Tent enig onderdak voor jong gezin Doorman in Kamer goede bekende Freule Wttewaall leidt voorlopig c.h.-fractie Koop uw nasi en bami met oosterse wijsheid Branden op de „Karei Doorman" Amsterdam kreeg een r.k. theologische hogeschool Rath Doodeheefver P.v.d.A. kiest Gelre voor communicatie- experiment Jongen van twee ziek door kou Forellen dood in Veerse meer Alleen maakt behang in Fixacolor kwaliteit Leiden wil geen wolkenkrabber Reparaties Vervelend Een taak Boeing bestelt bij Fokker Griekenland stuurt nieuwe ambassadeur D Radicalen op weg Dom argument Hilversummers bivakkeren al een week in plantsoen voor raadhuis UITBARSTING Directie spekt steunfonds Aardgasvondst MELLEMA MOET RUST HOUDEN UITEENLOPEND MODERNER COMMENTAAR SNEL GEBLUST ZAND SLEEPBOTEN 250 cm L-A-N-G LAKENS EN SLOPEN Voor priesters en leken KRITIEK WOENSDAG I MEI 1968 HILVERSUM In Hilversum woont een echtpaar met twee kinderen al zes dagen in een provisorische tent op straat omdat voor hen geen huis be schikbaar is. Het jongste kind, de twee jarige Erik, is gisteren met hoge koorts naar familie van de tentbewoners ge bracht. Het gedupeerde echtpaar de 22- jarige bouwvakker Willem van Ouwer- kerk en zijn twintigjarige vrouw is vorige week woensdag door de moeder van de heer Ouwerkerk op straat ge zet omdat de twee vrouwen niet met elkaar overweg konden. Het halve jaar dat de heer Van Ouwerkerk bij zijn moeder inwoonde is het herhaalde malen tot ruzies en hand gemeen gekomen. Voordien woonde het echtpaar drie jaar lang in zomer huisjes en pensions. De heer Van Ouwerkerk kon dat fi nancieel niet volhouden en trok bij zijn moeder in. Daar woonde al een oudere broer van de bouwvakarbeider met zijn vrouw en kinderen. De familie beschikt over 3 kleine slaapkamertjes. Kortgeleden kreeg de broer een huis toegewezen. Zijn moeder was de inwo ning beu. Zij had al herhaalde malen bij het bureau volkshuisvesting op een huis voor haar jongste zoon aangedron gen. Vorige week woensdag leidde dat tot een uitbarsting. Mevrouw Van Ouwer kerk zette haar schoondochter met haar kinderen op straat. Gisteren zei ze er over: „Ik wil ze ook niet meer terug hebben. Ik kan er niet meer tegen. Mijn man is drie jaar geleden op 49-ja- rige leeftijd gestorven, ook al omdat hij niet tegen de inwoning van mijn oudste zoon was opgewassen." Willem van Ouwerkerk: „Woensdag hebben we een tent geleend en die heb ben we in 't plantsoen voor het raad huis gezet. Wat moeten we anders? Ik verdien te weinig om de peperdure zomerhuisjes te betalen. ,,'s Nachts is het ijzig koud. Erik, met bronchitis geboren, heeft het giste ren zo te kwaad gekregen dat hij koorts kreeg. Als het zo doorgaat worden we allemaal ziek." Gistermiddag heeft de politie het ge- rinrietje gelast de tent uit het (gemeen- tMijleê)'" plantsoen te halen. Het gevaar te staat nu op 't trottoir. Er zijn twee veldbedden en vier dekens. Een ambtenaar van het bureau volkshuisvesting zei telefonisch desge vraagd: „Buiten kantooruren praten we over dit soort zaken niet." ADVERTENTIE VEERE Bij de Veersegatdam tus sen Kamperland en Veere zijn dinsdag morgen vroeg honderden dode regen boogforellen aangetroffen. Het betref fen hier zeer waarschijnlijk exempla ren van een partij van circa 2000 kilo Deense forellen, die in de nacht van maandag op dinsdag te Kamperland in het Veersemeer werden uitgezet. In hoeverre deze vissterfte doorgaat is moeilijk te voorspellen, maar wel staat het praktisch vast, dat de proef met de Deense forellen is mislukt. Ver moedelijk heeft zuurstofgebrek geleid tot de massale vissterfte. Met geopen de kieuwen en bekken zwommen de vis sen praktisch boven water, draaiden op de rug en waren dood. Van de maandagmiddag te Kortgene uitgezette circa 2000 exemplaren Ne derlandse forellen werden tot nu toe nog geen dode vissen gevonden. ADVERTENTIE Fijn zo! Nu weet u tenminste zéker dat u werkelijk behang van topklasse koopt. Fixacolor. 't Staat op het staalboek. Samen met het vertrouwde merk R&D. Fixacolor. Een garantie dat u voor 't zelfde geld het beste krijgt. Kwaliteitsbehang van Rath Doodeheefver. Vraag uw vakman. HBBL m tJM I Het gezin van Willem van Ouwer kerk voor de gedwongen behui zing. ontwerpers en fabrikanten van behang ARNHEM De Partij van de Ar beid heeft het kiesdistrict Gelderland uitgekozen voor een proef om tussen kiezer en Kamerlid ook buiten de ver kiezingstijd communicatie tot stand te brengen. Aanleiding tot de proef is de onlangs in de Eerste Kamer met 31 tegen 18 stemmen aangenomen Huurwet, waar socialisten, communisten en pacifisten zich tegen verklaarden. In advertenties in een aantal Gelder se kranten worden huurders opgewekt de huurverhoging van vier procent m.i.v. vandaag niet te aanvaarden, maar eerst schriftelijk advies te vra gen aan een van -de drie socialistische Kamerleden in het Gelderse district. De actie geldt uitsluitend de gebieden waar de huren nog niet vrij verklaard zijn. Slaagt het experiment, dan zal het in januari 1969 op landelijke schaal worden herhaald. Het socialistische Kamerlid Van den Doel uit Apeldoorn zei daarover in Arnhem dat het gaat om voorlichting aan huurders, die benauwd zijn voor maatregelen van de huisbaas. De so cialistische Kamerleden zullen er op wijzen dat huurverhoging kan worden geweigerd zonder dat men zich tot de huuradviescommissie of de kantonrech ter behoeft te wenden. Verder zal de raad worden gegeven geen meerjarig huurcontract af te sluiten en bij het aangaan van een nieuw contract niet zonder meer de oude bepalingen te aanvaarden, maar nauwkeurige afspraken te maken over onderhoud en opzegtermijn. De actie is niet bedoeld als een op wekking tot huurstaking, aldus de heer Van den Doel. De Partij van de Ar beid wil loyaal aan de nieuwe wet meewerken, maar dat behoeft voorlich ting niet uit te sluiten. Ook minister Schut heeft geadverteerd. Maar wat in die landelijke advertenties werd ge zegd, is slechts voor juristen verstaan baar, aldus de heer Van den Doel. LEIDEN Onder het motto Weg wolkenkrabber Witte Singel zijn vijf Leidenaars een actie begonnen tegen het plan van de Leidse universiteit een honderd meter hoge wolkenkrabber aan de Witte Singel te bouwen. In een advertentie roepen zij Leidenaars en oud-Leidenaars op te protesteren tegen deze aantasting van het stadsbeeld. De advertentie is geplaatst in de vier Leidse en een aantal landelijke dagbla den. De kritiek richt zich overigens niet alleen op de voorgenomen bouw van de wolkenkrabber. De initiatiefnemers zijn het ook oneens met een groot aan tal andere aspecten van het Leidse bouwbeleid. Binnenkort zullen zij daarover een uitvoerige nota aan de Leidse gemeen teraad opstellen. Van het actiecomité maken onder anderen een galeriehoud ster, een leraar wiskunde en een café houder deel uit. BEST Het personeel van de N.V. Internationale Bouwcompagnie in Best heeft een appeltje voor de dorst gekre gen. Het kan putten uit een fonds waar in door de directie ruim een kwart mil joen gulden is gestort. De schenking is gedaan om de 65ste verjaardag van de president-directeur, de heer A. C. van Heeswijk, te vieren. Het ligt in de bedoeling om meer stortingen in het fonds te doen. Het geld wordt beheerd door het bestuur van een speciaal opgerichte stichting, waarin twee directieleden en twee werknemers zitten. Werknemers die grote financiële zor gen hebben, kunnen bij het fonds om steun aankloppen. Bij de I.B.C. werken 1300 mensen, van wie vierhonderd in Best. De overige negenhonderd werken bij tien dochterondernemingen in Ne derland en Suriname. ROTTERDAM De N.V. Nederland se Aardoliemaatschappij heeft in de ge meente Tubbergen in Overijssel aard gas gevonden. De omvang is slechts be perkt. Op het ogenblik is de produktietest in volle gang. Hoeveel aardgas er in Tubbergen zit kan pas worden vastge steld als er verdere boringen zijn ver richt. Cel ADVERTENTIE De matras waarop U wérkelijk uitrust! Van DRAKA. DEN HAAG Het vliegdekschip Karei Doorman is in de beide Kamers der Staten-Generaal al herhaaldelijk over de tong gegaan. Hieronder laten wij een bloemlezing volgen uit de nu lopende parlementaire periode: Openbare commissievergadering vaste commissie voor defensie uit de Tweede Kamer (18 oktober 1967): Imkamp (D '66): „Bij het praten over de marine schiet gelijk de Doorman in mijn keel. Ik vraag mij af of Nederland in de Navo niet meer gebaat is bij doeltreffen der middelen dan de Doorman. Is het mogelijk het schip eerder dan in 1970 of 1971 te vervangen door meer geëigende bestrijdingsmiddelen van onderzeeboten?" Staatssecretaris Van Es (marine): „Het schip wordt vervangen zodra wij in het begin van de jaren ze ventig het maritieme walsqua- dron hebben verworven". Koudijs (lib.): „Welke besparin gen geeft het uit de vaart nemen van de Karei Doorman?" Staatssecretaris Van Es: „Met de reparaties was in de afgelopen tijd in verband met het stijgen van lo nen en prijzen 3,5 miljoen gulden gemoeid. Met het vervangen en on derhouden van elektronica 700.000 gulden, met onderhouid en vervan ging van nautisch materiaal 500.000 gulden, met vervanging en onder houd van de uitrusting 800.000 gul den. met aanschaf van brandstof en smeermiddelen 1.4 miljoen gulden en met elektriciteit en water 200.000 gulden. Omdat er geen modernise ringen meer aan het schip zullen worden uitgevoerd, zal dit bedrag minder worden wanneer de repara tiekosten althans niet onderhevig zijn aan excessieve loonstijgingen". Openbare (plenaire) behandeling van de begroting van defensie voor 1968 in de Tweede Kamer: Wierda (soc.): „Het is een uiterst vervelend verhaal, maar in onze visie kunnen voor het vervullen van een taak dichter bij huis de oude kruiser De Ruyter en de Karei Doorman worden gemist (motie verworpen). Imkamp (D'66): „Ik weet niet hoe het anderen is vergaan, maar per soonlijk heb ik weinig inzicht kun nen krijgen in de cijfers die in de defensiebegroting zijn opgenomen. Dat dit geen eenvoudige zaak is bleek ook tijdens de openbare ver gadering van de defensiecommissie toen staatssecretaris Van Es zo vriendelijk was om aan te geven hoe hoog de exploitatiekosten van de Karei Doorman zijn. Ik zie hem nog bladeren in de tot berstens toe gevulde ordners voordat hij het be drag kon meedelen". Minister Den Toom (Defensie) „In 1958 werd de modernisering van de Karei Doorman voltooid, waardoor het een schip werd dat aan alle eisen voldeed die aan een vliegkampschip voor het bestrijden van onderzeeboten werden gesteld. In de periode 1959-1962 werden van de Verenigde Staten nieuwe vlieg tuigen en helikopters ontvangen. Daaruit kan men toch duidelijk concluderen dat behalve de Navo ook de Verenigde Staten er een we zenlijk belang in zagen om dit schip in zee te houden. Indien de Karei Doorman verouderd zou zijn, dan zou dat met nagenoeg alle soortge lijke vliegdekschepen in de Navo het geval moeten zijn. De Karei Doorman zal pas in het begin van de jaren zeventig van de sterkte worden afgevoerd en wel op het ogenblik waarop het squadron maritieme patrouillevliegtuigen voor operatief gebruik beschikbaar ko men. Eerder afvoeren van de Karei Doorman is niet verantwoord, om dat daardoor de „luchtcomponent" aanzienlijk zou worden verzwakt". Nota naar aanleiding van het eindverslag van de Eerste Kamer (2 februari 1968): „De regering onderschrijft de op vatting dat de kruiser De Ruyter en de Doorman een taak vervullen in het verband van de Navo. Het voortijdig onttrekken van deze schepen aan de vloot zonder vol doende vervanging zou een ver zwakking van de Navo-strijdkrach- ten betekenen". Behandeling begroting van defen sie 1968 in de Eerste Kamer (13 fe bruari 1968): Burger (soc.):Ik sla nu de jaarlijkse wasbeurt van de Karei Doorman maar over". DEN HAAG De fractievoorzitter van de C.H.U. in de Tweede Kamer, de heer J. T. Mellenia, heeft zijn functie voorlopig neergelegd. Het voorzitter schap van de fractie zal voorlopig worden waargenomen door jkvr. mr. C. W. I. Wttewaal van Stoetwegen. Dit is besloten tijdens het beraad van de ch-fractie in Den Haag. De heer Mellema wil enige tijd rust nemen. Vorige week maandag werd hij door de Rotterdamse politie aangehouden nadat hij onder invloed een verkeers ongeluk had veroorzaakt. Zijn auto werd daarby vernield. De heer Mellema was eerder die avond op een receptie in het Rotterdamse Bouwcentrum geweest, die minister Udink (ontwikkelingshulp) de deelnemers aan de Indonesische donor conferentie had aangeboden. Het terugtreden van de heer Mellema werd maandagmiddag als volgt be kend gemaakt: „De C.H. Tweede-Kamerfractie heeft zich hedenmiddag beraden over het voornemen van haar fractievoorzitter J. T. Mellema om enige tijd rust te ne men. Dit voornemen berust op het feit dat hij de laatste tijd zeer gespannen was, waarom hij reeds onder medische behandeling was en op de gebeurtenis sen van de afgelopen week. De fractie is tot de conclussie gekomen dit voor- nmen te moeten billijken". De C.H. fractie heeft geen verdere be slissingen over het fractievoorzitter schap genomen omdat het nog niet be kend is hoelang de heer Mellema on der medische behandeling zal blijven en rust zal moeten nemen. Het moet nog blijken hoe in de CHU zelf deze zaak-Mellema za worden opge nomen. Tot nu toe zijn de oordelen zeer uiteenlopend. Daarbij komt dat niet overal in de CHU evenveel waardering bestaat voor het beleid van de heer Mellema als fractievoorzitter heeft gevoerd; zijn politieke tegenstanders in het eigen kamp kunnen thans van de gelegen heid gebruik maken om zijn „nieuw lichterij" en ook hem persoonlijk aan te vallen. Bovendien is er de zeer ongelukkige samenloop van omstandigheden, dat de CHU op 17 en 18 mei in Groningen haar jaarvergadering houdt en vervol gens op 21 en 22 juni in Utrecht haar zestigjarig bestaan zal vieren. Het ziet J. T. MELLEMA O er naar uit dat de heer Mellema deze ge beurtenissen niet zal kunnen meema ken. De heer Mellema heeft, nadat hij een jaar geleden het fractievoorzitter schap van mr. H. K. J. Beernink, die minister werd, had overgenomen, voort durend gestreefd naar een wat moder ner beleid, dat in de CHU vooral de steun kreeeg van de meer vooruitstre- venden en de jongeren. Hij koerste duidelijk in de richting van een nauwere samenwerking met de beide andere grote confessionele partij en, wat een ommekeer in het beleid betekende, in vergelijking met dat wat wat onder mr. Beernink werd gevoerd. Ook was hij een uitgesproken voor stander van de versterking van het thans gevoerde kabinetsbeleid, zoals dat was tot stand gekomen op grond van de samenwerking tussen de drie confessionele partijen en de liberalen. ADVERTENTIE Neem Iglo. Dan proeft u lekker vlees. Lekkere kruiden. Goede groenten. Oosterse ingrediënten. En niets meer. Dus geen bijsmaak. Dat hoort niet. Doe zoals het wel hoort: neem Iglo nasi en bami. Dat is wijs. NASI GROOT PAK 2,60 KLEIN PAK 1,55 BAMI GROOT PAK 2,60 KLEIN PAK 1,55 Hoe is het mogelijk? Deze belangrijke vraag moet met alle mogelijke accentueringen worden ge steld naar aanleiding van de twee branden op de Karei Doorman. Zij gebeurden namelijk binnen een tijds verloop van acht uren onder precies geljjke omstandigheden. Na de eerste brand was het na enkele uren al duidelijk dat olieresten onder een ketel aan het ontstaan van het vuur hadden meegewerkt. Een alge hele afwezigheid van olie op het scheepsvlak kan vrijwel niet worden voorkomen. Kennelijk lag er toch te veel olie. Het lijkt met deze jonge ervaring een logisch uitgangspunt dat bij het klaar maken van de ketels in een ander deel van het schip eerst wordt nage gaan of daar soms sprake is van het zelfde euvel. Men had dan misschien kunnen vast stellen dat er een lekkage was. Als er niet naar de aanwezigheid van olieresten of ander vuil is gekeken, zou van onachtzaamheid sprake kun nen zijn. Gezien het feit dat de Karei Doorman omstreden is wegens kosten en ver oudering, gezien het feit ook dat het schip een politiek object is geworden, is juist onderzoek in deze richting noodzakelijk. Ongetwijfeld zal de aandacht van de commissie van onderzoek in het bij zonder naar deze punten uitgaan. Vervolg van pagina 1 De marineleiding moest het besluit nemen de Karei Doorman niet te laten deelnemen aan de eerste fase van de zomerreis van Smaldeel V. Deze zou vandaag beginnen en de gehele maand mei duren. De toestand van het schip Iaat het ook niet toe dat het zich in de loop van de oefening bij de andere marinesche pen kan voegen. De taak van vlagge- schip is nu opgedragen aan de kruiser De Ruyter. De eerste brand ontstond maandag avond kort na zes uur in de voorma chinekamer. Men heeft toen vastgesteld dat dit het gevolg was van het terug slaan van de brandervlam onder een ketel, waar olieresten lagen op het scheepsvlak. De tweede brand werd 's nachts om twee uur geconstateerd bij het opsto ken van de ketels in de achtermachine kamer. De oorzaak ervan was dezelfde als bij de eerste brand. Dank zij snel optreden kon ook hier het vuur in be trekkelijk korte tijd worden geblust. Terwijl onderdelen van de Koninklij ke Marine in Den Helder gistermorgen ter ere van de verjaardag van de Ko ningin defileerden, begon de recherche van de marine aan boord van het vlieg kampschip een uitgebreid onderzoek naar het ontstaan van de twee branden. Aan dat onderzoek werd ook deelgeno men door technische specialisten en le den van de inlichtingendienst van de Marine. AI eerder moesten by de marine twee onderzeebootjagers aan de voor avond van hun vertrek binnenblijven, omdat ze onklaar waren gemaakt. Dat was medio en eind vorig jaar. Het wa ren de Noordbrabant en de Holland. Sabotage is toen nooit geheel bewe zen, maar in de tandwielkast van één van de jagers vond men een grote hoe veelheid zand, waarvan niemand heeft kunnen vaststellen waar die vandaan kwam. In het andere schip waren het losgedraaide moeren, die varen onmo gelijk maakten. Toen de branden gisteren en eergis teren op de Karei Doorman uitbraken, was het schip geladen met honderden tonnen vliegtuigbenzine voor de oefenin gen op de Atlantische oceaan. Met het oog daarop riep de brandweer van de Koninklijke Marine, die met groot ma terieel was uitgerukt, ook de gemeente lijke brandweer van Den Helder te hulp. Vliegtuigen waren nog niet aan boord. Twee sleepboten maakten op 't vlieg kampschip vast om het, bij uitbreiding van de branden, naar open water te trekken. Dat is niet nodig gebleken. Beide branden, die voor een zeer grote rookontwikkeling zorgden, konden bin nen het uur worden geblust. Oud-minister van defensie Visser, nu burgemeester van Den Helder, sloeg het blussingswerk gade. Zijn zoon zou als officier de reis met de Karei Door man hebben meegemaakt. In de haven van Den Helder lagen bij het uitbreken van de branden onge veer dertig Britse, Franse en Noorse mijnenvegers. SCHIPHOL Fokker heeft van de Amerikaanse Boeingfabrieken opdracht gekregen ovor de vervaardiging van honderd staartonderdelen voor de Boeing-727, het driemotorige straalver- keersvliegtuig. De order vertegenwoor digt een waarde van 1,8 miljoen gul den. Volgens de heer F. L. J. Diepen, de directeur van Fokker betekent dit eer ste contact met Boeing een aanloop naar meer orders. Boeing heeft meege deeld dat andere subcontracten voor het buitenland in voorbereiding zijn. De fabriek wil het programma voor de bouw van passagiersvliegtuigen een bredere basis geven. ADVERTENTIE AMSTERDAM Voor het eerst sinds eeuwen heeft Amsterdam weer een rooms-katholiek opleidingsinsti tuut: de Katholieke Theologische Hoge school Amsterdam. Deze is voortgeko men uit een concentratie van priester opleidingen van de bisdommen Haar lem en Rotterdam, in Warmond en van enkele orden. Ten noorden van de grote rivieren zijn nu twee katholieke theologische hogescholen: een in Utrecht en die in Amsterdam, die gisteren officieel is ge opend. Deze hogescholen staan niet alleen open voor priesterstudenten, maar voor ieder die theologie wil studeren en aan de gestelde eisen voldoet. De school in Amsterdam die in feite al sinds september draait telt 210 stu denten. Alle studenten van het aartsbisdom Utrecht, die studeren aan de Katholie ke Theologische Hogeschool in Utrecht, hebben intussen gisteren kritiek ge oefend op de herderlijke brief van kar dinaal Alfrink over de priesteroplei ding. De brief is zondag in alle rooms- katholieke kerken in het aartsbisdom voorgelezen. De studenten betreuren het dat in deze brief de kernproblemen van de priesteropleiding met name het verplichte celibaat niet aan de orde worden gesteld. Als antwoord op het herderlijke schrijven hebben de studenten een brief aan de kardinaal gericht waarin zij aanvoeren dat de studenten van de theologische hogeschool unaniem tegen de celibaatsverplichting zijn. Ruim een derde van de studenten is vanwege de ze verplichting genoodzaakt naar iets anders uit te gaan zien, dan waarvoor zij deze opleiding waren gaan volgen. Volgens de studenten daalt niet het aantal roepingen voor het priester ambt, maar wordt het eigenlijke aan bod niet geaccepteerd. Teveel goede krachten worden naar huis gestuurd, omdat zij zich niet willen binden aan het celibaat, aldus de brief. De studenten willen dat het episco paat zich op korte termijn duidelijk over deze kwestie uitspreekt. DEN HAAG Tot Griekse ambassa deur in Den Haag zal volgende maand worden benoemd de 56-jarige diplo maat Constantine Himarios. Hij was tot vorig jaar ambassadeur van Grie kenland in Boedapest en keerde daar na naar zijn land terug. Himarios wordt in Boedapest opge volgd door Angelos Vlachos, die nu nog ambassadeur in Algerije is. De Griekse ambassadeurspost in Den Haag is geruime tijd onbezet geweest. Verder ruilt de ambassadeur in Brus sel, Alexander Argyropoulos, met Vas- silios Kalevras, die nu nog ambassa deur in Praag is. e radicalen, die de KVP verlieten, hebben zaterdag in Dronten hun besluit bevestigd om als zelf standige, nieuwe partij verder te gaan. Een groep, die zich afscheidt, staat aan de verleiding bloot om het vooral in de bestrijding van het oude tehuis te zoeken, schryft „de Volkskrant" (r.k.). Toch doet het nooit plezierig aan om vriendschap in vijandschap te zien verkeren en dat geldt zeker als ook degenen die gaan toch een zekere verantwoordelijkheid houden voor hetgeen er tot dan toe in het oude tehuis gebeurde. Daarom zijn we er gelukkig mee, dat op het druk bezochte en in enthousiaste sfeer gehouden oprichtingscongres van „De Radicalen" niet werd omgezien in wrok maar de volle nadruk werd gelegd op wat men nu verder zelf wil zijn en bereiken. Voor zover er eerder nog onzeker heid was over de vraag of De Radi calen al dan niet een confessionele partij willen zijn, is daaraan in Dronten een eind gekomen. De Ra dicalen willen niet beschouwd wor den als een levensbeschouwelijk ge fundeerde partij. Wat is ze dan wel? Ook zeker geen zuiver programma tische partij zoals D'66. Daarvoor werd de waarde van de christelijke inspiratie te veel onderstreept, zij het met allerlei nuances en ook met erkenning, dat andere inspira tie-bronnen eveneens en evenzeer waardevol kunnen zijn. Deze bena dering lijkt voorlopig het meest op de „Doorbraak-gedachte", zoals die aan de PvdA ten grondslag ligt. Als er toch een verschil is en een be hoefte om zichzelf te zijn, zit dat wellicht vooral in het uit het oude tehuis meegenomen „eigen klimaat". Of een dergelijk verschil duurzaam zal zijn is voor de Radicalen een vraag van latere orde. De voor naamste leiders van de jonge par tij, Bogaers en Aarden, gingen er in hun betogen van uit, dat voor straks niet meer het belangrijkste is wat elke partij afzonderlijk wil, maar de vorming van een tot regeren in staat zijnde progressieve combinatie. De heer Aarden zong in dat verband een wel wat eenzijdig loflied op da vooruitstrevendheid en de wil tot vernieuwing van de AR. Blijft waar dat bij de AR een stroming aan wezig is, die 'n echte vooruitstre vende politiek in evangelische zin wil en waarbij 't eigen levensbe schouwelijk politiek fundament dus- wel stevig blijft uit recente on derzoekingen is gebleken, dat een zeer groot deel van de kiezers van diezelfde AR toch liever met de WD dan met de PvdA in zee gaat. Ook daar moet nog heel wat meer klaar heid in komen voor duidelijk is wat men aan de AR heeft. Als andere mogelijke partners voor een progressieve combinatie noemde de heer Aarden D '66, de PvdA en de PSP. Ook deze partijen zijn nog volop in beweging. De heer Aarden mocht zich niet bevreesd to nen voor de activiteit van Nieuw Links in de PvdA. Eerst later kan blijken of dit optimisme gerecht vaardigd is. En het pacifisme en de anti NAVO-geest van de PSP past voorlopig nog zeker niet bij de waarschuwing van de heer Bogaers in Dronten, dat de vrije wereld niet andermaal de fout mag maken van een zorgvuldig voorbereide verde diging. Heeft het zin ook te houden voor de moeilijkheden, die men straks zal aantreffen, hiermee wil niet gezegd zijn, dat de Radicalen met hun stre ven naar een progressieve combina tie 'n onbegaanbare weg zouden zijn ingeslagen. Die weg moet worden gegaan wil men in Nederland tot politieke duidelijkheid komen. Hoa mistig de situatie nu is, bleek juist dezer dagen weer uit de verrassen de verklaring van dhr. Toxopeus, dat er ook voor de VVD omstandig heden kunnen komen, waarbij zelfs voor liberalen samenwerking met socialisten mogelijk wordt. De kie zer krijgt er onder dergelijke om standigheden meer dan ooit recht op om te weten wie er bij elkaar horen en wat bindt en wat scheidt. De oprichting van de nieuwe partij kan hieraan bijdragen, hoewel hier mee de ontwikkeling nog geenszins is afgesloten. Ook binnen de confes sionele partijen zijn stromingen werkzaam, die hun partijen tot een duidelijke progressieve koers en sa menwerking met gelijkgezinden willen brengen. Wat daaruit ook allemaal nog zal voortkomen, de krachten, die wezenlijke vernie- wing en duidelijkheid willen, zijn nu toch wel breeduit op weg. l^en van de minst intelligente opmer- kingen in verband met de studen tenacties van de laatste tyd, blykt een hardnekkig leven te hebben, te weten het argument: de studenten moeten maar liever studeren en hun tyd niet verknoeien aan demon straties, ze kosten ons handen vol geld. Er wordt dan by gehaald, dat 40 pet van de studenten in Neder land niet afstudeert en zonder schijn van bewys worden demon strerende studenten verantwoorde lijk gesteld voor dit percentage. Dit soort argumentatie slaat natuurlijk nergens op, betoogt „De Nieuwe Limburger" (rk). „Niemand heeft ooit gekikt over du re studenten als zij trainden voor roei- en andere wedstrijden en dan ook nog naar 't buitenland werden gezonden. Niemand wordt veront waardigd als studenten met hun stu die in vertraging raken door het voorbereiden van een van de einde loos terugkerende studentenlus- trums met optochten, congressen en toneeluitvoeringen. Om van die stu denten, die van hun studietijd hele maal een feest maken maar niet te spreken. Aan studieduur en inrich ting van de studie moet nog een he leboel gedaan worden, om tijd- en kostenverspilling in te dammen. Maar om nu alle euvelen van een dure studentenmaatschappij te gooi en op het demonstreren, waar een deel van de studenten nu eenmaal zijn vrijetijdsbesteding van wenst te maken, is eenvoudig absurd, zo al niet hoogst verdacht". TERHEIJDEN De dertigjarige Frans van der 1 inde is gisteren met zijn bromfiets in de Molenstraat in Ter- heijden tegen een huis gereden. Enkele uren later is hij in het ziekenhuis in Breda overleden.

De Vallei | 1968 | | pagina 9