Rotterdam opgelucht: „Alinda" weer vlot Attent vriendje rédt meisje (7) van aanranding ABN Spaarbiljet 1968/72 Stoffenindustrie is over steun teleurgesteld Politie van Friesland gaf rovers geen kans om te ontsnappen Venlonaar al jaren druk met groenten- smokkel naar Duitsland Algemene Bank Nederland GOED OPGEZET SYSTEEM BEWEES BRUIKBAARHEID Ruzies onder leerkrachten drijven vele kinderen school uit GESTRANDE TANKER GRENDELDE NIEUWE WATERWEG AF Zestig schepen lagen uren te wachten Tegen professor Delfgaauw toch geen vervolging Vorig aar voor burger uchtvaart 3,8 miljard winst Ned. ambassadeur van Canberra naar Tokio TILBURG LAAT OEEENRIJDERS EXAMEN DOEN Mannen die bank te Beetgum overvielen drie kwartier in Emmeloord gepakt na Mario moet tien maanden zitten Groningen gelast Poolse week af GEEN BELANG AANVARING DUITSE DOUAJSE SLOEG TOE CORRUPTIE Argeloos Op de vlucht f 100,— groeit veilig tot f 130,- in vier en een kwart jaar Oat is een samengestelde interest van 6,36% per jaar. Bovendien is fiscaal voordeel mogelijk door verschuiving van inkomstenbelasting. Al onze kantoren kunnen u nader inlichten over de voordelen, verbonden aan het ABN Spaarbiljet 1968/72. U bent welkom bij de „In plaats van dubbeltje cent gekregen COMBINATIE Met een glimlach Vervreemding VRIJDAG 3 MEI 1968 HOEK VAN HOLLAND Tot grote opluchting van allen, die belangen hebben in het Rotterdamse havengebied, zijn zes sleepboten er vanochtend vroeg, om vier uur, in geslaagd de met 18.000 ton zware benzine geladen Brit se Shell-tanker „Alinda" van de Noorderpier te Hoek van Holland te trekken, die daar gisteravond in een plotseling vrij dichte mist tegenop was gelopen. Deze stranding veroorzaakte een chaotische situatie, doordat de Nieuwe Wa terweg er als het ware ontoegankelijk door was geworden; bovendien kon geen fikel schip het Rotterdamse havengebied meer verlaten. Nadat de „Alinda" vanmorgen vroeg was vlotgetrokken en buitengaats was gesleept voor een voorlopig onderzoek, kon het scheepvaartverkeer van en naar Rotterdam worden hervat. Eerst werd het uitgaande verkeer afgewerkt en om kwart over zes voer het Ameri kaanse vliegkampschip „Essex" de Nieuwe Waterweg op, als eerste van ruim zestig schepen, die op toegang lagen te wachten. De „Essex" brengt een bezoek aan Rotterdam en is in de Waalhaven afgemeerd. De „Alihda" was gisteravond hon derd meter van de lichtopstand op het Noorderhoofd aan de grond gelopen. De scheepvaart werd uit veiligheids overwegingen stilgelegd. Dit had tot ge volg, dat in eerste instantie twintig tot dertig schepen, die toch al door de de plotseling opkomende mist waren verrast, het anker moesten laten val len. De schepen die op de Nieuwe Wa terweg op weg waren naar zee, zwaai den midden op de rivier op de ebstroom rond. Te' land werden de toegangswegen naar de pier door de politie van Hoek van Holland voor alle zekerheid afge sloten. Hoewel de zware benzine in de Alin- AMSTERDAM De Groninger hoog leraar in de wijsbegeerte prof. dr. B. J. M. Delfgaauw zal niet worden vervolgd wegens belediging van een be vriend staatshoofd (artikel 117 Wetboek van Strafrecht). De raadkamer van het Amsterdamse gerechtshof beschikte gisteren afwij zend op het verzoek van de "heer P. J. G. A. Ego uit Rijswijk, secretaris van de Federatie van Nederlandse oud-strij ders-organisaties, aan het hof om de Amsterdamse officier van justitie als nog een strafvervolging te laten instel len tegen de hoogleraar. Prof. Delfgaauw had op 21 oktober tijdens een demonstratie tegen de oor log in Viëtnam president Johnson een oorlogsmisdadiger genoemd, volgens de rechtsnormen van Neurenberg en To kio. Deze uitlating had hij nadien ver schillende keren herhaald. Het hof verklaarde de klacht van de heer Ego over het niet vervolgen van de hoogleraar ongegrond, omdat de heer Ego noch als secretaris van de- federa tie noch als privé persoon kan worden aangemerkt als belanghebbende in de zin van artikel 12 van het Wetboek van Strafvordering. Tegen de beslissing van het hof is geen beroep mogelijk. De heer Ego zal zich beraden over de stappen die hij alsnog tegen prof. Delf gaauw kan ondernemen. ROTTERDAM De burgerlucht vaart heeft vorig jaar een winst ge boekt van 3,8 miljard gulden. Dit is 't beste resultaat dat ooit werd behaald. Volgens de Internationale organisatie voor de burgerluchtvaart (ICAO), ste gen de inkomsten met vijftien procent. De kosten van de 116 aangesloten maat schappijen namen echter toe met zes tien procent". De resultaten van vorig jaar waren dan ook slechts drie procent beter dan in 1966. da niet zo explosief is als „gewone" benzine, wilde men de wegen in de om geving van de semafoor vrijhouden van verkeer. Op de pier togen niettemin honderden mensen op pad naar de 'als een fantoom uit de mist oprijzende tan ker. Aan de stranding om kwart over ze ven ging pal voor de mond van de Waterweg een aanvaring vooraf tussen de Nederlandse sleephoppenzuiger Geopotus 8 en het Duitse vrachtschip Hornsee. Het Duitse schip ramde het achterschip van de zuiger, die bescha digd naar de Europoort hinkte. - De Hornsee een zusterschip van de Hornland, die bijna een half jaar gele den op de Nieuwe Waterweg in de grond werd geboord kreeg schade aan de boeg en ging voorgaats ten an ker. Tijdens de aanvaring naderde uit de richting Rotterdam de „Alinda", die hard stuurboord gaf om vrij te blijven van de twee schepen. Het gevolg was, dat de tanker op de voet van de pier omhoog voer. Om half acht 'n kwar tier na de stranding was de sleepboot Maasbank van de Nieuwe Rotterdamse ADVERTENTIE Sleepdienst al bij de tanker. Gebruik makend van de ebstroom, probeerde men eerst met vier en later met zeven sleepboten de Alinda los te wrikken. Men wilde de toegangsweg naar Rot terdam koste wat koste vrijmaken. Het schip was echter nauwelijks een uur na hoog water aan de grond gelo pen. Naarmate de tijd verstreek namen de kansen van de bergers af. Tegen half elf gaven zij hun pogingen op. Vanochtend vroeg Ttwamen zij opnieuw in actie, ditmaal met succes. VENLO De 43-jarige groentehan delaar P. P. uit Venlo is door een vlie gende patrouille van de Duitse douane in de kraag gegrepen terwijl hij een bestelauto vol groenten en fruit clan destien de Bondsrepubliek binnenreed. Er is een uitgebreid onderzoek op gang naar de omvang van de smokkelprak- tijken van de man. Vast staat al, dat hij al zeker twee jaar lang wekelijks enige vrachtwa gens vol groente en fruit heimelijk West-Duitsland heeft binnengesmok keld via de grensovergang Wesselse barrière, even ten noorden van Venlo. In totaal zou de Venlonaar daarmee circa honderdduizend gulden aan in voerrechten hebben ontdoken. De smokkelwaar werd even over de grens overgeladen in de auto's van de Duitse afnemers, die hoofdzakelijk afkomstig waren uit het Ruhrgebied. Drie Duitse douaniers zaten in het smokkelkomplot. Voor eeh beloning van tachtig a honderd gulden per keer lieten zij de clandestiene transporten 's nachts ongehinderd de grens passe ren. De drie ambtenaren zijn inmid dels ontslagen. Zij zullen disciplinair gestraft worden. De Venlose groentesmokkelaar is, op last van de officier van justitie Hens- sen in Kleef, in het huis van bewaring in Kleef opgesloten. Verwacht wordt, dat het onderzoek door de douanere cherche in Mönchen-Gladbach nog maanden zal vergen. Eerder dit jaar werden bij de oplich ter Friederich E. uit Düsseldorf ook al stempels van hetzelfde Duitse grens- kantoor gevonden. E. handelt op grote schaal een „papieren" handel tussen schijnfirma's voor im- en export. Daar mee wist hij de Westduitse fiscus voor miljoenen guldens te benadelen. VLAARDINGEN Dank zij kordaat optreden van de achtjarige Robert Schippers uit Vlaardingen, is de zeven jarige Marjolein van der Jagt op het nippertje ontsnapt aan een aanrander. Doordat het jongetje direct alarm sloeg, toen zijn vriendinnetje werd ont voerd, heeft de politie de 37-jarige B. S. uit Vlaardingen, die Marjolein in zijn auto had meegenomen, kunnen aanhouden. Van Vlaardingen was de man met het meisje naar Schiedam gereden met dp bedoeling het in het Hargapark aan te randen. „Onze Robert is wel erg pienter. Hij is ook een van de besten in zijn klas. We zijn erg trots op hem, maar hij mag niet te veel in de hoogte worden gestoken", zei gisteravond de trotse moeder van de achtjarige, die nu de held van de dag is. De twee kinderen waren aan het spe len op de Binnensingel te Vlaardiingen, toen daar tegen vijf uur S. met zijn witte Daf stopte. Hij vroeg aan Marjo lein of zij even mee wilde gaan, omdat hij een vriendinnetje van haar zocht. Zij zou hem het meisje wel kunnen aan wijzen. Niets vermoedend stapte Marjolein in. Toen het tweetal was weggereden, raakte Robert in paniek. Hij holde naar het huis van Marjolein even verderop aan de Binnensingel. „Marjolein is met een meneer meegegaan", rapporteerde hij. Op andere vragen van de verschrik te moeder vertelde hij van de witte Daf. Hij gaf zelfs een bruikbaar signa lement van de man, die een rode trui aan had. Mevr. eVan dr Jagt belde onmiddellijk de politie. Op het hoofdbureau in Vlaardingen werden onmiddellijk alle patrouillewa gens gewaarschuwd. Er gingen meldin gen uit naar de dorpen in de omtrek, ejn ook naar de meldkamer van de po litie in Rotterdam. Die sloeg groot alarm. Ook ging een alarmbericht uit naar de rijkspolitie in Naaldwijk, die voor verdere verspreiding zorgde. Tot in het Westland toe waren alle politiemensen in een groot gebied pa raat, kort nadat S. met zijn slachtoffer was, weggereden. De Rotterdamse po litie zette bovendietn alle wegen af. Een Schiedamse politiepatrouille zag in het Hargapark een witte Daf. De wagen kwam juist aanrijden en stopte vlakbij de toegangsweg naar de voetbalvelden van Hermes DWS. Toen de politiemannen op de Daf toeliepen, vluchtte een man in rode trui. In de auto zat Marjolein. Na een korte achtervolging kon W. S. worden ingerekend. Hij is al eerder veroor deeld voor zedenmisdrijven. De man, die getrouwd is, heeft toe gegeven, dat hij het kind heeft ont voerd. Hij zal worden vervolgd wegens ontvoering en poging tot aanranding. DEN HAAG Binnenkort is de be noeming te verwachten van jhr. J. Q. Bas Backer tot Nederlands ambassa deur in Japan. De heer Bas Backer is nu ambassadeur in Australië. In Tokio zal hij de opvolger zijn van dr. R. H. van Gulik, die vorig jaar is overleden. ADVERTENTIE TILBURG De wollenstoftenindustrie is teleurgesteld over de hulp die zij van de regering kan krijgen.. „Het belangrijkste krijgen we niet: de premie bij ver vanging van verouderde machines, de zg. verschrotingspremie zegt de heer J. A. van Gerwen, secretaris van de Federatie Nederlandse Wolindustrie. „Als je gehoopt hebt op een dubbeltje én je krijgt een cent, dan kun je moeilijk te vreden zijn". TILBURG Adspirant-bestuurders van motorvoertuigen in Tilburg zullen voortaan niet zonder meer een oefen vergunning om te rijden bij de politie kunnen halen. Zij zullen op het hoofdbureau een examen van een half uur moeten afleg gen. Doorstaan zij de theorie- en prak tijkproef goed en kunnen zij een ver klaring van goede gezondheid overleg gen, dan kunnen zij een oefenvergun ning voor dertig dagen krijgen. Volgens de Tilburgse politie is Til burg de eerste gemeente in ons land, die voor uitreiking van oefenvergun ningen voorwaarden stelt. LEEUWARDEN De drie bankrovers, die gisterochtend om tien uur na een gewapende overval op de Raiffeisenbank in het Friese Beetgum met ruim dertigduizend gulden aan de haal waren gegaan, zijn binnen drie kwartier in het net van de politie vastgelopen. In een deel van onze oplage maakten wij hier gisteren reeds melding van. Dit succes een record bij bankovervallen is het gevolg van een goed uitgekiend alarmsysteem, dat de rijks- en gemeen tepolitie in het hele Noorden hebben opgezet. Het systeem heeft nu in de prak tijk zijn nut bewezen. zijn groeide capaciteit. De gemiddelde be zettingsgraad van de vliegtuigen daal de hierdoor met twee punten tot 52,5 pet. Het indrukwekkende winstcijfer is vermoedelijk vooral veroorzaakt door de resultaten van het naar verhouding kleine aantal, zeer grote luchtvaart maatschappijen. Veel kleine onderne mingen hadden een minder gunstig Jaar. In deze cijfers zijn geen gegevens ver werkt van de Russische en Chinese luchtvaartmaatschappijen. Deze zijn geen lid van de ICAO. AMSTERDAM De 27-jarige Am sterdamse dameskapper Mario Th. W. is wegens bedrieglijke bankbreuk, op lichting en flessetrekkerij veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk en af trek van het voorarrest. Er was twaalf maanden, waarvan drie voorwaardelijk en aftrek, tegen hem geëist. De kapper was in december 1965 fail liet verklaard. Hij had er geen boek houding, op nagehouden, zoals wettelijk verplicht is. In oktober van dat jaar had hij ongedekte cheques van de Am sterdamse gemeente-giro afgegeven. Voorts had hij in 1965 zonder betaling allerlei goederen gekocht, dinertjes ge bruikt» en recepties gegeven. Mario heeft een schuld van 150.000 gulden. Bij de overval bedreigden twee van de drie rovers de 37-jarige kassier Tjeerd Veninga met pistolen. Voor hun vertrek maakten zij het telefoontoestel van de bank onklaar. De kassier ren de, onmiddellijk nadat de bandieten waren verdwenen, naar zijn huis haast de bank om de rijkspolitie in Menal- dum te bellen. Die alarmeerde per mo bilofoon de op de weg zijnde surveil lance-wagens. Tegelijkertijd werd het districtsbu reau van de rijkspolitie in Leeuwarden gebeld. Daar kwam het regionale alar meringssysteem in werking. Er waren toen al dertien G.S.A.'s (Groeps Sur veillance Auto's) in actie. Vervolgens kregen alle surveillance auto's van rijks- en gemeentepolitie in Friesland het bericht van de overval. Ook de auto's van de verkeerspolitie werden bij de actie betrokken. Alle uit gaande wegen werden geblokkeerd. Binnen tien minuten was zo een net uitgezet, dat heel Friesland omspande en reikte tot Emmeloord. Ruim dertig auto's waren toen bij de jacht op de rovers betrokken. Bij de kassier was intussen mevr. Walpot aangekomen. Zij was juist voor bij de bank gelopen, t9en zij drie man nen haastig zag wegrijden. Dit vond zij zo verdacht, dat zij het nummer van de auto noteerde. De kassier gaf dit nummer van een witte Taunus, die de vorige nacht in Leeuwarden was gestolen onmiddellijk door aan de politie. Tien minuten later werd de Taunus door een verkeerspatrouille van de rijkspolitie uit Heerenveen op een parkeerplaats langs de rijksweg van Leeuwarden naar Sneek, bij Rauwerd, verlaten aangetroffen. Toen de bemanning van de politiewa gen in de buurt ging informeren bleek dat een vlakbij wonende veehouder 's nachts op dezelfde plaats een Duit se Volkswagen had gezien. Hij had 3 mannen bij de auto gezien, twee Duit sers en een Nederlander. Omdat hij de zaak niet helemaal had vertrouwd, was hij met het drietal een praatje gaan maken. Dorpsgenoot Terwijl het onderzoek zich in de zuidoosthoek van de provincie ging con centreren, werd overleg gepleegd met de politie in Beetgum. Daar wist men te vertellen, dat een vroegere inwoner van Beetgum, de 30-jarige melkers knecht T. N„ die zes jaar geleden naar Duitsland was vertrokken, meermalen in zo'n witte Volkswagen op familiebe zoek in het plaatsje was geweest. Er ging een verzoek uit naar de po litie in Duftsland om daar na te gaan of T. N. te bereiken was. Intussen bleek echter, dat een politieman tijdens zijn nachtdienst 1n Rauwerd ook de Volks wagen had gezien. Hij had het kenteken opgenomeh. Even na half elf zag een patrouille wagen van de gemeentepolitie in Em meloord de witte auto rijden. Na een korte achtervolging werden de rovers gearresteerd. Kort na de arrestatie telden agen ten het geroofde geld na. Geen cent ontbrak. Achter de voorstoelen van de auto stond de tas met de nog onverdeelde buit: 13.354 gulden. Ook de pistolen werden in de auto gevonden. Onder één van de voorstoelen lag een geladen gaspistool, waarmee na een kleine in greep ook echte patronen kunnen wor den afgeschoten. De Nederlander T. N. bleek nog een alarmpistool op zak te hebben. Hij had zich min of meer ver momd met een aangeplakt ringbaard je, 'n zonnebril en een hoed. De twee Duitsers de 19-jarige automonteur P. A. S. en de 20-jarige elektromonteur R. B. hadden alleen andere kleren aangetrokken. Alle drie woonden in het Duitse Bislich bij Kleef. T. N. bekende dat hij bij zijn laatste familiebezoek de situatie in de bank goed in zich had opgenomen. De regering wil de strijkgaren- en wollenstoffenindustrie, zoals gemeld, helpen op voorwaarde, dat zij in grote trekken het rapport-Goldschmidt uit voert. De bedrijfstak werkt al enige tijd aan hervormingsplannen. „Met de ze toezegging van de regering is het echter dubieus of er iets van terecht kan komen", vindt de heer Van Ger wen. „In feite wil de regering slechts een van de 5 steunmaatregelen nemen, die prof. Goldschmidt nodig acht. Zonder de zg. verschrottingspremie kan er van vemieüwing der structuur nauwelijks sprake zijn. De industrie heeft zelf het geld niet om het verouderde machine park te vervangen. Als dat niet ge beurt, dan blijft de kern van het pro bleem onaangetast". De regering heeft wel garantiekre dieten toegezegd, maar geeft geen ren tesubsidies, zoals het rapport-Gold schmidt wil. „De soepele rentebetaling en de mogelijkheid van kwijtschelding als het slecht blijft gaan, is niet vol doende. Je kunt er niet op bouwen", te de mening van de secretaris. Hij ziet toch nog een lichtpuntje: „De minister laat de mogelijkheid open om nog eens over de verschrottingspre mie te praten. Eertijds hebben we in een gesprek met belang hiervan onder streept en misschien is nu 't resultaat daarvan geweest, dat de minister toch nog een deurtje open houdt". Vijf ondernemingen die wollen stof fen maken, hebben zich aangesloten bij de Nederlandse Exportcombinatie voor textielprodukten Conet. Het zijn: André van Spaendonck en Zoon, Van Dooren en Dam's Textielfabriek en Jansens de Horion's Wollenstoffenfa- brlek (alle drie in Tilburg), de Neder landse Kamgarenwegerijen Veldhoven in Meerveldhoven en de Hollandse Tex tielindustrie in Goirle. MEPPEL Aan de rooms-katholie- ke lagere school, de Sint Stephanus- school in Meppel, hebben ernstige con flicten tussen het onderwijzend perso neel onderling ertoe geleid, dat van de 132 leerlingen nog slechts 43 de school bezoeken. De anderen worden door de ouders thuisgehouden of hebben een gastvrij onderdak gevonden op andei'e scholen. Oorzaak van de moeilijkheden is een vijandschap tussen het hoofd der school, de heer C. A. Ansems, en dien^ plaatsvervanger, de heer A. Tijhuis. Van de beide onderwijzeressen aan de school heeft er één de partij van het hoofd gekozen en de andere die van het waarnemend hoofd. Gevolg was, dat de leerlingen her haaldelijk getuigen waren van felle ru zies. De zaak werd er niet beter op, toen anderhalf jaar. geleden de heer An sems ziek werd. Van zijn ziekbed af bleef hij zich met de gang van zaken op school bemoeien. Nijpend werd het probleem, toen woensdagmorgen de heer Ansems zijn taak hervatte. Moeilijkheden vrezend, hielden veel ouders hun kinderen die ochtend thuis. Waren dat er 65 in totaal, gisteren kwamen nog eens 34 kinderen minder op' schooi. De oudercommissie zelf gaf aan de ouders de raad hun kinderen niet meer naar de St. Stephanusschool te laten gaan. Inmiddels doet het schoolbestuur al les om een oplossing te vinden. Teders Nederlandse politicus weet langzamerhand wel, dat wanneer hij te maken krijgt met Suriname, of de Nederlandse Antillen hij het beste doet niet al te scherp te kijken, zijn glimlach te bewaren en bij tijd en wij le zyn neus dicht te knjjpen wanneer de „staatslieden" daarginder weer eens bezig zijn politiek, aldus „De Tijd" (r.k.) op hun manier te bedrij ven. Deze „staatslieden" plegen na melijk ook politiek met een glimlach. Met een quasi-jovialiteit, waarachter niets anders schuilgaat dan de verbe ten vastberadenheid, waarmee zij zich vastklampen aan de macht, zonder enige kieskeurigheid ten aanzien van de middelen, die zij gebruiken. „Met een glimlach heeft de Lands regering van de Nederlandse An tillen jaren lang niet thuis gegeven aan het bestuurscollege van het Eilandgebied Curagao, dat door de „Democratische" voorgangers van dit eollege diep in de financiële put was geholpen. Die heren „Demo craten" konden zich dat veroorlo ven want hun partijgenoten zaten aan de kas van de Landsregering en zouden wel bijspringen als de nood aan de man kwam. Hun op volgers echter waren niet van de partij en moesten maar zien hoe zij zonder hulp van de Landsrege ring de rommel opruimden, die de heren „Democraten" hadden ach tergelaten. Bij ieder beroep op de Landsregering, zelfs op de meest kritieke momenten, kreeg het Be stuurscollege van de „Nationalen" nul op het request. De heren moes ten maar' snijden in hun begro ting, hetgeen in de praktijk neer kwam op snijden in de welvaarts- politiek. Het geld was er zoge naamd niet. De glimlach van de heren „staatslieden" in de Lands regering stond er borg voor, dat zij de waarheid spraken. Nu blijkt echter uit de stukken, die thans aan de Staten der Neder landse Antillen zijn overgelegd, dat het geld er wél was. De regering van de Nederlandse Antillen werk te namelijk in de jaren 1961 tot 1964, waarvoor de rekeningen thans zijn vastgesteld, met aanzienlijke overschotten. De overschotten be droegen voor de jaren: 1961 - f 1.750.000,- 1962 - f 1.500.000,- 1963 - f2.175.000,- 1964 - f 2.200.000,- Een spaarcentje dus van rond 7,5 miljoen, waarvan 5 miljoen opge bracht door de belastingbetalers van het eiland CuTagao, het eiland dat in nood verkeerde, maar dat door de regering van de Neder landse Antillen onder leiding van de heer Jonckheer, thans minister in Nederland, in de wurggreep werd genomen can geen andere re den dan dat de politieke kleur van het Bestuurscollege de heer Jonck heer en de zijnen niet aanstond. En maar glimlachen. En onze Ne derlandse politici maar mee glim lachen. Ach ja, wat wil men! De Nederlandse Antillen liggen in Zuid Amerika!" Terwijl in Engeland arbeiders mas- saai adhesie betuigen aan de con servatief Enoch Powell, die zijn' land blank wil houden, liet het Nederlands Verbond van Vakverenigingen op 1 mei verstek gaan: Partij van de Ar beid, de Pacifistisch-Socialistische Par tij en de socialistische jeugd- en stu dentenverenigingen vierden nu de „dag van de arbeid' 'samen zonder arbeiders. Men hoeft in deze con troversen geen partij te kiezen om te kunnen constateren, dat deze feiten symptomen zyn van een groeiende ver vreemding der arbeiders ten aanzien van de partijen, die vanouds hun belan gen voorstaan. Kennelijk zijn de idea len van die partijen niet meer dezelfde als die van de arbeiders, aldus de „Nieuwe Rotterdamse Courant", (lib). „Deze vervreemding is grotendeels een heel normaal verschijnsel: de grotere welvaart die de arbeiders ten deel is gevallen, heeft aan de socialistische partijen een belang rijke drijfveer ontnomen; het idea lisme dat hun nog eigen is, zoekt andere objecten, wadr de gezeten arbeider echter niet meer warm voor kan lopen. Maar aan deze onvermijdelijke ont wikkeling heeft de partij die tradi tioneel de grootste arbeiderspartij is, de PvdA nog het hare bijgedra gen. In haar onzekerheid tegenover dit historisch proces heeft zij zich een metamorfose laten opdringen van belangenpartij in belijdenispar tij, zonder overigens de indruk te given zelf in haar nieuwe verschij ning te geloven. De flirt, die zij met radicaal-links heeft gemeend te moeten aangaan culminerend in de gezamenlijke 1 mei-viering met de PSP over tuigt niemand van de duidelijkheid misschien zelfs van de oprechtheid, van haar bedoelingen. Allerminst overtuigt zij diegenen die meer be vrediging putten uit de behartiging van hun belangen dan uit het aan horen van getuigenissen, die de PvdA overigens nooit zo geloof waardig zal kunnen laten klinken, als haar radicaler bondgenoten. En tot die nuchtere mensen, die moei lijk te overtuigen zijn, behoren in de eerste plaats de arbeiders. Wie, zonder overigens zelf socialist te zijn, toch de waarde erkent van een grote progressieve middenpar tij, zal zich zorgen maken over de stuurloosheid van een partij die hoe dan ook, het verdiende ernstig ge nomen te worden. De ineenstorting van haar zelfvertrouwen heeft de vervreemding verhaast van een groot deel van het volk, en dat is op zichzelf een verschijnsel, dat niemand kan verblijden wie de toe komst der democratie ter harte gaat". GRONINGEN De Poolse week, die half mei in Groningen zou worden gehouden, gaat niet door. Het gemeen tebestuur heeft de besprekingen hier over afgebroken in verband met het toenemende antisemitisme in Polen. Op het ogenblik vindt Jn Groningen een Israël-week plaats en ook omdat een Poolse week hier vlak achteraan vreemd zou aandoen, heeft men de be sprekingen over de culturele uitwisse ling met Polen afgebroken.

De Vallei | 1968 | | pagina 11