We hebben wethouder9 die niet verder vooruit kan kijken dan drie maanden 99 VVV en middenstands vereniging opgericht K. van de Kaa was 40 jaar jachtopziener Vrachtwagen ramde kerkmuur VAN SCHUPPEN VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. Oprichtingsvergadering werd erg goed bezocht Marokkaan reed tegen autoportier Spreekuur van burgemeester Kaarten gestolen bi] Shell-station IDEAAL IN RENSWOUDE VERWEZENLIJKT Bromfietser onder bus Opbrengst collecte Afgelopen Vormen JAPONNEN-AFDELING 99 Muur Fout Vies Permanent FORD-show in showroom HEIN VRIJDAG 3 Mel 1968 J. van Donselaar (CHU) ...het jaar 2000... VERTROUWEN IN COLLEGE LAAT TE WENSEN OVER RHENEN Kennelijk zat de hele raad gisteravond op het vinketouw om er op te „vliegen" bij het voorlaat ste punt van de agenda: het extra krediet van f 53.700, voor de aanbouw naast het gemeentehuis. Men had slechts een kleine drie kwartier nodig voor de rest van de agenda. Toen nam onmiddellijk wethouder mr. J. Deen (P.v.d.A.) van publieke werken het woord, om zoals hij zei in eerste instantie een verklaring af te leggen over dit niet onbelangrijke bedrag, waarover naar hij zei menig raadslid zijn voorhoofd zal hebben gefronst. Na die toelichting, die erop neerkwam, dat er uiteindelijk van dit bedrag maar rond f 14.800,extra moest wor den uitgetrokken voor de nodige parkeervoorzieningen, uitten talrijke raadsleden, waaronder de heren Griffioen (A.R.P.), Jansen (Y.V.D.) v. Donslaar (C.H.U.), scherpe kritiek op het feit, dat in eerste instantie f 101.000, Eerder verweet de heer Jansen (vvd) wethouder Deen dat hij zo vaak met vakantie afwezig was de laatste tijd. Pas nog vertoefde de wethouder in Spanje. De heer Griffioen borduurde hierop voort, door op te merken dat het er bij deze zaak wel op z'n Spaans aan toe was gegaan. „Ik heb ernstige kritiek op de dienst van gemeentewerken", zo riep hij uit. „We worden voor een verras sing van een halve ton gesteld". Wethouder Deen, onder wiens porte feuille deze zaak ressorteert, zette bij zonder uitvoerig uiteen waar het hier om ging. „De toelichting is niet in alle opzichten juist, maar die is aan mijn aandacht ontsnapt. Het gaat hier om drie dingen. Er is f 18.070,- nodig voor de interne verbouwring van het ge meentehuis. Er is f 14.805,- nodig voor de infrastructuur,' zijnde de wegen en het terrein rond „Bella Vista". In de derde plaats, het resterende bedrag be treffende, moet er wat méubilair ko men en staat er een bedrag van f 10.000 op de nadere begroting voor automati sering van het bevolkingsregister, het geen zeer vele voordelen en tijdsbespa ring zal opleveren". Zijn betoog kwam er op neer, dat er f 14.805,- nodig zal zijn voor het schep pen van parkeerruimte en het treffen van voorzieningen voor trouwstoeten uit veiligheidsoverwegingen ten bate van het verkeer. Gespecificeerd kwam dat volgens de heer Deen op 250 m2 parkeerterrein achter de bouw (f 6100.) 120 m2 extra parkeerruimte aan de oostkant (f2110.) en een parkeerstrook (f3110.). De heer Van Donselaar verduidelijkte nog eens, dat zijn kritiek niet op de voorzieningen was gericht, maar op de wijze, waarop de zaak aan de raad wordt voorgeschoteld. „Misschien staan de oudere raadsleden anders tegenover begrotingscijfers, misschien verdubbe ien zij in gedachten al direct de cijfers wanneer er een bepaald voorstel aan de orde komt. Ik doe dat niet en ik kan me ook niét voorstellen, dat men eerst met een begroting komt van ruim een ton en dan even later nog eens met een halve ton. Wanneer je direet weet om welk bedrag het gaat dan kun je je daarop als raadslid instellen. Ik stel dan ook voor een commissie uit de raad te benoemen om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van dit man kement". was gevoteerd en dat nauwelijks drie maanden later op nieuw ruim een halve ton wordt gevraagd. „En dan te bedenken", aldus de heer Van Donselaar, „dat we een wethouder hebben, die lid is van een partij die aan het jaar 2000 denjtt, en die nu zoals blijkt nog geen drie maanden vooruit kan zien!" Het resultaat van het debat was, dat een commissie, bestaande uit de heren Jansen, Griffioen, Van Donse laar en E. P. van Dijk (Vrije Partij) een onderzoek zal instellen om uit te vissen waar de communicatiefout zit en of de extra geraamde bedragen verantwoord zijn. Bur gemeester en wethouders kregen echter fiat van de raad om intussen gewoon door te werken aan de verbouwing en de extra voorzieningen rond de nieuwbouw. In feite hechtte de raad daarmee goedkeuring aan het extra kre diet van ruim een halve ton. $?iyirs Burgemeester Bosch wist zich te her inneren en dat werd door de heer Van Donselaar bevestigd dat hij des tijds had gezegd dat er nog een bedrag bij zou komen voor het treffen van na dere voorzieningen. Overigens gaf de burgemeester volmondig toe, dat enkele dingen in deze aangelegenheid volko men fout waren. „U wordt echter niet voor een voldongen feit gesteld", zei hij, „U kunt nog neen zeggen, maar dan worden de parkeervoorzieningen niet uitgevoerd". „Dat zou jammer zijn", zei de heer Kerkstra (CHU), „want het is rond het gemeentehuis met zijn trouwstoeten en het vele parkeren levensgevaarlijk. Ik heb er zelf al eens een aanrijding door gehad". Daarmee verklaarde de fractie genoot van de heer Van Donselaar zich vóór het aangevraagde extra krediet. „Ik vraag me wel af of we er nu de finitief zijn", vroeg de heer Griffioen. „Misschien komt er straks wéér een verzoek van B. en W. om een aanvul lend krediet, bijvoorbeeld voor meubi lair in de nieuwe raad- en trouwzaal". De heer Jansen had hetzelfde gevoel als de heer Griffioen. „Ik voel me te gen de muur gezet", zei hij. De heer Verwoert (SGP) steunde het college. „De zaak kan niet zo blijven liggen. We moeten verder". Even werd er nog getwijfeld op wel ke wijze de commissie moest worden samengesteld. „Neem de commissie van openbare werken maar", zei de heer Griffioen. „Neen", riep de heer Kerkstra, „ik stel voor de heren Jan sen, Griffioen ën Van Donselaar de zaak uit te laten zoeken". „Dan moet de heer E. P. van Dijk er ook bij", was de mening van de heer Jansen. „Als Kerkstra daar maar geen bezwaar te gen heeft", gniffelde de heer Van Dijk. „Mij best", zei de heer Kerkstra, „ook Van Dijk in de commissie". Er werd conform besloten, terwijl de raad het fiat gaf aan het extra krediet, zodat met de bouw kan worden doorgewerkt. De heer De Jong (PvdA) had ge vraagd waarom de burgemeester niet Jhr. mr. Bosch, ridder van Rosenthal ...boos... had gesproken tijdens het 50-jarig jubi leum van de bouwvakkersbond in het „Eigen Gebouw". „Dat was een stom me fout van me", zei de burgemeester. „Ik heb dat niet handig aangepakt. Ik was boos op de regering over de wijze waarop men de CAO voor de bouwvak kers aan de kant had geschoven. En dat wilde ik niet zeggen tijdens de re ceptie. Daarom hield ik mijn mond. Maar ik had beter een formeel speech- je kunnen houden". De heer De Jong glimlachte wat en nam genoegen met dit antwoord. De havo-mavo-scholengemeenschap is voor Rhenen negatief uitgevallen. Dat bleek uit mededelingen van wethouder Deen (onderwijs). „In Wageningen is wel een scholengemeenschap gesticht, met mavo erbij", aldus de wethouder, „en dat betekent, dat het voor Rhenen nóg ongunstiger is geworden". Burgemeester Bosch verguldde de pil door op te merken, dat de samenwer king tussen het hoofd van de openba re ulo in Rhenen en de rector in Wa geningen bijzonder goed is en dat het uiteindelijk er om gaat de leerlingen, die daarvoor in aanmerking komen door te laten stromen naar havo. De gemeente Putten schreef in een circulaire aan de raden in Nederland zich te distanciëren van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. De burge meester herinnerde eraan, dat 't bouw fonds de dure prefabwoningen zoveel mogelijk uit de reclame is gaan weren. Voor de heer Jansen was dat geen re den geen adhesie aan de motie van Put ten betuigen. Zijn voorstel om geen me dewerking meer te verlenen aan het bouwfonds werd in stemming gebracht. Het werd verworpen met zes stemmen voor negen tegen. Van de verschillende grondtransac- ties kreeg die van de heer N. Drost aan* de Stokweg de meeste aandacht. Aan deze transactie verbonden B. en W. de clausule dat de heer Drost twee uitwegen zal krijgen op de Stokweg. De heer E. P. van ,Dijk zei: „Ik ben er een beetje vies van. Straks moeten er twee Woningen gebQuwd worden". Maar dat was niet mogelijk volgens de bur gemeester. De heer Griffioen maakte zich er ook'zorgen over. „Er mag dan wel niet gebouwd worden, maar wat heeft iemand met zo'n transactie dan voor", zo vroeg de AR-afgevaardigde zich af. De heer Van Gesink (PvdA) vond het uit een oogpunt van verkeers- verbetering voor de overige aanwonen- de landbouwers dringend nodig dat de ze weg en vooral de uitmonding op de Utrechtsestraatweg wordt verbreed. De zaak werd in stemming gebracht en werd aangenomen met als tegenstem mers de VVD, de AR en de Vrije Par tij. Ok het voorstel om van de heer M. Laros te Achterberg voor f 28.000. grond aan te kopen, ter realisering van het bestemmingsplan, werd aanvaard. „Is het niet te hoog", zo vroeg de heer Van Dijk. „De taxatie van de heer Van Dam uit Wijk bij Duurstede was ho ger", zei de voorzitter. „Zijn er geen twee Van Dam's in Wijk bij Duurste de, een goeie en een slechte", zo vroeg de heer Van Dijk zich af. „Ja, maar dit is de goeie", zei de voorzitter. „Hij is ons aanbevolen dooj Gedeputeerde Staten". „Het bouwen in Achterberg gaat veel geld kosten", zei Griffioen, „en ik heb dat altijd al beweerd". „Het is goed goedkoop", riep de heer Van Gesink. s Gedeputeerde Staten willen de me ning horen van de raad over de wet houderssalarissen. Deze staan op f 8700,-. G.S. willen het salaris brengen op f 9150,-. „De vorige vergadering stond in het teken van de verhoging van de presentiegelden voor de raads leden en commissieleden", zei de heer Jansen. „Dit is voor mij een late Sin terklaasverrassing. Voor de raadsleden waren het de pepernoten, maar de wet houders krijgen wel de boterletter. Ik wil aan de kwaliteit en de persoon van wethouder Deen geen afbreuk doen, maar ik vraag me af of het wethouders baantje hem de laatste tijd niet wat te zwaar valt. Het is me opgevallen dat hij vaak met vakantie is. Ik vind dat niet in het belang van de gemeente". „U bent dus niet voor de verhoging", aldus de voorzitter. „Neen", aldus de heer Jansen. .„U wilt dus f450,- korten om vakantieredenen?", aldus de burge meester. De heer Van Donselaar be keek de zaak vanuit een andere hoek. „De werkzaamheden mogen hierin niet worden betrokken". De voorzitter was het daarmee volkomen eens. „We moe ten dit zien los van de persoon". De heer Griffioen dacht er precies zo over. „Bij de begroting heb ik al voorgesteld de wethouderssalarissen op te trekken, althans G.S. in die richting te advise ren. Wat me wel frappant is, dat de wethouders blijven zitten wanneer er over hun. salaris wordt gesproken. In mijn tijd verlieten de wethouders altijd de raadzaal". De heer Griffioen zei dat dewethouders, wanneer zij hun taak niet naar behoren vervullen, beslist Wel kritiek krijgen vanuit de raad. Wethouder Deen antwoordde de heer Jansen op diens kritiek over zijn afwe zigheid. „De zenuwspecialist heeft mij gead viseerd per drie maanden veertien da gen met vakantie te gaan. Ik ga ech ter maar tien dagen per kwartaal. Ik heb tegen mijn fractie gezegd dat ik mijn wethouderszetel wel ter beschik king zou willen stellen. Maar dat wilde men niet accepteren. Dat ik blijf zitten wanneer deze zaak aan de orde komt vind ik normaal. Het gaat hier om een zakelijke aangelegenheid en het heeft niets te maken met de persoon". Ten slotte wenste niemand de kwestie in stemming te brengen, zodat aan- G.S. zal worden geadviseerd de wethouders salarissen te verhogen tot f9150,- per jaar per wethouder. Met de voorlopige vaststelling van de gemeentevlag kon de raad instemmen, behalve de heer E. P. van Dijk. wilde er graag het gemeentewapen op zien. De burgemeester beloofde de heer Van Dijk in die richting een poging te doen. De voorzitter deelde mede, dat er 'n excursie op het programma staat voor de raad naar „Heimerstein". Verschil lende raadsleden vroegen hieraan ook een bezoek te verbinden aan de Streek- werkplaats voor gehandicapten in Vee- nendaal. De raad ging tenslotte over in be sloten vergadering. RHENEN De burgemeester van Rhenen brengt ter openbare kennis, dat hij vrijdag 10 mei 1968 verhinderd is spreekuur te houden. Rhenen, 1 mei 1968. De burgemeester van Rhenen, L. Bosch van Rosenthal. VEENENDAAL In het Shellsta- tion op de Rijksweg bij de'afrit is in de nacht van woensdag op donderdag een bosje van 500 kaarten weggehaald van de Shell-aotie. De daders waren binnengekomen door een ruit stuk te slaan. SCHERPENZEEL Mej. A. Met horst te Scherpenzeel slaagde voor het examen kraamverzorgster bij het Groe ne Kruis te Amersfoort. Zij genoot haar opleiding in' het internaat „De Bakermat" te Hilversum. ADVERTENTIE Kerke wijk 128 Veenendaal Telefoon (08385)12244 RENSWOUDE Sinds gisteravond heeft Renswoude z'n V.V.V. en Mid denstands Vereniging. In de kantine van camping „de Lucht" werd de oprich tingsvergadering van beide verenigingen gehouden. Tijdens deze vergadering werden de voorlopige besturen van de verenigingen gekozen. Maandagavond 6 mei zullen de bestuursfuncties worden verdeeld en zal men de financiële kanten gaan bekijken. Het ideaal, dat vorig jaar zomer door de Renswouden- se middenstander J. van Raay werd geopperd, is hiermee verwezenlijkt: een V.V.V. en een Middenstands Vereniging voor Renswoude. De kapper J. van den Brink voelde van het begin af aan veel voor de plan nen van de heer Van Raay. Toen er echter een tijd lang niets gebeurde, ging hij zelf het initiatief nemen om in Renswoude wat leven in de brouwe rij te brengen. Hij ging praten met de heer E. Zweers van de camping „de Kweek" en met de heer Van Raay. Men besloot de middenstand van Renswoude een stencil te sturen, waarin deze werd opgeroepen de oprichtingsvergadering van de beide verenigingen bij te wo nen. Hieraan heeft men gisteravond goed gehoor gegeven. Vrijwel de gehele mid denstand en alle campinghouders uit Renswoude en omgeving waren op de vergadering aanwezig. De bijeenkomst werd geopend door de heer Van de RENSWOUDE Dezer dagen was het 40 jaar gelden dat de heer K. v. d. Kaa als jongeman van 26 jaar in dienst trad bij de familie Taets van Amerongen als jachtopziener. De fa milie Van Amerongen heeft tot voor enkele jaren het kasteel te Renswoude bewoond. De jubilaris, die eigenlijk liever geen enkele ruchtbaarheid aan dit feit wil de geven, kon zich niet helemaal aan de belangstelling onttrekken. Van de familie waren er verschillenden die hune boswachter de haind kwamen drukken. Het ontbrak dan ook niet aan de nodi ge bloemstukken en cadeaus. De heer Van de Kaa, die zich nog over een goede gezondheid mag ver heugen, kan men nog iedere dag in veld en bos rond Renswoude tegenko men. Het is een persoon in wie men de liefde voor de natuur herkent. RHENEN Een fikse verkeersop stopping was het gevolg van een aan rijding, gisteravond omstreeks half zes op het Fred. v.d. Paltshof nabij de NBM-bushalte in de klaagmuur. De Rhenense bromfietser S. stak vóór de stilstaande NBM-bus de rijbaan over, terwijl op hetzelfde moment twee toe- ringcars van een reisbureau passeer den. S. Botste op de eerste toeringcar en werd tegen het wegdek geslagen. Doordat de chauffeur krachtig remde kon hij erger voorkomen. S. kon met een hoofdwonde naar huis worden ge bracht. VEENENDAAL De Simavi collec te die in april werd gehouden heeft f 5834,07 opgebracht. Het resultaat van deze collecte overtreft dat van vorig jaar met ruim honderd gulden. Het plaatselijke, comité is allen die aan het tot stand komen van dit mooie bedrag hebben meegewerkt bijzonder dank baar. RHENEN Gisteren rond het mid daguur is een zware vrachtwagen met aanhanger tegen de muur rond de Cu- nerakerk tot stilstand gekomen, nadat de remmen weigerden. De chauffeur had net gelost bij Al- bert Heyn in de Gasthuisstraat en wil de de Kerkstraat afrijden en kwam toen tot de ontstellende ontdekking dat hij geen lucht meer had in zijn rem- systeem. De wagen bevatte op dat mo ment nog zes ton aan vracht. De'man achter het stuur reed regelrecht op het houten noodpostkantoor op de Vismarkt af. Hij had de keus zijn wagen tegen het postkantoor tot stilstand te laten komen of op de muur te rijden. Hij koos het laatste en heeft daarmee een ramp kunnen voorkomen. De voorwie len van de trekker „klommen" boven op de muur, waarna het onderstel er op bleef hangen. De muur kreeg een fikse knauw. De schade aan de vracht wagen viel zo op het eerste gezicht bij zonder mee. De stuurstang was krom getrbkken en de radiator was lek. De chauffeur kwam met de schrik vrij. Brink. Daarna kreeg de heer A. P. de Kleuver uit Veenendaal het woord. De veldbioloog, die veel excursies organi seert in regionaal en landelijk verband, heeft veel ervaring met plaatselijke VVV's. Hij zette uiteen, wat een even tuele VW in Renswoude te doen stond. De heer De Kleuver wees erop, dat in het vakantie-seizoen het aantal inwo ners van Renswoude tijdens de week ends verdubbeld is. „Dat komt alleen door de campings", aldus de heer De Kleuver. Volgens hem moest men hier van gebruik gaan maken. „Br komt steeds meer vraag naar wandelingen en autotochten. Die moeten dan ook geor- ganiserd worden". Dat zal de Renswou- dense VVV nu ook gaan doen. Men zal wandeltochten in en rond het dorp gaan maken en auto-tochten samenstellen naar de Betuwe en langs de vele kas telen in de omgeving. Dit alles vanuit de verschillende campings. „Er zullen ook andere festiviteiten moeten plaatsvinden", ging de heer De Kleuver verder. Ook hierin zal door VVV en middenstand worden voorzien. Zo zal de Oranje vereniging van Rens woude een groot tuinfeest gaan organi seren in de tuinen van kasteel Rens woude, in samenwerking met de VW. Dit komt voor de heer van den Brink overigens niets te vroeg. „Met Koninginnedag was er hier niets te doen", vertelt hij, „het muziekkorps liep een keer door het dorp en daarmee was het afgelopen. Er waren niet eens kinderspelen." Verder stond het hem helemaal niet aan, dat de winkels op feestdagen en op min of meer bijzon dere dagen in de week op ongelijke tij den geopend waren. Daarom ging hij het idee van de heer Van Raay weer in op spraak brengen. Hij stelde zich in con tact met enkele middenstanders uit Renswoude en organiseerde de vergade ring gisteravond. Gisteravond werd onder meer beslo ten dat van Renswoude een toeristische folder uitgegeven zal worden. Deze fol der mag in het begin echter niet te duur zijn. Men zal daarom aanvanke lijk stencils gaan 'uitgeven.' Niet alleen aan toeristen maar ook aan nieuwe be woners van het dorp. Het voorlopige bestuur van de mid- denstahds verenigingen bestaat uit de heren Noordenne, Taal, mevrouw Vos, de heren H. van de Vendel, J. van Raay en J. van den Brink. Aanvanke lijk lag *t In de bedoeling 'n winkeliers- De man van de eerste opzet: J. van Raay. O vereniging op te richten. In Renswoude zijn echter te weinig winkeliers, om zo'n vereniging rendabel te maken. Daarom heeft men een middenstands- verehiging opgericht, waarbij dus ook fabrieken en andere bedrijven betrok ken kunnen worden. Het voorlopige bestuur van de Ver eniging voor Vreemdelingen Verkeer bestaat uit de heren C. Nap van de van de camping „de Lucht" en de heer camping „de Batterijen", J. van Dijk G. van Raay. Iedereen in Renswoude kan lid wor den van de WV. Volgens de heer Van den Brink zal men daar ook met de contributie rekening mee houden. Maandag zal men officieel de contribu ties voor VVV en middenstandsvereni ging gaan vaststellen. Deze vergadering begint om acht uur 's avonds, weer in de kantine van camping „de Lucht". Dan zullen de VW en de midden standsverenigingen vaste vormen aan gaan nemen. Twee verenigingen die Renswoude hard nodig had en die er nu zijn; dank zij het initiatief van enkele middenstanders. VEENENDAAL De Marokkaanse gastarbeider B. H. liep gisteren een. hoofdwond en een beenbreuk op, toen hij tegen een autoportier opreed. H. moest worden overgebracht naar het Juliananziekenhuis. Het ongeluk gebeurde op het Verlaag toen de Rotterdammer C. zijn auto wil de verlaten. Kennelijk heeft hij de gast arbeider, die op een bromfiets reed, niet gezien. ADVERTENTIE De volledige collectie van Bruestle nu in onze HOOFDSTRAAT 81 89 VEENENDAAL

De Vallei | 1968 | | pagina 5