sympathie voor cognac mipoc het toppunt van waterdichtheid Nog geen reactie uit N.-Vietnam VEL FELIX Israël wil vuist tegen Arabieren ontspannen Vijf jaar celstraf voor Rademacher Compromis in conflict landingsgeld stop de zon in uw kat met OORLOGSBUIT WERD DOOR DE STRATEN VAN JERUZALEM MEEGEVOERD ©CLOIp'ARD'ïï3 BOEK VOOR WEDUWE DS. KING Op vrije voeten wegens FILM OVER MONARCHIE IN ENGELAND Duitsers zoeken nieuwe vaarweg India bezorgd over wapenleveranties Voorstel Indonesië Werk aan tunnel Antwerpen kan doorgaan DRAKA Gestolen Franse auto in Mexico gevonden Vakantie van vier weken verplicht in Frankrijk STOFWOLKEN GEEN RISICO'S NIEUWSGIERIG PROTESTACTIES voorarrest MONNIKEN VRIJSPRAAK LINTJES Gegarandeerd: Mipoc regenkleding is 100% waterdicht. En vanïerlenka,dus toch aangenaam ventilerend. Dat is nieuw. Krijgen we regen? Mipoc regenjassen zijn o.a. reeds verkrijgbaar bij: Piiom Penh Niet onder druk WEIGEREN Stukje van 't wonder Oude Testament Religie VRIJDAG 3 MEI 1968 PARADE VERLIEP KALM JERUZALEM (Reuter, AP) On der een brandende zon hebben Israëlische strijdkrachten gisteren een kleurige en indrukwekkende parade gehouden door Jeruzalem. Ruim een kwart miljoen mensen sloeg het voor bijtrekken van de Israëlische militaire macht gade. Er deden zich geen inci denten voor. De parade was het hoog tepunt van de herdenking van het twintigjarig bestaan van de staat Is- Iftël. v Met het trekken van een geweldige Davidsster aan de hemel hadden vier straaljagers van de Israëlische lucht macht het st^tsein voor de parade aangegeven. Van dat ogenblik af trok «en eindeloze rij van militairen en voertuigen langs de negen kilometer lange route. In de stoet werd een grote hoeveel heid buitgemaakt oorlogsmaterieel uit dejuni-oorlo g .van het vorige jaar meegevoerd. Elke keer als de verover de Egyptische Syrische en Jordaanse tanks en voertuigen langsrolden, steeg uit de menigte een luid gejuich op, dat bijna verstikte in de enorme stof wolken die de tanks en gevechtswagens opwierpen. Ook het plaveisel kreeg hier en daar te lijden van het zware oorlogsmaterieel. Moeilijkheden hebben zich niet voor gedaan, ofschoon Arabische terroristen met aanslagen hadden gedreigd. De Arabieren beschouwden de militaire parade als een provocatie, temeer daar ook het op de Arabieren verover de deel van Jeruzalem in de marsroute was opgenomen. Overigens hadden de Israëliërs geen enkel risico genomen. De auto's en de bagage van de bezoekers werdej» gron dig onderzocht, zodra zij in de buurt kwamen van de plaats waar de eretri bune was opgesteld. Prikkeldraadversperringen hielden de toeschouwers in rijen. In het centrum van de stad werd geen verkeer toege laten. Bovendien hadden gewapende politie en troepen zich onder de toe schouwers gemengd en de wacht be trokken op de daken van de huizen. De parade zelf verliep vrijwel vlek keloos. Er deed zich één enkel inci dentje voor toen een buitgemaakte Rus sische tank een oververhitte motor kreeg en zich een brandje ontwikkelde. Het vuur werd echter snel geblust, waarna de tank werd weggesleept. In het door de Israëliërs veroverde 4eel van Jeruzalem hielden de Arabie- fen zich aanvankelijk aan de oproep van bun leiders om de parade te boy cotten. De winkels waren gesloten en de mensen bleven binnen. Maar toen driehonderd vliegtuigen gierend over vlogen, konden vele bewoners van Oost-Jeruzalem hun nieuwsgierigheid niet bedwingen en liepen de straat op. Steeds meer Arabieren dromden ten slotte samen om naar het schouwspel te kijken. Israël vierde gisteren nog een pri meur. Duizenden Israëliërs zagen de parade op de televisie, via het nieu we televisienet van de staat, dat in de komende maanden geheel in gebruik zal worden genomen. Orthodoxe reli gieuze groeperingen in Israël hadden tot dusver de invoering van de televisie in Israël weten tegen te houden. De Veiligheidsraad, die Israël in een resolutie had opgeroepen van de para de af te zien, is gisteravond bijeen ge komen om te overleggen over verdere stappen. Oe Thant, de secretaris-gene raal van de Uno, zegde toe een rapport over de parade te zullen uitbrengen. De litting werd daarop verdaagd tot het door Oe Thant genoemde rapport zou zijn ontvangen. In verscheidene Arabische steden zijn gisteren protestacties gehouden te gen de Israëlische parade in Jeruzalem. Syrische vrouwen hielden in Damascus een stille mars. Ook in de Libanese hoofdstad Beiroet werden betogingen gehouden, evenals in enkele andere Li banese steden. ADVERTENTIE Omdat hij zo'n zacht en toch pittig karakter heeft. Het karakter, dat de sympathie heeft van alle kenners van een goede, geurige, hol- landse cognac! TNUUTE VAN 1.1MELCHERS Wz. - SCHIEDAM. Van onze correspondent T>ONN Vijf jaar gevangenisstraf U* luidt het vonnis tegen de Duitse ex-diplomaat Franz Rademacher (62), die was beschuldigd van medeplich tigheid aan moord op tienduizenden Joden, onder wie vele Nederlanders. De gezworenenrechtbank in Bam berg leek van oordeel, dat Radema cher die in de oorlogsjaren hoofd van het bureau joodse zaken op het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken was een tamelijk gering, aandeel had gehad in de deportatie van de Joden. Rademacher komt meteen op vrije voeten, omdat het voorarrest van vier jaar en twee maanden wordt afgetrok ken en de resterende tien maanden zijn omgezet in een voorwaardelijke straf met een proeftijd van vier jaar. In de motivering van het vonnis wordt Rademacher geschetst als een man die weinig ruggegraat toonde. Daar hij inmiddels tot een beter in zicht is gekomen, heeft de rechtbank gevangenisstraf opgelegd, in plaats van een tuchthuisstraf, die gepaard pleegt te gaan met verlies van de burgerrech ten. De officier van justitie, die Radema cher een „typische bureaumoordenaar" had genoemd, had vijftien jaar tucht huis geëist. Uit naam van de nabestaanden van acht Nederlandse nonnen en monniken, die samen met Joodse Nederlanders naar Auschwitz werden gevoerd, trad de Amerikaanse advocaat dr. Robert Kempner op als „nevenaanklager". Kempner betoogde, dat de hogere amb tenaren van Von Ribbentrops ministe rie van Buitenlandse Zaken wel degelijk wisten dat de gedeporteerde Joden wer den vermoord. Voor de deportatie van Joden uit de landen buiten Duitsland werd altijd eerst toestemming van het ministerie gevraagd. De paratf van Rademacher betekende, samen met andere handte keningen, voor tallozen de dood, aldus de nevenaanklager. Rademachers verdediger, dr. Rudolf Aschenauer, had aangedrongen op vrij spraak. Ook in Berlijn kon men zich destijds eenvoudig niet voorstellen, dat de „Arbeitseinsatz im Osten" in werke lijkheid de uitroeiing der Joden bete kende, zo zei hij. Himmler ging bij de Jodenvervolging eigenmachtig zijn gang, en de treinen vol slachtoffers waren doorgaans al on derweg naar de vernietigingskampen, nog voor het ministerie van Buitenland se Zaken zijn toestemming had gege ven. Rademacher, zo zette de verdediger uiteen, heeft van begin af aan gepro beerd ontslag te nemen, maar hij werd gedwongen aan te blijven. Toen hij ten slotte een bevordering weigerde, be landde hij in een Gestapo-cel pas daarna liet het ministerie hem los en kwam hij in militaire dienst bij de marine. De weduwe van dr. Martin Luther King bekijkt hier een exemplaar van de biografie over haar man. Het boek werd haar in Memphis aangebo den, de stad waar de moord werd ge pleegd. Mevr. King was naar Memphis gekomen om de mars tegen de armoe de, een der laatste ideeën van haar man, te helpen organiseren. De wedu we van de bekende negerleider heeft la ten weten, dat zij een boek gaat schrij ven over haar leveti met dr. King. LONDEN Steeds wijder worden de poorten van Buckingham Palace voor de publiciteit geopend. Koningin Eliza beth heeft nu haar toestemming gege ven voor het maken van een televisie film van een uur over de rol van de vorst in Engeland. Dat gebeurt, spe ciaal met het oog op de installatie, vol gend jaar, van prins Charles als prins van Wales. Onder meer worden er officiële en niet-officiële plechtigheden in opgéno- men, waarbij tot nu toe niet mocht worden gefotografeerd of gefilmd. Thema van de film is de manier waarop koningin Elizabeth haar taak als staatshoofd verricht en hoe de prins van Wales er op wordt voorbereid om zijn moeder op te volgen. Zo kan men straks o.m. opnamen zien van een zogenaamde investituur, dat is de uitreiking door de koningin van onderscheidingen aan mensen die zijn bedacht tijdens de lintjesregen. Dat gebeurt meestal vier tot zes keer per jaar op Buckingham Palace. Verder hoopt men het aanbieden van geloofsbrieven door ambassadeurs te kunnen opnemen en audiënties van an dere belangrijke personen. Verder na tuurlijk de grote plechtigheden, zoals de opening van het nieuwe zittingsjaar van het parlement. De BBC en de commerciële televisie hebben voor deze film een speciale on derneming opgericht de film wordt door de BBC gemaakt, de commer ciële televisie zorgt voor de verkoop ervan. Een commissie onder voorzit terschap van prins Philip gaat van ad vies dienen. Vorig jaar zijn er al twee televisie films gemaakt in Buckingham Palace en in de andere paleizen in Engeland, met o.m. opnamen in zalen en kamers waar het publiek nooit binnen mag. HAMBURG De Duitsers gaan op de Noordzee op zoek naar een nieuwe vaarweg. Het onderzoekingsvaartuig Gauss is gisteren uit Hamburg ver trokken om een route te vinden voor grote schepen. Een maand lang zullen peilingen worden verricht tussen het Duitse eiland Helgoland en de Pentland Firth, de zeestraat tussen Schotland en de Orkney Eilanden. De route zal geschikt moeten zijn voor schepen met een maximum diepgang van zestien meter. De nieuwe vaarweg zal mogelijk vei liger zijn dan de bestaande route door het Nauw van Calais, die in het zuide lijk deel van de Noordzee langs tal van ondiepten leidt. De Gauss zal eventueel ook scheeps wrakken in kaart moeten brengen. Het project wordt uitgevoerd onder toezicht van de hydrografische commissie voor de Noordzee. Hiervan zijn behalve West-Duitsland en Nederland ook En geland, Noorwegen, Zweden en Dene marken lid. Verkiezingen in V.S, CHINESE JOURNALISTEN UITGENODIGD LOS ANGELES (Reuter) De Ver enigde Staten hebben communistisch Chiha uitgenodigd journalisten te stu ren om de Amerikaanse presidents verkiezingen te verslaan. De Chinezen zouden in volledige vrij heid hun werk kunnen doen. Bovendien zouden hun faciliteiten ter beschikking worden gesteld van het radiostation Voice of America, eigendom van de Amerikaanse regering, om hun berich ten uit te zenden naar China. Het voorstel werd gedaan door Leo nard Marks, directeur van de Ameri kaanse voorlichtingsdienst. Hij hoopte dat zijn aanbod zou leiden tot een uit wisseling van Amerikaanse en Chinese journalisten. Communistisch China heeft in de af gelopen jaren al herhaaldelijk gelijk soortige Amerikaanse aanbiedingen afgewezen. NEW DELHI De regering van In dia heeft de Verenigde Staten en Ita lië laten weten dat zij ernstig bezorgd is over de Italiaanse levering aan Paki stan van honderd Amerikaanse tanks van het type M-47. Dit heeft de Indische premier, mevrouw Indira Gandhi, gis teren in het parlement in New Delhi gezegd. ADVERTENTIE tè Mipoc Sseen special» finish dia stoffen absoluut waterdicht maaht DAMES- EN KINDERREGENJASSEN - Epe fa. van Putten, fa. Veldkamp - Veenendaal fa. Diepeveen. HERENREGENJASSEN - Apeldoorn fa. Gijs Bout - Epe Mulder Mode - Veenendaal fa. Weyers. WASHINGTON (Reuter) Noord-Viëtnam heeft nog niet gereageerd op het Indonesische voorstel de voorbereidende besprekingen met de Ver enigde Staten over de kwestie-Vietnam te houden op een Indonesisch oor logsschip in de Golf van Tonkin. De perschef van het Witte Huis, George Christian, deelde dit gisteravond mee. Eerder op de dag hadden berichten gecirculeerd, dat Noord-Viëtnam het Indonesische voorstel had verworpen. Adam Malik, de Indonesische minis ter van Buitenlandse Zaken, stelde woensdag voor de inleidende besprekin gen tussen Hanoi en Washington te hou den op de Indonesische kruiser Irian, die daarvoor ligplaats zou moeten kie zen in de Golf van Tonkin. De Verenig de Staten accepteerden onmiddellijk het Indonesische voorstel. Luigi Longo, de leider van de Ita liaanse communistische partij, zal een bezoek aan Praag brengen voor bespre kingen met de nieuwe Tsjechoslowaak- se leiders. Hij blijft er twee dagen. Het bericht over de verwerping door Hanoi kwam uit de Laotiaanse hoofd stad Vientiane. Het zou aan de Ame rikaanse vertegenwoordiging zijn over gebracht door de Noordviëtnamese am bassadeur in Laos. Volgens dit bericht zou Hanoi blijven vasthouden aan de Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh of de Poolse hoofdstad Warschau. Perschef Christian zei gisteren dat hij op de hoogte was van de tegenstrij dige berichten over een Noordviëtna- mees antwoord, maar dat hem van een officiële reactie niets bekend was. Ame rikaanse functionarissen in Washington achtten overigens de kans gering, dat Noord-Viëtnam het Indonesische voor stel zal accepteren. Dean Rusk, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, zei gister avond dat de poging om een geschikte plaats te vinden voor inleidende bespre kingen nog wel enige tijd in beslag zou kunnen nemen. Hij voegde er aan toe dat de Amerikaanse regering niet .van plan is onder druk van Hanoi een plaats te accepteren, die niet geschikt zou zijn. Rusk klaagde er voorts over, dat of schoon de Verenigde Staten de bombar dementen op Noord-Viëtnam aanzienlijk hebben gereduceerd, Hanoi van zijn kant niets heeft gedaan om de vijande lijkheden te verminderen. ADVERTENTIE BRUSSEL Eenenveertig Neder landse gespecialiseerde arbeiders heb ben. dank zij een akkoord tussen de vakbonden in het bouwbedrijf en de overheid het werk hervat aan de nieu we Scheldetunnel in Antwerpen. De staking in het bouwbedrijf duurt nog steeds voort, doch de Nederlandse arbeiders en de gevorderde Belgische arbeiders zullen het nodige doen, opdat op .20 mei het derde element van de nieuwe tunnel tot zinken zal kunnen worden gebracht. ADVERTENTIE De matras waarop U wérkelijk uitrust! Van DRAKA. (Van onze correspondent) LONDEN Een conflict over de l«m- dingsgelden op London Airport is gis teravond voorlopig uit de wereld gehol pen door een compromis. Het gaat om een drastische verhoging voor elke lan ding op het grootste vliegveld van de Britse hoofdstad. De British Airport Authority zegt het extra geld nodig te hebben om de nadelige gevolgen van d« devaluatie goed te maken. Voor inter-continentale vluchten be draagt de verhoging 16 procent, voor Europese vluchten 12,5 procent. De meeste luchtvaartmaatschappijen, waaronder de KLM, weigeren de ver hoging te betalen. Die is al per 1 april ingegaan. Aanvankelijk dreigdtn de Britten met inbeslagneming van vliegtuigen en met vervolging, maar gisteravond beloof den ze tegenvoorstellen van de maat schappijen in overweging te zullen ne men. De maatschappijen hebben hier mee in elk geval twee maanden respijt gekregen. In de tussentijd, zo hebben ze be loofd, zal de gevraagde verhoging van het landingsgeld worden betaald, maar de maatschappijen blijven vasthouden aan hun bezwaren. Voor de Engelse luchtvaartmaat schappijen BEA en BOAC betekent d« verhoging een extra uitgave per jaar van respectievelijk 107.000 pond en 236.000 pond meer. ADVERTENTIE IN 20 JAAR VAN TENT NAAR EIGEN FLAT 'T'EL AVIV Het leven in Israël is hard en opwindend maar schenkt de -*■ Israëliër toch een diepe voldoening. Het Israëlische leven is hard en opwindend, omdat het land in twintig jaar drie oorlogen heeft gevoerd, omdat iedere Israëliër dag in dag uit direct of indirect bij de defensie betrokken is. En toch is de Israëliër tevreden. Ja, meer zelfs. Hij bemint zijn nieuwe vaderland hartstochtelijk. Twintig jaar geleden woonde hij als immigrant in een tent, daarna in een flat die nu van hem is. De immi grant van twintig jaar geleden heeft David Ben Goerions spreuk „Wie in Israël niet in wonderen gelooft is geen realist", de vormen van de waarheid zien aannemen. De Israëliër voelt zich een stukje van dat wonder dat Israël heet, waar naar de hele wereld met eerbied en verbazing kijkt, en dat sedert de oor log van vorig jaar in sommige lan den ergernis opwekt, omdat Joden, die de verdrukking zo aan den lijve hebben gevoeld, nu als Israëliërs be zetters van zijn grote Arabischg ge bieden. De Israëliër heeft de woestijn zien bloeien, de bevolking zien vervier voudigen (van 70Ö.000 tot bijna drie miljoen), Hebreeuws een springle vende moedertaal horen worden van •nu al bijna de helft van de bevolking. Twintig jaar Israël heeft de Jood in een nieuw historisch perspectief ge plaatst. Van handelaar, dokter, ge leerde of zomaar niksnut werd hij in Israël boer, arbeider en soldaat, •jn uiterlijk beeld wijzigde zich. De kromme getto-Jood werd een kaars rechte Israëliër, de donkere Europe se Jood lichtte onder de gloeiende zon op, werd blond en kreeg sproe ten. „Sabre" heet hij in het hebreeuws naar de cactusvrucht in het land; hard van buiten maar zacht van binnen. De Israëliër aanbidt zijn land, maar deze vaderlandsliefde stelt Israël niet boven andere landen. De Israëliër houdt van zijn land omdat hij er vrij is en niet omdat het beter sterker of groter dan welk ander land is. Hij van Tsahal, het Israëlische leger, omdat het hem beschermt, maar niet omdat hij door machtswaan bezeten is, ook al hebben critici sedert juni vorig jaar argumenten te over om Israël een „militaristische, imperia listische mogendheid" te noemen. Deze argumenten worden echter uit het verband van de bijzondere situa tie in het Midden-Oosten tegen Israël gehanteerd en klinken daarom zo ge loofwaardig. De Israëliër is geen militarist. Zoals Napoleon de dienstplicht uitvond zo heeft Israël, vóór communistisch Chi na een werkelijk volksleger op de been gebracht. De innerlijke onuitputtelijke kracht bron van Israël is tenach, het Oude Testament Bijbelonderwijs is op al le scholen onverbiddelijk het moei lijkste hoofdvak. Met de bijbel in de hand zoekt heel Is raël bewust naar de sporen van het verleden, naar de resten van de rij ken van koning Salomon en David, naar wat er bij de Klaagmuur ligt. Daarom is de archeologie de hobby van Israël en is het geen toeval dat da minister van Defensie, generaal Mosje Dayan tijdens opgravingen door zand werd bedolven en bijna stikte. Een scherf of munt uit het jaar 853 voor Christus smeed in de hand van een Israëliër de mystieke band met het verleden. Door de tijd heen schiet hij wortel in zijn land en daarbij is de bijbel zijn leidsman. De bijbel maakt Israël tot een Joods land, maar niet tot een fanatieke re ligieuze natie, ook al is het staatsbe stel theocratisch. De meerderheid van de Israëlische be volking is niet godsdienstig. Toch leeft Israël om historische redenen nog in het keurslijf, dat de rabbijnen de staat bij zijn geboorte hebben omgedaan. Scheiding van kerk en staat is in Israël nog niet in zicht. Zo lang Israël op dit punt bij de mo derne geschiedenis blijft achterlopen blijft de Israëlische maatschappij het stempel van religieuze dwang dragen. Oorspronkelijk was Israël een klassen loze maatschappij. Heel langzaam vormt zich echter een middenstand welke zich in Tel-Aviv in het noorden van de stad vestigt, waar luxueuze flats met verwarming, air-conditio ning en liften uit de grond schieten. Deze nieuwe klasse is „wit Israël", in tegenstelling tot „zwart Israël" dat wordt gevormd door de immigranten 'uit Azië en Afrika, die in Israël leer den lezen en schrijven, bijna de meerderheid van de bevolking uit maken, maar praktisch nog geen deel hebben aan het politieke of cul turele leven. Deze gekleurde tegenstelling is in feite een van Israëls grootste problemen ook al wordt het door de voortduren de oorlogsdreiging verdoezeld. Het is een cultuurprobleem van de eer ste orde, omc^t Israël een Europees land wil zijn. Ook al zegt Mosje Dayan dat de plaats van Israël in het Midden-Oosten is, daarmee be doeld hij een Westers Israël, dat ge associeerd lid wil zijn van de Euro pese Gemeenschappelijke markt. Het oplossen van deze innerlijke tegen stelling zou de vrede in het Midden- Oosten een stap naderbij brengen. Twintig jaar na het uitroepen van de staat Israël domineert de Joodse staat het Midden-Oosten. Tot drie maal hebben de Arabische legers het hoofd moeten buiten. Geen enke le overwinning heeft echter de vrede rtaderbij gebracht. Ken sterk Israël wordt door de Arabie ren als een bedreiging gevoeld. Aan Israël is het om in de komende twin tig jaar te bewijzen dat zijn militai re kracht de vrede dient; aan de Arabieren is het te erkennen dat Is raël bestaat, zodat Israëls vuist zich kan ontspannen. Van onze correspondent PARIJS De grote witte, en vooral dure, Mecedes-sportwagen van de heer Ernest Binder uit Nice was spoorloos. Al wekenlang. De politie had het zoe ken gestaakt, tot groot verdriet van d« verzekeringsmaatschappij, die moest betalen. Totdat gisteren de heer Binder een telefoontje kreeg van de politie, dat d« wagen terecht was en dat hij hem kon gaan halen in Mexico. De politie weet ook niet hoe de auto daar terecht is ge komen. Van onze correspondent PARIJS Een vakantie van vier we ken is gisteren in Frankrijk met alge mene stemmen bij de wet voor ieder een verplicht gesteld. Het is voortaan mogelijk om aan jonge arbeiders beneden de 21 jaar nog een vijfde vakantieweek te geven. Reeds 85 procent van de werkende Franse bevolking bezat het recht op vier weken vakantie.

De Vallei | 1968 | | pagina 9