1 MEI OP VERSCHILLENDE WIJZEN GEVIERD Vreugde in Praag, onrust in Spanje werd gesmoord BDNZD VEILIG VERKEER" LIGT WEER OVERHOOP MET VOETGANGERSBOND aardden □Dupli-kaact Regering wil helpen op voorwaarden Studenten slaags met arbeiders 100 GULDEN Als het u om de goede, pure tabak gaat RPS *2)e ^oudenHJen Parade Over de grenzen stop de zon in uw hond met Jonge Zuidafrikaan beschuldigd van godslastering Ook in Z.-Afrika jacht op King's moordenaar Huisarrest voor oud-ministers Vliegtuig stort neer; 22 doden Nog geen huis voor kamperend gezin Oppositieleider Dzoe in Saigon gearresteerd (Hoe minder gesaust, hoe liever...) Een sublieme sigaar voor een prettige prijs. Steek eens op. Ahhh... Een Keurkorps sigaar! Natuurgedroogd, verrassend mild en vol karakter. Voorstel over geboorteregeling GUMMIKNUPPELS BLOEMEN BERLIJN V) EXAMENS IN GRIEKENLAND Proef 'ns... MMM... Proef 'ns... MMM... LEKKER Die slag is aan u. i. J. van Boxtel uit Goirle Proef 'ns... MMM... LEKKER STOFFENINDUSTRIE RASSENCONFLICT IN LONDEN MET S.S.-PET MESSTEKEN f Reston hoofdredacteur New Vork Times LEKKER IN TEHERAN DONDERDAG 2 MEI 1968 T ONDEN (Reuter) De dag van de arbeid 1 mei is gisteren in heel de wereld gevierd. In verschei dene landen droeg de viering echter een totaal ander karakter dan in voor gaande jaren. Dat was vooral het ge val in Tsjechoslowakije. De uitbundig heid waarmee tienduizenden arbeiders daar de straat op kwamen herinnerde soms aan carnaval. Van een dergelijke stemming was in Moskou niets te bespeuren. De Russen kregen de gebruikelijke parade van mi litairen en wapens voorgeschoteld. China's dag van de arbeid verliep daarentegen anders dan vorig jaar toen de zogenaamde culturele revolutie op haar hoogtepunt was. De Chinezen wa ren gisteren in vakantiestemming. In scherpe tegenstelling tot de meren deels vreedzame viering in andere lan den stond de dag van de arbeid in Span je. In Madrid en verscheidene andere Spaanse steden smoorden zwaar gewa pende politiemannen elke poging tot de monstratie van arbeiders in de kiem met gummiknuppels. De kreet „vrijheid" was niet van de lucht maar de politie liet zich daardoor niet van de wijs brengen. Met jeeps en paarden voerde ze onder andere in Madrid charges uit. Uitbundigheid van een heel andere soort kenmerkte de 1-mei-viering in de Tsjechoslowaakse hoofdstad Praag, Bloemen en een carnavaleske stemming bepaalden er het karakter van de vie ring waarvan de vorm door de viering ring waarvan de vorm door de overheid geheel was vrijgelaten. Desondanks na men vele duizenden Tsjechen deel aan een optocht langs de nieuwe liberale leiders van wie Alexander Dubeck, eer ste secretaris van de communistische partij, onder bloemen werd bedolven. Herhaaldelijk betrad Dubcek, het po dium om de voorbijtrekkende Tjsechen toe te spreken. Hij legde er daarbij de nadruk op dat deze 1-mei-viering nog maar het begin was van vele andere. In zijn groeten aan andere communis tische landen vermeldde hij speciaal de Sovjet-Unie „waar onze vrijheid van daan komt en waarvan we broederlijke hulp kunnen verwachten". Paus Paulus hield gisteren een grote publieke audiëntie in de kerk van St. Pieter te Rome. Hij sprak zijn leedwe zen uit over de scheiding tussen de rooms-katholieke kerk en de arbeiden de klasse die vroeger bestond. Zulke scheidingen hebben grote sociale gevol gen gehad, aldus de paus. In Berlijn vierde men 1 mei op drie verschillende wijzen. In Oost-Berlijn Schermutselingen tijdens een mars van de „buitenparlementaire oppo sitie" door de arbeiderswijken van W. Berlijn. Een man (links), die de beto gers trachtte tegen te hcuden, krijgt hier een klap met een wandelstok. hield men de gebruikelijke militaire pa rade. In West-Berlijn kwamen duizen den mensen bijeen voor het gebouw van de Rijksdag, terwijl studenten en aan hangers van de buitenparlementaire op positie een tegenbetoging hielden: In enkele gevallen geraakten linkse stu denten in gevecht met Westberlijners die zich kwaad maakten over 't feit dat de studenten communistische vlaggen meevoerden. ADVERTENTIE KAAPSTAD (Reuter) Een 21-jari- ge student, Christopher Pritchard, heeft gisteren in Kaapstad terecht ge staan op beschuldiging van godslaste ring. Hij had in een studentenblad een verslag geschreven over een sympo sium dat als thema had: „Is God dood?". In het stuk had hij een spreker aan gehaald die had gezegd: „Wij moeten God geheel afschrijven, omdat Zijn be staan geen verband houdt met de we tenschap. God is niet dood. Hij begint alleen maar te rieken". De verdediger noemde het proces „bizar" en een „terugval tot de Mid deleeuwen". Hij betoogde dat godslas tering geen vergrijp tegen God was, maar tegen de religieuze gevoelens van een gemeenschap. *„De wet treedt niet op om God te beschermen. Hij kan wel voor zichzelf zorgen. Hij heeft daarbij de hulp van mr. Lategan (de procureur-generaal die het proces aan hangig had gemaakt) of van dit Hof niet zo nodig", aldus de verdediger. De procureur-generaal beriep zich op een uitspraak van 1934, waarin gods lastering was omschreven als een „ont kenning van het bestaan van God en het belasteren van het Opperwezen". De rechtbank zal op 21 mei uit spraak doen. JOHANNESBURG De speurtocht naar de moordenaar van ds. Martin Luther King heeft zich uitgebreid tot Zuid-Afrika, zo heeft het hoofd van de recherche in Johannesburg, majoor Gi deon Joubert, gisteren meegedeeld. Joubert liet doorschemeren dat het onderzoek plaatsvindt op verzoek van de Amerikaanse federale recherche, die al eerder Australië heeft verzocht naar James Earl Ray, de vermoedelij ke moordenaar, uit te kijken. HILVERSUM Het geharrewar tussen het Verbond voor Veilig Verkeer en de Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgangers, waaraan nog niet lang gele den op dringend verzoek van de regering een aarzelend einde werd gemaakt, is gisteren op de oude voet voortgezet. Het Verbond maakte schriftelijk een einde aan een begin van samenwerking met de N.V.B.V. „Nu is de maat vol. Wij zien geen enkel heil meer in een verdere samen werking", schreef het .Verbond. „We hebben die brief met grote verbazing gelezen. Er zijn nota bene twee van onze hoofdbestuursleden in een speciale commissie gaan zitten die de samenwerking met het Verbond moet realiseren. Bij ons weten ging al les goed. We begrijpen dan ook niets, letterlijk niets van die brief. Het is een heel verdrietige zaak", aldus gister avond de voorzitster van de NVBV, me vrouw V. I. van der Does. Het Verbond is boos geworden om een brief van de *NVBV aan de »ge- meentebesturen over zogenaamde voetgangersexamens op de lagere school. „Met dat soort stunts wordt op onverantwoorde wijze en op grond van losse gegevens die ver buiten de werkelijkheid van het onderwijs liggen, een terrein betreden waarop het Ver bond sedert zijn oprichting in 1932 des kundigheid en ervaring bezit", zo ver wijt 't Verbond de NVBV. Ook stelt het dat de NVBV de bewuste brief zonder overleg heeft doen uitgaan. Mevrouw Van der Does brengt daar tegen in dat de zogenaamde voetgan gersexamens een oude zaak zijn. „De NVBV heeft over de wenselijkheid van dergelijke examens al in 1965 een brief aan de minister geschreven. In de Nota verkeersveiligheid wordt er op terugge komen. En er is herhaaldelijk over ge schreven in ons blad De Voetganger. In Bloemendaal is een proef genomen met zulk een voetgangersexamen. Ook daar is bekendheid aan gegeven en wij heb ben er nooit 'n geheim van gemaakt dat wij graag zouden zien dat dergelijke examens op alle scholen zouden worden ingevoerd. Het gaat dan ook beslist niet aan om nu net te doen of-de NVBV zo rtiaar opeens iets sensationeel nieuws is begonnen". ATHENE (Reuter) De Griekse re gering heeft gisteren haar overgevoe ligheid voor kritiek gedemonstreerd door twee gewezen ministers huisar rest op te leggen. Een van hen, George Rallis (62) had een verklaring uitgegeven waarin hij had gezegd dat koning Constantijn moest terugkeren eer er sprake zou kunnen zijn van herstel van de parle mentaire democratie. ADVERTENTIE ADVERTENTIE aardèekn RAWALPINDE (AP/Reuter). Een transportvliegtuig van de Pakistaanse luchtmacht met 22 inzittenden is neer gestort in een bergachtig gebied in Noorawest-Fakistan. Niemand over leefde de ramp. Het toestel werd volle dig verwoest. ADVERTENTIE Prijswinnaar van f 500.- in het boeiende Shell Dupli- kaart spel. Speel mee, win mee op elk Shell-Station. ADVERTENTIE aardMen DEN HAAG. de regering wil de strjjkgaren- en wollenstoffenindustrie helpen.' Maar dan moet deze industrie we! in grote trekkeh de maatregelen uitvoeren, die in het rapport- Gold- schmidt zijn aanbevolen. Dat heeft mi nister De Block (Economische Zaken) aan vertegenwoordigers van werkne mers en werkgevers gezegd. De' steun van de regering zal komen in de vorm van garantiekredieten en deelneming in het risicodragend kapi taal. Zou in' de toekomst nog met ver lies worden gewerkt, dan kan een deel van de rente worden kwijtgescholden. De commissie-Goldschmidt vindt, dat de eigen spinnerijen van zes onderne mingen gesloten moeten worden. Een gezamenlijke spinnerij moet het werk overnemen. Zes ondernemingen die da- messtoffen maken, moeten worden te ruggebracht tot drie of vier. Van de vier die herenstoffen produ ceren, moeten er hooguit twee overblij ven. Volgens het rapport-Goldschmidt zal ook de bedrijfsléiding moeten wor den ingekrompen en verouderde machi nes plaats moeten maken voor nieuwe. De industrie heeft toegezegd zo spoe dig mogelijk met plannen op tafel te komen. Ondanks de moeilijkheden in de strijkgaren- en wollenstoffenindus trie heeft de regering toch vertrou*- wen in de toekomst. HILVERSUM. Het gezin Van Ouwerkerk, bestaande uit man (22), vrouw (21) en twee kinderen van drie en een half en twee jaar, woont nog steeds in een tent voor het stadhuis van Hilversum. Het jonge gezin heeft de benarde si tuatie, waarin het verkeert, gisteren aan de Hilversumse wethouder G. H. Hoek uiteengezet, zonder overigens al te veel hoop te hebben gekregen op een spoedige oplossing van de huisvestings moeilijkheden. De gemeente Hilversum zit ook niet erg royaal in haar huizen, zo heeft het gezin uit het onderhoud be grepen. (Van onze correspondent) LONDEN. Tweehonderd Londense havenarbeiders en een groep stu denten zijn gisteren slaags geraakt op het binnenplein van het parlementsge bouw. De arbeiders kwamen steun be tuigen voor het Conservatieve Lager huislid Enoch Powell. De studenten hielden een betoging tegen zijn denk beelden over het rassenvraagstuk. Het ging er een ogenblik heftig toe, maar de politie slaagde er spoedig in, de vechtenden te scheiden. De studenten maakten deel uit van een groep betogers, die een 1 mei-op tocht had gehouden, vijftienhonderd man sterk. De havenarbeiders konden gisteren niet meer opbrengen dan twee honderd man. Gerekend was op zeker vijftienhonderd arbeiders uit de havens en vaij de vlees-, groenten- en vismark ten van de hoofdstad. Op al deze mark ten wordt heftig geageerd tegen de kleurlingen in Engeland. De studenten deelden pamfletten uit waar Enoch Powell op stond met een SS-pet op, ze maakten de arbeiders uit voor fascisten. Terwijl dit alles aan de gang was, waren Powell en de Conservatieve lei der Heath op een lunchbijeenkomst van de Conservatieve fractie in het Lager huis. Heath kreeg daar bij herhaling een donderende ovatie, duidelijk bewijs dat men het over het algemeen eens is met de manier waarop hij Powell heeft aangepakt; hij heeft hem, zoals gemeld uit zijn schaduwkabinet gezet en hem beschuldigd van ophitsing tot rassen haat. Heath heeft nu, net als Powell, bewa king van een rechercheur van de spe ciale afdeling van Scotland Yard. Alle bei hebben ze dreigbrieven ontvangen in verband met de rassenkwestie. Ook het socialistische Lagerhuislid Mikardo is met moord bedreigd. Hij heeft het vorige week aan de stok gehad met ha venarbeiders, die voor Powell kwamen betogen. Een van hen riep: „Van hem (Mikardo) krijg je toch niks gedaan, hij is een Jood!" In de stad Wolverhampton, kiesdis trict van Enoch Powell, hebben veer tien Engelse jongens een Westindische familie met messen bewerkt, toen die met blanke vrienden uit een kerk kwa men, waar een kind van de Westindiërs was gedoopt. De vader en de grootva der van de baby werden gewond. Dit soort incidenten komt op het ogenblik wel meer voor in Engeland. ADVERTENTIE Belastingvrije spaarpremie van 20% voor deelnemers aan het Premie Spaarplan tot een maximum van f 100,- per echt paar of f 50,- per persoon per jaar. Spaarvormen (evt. te combineren): levensverzekeringen spaarkasinschrijvingen hypotheekaflossingen spaarbewijzen effectenbewijzen garantiekredietaflossingen Nadere inlichtingen bij Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren.- Banken, Borgstellings fondsen, Hypotheekbanken, Bouwfond sen, Spaarkassen. Levensverzekering maatschappijen, assurantie-tussenper sonen en de Sociale Verzekeringsbank. Of vraag per briefkaart aan Premie Spaarplan. Postbus 51. Den Haag, vrij blijvend de brochure over dit nationale plan. SAIGON De politie in de Zuidviët- namese hoofdstad heeft gisteren Troeong Dinh Dzoe gearresteerd, die vorig jaar verrassend tweede werd achter president Ngoeyen Van Thieu bij de presidentsverkiezingen. Dzoe, die gepleit heeft voor onder handelingen met de Viët-Cong, werd gearresteerd toen hij in het ziekenhuis, waarin hij vorige week donderdag was opgenomen, zijn bed verlaten had. Vol gens de artsen bevond Dzoe zich don derdag in een coma na een hongersta king van 12 dagen, die hij begonnen was tijdens een vorige periode van hechtenis. Vorige week heeft president Thieu gezegd, dat Dzoe door de politie ver hoord zou kunnen worden, omdat hij voor vredesonderhandelingen met de Viët-Cong had gepleit en voor een coa litieregering, hetgeen indruist tegen de regeringspolitiek. Dzoe heeft dit jaar reeds twee maan den in de gevangenis doorgebracht. Sa men met ongeveer vijftig andere pro minente politieke figuren buiten de re gering werd hij in verzekerde bewa ring gesteld na het Viët-Cong-offensief in februari. ■mmm ADVERTENTIE wmmmm NEW YORK James Reston, de Amerikaanse journalist die twee maal de Pullitzerprijs heeft gewonnen voor zijn verslaggeving is benoemd tot hoofdredacteur van de New York Times. DEN HAAG Bij KB is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje- Nassau F. I. Wethmar, directeur-gene raal der Belastingen van het ministerie van Financiën en tot officier in de or de van Oranje-Nassau H. J. Teseling, hoofdcommissaris van politie te En schede. ADVERTENTIE NIEUW! doos met 10 sigaren 2,90 luxe houten kist met 25 sigaren 7,25 ÏAe Egyptische president overste Nai- ser, is weer eens op het oorlogs pad. Men moet zich verbazen, dat nog geen jaar na de verpletterende nederlaag van dp Egyptische troepen in de Si- r*ïi-woestijn en aan het Suez-Kanaal, het Egyptische staatshoofd, alweer meer dan oorlogszuchtige redevoerin gen houdt. Men vraagt zich af, hoe en waarom da man, die toch de ernstige economi sche situatie in zijn eigen land kent, waar kanonnen ver voor boter gaan, opnieuw doelbewust op een oorlog aanstuurt. Er is in Egypte genoeg te doen op an der gebied, dan om naar twijfelach tige roem op het slagveld te verlan gen. Bovendien zijn de nogal snorkerig uit gevallen redevoeringen, die de inlei ding waren tot drie vorige oorlogen tussen Israël en Egypte, tevens de in leiding tot twee verpletterende neder lagen. Indien een jaar geleden de Sovjet-Unie niet inderhaast had ingegrepen, was de tocht naar Cairo voor de troepen van Rabin en Mosje Da jan slechts een militaire wandeling geweest. Inderhaast hebben de Russen, groten deels uit prestige-overwegingen, op nieuw Egypte met oorlogsmateriaal volgepompt. En dat er schrikbarende wapens bij zijn bewees de recente aanval op een Israëlische torpedo boot jager. Niettemin moeten de Egyptenaren het omgaan met deze nieuwe wapens nog leren. En hoe ingewikkelder de appa ratuur, hoe moeilijker het wordt om de vele analfabeten in het Egypti- NASSER ...niets geleerd... sche leger, de kennis van deze nieu we wapens bij te brengen. Hier begint de vicieuze cirkel van d® vraag: of Nasser liever geld voor leerboekjes moet uitgeven om zijn' le ger intelligent te maken, of dat hij eerst geld voor zijn, leger moet uitge-£ ven, teneinde zijn overwinnend le ger in staat te stellen ook eens rus tig lezen te leren. Ts de verloren oorlog voor Egypt® een voortdurende nachtmerrie, voor Israël is de gewonnen oorlog een soms bijkans ondraagbare last. De Israëli zijn genoodzaakt een buiten sporig groot aantal mannen onder de wapenen te houden en dagelijks ver liezen te incasseren aan mensen en materiaal, door de aanvallen van de Arabische guerrilla-strijders. Dit alles legt een bijna onmogelijke dwang op het dagelijks leven van een staat, die beslist wel in vrede en vriendschap met de Arabieren wil le ven. Het dwingt de enige democrati sche staat in het Midden-Oosten, om te leven in een permanente militaire mobilisatie, zonder veel kans op uit komst. '"Poch ligt de enige kans voor Israël om deze tijd door te komen, in een leren leven met de voortdurende kans op een onverhoedse Arabische aanval. Het kan de Arabische legers verslaan. Het kan de gezindheid van de Arabische leiders die hun troost zoeken bij oorlogshitserij, alleen met een voortdurende politiek van vreed zame aanbiedingen en door te ver trouwen op de werking van de tijd, veranderen. Daar horen strafexpedities tegen de centra van de terroristen die het da gelijks leven in Israël wensen te ver storen, beslist bij. Een staat kan een dergelijk instituut als Al Fatah aan de grensen eenvoudig niet dulden, op straffe van eigen ondergang. Het is echter de vraag, of de parade op onafhankelijkheidsdag in Jeruza lem, deels dwars door het voormali ge Arabische stadsdeel, ook bij de ze onvermijdelijke maatregelen hoort. Niemand wil en zal Israël het recht ontzeggen om op de viering van de dag van de vrijheid een militaire pa rade te houden. Dit te meer, daar het bestaan van de staat op de schouders rust van de kracht van het leger. Het tonen van de buitgemaakte Russi sche wapenen hoort daar zeer zeker bij. Israël kan zich niet veroorloven tegen over de Arabische bedreigingen, een politiek van zwakte te voeren. Dat is alleen maar koren op de molen van de roepers om oorlog vanuit de Ara bische hoofdsteden. Maar of een politiek van uitdaging daar bij hoort, is eein tweede vraag. Sterk zijn en blijven, zonder uitdaging is een moeilijke kunst die in de loop van jaren geleerd moet worden. TEHERAN Acht landen, waaron der India en Egypte, hebben gisteren op de conferentie over de rechten van de mens, die in Teheran wordt gehou den, een ontwerp-resolutie ingediend waarin wordt voorgesteld geboortere geling als een van de basisrechten van de mens te beschouwen. Als zij wordt goedgekeurd gaat de resolutie naar de algemene vergadering der Verenigde Naties. De acht landen vragen de conferenti® te erkennen, dat de huidige sterke be volkingsaanwas een ernstige belem mering is van de pogingen tot univer sele rechten van de mens te komen.

De Vallei | 1968 | | pagina 10