Suriname exporteert kwaliteitsbananen Japan werkt hard aan zijn defensie Sherlock Holmes ereburger van Meiringen geworden S.D.-beulen veroordeeld Maand winnaressen Initidticj VUtl de Niet meer afhankelijk regering van de riJst Zoon van Kennedy opgebracht V-RAAD TEGEN PARADE Chinese leider in ongenade Tsjechen eisen goud terug Minder geld voor ruimtevaart Nasser kreeg 99% van stemmen Al Fatah-saboteurs gedood Oorlogsheld overleden Maar geen recht op vestiging Nazi-misdadiger staat terecht Ingebroken bij de Officier van Justitie van de week Afzet Klei Romantisch, vol afwisseling! Boeiend! Bladzijde na bladzijde. Een boek over het levendige leven van een huis. Met talloze kleurrijke ideeën over wanden. De wanden van uw woning. Vraag uw leverancier. Hij heeft '1 Het gloednieuwe Staalboek 1968 van Rath Doodeheefver met behang dat kleur brengt in uw leven. Kwaliteitsbe- hang dat boekdelen spreekt. Ereburger Belasting ZATERDAG 4 MEI 1968 Via de transportband bereiken de volle dozen de gereedstaande vracht wagens. MCLEAN (Virginia) De 12-jari- ge zoon David van senator Robert F. Kennedy, kandidaat voor de demo cratische presidetitschapskandida- tuur, is de vorige week door de po litie aangehouden, in verband met een incident dat op een weg bij het huis van Kennedy in McLean, een voorstad van Washington, heeft plaats gehad. David en een andere jongen werden naar het politiebureau gebracht op aanklacht van een autorijder, die be weerde dat de twee jongens stenen naar zijn wagen hadden gegooid. De jongens zijn later van het bureau gehaald, David door iemand van het personeel van de familie Kenne dy en de andere jongens door zijn ouders. De politie maakte geen werk van de zaak. De politie-commissaris zei dat de zelfde gedragslijn was gevolgd als met andere kinderen, die nog niets met de politie te maken hebben ge had. De politie hoopt in die gevallen dat de ouders de zaak met hun kin deren regelen. Senator Kenndy heeft een verkla ring uitgegeven, waarin hij zegt: „Het spijt me te moeten mededelen, dat een van mijn zoons met een an dere jongen de vorigew eek zaterdag in moeilijkheden zijn geraakt, toen mijn vrouw en ik niet thuis waren. Hij zit er erg mee in en heeft alle betrokkenen zijn verontschuldigingen aangeboden. Natuurlijk zullen hij en mevr. Kennedy op de daarvoor aangewe zen plaats verschijnen indien de zaak dit vereist". David is een van de tien kinderen van de Kennedy's. NEW YORK De Veiligheidsraad betreurt diep dat Israël op 2 mei 1968 een militaire parade in Jeruzalem heeft gehouden, daarmee voorbijgaand aan het besluit dat de raad op 27 april heeft genomen, zo luidt een resolutie die donderdagavond eenstemmig door de Veiligheidsraad is aanvaard. De raad was op verzoek van Jorda nië bijeengekomen. Het duurde vijfen- eenhalf uur voordat de leden het onder ling eens waren geworden over de tekst. De Arabische landen wilden dat de Israëlische regering werd veroor deeld, maar de V.S. en enige andere leden wilden niet zover gaan. Nadat de resolutie was aangenomen herhaalde de Israëlische afgevaardig de, Josef Tekoah, dat de parade geen enkel principe van het internationale recht heeft geschonden, geen nieuwe toestand heeft geschapen, geen men senlevens in gevaar heeft gebracht en niemand letsel heeft toegebracht. De Jordaanse afgevaardigde, dr. Moehammed El-Farra, verzocht de raad „de gekozen burgemeester van Jeruzalem", Roehi El-Khatib, aan te horen. Secretaris-generaal Oe Thant deelde mee, uit Jeruzalem vernomen te heb ben, dat de parade zonder incidenten is verlopen. ADVERTENTIE Mevr. 1'. Brik-Keuning, Patrij- zenhof 43, Amersfoort; Mej. C.M.H. van Staveren, Leidse- straatweg 19, Woerden; Mevr. A. Alberts-Wijderen, Straelse- weg 200, Venlo; Mevr. Bras, Thorbeckestraat 46, Kampen; Mej. D. v. d. Kolk, West-Side- linge 16 A, Overschie. Doe óók mee aan het 3 Ster- renspeLWin óók f 100.-.Vraag uw leverancierl Hij weet er alles vau! Elke veertien dagen vertrekken uit de havens van Suriname speciale bananen- schepen van de United Fruit Company. De bananen, „bacoven" zeggen de Surinamers, zijn afkomstig van eigen plan tages. De bananenproduktie zal in augustus van dit jaar zo'n omvang hebben aangenomen dat de bananenboten dan wekelijks van wal kunnen steken; de bananenexport steeg in de periode 1962 tot 1967 van 1600 tot 25.000 ton. Met de bananencultuur in Suriname werd pas in 1958 een serieus begin ge maakt. Toch is deze cultuur geen nieuw be grip voor ons overzeese rijksdeel. Al in de periode 1906-1914 werd 'n eerste po ging ondernomen. Aantasting van de aanplant door de zogenaamde Panama ziekte, deed echter het experiment mislukken en de United Fruit Compa ny, die samen met de regering de on derneming had opgezet, besloot haar in vesteringen stop te zetten. Pogingen vlak voor en vlak na de tweede we reldoorlog mislukten, omdat de over heid niet voldoende gelden op kon bren gen om het stichten van plantages voor particuliere ondernemers aantrekkelijk te maken. In 1958 pas meende de Surinaamse regering over voldoende financiële mo gelijkheden te beschikken om de bana nencultuur definitief van de grond te krijgen. De opkomst van de nieuwe cul tuur zou nieuwe mogelijkheden moeten bieden voor de Surinaamse landbouw. Rijst was tot dan toe vrijwel het enige landbouwprodukt dat werd geëxpor teerd. Voor de landbouwer brengt rijst echter betrekkelijk weinig op en boven dien veroorzaakt de verbouw ervan sei zoenwerkloosheid. De bananencultuur brengt meer geld op per beplante ha, schept meer werkgelegenheid en ver groot het exportpakket van agrarische produkten aanzienlijk. Uit praktijkerva ring in de jaren voor de oorlog en uit experimenteel onderzoek was gebleken dat de Cavendish variëteit Kongobana- nen redelijk geschikt zou zijn voor de Surinaamse bodem, mits deze goed zou worden geïrrigeerd en een goede pre ventieve ziektebestrijding ter hand zou worden genomen. De afzetmogelijkheden in het buiten land voor kwaliteitsbananen waren aan wezig. Wanneer eenmaal de rentabili teit van de bananenindustrie was bewe zen, zo redeneerde de regering, zouden de investeringen van grote ondernemin gen vanzelf komen. In 1958 werd in het district Nickerie een proefterrein van 80 ha bouwrijp ge maakt en beplant. De aanwezigheid van voldoende fris water voor irrigatie en nabijgelegen verschepingsmogelijkhe den deden de overheid juist dit terrein kiezen. De eerste resultaten waren zo gunstig, dat ook 89 ha in de Santo-Bo- ma polder werd beplant. In 1963 en 1964 besloot de Surinaam se regering resp. 2,8 en 2,6 miljoen Surinaamse guldens in de bananencul tuur te investeren. De produktie per hectare bleek namelijk veel hoger te liggen dan de geschatte 15 ton per jaar. Deze overheidsinvesteringen waren de eerste stap naar de ontwikkeling van een nieuw agrarische bedrijf. Suriname is het enige land ter we reld waar bananen overwegend op kleibodem worden geteeld. De irrigatie geschiedt via een netwerk van kanaal tjes tussen de zes tot acht meter bre de bedden. Bepaald niet ideaal voor de bana nenteelt is het Surinaamse klimaat: TOKIO Tsji Pen-yoe, die twee maanden geleden nog de ereplaats deelde met de communistisch Chinese leiders als lid van de zuiveringscom missie van madame Mao Tse-toeng, wordt ervan beschuldigd al een jaar bezig te zijn om te proberen het be wind omver te werpen. Tsji is uit de gunst en vermoedelijk sedert februari gezuiverd. Hij ver scheen niet op de 1 mei-viering in Pe king. Bijzonderheden van de beschuldigin gen tegen hem, zoals verzameld door de Rode Garde zijn nu in Tokio bekend geworden. De eerste beschuldiging is dat hij op 17 juli van het afgelopen jaar mate riaal verzamelde „tegen de vice-voor- zitter, Lin Piao, „voor deze misdaad", aldus de Rode Garde „moet hij tiendui zend maal ter dood veroordeeld wor den". Op een vergadering op 16 april „deed hij kwaadaardige aanvallen op voorzit ter Mao Tse-toeng en op het proleta risch hoofdkwartier onder leiding van Mao en gemene aanvallen op het held haftige Chinese volksbevrijdingsleger". In februari 1967 gaf hij zijn volgelin gen opdracht een onderzoek in te stel len op de verschillende ministeries „om te trachten belastend materiaal te verzamelen, waarmee hij premier Tsjoe En-lai en de vice premiers Li Foe-tsjoen, Li Hsien-nien en de minis ter voor Petroleum Yoe Tsjioe-li kon aanvallen". DEN HAAG Tsjecho-Slowakije heeft donderdag in een nota aan de Verenigde Staten opnieuw teruggave geëist van 18.433 kilo goud, dat in de tweede wereldoorlog door de Duitse be zetters werd geroofd en dat zich nu in de Verenigde Staten bevindt. In de door het Tsjechoslowaakse persbureau „Ce- teka" verspreide nota, noemt de rege ring in Praag het tot dusver door de Amerikaanse autoriteiten ingenomen standpunt onverantwoordelijk en on aanvaardbaar. De Verenigde Staten erkennen welis waar de aanspraken van Tsjecho-Slo wakije op de partij goud, maar stellen de teruggave afhankelijk van schade vergoeding voor de in Tsjecho-Slowakij genaaste Amerikaanse bezittingen. een regenval van 2300 mm (Nederland heeft gem. 715 mm) en twee natte en twee droge seizoenen, zijn zeer bevor derlijk voor de Cercospora plantenziek te. Preventieve plantenziektebestrijding is daarom van het grootste belang. Regelmatig wordt op het bedrijf de aan plant besnoeid; het ligt in de bedoeling binnen afzienbare tijd de jonge trossen te voorzien van een plastic omhulsel, waardoor de vruchten een betere be scherming krijgen tegen insektebeten. Interne kabelsystemen transporteren de bananen direct van de plant naar de verpakkingscentra. Hier snijdt m^n de trossen in „kam men". De kammen worden schoonge spoeld en in dozen verpakt naar de ba- nanensteigers vervoerd. Daar worden ze in koelruimten opgeslagen tot het koelschip arriveert. Reeds bij de eerste produktie van de aanplant kon maandelijks 240 ton ba nanen per KNSM naar Europa worden geëxporteerd. De Surinaamse overheid sloot in 1965 een contract met de United Fruit Co, waarbij deze zich verplichtte gedurende vijf jaar alle in Suriname geproduceerde bananen die aan de vastgestelde kwaliteitsnormen zouden voldoen, te kopen en te verkopen. WASHINGTON Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft het be drag, dat door president Johnson voor het begrotingsjaar 1969 voor ruimte vaart is gevraagd, met 339 miljoen dollar verlaagd en op 4 miljard dollar vastgesteld. Het is het vierde achter eenvolgende jaar dat er minder geld voor ruimtevaart wordt toegewezen. De helft van het geld, twee miljard dollar, zal worden besteed aan het Apolloprogramma voor een bemande ruimtevlucht naar de maan. Verschei dene leden van het Huis waarschuw den dat de V.S. gevaar lopen achter te raken in de ruimtevaart, door er minder aan uit te geven terwijl de Sovjets-Unie er meer aan besteedt. De besnoeiing betekent een overwin ning voor de republikeinen, die een verlaging met hetzelfde bedrag had den aanbevolen. De begroting moet nog door de Senaat worden goedge keurd. Wordt zij van kracht, dan zul len enige duizenden leden van het ad ministratieve ruimtevaartpersoneel ont slagen worden. CAIRO De Egyptenaren hebben met 99,89 procent van de stemmen hun goedkeuring gehecht aan een plan van presidentNasser, om de economische, politieke en militaire hulpbronnen van het land te mobiliseren „voor de vol gende slag tegen Israël", aldus werd door het ministerie van Binnenlandse Zaken bekend gemaakt. Donderdag werd door 450.478 perso nen gestemd. TEL AVIV Een Israëlische patrol- je heeft in een gevecht in de Negeb- woestijn 12 Arabische saboteurs ge dood, aldus heeft het leger vrijdag be kendgemaakt Volgens een woordvoerder maakten de Israëliërs contact met een groep ge wapende infiltranten bij de Kibboetz Neot Hakihar in het grensgebied met Jordanië. Een Israëli werd zwaar en een lichtgewond in het gevecht. Bij de lijken werden mijnen, Russi sche machinegeweren, handgranaten en explosieven gevonden. ADVERTENTIE ongelofelijke bestseller Elk behang van de R D fabrieken is uitgevoerd in Fixacolor kwaliteit TOKIO De Japanse defensie-in dustrie ondergaat een belangrijke her leving ondanks de krachtige pogingen van socialisten en pacifisten om de industrie onder controle te houden. Het ministerie van Defensie is van plan om in het fiscale jaar 1968 422.075 miljoen jen (ongeveer 1172 miljoen dol lar) uit te geven in de twee jaar van het defensieprogramma van Japan. Dat is een toeneming van negen pro cent boven het voorgaande fiscale jaar, dat op 31 maart eindigde. En het is 7,25 procent van de begroting van het land voor 1968, die door de Diet (de volksvertegenwoordiging) is goedge keurd. Het derde defensieprogramma be slaat vijf jaar en zal in totaal 2.340.000 miljoen jen (6.500 miljoen dollar) kos ten. Dat is ongeveer tweemaal zoveel als het tweede programma. In het kader van het nieuwe program ma zal het ministerie van Defensie de 250.000 man van de strijdkrachten uit rusten met 300 Nike-Hercules raketten en 216 HAWK raketten is 60 onderzee boot jagerverkenningsvliegtuigen, 10 transportvliegtuigen, 83 helikopters, 55 lesvliegtuigen en reddingsvliegtuigen, 56 schepen, waaronder 14 torpedoboot- jagers met geleide projectielen en vijf onderzeeboten, 280 tanks en 30 stuks luchtafweergeschut. Met veel zware industrieën zijn al contracten afgesloten en over andere contracten wordt onderhandeld, o.a. voor het nieuwe voornaamste Japanse gevechtsvliegtuig dat de f-104 moet ver vangen dat vanaf 1962 dienst heeft ge daan. De contracten hebben geleid tot felle concurrentie tussen Japanse en buiten landse firma's. Maar een Japanse in dustriële groep, de Mitsoebisji maat schappij, is de belangrijkste leveran cier voor de Japanse defensie. Vroeger bestelde Japan luchtdoelra ketten in de Verenigde Staten, maar sinds een verdrag, dat gesloten werd op 13 oktober 1967. mag Japan deze ra ketten in eigen land vervaardigen. SARASOTA. (Florida) Schout bij nacht Edwin C. Parsons (75) een held uit de twee wereldoorlogen en een uit blinker in het Lafayette-eskadron, is overleden in het ziekenhuis van Saraso ta. Hij is 75 jaar geworden. Toen wereldoorlog I was uitgebroken ging hij op weg naar Frankrijk als as sistent-veearts bij een paardentrans- port en voegde zich bij de vrijwilligers- eenheid van de luchtmacht die later het Lafayette-eskadron werd. In de jaren 1917 en 1918 voerde Par sons veel gevechtsvluchten uit en kreeg een aantal hoge Franse en Belgische on derscheidingen. Hij had ook een Ame rikaanse onderscheiding gekregen voor zijn heldhaftig gedrag in de Stille Oce aan in de tweede wereldoorlog. MEIRINGEN (Zwitserland) De han dige Zwitsers hebben gisteren Sher-' lock Holmes plechtig vermoord en hem vervolgens voor altijd tot het le ven teruggebracht. Twee levensgrote marionetten, voor stellende de beroemde Britse speur der en diens doodsvijand, professor Moriarti, „de Napoleon van de mis daad" z(jn over de rand van een af grond in de waterval van Reichen- bach geslingerd. Dat was het werk van een Zwitsers toeristenbureau, bedoeld als eet» re constructie van het beroemde „ge vecht op leven en dood" tussen bei de mannen, zoals het door de schep per van Sherlock Holmes, Sir Arthur Conan Doyle precies 76 jaar geleden op 4 mei 1891 is beschreven. De openbare mening kon zich met dood van de grote speurder niet ver enigen en dwong door verontwaar digd te reageren de schrijver, zijn held te doen herleven, hetgeen hij deed door te schrijven, dat Holmes „door een wonder ontsnapt" was aan het kolkende water en de rotsen in de waterval. De nabijgelegen stad Meiringen heeft het nog iets beter gedaan en Sher lock voorgoed doen herleven, door hem tot ereburger te benoemen in de persoon van Sir Paul Gore Booth, de chef van de Britse diplomatieke dienst. Aan dit ereburgerschap zitten een aan tal voorrechten vast, nl. een koste loos verblijf van twee weken te Mei- ringen, met inbegrip van knippen en scheren tijdens zijn verblijf, koste loos rijden in „paardentaxi's" en een abonnement voor het leven op het kabelbaantje naar de waterval van Reichenbach. Sir Paul speelt deze week voor Sher lock Holmes in een historische op tocht van door Doyle geschapen figu ren in Zwitserland, in kostuums van de negentiger jaren ter herdenking van de 77-ste verjaardag van het do delijke gevecht. En om te waarborgen, dat niemand de heer Sherlock opnieuw probeert de dood aan te doen, vereeuwigt de stad haar aanbod door het ereburger schap beschikbaar te stellen voor ie dereen, die door het Sherlock-Hol- mes-genootschap te Londen wordt aan gewezen, om de rol van de beroem de speurder te spelen. Alvorens een gedenksteen te onthullen bij de waterval, waar Sherlock Hol mes tijdelijk is gestorven, heeft het gemeentebestuur van Meiringen, Sir Paul tot eerste ere-Sherlock-Holmes gemaakt. In de benoemingsoorkonde wordt hij vermeld als: Voornaam: Sherlock, Geboren: 6 januari 1854 (114 jaar oud), Vader: Cherringford Vernet Holmes, Moeder: Jane Adelaide Altament, Geboorteplaats: Ilkley (Yorkshire), Beroep: particulier detective, Huisadres: 221 Baker Street, Londen. Hierop volgt de tekst: „Hierbij maken wij bekend en verkla ren wij, dat de titel van ereburger door de gemeente Meiringen-Reichen- bach is verleend aan de heer Sher lock Holmes met alle bijzondere voorrechten en dat deze dag, de eer ste mei 1968, is geproclameerd tot de Sherlock-Holmes-dag van Meirin gen". Een en ander zal evenwel de ere- Sherlock-Holmes niet in staat stellen, zich blijvend in Zwitserland te vesti gen en van de aldaar geheven lage inkomstenbelasting te profiteren. Wij zijn vastbesloten, Sherlock in le ven te houden", zei een gemeentelij ke functionaris, „maar ik ben bang, dat, het, als we beginnen te praten over dingen zoals verblijfsvergun ning en inkomstenbelasting nog al moeilijk zal blijken, de Zwitserse fe derale politie ervan te overtuigen, dat hij werkelijk Sherlock Holmes heet". MUNSTER, Na een proces van ruim twee jaar, zijn vrijdag in Mün- ster drie voormalige leden van de Duitse „Sicherheitsdienst" (SD) in Stanislowa (Poleh) tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld wegens hun aandeel in de moord op 120.000 joden en leden van de Poolse intelligentsia in Oost-Galicië. Acht verdachten kre gen gevangenisstraffen variërend van vier en een half tot negen jaar. Drie verdachten werden vrijgesproken en in een geval concludeerde de recht bank tot ontslag van rechtsvervolging. In het middelpunt va nde behande ling van de zaak, die op 18 april 1966 was begonnen, stonden de gebeurtenis sen op de „bloedzondag" van 12 ok tober 1941, toen in Stanislowa ongeveer 12.000 Joodse Polen en Hongaren wer den doodgeschoten. Het hoofd van het SD-bureau in Stanislowa de nu 58-jari- ge Hans Krüger, werd door getuigen vergeleken met Nero, de Romeinse kei zer die berucht is geworden door zijn wreedheid. Hij kreeg levenslang, tot welke straf ook de 67-jarige Heinrich Schott en de 60-jarige Ernst Varchim werden veroordeeld. HAMBURG In Hamburg is een proces begonnen tegen de voormalige SS-Untersturmführer en politiefunctio naris Wilhelm Rosembaum, die wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan moord op meer dan 150 Poolse Joden. De 53-jarige Rosenbaum zou van mei 1942 tot januari 1943 in Bad Rab- ka, als lid van de Sicherheitspolizei op eigen initiatief opdracht hebben gege ven tot het doodschieten van 200 Jo den en zelf ook enige slachtoffers heb ben gedood. Onder de slachtoffers bevond zich volgens het openbaar ministerie ook een vier leden tellende familie Rosen baum, die wegens de overeenkomst van naam door de beklaagde eigen handig gedood werd. UTRECHT Donderdagavond is in gebroken in de woning van de Utrecht se officier van justitie mr. F. G. Wüs- tenberg in de Handelstraat. Alle ka mers werden doorzocht. Uit een bureau in de studeerkamer werd f 550,uit een geldkistje geroofd. In de slaapka mer vonden de inbrekers nog ongeveer f 300,in een toilettafel. De indringers zijn waarschijnlijk de verlaten woning gekomen door een raampje in de voordeur te forceren. Fietser aangereden door mil. vrachtauto ROOSENDAAL Bij een verkeers ongeluk op de Rondweg in Roosendaal is de 23-jarige A. de Jonge uit Stan daardbuiten om het leven gekomen. De heer De Jonge werd aangereden door een militaire wagen, die deel uit maakte van een kolonne. Een deel van de kolonne was de verkeerslichten ge passeerd, toen deze op rood sprongen. Een groep fietsers, onder wie de heer De Jonge, reed het kruispunt over, terwijl de kolonne nog het kruispunt overstak. De heer De Jonge werd door een van de wagens aangereden en overleed ter plaatse. Tn de maand sinds president Johnson van koers in Viëtnam veranderde, wijzen zijn oorlogs- en vredesstappen op het principiële besluit om de Ame rikaanse verwikkeling in het conflict zo volledig en zo snel mogelijk te ver minderen. De president lijkt twee lijnen te volgen. De ene is er op gericht om door een vredesregeling met Noord-Viëtnam een weg te vinden een einde aan de oorlog te maken. Maar de afgelopen maand, die begonnen is met de door Johnson op 31 maart afgekondigde beperking van de bombardementen en zijn aanbod tot vredesonderhande lingen, heeft aangetoond, dat zelfs de keuze van de plaats waar men elkaar gaat ontmoeten een lang en verve lend proces kan zijn, dat de verwach ting inhoudt, dat de eventuele eigen lijke vredesonderhandelingen op zijn best langzaam zullen zijn, terwijl het ook niet uitgesloten is, dat noch John son, noch diens opvolger, er in zal sla gen om door middel van onderhande lingen een einde aan de oorlog te ma ken. De tweede lijn die Johnson volgt Is er op gericht om Amerika in toenemen de mate te ontlasten van de oorlog voering, deze taak meer en meer aan de Zuidviëtnamese regering over te dragen en deze meer verantwoorde lijk te stellen voor haar eigen voort bestaan en veiligheid. Op een zeker ogenblik zou dan een begin kunnen worden gemaakt met vermindering van de Amerikaanse troepen in Zuid- Viëtnam. Intussen is de Amerikaanse regering verstoord over de grote aanvoer van troepen en voorraden door Hanoi naar Zuid-Viëtnam, welke sinds de bom bardementen stopten aan de gang is. JOHNSON wachten en hopen Washington beweert, dat de afgelo pen maand ongeveer 10.000 autoladin gen aan troepen en goederen naar het zuiden zijn gegaan, wat 25 pro cent meer is dan het recordpeil van december en januari. Zodoende gaat de algemene verwach ting, dat Parijs eventueel als compro mis uit de bus zal komen voor het houden van voorbesprekingen, ge paard met bezorgdheid over de vraag, wat Johnson denkt te doen met de bombardementsbeperking, in dien Hanoi voortgaat met zijn grote re militaire activiteit. Gezien zijn be sluit om zich niet herkiesbaar te stel len, blijven Johnson nog negen maan den als president over, en niemand die een hoge positie in Washington bekleedt meent, dat hij veel kans heeft om in die tijd een vredesover eenkomst te sluiten. Wat hij daarom feitelijk doet, is om voor zijn opvolger een reeks van keu zen met betrekking tot de Viëtname- se politiek in het volgend jaar voor te bereiden, waarbij terugtrekking het ene uiterste is en militaire esca latie het andere. TToe deze tweeledige koers zich de eerstkomende maanden zal ontwik kelen hangt in grote mate af van wat er in Viëtnam gebeurt met de oor log zelf, met Hanoi's diplomatieke ma noeuvres en met de aanvaarding door Saigon van de verantwoordelijkheid. President Ngoejen van Thieu van Zuid- Viëtnam en zijn medewerkers zullen moeten begrijpen, dat zij naar de maatstaven van de Amerikaanse po litiek in tijdnood kunnen komen. Het volgend jaar bestaat de kans, dat zij van een nieuwe president in Washing ton veel minder Amerikaanse steun krijgen en dat er een verandering van het Amerikaanse beleid plaats heeft, welke nog radicaler kan zijn dan waartoe Johnson het initiatief heeft genomen. Kennelijk zich afzettend tegen die mo gelijkheid, heeft vice-pres. Ngoejen Cao Ky zondag verklaard, dat Zuid- Viëtnam geen vredesregeling met Ha noi zal steunen, „die ons dwingt ons aan de communisten over te geven..." Ook Noord-Viëtnam heeft een dilemma: is het beter om in de onmiddellijke toekomst een vredesregeling te tref fen met Johnson, met een aftreden de president dus, die openlijk alle po litieke ambitie heeft opgegeven, of is het beter dit te doen met een opvol ger, waarover thans onmogelijk te zeggen is wie het zal worden. Hoe Hanoi dit beoordeelt is onbekend. Maar wat de Noordviëtnamezen de afgelopen maand hebben gedaan, wordt in Washington gezien als een aanwijzing voor hun manier van den ken en voor wat ze waarschijnlijk gaan doen. Hierin nu hebben de Ame rikaanse autoriteiten geen steun ge vonden voor de hoop, welke ze wel eens hebben gekoesterd, dat er voor het eind van het jaar door onderhan delen een compromis zou worden bereikt. nToch is de reactie van Hanoi op John- son's initiatief van 31 maart verras send genoeg geweest om de toekomst onzeker te maken. De grootste ver rassing in het begin was de snelle in stemming van Hanoi om contact te hebben. Die kwam op 3 april en zo on verwacht, dat het Johnson en zijn ad viseurs verscheidene uren kostte om tot hun volgende stap te besluiten. Zij hadden gedacht dat het een paar we ken zou duren, voordat Noord-Viët nam de uitnodiging van Johnson zou hebben verteerd. Een paar uur nadat de Noordviëtnamezen hadden gezegd dat zij tot contact bereid waren, maak te Johnson bekend, dat ook de Ver enigde Staten hiertoe bereid waren. Deze uitwisseling van openbare ver klaringen was het begin van de lange de plaats, die thans definitief Parijs zal zijn.

De Vallei | 1968 | | pagina 5