Ex-rijbewijzenman wordt manager van profclub Acht overwegingen om uw salaris te storten op een AMRQ-Privé-rekening: 2 3 4 5 6 7 8 AMRO BANK B vifella een eigen huis binnen uw bereik ;H. M. Westerlaken (oud-directeur CBR): 1 Week cel voor burgemeester die dronken chauffeerde Vijf jaar voor valsemunter Ploegkampioen M. Schoonen kreeg in Rhodesië prijs tegen wil en dank in hand gedrukt RIJKSPOSTSPAARBANK BOUWFONDS NEDERLANDSE GEMEENTEN Stilzitten bevredigt me nietik kreeg het gevoel dat ik er niet meer bijhoorde FLEXIPUP Vrouw overleden na aanrijding door fiets morgen nemen-* zelf proeven! COUPON Aan Rijkspostspaarbank, Afd. Publiciteit, I PlÏÏlTPS BATTÊRi JËivl Kritiek vakbonden op Zijlstra's visie Privécursus Nederlands prinses Paola HOLLAND-SPORT FORSE STAP AVONTURIER PROMOTIE AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK De Rijkspostspaarbank en het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten brengen samen Snel en voordelig sparen In veel gevallen krijgt u een hypotheek van 90% Een volledig "pakket" bouw-voordelen voor u Er ligt een uitvoerige brochure voor u klaar f~i die móéten wel DINSDAG 7 MEI 1968 numuwwummunmwimwnwmmvnmvinmmmi 59 DEN HAAG Hij heeft het pre cies 'n jaar uitgehouden. Op 1 april 1967 verliet de heer H. M. W. Wes terlaken de directiestoel van het Centraal Bureau afgifte Rijbewijzen (CBR). Hij was toen 59 jaar. Dat is in onze tijd niet de leeftijd waar op men met pensioen pleegt te gaan, maar organisatorische wijzigingen bij het CBR en een schommeling in de gezondheidscurve maakten voor hem een voortijdig afscheid, na ze ventien jaren rijbewijzen, wenselijk. Zijn afscheid is feestelijk ge weest: een ridderorde en een reis naar Canada om zijn jongste zoon te bezoeken, van het personeel. In het nu afgelopen jaar heeft hij ge reisd en uitgerust, maar nu vindt hij dat welletjes: „Het bevalt me uitstekend, maar het bevredigt me niet. Ik ben nu eenmaal te bedrijvig om de hele dag hier voor het raam te zitten kyken hoe die heg daar aan het groeien is. Ik kreeg zo het gevoek.dat ik er niet meer behoor de". Dat klinkt erger dan het was, want ook al was de stoel bij het CBR door twee anderen ingenomen: eens per week kuierde de heer Westerla ken toch nog wel even binnen bij het CBR en voorts heeft hij nog een hele serie functies meegesleept in zijn rust. Nu wacht hem echter weer een dag-vullende taak. Hij wordt manager van de Haagse prof. voetbalclub Holland-Sport. Daarmee heeft hij het ideaal van iedere man bereikt: de bezigheden die hij uit zijn functie heeft mee genomen, worden hobby's en zijn hobby wordt nu zijn werk. Uiteraard weet bijna iedereen wat een manager van een prof. voetbal club is, maar voor de weinige leken heb ik me door deskundigen de func tie laten uitleggen: Een professione le voetbalclub, of - te - wel een - club - uit -het - betaalde - voetbal is te vergelijken met een bedrijf. Door zo'n club worden voetballende jongelieden gekocht en verkocht. Dat heeft in de verste verte niets te ma ken met de mensenhandel van ons trouwe voorgeslacht. Een club koopt voetballers zodat er een fijn elftal in het veld kan ko men. Hoe fijner zo'n elftal speelt des te meer mensen komein er kij ken. Hoe meer mensen er komen kijken, des te meer geld komt er om nog fijnere voetballers te kopen, die nog fijner spelen. Helemaal bo ven aan deze spiraal wenken dan het landskampioenschap, de Europa cup of wat er nog meer aan roem is te vinden op de groene mat. U voelt wel: dat is geen gezellig balletje-trappen meer op een braak liggend veldje. Goede voetballers kosten soms tonnen. Wanneer het om dergelijke bedragen gaat, dan wordt het een bedrijf en voor zo'n bedrijf heb je een bedrijfsleider no dig een manager zeggen we te genwoordig. Nu lijkt het een wat forse stap: van directeur CBR de man die dopr miljoenen auto-rijdende vader landers eens gevreesd en geprezen is naar bedrijfsleider van een prof. voetbalclub, maar een vluchtig kijkje in het leven van de heer Wes terlaken maakt van die forse stap een speels danspasje. De heer Westerlaken heeft vele ambachten gehad in zijn leven en bijna al zijn bezigheden hadden iets met orgahisatie of met sport te ma ken. Goed, hij is in zijn jonge jaren ook journalist en mijnwerker geweest, maar dat waren meer overstapjes, als zijn persoonlijke mening in bot sing was gekomen met de dictatuur van de gangbare opinie. Zo werd hij socialist toen dat nog niet mocht van de rooms-katholieke kerk, waar van hij lid was. Dus verliet hij zijn kerk en kwam er pas in terug, toen hij zowel lid van de PvdA als rooms- katholiek mocht zijn. Maar nu de sport. In zijn jonge jarein voetbalde hij bij NEC in Nijmegen, waar hij werd geboren en waar hij toog. Hij wielrende met Pijnenburg als koppelgenoot. Hij turnde, reed motor en hij maak te een vrij grondige studie van bil jarten. Hij zwierf als een avonturier door de harde werkelijkheid en zijn hob by's, maar steeds zocht hij na korte of langere tijd de organisatorische zijde van zijn bezigheden op. Hij is nog wel echt van de oude stempel, want zowel in zijn werk als in zijn vermaak heeft hij nooit uren willen tellen: „Voor alles wat ik ben begon nen heb ik de tijd genomen die no dig was om het goed te doen". Hoewel de heer Westerlaken het uiterlijk heeft van de kordate, iet wat ouderwetse directeur, klinken zijn theorieën jong en soms zelfs idealistisch: „Wat ik in het organiseren altijd heb gezocht is een geest van samen werking. Je bereikt niets met beve len. Je moet als leider vertrouwen kweken en daaraan gezag ontlenen. Anders word je een dictator en die brengt het niet ver". Omdat hij al vele jaren een trouw aanhanger is van Holland-Sport en de geest van de club kent, verwacht hij er de juiste geest aan te treffen, al heeft hij wel enkele eigen ideeën. „Ze kijken in Nederland veel te veel naar grote namen. Hoe weet je nu of zo'n naam al of niet een gewel dige tegenvaller wordt in jouw club? Bovendien is er in Nederland vol doende jong, naamloos talent. Een goede manager moet dat jonge ta lent weten op te sporen. Dan kan hij zijn club kapitalen en teleurstellin gen besparen en hij kan tevens zijn club naar de top brengen". Holland-Sport staat op het punt om te promoveren naar de eredivi sie en er zijn al mensen die zeggen: „Als Westerlaken daar manager wordt, steekt hij in geen tijd Feijen- oord en Sparta tegelijk in zijn broek zak". Dat vindt de nieuwe manager zwaar overdreven: „Voor mij is het een zaak van kalm en tactisch op bouwen. Het is niet alleen een com merciële functie. Als manager moet je ook voor de spirit van je club zorgen, soms zal ik wel eens als maatschappelijk werker moeten op treden. Dat hoort er allemaal bij". Het gesprek eindigt met een praat je over politiek. De heer Wester laken vindt zichzelf tussen rechts en links instaan en hij heeft bezwaar tegen de methoden van de provo, al geeft hij toe vroeger ook een provo te zijn geweest. Tot slot het verhaal van de Haag se straatveger, die 's morgens op de bezemsteel geleund voor zich uit stond te turen. „Je bent al vroeg aan het uitrusten", groette de heer Westerlaken op weg naar zijn kan toor. De straatveger antwoordde: „Uit rusten? Ik kijk naar die straat daar, die ik net een goede beurt heb gege ven. Moet je eens kijken hoe gewel dig die er nu bij ligt". „Na zoiets heb je voor je hele le ven geleerd, dat niet alleen het werk van een directeur belangrijk is". ADVERTENTIE nuumv ADVERTENTIE gemakkelijk contant geld opnemen (ook door uw echtgenote b.v.); geen kosten. Alle giro-mogelijk heden. En iedere boeking ziet u op het dagafschrift; 3*4% rente. En spaar-mogelijk- heden met 4 t/m 6% rente; een voorschot is mogelijk. Maar belangrijker mogelijkheid: de AMRO-Lening; Betaalcheques, om contant te be talen zonder contant geld op zak; i u kunt de bank de betaling van huur, verzekeringen, electriciteit e.d. laten verzorgen; alle overige diensten van de AMRO Bank staan tot uw be schikking; uw geld is veilig en voordelig bij de AMRO Bank. Maak daar ge bruik van. GRATIS LEUKE f 'van Lucky Luke, Billy (he Kid, Jolly Jumper of de gebroeders Dalton bij 3 pakjes i INSTANT PUDDING MAASTRICHT De Maastrichtse rechtbank heeft burgemeester G. F. van een Zuid-Limburgse gemeente 56 jaren oud veroordeeld tot een week gevangenisstraf wegens het be sturen van een auto onder invioed van alcohol. De burgemeester werd vrijgesproken van het hem eveneens ten laste gelegde vluchtmisdrijf en het negeren van een stopteken van de politie. Burgemees ter F. zal een jaar lang geen motor voertuig meer mogen besturen. De officier van justitie bij de Maas trichtse rechtbank, mr. J. Ek, eiste veertien dagen geleden tegen de burgemeester wegens rijden on der invloed en het vluchtmisdrijf veertien dagen gevangenisstraf .an derhalf jaar ontzegging van de rijbe voegdheid en veertig gulden boete voor het negeren van het stopteken. De burgemeester was in de nacht van 11 op 12 maart in zijn gemeente met zijn auto tegen een geparkeerde wagen gebotst. Hij was doorgereden zonder de komst van de politie af te wachten. Het ongeluk gebeurde nadat burgemeester F. een vergadering had geleid waar het afscheid van de pas toor werd voorbereid. De burgemees ter had zien aankomen dat het een nog al opgewonden vergadering zou wor den en daarom had hij voordat hij van huis wegreed enkele kalmerende ta bletten ingenomen. Tijdens de vergade ring nam hij nog twee keer tabletten in en dronk hij zes of zeven glazen tonic met jenever erin. Tijdens de rechtzitting op 22 april wist burgemees ter F. zich niets meer te herinneren van wat er die avond na de vergade ring was gebeurd. MAASTRICHT Louis C., de 37-jarige valsemunter uit Kerkrade, is door de Maastrichtse rechtbank tot vijf jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Op 8 april eiste de officier van justitie, mr. J. Franssen, dezelfde straf en een voor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering. De rechtbank van Maas tricht had het vonnis uitgesteld om eerst nog drie getuigen een ambtenaar van de B.V.D. en twee journalisten te ho ren. Na die voortgezette behandeling op 29 april handhaafde de officier van justi tie zijn verordening Louis C., een in Zeeland geboren vlas handelaar, werd vorig jaar november samen met zijn 25-jarige vrouw opgeslo ten, nadat de Kerkraadse politie in zijn woning een complete drukkerij en voor bijna twee miljoen gulden aan valse bil jetten van honderd gul'" .cl had achter haald. Louis C. heeft steeds volgehou den bij die valsemunterij een onderge schikte rol te hebben gespeeld. Zijn opdrachtgevers zouden in kringen van de Indonesische ambassade moeten worden gezocht. Noch de Maastrichtse rechtbank, noch het openbaar ministerie hebben aan die verklaring enige waarde gehecht. De vrouw van Louis C. werd op 22 april al veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf wegens medeplichtig heid aan het valsemuntersbedrijf. De Hagenaar Harry B. werd dezelfde dag ook wegens medeplichtigheid veroor deeld tot vijf jaar gevangenisstraf. KERKRADE In de Sint Pieter straat in Kerkrade is gistermiddag de 71-jarige weduwe Diederen door een fietser aangereden. De vrouw viel en overleed korte tijd later. TILBURG De 22-jarige J. van der Camp uit Tilburg is gisteren in een zie kenhuis overleden. Op 3 mei was hij met zijn scooter tegen een auto gebotst. APPINGEDAM De 35-jarige A. Bos uit Farmsum, bij Delfzijl, is in het ziekenhuis overleden. Op 21 april was hij met zijn motor gevallen. GILZE-RIJEN Op de „dodenweg" Tilburg-Breda is gisteren het echtpaar Van Loonvan Geloven uit Tilburg verongelukt. Hun auto was door nog onbekende oorzaak op de linker weg helft geraakt en tegen een boom ge botst. HENGELO In een ziekenhuis in Hengelo is gisteren de 78-jarige J. G. Wensink uit Borne gestorven. Hij was zondag levensgevaarlijk gewond ge raakt toen hij op zijn fiets werd aange reden door een auto. SCHIPHOL Gebruind en vol loffelijke uitspraken over Rhodesië is' gistermid dag de Nederlandse ploeg die in Salisbury aan het wereldkampioen ploegen heeft deelgenomen, in ons land teruggekeerd. De miniatuur gouden (landbouw)ploeg die de 30-jarlgc M. Schoonen uit het Bra bantse plaatsje Zeelst by Eindhoven als eerste prys had gewonnen, hadden de vier Nederlanders niet bij zich. De prijs, in een kist verpakt, was in Londen verkeerd overgeladen en bevindt zich nu in Johannesburg, Zuid- Afrika. Troost voor de heer Schoonen: het kostbare kleinood wordt hem als nog nagezonden. Verdeelde vreugde Toch was er verdeelde vreugde op Schiphol gistermiddag toen de vier van blauwe blazers en gele hoedjes voorziene landbouwers in Nederland terugkeerden. Het nationaal ploegco- mité, bestaande uit de Katholieke plat telandsjongeren Nederland, de Platte landsjongeren Gemeenschap en de Christelijke plattelandsjongeren, vin den namelijk dat de heer Schoonen door het aannemen van de gouden ploeg gezondigd heeft tegen de instruc ties die de Nederlandse équipe mee kreeg: prijzen mogen niet worden aan genomen van een vertegenwoordiger van het Rhodesische bewind, mijdt de officiële ontvangsten. Toch pakte de heer Schoonen de gou den ploeg aan en wel uit handen van de Rhodesische premier Ian Smith. Gisteren zei de leider van de équipe, de heer J. Boer uit Wageningen, er over: „We zijn gewoonweg voor het blok gezet". „We waren uitgenodigd op een bij eenkomst van een fabriek voor auto banden". „Toen we eenmaal aan tafel zaten verscheen daar ook premier Ian Smith. Samen met een groot aantal an dere deelnemers er deden zeventien landen, inclusief Engeland mee werd toen de heer Schoonen verzocht op het toneel te komen. Nog voordat iedereen wist wat er gebeurde, drukte premier Smith hem de gouden ploeg in de handen." wacht wordt dat de gouden ploeg dan gen gaan we er over vergaderen wat ons verder te doen staat." Zijn secretaris, de heer J. Hanse uit Ede: „Al vier jaar geleden stond vast dat de wereldkampioenschappen in Rhodesië zouden plaatshebben. Dat was ver voor de politieke situatie die er ontstond. Als het wereldcomité had geadviseerd niet deel te nemen hadden we dat ook niet gedaan, maar dat ad vies is nooit gekomen. Alleen de Scan dinavische landen hebben zich terugge trokken." Handdruk Met wat bloemen, een handdruk van premier De Jong die juist naar de Ne derlandse Antillen vertrok, en een groot aantal familieleden reisde het gezelschap daarna af naar huis. Zaterdag zal de heer Schoonen in Zeelst nog eens worden gehuldigd. Ver- ADVERTENTIE inmiddels in Nederland is aangeko men. Een ander lid van de Nederlandse équipe, de heer R. van Putten uit Dirksland heeft de zevende prijs van de wereldkampioenschappen ploegen gewonnen. Weigeren moeilijk' De heer Schoonen: „Wat had ik moeten doen? Had ik moeten weige ren, of het ding op de grond laten val len? Dat kan op zo'n moment en onder die omstandigheden niet. Op papier is makkelijk gezegd: je mag niets aan nemen en zo, maar, als puntje bij paal tje komt dan wordt het moeilijk." De heer D. J. van de Broek uit Wa geningen, voorzitter van het nationaal ploegcomité en op Schiphol ter verwel koming aanwezig: „Er is in het comité beslist niet zwaar aan die zaak getild. De bezwaren kwamen in hoofdzaak van de zijde van de katholieke jonge ren, maar voordat wij stelling kozen, wilden we eerst weten wat er precies was gebeurd. Dat weten we nu, mor- ADVERTENTIE Op een speciale "bouwfonds-rekening" bij de Rijkspostspaarbank spaart u met-kleine bedragen (f 50,minimum) per maand. De regelmaat van dit sparen en de voor deze spaarvorm hoge rente van 5% brengen.het benodigde geld snel bijeen. Dat betekent slechts 10% eigen geld. Zo komt uw eigen huis snel dichterbij. De aflossing en de rente liggen vaak maar weinig hoger dan wat u anders aan huur zou betalen. Voor jonge mensen is er bovendien een extra voordelige betalingsregeling met nog lagere maandelijkse termijnen! Het Bouwfonds garandeert - en dat is zeer belangrijk voor u - de kwaliteit van zijn huizen zwart op wit. Het informeert en adviseert u strikt eerlijk en objectief. Het helpt u bij uw plannen en het con troleert uw bouwwerk. In veel gevallen heeft u als "bouwfonds- spaarder!' bovendien voorrang. Als u onderstaande coupon invult en verzendt aan de Rijkspost spaarbank, Afd. Publiciteit, Amsterdam, krijgt u een brochure met alle gegevens. U kunt ook een briefkaart met uw naam en adres sturen. Doe het vandaag nog! Amsterdam. Zend mij vrijblijvend de gratis brochure "Ik koop een huis" en het Reglement Bouwfondsrekeningen. D.V. naam: adres: tel.no.: woonplaats: prov.: datum: handtekening:..... Marinus Schoonen ontmoet de ene premier na de andere. Toen hij giste ren op Schiphol terugkeerde liep hij pre mier De Jong tegen het lijf die naar de Nederlandse Antillen ging. ADVERTENTIE UTRECHT Nederland hoeft niet bang te zyn voor de „Engelse ziekte". Het gaat met de economie weer de goe de kant op en het pessimisme van de president van de Nederlandsche Bank. prof. dr. J. Zijlstra, is misplaatst. Dat vinden het Nederlands Katholiek Vakverbond en het Christelijk Nationaal Vakverbond.. In hun bladen sommen de beide vakcentrales een aantal feiten op die aantonen dat het beter gaat: De concurrentiepositie van ons land is vorig jaar verbeterd, de Nederlandse invoer stijgt sneller dan de wereldinvoer, het tempo van de loonsverhogingen is af gezwakt terwijl de produktiviteit op liep. Het C.N.V. tekent tevens aan dat bij ons de industriële produktie vorig jaar vier procent steeg en dat deze in Enge land met één procent daalde. Prof. Zijlstra vindt dat de werkloos heid wel zal dalen als er wat meer rust komt in de loonsfeer. Het NKV zegt daarop dat de lonen nauw vastzitten aan de beweging van de prijzen en dat de overheid als de lonen gematigd moe ten worden, het prijspeil beter in de hand moet houden. De katholieke vakcentrale vindt het jammer dat een zo gezaghebbend man als de president van de Nederlandsche Bank, zo weinig waardevolle gedachten heeft te bieden om de werkloosheid te bestrijden. NOORBEEK Prinses Paola van België volgt een privé-cursus in Neder lands bij de Limburgse oud-commissa ris van de koningin, mr. dr. F. Hou- ben. Zaterdag en zondag kreeg zij de eerste lessen in het buitengoed van de oud-gouverneeur aan de Boumenweg in Noordbeek. De vrouw van prins Albert was zater dagmiddag meteen na, haar aankomst met de heer Houben naar een boekhan del in 'het dorp gereden om een leer boek aan te schaffen. „De prinses stond erop haar kennis van de Nederlandse taal aan te vullen in Nederland en onder leiding van een Nederlander. De prinses zal zeker nog een paar keer komen, wellicht ook nog met haar man", zei de heer Houben gisteravond. Oud-gouverneur Houben is al heel lang bevriend met de Belgische konink lijke familie.

De Vallei | 1968 | | pagina 11