Veenendaals dagblad Straatgevechten in heel Saigon Vier journalisten door Viët-Cong vermoord Bulten Man overleden met ruilhart Indonesische ex-ministers voor het gerecht Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Prestige-offensief van Viët-Cong Nieuwe transplantatie in Houston Europese Handvest voor water huishouding Nederlander in Saigon gewond Franse studenten staken Nederlands schip redt opvarenden brandende Griek Buit twee mille bi] roofoverval op station Voorburg Bomaanslag in nachtclub Gids Deelerwoud KONINGIN ONTHULDE IN ROTTERDAM STANDBEELD VAN HAAR MOEDER Valdïspert® Kalmeert! WARME THEE Schoorl ivil kabelbaan naar duintop Slechts weinig verandering Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaat, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. MAANDAG 6 MEI I968 - 42e JAARGANG no. 106 SAIGON Verwoede nieuwe straatgevechten woeden vandaag in Saigon zelf en in zijn buitenwijken. In de stad zijn zondag 160 Viët-Congniannen gedood. Gisteren opende de Viët-Cong een nieuw offensief, niet zo hevig als gedurende Boeddhistisch Nieuw jaar, maar gevaarlijk door vele beschietingen. Terwijl de stad zo voor de tweede achtereenvolgende dag een slagveld werd, blijkt uit de berichten over de strijd, die dit weekeinde in de streek onmiddel lijk om Saigon is geleverd, dat de geallieerde troepen in een reeks zware ge vechten in totaal 341 vijandelijke manschappen hebben gedood. Deze acties kwamen in 'n gebied, dat van 22 tot 71 km van de hoofdstad was gelegen. De nieuwe gevechten in Saigon zelf gingen gepaard met een raketaanval der Viët-Cong op de luchtbasis Tan Son Nhoet, waar generaal William Westmore- land zijn hoofdkwartier heeft. Het vliegveld Tan Son Nhoet kwam onder zwaar raketvuur te liggen. In een gevecht aan de rand van de basis sneuvelde de Zuidviëtnamese basiscomman dant van Tan Son Nhoet, kolonel Cuong. Hij was een goed vriend van vice- president Ngoejen en Cao Ky en gold als een der beste officieren van de Zuid viëtnamese luchtmacht. Vandaag, kort na zonsopgang, heeft de Viët-Cong de luchtbasis Tan Son Nhoet beschoten. Tegelijkertijd braken in twee wijken van de stad nieuwe ver woede straatgevechten uit. De nieuwe gevechten ontbrandden in de noordelij ke stadswijk, bij de brug naar Bien Hoa en in de zuidwestelijke wijk bij de renbaan. Daar is zondag eveneens hard gevochten. Volgens een militaire woordvoerder vuurde de Viët-Cong zes raketten af op Tan Son Nhoet. De lucht basis was zondag door de strijd onbe roerd gebleven. Volgens een militaire regeringswoordvoerder kwamen 1 per- «oon om het leven en werden 6 gewond. De autoriteiten sloten Tan Son Nhoet hermetisch van de buitenwereld af ter wijl 800 meter zuidelijk in de buurt van de renbaan een groot straatgevecht aan de gang was. Met raketten gewa pende Amerikaanse helikopters en Zuidviëtnamese bommenwerpers, vie len de Viët-Congstellingen bij de ren baan aan. Zij ondersteunden daarmee de Zuidviëtnamese troepen die de naar raming 110 vijandelijke manschappen probeerden uit te roeien. Behalve Tan Son Nhoet werden ook andere militaire installaties door de vijand beschoten. Een van die beschie tingen had het grootste tankopslagbe- drijf van Zuid-Viëtnam Te Nha Be, 10 km ten zuiden van Saigon aan de rivier ten doel. Met terugstootloze vuurmonden werden tien salvo's op de installaties gelost. Twee Amerikanen sneuvelden en twee tanks werden be schadigd. Generaal Het wordt thans mogelijk geacht dat de geallieerde strijdkrachten in ge vechten op 22 kilomter van Saigon een Noordviëtnamese generaal hebben ge dood. Een van de dode vijanden, die ln het strijdgebied werden aangetrof fen, bleek in het bezit te zijn van een "jVfct de nieuwste bezitting der Ver. v. Natuurmonumenten, „Het Dee lerwoud" nu opengesteld voor het publiek maken wij thans plezierig en rustig kennis dcor een fraai ge ïllustreerd boekje van 32 bladz. ge schreven door dr. A. Scheijgrond. Toe komstige bezoekers van dit heide-re- servaat zal zo'n bescheiden vademe cum ongetwijfeld van groot gemak wezen en bij voorbaat kan ik de ver werving van een exemplaar (giro 9933 „Natuurmonumenten" Asd.; leden f 1, niet-leden f 1,50) aanbevelen. We ma ken er kennis met het gebied van plm. 1150 ha, dat het vorig jaar dank zij veler steun kon worden aangekocht, al was de financiering nog niet geheel verzekerd. In een paar maanden werd er nochtans ruim 1 miljoen gulden door giften bijeengebracht, d.w.z. meer dan ooit in ons land voor na tuurbescherming in zulk een korte tijd werd ingezameld. Wel, ik moet zeg gen, dat Scheijgrond er zich niet met een Jantje van Leiden heeft afge maakt. Zowel de historie van het Dee lerwoud, als de bossen, het wild en de vogelwereld als de beschrijving van het romantische, sterk wisselende heidelandschap, ontstaan door de stu wende en vormende werking van de voorlaatste ijstijd, het jachtbedrijf, alsook de merkwaardige kudde Drent se schapen, die er in een half-wilde staat leven, vonden ruime aandacht in het gezellige, populair gehouden gidsje. Voor velen zal de situatiekaart met de vijf uitgezette wandelingen van een kwartier tot 2l/z uur gaans) onmisbaar blijken; de handleiding maakt u daarbij attent op allerlei za ken langs pad en weg. Enige beper king wordt in de herfst met de bronst periode van het edelwild toegepast, gelijk dit in vrijwel alle jachtbanen van W.-Europa geschiedt, dus daarom niet getreurd 6-5-1968 A. B. WIGMAN SAIGON De 30-jarige Nederlandse staffotograaf van het tijdschrift Life, Co Rentmeester, en de 25-jarige Amerikaanse freelance fotograaf Ar thur Geenspan ztfn vandaag licht ge wond geraakt bij een gevecht op het Franse kerkhof in Saigon. Rentmeester werd in de linkerhand door een kogel getroffen die was af geschoten met een AK-47 automa tisch geweer. Hij is in het Ameri kaanse derde veldhospitaal geope reerd. Greenspan werd op de neus getroffen, vermoedelijk door dezelfde kogel die Rentmeester trof. Hij werd met lichte verwondingen in het hospitaal behandeld. Vorig jaar won Rent meester op de World Press Photo een hoge onderscheiding. De Franse fotograaf Jean-Yves Gaus- tron werd aan hoofd en heup gewond toen hij de straatgevechten ten zui den van de vlieghaven Tan Son Nhoe versloeg. De 27-jarige fotograaf van het Franse fotopersbureau Reporters Associés werd ter plaatse behandeld en kon zijn werk toen voortzetten. foto, waarop hijzelf afgebeeld stond in het uniform van een Noordviëtnamese generaal. In de hoofdstad zelf komt het nor male leven weer op gang vandaag. Ve le wegen zijn nog versperd maar in de hoofdstraten heerst een even druk ver keer als voor de nieuwe reeks aanval len. Het bureau van de prefect heeft de sluiting van alle scholen gelast, maar veel schade kan dit niet berok kenen want het schooljaar loopt op 10 mei af. Er is ook een avondklok. De arbeiders schijnen gewoon aan het werk te zijn gegaan. Alle winkels en bioscopen zijn geopend, evenals de markt. In de Chinese wijk Cholon werd een politiebureau aangevallen. Drie agenten werden gewond en vijf worden ver mist. In Cholon wordt volgens een Amerikaanse woordvoerder nog steeds gevochten, maar de berichten uit dat gebied zijn schaars. Naast Than Son Nhoet werden twee andere vliegvelden Nha Trang, 320 km ten noorden van Saigon en Tra No, in de Mekong-delta aangevallen, maar volgens de woordvoerder liepen deze geen schade op. Noordviëtnamese troepen hebben een belangrijk Amerikaans konvooi op de weg van Pleikoe naar Kontoem in het centrale hoogland in een hinderlaag ge lokt. In de daaropvolgende strijd sneu velden 121 Noordviëtnamezen en 15 Amerikanen, terwijl 28 Amerikanen gewond raakten. "fr Moorden Tenminste 5 moorden pleegde de Viët-Cong tijdens dit nieuwe offensief, dat begon aan de vooravond van de in leidende vredesbesprekingen tussen Hanoi en Washington te Parijs. Vier journalisten en een Westduitse diplomaat, allen niet-combattanten, werden zonder enige vorm van proces doodgeschoten. De Duitser, baron Has- so Rüdt von Collenberg, was eerste se cretaris van de Westduitse ambassade te Saigon. Zijn lichaam werd gevonden naast zijn auto. Hij was geblinddoekt. Zijn handen waren vastgebonden op de rug. Psychologisch De aanvallen van de Viët-Cong wer den nergens gevolgd door infanterie- aanvallen op grote schaal, zoals in ja nuari. Het belangrijkste doel ervan was kennelijk het psychologisch effect van het offensief. Kort voor de bespre kingen in Parijs wilde de Viët-Cong waarschijnlijk duidelijk maken dat zij nog steeds een macht vormt waarmee men rekening dient te houden. Onder de burgers zouden vijftig do den zijn gevallen en ruim driehonderd gewonden. In talrijke plaatsen werd 't reeds geldende uitgaansverbod dras tisch uitgebreid. Generaal Ngoejen Ngoc Loan, het hoofd van de Zuidviëtnamese politie, behoorde tot de honderden mensen die gisteren werden gewond tijdens de aanvallen van de Viët-Cong. De generaal werd bekend door een foto die werd genomen toen hij tijdens het vorige offensief van de Viët-Cong 'n guerrillastrijder eigenhandig terecht- stelde. Hij werd in de benen geschoten toen hij een petrouille leidde in Saigon. Kasteel Algemeen wordt aangenomen dat vandaag het gebouw zal worden aange wezen waar de Amerikaanse en Noord viëtnamese delegaties elkaar zullen ontmoeten. De voorkeur schijnt uit te gaan naar een goed ommuurd kasteel buiten Parijs. Dat heeft het grote voordeel dat de delegaties daar in alle rust en vrede kunnen werken en gevrijwaard zijn te gen betogingen en nieuwsgierigheid. De Noordviëtnamese diplomatieke vertegenwoordiger in Parijs, Mai Van Bo, en een Amerikaanse zaakgelastig de hebben hiervoor een bezoek ge bracht aan het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken. Inmiddels hebben de Parijzenaars hun ogen uitgekeken naar de compu ters en vertaalmachines, waarmee 2 Amerikaanse diplomaten en 10 techni ci op het vliegveld Orly zijn gearri veerd. Zij hebben zich afgevraagd of dit bijzonder kostbare instrumentarium de kans op een snelle vrede zal ver groten of verkleinen. Paul Paulus VI heeft bekendgemaakt het Vaticaan te hebben aangeboden als plaats van inleidende vredesbespre kingen tussen Noord-Viëtnam en de Verenigde Staten. Hij voegde er even wel aan toe dat Parijs een „schitteren de plaats" was voor het houden van de besprekingen. HOLST ON (Texas) In het St. Lucas-ziekenhuis te Houston is een tweede harttransplantatie verricht. De operatie duurde slechts 42 minuten. De ingreep slaagde zeer goed. De patiënt was de 48 jaar oude verkoper James B. Cobb uit Alexandrië in Louisiana. De donor is de 15 jaar oude William Joseph Brannan, die zondag avond bij een motorongeluk om het leven kwam. Cobb werd zondagmiddag in het ziekenhuis opgenomen met ernstige hart klachten. Rannan's nieren zijn tegelijkertijd overgebracht in het lichaam van de 41 jaar oude W illiam C. Kaiser. Het team, dat de harttransplantatie verrichtte, stond onder leiding van dr. Russell Scott en dr. George Morris. Josehp Rizor, die vri v' het medisch ziekenhuis van de Stanford Universi teit (Palo Altb, Calitorme) tes'i nieuw hart ontving, is vannacht overleden. ROTTERDAM Koningin Juliana heeft zaterdagmiddag in het Rotter damse Park een standbeeld van haar moeder onthuld. Dat gebeurde tij dens een korte, sobere plechtigheid die werd bijgewoond door ongeveer vijftienhonderd belangstellenden. Voor het beeld (een brok graniet waar in de beeldhouwster Charlotte baro nes van Pallandt de contouren van de markante vorstin heeft uitgehakt) had een comité onder leiding van dr. K. P. van der Mandele drie jaar lang geijverd. De bejaarde dr. Van der Mandele bood het beeld aan het stadsbestuur aan. De koningin en de prins stapten na de onthulling het gazon rondom het beeld op, om het monument van alle kanten te bewonderen. De konin gin zei het beeld heel sprekend te vin den. Vervolgens aanvaardde burge meester Thomassen het standbeeld namens het gemeentebestuur. Koningin Juliana opkijkend naar liet standbeeld van liaar moeder, dat zij zojuist had onthuld. ADVERTENTIE Nerveus? De 40-jarige timmerman Rizor was de achtste patiënt ter wereld die een harttransplantatie onderging en de tweede patiënt van het chirurgenteam van de universiteit van Stanford, on der leiding van dr. Shumway. Zondag leidde een longcomplicatie tot gebrek aan zuurstof, waardoor het nieuwe hart van RizOr ophield met slaan. De artsen wisten het weer in beweging te brengen, maar de toe stand van de patiënt werd kritiek. De 40-jarige timmerman Rizor ont ving het hart van een 43-jarige zaken man. Everett Claire Thomas, een andere hart patiënt heeft zondag, drie dagen nadat hij een nieuw hart ontving, war me thee met citroen bij zijn ontbijt ge dronken. Hij heeft het hart gekregen van een 15 jaar oud meisje. De operatie duur de drie uur. Mevrouw Helen Thomas heeft haar man zondag een kort bezoek gebracht. Volgens de artsen sprak Thomas een paar zinnen. Zijn stem klonk echter nog hees. Hoewel Thomas enig voedsel via de mond tot zich zal kunnen nemen, wordt de intraveneuze voeding voortgezet. Thomas wordt dag en nacht geobser veerd door twee verpleegsters, drie chi rurgen en een aantal assistenten. Zijn hartslag en ademhaling worden onaf gebroken gevolgd. Frederick West, de eerste Engelsman met een ruilhart, kon zondag nog geen 48 uur na de operatie, reeds be zoek van zijn vrouw, zoon en dochter ontvangen. Zij mochten de kiemvrije kamer waarin de patiënt ligt niet bin nengaan, maar konden hem door een door een raam zien. Zijn vrouw zei dat West er „zeer gezond" uit zag. West kreeg het hart van de 26-jarige Ierse bouwvakarbeider Ryan. Behalve het hart, zijn ook de nieren van de jonge bouwvakarbeider overge plant. De toestand van degenen die een nier hebben gekregen twee vrouwen werd zaterdag goed genoemd. Een van hen is de 18-jarige dochter van een Londense politieman, Barbara Ushell, die na een val in 1966 tweemaal in de week in het ziekenhuis van Hammer smith een speciale behandeling met een kunstnier onderging. De transplantatieploeg van het Natio nale hartziekenhuis in Londen wil graag snel achtereen zoveel mogelijk harttransplantaties verrichten om in korte tijd uitgebreide ervaring op te doen. Zodra de ploeg vier menselijke har ten heeft overgeplant hoopt zij zover te zijn dat zij zich aan gelijktijdige trans plantatie van hart en longen kan wa gen. Ook voor nerveuze kinderenl Verkrijgbaar bij H.H.Apothekers en Drogisten PARIJS De nationale unie van de Franse studenten (UNEF) heeft opge roepen tot een algemene studentensta king in geheel Frankrijk, die heden moet beginnen. Deze actie zal worden voortgezet, totdat alle aangehouden studenten zijn vrijgelaten. De stakingsoproep houdt verband met de ongeregeldheden aan de uni versiteit van Parijs, de Sorbonne, en aan de tien km van de hoofdstad gele gen universiteit van Nanterre, die bei de als gevolg van deze gewelddadighe den voor onbepaalde tijd zijn gesloten. HOUSTON De eerste foto van Eve rett Thomas (47) die op 3 mei het hart van een 15-jarig meisje ontving. De plaat werd gemaakt tijdens het bezoek van zijn echtgenote Helen. SCHOORL De raad van het Noordhollandse dorp Schoorl gaat deze week praten over een voor ons land uniek project: een ongeveer zevenhonderd meter lange kabelbaan naar een van Nederlands hoogste duintoppen. Voor de uitvoering van dit plan dat al is goedgekeurd door Staats bosbeheer, wordt een n.v. opgericht. Bovenop het duin wil men onder meer een restaura-^ bouwen. In de buurt vdn oé"1 kabelbaan zou den een kunstskibaan, een duin- en zeemuseum, een openluchtzwembad, een kinderboerderij, een zonneweide en een hertenkamp moeten komen. DEN HAAG Vanmiddag Is ln Straatsburg, in aanwezigheid van vele ministers en hoge autoriteiten uit tal van Europese landen het z.g. „Euro pees handvest voor het water" officieel afgekondigd. Dit handvest bevat een twaalftal beginselen met betrekking tot de Euro pese waterhuishouding. In het handvest wordt gesteld, dat zonder water geen leven mogelijk is, dat de zoetwatervoorraden niet onuit puttelijk zijn, dat zij zorgvuldig moe ten worden beheerd en waar mogelijk vergroot, dat waterverontreiniging een bedreiging is voor de mens en voor al le leven. Het stelt tot besluit, dat water een gemeenschappelijk bezit is van alle volkeren, dat in nauwe internationale samenwerking dient te worden beheerd. De afkondiging van het handvest vormt een onderdeel van de campag ne „Waterbehoud" in alle landen die lid zijn van de Raad van Europa. In verschillende landen zijn reeds comi tés opgericht, die ieder op nationaal niveau een campagne zullen voeren om het publiek „water-bewust" te ma ken. In maart van dit jaar werd in Nederland het „Nationale comité voor de campagne waterbehoud" geïnstal leerd, waarvan oud-premier mr. V. G. M. Marijnen voorzitter is. Het handvest werd vorig jaar door het comité van ministers van de Raad van Europa vastgesteld. In het handvest staat o.a.: Wanneer het water na gebruik terug vloeit in het natuurlijke milieu moet het van zodanige kwaliteit zijn, dat verder gebruik ten algemenen nutte mo gelijk blijft. Het in standhouden van een aange past plantendek. bij voorkeur bos, is van wezenlijk belang voor het behoud van de natuurlijke watervoorraden. Het is noodzakelijk de vegetatie te beschermen e-n waar deze verdwenen is, zo spoedig mogelijk te herstellen. Dit geit vooral ook voor het bos. Inventarisatie van de watervoorra den is noodzakelijk. De voorraden moe ten opgespoord, in kaart gebracht en op hun kwaliteit beoordeeld worden. De overheid dient voor een doelma tig beheer van de watervoorraden een plan op te stellen. Iedereen moet ervan worden door drongen, dat het water ons aller erfgoed is. Een spaarzaam en verantwoord ge bruik ervan is ieders plicht. Bij het beheer van de watervoorra den mag uitsluitend rekening worden gehoi>den met natuurlijke stroomgebie den, onafhankelijk van politieke of ad ministratieve grenzen. DJAKARTA Tegen twee voorma lige Indonesische ministers van ex-pre sident Soekarno, is vandaag in een zwaar bewaakte rechtszaal een proces .wegens subversieve activiteiten begon nen. De verdachten zijn ex-minister van Voorlichting Achmadi en ex-minister voor Coöperaties Achadi. Zij worden beschuldigd van het vormen van een pro-Soekarno-organisatie onder de naam „Het Soekarno-front", die zich tot doel zou hebben gesteld, de pogin gen van president Suharto om een nieuwe regering samen te stellen, dwars te zitten. Beiden werden twee jaar geleden ge arresteerd na de mislukte communisti sche staatsgreep van oktober 1965 en hebben sedertdien gevangen gezeten. De verdachten zagen er gezond uit, doch waren bleek en nerveus toen zij door een gewapende wacht naar de rechtszaal werden gebracht. Er waren uitgebreide veiligheids maatregelen getroffen, doch er deden zich geen moeilijkheden voor. Slechts een paar mensen stonden voor het ge rechtsgebouw in de buitenwijken van de stad, toen beide ex-ministers aan kwamen. Het gebouw was omringd door zwaar bewapende troepen. Het proces wordt gevoerd door vier civiele rechters, in tegenstelling tot andere voormalige overheidsfunctiona rissen die allen door militaire tribu nalen zijn berecht. Het proces zal ver scheidene dagen duren. DEN HAAG Het Nederlandse schip „Sinoutskerk" heeft alle dertig opvarenden van de Griekse vrachtvaar der „Thalia" (3.999 ton) dat voor de westkust van Afrika. ongeveer 500 km ten zuiden van Monrovia in brand staat, aan boord genomen. De 9.830 ton metende „Sinoutskerk" eigendom van de NV Vereenigde Neder- landsche Scheepvaartmaatschappij VNS. blijft in de omgeving van het brandende schip. Later zal eventueel een poging worden gedaan om de „Thalia" op sleeptouw te nemen. Zaterdagmiddag brak aan boord van de „Thalia" brand uit, die zich later tot de ruimen verspreidde. Het Neder landse schip „Streefkerk" was het eer ste dat de „Thalia" bereikte en zette, na een gewonde poetser aan boord te hebben genomen, koers naar Kaap stad. De „Sinoutskerk" nam zaterdag avond tien man van de „Thalia" aan boord en later, toen het gehele schip in brand stond de resterende twintig. VOORBURG In het station Voor burg is zaterdagochtend een roofover val gepleegd op een loketbeambte. De dader ontkwam met tweeduidend gul den. De indringer, een ongeveer 25-jarige man, dwong de lokettist met een hard voorwerp onder zijn jas een revol ver, volgens de loketbeambte in een hoek van het plaatskaartenkantoor te knielen. Daarna deed de indringer een greep in de kas en ging hij er in een vermoe delijk crème-kleurige auto van door. De 39-jarige loketbeambte kon de re cherche slechts een summier signale ment opgeven van de overvaller, die nog steeds spoorloos is. FORT WORTH (Texas) Zondag avond laat is in een nachtclub in Fort Worth in Texas vermoedelijk een ben zinebom naar binnen geworpen, die aan zeven of acht mensen het leven heeft gekost, zo heeft de politie be kendgemaakt. Ï-Iet weer in onze omgeving wordt beheerst door een depressie, die zich boven het noordelijk deel van de Noordzee bevindt. De depressie houdt boven het Westeuropese vasteland in de hogere luchtlagen een zuidwestelij ke stroming in stand, waarmee sto ringen van het Alpengebied naar N. Duitsland trekken. Ze veroorzaakten maandag in ons land veel bewolking, waaruit in de ochtend in het Zuidoos ten van het land regen viel. Een uit loper van de depressie verplaatst zich inmiddels over Zuid-Engeland in oos telijke richting. In verband hiermee wordt aanvan kelijk nog een zuidelijke wind ver wacht, maar later wordt hij zwak ver anderlijk. In de lucht, waarin ons land zich dinsdag bevindt zullen plaatselijk enkele buien tot ontwikkeling komen. De temperatuur zal daarbij niet veel verandering ondergaan.

De Vallei | 1968 | | pagina 1