 penningmeester van de Algemene Nederlandse Landarbeiders Bond en vele jaren lid van de gemeenteraad. Met hartelijke gelukwensen speldde de burgemeester deze beide heren de zilve ren eremedaille op. Tot slot richtte de burgemeester zich tot de gemeentesecretaris, dhr. J. Baars. Hem werd de eremedaille in goud opgespeld met een waarderende speech van de burgemeester voor de veelomvattende arbeid voor gemeente, kerk en public relations. Burgemeester Hazenberg werd door al zijn ambtenaren en veel inwoners uit Veenen daal gecomplimenteerd met zijn hoge onderscheiding. De heer Dillingh bekijkt de medaille die behoort bij zijn benoeming tot ridder O.N. De heer Lagemaat kreeg de zilveren eremedaille van de orde van Oranje Nassau uit handen van burgemeester s'Jacobdes Bouvrie. Overte Fokker speldt maj. Gruijters de versieringen beherend bij de ridderorde van Oranje Nassau met de zwaarden op de borst. Naast de majoor de gepensioneer de adjudant H. W. Helmantel, die de eremedaille in zilver kreeg. gp».

De Vallei | 1968 | | pagina 4