Rennies Tijdens défilé in Breda zeven HET DUURDE VOOR WILLEM-ALEXANDER ALLEMAAL TE LANG „Besef voor de waarde van onze monarchie" Vervoersproblemen niet los van Europese crisis Het was mooi, druk en soms nat op Soestdijk Nederlands „nationaalste elftal bijna voltallig op het bordes Barbara wil fi een stuk kaas* uit het vuistje ZWAARDEMAKER Knuffelpop voor Maurits Sterfte onder wedstri j dduiven Mammoet" later in de West Man vijf dagen dood in bed 20 man konden (niet meer) inpakken Rottedamse meisjes zijn verdronken Niet gemakkelijk Brandend maagzuur, ROOKBOM iërstopt? 11V HAARLEM PREMIER DE JONG VOOR TELEVISIE: 0011: landelijk alarmnummer Met Velpon zie je er geen barst van. GEtelallMiir Velpon Damesweekblad vergiste zich in leeftijd van de Koningin ALLE LEEFTIJDEN LEUZE TWAALFDUIZEND ¥~\EN HAAG „Bij alle vernieu- U wingsdrang die zich thans op po litiek gebied in ons land openbaart, bij alle behoefte aan andere staatkun dige vormen en verhoudingen, is het koningschap niet of nauwelijks in dis cussie". Dit zei premier De Jong gis teren op de televisie in een felicitatie toespraak tot de Koningin. „Wij beseffen, juist in tijden van verandering, dat wat in ons staatsbe stel van wezenlijke waarde is, behou den moet blijven voor de toekomst als vast punt in de vaak verwarrende veelheid van verschijnselen", aldus de premier. „Dat besef is de diepere on dergrond van onze bewondering en ge negenheid voor de persoon van onze Koningin, die haar zware en vaak zo eenzame taak met grote plichtsbetrach ting, zelfverloochening en bekwaamheid vervult." „Het is verre van gemakkelijk", al dus de premier „koningin te zijn in een tijd die enerzijds een overdaad aan publiciteit over privézaken geeft, anderzijds geneigd is historische ver worvenheden verstandelijk stuk te ana lyseren en als overtollige romantiek ter zijde te schuiven. Dat uitwassen op dit gebied ons goeddeels bespaard zijn ge bleven, danken wij mede aan het per soonlijk optreden van de Koningin". „In haar nu bijna twintigjarige re geringsperiode heeft zij het klimaat ge schapen voor een nieuwe beleving van de constitutionele monarchie als bin dend element. Ons koningsschap heeft veel van zijn romantische glans verlo ren. Dat is goed en gezond omdat het tegelijk aan menselijkheid heeft ge wonnen." ADVERTENTIE druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direkt! BREDA Zeven jongelui uit Haar lem, Vught, Tilburg, Gilze-Rijen en Breda, in leeftijd variërend van vijftien tot 21 jaar, zijn gistermorgen tijdens het militiare défilé in Breda aangehouden door de politie. Zij liepen rond met spandoeken en schreeuwden anti-militaristische leuzen. Twee broers uit Vugth boden bij hun aanhou ding verzet en moesten door vijf agen ten worden overmeesterd. Er werd nie mand gewond. De jongelui werden na te zijn bekeurd weer vrijgelaten. In Maastricht heeft de politie gister avond een demonstratie verhinderd van socialistische jongeren, die afkomstig waren uit ondermeer Amsterdam, Rot terdam en Den Haag. De jongelui wer den in arrestantenwagens naar het bu reau gebracht. Nadat zij waren be keurd, konden zij weer naar huis. Bij de traditionele rede die de Gor- cumse burgemeester Ridder van Rap- pard gisteren op het bordes van het stadhuis in Gorkum hield, gooide en kele jongens een rookbom tussen het publiek. Zij droegen borden mee met teksten als „Geen drie jaar meer voor Van Rappard". Een bode van het stad huis nam de borden in beslag. De jon gens kregen een bekeuring. NEEMT VAKER SLUISKIL De leden van de dui- venhoudersvereniging Sluiskil hebben in de afgelopen dagen ongeveer vijftig duiven verloren, waaronder exempla ren die bij wedvluchten veel waard waren. De oorzaak van deze plotselin ge sterfte is onbekend, maar vermoed wordt dat de vogels vergif hebben ge geten. Dierenarts C. J. Cijsouw in Sas van Gent heeft enkele dode dieren voor on derzoek naar de gezondheidsdienst voor dieren in Goes gezonden. „Ze vlogen uit en vielen vijf minuten later dood bij het hok neer, als ze dat al haalden", vertelt hij. Ook in Sas van Gent en Philippine zijn enkele duiven dood aangetroffen. ADVERTENTIE ELKE DROGIST HEEFT HET 1 Evenals verleden jaar op Koninginne dag, zijn gisteravond tussen tien en twaalf uur in het centrum der stad moeilijkheden ontstaan tussen de poli tie en tientallen jongelui. Men verzamel de zich op de Grote Markt, waar de po litie te paard de jongelui verwijderde, waarna dezen zich in de richting van het Verwulft begaven. Daar werden hekken van een rijwielstalling op straat geworpen, waardoor het verkeer werd gestremd. Toen een muziekkorps door de Ko ningsstraat liep, raakte een majorette slaags met een jongen, waardoor een ruit van een etalage werd vernield. Omstreeks half twaalf was het weer druk op de Grote Markt en toen de po litie versterking kreeg, werden eni ge charges uitgevoerd. In de loop van de avond hadden een tiental jongens ge tracht een bioscoop binnen te gaan zonder te betalen, wat hun door de po litie werd belet. Ook tijdens een dans feest in het Concertgebouw moest de politie optreden. SCHIPHOL Het ziet er naar uit dat in Suriname en de Nederlandse An tillen de Mammoetwet pas over een jaar ingevoerd zal worden. In Neder land gebeurt dit al in augustus. Het on derwijs in de drie rijksdelen loopt dan dus niet meer parallel. Dit mag worden geconcludeerd uit een verklaring die minister dr. G. H. Veringa (onderwijs en wetenschappen) gisterochtend bij zijn terugkeer uit de Antillen op Schiphol aflegde. „Wij zul len van Nederland uit alles in het werk stellen om de nadelen van 'n vertraag de omschakeling op de Mammoetwet zowel voor de leerkrachten als voor de leerlingen tot een minimum te beper ken", zei de minister. Invoering van de Mammoetwet in de West stuit vooral op financieel-techni sche bezwaren. Er zouden meer school lokalen moeten komen, meer leerkrach ten en dus meer geld. Dat is op zo'n korte termijn niet haalbaar. WOENSDAG I MEI 1968 De woede van de vrachtrijders, die voor hun vervoer naar Duitsland over te weinig vergunningen kunnen beschikken, is een nieuw bewijs van de diep gaande crisis, waarin West-Europa verkeert. Enerzijds worden de invoerrech ten binnen de Europese gemeenschappen van I juli af voltooid verleden tijd, maar anderzijds wordt het vrachtverkeer gehinderd in zijn ontwikkeling. Het is begrijpelijk dat de Duitse po litiek felle kritiek ontmoet en beslist niet alleen in Nederland. Noch de Euro pese Commissie, noch het Europesee Parlement, noch ook de regeringen van de anderre landen van de gemeenschap pen (België, Luxemburg, Italië en Frankrijk) zijn erg gelukkig met de be slissingen van de Duitse minister Le ber. Hoe oprecht verontwaardigd de Ne derlandse regering is, moge blijken uit een rede van de Nederlandse ambassa deur in Bonn, dr. J. G. de Beus. Am bassadeurs plegen over het algemeen in het openbaar geen scherpe kritiek te leveren. Kennelijk op instrectie van zijn regering trok de heer De Beus echter fel van leer bij de opening van een ves tiging van DAF in Duitsland. Natuurlijk is het waar dat het Neder landse vervoersapparaat groter is dan nodig voor eigen behoeften. Maar de Fransen produceren meer wijn dan zij zelf drinken en de Duitsers meer staal dan zij nodig hebben. Duitsland ver koopt aan Nederland voor één miljard gulden meer dan het terugkoopt. De conclusie van de ambassadeur was dan ook dat Duitsland de klok eeuwen te rugzet, als het het Nederlandse ver voer in omvang wil beperken. Dr. De Beus heeft gelijk. Maar het is te simpel om de huidige vervoerspro blemen geheel los te zien van de Euro pese crisis. Kort na de rede van dr. De Beus hekelde de Belgische oud-premier Lefévre de „egoïstische solidariteit" van de Europese landen, die wel willen meewerken aan gemeenschappelijk pro jecten, mits de offers in ruime mate worden overtroffen door de baten. En dr. S. L. Mansholt, de Nederlandse vi- ce-voorzitter van de Europese Commis sie, zei in Bonn: Frankrijk buit Euro pa uit. Anders gezegd: de regering in Parijs wil de vruchten van de Europese sa menwerking gebruiken voor het berei ken van nationale politieke doeleinden. Dat zou nog aanvaardbaar zijn, ware het niet dat die Franse politiek recht streeks ingaat tegen de belangen van de partners in de EEG. Het is wat al te gemakkelijk Frank rijk aan te wijzen als de oorzaak van elk meningsverschil tussen de partners in de Europese gemeenschap. Menings verschillen zullen altijd bestaan. Moei lijkheden zullen toenemen naarmate de Europese economische eenwording zich ontwikkelt. Elke groei naar eenheid brengt problemen met zich mee. Dat geldt voor het bedrijfsleven evenzeer als voor de politiek. Voorwaarde voor samenwerking is evenwel een goed contract waaraan men zich houdt, en onderling vertrouwen. Welnu de Europese gemeenschap heeft goede contracten, zij het niet ide ale (de verdragen van Parijs en Rome). Die contracten worden echter nog al eens geschonden, zo niet naar letter dan naar geest. Bedroevender is evenwel het gebrek aan vertrouwen. En de oorzaken daar van liggen inderdaad bij Frankrijk, dat de beloften die de verdragen inhouden (democratie, openheid solidariteit, en gemeenschappelijke verantwoordelijk heid) amper erkent en dat zeker niet van plan is deze in te lossen. Om die reden verlopen de verdere on derhandelingen over gemeenschappe lijke projecten zo stroef, indien zij al niet stagneren. Niemand immers is meer bereid voortdurend offers te bren gen, indien daartegenover niets van de andere partner te verwachten is. Mede daardoor ontbreekt tot op heden een ge meenschappelijk energiebeleid en al die andere zaken die in feite dringend nood zakelijk zijn. De moeilijkheden in het vervoer zijn toe te schrijven aan de Duitse minis ter Leber. De oorzaak echter ligt in de eng nationale politiek van de Franse president. Dezelfde politiek die verhin dert dat Engeland deelneemt aan de Europese samenwerking. Het Britse lid maatschap is echter noodzakelijk, wil men niet economisch en politiek onder horig worden aan de werkelijke grote machten dezer wereld, of die machten nu Amerika of de Sowjet-Unie zijn, en straks wellicht ook China. DEN HAAG In heel Nederland zal het telefoonnummer 0011 ter beschik king worden gesteld voor de alarme ring van politie, brandweer en genees kundige diensten. Voorlopig zal met het nummer een proef worden genomen in twee van de 22 telefoondistricten waar- In Nederland is verdeeld. Dit zegt mi nister Polak (justitie) in antwoord op vragen van de liberale Tweede-Kamer leden H. Wiegel en mevrouw H. van Someren-Downer. GOUDA De 61-jarige Goudse kleer maker L. M. B. is door de politie dood op zijn bed aangetroffen. Zijn hondje dat aan het voeteneind van het bed lag, is van ontbering gestorven. Buren hadden de man, wiens gezond heid te wensen overliet, al een week lang niet meer gezien. Ook de gordij nen waren al die tijd dicht. De man moet vijf dagen geleden zijn gestorven. Van misdaad is geen sprain. Prins Willem-Alexander heeft 't ein de van zijn eerste défilé niet gezien. Een dik uur heeft hij dapper volgehouden, maar toen sukkelde hij in slaap. Even over half elf verscheen de koninklijke familie gisteren op het bordes van paleis Soestdijk. De dui zenden, die op de verjaardag van ko ningin Juliana waren gekomen om in een bonte stoet langs te marcheren zagen tot hun vreugde de kleine prins tronen op de arm van prins Claus. Even later ging Willem-Alexander naar binnen en zat hij eerst bij zijn verzorgster, zuster Swellengrebel, en later bij prinses Beatrix op schoot voor een raam. Nog was hij een en al levendigheid. Hij drukte eerst z'n handje, toen zijn neusje en tenslotte vol overtuiging zijn tong tegen de ruit Toen werd het hem langzamer hand te veel en werd hij door tv-kij- kend Nederland betrapt op een forse geeuw. Langzaam begon zijn hoofdje voorover te zakken en weg was hij. Willem-Alexander werd in diepe slaap weggedragen. De gisteren ook jarige mr. Pieter van Vollenhoven (hij werd 29) stond wat in de schaduw van zijn koninklijke schoonmoeder. Maar hij had er niet minder plezier om. En tenslotte werd ook hij niet vergeten... getuige de knuffelpop, be stemd voor prins Maurits. ADVERTENTIE Vier spandoeken werden in beslag genomen. Ze waren van de Pax Christi- groep uit Soestdyk. De jongelui moch ten van de politie wel mee-defileren als ze een klein stukje van de leuze wilden wegknippen. Het ging om de zinsnede „Doet u er ook wat aan?" Prinses, weekblad voor dames, is in hofkringen minder goed be kend dan de titel doet vermoeden. In een oplage van 250.000 exempla ren meldde het blad vorige week, dat koningin Juliana dit jaar zestig werd. Daarmee was Prinses haar tijd een jaar vooruit. dienste, maar er waren toch talloze abonnees, die het niet namen en de redactie belden. Na een vloed van telefonades wer den op de zetterij van Zomer en Keuning noodmaatregelen genomen om in het volgende nummer nog een rectificatie te kunnen opnemen. Daar moet een dag en nacht extra werk voor worden verzet. De redactie kan dan meteen prins Willem-Alexander recht doen: Zij had hem een dag te vroeg ter we reld laten komen... ADVERTENTIE voedzaam gemakkelijk lekker Prins Philip van Engeland zal op 8 en 9 mei een particulier bezoek aan Bali brengen. Het is het eerste bezoek van een lid van de Britse koninklijke familie aan Indonesië. BREDA Het inpakbedrijf Alpak nv in Roosendaal heeft het hele perso neel van twintig mensen zonder loon op straat gezet. Het bedrijf is gesloten In verband met gebrek aan orders. De ontslagen kwamen volkomen on verwacht. De plaatselijke afdelingen van de vakbonden werden niet op de hoogte gesteld. Voor het ontslagen per soneel zijn nog geen voorzieningen ge troffen. ROTTERDAM Het gerechtelijk ge neeskundig onderzoek van de stoffelij ke overschotten van de 7-jarige Anneke van Hulst en de 7-jarige Maria Louise van Heusen heeft geen enkele aanwij zing gegeven, dat er een misdrijf is ge pleegd. De politie neemt nu als vrijwel zeker aan, dat de meisjes die na een week vermist te zijn dood in de Nieu we Maas werden gevonden, bij het spe len te water zijn geraakt en daarbij verdronken. TVTEDERLANDS „nationaalste elftal" stond gisteren bijna voltallig opgesteld op het bordes van paleis Soestdijk. Zelfs een van de junioren, prins Willem-Alexander, was er, zij het (achter een raam) meestal buitenspel. Hij was debutant. Prinses Margriet was dit jaar niet opgesteld. Zij was nog niet in conditie. Prins Maurits debuteert pas volgend jaar. Willem-Alexander stal dit jaar de show. Weliswaar moest hij wegens het slechte weer na een kwartier door zijn vader van het veld worden gedragen, maar achter een van de ramen begon de pret. Op de muziek van „Oranje boven" danste hij op de vensterbank en probeerde hij de knopen van prinses Beatrix' feestjurk te rukken. Na anderhalf uur was het hem ge noeg. Dood-op viel hij in de armen van zijn moeder in slaap. Dat was overi gens heel wat gerieflijker dan onder moeder paraplu, waartoe intussen de Koningin en de prinsessen op het bor des hun toevlucht hadden moeten ne men. De mannen trotseerden de regen. Onder de kleurrijke namen van defi lerende verenigingen misten we dit jaar „Oefening baart kunst". „Een dracht maakt macht" was er wel en „Oefening zij ons doel" ook. Er waren zelfs Kaninefaten en Knuisten die de carnavalsleut erin brachten. Cadeaus waren er legio voor de jari ge vorstin: bloemenmanden, zelfge maakte kleden, bloemenmozaïeken, tekeningen, zoute bollen (ridderlijk aangeboden door de stad Gorkum), paling uit Harderwijk, een taart, een Delftsblauw bord, een schilderij, een Hollands molentje, tuinbouwprodukten, een linnen tafelkleed en enkele pop pen. Een van de poppen kwam van een bejaarde dame uit Zeist. Ze had hem zelf gemaakt. „Voor een van de klein kinderen", zei de Koningin. Er kwam geen gekibbel van. „Voor prins Mau rits", zei prinses Beatrix meteen gul. „Die is nieuwer". Pieter van Vollenhoven, die Qok ja rig was, kwam er maar bekaaid af met een rood-wit-blauwe boekenleg ger, een popje van katoen en een vaas je. Willem-Alexander ging ook niet met lege handen naar huis. Hij kreeg een mozaïek van Pipo de Clown en een speelgoedhondje. Pipo was er gisteren overigens ook in levende lijve. Hij kwam met Mam- maloe bloemen aanbieden. Bijna wa ren we getuige van het grootste lach succes uit zijn carrière. Hij slaagde er echter in met zijn lange slofschoenen heelhuids van het bordes af te komen. De Koningin vond het prachtig. „Pipo en Mammaloe zijn ook voor alle leef tijden", verontschuldigde ze zich. Een Amersfoort se firma bracht ook een stuntje op haar naam. Ze heeft dringend personeel nodig maar zij komt er niet zo best aan. Ze charterde vijf vliegtuigjes en liet door de grauwe lucht een advertentie trekken, waarin ze elektromonteurs vroeg. Spandoeken waren er legio. „Nog ve le jaren ongestoord", stond op een van de doeken. „Hartelijk' gefelici teerd. barones van IJsselstein" op een andere. achter de leuze „35 miljoen hongerdo den". Het stukje ging eraf maar de re cherche nam het spandoek toch in be slag. De leuzen „Eén wereld of geen wereld" en „Eén welvaart of geen wel vaart" waren eveneens taboe. Het Rode Kruis zorgde voor de uit smijter. Daarvoor was het gazon voor het paleis herschapen in een „ramp terrein", waarop een nummertje hulp verlening werd gegeven. „Gewonden" met schedel basisfracturen. gebroken ledematen en bloedingen werden uitge stald in grote tenten. Toen alles zo lu guber mogelijk was, mocht de konink lijke familie komen kijken. „Heel grie zelig", vond prinses Beatrix het. Het duurde allemaal drie kwartier langer dan was voorzien. Ruim twaalf duizend mensen waren langs het bor des getrokken. De vertraging was te wijten aan prins Willem-Alexander die zoveel belangstelling had getrokken dat het er voor het bordes niet zo ge stroomlijnd aan toe had kunnen gaan als was verwacht. Tegen enen wachtte het koninklijk gezelschap de koffie, de sherry en wat al niet op een dubbele verjaardag. Het was mooi, druk en nat geweest. m

De Vallei | 1968 | | pagina 7