Nederlands elftal kwam tegen Polen in alle opzichten bijzonder veel te kort0-0 „Centraal verdedigingstrio" bleef evenwel overeind Kessler ziet ondanks alles toch wel goede toekomst BDupli-kaaGl Het grote gloednieuwe Fiat dieselcentrum-Apeldoorn heeft voor alle afdelingen mensen nodig. Waarom zou u er zaterdag niet eens een kijkje gaan nemen. Interessant is dat altijd en je weet tenslotte nooit... nietwaar? Welkom! Welkom! Welkom! Sport in 't kort CUPFINALE IN KLEUR OP T.V. Anscheid's Suzuki brandde uit ZEVENDE ETAPPE VOOR PEFFGEN Haast vlekkeloos Statisch Royaal Eén formatie Intensivering GEZINSWASMIDDEL Die slag is aanu Mijnh. J. Reyinga Ronde van Spanje DONDERDAQ 2 MEI 1968 WARSCHAU De opzet van bondscoach Georg Kessler om de Polen Via het linker aanvalsplan, waarvan de „spitsen" werden gevormd door Van der Kuylen en Klijnjan, voor problemen te stellen mislukte. In het nauwelijks met 30.000 toeschouwers gevulde stadion van Legia speelde het Nederlands voetbalelftal gisteren voornamelijk een verdedigende partij. Het werd daartoe gedwongen door de bijzonder snelle Polen, wier combinaties tempo bevatten en wier balbehandeling, conditie en spelinzicht veel beter waren. Dat ook de Poolse ploeg niet in staat was doelpunten te maken het bleef 00 had Oranje voornamelijk te danken aan de twee „generaals" in de defensie, Israël en Eijkenbroek, én doelman Van Beveren. Dit trio behoedde Nederland voor een zware afstraffing. Toch zat de verdediging van Oranje niet potdicht. Daarvoor speelde rechts achter Suurbier te zwak. De Ajacied had weinig in te brengen tegen de water- vlugge Poolse linksbuiten Faber, die keer op keer langs de Amsterdammer wervelde alsof deze er niet stond. Daarom kregen Israël en Eijkenbroek, die elkaar als „vrije verdediger" uitstekend opvingen, het dubbel zo moeilijk tegen de Poolse voorhoede. Zmigewski, Lubanski, Jarosik en Faber, zij bleken allen een beste sprint in de benen te hebben, waardoor hun combinaties, uitgevoerd met de stuwende Bula en Maszczyk, de Nederlandse achterhoede diep deden doorbuigen. D§it was vooral zo gedurende de eer ste tien minuten van het duel en in de gehele tweede'helft. Direct na het aan- vangssignaal van de Franse scheids rechter Vigliani, die gisteren zijn eer ste interland leidde, stormden de Po len naar voren. .Klijnjan was op zul ke momenten een eenzaam figuur in de vaderlandse „vuurlinie", die vrijwel geen ogenblik een vuist kon maken. Tn de twaalfde minuut waren de Oosteuropeanen dichtbij* een treffer toen Zmigewski razendsnel naar voretn sprintte en een trekbal langs de grond losliet, waarop doelman Van Beveren wel reageerde, maar die de Spartaan toch niet afdoende onder controle kon krijgen, tn zijn paniekerigheid schoot Suurbier toen bijna in eigen doel. Op het zware en gladde veld van Le gia vlak voor de strijd had het nog ferm geregend grepen Israel en Eijkenbroek naar het wapen van de sliding. Zij stuitten daarmee vaak de fysiek sterkere tegenstanders op voor treffelijke wijze. Hun manier van in grijpen en hun opstellen waren haast vlekkeloos. Temidden der aanvalsstor- men hielden zij het hoofd koel. Zij wa ren het, die hun elftal staande hielden,, al kostte dat een forse dosis inzet en energie. Kessler, die tevoren had aangekon digd geen al te zware mandekking te zullen, Jaten toepassen, fcreeg het op de reservebank vaak benauwd. Immers, er liep altijd wel een Pool vrij. De tegenstanders waren veel be weeglijker, waren ook veel gemakke lijker bereikbaar dan de statisch spe lende Nederlanders, die op het gebied van snelheid duidelijk tekort kwamen. Het verrassende element in de acties ontbrak; Cruyff trachtte verscheidene malen alleen door de vijandelijke li nies te dringen, maar lieden als Oslis- lo, Gmoch 'en Bula hadden de Amster dammer gauw door. Na 25 yjinuten in een periode dat de Polen niet zó sterk aandrongen leek het alsof het dan toch 10 zou worden. Een voorzet van Faber had Jarosik bereikt en met een achter waartse kopbal kreeg Zwigewski een prachtige kans. Zijn kopbal sloeg doel man Van Beveren royaal, maar hij was net iets te hoog gericht. Polen kwam terug via een pass van Bula op Jarosik, die helemaal vrij stond. Een grove dekkingsfout was daaraan voor afgegaan. \Jarosik haalde uit voor een enorm schot, maar op hetzelfde mo ment strekte Van Beveren zich en dat betekende een hoekschop. Een van de vele, die de Oosteuropeanen zouden krijgen, maar waaruit zij toch geen doelrijpe situaties zouden scheppen. Slechts in de laatste vijf minuten van de eerste helft kreeg Oranje enkele mogelijkheden. Klijnjan had na een pass van Swart een kogel in zijn ge dachten, maar de Dordtenaar trapte in de grond. Cruyff bevond zich daarna in een ideale positie om doelman Kost- ka te passeren, doch de Ajacied kon zijn balans niet vinden om scherp te ■richten. Na de hervatting speelde er in fei te maar één formatie, die van Polen. De Oosteuropeanen drongen voortdu rend het Nederlandse doelgebied bin nen, maar,-eenmaal daar aangekomen bleek hun produktiviteit nihil. Zij kon den hun aanvallen niet afmaken, ook al niet doordat Israël en Eijkenbroek hun tegenstanders vakkundig in de weg bleven lopen. Oranje stond met de rug tegen de muur: Muller en Jansen, die een ver moeide indruk maakte, vooral in de eerste helft, kregen geen tijd aan hun eigen aanval te denken. Cruyff vond men diep in zijn verdediging terug. Het Poolse offensief luwde er nauwelijks door. Een schuiver van Buló kon nog net door Van Beveren onschadelijk wor den gemaakt. Nog in dezelfde minuut kopte Oslislo na een vrije schop van Maszczyk keihard in. Opnieuw stond Van Beveren gereed, ditmaal stompte hij het projectiel over de lat. De Poolse trainer Koncewicz haalde Maszcyk uit de ploeg en zette Deyna in. Hij hoopte er meer stootkracht door te bereiken. DoeLpunten echter bleven uit. Een schot van Zmigewski spatte uiteen op de vuisten van Van Beveren; drie minuten daarna greep Lubanski wanhopig naar zijn hoofd. Uit een pass van Zmigewski had hij een juweel van een kans gekregen, maar zijn kogel was langs het doel gevlogen. Twintig minuten voor tijd zette ook bondscoach Kessler een nieuwe speler in: Pahlplatz nam de plaats over van Swart. Het hielp allemaal weinig, de aanval van Oranje kon in die laatste fase evenmin imponeren. Intussen probeerden de steeds feller opdringende Polen een beslissing te forceren. Als twee granietblokken ston den Israel en Eijkenbroek pal tegen de aanvalsgolven. Zeker, de defensie van Oranje kraakte in al haar voegen. Zij brak niet en dat was het enige winst punt voor Kessler uit de interland te gen de Polen, die de vorige- week de Turken nog met 80 omver hadden ge lopen. De opstelling was: NEDERLAND: Van Beveren - Suur bier, Israel, Eijkenbroek, Warnas - Muller, Klijnjan - Jansen. Swart (Pahl platz), Cruyff, Van der Kuylen. POLEN: Kostka - Michalik, Gmoch, Oslizlo, Latocha - Bula, Maszczyk (Dey- ne) - Zmijewski,' Lubanski, Jarosik, Faber. alstublieft mevrouw Moeilijke situatie voor keeper Jan v. Beveren. Verder v.l.n.r. Israël, Ja rosik, Faber achtergronden Suurbier. Voor de eerste divisie van de En gelse league zijn woensdagavond twee competitiewedstrijden gespeeld. De uitslagen waren: Fulham Stoke City 0-2; West Bromwich Albion West Ham Uni ted 3-1. Alle geruchten, dat hij naar een an dere vereniging zou gaan ten spijt, heeft de 33-jarige Zuidslavische doel man Peter Radenkovic zijn contract met „TSV 1860 Mflnchen" voor twee jaar verlengd. WARSCHAU „U heeft een fantas tische prestatie geleverd", xei de am bassadeur mr. Calkoen, toen hij in de kleedkamer van het ouderwetse Legia- stadion van Warschau afscheid nam van het Nederlandse elftal. „Gelijk spe len tegen Polen in Warschau vind ik groots". Lang niet alle Nederlanders die op de eerste mei de vriendschappelijke ontmoeting in de Poolse hoofdstad bij woonden zullen die mening Volledig de len. George Kessler onderschreef de woorden van de sportieve diplomaat ge heel. „Ik neem die uitspraak graag over", zei hy. „De organisatie van on ze verdediging was opvallend goed. In de eerste helft zijn we in tactisch op zicht geslaagd. In de tweede helft min der." De bondscoach was daarover niet al te teleurgesteld. „Dat is logisch. Onze tegenstanders waren als ploeg sterker en er werd teveel van de conditie van onze spelers geëist. Daarom heb ik Sjaak Swart vervangen door Phalplatz. De bedoeling was de bal langer in be zit te houden en daardoor de verdedi gers te ontlasten. Gedeeltelijk is dit ge lukt." Bij herhaling beklemtoonde Kessler dat slechts een intensivering van train ing en oefenwedstrijden het Nederland se elftal tot een sterker combinatie kan maken. „Deze wedstrijd heeft het aan getoond", betoogde hij, „we moeten va ker samenspelen om tot een hechte ploeg te kunnen komen. De jongens heb ben er recht op. Het vinden van elkaar in de combinatie liet te wensen over. Maar het Nederlandse elftal heeft een hart. Dat heeft deze wedstrijd ook aan getoond. Al waren we aanvallend en opbouwend te zwak, de mogelijkheden zijn er." Met gematigd optioisme en uit zijn woorden zou enkele malen kunnen worden opgemaakt, dat die term te zwak was ziet Kessler de wedstrij denreeks voor de voorronden van het wereldkampioenschap 1970 tegemoet. „Tegen elk lartd in onze groep hebben ze een kans. De voorbereidingen zijn onvoldoende en niet gelijk aan die bij de Oostbloklanden", zei hij. „Ze groei en echter toe naar een explosie die moet komen als ze in september voor het wereldkampioenschap tegen Luxem burg spelen. Die zal er komen. Daar van ben ik nu overtuigd." Jan Klijnjan was aanmerkelijk min der tevreden dan de bondscoach: „na tuurlijk, 00 is mooi. Maar we hadden op zijn minst een penalty moeten heb ben. De Polen speelden beter dan wij, maar dat kan ook niet anders als je je zo kan voorbereiden." „Een goede tegenstander", was het commentaar van Willy van der Kuylen, „De Polen speelden hard, niet gemeen. Het zware veld maakte het voor ons in de aanval wel erg moeilijk". Jan van Beveren stond met hulp van een tolk de Poolse pers te woord. „Het was een slecht veld. Vooral zo'n paar meter voor het doel. Je gleed steeds weg als je wilde afzetten. Maar 00. 't is toch mooi, al zeg je achteraf, het is jammer dat het niet telt voor het wereldkampioenschap..." HILVERSUM. De NTS zendt za terdag 18 mei 's middags van vijf voor drie tot kwart voor vijf via Nederland 2 een rechtstreekse reportage in kleur uit van de finale van de Engelse voet balcup tussen Everton en West Brom wich Albion. De wedstrijd wordt ge speeld in het Wembley Stadkn in Londen. Het commentaar wordt ver zorgd door ir. A. van Emmenes. Woensdag 15 mei brengt de NTS 'n rechtstreekse reportage op het beeld- scher/n van de voetbalwedstrijd Real MadridManchester United, die wordt gespeeld in het Bernabeu-sta- dion in Madrid. De wedstrijd is te zien 's avonds van vijf voor half negen tot kwart over tien via Nederland I. Commentator is Herman Kuiphof. SALZBURG Tijdens motorwed strijden in Salzburg, maakte wereld kampioen Georg Anscheidt met zijn 125-cc een zware val. De Duitser bleef ongedeerd, maar zijn privé-Suzuki brandde geheel uit. Anscheidt zal door dit ongeval zondag aanstaande in de voor het wereldkampioenschap tellende Grote Prijs van Barcelona niet in de 125 cc-klasse kunnen starten, omdat de uitgebrande machine, nu de Suzuki- renstal is opgeheven.* wellicht niet meer vervangen zal kunnen worden. De Duitser zal in Spanje hoogstwaar schijnlijk alleen in de 50 cc-klasse star ten. ADVERTENTIE uit Groningen Prijswinnaar van 1100.* in het boeiende Shell Dupli- kaart spel. Speel mee» win mee op elk Shell-Station. BENIDORM Op de laatste zoge naamde „Middellandsezeedag" van de Ronde van Spanje bracht de West duitser Wilfried Peffgen de zeven de etappe van Valencia naar Benidorm (144 km) op zijn naam. Wederom hield het rennersveld zich zeer rustig. De ge middelde snelheid was dan ook laag: 38,326 km per uur. Na enkele onbetekenende vluchtpo gingen van o.a. Lopez Carril, Denti en Pinera vormde zich tien kilometer voor de finish een meer serieuze kopgroep van zes renners: Peffgen, Etter, Fari- satto, Momene, Canet en Arie den Har- tog. Dank zij het vele werk van Den Har- tog kon een kleine voorsprong tot op de eindstreep behouden blijven. In de sprint zegevierde de Duitser, op een halve lengte gevolgd door Momene. Vandaag staan de eerste cols op het programma, een van de tweede en een van de derde categorie. De uitslag van de zevende etappe luidde: 1. Peffgen (West Did) 3.45.26 (met bon. 3.44.46); 2. Momene (Sp) z t (met bon. 3.45.06); 3. Cannet (Sp); 4. Etter (Fr); 5. Farisatto (It) z t; 6. Den Har- tog (Ned) z t; 7. Janssen (Ned) 3.45.32. Vervolgens het gehele peloton in dezelfde tijd als Janssen. Het algemeen klassement na de ze vende etappe luidt: 1. Altig (Did) 24.59.04; 2. Wright (GB) op 26 sec.; 3. Janssen (Ned) op 41 sec.; 4. Momene (Sp) op 46 sec.; 5. De Pra (It) op 55 sec.; 6. Van de Kerk- hove (Belg) op 1.15; 7. Guerra (It.) op 1.16; 8. Aimar (Fr) op 1.24; 9. Lopez Rodriquez (Sp) op 1.28; 10. Errando- nea (Sp) op 1.29; 23. Ex Aequo: Weckx (Belg) en Den Hartog (Ned. op 1.40. dieselcentrum Zaterdag 4 mei aanstaande, tussen 1 en 4 uur 's middags zullen wij u graag rondleiden in het nieuwe Fiat Dieselcentrum aan de Europaweg 212 in Apeldoorn. In de eerste plaats omdat wij erg trots zijn op dit prachtige, hypermoderne bedrijf met z'n grote showrooms, machtig uitge ruste werkplaatsen, uitgestrekte onderdelen- magazijnen en lichte, ruime kantoren. Om nog maar niets te zeggen van de filmzaal en de grote, gastvrije cantine. Fiat wil dat allemaal graag aan iedereen laten zien. Maar, en dat is het belangrijkste, óók omdat er in het nieuwe Fiat Dieselcentrum-Apeldoorn nog heel wat mensen nodig zijn voor alle afdelingen. Technische mensen nèt zo goed als administra tief personeel, als mensen voor de huishoude lijke dienst. Er liggen hier grote mogelijkheden voor iedereen die met Fiat sneller vooruit wil komen. Daarom is het zaterdag .Kijkdag". En ook „Vraagdag" Vooral voor u die nog wat vérder denkt. J. LEONARD LANG'S AUTOMOBIELBEDRIJVEN N.V. APELDOORN, EUROPAWEG 212, TEL. 05760-33535 AMSTERDAM, STADHOUDERSKADE 113, TEL. 020-730867

De Vallei | 1968 | | pagina 13