BMW 2002. De twee-liter-auto voor de zakenman die sneller wil passeren en gemakkelijker parkeren Fred en Elly bakken samen in H Hoekje 99 Sovjet-radio in aanval op Voice of America BMW SOOS de auto, die zich onderscheidt van elke andere wagen in zijn klasse, óók wat de prijs betreft ....f 10.9"75,- Wegvervoer Schoonmaak ^fxpres Imp. Alimpo n.v. Parkstraat Den Haag, telefoon 070-184843 „Gouden noot" voor flesje melk Shell Chemie zoekt terrein Nigerië en Biafra stellen gesprek uit Dure campagnes in V.S. voor de kandidatuur Parlementariërs uit West terug Amerikaans bisschop uit Zuid-Afrika verbannen Open de meterbrede deur en als u zit hebt u al drie ken merken van de BMW geconstateerd: 1. De deur sluit als een kluis. 2. De tot in horizontale stand verstelbare bestuurdersstoel is ontworpen om comfortabel en ontspannen te 'rijden. 3. De zithoogte van de stoel en de plaatsing van de raam- stijlen zijn berekend op een onbelemmerd, panoramisch uitzicht op de weg. Glad glijdt de BMW-pook in zijn versnellingen. Gas! Van 0-30 km in zijn één (3 seconden); van 30-60 km in zijn twee (3 seconden); van 60-100 km in zijn drie (nog geen 5 seconden). Dat is de BMW 2002-acceleratie. In minder dan elf seconden van 0 op 100 km. Boven de 120 tot 170 km rijdt u in zijn vier. Urenlang, als u dat wilt, met een kruis snelheid van 150-170 km. (De super-soepele BMW motor kunt u echter ook in zijn vierde versnelling rijden bij bijv. maar 50 km per uur.) De onafhankelijke wielophanging, de radiaalbanden zijn componenten, die mede de onschok- bare, beroemde BMW-wegligging bepalen. Géén uitbreken van de wielen als u snel door een bocht schiet. U rijdt BMW. Het fabelachtige acceleratievermogen van de BMW berust op het motorprincipe (en daarin heeft BMW een ervaring van 50 jaar) tfan de ingebouwde overkracht aan Paardekracht. Bij een snelheid van 120 km gebruikt de BMW 2002 slechts 40 van zijn 100 PK. De resterende 60 staan op uw bevel sprintklaar. Plankgas,en in minder dan 6 seconden ligt uw BMW van 120 op 150 km. Zó maakt elke BMW zijn veilige rijruimte vóóruit. BMW 2002 is de twee-liter-auto, die reeds nü is aangepast aan de verkeerseisen van 1970! Ruim en comfortabel van binnen. Een elastische motor, die een minimum aan scha kelen vraagt in het drukke stadsverkeer, zodat de bestuur der zich maximaal op de weg kan concentreren. De buiten afmeting en kleine draaicirkel zijn er op berekend, dat parkeerplaatsen „gepakt" kunnen worden, die elke andere twee-liter-auto moet laten liggen. STATIONSWEG 54 - EDE TELEFOON 08380-12798 Door smerige ramen, schoorsteen of trappenhuis gekweld Dan de gebeld Tel. 08385-11428 Groep gerepatrieerde Ambonezen onder politiebescherming MAANDAG 6 MEI 1968 mW*t m Automobielbedrijf MIDDENDORP psx-xv-x-x:::; VEENENDAAL Fred Visser (2If) en zijn verloofde Elly Schoeman (21) openden dezer dagen hun eigen zaak. In een voormalige kruidenierswinkel op de hoekvan de Gortstraat-Rozenstraat hebben ze een snackbar ingericht, die ze ,,'t Hoekje" gedoopt hebben. Vanaf februari is het „stel", met een aantal van hun vrienden, bezig ge weest om de kruidenierswinkel in een snackbar te veranderen. Avond aan avond is er getimmerd, gemetseld en geschilderd. „We hebben het pand samen ge kocht," vertelde Fred. „Eerst waren we van plan er een ijzerhandel in te be ginnen, maar daarvoor moet je veel meer investeren, dan wij hadden. Toen DEN HAAG Premier De Jong zal contact opnemen met de Westduitse bondskanselier Kiesinger als de moei lijkheden van ons wegvervoer op West- Duitsland niet tijdig worden opgelost. Hij zegt dit in antwoord op vragen van het socialistische Tweede Kamerlid drs. J. M. den Uyl. Volgens de premier is er „een zeke re, zij het bescheiden" voortgang ge boekt bij het overtuigen van de Duit sers, dat versoepeling van de regering die op 1 april, is ingegaan» noodzake lijk is. De gevraagde versoepeling moet het mogelijk maken dat zo nodig 1950 Nederlandse vrachtauto's tegelijk op de Duitse wegen kunnen rijden. zijn we op het idee van een snackbar gekomen." Elly heeft enige tijd in Utrecht in een dergelijke zaak gewerkt: „Natuurlijk heb ik daar wel het een en ander opge stoken, maar het eigenlijke vak zul je in de praktijk moeten leren," meent ze. Die praktijk schijnt al aardig te le ren, want zowel Fred als Elly hanteren schuimspaan en zoutpot of ze nooit an ders gedaan hebben. Over het resultaat van 'de eerste dagen zijn ze trouwens best tevreden. DEN HAAG Als de melksector en de horesa-sector meedoen, zullen de ter- rasjesgasten die daar zin in hebben, dit zomerseizoen misschien een flesje in plaats van een glaasje melk kunnen bestellen. Het flesje is er al, er kan een kwart liter in en het heeft bij de pas gehouden zesde nationale verpakkings wedstrijd, de hoogste onderscheiding, de „gouden noot", verworven. De maakster, de N.V. Vereenigde Glasfabrieken in Schiedam, heeft het flesje laten ontwerpen voor terras- en schoolgebruik. Het heeft de bij dit ge bruik nodige zeer grote stabiliteit ge kregen, alsmede een smal bovenstuk, dat kinderhandjes zonder moeite kun nen omvatten en waar men bovendien gemakkelijk een omgekeerd glas op kan zetten. ROTTERDAM Shell Chemie Ne derland n.v. is op zoek naar nieuw in dustrie-terrein, omdat de terreinen te Rotterdam/Pernis geen ruimte meer bieden. In aanmerking komen thans in dustrieterreinen in België en Nederland. Naar verluidt gaat het o.m. om vesti ging te Antwerpen (dicht bij andere pe trochemische industrieën) of het Moer- dijkgebied. Het is, zo weet men in Rotterdam, de vraag of dit terrein dat door Noord brabantse gemeenten in samenwerking met het Rotterdamse havenbedrijf wordt ontwikkeld, tijdig bouwrijp zal zijn. De beslissing zal naar men ver wacht „in het midden van dit jaar" worden genomen. Vorig jaar heeft een studiegroep van de SHELL een aantal terreinen in Ne derland en België bekeken. Vervolgens zijn in februari van dit jaar besprekin gen gehouden tussen de directies van Shell Nederland Chemie en het ministe rie van Economische Zaken i over een evt. vestiging van Shell Nederland Che mie in Nederland. Shell Chemie heeft een reeks van problemen aan de over heid voorgelegd en dit leidde tot een in terdepartementale commissie met o.m. vertegenwoordigers van de ministeries van Economische Zaken en Verkeer en Waterstaat, aldus het personeelsblad van de Shell „onder de vlam". Men is nu intensief bezig om voor allerlei pun ten zoals de infrastructuur, de bereik baarheid voor zeeschepen, de aanleg van pijpleidingnetten en dergelijke een oplossing te vinden. Alle contacten met burgemeesters in de desbetreffende ge bieden, rijkswaterstaat en andere auto riteiten zullen via deze commissie wor den geleid. LONDEN De inleidende bespre kingen tussen Nigerië en Biafra, die gisteren in Londen hadden zullen begin nen, zijn uitgesteld. Ze zullen op zijn vroegst vandaag beginnen. Geen van de partijen gaf een verklaring voor het uitstel. Nigërië en Biafra, de vroegere ooste lijke provincie van de Nigeriaanse fe deratie, zijn al tien maanden in een burgeroorlog gewikkeld. Deze brandde los toen de oostelijke provincie eenzij dig de onafhankelijkheid uitriep. Nigerië slaagde er zelfs met mili taire middelen niet in de afgescheiden provincie tot andere gedachten te brengen. Vorige week echter besloten beide partijen in Londen te gaan pra ten. Dat gebeurde op uitnodiging van de Britse secretaris-generaal voor het Gemenebest, Arnold Smith. Inmiddels trokken zaterdag naar schatting vijftigduizend betogers plun derend door de havenplaats Port Har- court. Zij dreigen alle Britse eigen dommen in Biafra te vernielen wan-: neer Engeland niet binnen 48 uur zijn houding tegenover Biafra zou herzien. Volgens Biafra steunt Engeland de Ni geriaanse federatie. De demonstranten staken het hoofd kwartier van de Shell-BP in Port Har- court in brand. De waarde van de be zittingen van deze maatschappij in Bi afra schatte men op bijna twee mil jard gulden. In het gebied van Port Harcourt staan grote pompinstallaties en olietanks. NEW YORK Richard Nixon heeft senator Robert Kennedy verweten dat hij probeert zich „in het Witte Huis te kopen". Nixon die streeft naar de republikein se kandidatuur voor het presidentschap zei op een bijeenkomst in Indianapolis, dat Bobby Kennedy veel geld heeft uit gegeven, om de voorverkiezingen te winnen in de staat Indiana, die van gro te betekenis worden geacht. „Maar dit heeft kwaad bloed gezet bij de kiezers", aldus Nixon. In de Ver. Staten kan een kandidaat net zoveel geld besteden voor zijn ver kiezingscampagne als hij wil. De ge ruchten willen dat Kennedy's campag ne, de kostbaarste is vergeleken met die van zijn vijf voornaamste mededingers. Naar schatting zou met zijn campagne 18 min dollar gemoeid zijn. En dit be drag betreft alleen nog maar de strijd om het presidentschap zelf. Kennedy moet dan al verzekerd zijn van de democratische kandidatuur. Er zijn geen officiële cijfers gegeven van de kosten van Kenndy's campagne in Indiana, maar de drie miljoen dollar, door sommigen genoemd, werden door Kennedy's medewerkers als „belache lijk" bestempeld. Nixon zei dat hij als enige kandidaat van de republikeinen 4n deze staat maar een „heel matig bedrag" had uitgetrok ken. Dit bedrag lag in de buurt van de 100.U00 dollar. Vergeet u niet tijdig op te geven voor het schoonmaken van uw schoorsteen Vraag ook inlichtingen over het reinigen van uw tapijt, parketvloer enz. P. H. van Rijnstraat 24 VEENENDAAL MOSKOU De Sovjet-leiders heb ben hun aanvallen op de westelijke korte golf-uitzendingen versterkt, spe ciaal op die van de Voice of America (VOA), die ze voor een groot deel van hun tegenwoordige moeilijkheden met dissidente intellectuelen de schuld ge ven. De onrust van de laatste maanden is ten dele veroorzaakt door de informa tie van de nieuwsuitzendingen in de Russische taal van VOA en de BBC. Hierin werd o.m. gesproken over het proces in januari tegen vier jonge mensen, over de protesten van de Sov jet-intellectuelen tegen het proces en over de veranderingen in Tsjecho-Slo- wafcije. Dit zijn zaken die de gecensu reerde Sovjet-pers heeft genegeerd of alleen maar in verkorte en dikwijls ver draaide vorm gepubliceerd. De korte golf-uitzendingen hebben het monopolie van de Sovjet-leiders gebro ken, om het publiek alleen maar het nieuws te vertellen dat zij het willen la ten weten. Waarnemers in Moskou vermoeden, dat de opvolgers van de afgezette DJAKARTA Vjjftien Ambonezen, die uit Nederland naar Indonesië waren gerepatrieerd zjjn „onder politiebe scherming" gesteld op Ambon, wegens de gespannen sfeer die tussen hen en de bevolking was ontstaan, zo heeft de voorzitter van de speciale commissie inzake de repatriëring van Molukkers uit Nederland, de heer Pasilo meege deeld. De „in beschermende hechtenis" ge nomen Ambonezen behoorden tot de groepen, die vorig jaar april en dit jaar maart naar Indonesië teruggekeerd wa ren. De heer Pasilo deelde mee dat de 15 mensek aanpassingsmoeilijkheden had den. Van de 55 teruggekeerde Ambone zen waren er veertig in Djakarta ge bleven of naar steden op Sumatra en Java gegaan. Er waren volgens de heer Pasilo tekenen dat de gerepatrieerde Ambonezen teleurgesteld waren en een van hen was reeds van plan om naar Nederland terug te keren. Omstreeks 20 mei wordt een groep van 119 repa- i trianten in Indonesië verwacht. Kroestjef dikwijls wensen, dat hij het storen van buitenlandse radiouitzendin gen niet had afgeschaft. Maar hervat ting hiervan zou zulk een stap achter uit zijn, zulk een bekentenis van angst, dat de Sovjet-leiders hiertoe niet gauw zullen overgaan. Wat zij wel doen, is die uitzendingen door versterkte aanvallen in diskrediet brengen. Qver VOA vooral wordt dikwijls verteld, dat zij-een vals beeld geeft van de Amerikaanse sociale pro blemen en andere zaken. Voor een verleden jaar uitgekomen boek. getiteld „De Amerikaanse radio in de psychologische oorlogvoering" is onlangs opnieuw de aandacht ge vraagd. Een krant schreef, dat het boek leert, dat de Amerikaanse radio- propagandisten veel hebben overgeno men uit het propaganda-arsenaal van Göbbels. De krantelezers die het boek verleden jaar hebben gemist werd aan geraden het alsnog te kopen. Een tweede tegenmaatregel is het censuren van de bronnen van het nieuws, dat de buitenlandse radiosta tions bereikt. De laatste maanden heb ben de autoriteiten pogingen gedaan om te verhinderen dat nieuws over protesten en processen van intellec tuelen de buitenlandse corresponden ten in Moskou bereikt. Want wat die correspondenten melden naar het bui tenland komt over de korte golf-radio terug in Rusland, en hierdoor zijn som mige Russen aan de weet gekomen wat andere Russen doen. Maar omdat er toch nieuws over Rusland bekend wordt en omdat bui tenlandse gebeurtenissen, zoals de Tsjechische liberalisatie voor de cen sor in Moskou lastig zijn, worden de Sovjet-pers en radio onder druk gezet om hun eigen versies te geven. Drie jaar geleden werd in het theore tische orgaan van de partij deze waar schuwing afgedrukt: „in onze tijd met zijn radio-toestellen in elk huis. bete kent het zwijgen over een of andere gebeurtenis of nalatigheid om die ge beurtenissen vanuit de socialistische ideologie te behandelen, dat er vrijheid van handelen wordt gegeven aan de vervalsers van de bourgeois-propagan- disten". Deze eis voor snelle Sovjet-interpre tatie van vervelend nieuws met het doel de buitenlandse radio-uitzendingen voor te zijn, is sindsdien vele keren herhaald. SCHIPHOL De Nederlandse parle mentaire delegatie, die op Curagao heeft deelgenomen aan de tweejaarlijk se interparlementaire bijeenkomst tus sen de landen van het koninkrijk, is na een kort verblijf in Suriname, op Schip hol teruggekeerd. De leiding van de missie was in handen van de voorzitters der Eerste en Tweede Kamer, resp. dr. ir. P. J. Mazure en mr. F. J. F. M. van Thiel. Mr. van Thiel is i.v.m. een be zoek aan zijn op Curacao wonende zoon, nog niet op Schiphol teruggekeerd. Gevraagd naar zijn indrukken van de reis, zei de heer Mazure in het alge meen een zeer gunstige indruk te heb ben gekregen na alle 6 eilanden te heb ben bezocht. Als voorbeeld van het ver antwoordelijkheidsgevoel van regering en volk noemde hij de geboorteregeling. Die heeft daar, in tegenstelling tot vele ontwikkelingslanden, veel succes. Op Aruba is het aantal geboorten in 4 jaar gedaald van 1800 tot 1200. Het Tweede-kamerlid vóór de ARP G. A. Kieft verklaarde desgevraagd, dat de vooruitgang zowel op de Antil len als in Suriname zich in een veel sneller tempo voltrekt, dan we hadden verwacht. KAAPSTAD Ir. een zondag gepu bliceerde brief schrijft de Amerikaanse bisschop Robert H. Mize van het Angli caanse diocees Damarland, waartoe Zuid-West Afrika behoort, dat de Zuidafrikaanse regering hem uit Zuid- West Afrika en Zuid-Afrika heeft gewe zen. In de brief aan de geestelijkheid van zijn diocees schrijft Mize, dat hij op 25 januari van de minister van Binnen landse Zaken heeft vernomen, dat zijn tijdelijke verblijfsvergunning voor de laatste maal was verlengd en wel tot 26 juni en „u dient voorbereidingen te treffen om het gebied (van Zuid-West Afrika) en de republiek (Zuid-Afrika) op of voor die datum te verlaten". ROTTERDAM De levering van het 470 ton zware drukvat voor de kern centrale die Siemens gaat bouwen in Atucha, Argentinië, is gegund aan de Rotterdamse Droogdok-Maatschappij. De RDM heeft de opdracht gekregen van Ruhrstahl Apparatebau G.m.b.H. een dochteronderneming van Siemens.

De Vallei | 1968 | | pagina 8