Furieus spelende Jan Hajer maakte het Santa na moeilijk Uitslagen Davis Cup Spanjaarden zijn lang niet gerust er nog op Massasprint in Vuelta Zwemcoach Rob Kerkhoven gunt het NOC bedenktijd Vaandrig van Asselt bij wedstrijden van KOS op drie onderdelen Sporttoto Zweden-Rhodesië werd uitgesteld sterkste RUDIALTIG LEIDT Basketballselectie Brazilië pakt doping-probleem aan Damkampioenschap van gemeente Ede Palle Lykke en Billy Holmes uit R'damse zesdaagse Stand na eerste dag 1-1 Strijd om Pele Als een panter Selectie volleybalteams Argumenten Optimisme Niet binden Heel streng Wegens heftige betogingen Ede heeft rustdag Piet de Bruin- toernooi op 15 juni in Ede Harskampers naar cross in Markelo Rijdt niet met een glaasje want u bent het haasje Testament voor de katten Nieuwe brug in Maastricht Sovjet-Unie-Griekenland Engeland-Frankrijk Oostenrijk-Zuid-Afrika W.-Duitsland-Zwitsedand Tsj.-Slowakije-Brazilië Italië-Hongarije België-Polen Bulgarije-Turkije Luxemburg-Noorwegen Finland-Portugal Zuidslavië-Nw-Zeeland Studenten ZATERDAG 4 MEI i 968 VALENCIA Met stijgende onrust hebben de weerga loos meelevende tennis-afecionado's van Valencia vrijdag, op de openingsdag van de Davis Cupwedstrijd Spanje Nederland, moeten aanzien hoe het in hun ogen van wei nig faam voorziene tweeltal Tom Okker-Jan Hajer zowaar een ernstige bedreiging vormde voor de al jaren bestaan de Spaanse Davis Cup-reputatie. Na de eerste dag zijn de kansen nog volkomen open (11), nadat Hajer, zoals mocht worden verwacht, tegen de Spaanse sportman van het jaar Manoio Santana de weg van de zwakste had moeten inslaan met A6, 79, 36 en Tom Okker met meer overmacht dan de cijfers, 75, 63, 75, doen vermoeden, Spanjes tweede man, Juan Gisbert versloeg. Twee drie-sets-partijen, waarbij gezegd moet worden, dat Hajer tegen Santana. bij de stand 5—2 in de tweede set op zijn eigen opslag, niet minder dan vijf setpunten kreeg en de Spanjaard bij het tweede daarvan met een geluk kige netbal goed wegkwam. Anders had hij voor 't eerst sinds jaren in z'n Davis Cuploopbaan tegen 'n Europese te genstander een set moeten afstaan. Daarnaast had Hajer in de eerste set op det stand 44 en 1530 op de service van Santana ook al een kans op een vrijwel beslissende doorbraak gehad. In Tiflis heeft de Sovjet Unie een ach terstand van 0-1 opgelopen tegen Grie kenland. Nicolas Kalogeropoulos ver sloeg Tomas Lejoes in het eerste enkel spel met 8-10, 6-4, 6-4 en 6-1. De hoge temperatuur in Tiflis bleek vrijdag vooral een handicap voor de blonde Russische speler. Aan de warmte kwam plotseling eei. einde door een verschrik kelijke onweersbui, waardoor het twee de enkelspel tot vandaag moest worden uitgesteld. Op het moment dat de par tij werd afgebroken had Aleksander Me- treveli een voorsprong van 6-2, 1-2 op Pericles Gavrilidis. Engeland heeft in Bournemouth een beslissende voorsprong van 3-0 geno men in de wedstrijd tegen Frankrijk. Net als in de beide enkelspelen hadden Bobby Wilson en Mark Cox ook in het dubbelspel vijf sets nodig om hun Fran se tegenstanders te verslaan. Wilson en Cox wonnen met 1-6, 6-2, 3-6, 6-4, 7-5 van Patrick Beust en Daniel Contet. In Linz heeft Zuid-Afrika, vorig jaar met Spanje winnaar van de Europese zones, een voorsprong van 2-0 genomen op Oostenrijk. In twee enkelspelen haalden de Oostenrijkers in totaal slechts twaalf games. De uitslagen van de enkelspelen van vrijdag: Detlef Herdy-Ray Moore 1-6, 2-6, 4-6; Dieter Schultheiss-Bob Hewitt 1-6, 1-6, 3-6. Na twee enkelspelen heeft West- Duitsland vrijdag in Freiburg in de ont moeting tegen Zwitserland een voor sprong van 2-0. Wilhelm Bungert ver sloeg Thedy Stalder met 6-4, 6-2, 7-5 en Ingo Buding zegevierde over Dimetri Sturdza met 10-8, 6-1, 6-8, 6-1 In Praag heeft Tsjecho Slowakije een voorsprong van 1-0 genomen in de wed strijd tegen Brazilië. Jan Dodes won in vier sets (6-2, 6-3, 3-6, 7-5) van Thomas Kocht In Cagliari heeft Italië zich geplaatst voor de tweede ronde van de Europese zone door een beslissende voorsprong van 3-0 te nemen in de wedstrijd tegen Hongarije. Nicola Pietrangli en de in Australië geboren Martin Mulligan won nen met 7-5, 9-7, 2-6, 11-9 van Istvan Gulyas en Andres Szikszay. In de twee de ronde komt Italië uit tegen Mona co, dat Ierland heeft uitgeschakeld. België heeft in Brussel een voor sprong van 1-0 genomen in de wedstrijd tegen Polen. Drossart versloeg Lewan- dowski in het eerste enkelspel met 6-2, 6-4, 5-7, 2-6, 7-5. In Sofia heeft Bulgarije op de eerste dag van de wedstrijd om de Davis Cup slechts acht games in twee enkelspelen aan Turkije behoeven af te staan. Bul garije nam een voorsprong van 2-0 door de volgende partijen: Yachmarov - Aidin 6-2, 6-3, 6-1; Velev - Koersoi 6-0, 6-0, 6-2. Noorwegen heeft in Luxemburg het eerste enkelspel van de wedstrijd tegen Luxemburg gewonnen. Prydhz (Noorw.) - Brasseur (Lux.) 6-2, 8-6, 6-4. In Helsinki zijn Finland en Portugal op de eerste dag niet verder gekomen dan een enkelspel. Pekke Petersen (Finl.) won met 3-6, 6-2, 7-5, 3-6, 6-4 van Alfredo Vaz Pinta. Het tweede en kelspel, tussen Tarmo Jokinen en Joac Lagos werd bij de stand 5-7, 7-5, 2-2 ge staakt wegens duisternis. Zuidslavië en Nieuw Zeeland zullen in Belgrado ook het tweede enkelspel nog moeten voortzetten. Jovanovic en Fair- lie staakten in de schemering hun duel op de stand 2-6, 7-5. Het eerste enkel- werd door Zuid-Slavië gewonnen, Fra- nulovic sloeg Parum met 5-7, 7-5, 6-1, 6-3. RIO DE JANEIRO Edson Ar an tes do Nascimento, beter bekend als Pele, staat voor een dilemma. Zijn vereniging FC Santos wil hem niet afstaan voor het Brazilaanse voetbal elftal, dat in juni enige wedstrijden moet spelen. De Zuidamerikaanse top club heeft namelijk een reis naar Europa op zijn programma staan en heeft daarvoor al contacten met di verse bekende clubs gelegd. Santos zonder „de Zwarte Parel" is echter veel minder waard dan San tos „met". En dat weten de bestuurs leden van de Braziliaanse topclub maar al te goed. Vandaar hun verzoek aan Pele om de uitnodiging van het Brazilaanse elftal af te slaan en mee te gaan naar Europa. Pele heeft nog niet beslist, maar zowel bij Santos als bij de Braziliaanse voetbalbond wacht men met spanning af. Okker damde het geweld, dat Gisbert in de eerste games ontketende, be kwaam in en kwam ondanks de lange eerste en derde set niet in moeilijkhe den. Deze resultaten hebben de Span jaarden in ernstige mate verontrust. De voorspellingen, die aanvankelijk nogal zorgeloos werden uitgesproken, zijn bescheidener geworden. Zelfs het dubbel Santana - Arilla, dat stellig van wereldklasse is, levert geen zekerheid op voor het tweede Spaanse punt. De service een van de kardinale punten in het dubbelspel was vrijdag van de beide Nederlanders bijzonder indruk wekkend. Hajer sloeg weliswaar zijn eerste ser vices lang niet altijd in, maar hij scoor de toch tien aces. Okker haalde er ne gen. Santana maakte er slechts twee en Gisbert, die vandaag niet in actie komt, sloeg er zeven. Davis Cup-aanvoerder Hans van Dal- sum heeft voor het dubbelspel Okker en Hajer opgegeven. Maar hij behoudt tot een uur voor de aanvang van de wedstrijd het recht een wijziging aan te brengen. Het is niet geheel uitgeslo ten, dat hij alsnog zal besluiten Evert Schneider op te stellen en Hajer te spa ren voor het laatste enkel spel van zon dag, tegen Gisbert. Als Okker inderdaad zijn stijgende vorm kan waarmaken door een over winning op Santana, kan de laatste par tij van beslissende betekenis zijn, aan genomen dat Nederland het dubbel ver liest. Maar zoals gezegd, ook dat staat nog lang niet vast. Onder de ogen van de zeer geïnteresseerd toekijkende prinses Irene en haar echtgenoot heeft Neder land mogelijkheden geschapen Spanje, dat in 1965 en 1967 doorstootte tot de challengeround, in de eerste de beste ronde uit te schakelen. Wie een derge lijke gedachte voor de aanvang van de ze ontmoeting had uitgesproken, zou voor een dromer zijn uitgemaakt. Maar in de tennissport kunnen dromen tot realiteit worden, want het verschil tus sen winst of verlies kan liggeen in het wel of niet gelukken van een enkele slag. JAN HAJER Zo'n moment kwam voor Hajer bij 5-2 in de tweede set van de wedstrijd tegen Santana. Intelligent, koelbloedig vertragend, had hij zich tot gelijke hoog te opgewerkt met de grote Spanjaard. Zijn lob was voor de moeilijk bewegen de Santana een gevaar geworden om voortdurend attent op te zijn, zijn dropshots en stopvolley's waren niet te veronachtzamen. Natuurlijk maakte Hajer fouten, vrij veel fouten zelfs. èZoiets moet normaal geacht worden voor iemand, die internationaal als een pleziertennisser geldt. Maar Santana speelde ook verre van foutloos en werd zelfs overklast op het punt van de veld- dekking, hetgeen gewoonlijk als zijn sterkste kwaliteit wordt aangeduid. Ha jer schoot als een panter van voren naar achteren, van links naar rechts. Geen bal zo scherp geplaatst of hij liep erop. Santana werd zelfs gedwongen zeer op de man te spelen om de gevaarlijke vollevs van Hajer op de vleugels te beperken. Het was tenslotte de routine, die het won van de pure inzet. Maar uit het applaus, dat de robuuste Neder lander bij het verlaten van de baan begeleidde, bleek duidelijk, dat het Spaanse publiek waardering had voor de tegenstand, die de Nederlander bij na twee uur had geboden. En toch wa ren de laatste games duidelijk de min ste, die Hajer speelde. Het uiteindelijk verlies van de tweede set na een voor sprong van 5-2 en vijf setpoints op de eigen service en nog vier kansen op nieuwe doorbraken hadden het vuur gedoofd. Ineens voelde hij de onbarm hartig brandende zon en toen hij in het begin van de derde set zich ver stapte en geforceerd ging lopen, was het snel gedaan. Santana beslechtte de partij zoals een waar kampioen be taamt. Als er iets ten nadele van Ha jer moet worden gezegd, en dat is met de inzet waarmee hij speelde zeer moeilijk, is het dat hij op de beslissen de momenten de opbouw van zijn spel verwaarloosde. De gedachte aan een mogelijk succes tegen een van de allersterkste spelers ter wereld verlamde hem. Maar dat is nu eenmaal meestal het lot van de in ternationaal onervarenen. En onerva ren was Hajer, als men bedenkt, dat, afgezien van de Davis Cup-voorberei dingen, hij vorig jaar augustus zijn laatste wedstrijd tegen een buitenlan der speelde. De partij van Gisbert en Okker kan op dezelfde manier worden gekarakte riseerd, zij het dat het hier de Neder lander was, die het spelbeeld bepaalde. In de eerste partij had Santana op rus tige wijze een begin van partijdigheid bij zijn al te enthousiaste landgenoten-1 lijnrechters de kop ingedrukt. Okker re gelde zelf de twistpunten. Hij reageer de als men zijn tegenstander te non- rechte het voordeel gunde met nieuwe ballen te beginnen en stak een hand op als Gisbert serveerde bij de keren, dat het rumoer op de tribunes nog niet was bedaard. Kortom, Okker regelde het wedstrijdverloop op een wijze, zoals men hem nog nooit in Nederland heeft zien doen. Daarnaast hield hij ook het spel stevig in handen. Gisbert is voorwaar geen figurant in het Davis Cup-gebeuren. Het vorig jaar won hij achtereenvolgens van de Roe meen Nastase, de Russen Lejus en Me- treveli en de Ecuadorianen Guzman en Olvera alvorens hij in de tweede inter- zone-finale tegen Zd.-Afrika vrij onver wacht aan de kant werd gezet. Maar te gen Okker kon hij niet op. De fors gebouwde Spanjaard heeft er alles aan gedaan. Na 03 voor Okker in de eerste set brandde hij los met een bombardement van services en smas hes, dat hem, zonder dat Okker een fout maakte, op 5—3 bracht. In voorgaande jaren zou de tengere Haarlemmer nerveus zijn geworden. Maar nu niet meer. Hij antwoordde met een love-game, forceerde een door braak met slechts één slag tegen en greep de set. Van dat moment is zijn zege geen moment meer in gevaar ge weest. Het was slechts een te grote ont spannenheid van de rijde van de Ne derlander, die de partij langer deed du ren dan noodzakelijk was. Gisbert had het voordeel, dat het met het vallen van de avond killer werd en hij zijn aangetaste krachtenreservoir kon aan vullen. Maar Okker had steeds een ant woord op de acties van de Spanjaard. Daardoor kreeg de derse set een betrek kelijk eenzijdig verloop. Okker door brak de service van rijn tegenstander, maar kon bij 12 en 45 zijn eigen op slag niet houden. Onder enorm gejuich werd het 55. Een nieuwe, overtuigen de doorbraak van Okker volgde en op eigen service forceerde hij op 4015 twee setpoints. Evenals Santana had hij voldoende aan het eerste. De wedstrijd werd door Gisbert als volgt gekarakteriseerd: „Dit is de zevende keer, dat ik tegen Okker speel de. De eerste drie wedstrijden heb ik gewonnen, daarna heb ik steeds minder in te brengen gekregen. Ditmaal werd ik overklast, hoewel ik zonder twijfel beter speelde dan in de jaren dat ik van hem won". Gevraagd naar zijn opi nie omtrent de afloop van het treffen SantanaOkker op zondag was zijn antwoord: „Santana zal, hoe dan ook, winnen, maar het wordt een partij om nooit te vergeten. Daar kan men zeker van zijn". ALCAZAR DE SAN JUAN De negende etappe van de Vuelta is in 'n Epaanse overwinning geëindigd. Jose Maria Errandonea bleek de snelste sprinter uit een groepje van 31 ren ners. Deze groep had een voorsprong van ruim elf minuten op een tweede groep van ongeveer 30 renners. In de eindsprint eindigde Jan Janssen op de vijfde plaats. Rudi Altig heeft de leiderstrui her overd. Altig heeft vijf seconden voor sprong op de Westduitser inliep door seconden op de Westduitser inliep door de bonificatie van zijn tweede plaats in de negende etappe. De uitslag van de negende etappe, 226 kilometer van Almansa naar Alca zar de San Juan, luidde: 1. Jose Maria Errandonea (Sp.) 5 uur 53 minuten, met tijdsvergoeding 5.52.20; 2. Wright (GB) 5.53.00, met tijdsvergoe ding 5.52.40; 3. Adorni (It); 4. Perez Frances (Sp); 5. Janssen (N); 6. Saez (Sp.); 7. Altig (W.-Dld.); 8. Peffgen (W. Did) en een groep van nog 23 renners in 5.53.00 32. Santamarina (Sp) 6.04.20. Een pelo ton van ongeveer 30 renners kwam in de tijd van 6.04.23. Het algemeen klassement na de ne gende rit is: 1. Altig (W.Dld) 35 uur 29 minuten en 57 seconden; op 5 seconden: 2. Wright (GB); op 39: 3. Janssen (Ned), op 46: 4. Momene (Sp); op 49: 5. Jose Maria Errandonea (Sp); op 1 minuut 24 sec.: 6. Aimar (Fr); op 1.34: 7. Peffgen (W. Did); op 1.35: 8. Gimondi (It); op 1.37 9. Denti (It); op 1.38: 10. Vidament (Fr.). AMSTERDAM De Nederlandse basketballploeg, die zondag 4 mei (in Heerlen) en dinsdag 7 mei (Zwolle) te gen Tsjecho Slowakije speelt, bestaat uit de volgende spelers: Ton van der Kroon (Landlust), Lex Kroder (Flamin go's), Ed Jager (Flamingo's), Peter Rijsewijk (Landlust), Karei Vrolijk (Herly), Ton Bot (Blue Stars), Frank Kales (Flamingo's), Ruud Harrewijn (Rotterdam Zuid), Peter de Jong (Bona Stars), Rob Boogaard (SVE), Harry Kip (Treffers) en Cees Kassteen (Blue Stars). De Nederlandse (dames), die van 9 tot en met 12 mei, aan een toernooi in de Poolse hoofdstad Warschau, zal deelnemen, is als volgt samengesteld: J. Witte, W. van Drooge, E. de Groot en E. v. d. Heyden (allen AMVJ), G. Schouten (Blue Stars), R. de Vries (Am stelveen Zuid), T. Hoek (Rotterdam Zuid), B. Vonkeman (White Stars), H. van Wijk (Agon) en H. Nolting (Herly). DEN HAAG Het Nederlandse da mesvolleybalteam. dat op 10 mei uit komt tegen België en van 20 tot 27 mei deelneemt aan de Westeuropese kam pioenschappen in de Italiaanse plaats Florence, zal bestaan uit de volgende speelsters: P. de Roo, H. Blanken- van Gullik, H. Wijnands, A. Snuverink, J. Pranger, T. Verdij sseldonk, A. Epping, J. de Dekker, A. de Vries, T. Grunne- kemeijer, H. Karsten en M. v. d. Berg. Voor het Nederlandse herenvolley balteam, dat op 10 mei in Voorburg eveneens tegen België aantreedt, zijn de volgende spelers uitgenodigd: Aal- bers. Groen, De Hond, Jansen, Lodder, Onnes, Tinga, Trompetter, Valkenburg, Veldhuis, Vermeulen en Wassenaar. UTRECHT Voortvarende zwemcoach Rob Kerkhoven (31), voorvechter van een vroege selectie met het oog op de Olympische Spelen, kondigde in het najaar van 1967 aan, dat hij na 't zeslandentoemooi te Stockholm (20-21 april) „een eerste definitieve selectie" begeerde. Uitgangspunt: „Het zekere gevoel, het vertrouwen uitgesproken door een vroegtijdige selectie vormt een grote bij drage tot het zich definitief richten op Mexico". Coach en bond hebben nu via een rapport een stevig contact gelegd met het Nederlands Olympisch Comité, waarover Kerkhoven zich bij voorkeur in stil zwijgen hult. „Dat is een kwestie van procedure, waarmee het bondsbestuur en NOC in de eerste plaats te maken hebben". De verwachting lijkt gewettigd dat de coach zo'n tien namen pikte uit de selectie, waarmee hij zes weken door Oost-Europa trok. Kerkhoven, diplo matiek: „Die interpretatie kunt u ma ken aan de hand van de cijfers en ik kan wel zeggen dat ik mijn eerste de finitieve keuze heb gemaakt op grond van die cijfers". Het wachten is nu op een beslissing van het NOC, dat niet ten onrechte van mening is dat een zo vroege aanwijzing voor Mexico prece denten schept. Argumenten van Kerkhoven: „Ik ge loof dat er weinig bonden zijn die het NOC nu al een zo uitgebreide informa tie kunnen bieden over de betrokken sportlieden". En: „Wat de zwemsport betreft heb ik de archieven bekeken wat laat aangewezen zwemmers en zwemsters sinds de Spelen van 1948 hebben gepresteerd. In ongeveer tach tig procent van die gevallen hebben zij hun uitzending niet waargemaakt". In een gestencild rapport van dertig bladzijden uniek document, een soort beginselprogramma werkte Kerkhoven enkele maanden geleden zijn plannen uit. Opvallend stukje tekst: „Indien vroegtijdig een defini tieve selectie mogelijk is kan tijdens het zomerprogramma een volledig ac cent gelegd worden op de training, gericht op Mexico. De summier ge plande zomerwedstrijden Nederiand- Groot-Britannië-Tsjechoslowakije (20 21 juli) en nationale kampioenschap pen (30 juli4 augustus) vormen tus senstations waarop de deelnemers ge test worden op hun prestatievorderin gen. Een emotioneel geladen wedstrijd waarop Mexico verdiend moet worden zal slechts bij hoge uitzonderingen wen selijk rijn". de ploeg rondloopt met twijfels beïn vloedt dat de prestaties van de ande ren nadelig". De werkwijze en dus ook een vroege selectie die de zwemcoach voorstaat is gebaseerd op mogelijkhe den en onmogelijkheden, die in ons land bestaan. Hij zegt: „De Amerika nen, die uit een miljoen wedstrijd- zwemmers putten, kunnen het zich nu eenmaal permitteren een hele late se lectie te maken. Ter plaatse, tijdens de Spelen dus, kunnen rij bijvoorbeeld voor een estafetteploeg rustig kiezen uit twaalf mensen en zij presteren het dan ook om vier dagen voor de start de definitieve selectie te maken. Zoiets kan bij ons niet." Nu de tijd waarop het NOC zich zo langzamerhand moet uitspreken over die gewenste eerste selectie is aange broken licht Rob Kerkhoven in zijn Utrechtse flat toe: „Ik wil het NOC niet binden aan een bepaalde termijn, maar ik ben er wel van overtuigd dat de intussen opgemaakte voordracht op de juiste waarden wordt getaxeerd". Kerkhoven wil dit in verband met grote stelligheid de geruchten dat er op dit punt een conflict zou groeien tussen coach, bond en NOC tegenspre ken. „Directeur Paulen en vooral de heer Dokkum, chef de mission voor Mexico, hebben mij juist nogal gesti muleerd in mijn plannen." Hij wenst daarnaast mogelijkheden op misverstanden uit de wereld te hel pen: „Men moet vooral niet denken dat ik op deze manier allerlei mensen de ploeg wil binnensmokkelen. Ik se lecteer daarentegen heel streng. Op het moment namelijk dat er iemand in APELDOORN Meer dan honderd leden van de Koninklijke Officieren Schermbond, de KOS, afkomstig uit al le delen vah ons land en van alle drie de krijgsmachtonderdelen, land-, lucht en zeemacht, hebben in de afgelopen dagen deelgenomen aan de landelijke schermwedstrijden, die in de grote sportzaal van Koning Willem III-ka- zerne werdeh gehouden. Er werd ge streden op floret, degen en sabel. In twee categorieën bleek vaandrig Van Asselt, een jonge meester op verschil lende wapens, bijzonder sterk. Hij ging met drie eerste prijzen naar huis. De wedstrijden werden geopend door de voorzitter van de technische com missie van de KOS, kolonel kapitein ter zee J. H. v. d. Wall. De prijsuitrei king werd vrijdagmiddag verricht door de voorzitter van de vereniging, kolo nel H. J. van der Meer. Onder de vele belangstellenden, die in de afgelopen dagen de verrichtingen van de meesters op floret, degen en sabel gadesloegen waren onder meer de commandant van het Eerste Leger korps, luitenant-generaal L. A. Savalle, en de generaal-majoors F. Meijnderts DEN HAAG De voorlopige cijfers van sporttoto 43 luidden: deelnemers 530.695. bruto inleg 717.094.80 gulden, beschikbaar prijzenbedrag 236.641 gul den. Eerste prijs 130.152,55 gulden (37 meldingen, per kolom wordt 3.517,60 gulden uitbetaald). Tweede prijs 70.992,30 gulden (837 meldingen, per ko lom wordt 84,30 gulden uitbetaald). Der de prijs 35.496,15 gulden (1,363 meldin gen, per kolom wordt 25,60 gulden uit betaald). BAASTAD De Davis Cup-wedstrijd ZwedenRhodesië, die vrijdag in Baa- stad zou beginnen, is uitgesteld wegens heftige betogingen in en rond het sta dion. Meer dan 1.000 studenten be stormden het stadion, waarna een aan tal betogers er in slaagde de baan te bereiken. De moeilijkheden begonnen een half uur voor de aanvang van de wedstrijd, toen de politie een man meevoerde, die bij de controle weigerde zijn tas te la ten onderzc :ken. De betogers, voorna melijk studenten uit het universiteits stadje Lund, bestormden toen de twee ingangen. Bij de hoofdingang doorbra ken zij het politiecordon en voor de po litie zich kon herstellen, hadden de stu denten de baan met eieren, flessen en bussen olie bekogeld. Bij de andere in gang ontstond een hevig gevecht tussen de betogers en de politie, waarbij vele personen gewond raakten. De betoging was opgezet uit protest tegen „de ras senpolitiek van Rhodesië". (cdt. IVe Divisie), J. Feith (Mobile Colonnes) en Lagerwerff (Territoriaal Bevelhebber West). Voorts veel troe pencommandanten en ook de kazerne commandant van de Willem III-kazer- ne, kolonel H. F. Onderwater. Ook de garnizoenscommandant, luit.-kolonel W. L. Prins, kwam zich op de hoogte stel len van de gang van zaken, alsmede de voorzitter van de Sportraad Apel doorn, kolonel b.d. K. H. J. Poll. Het sportbureau van de Willem III- kazerne o.l.v. kapitein H. Braaksma organiseerde de wedstrijden en zorgde voor de bulletins met de uitslagen. Dit landelijke schermfeest was het 49e evenement op sportgebied, dat de bond in zijn 71-jarig bestaan organiseer de. Voor de vele deelnemers, die in Apeldoorn moesten verblijven, bleek de Koninklijke Marechaussee een goede gastheer te zijn. De uitslagen waren: Floret Hoofdklasse: 1. Vdg. v. Asselt, wisselbeker legpenning Chef Gen. Staf; 2. Lt.-kol. b.d. v. d. Molen, plaquet te T.B.W.; 3. Kapt. Marns. Spiekerman, Insp. Cav. beker; 4. Maj. De Ridder, medaille K.O.S. Floret le klasse: 1. Vdg. v. Asselt, wis- selprijs -f beker Cdt. Zeemacht Neder land; 2. Gen.-Maj. b.d. Bakker, legpen ning Insp. Verbindingsdienst; 3. Kapt. Bodeman, beker Sport Cie. K.L.; 4. Lt.- kol. b.d. v. d. Molen, medaille K.O.S. Hoofdklasse Sabel: 1. Int. Monshou- wer, wisselbeker beker Voorz. Com. V.C.S.; 2. le Int. Jacobs, beker Cdt. Ma riniers; 3. le Int. Texier, Insp. der In fanterie; 4. Kapt. Monteban, K.O.S.-me- daille; 5. LTZ III Piket, K.O.S.-medaille; 6. Gen.-Maj. Bakker, K.O.S.-medaille. Sabel le klasse: 1. le Int. Jacob, wis selbeker legpenning C.L.S.; 2. Cadet kpl. v. d. Molen, legpenning T.B.Z.; 3. Kapt. Bodeman, beker Insp. Techn. Dienst; 4. Kapt. Monteban, medaille K.O.S.; 5. LTZ. II O. C. Klok, medaille K.O.S.; 6. Lt-kol. Wiselius, medaille K.O.S. Sabel 2e klasse: 1. Cadet sgt. v. Soest, wisselbeker Kol. Scherpenhuizen sa bel; 2. Lt.-kol. b.d. v. d. Molen, Cdt. 4e Div. Officieren Handschoen. 3. Kpl. Adelborst Regout, Insp. der Genie; 4. Cadet korp. v. d. Molen, K.O.S.-medaille; 5. LTZ. III v. Rijn, K.O.S.-medaille; 6. le Int. Trieling, K.O.S.-medaille. Degen 2e klasse: 1. Vdg. v. Asselt, wisselbeker schermmasker CIMS; 2. Lt.-kol. b.d. v. d. Molen, Wapentas Cdt. Mob. Colonnes; 3. Kapt. Toes, Medaille Insp. der Art.; 4. Maj. Wijnbergen, me daille K.O.S. „Ik moet er maar op hopen dat mijn vier mensen voor een estafetteploeg juist op de dag dat zij het water in moeten, alle vier in topvorm zijn." Op die realiteit heeft Rob Kerkhoven zijn werkwijze gebaseerd. Optimisme put hij uit de prestaties, die zich in opwaartse lijn bewegen. „Alle leden van de achttien mensen tellende selectieploeg hebben hun per soonlijke records sinds vorig jaar ver beterd." SAO PAOLO Wie tijdens sportwed strijden in Brazilië betrapt wordt op het gebruik van stimulerende midde len, loopt de kans een gevangenisstraf van een tot drie jaar op te lopen. De regering van Brazilië heeft namelijk een wet aangenomen waardoor het mo gelijk is sportlieden die dope blijken te hebben gebruikt, gerechtelijk te vervol gen. EDE De spanning in de strijd om 't persoonlijk damkampioenschap van de gemeente Ede neemt van week tot week toe. In de hoofdklasse moeten nog twee ronden gespeeld worden. Er is nog geen finalist bekend. De uitsla gen van de afgelopen week luidden: hoofdklasse: G. J. Kolkman (BDV) - E. Heerik- huizen (DWS) 1-1, J. Veenendaal (DES) - E. Fluit (DWS) 1-1, T. Bouw (DES) - G. Jonker (EDV) 1-1, J. Was- sink (EDV) - J. Iedema (DWS) 0-2. W. J. v. Harten (DES) - E. Jochem- sen (DWS) 0-2, D. Ligtvoet (DES) - P. Achterstraat (BDV) 0-2, A. v. Heus- den (BDV) - J. v. d. Hoef (DWS) 1-1, J. B. v. d. Meent (EDV) - J. Crum (DES) 1-1, A. Jochemsen (DWS) - W. Borgers (BDV) 1-1, K. v. d. Pol (DES) - T. v. Beek (BDV) 0-2, G. v. 't Foort (DES) - J. Meerveld (DWS) 0-2. Uitslagen eerste klasse: J. E. de Vries (DWS) - H. Heyink (EDV) 1-1, H. Nap (DES) - J. Spelt (DES) 1-1, J. Peters (DWS) - M. C. v. d. Brink (DWS) 2-0, G. J. v. Kruistum (OG) - T. v. d. Meer (DES) 1-1, G. Bloemen- daal (DES) - C. Mastenbroek (DES) 2-0, J. Flint (DWS) - G. Severijn (DWS) 2-0, D. Verwoerd (EDV) - J. v. Egdom (DES) 0-2. Uitslagen tweede klasse: C. Stuiven - berg (EDV) - J. Burgers (DES) 0-2, H. van Heuvel (DWS) - R. Zandsteeg (DES) 2-0, G. v. Veen (EDV) - J. Ver meulen (EDV) 0-2, E. Luttikhuizen (OG) - J. Schinkel (DWS) 0-2, G. Paap (EDV) - E. v. Veldhuizen (DES) 2-0, G. de Wit (DWS) - S. Schaafsma (DES) 2-0, H. J. Jansen (EDV) - H. Veldwijk (EDV) 1-1, T. v. Voorthui zen (DES) - P. W. Millenaar (HD) 0-2. In de jeugdgroep nam M. Borgers (BDV) de leiding door een overwin ning op P. Stoel (EDV). Verder wa ren de partijen: P. Koesting (DWS) - Witteveen (EDV) 0-2, T. Hanegraaf (EDV) - P. de Bruin (BDV) 2-0, G. Meyer (DWS) - B. v. Steenbergen (BDV) 0-2, Ch. Fluit (HD) - B. Prin sen (EDV) 1-1. De vierde ronde wordt gespeeld op maandag 6 mei in het Luthers Gemeente Centrum. EDE Ede heeft zondag een rust dag, de laatste overigens in dit seizoen want het volgende weekend spelen de Edenaren de laatste wedstrijd tegen nog een bijzonder goede kans om kam- Leones. De Leeuwardenaren maken nog een bijzonder goede kans om kam pioen te worden. Zij staan met Victo ria Boys, RKHVV en Theole met een gelijk aantal punten, n.l. 26 aan kop. De ontmoeting kan derhalve volgende week op het Ede-terrein bijzonder in teressant worden. Het overige programma in II A de komende zondag ziet er als volgt uit: Het volledige programma in II A luidt: Achilles - DIO, Quick - RKHVV, Victoria Boys - WAW, Robur - SML, Theole - VDZ. Res. tweede klasse B: WSV 2 - Epe 2. KNVB afd. Arnhem Eerste klasse C: W'voort 2 - Arn hemse Boys 3, Eldenia 2 - Ede 3, Een dracht 3 - Driel 2. Klasse II A: GVC - Rheden 3, ESCA VC 5 - OAB 4. Klasse II C: Edese Boys 2 - Ooster beek 3, Eldenia 3 - Ede 4, GVC 2 - Arnhemse Boys 4, SML 5 - WAW 3. Klasse III D: OAB 5 - Zuid-Arnhem 5 Klasse III E: Ona 4 - B. Timur 2. Jun. Oud A: Ede - Go Ahead, SML azc Klasse A: W'voort a - WO a. Klasse E: SML c - Fortissimo a. 9 WATERPOLO Eerste klasse: 3-5: SVH - ZCE, PSV - Polar Bears, Neptunus za. - Zwemlust, DAW - UZSC, LZC - Nereus, GZC - HPC. ROTTERDAM De zesdaagse van Rotterdam is vrijdagmiddag twee ren ners kwijtgeraakt: de Deen Palle Lyk ke en de Engelsman Billy Holmes. Lykke was op de tweede avond met de Duitser Sigi Renz betrokken bij een valpartij, die zich vrij ernstig liet aan zien. Het tweetal, dat in het naburige Dykzichtziekenhuis was onderzocht keerde in de nacht weliswaar weer op de baan terug, doch behoefde niet eer der te starten dan vrijdagmiddag. Renz, die een diepe vleeswond aan zijn rijde had opgelopen, vertrok toen inderdaad, maar Palle Lykke, die steeds meer last van rijn blessures een ontwrichte schouder en een zwa re bloeduitstorting aan een enkel had gekregen, bleef buiten de wed strijd. De Deen werd nogmaals uitvoe rig onderzocht en tegen vijf uur viel de beslissing: niet meer rijden. Lykke's partner, Freddy Eugen, werd toen gekoppeld aan de Brit Nor man Hill, die ook alleen over de baan ging omdat rijn ploeggenoot Billy Hol mes eveneens geblesseerd was ge raakt. Bij een schijnbaar onbetekenende val, die zich donderdagnacht had voor gedaan, bleek Holmes een beentje in de pols te hebben gebroken. EDE Binnenkort zal bij de korf balclub Swift een bestuurswisseling op beperkte schaal plaats vinden. Secre taris A. C. Smits kent (zoals velen) te drukke werkzaamheden, evenals mej. G. Wassink. Na 1 mei worden zjj op gevolgd door mej. R. Pork en H. Schok ker. Vrijdag 7 juni houdt Swift een feest avond voor alle leden in het Luthers Centrum met als programmapunten o.a. een toneelstuk en bingo. Het jaarlijks Piet de Bruijn-toernooi zal plaatsvinden op zaterdag 15 juni op De Bosrand. Het bestuur heeft besloten een com missie begeleiding elftallen in te stel len. Zo mogelijk krijgt ieder twaalftal een vaste leider(ster) en in elk geval voor de uitwedstrijden. Men tracht eveneens een belangrijk punt te verwezenlijken. In overleg met SSS wil men een keer per maand de sporthal huren voor een gezamenlijke training onder de heer Van Eijk. Een uitstekend plan. HARSKAMP Op 19 mei zal er een internationale motocross plaats vin den te Markelo. De A.M.C.H. organi seert een bustocht naar deze wedstrij den. Leden en niet-leden kunnen hier aan deelnemen. De reiskosten hiervoor bedragen voor niet-leden f. 5,p.p. en voor leden f. 4,p.p. De toegangsprijs is hierbij niet inbegrepen. Men kan zich opgeven voor deelname telefonisch (08383) 293 of aan het adres van de secretaris de heer W. v. d. Brink, Ede- seweg 139 te Harskamp. BATH Mary Banres die in janua ri op hoge leeftijd te Bath in het Brit se graafschap Somerset het tijdelijke met het eeuwige verwisselde, heeft haar hele vermogen ongeveer 300.000 gulden nagelaten aan de Britse dierenbescherming. Het grootste deel hiervan gaat naar de plaatselijke vereniging voor dieren bescherming, op voorwaarde dat het geld gebruikt wordt voor „het welzijn van de katten" in dit gebied. In haar testament zegt mevrouw Banres, dat honden over het algemeen de sympathie hebben van de bevol king, maar dat de katten soms ver waarloosd worden. Zij heeft ook ruim 1700 gulden ge schonken aan de vereniging voor de bescherming van katten, die dit geld moet gebruiken voor de „zwerfkatten in Londen". MAASTRICHT Maandag 6 mei zal prins Claus in Maastricht de J. F. Ken- nedybrug openen, beter bekend als de Zuiderbrug. Met deze brug krijgt Maas tricht de derde verkeersoeververbin- ding aan de zuidkant van de stad. De ze brug betekent tevens een verbinding tussen de E-9 (die van Amsterdam naar het zuiden loopt en voorlopig bij Maas tricht eindigt) en de Boudewijnweg in België. De Boudewijnweg is de Belgi sche weg die verbinding geeft op de E- 39 in de richting Antwerpen en op de E-5 van Luik naar Duitsland. De brug heeft met de afritten circa 15 miljoen gulden gekost. De verdere wegverbindingen en ver beteringen kosten ruim 20 miljoen. In Maastricht is men er niet gerust op. dat deze nieuwe brug het nodige soelaas zal geven aan het steeds druk ker wordende stadsverkeer, dat vaak aanleiding geeft tot ernstige opstoppin gen in de binnenstad. Men hoopt dat spoedig een begin zal worden gemaakt met de bouw van de gemeentelijke noorderbrug.

De Vallei | 1968 | | pagina 7