Amerikaanse GFs tussen RITA en Honderd Begin Schrik Hoe? ZIEZO - ZATERDAG 4 MEI 1968 Het paard mag dan als „gebruiksvoorwerp' zeer veel terrein verloren hebben in de laatste decennia, als middel tot recreatie is het belang van wat men niet ten onrchte een „edele vier voeter" noemt, in opgaande lijn. Steeds méér dravers worden er gefokt, er wordt gepoogd de rensport op een niveau te brengen dat niet al te ver achterligt bij het buitenland en het paard rijden in het algemeen als statussymbool geeft de fokker moed. Erg veel regels zijn er niet. Als je een merrie hebt, die op de dravers- of renbaan niet veel pres teert, mag je altijd proberen of het geluk met de domme is en of je misschien met je slechte paard je bij een hengst, die er een beetje mee doorkan, de toevalstreffer kunt scoren: een grote prijs winnaar. Een zekere bescherming is er wel om het paar- denbestand niet buiten alle grenzen te laten uit dijen: hengsten, die voor de fokkerij hun diensten aanbieden, moeten goedgekeurd zijn. Is dat ge beurd dan wordt hun prijs vastgesteld. Dan kan de kassabei vrolijk rinkelen voor de eigenaars. In Bemmel, tussen Arnhem en Nijmegen, is de stoeterij waar men het handelsmerk Buitenzorg ontwikkelt. „Je mag het een miljoenenzaak noemen", zegt de bedrijfsleider P. A. Meinardi. Rondom de stoeterij heerst een bijna absolute rust, Bemmel is nog niet aangetast door de landverslin- dende industrialisatie. De grote we gen zijn niet ver, maar het zijn wei nig auto's, die het vredige Bemmel tot doel hebben; nijver schieten de meeste voort naar de grote steden. Zij storen niet in dit stukje Betuwe waar de gebroeders Snetselaar tij dig de hand op legden. Dertig hec taren grond. Mooie grond, goeie grond. Best voor de bomen en voor het gras. Voortreffelijke plaats om paarden te fokken. In de nog wat schamele zon van het prille voorjaar ligt als visite kaartje dicht bij de weg een veulen van een week oud. Hij presteert het al een zonnebadje te nemen in het gras. De wind zoeft wel over hem heen, moeder staat direct in de buurt met de fles, waarvoor hij het om de paar minuten weer tijd acht en het leven is goed. Een uurtje gaan moeder en zoon naar buiten, maar dan alleen als het weer er naar is. In een uur kan een veulen heel veel heel gekke dingen doen. Vooral de kunsten, die je met je benen kunt uithalen, lijken hem haast onuitput telijk. Recht omhoog bijna: keihard afzetten achter en dan kijken wat er gebeurt. Of zo leuk steeds weer die keiharde afzet zodat je steeds eindjes vliegt. Lastig alleen dat er hier en daar wat afpaling van het terrein is, anders kon je zoveel vaart maken dat je op een goed moment echt zou vliegen. Bijna honderd veulentjes zijn er al ter wereld gekomen in de ruim twee jaar dat de stoeterij Buiten zorg bestaat. Vijf hengsten staan daar in het seizoen hun steentje aan bij te dragen. Met animo zou men kunnen zeggen. Animo; geen diepere genegenheid, want dergelij ke clausules bestaan niet in het lief deleven van een paard. Wel is er voor het kortstondige liefdeleven een heel keurige kamer" met uitermate weinig meubilair. Voor geval de merrie geen zin heeft is er wat apparatuur om haar uitschie tende achterbenen geen schade te laten teweeg brengen. Ook op andere dingen is gere kend, het bedrijf is ten slotte opge zet om goede produkten te brengen. De stoeterij is een miljoenenzaak Wat rondspringen, zonnen en drinken, daaruit bestaat voor een groot deel het leven van Joy Buitenzorg. De merries kunnen grondig onder zocht worden door de dierenarts, die aan het geheel is verbonden. Die dokter nu kan spreekuur hou den in een kamer, waar men alles tot en met een steriliseertrom- mel - heeft klaarstaan en een ver nuftige stellage om het paard in vast te zetten. De veearts ook be paalt of een merrie gedekt kan worden. Hij is een belangrijk man in het hele proces, maar de leiding in het dagelijkse gebeuren ligt in handen van de heer Meinardi, vroe ger landbouwer in Groningen, steeds zwaarder overhellend naar de paarden, de fokkerij en geïnte resseerd in de economische kant. Is zo'n bedrijf winstgevend? „De eerste Buitenzorg-paarden komen dit voorjaar in de baan en dat is voor je entree in het geheel belangrijk. Je hebt behalve klasse ook wat heel eenvoudig geluk nodig in 'n course. Beginnen je paarden meteen met wat in de prijzen te komen, dan zeggen ze: Hé, dat komt van die zaak daar uit Bem mel. Moeten wij ook eens gaan kij ken". v „Wij hebben hier vijf hele beste hengsten, Jour de Java, het paard dat zo vaak op haren en snaren vocht met Quicksilver S, Star Per former, ongeveer het beste course- paard dat er in Europa is: die liep in Amerika, Duitsland, Italië en hier. Dan de Amerikaan Lullwater Victory en de Duitser Gutenberg. Dat zijn alle vier dravers. Tenslotte een volbloed: Exilio. Die heeft in Frankrijk een stuk of veertien ren nen gewonnen. In Duitsland hebben zij het kwalijk genomen, dat Guten berg naar Nederland ging; de ani mo om hem als vaderpaard te ge bruiken gaat zover, dat er uit Duits land al aanvragen zijn voor zestien merries om hier hij hem op bezoek te komen". Bij stoeterij Buitenzorg kunnen tachtig paarden onderdak hebben. Ruime stallen, keurige boxen, zeer precies bijgehouden door de heer Meinardi, vijf jongens en een meis je uit de streek en een secretaresse. Er wordt hard gewerkt, je vindt praktisch geen strootje buiten ter wijl er toch heel wat rommel ge maakt zou kunnen worden. Je hoort geen stem uitschieten, daar houdt de baas niet van. „Als je het met schelden en rukken moet bereiken, kun je er beter mee ophouden". In een groot land lopen zo'n vijf tien merries, bekende namen uit het recente verleden als Trudi Trothan en Aureola. Toonbeelden van gezapige rust zoals ze daar rondwandelen; geen gedachte meer aan het zenuwachtige werk voor de sulky, alleen kijken naar wat de buurdames doen, het jonge gras testen op eetbaarheid en tevreden een oneindigheid van de dagen ver onderstellen. ten waarheid in dat spreekwoord en je hebt toevalstreffers. Maar dat zijn er niet veel. Je blijft altijd graven in prestaties. Allereerst van het paard zelf, maar dan verder ga je de voorouders na. En dan maar combineren." P. A. Meinardi zou dagen over paarden kunnen praten en over de problemen in de fokkerij. Bijvoor beeld: hij heeft van een goede mer rie vorig jaar een best veulen ge had van een hengst en dit jaar een waarschijnlijk even beste van een andere hengst. Wat moet er nu dit jaar met de merrie gebeuren: naar de ene of naar de andere hengst? Als leek zeg je: als de veulens even goed lijken geeft dat toch niet? Voor hem geeft het wel. Hij wil het beste fokken en als er iemand met een merrie komt wil hij het beste advies geven. „Er wordt nog zoveel gefokt vol gens het aloude principe: fokken is gokken. Er zitten een paar procen- Star Performer komt als een rou- tiné zijn box uit. Even denkt hij, dat hij wat mag versieren, maar als hij begrijpt dat het alleen maar gaat om zich even te laten bekijken staat hij schaapmak, mooi in zijn kennelijke kracht langs de mensen heen te kijken. Zijn vital statistics: winsom 466.000 gulden; record 1.14,5 op de kilometer. Om toegelaten te worden bij zijn vader moest de eigenaar van zijn moeder, schrik niet, 36.000 gulden betalen. Dat was dan in Amerika, maar toch: er zijn er voor minder geld ter wereld gebracht. In Nederland is de schaal heel wat lager. Voor bijvoorbeeld dui zend gulden heb je een veulen met een leuke stamboom en voor vijf gulden per dag kun je terecht in stoeterij Buitenzorg. Verzorgd, met smid en al. Vooral in de rosse buurt van Amsterdam is er rijkelijk mee gestrooid. Op gevels, op ramen, op straatlantaarns en op pilaren - overal ziet men de witte plakplaatjes, die de Gl, de Amerikaanse sol daat, tot „weerstand binnen het leger" oproepen en tot desertie aanzet ten. Op geen enkel punt is er ook maar iets geheimzinnigs bij. De Socia listische Jeugd, die de biljetjes heeft verspreid en nadere inlichtingen geeft, houdt adres in het pand Haarlemmer Houttuinen 73, dat onder nummer 247235 telefonisch bereikbaar is. Geen Nederlands wetsartikel is tegen de actie van de SJ opgewas sen. Vandaar dat er onder de Amerikaanse verlofgangers, die Amster dam als pleisterplaats hebben gekozen elke vrijdagavond komen er drie treinen uit Duitsland aan - open en bloot met pamfletten en an dere publikaties kan worden gewerkt. Vandaar ook dat de jongelui, die „plakkend" door de hoofdstedelijke straten trekken, slechts tot op zeke re hoogte (bekladding van een andermans bezit) strafbaar zijn. Keurige, idealistisch aangelegde mensen, die bestuursleden van de Socialistische Jeugd. En uitgekookt ook. Ze zien erop toe, dat de Gl, die zich voor desertie aanmeldt, voor het verstrijken van de termijn van z'n verlof over de grens geholpen wordt. Anders dan Frankrijk, waar de meeste in Amsterdam gedeserteerde Amerikaanse soldaten naar toe gaan, houdt Nederland zich strikt aan de bepaling, dat gedroste militairen van een NAVO-partnerstaat aan de betreffende regering worden uitgeleverd. Trouwens, wanneer wordt een niet van verlof teruggekeerde Gl offi cieel als deserteur beschouwd? Als de AWOL („Absent Without Leave") binnen dertig dagen na het verlopen van z'n pas op z'n basis terug keert, wordt hij slechts disciplinair gestraft. In bijzondere gevallen wordt zelfs een respijt van een jaar gegeven! Guus Markmann (24), voorzitter van de SJ: „Onze orga nisatie fungeert eigenlijk alleen maar als trechter. De'Amerikaanse militairen, die zich als deserteur bij de Socialistische Jeugd melden, worden langs particuliere weg verder geholpen. Ze krijgen onderdak en worden per auto naar hun bestemming - meestal Parijs - ge bracht." De Socialistische Jeugd telt 500 leden („slechts enkele com munisten"). De beweging heeft geen bindingen met de Partij van de Arbeid of met de Pacifistisch Socialistische Partij. Wel is er een poli tiek program, dat o.m. naar democratisering van het onderwijs („meer zeggenschap van scholieren") streeft, zomede naar een samenbunde ling van links progressieve krachten. Met een reizende tentoonstelling, die zich tegen het hedendaagse fascisme keert - en tegenwoordig ook tegen het nieuwe Griekse re gime -, is de SJ in 1965 voor 't eerst in de openbaarheid getreden. Sindsdien is er zowel gemanifesteerd („Botsing") als gedemonstreerd („1 mei Rood"). Er is sprake van een duidelijk republikeins karakter terwijl tegen de Amerikaanse inmenging in Viëtnam wordt geageerd. Met betrekking tot de desertie uit het Amerikaanse leger merkt Guus Markmann op dat de SJ niet over één nacht ijs gaat. De „zieltjeswin- nerij" staat niet voorop. De Gl moet er „geschikt" voor zijn. Boven dien moeten zijn motieven als „zuiver" gekenschetst kunnen worden, waarmee wordt bedoeld, dat 't niet om mensen gaat, die teleurgesteld zijn in het soldatendom, maar om lieden, die, uit welke overwegingen ook, bezwaren hebben tegen hun uitzending naar het bloedige strijd toneel in Zuidoost-Azië. „Elke militair, die zich in ons hoofdkwartier meldt, moet een for mulier met zeker wel zestig vragen invullen. Aan de algemene beoorde ling komt zelfs een met ons samenwerkend psychiater te pas. De kan didaat-deserteur moet zich realiseren dat hij tenminste tien en mis schien wel twintig jaar buiten de Verenigde Staten zal moeten blijven, tenzij hij voor vijf jaar de kast in wil gaan. Pas onder president Ken nedy werd er voor deserteurs uit de Koreaanse oorlog een algemene amnestie afgekondigd". In de afgelopen drie maanden heeft de SJ contact ge kregen met ongeveer vijftig in Amsterdam passagierende Amerikaan se militairen. Bijna de helft van hen (21) werd deserteur; de rest liet verstek gaan na inlichtingen over de consequenties van desertie te heb ben ingewonnen. „In het Amerikaanse leger in West-Duitsland", aldus Guus Mark mann, „is de oorlog in Viëtnam het voornaamste punt van discussie. De meeste militairen, die daar gelegerd zijn, hebben een contract van zes jaar getekend, waarin nadrukkelijk wordt gesteld, dat ze niet naar Saigon zullen worden gestuurd Met deze bepaling, die vaak de aan leiding was voor het aangaan van een langlopend dienstverband, wordt steeds meer de hand gelicht, omdat Washington voor de verversing van zijn troepen niet langer uit andere reserves kan putten, 't Gaat tenslotte om de doorstroming van meer dan een half miljoen soldaten per jaar. Het is daarom geen wonder dat er, behalve gewetensbezwaar den, ook veel ontevredenen of teleurgestelden zijn". Frankrijk, Zweden en tot op zekere hoogte Zwitserland gelden als de staten, waarin gedroste GI's zich 't gemakkelijkst kunnen vestigen. Het aanvragen van politiek asiel is slechts een formaliteit, 't Zelfde kan gezegd worden voor het verkrijgen van een verblijfs- en een werk vergunning. Volgens opgave van de SJ wonen in Frankrijk thans 110 Amerikaanse deserteurs. Voor Zweden staan er officieel 24 op de lijst, doch hierbij moeten nog eens 150 a 200 anderen worden geteld, die bij hun onderdeel in West-Duitsland zijn geregistreerd als „permanent zon der verlof afwezig". De SJ maakt deel uit van een wijdvertakt net, dat over heel West- Europa is gespannen. De spil ervan is de in Parijs wonende deser teur Dick Perrin, die de nieuwsbrief „Act" publiceert. 't Gaat deze Dick Perrin niet alleen om soldaten, die hun vaandel ontvluchten, maar ook om het vormen van zogenaamde RITA's. Hier mee worden z'n handlangers aangeduid, die, in uniform, stemming onder hun kameraden kweken. De „Resistance Inside the Army"-groep RITA is daar een afkorting van tracht zoveel mogelijk onbehagen te wekken over het Amerikaanse Viëtnam-beleid. Perrin zou geen „Yankee" zijn, als hij 't slechts bij één afkorting had gelaten. De werkers, de „vechters" („Fighters") achter de RITA's heten FRITA's. Ook de leden van de Socialistische Jeugd dus. In Frankrijk kunnen Amerikaanse soldaten, die willen deserteren, zich op verschillende adressen melden. Een ervan is dat van het Quaker Centrum aan de Rue de Vaugirard in Parijs. Een ander vermeldt de naam van dominee George van de St. Nicolaaskerk in Straatsburg. In Engeland kunnen GI's met desertieplannen bij de WRI (War Re- sisters' International) terecht, in Zweden o.m. bij het Demokratisk Ungdom, in Denemarken bij het Danish Committee for Supporting De serters etc. West-Duitsland, waar de meeste Amerikaanse deserteurs gelegerd waren, biedt weinig of geen mogelijkheden. Gedroste militairen kunnen daar geen politiek asiel aanvragen, maar worden wel naar hun leger onderdeel teruggestuurd. Op het aanzetten tot desertie staat verder een gevangenisstraf van vijf maanden. Toch is er in West-Duitsland een adres, dat GI's, die zich aan hun dienstplicht willen onttrekken, de weg wijst. Het is de SDS, de Sozia- listischer Deutscher Studentenbund van de linkse radicaal Rudi Dutschke, op wie de vorige maand een moordaanslag werd gepleegd. Vreemd genoeg verlenen twee, in de Verenigde Staten verschijnende bladen de RITA's en de FRITA's de nodige morele steun. Het zijn The Bond, de soldatenkrant van Gl Andrew Stapp, en de Veterans Stars and Stripes for Peace. Met Act, de nieuwsbrief van Dick Perrin, welke hetzelfde postbus adres heeft als de Franse auteur en filosoof Jean Paul Sartre, worden beide publikaties openlijk onder de Amerikaanse troepen in West-Duits land verspreid. De democratische vrijheden in de Verenigde Staten gaan zo ver dat niemand Gl Joe het recht kan ontzeggen kennis te nemen van deze door en voor deserteurs samengestelde geschriften, wat dan ook uit voerig in de kop staat vermeld!

De Vallei | 1968 | | pagina 9