y Paniek? Ach kom! m r Kabinet beslist morgen over Amsterdamse Expo ROCKEFELLER'S OPTREDEN WERD SUCCES N-Holland wil uitbreiding van strandcapaciteit □Dupli-kaat Doe mee aan de Gulden Smaak Test, een proef uitsluitend voor kenners. T Trio Theo Loevendie naar Montreux Ambitieuze plannen voor 1976 Economisch en toeristisch van groot belang N.S. willen van Amsterdamse metro eerst noord-zuidlij n Cursus voor a.s. top-ainbtenaren Nieuw Laboratoriumschip R.-K. kerk in Aken beklad Van Harderwijk niet meer via Knardijk naar Lelystad Een assortiment van 25 sigaren Senator Gulden Eeuw in een rijke taEeldoos voor E 8.50 Waarom paniek? Zo'n lege rol maakt' ons niet bang meer vandaag de dag. We pakken gewoon een nieuwe. Uit het vierrolpak, dat Edet zojuist heeft uitgebracht. Heel slim natuurlijk, zo'n voorraadje. Dit is dan dat Edet-altijd- papier-in-huis-pak. Inhoud vier rollen, oftewel 1600 zachte, luxueuze, comforta bele, hygiënische Edet velle tjes, en dat is heel wat meer dan in bijna alle andere vier- rolpakken. Een rustig idee, nietwaar? En nog voordelig ook. Alles bij elkaar kost het maar f 1.75. In groen of geel of rose. Als U een rustig gebruiker bent en vier rollen ineens te veel van het goede vindt, ligt de Edet King Size wellicht wat beter voor U. Vijfhon derd vel voor 55 cent. Zacht en hééééel veel papier. x> TEKORT IN CANADA Ook academici moeten bij arbeidsbureau terecht hunnen" Nota van Gedeputeerden •f Die slag is aan u. Mej. W. Schreurs uit Nieuw-Vennep DONDERDAG 2 MEI 1968 ADVERTENTIE f 1.75 rachthel d Uit Zweden 1600 toenmalige directeur van de Nederland se inzending, de heer Nérée van Bab- berich, leverde zij echter een veelvoud op aan directe en indirecte inkomsten, o.a. door de heffing van belastingen. DEN HAAG De ministerraad zal morgen een beslissing nemen over Neder lands kandidatuur voor de wereldtentoonstelling in 1976. Wil de regering meedingen, dan zal zij dit vóór 9 mei -aan de internationale organisatie van de Expo in Parijs moeten laten weten. Half februari heeft Amsterdam al te kennen gegeven, dat het de wereldten toonstelling graag op zijn grondgebied wil hebben. Besprekingen tussen het ministerie van Economische Zaken en het gemeen tebestuur resulteerden in de aanwij zing van twee afgevaardigden naar Montreal, waar de wereldtentoonstel ling van 1967 werd gehouden. Drs. A. H. Q. M. Merkies van het Cen traal Planbureau en ir. H. C. Gelderloos van Publieke Werken in Amsterdam verzamelden in Canada een grote hoe veelheid cijfermateriaal en stelden een begin van een begroting op. Hun rapport is de grondslag van het materiaal dat de ministerraad nu ter beschikking staat. De beslissing moet zo lang voor 1976 worden genomen, om dat tevoren ettelijke voorzieningen moe ten worden getroffen. Nieuwe wegen moeten worden aangelegd, het aantal hotels moet worden uitgebreid. De heer G. Hamm, wethouder van economische zaken, was tijdens de eer ste besprelyng tussen gemeente en mi nisterie uiterst enthousiast. Hij noemde de wereldtentoonstelling van groot eco nomisch en toeristisch belang voor Ne derland en Amsterdam. Naar zijn me ning werkt een dergelijke expositie sti mulerend op alle economische activitei ten. De Expo in Montreal kwam Canada vorig jaar op een tekort van ongeveer 800 miljoen gulden te staan. Volgens de AMSTERDAM De Nederlandse Spoorwegen willen van de Amsterdam se metro het eerst de noord-zuidlijn aan gelegd zien en niet. zoals B. en W. de gemeenteraad voorstellen,, de oostlijn van het Centraal Station naar de Bijl mermeer. De Spoorwegen zouden de tunnelbuis van de noord-zuidlijn samen met de metro willen gebruiken voor regionaal verkeer naar Purmerend aan de noord kant en naar Schiphol en Alphen aan den Rijn aan de Zuidkant. Voor de Bijl mermeer zou er dan voorlopig een hal te moeten komen in de spoorlijn Am sterdam - Utrecht. De directeur van de Spoorwegen, mr. M. G. de Bruin, schrijft dat in een brief aan de vervoersdeskundige van D'66 in Amsterdam, W. Wessels jr. Deze had in een adres aan de Amsterdamse raad gepleit om eerst de noord-zuidlijn van de metro aan te leggen. UTRECHT Academici en ander hoger personeel moeten ook bij het ar beidsbureau terecht kunnen. Het wordt steeds moeilijker om via persoonlijke relaties een baan te vinden. Dat zegt de adjunct-directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Utrecht, de heer G. Becherer in het kwartaalschrift van het Centrum voor Hoger Personeel van het NW. De vraag naar academici wordt steeds groter. Driekwart van de afgestudeer den. gaat in loondienst werken. Het is voor alle partijen een groot belang dat snel in vacatures kan worden voorzien en dat ook de juiste baan wordt ge vonden, aldus de heer Becherer. Hij vindt dat het arbeidsbureau de aange wezen plaats is om de contacten tot stand te brengen. Het is van nature in gesteld op 'n bemiddelende taak en heeft hierin ook veel ervaring en bedreven heid gekregen. Alle personeel tot het universitair ge schoolde, kan al bemiddeld worden via de arbeidsbureaus. De heer Becherer pleit voor een bureau voor het hoger personeel per streek. BOSTON De voorverkiezingen in de Amerikaanse staat Massachusetts hebben aan Republikeinse kapt een verrassende overwinning opgeleverd voor Nelson Rockefeller, de gouver neur van New York. Hij kreeg bijna vijfduizend stemmen meer dan oud-vi- ce-president Nixon. Bij de democraten won senator Eugene McCarthy, voor Robert Kennedy en Hubert Humphrey. De overwinning van Rockefeller wint aan betekenis, doordat hij zich pas een dag vóór de voorverkiezingen kan didaat had gesteld. Bovendien moest zijn naam door de kiezers op de stem biljetten worden bijgeschreven. De gouverneur van Massachusetts, Volpe, heeft aan de verkiezingen mee gedaan als „favourite son", als de kan didaat uit de eigen staat. Hij maakt geen kans op de Republikeinse kandi datuur, maar omdat de afgevaardigden van Massachusetts op het Republikein se partijcongres in augustus gehouden zijn bij de eerste stemming hun stem uit te brengen op de winnaar van dë voorverkiezingen in hun staat, zou een overwinning Volpe in staat gesteld heb ben de aan hem gebonden stemmen te gebruiken om een andere Republikein se kandidaat aan zich te verplichten. De 34 stemmen van de Republikeinse delegatie van Massachusetts naar het partijcongres in augustus in Miami Beach zullen nu in de eerste ronde worden uitgebracht op Nelson Rocke feller. Hij kreeg 31 procent van de stem men, gouverneur Volpe dertig procent en Richard Nixon 26 procent. Aan Democratische zijde behaalde se nator Eugene McCarthy een ruime meerderheid. Hij was de enige offi ciële Democratische kandidaat. McCar thy behaalde 51 procent van de Demo cratische stemmen. Bovendien kreeg hij d$ steun van tien procent yan de kiezers, die als Republikeinen stagn „ingeschreven". Senator Robert Ken nedy kreeg 28 procent en vice-presi dent Humphrey, die pas zaterdag zijn kandidatuur bekendmaakte, achttien procent. Door deze uitslag kan senator McCarthy bij de eerste stemming op het Democratische partijcongres in augustus in Chicago rekenen op 72 stemmen van de Democratische delega tie uit Massachusetts. Een pikante bij zonderheid is dat Teddy Kennedy, broer van Robert, die als senator van Massachusetts deel uitmaakt van de Democratische delegatie, in de eerste ronde zijn stem moet uitbrengen op se nator McCarthy. Overigens zal de werkelijke kracht proef tussen de senatoren Robert Ken nedy en Eugene McCarthy pas volgen de week komen. Dan zal McCarthy voor de eerste maal officieel tegenover Robert Kennedy staan in de voorver- kiezingen van Indiana, waarvoor bei den als kandidaat zijn ingeschreven. De derde officiële Democratische kan didaat in Indiana is de Democratische gouverneur Roger Branigin, die zeer populair is. Hij doet mee als „favouri te son", maar men kan hem be schouwen, als de niet-officiële vertegen woordiger van de regering én dus van vice-president Humphrey. Intussen heeft de republikeinse kan didaat voor het presidentschap Nelson Rockefeller gisteren* in Philadelphia zijn standpunt over de Amrikaanse bui tenlandse politiek uiteengezet. Hij pleit te onder andere voor: verminderiiig van het Amerikaanse aandeel in de oorlog in Viëtnam; een negeling die niet is gegrond op geweld en waarbij elke groepering die haar doel langs politieke weg wil bereiken, als onderdeel van het politie ke leven in Zuid-Viëtnam wordt erkend het beleggen van een conferentie van Aziatische landen voor overleg over de wijze, waarop de economische vooruitgang en de politieke stabiliteit in dat gebied kan worden bevorderd het ontwikkelen van contacten met communistisch China. HAARLEM Het strandbezoek kan ruim anderhalf maal zo groot worden als op het ogenblik. Dat staat in een nota van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland aan Provinciale Staten. De enige moeilijkheid bij een uitbreiding van de strandcapaciteit is het parkeerprobleem. Niet overal langs de 83 kilo meter lange kust van Noord-Holland zijn mogelijkheden voor de aanleg van parkeerterreinen. Daarom moet, zo zegt de nota, het openbaar vervoer krach tig worden bevorderd. Voor het strand van Zuid-Kennemer- land is nog een capaciteit-vergroting van mensen haalbaar. Zandvoort kan echter niet meer uit de voeten. Voor Midden- en Noord-Kennemer- land is gedacht aan een mogelijke ont sluiting van het strand ten zuiden van Wijk aan Zee. Een nieuw parkeerter rein zou aan vijf- tot zevenduizend strandbezoekers plaats moeten bieden. Voor Castricum, Egmond en Bergen is een capaciteituitbreiding van onge veer vijfduizend bezoekers per gemeen te haalbaar. Er zijn plannen om het strnd ten zuiden van Camperduin te ontsluiten waardoor Hargen aan Zee kan ontstaan. c Als alle suggesties in de nota van Ge deputeerde Staten gerealiseerd worden, kan de strandcapaciteit langs de Noordhollandse kust worden opgevoerd van ongeveer 215.000 tot 335.000 bezoe kers. Met de uitvoering van de plannen van Gedeputeerde Staten zal zo'n zevenhon derd miljoen gulden gemoeid zijn, exclu sief de zestig miljoen gulden die nodig zijn voor de aankoop van natuurgebie den en exploitatie-uitgaven. DEN HAAG Zes ministeries gaan gezamenlijk beleidsambtenaren wer ven en opleiden door middel van een cursus Hogere Bestuursdienst. Deze week zijn de advertenties verschenen voor jonge juristen en economen, die de eerste cursisten zullen zijn. Als de opzet slaagt, zal hij worden uitgebreid tot alle departementen en voor andere functies. De bedoeling is ambtenaren meer systematisch voor topfuncties op te leiden en de aantrek kelijkheid van een ambtelijke loopbaan voor academici te vergroten. De cursus, die anderhalf jaar duurt, zal worden afgewisseld met het norma le werk van een beginnend ambtenaar op academisch niveau. Het beginsala ris van de cursisten is ten minste 1265 gulden per maand. Na vier jaar kun nen zij referendaris worden. Geprobeerd wordt een „korpsgeest" aan te kweken, waardoor het gemakke lijker zal worden ambtenaren van het ene departement naar het andere over te plaatsen. Men denkt in de richting van de Britse Civil service. De departementen die aan de eerste opzet meedoen zijn Binnenlandse Za ken, Economische Zaken, Financin, Justitie, Landbouw en Visserij en Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning. ADVERTENTIE .f 'i .j ft> f«r ««««Mm Prijswinnaar van f 100,- in het boeiende Shell Dupli- kaart spel. Speel mee, win mee op elk Shell-Station. HILVERSUM. De Nederlandse Ra dio Unie zal het trio van Theo Loeven die afvaardigen naar het jazzfestival dat van 12 tot 16 juni in de Zwitserse stad Montreux wordt gehouden. In de jury zal de heer Joop de Roo namens de NRU zitting nemen. AKEN Onbekenden hebben in de nacht van dinsdag op woensdag de deur van een r.k.-kerk in Aken met nazi-leuzen besmeurd, zoals „Adolf komt terug"l „Dutschke gaat naar de SS", „Slaat de papen dood" en „Geef ons de kerkbelasting terug". In het kerkportaal trof menook het woord „Bild" aan, de naam van een van de bladen van het Springerconcern. Tridensheet het nieuive visserij- onderzoekingsvaartuig van het minis terie van Landbouw en Visserij. Het kreeg die naam gistermiddag van de echtgenote van de minister, mevrouw M. H. G. Lardinois-Peeters. De secretaris-generaal van het mi nisterie van Landbouw en Visserij, dr. J. H. Patijn, legde uit waarom 't schip „Tridens"' (Drietand) heet: Niet alleen omdat de drietand het at tribuut is van Neptunus, maar voor al omdat op dit schip drie takken van wetenschap zullen worden beoefend: het biologische en biochemische on derzoek, het technologische onderzoek en het technische onderzoek. De tridens, die 5,5 miljoen heeft gekost, meet 719 brt en heeft een lengte-over-alles van 61 meter. Het schip heeft twee motoren een van 1200 en een van 600 pk. Werken ze beide tegelijk, dan kan een maximum snelheid van 11/ knopen worden be reikt. Een boegschroef en een „actief roer" maken het manoeuvreren in de haven en daar waar dal met het oog op visserij en onderzoek nodig is ge makkelijker. Er zijn zes laboratoria aan boord. DEN HAAG Provisorisch herstel van de verbinding Lelystad - Harder wijk, via de Knardijk, die 13 mei of la ter zal worden gesloten, is gezien de hoge kosten niet verantwoord, aldui heeft de minister van Verkeer en Wa terstaat, drs. J. A. Bakker, meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid drs. J. M. Aar den (groep-Aarden). De nieuwe weg Harderwijk - Lelystad zal begin september voor het verkeer worden opengesteld en de route over de noordelijke dijk van Zuid-Flevoland zal omstreeks de jaarwisseling in gebruik kunnen worden genomen. Versnelling van het reeds hoge bouwtempo van de eerstgenoemde weg is onmogelijk, al dus minister Bakker. De minister is het niet met drs. Aar den eens, dat de toegankelijkheid van Lelystad door de sluiting van de Knar dijk wordt aangetast. Voor hen, die het droogvallen van Zuid-Flevoland willen zien, s de Knardjk, hoewel afgesloten voor doorgaand verkeer, over vrijwel de gehele lengte toegankelijk via wegen in Oost-Flevoland. ADVERTENTIE In één grote fijnproeversdoos wachten 5 verschillende melanges en modellen op uw deskundige opinie. Toets uw door de jaren heen opgebouwd connaisseurschap aan deze unieke collectie Senator Gulden Eeuw sigaren. Laat uw geoefend oog een oordeel spreken over de afwerking. Ervaar het bouquet. Zie scherp toe of de as wit en gelijkmatig wegbrandt. En vraag uzelf eerlijk af of iedere sigaar u de voldoening schenkt die u meent te mogen verwachten. Gun uzelf de vele uren rookgenot die het zorgvuldig samengestelde Senator Gulden Eeuw assortiment u biedt. De rijke naturel skai doos die uw tafel nog jarenlang zal sieren, is daarbij uw beloning. Op de inlegger in de doos vindt u een drietal vragen. Uw deskundige antwoorden maken u „Membre de la Société des Connais- seurs du Tabac". Een begerenswaardige bron zen legpenning bevestigt uw lidmaatschap van dit exclusieve gilde van keurmeesters. Uw sigarenhandelaar vertelt u er meer van.

De Vallei | 1968 | | pagina 5