Zeventig nieuwe winkels op overdekt eiland bij raadhuis Project sluit aan op bestaand centrum S.I.B. koopt grond voor 236 bejaardenflats Herv. school „Engelenburg" verdubbeld Naam gezocht MARKTEN Gemeentewoning is onbewoonbaar Expositie in Renswoude over oorlog MARKTEN WOENSDAG I MEI 1968 EEN NIEUW WINKELCENTRUM „TUINSTRAAT" IN VEENENDAAL Deze situatietekening geeft aan hoe de verschillende winkelruimtes geprojec teerd zijn. Helemaal on deraan loopt de Hoofd straatdie door een pas sage- links op de teke- ning verbonden zal zijn met het nieuwe centrum. De cijfers op de tekening geven de hoogte van de gebouwen in meters. VEENENDAAL - Binnen enkele jaren zal het huidige winkelcentrum HoofdstraatHoogstraat en Zandstraat uitgebreid worden met een aantal winkels dat het onge veer anderhalf maal zo groot zal maken. Maandagmiddag leerden in het Raadhuis de plannen ontvouwd voor het nieuwe winkelcentrum Tuinstraatdat aan de bestaande ongeveer 160 winkels in het centrum er nog 70 zal toe voegen. Nog dit jaar hoopt men met de bouw van het cen trum een begin te maken. Het gehele project kan in een termijn van 3 of 4 jaar gerealiseerd worden. Het ontwerp is van mr. J. Wildeboer uit Hilversumdie het bekende winkelcentrum in Etten- Leur (bij Breda) gerealiseerd heeft. De heer Wildeboer is ook betrokken geweest bij het koopcentrum in Amstel veen en bij de bouw van het winkelcentrum Presikhaaf in Arnhem. De heer Wildeboer schetste het als een gelukkige en vrijwel unieke moge lijkheid om een nieuw centrum aan een reeds bestaand te verbinden. „Het is vrijwel nooit mogelijk een bestaand winkelcentrum op een dergelijke wijze uit te breiden", aldus de heer Wilde boer. In het plan komt ruimte voor za ken op elk gebied. Werkend met een vaste „moduul" van 5,5 meter front breedte per eenheid zal het van de vraag afhangen hoeveel zaken er gerea liseerd zullen worden. Voor diverse middenstandsondernemingen zal het noodzakelijk zijn meer dan 1 eenheid te huren, waardoor bovendien een af wisseling ontstaat in de gevellijnen. „Voor een kledingzaak is meer ruimte nodig dan bijvoorbeeld voor een apo theek", meent de promotor van het plan. Het gehele centrum zal een „voet- gangerswereld" worden. In de directe nabijheid zullen parkeerplaatsen aange legd worden voor in totaal ruim 900 au to's. Alle straten tussen de winkels zul len uitsluitend voor voetgangers be stemd zijn. De bevoorrading van de winkels zal aan de achterzijde plaats vinden, volkomen onttrokken aan het gezicht van het winkelende publiek. In tieme winkelstraatjes zullen met plein tjes worden afgewisseld. Samen met't grotere Raadhuisplein krijgt men een eiland waar het goed wandelen moet zijn. Behalve aan „gewone" winkels is er ook gedacht aan de vestiging van 'n restaurant om de vermoeide wandelaar te laven. 26.000 m2 In het centrum komen twee grote su permarkten. Een daarvan is reeds „verhuurd". Albert Hein heeft inge schreven voor een supermarkt met een vloeroppervlakte van 2000 m2. Van de ze grootte is in geheel Nederland nog geen supermarkt in bedrijf. De AH- winkel wordt ontworpen door het archi tectenbureau Gathier uit Oegstgeest. De andere 24.000 m2 winkeloppervlakte (in totaal komt er ongeveer 26.000 m2 ver koopruimte) en de andere gebouwen in het project worden getekend door het architectenbureau Coen Benink uit Gro ningen. Bij de opzet van het plan is uitge gaan van de ervaring dat het groot-, midden- en kleinbedrijf elkaar moeten aanvullen. De ene groep is zonder de andere ondenkbaar. Het grootbedrijf wenst bijvoorbeeld per se de midden stand naast zich. Behalve winkels om vat het plan de bouw van een kantoor flat en 112 woonflats, boven winkels. De bewoners van die woningen zullen het centrum ook buiten de winkeluren een zekere levendigheid geven. Het grootste deel van het project blijft in exploitatie bij de heer Wilde boer. Alle winkels zuilen worden ver huurd. Over de huurprijzen kon nog niets definitiefs gezegd worden. „De hu ren zullen zo redelijk mogelijk zijn We stellen ze vast in samenwerking met het Centraal Instituut voor Mid den- en Kleinbedrijf in Amsterdam. Ook uit een rentabiliteitsoogpunt bezien mag de huur niet te hoog opgevoerd worden, omdat dan de animo te klein is", aldus de heer Wildeboer. Voor de middenstanders die reeds in het centrum gevestigd zijn kan het koopceintrum alleen maar gunstig zijn, zo bleek uit de woorden van de heer Wildeboer. De angst, die er bij een aan tal winkeliers aan de westzijde van de Hoofdstraat heerst buiten het koopcen trum te vallen, achtte hij ongegrond. „Hoe meer winkels er zijn, hoe meer publiek. De ervaring heeft geleerd, dat de bestaande middenstand van de ves tiging van een grootbedrijf altijd pro fijt trok. Hetzelfde zal het geval zijn, indien het nieuwe koopcentrum gerea liseerd zal zijn. Over enkele jaren zul len de centrumbewoners, waar ze ook gevestigd zijn het koopcentrum niet meer kunnen missen. Bovendien is al tijd gebleken, dat de gevestigde midden stand zich optrekt aan de nieuwe win kels". De markt blijft trouwens nog op het marktplein gevestigd, zodat de loop aan die zijde van de Hoofdstraat ook daardoor gewaarborgd is. De aansluiting met het bestaande centrum wordt verkregen door een pas sage op de plaats van het oude gemeen tehuis. Deze passage zal geheel over dekt zijn. Verder in het koopcentrum worden de wandelwegen „overluifeld". Aan het slot van de bijeenkomst, die ook werd bijgewoond door het bijna vol tallige college van burgemeester en wethouders, bracht de heer Wildeboer het gemeentebestuur van Veenendaal dank voor de prettige wijze waarop het vooroverleg heeft plaatsgehad. Tijdens de bijeenkomst onthulde de burgemeester de naam van een nieuwe straat, die geprojecteerd is parallel aan de Raadhuisstraat aan de andere zijde van het omleidingskanaal. Deze straat zal naast het nieuwe politiebureau op het Boompjesplein goed uitkomen. De naam van die straat wordt „De Ster ke Arm". De burgemeester deed dit, nadat hij verteld had dat men nog geen definitieve naam voor het koop centrum gevonden had. De benaming: „Winkelcentrum Tuinstraat" bestempel de hij als „keukennaam". Het college van B. en W. houdt zich aanbevolen /oor suggesties uit de bevolking. VEENENDAAL Donderdagavond zal de raad moeten beslissen over een voor stel tot verkoop van enkele percelen grond aan de Stichting Interkerkelijk Bc- jaardenwerk (SIB). De grond heeft de stichting nodig om de geplande 236 be jaardenwoningen te kunnen bouwen. Met de bouw van die woningen hoopt men nog dit jaar te kunnen beginnen. Vooraf zal echter het voormalige „Hervormd Rusthuis" en de villa „Linquenda", waarin de afdeling bevolking van de gemeen tesecretarie gevestigd is geweest, gesloopt moeten worden. De grond voor de bouw van de be jaardenwoningen licht op het terrein van het Hervormd Rusthuis, de villa Linquenda en de strock tussen het om leidingskanaal en de Koningin Juliana- school. De SIB heeft met de kerkeraad van de hervormde kerk reeds overeen stemming over de aankoop van het rusthuis. Van de gemeente zal ze nu de rest van de nodige grond kopen. In totaal zal hiervoor een bedrag van bij na f 400.000,- nodig zijn. Van de grond van Linquenda krijgt de stichting maar een deel, omdat de rest gereserveerd wprdt voor de aan leg van een parallelweg langs de Ka- naalweg. Op het terreih van het rusthuis gaat UTRECHT, 29 4 Op de Utrechtse paardenmarkt zijn vandaag 488 dieren aangevoerd. De prijzen waren: luxe paarden 12001625; werkpaarden 1200 1C00; 3-jarige paarden 9001225; 2- jarige paarden 700900; veulens 325 625; hitten 700950; oude paarden 900 1500; slachtpaarden 2,603,70 per kg gesl. gew.; jonge slachtpaarden 3,70 4,10 per kg gesl. gew. De handel was matig. de stichting 164 bejaardenwoningen, met een dienstencentrum bouwen. Het andere terrein biedt ruimte voor 72 bejaardenwoningen. Op het terrein langs het omleidingskanaal zullen ook nog 23 garages gebouwd worden, die ter beschikking komen aan de bewo ners van de bejaardenflats. VEENENDAAL De gemeentewo ning Middellaan 152 verkeert in een zodanige staat van bouwvalligheid, dat ze onbewoonbaar verklaard moet wor den. Een hiertoe "strekkend voorstel wordt donderdagavond aan de gemeen teraad aangeboden. Volgens het advies van de hoofdinge nieur-directeur van de Volkshuisves ting en de Bouwnijverheid is de wo ning aan de Middellaan een „oude in vervallen toestand verkerende woning. Op het achterliggende erf is, in een bouwvallige ruimte een droogcloset aanwezig. De muren zijn op veel plaat sen gescheurd, uitgezakt en inn ernsti ge mate vochtig", aldus het rapport van de functionaris van Volkshuisves ting. VEENENDAAL De school „De Engelenburg", die door de hervormde kerk in de wijk „De Engelenburg" is geplaatst, moet voor het nieuwe leer jaar verdubbeld worden, wat het aan tal lokalen betreft. Sinds januari van dit jaar werkt men in drie lokalen, maar voor het komende leerjaar zijn er zoveel aanmeldingen dat men een zesklassige school moet hebben om al le leerlingen onderdak te kunnen ge ven. Bij de bouw van de eerste drie lokalen is indertijd trouwens al reke ning met deze uitbreiding gehouden. De drie nieuwe lokalen zullen even als de bestaande, gebouwd worden vol gens het „Mavemsysteem". De realisa tie van die lokalen kan dan ook in en kele maanden haar beslag krijgen. De kosten voor de gemeente bedragen f 205.000,-. De groei van de school is in een ont zagwekkend tempo gegaan. In januari, toen het gebouw betrokken werd, werd de school door 63 leerlingen bezocht Momenteel zijn dat er 93 eigenlijk al te veel voor de bestaande ruimte en in september zullen het er zeker 160 zijn, verwacht het schoolbestuur. RENSWOUDE Op zaterdag 4 met wordt er in de Christelijke School te Renswoude een oorlogsexpositie gehou den. Samensteller van deze expositie is de heer S. Laansma, die reeds be kendheid verwierf met enkele van zijn door hem geschreven boeken over Renswoude in oorlogstijd. Tijdens de expositie krijgt man een indruk van de toestand in de oorlogs jaren en de uitrusting van het Neder landse leger in de mobilisatietijd en tijdens de Meidagen van 1940. Deze expositie is geopend zaterdag 's morgens van 10.30-12.30 uur, 's mid dags vain 2-5 uur en 's avonds van 8-9 uur. UTRECHT, 29.'4 Op de nuchtere kalverenmarkt in Utrecht werden van morgen 43 dieren aangevoerd. De prij zen waren f 40,tot f 70,per stuk en per kg geslacht gewicht van f 1,45 tot f 1,70. De handel was traag. ADVERTENTIE Deze beide foto's tonen nog eens duidelijk hoe het is en hoe het werden moet. De linkerfoto is gemaakt van 'n maquette. Een dergelijke maquette zal over enkele maanden in de had van 'iet gemeentehuis geplaatst worden, zodat de gehele bevolking kennis van de plannen kan nemen. De rechter fo to is een luchtopname van de huidige situatie. Als oriënteringspunten kun nen dienen rechts onderaan het in aanbouw zijnde politiebureau, njet daarboven het raadhuis, vanuit de lin kerbenedenhoek Hcopt schuin naar bo ven de Kerkewijk-Hoofdstraat.

De Vallei | 1968 | | pagina 5