Veenendaals dagblad Bulten Strijd in Saigon duurt voort Snellere verbindingen en hogere frequentie Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Overval op onze kluis is niet aan te bevelen zegt drZijlstra Bliksem trof vliegtuig; radio-actieve „neus" zoek BARRICADES IN PARIJS union matrassen Zwaarste straatgevechten sinds bevrijding Lurleen Wallace overleden Nieuwe raketaanvallen Drogist moet zich houden aan prijs die fabrikant bepaalt Twee jonge Nederlanders vastgehouden in Oost-Berlijn Onbestendig De meest makkelijke verf heet Dennebloei WINTERDIENST ANONIEM KONINGIN OPENDE NÏEUW GEBOUW VAN NEDERLANDSCHE BANK Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaat, Telef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DINSDAG 7 MEI I968 - 42e JAARGANG no. 107 WOLK TRAANGAS OP BOULEVARDS PARIJSE STUDENTEN IN GEVECHT MET POLITIE PARIJS In de fameuze Parijse wijk St. Germain des Prés hebben maan dagavond circa tienduizend studenten, bij wie zich docenten en wetenschappe lijke medewerkers van de Sorbonne hadden aangesloten, een ware veldslag ge leverd met de politie. In wat sommigen de zwaarste straatgevechten sinds de bevrijding van Parijs in 1944 noemden, wierpen de betogers barricaden op van auto's en bussen, terwijl de politie charge op charge verrichtte, om hen te rug te drijven. Op sommige punten vielen de studenten echter zo heftig aan. dat de ordetroe pen terug moesten wijken, onder een regen van bakstenen, straatkeien, vuur werk en uit cafés gegraaide stoelen. De politie antwoordde met traangas en waterkanonnen en wist tenslotte de boulevard Saint Germain, waar de strijd zich concentreerde, „schoon te vegen". Er viel nauwelijks meer te ademen, zo dicht was de boven de boulevard han gende wolk traangas. Aan beide kanten is een groot aantal gewonden gevallen. Gehelmde Rode- kruismensen voerden hen met brancaitf s van het met puin en brandende auto's bezaaide strijdtoneel. De betogers, voor ongeveer de helft meisjes, waren vanuit het zuiden van de stad paar St. Germain des Prés ge trokken om vandaar op te marcheren naar de Sorbonne, die eind vorige week na onlusten voor onbepaalde tijd .was gesloten. Een sterke politiemacht ver sperde hun echter de weg. De waterka nonnen werden zo zwaar met allerlei projectielen bekogeld, dat ze niet veel konden uitrichten tegen de oprukkende menigte. Eerder op de dag hadden vele hon derden studenten aan de rand van het Quartier Latin, de universiteitswijk, al urenlang slag geleverd met de po litie, die versterkt was met gendarmes. Daarbij vielen aan de kant vah de po litie veertig, onder de betogers circa vijftig gewonden. „Een dialoog, ja - maar geweld nee", verklaarde maandagavond in een inter view voor radio en televisie de Franse minister van Onderwijs, Alain Peyre- fitte. Hij vond dat de universitaire auto riteiten moeilijk gebrek aan zelfbe heersing kon worden verweten. Ze had den integendeel gedurende een half jaar „een voorbeeldig geduld" aan de dag gelegd. Zij hadden de studenten toe stemming gegeven tot het houden van politieke bijeenkomsten aan de univer siteit van Nanterre, bij Parijs, een aan de Sorbonne. Maar die bijeenkom sten waren ontaard in oproepen tot sa botage en incidenten en tenslotte was ingrijpen van de politie onvermijdelijk geworden, zei Peyrefitte. De politie was naar zijn zeggen tus senbeide gekomen om de grote meer derheid van de 150.000 Parijse stud^n- Maandag is het in de Franse hoofd stad tot ongeregeldheden gekomen tussen politie en demonstrerende stu denten. Hier een beeld van de Bou levard St. Germain: een omgeworpen auto ligt te branden op een inderhaast opgeworpen barricade, terwijl op de achtergrond politie toeziet. MONTGOMERY (Alabama) Gou verneur Lurleen B. Wallace van Ala bama is vandaag ih haar slaap overle den. Familieleden en artsen waren bij het sterfbed aanwezig. De 41 jaar oude gouverneur, die reeds twee jaar aan kanker leed, werd maandag in verband met een mogelijk abces in de buikholte opnieuw in een ziekenhuis opgenomen. De doodsoorzaak is nog niet vastge steld. Aan het sterfbed waren aanwezig haar echtgenoot, oud-gouverneur Geor ge Wallace (die thans meedoet aan de campagne voor het Amerikaanse presi dentschap), haar vier kinderen en haar ouders, de heer en mevrouw Henry M. Bruns. Lurleen Wallace, vroeger verkoopster, werd door haar man naar voren ge schoven voor het gouverneurschap, toen hijzelf niet meer herkozen mocht wor den. Haar man werd, toen zij werkelijk werd gekozen, benoemd tot „adviseur". ïn het week-end voor Koninginnedag stoof in een Veluwse zandverstui ving al een grove den en dit is een vroege datum. Daarbij was het regen achtig weer en dit houdt het veder lichte stuifmeel van het naaldhout in de pollenzakjes, die in de kegels aan de voet der nieuwe scheuten bijeen staan, vast. Dat het naaldhout echt geurt naar hars en terpentijn, kunnen we in de loop van mei op warme da gen ervaren. Bosbazen spreken dan wel van „zwavelregen" en wanneer de dennen volop en onbelemmerd stui ven, drijft er van het fijne meel een zachtgele rand langs de plassen in 't karspoor. Dit gaat natuurlijk verloren, maar wat zou dat bij zulk een over daad hinderen. Die pionier in het We- keromse Zand heeft natuurlijk niets te betekenen. De gele kogeltjes laten bij de geringste aanraking een wolkje crème stuifmeel ontsnappen (dit zijn dus de meeldraadbloemen); als ge er in de volle bloeitijd met een stok op slaat, hangt er een geelgrijs waas om de takken en het is voor iedereen dui delijk, dat wij de den een windbloeier noemen. Het stuifmeel behoort terecht te komen op de stamperbloemen, uit welke zich de kleine kameelbruine ke gels ontwikkelen met de gevleugelde zaadjes. Ook hier helpt de wind onze naaldendragers, want het zaad wordt op kleine zeilen her-en-der gevoerd, om op gunstige plaatsen te ontkiemen tot vliegmast. Zo talrijk kan die op slag wezen, dat vrijwilligers eri na tuurvrienden van de A.N.W.B. de hei of het stuifzand komen schonen om wat ruimte in het landschap te bren gen. 7 mei '68 A. B. WIGMAN SAIGON De Viët-Cong heeft vanmorgen vroeg voor de derde achtereenvolgen» de dag raketaanvallen op Saigon gedaan. De doelen waren het hoofdkwartier van de politie, het vliegveld Tan Son Nhoet en de hoofd-elektriciteitscentrale van de stad. Volgens een Zuidviëtnamese woordvoerder, werd slechts lichte schade aangericht. B(j de krachtcentrale werden twee personen gewond. Rebellen vielen ook 'n stelling van het regeringsleger in de Chinese wfjk Ohoto» ten tegen „een handjevol agitatoren'* te beschermen. De minister wees er te vens op dat het universitaire onderwijs sinds enkele jaren een snelle democra tisering doormaakt. BARRICADES De Boulevard St. Germain, Rue de Rennes, Place Maubert, Rue Bonapar te, Rue des Saint Pères en Rue du Bac waren bezaaid met de sporen van de gevechten. Auto's waren omhoog geworpen, bussen waren met lege ban den blyven steken, etalageruiten ge sneuveld. trottoirs open gebroken en Verkeerslichten uit de grond grukt. Ook buiten Parijs breidt de studen tenstaking, waartoe de nationale unie van Franse studenten (UNEF) zaterdag had opgeroepen, zich uit. Terwijl maan dag op meer dan de helft van alle fa culteiten de colleges nog normaal ver liepen, wordt verwacht dat heden ruim driekwart door de staking zal worden getroffen. Daaronder valt de protestantse theologische faculteit in Straatsburg. Intussen heeft de UNEF maandag avond in een manifest een beroep ge daan op de studenten „op te komen te gen de barbaarsheid" door de staking Ook in de stad zelf vielen granaten, een op 200 meter van het bureau van de Amerikaanse voorlichtingsdienst, zonder echter slachtoffers te maken. Evenals zondagavond werden bezine- installaties .te Nha Be aan de rivier de Saigon bestookt. Op de post van regio nale troepen te Cat Lai, 8 kilometer ten noorden van Saigon, vielen ruim 50 granaten, waardoor een persoon ge dood werd en een gewond raakte. Een Amerikaanse woordvoerder heeft verklaard dat een Noordviëtna- mese militaire eenheid, behorende tot het 657ste regiment van de negende Noordviëtnamese divisie, deel heeft ge nomen aan de gevechten van maan dag rond het Franse kerkhof bij de ba sis Tan Son Nhoet. Romdom Saigon zijn Amerikaanse troepen met een zeer grote vuurkracht maandag een tegenoffensief begonnen, om het nieuwe offensief van de Viët- Cong tegen Saigon te breken. In de provincies Gia Dinh, Hau Nghia en Binh Duong werden 375 rebellen ge dood, de meesten door bombardemen ten 'of beschietingen door artillerie en helikopters. De Amerikaanse verliezen worden licht genoemd. De zwaarste slag woedde in een riet vlakte ruim 25 kilometer ten noorden van Saigon, waar een Viët-Cong-batal- jon werd omsingeld en vervolgens van uit de lucht en met tanks en artillerie voort te zetten en „de komende dagen aan alle acties deel te nemen". De politie was volgens de studentenbond maandag nog harder opgetreden' dan vrijdag. „Wij zullen niet zwichten voor de scherpe onderdrukking die de regering, en via haar de Franse bourgoisie, toe past tegen de studentenbeweging, die met de dag aan kracht wint'', aldus de mededeling van de UNEF. SOLIDAIR De studentenvertegenwoordiging van dc vrije cn van de technische univer siteit van West-Berlijn heeft vandaag verklaard, dat men solidair is met de protesterende studenten in Parijs. In een verklaring werd gezegd, dat ook de Westberlijnse studenten strij den tegen wat genoemd werd „een bu reaucratie van universiteit en staat, die er niet voor terugschrikt brute politie- terreur te gebruiken tegen een demo cratische oppositie". Er bestaat „een in ternationale solidariteit tegen admini stratieve terreur", zo voegde de ven klaring hieraan toe. DEN HAAG De drogist mag zijn artikelen niet onder de voorgeschreven prijs verkopen. Zij moeten zich blijven houden aan de prijs die door de fabri kant wordt vastgesteld. Dat hebben de staatssecretarissen van economische zaken en van sociale zaken en volksgezondheid besloten. In het algemeen is deze zogenaamde collectieve verticale prijsbinding verbo den. De drogisten hadden tegen dit ver bod beroep aangetekend. De ontheffing is hun verleend in het belang van de volksgezondheid, aldus de staatssecre tarissen. NIEUWE N.S.-DIENSTREGELING UTRECHT De nieuwe dienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen die op zondag 26 mei van kracht wordt, geldt maar voor vier maanden: op 29 september gaat de dienstregeling 1968-1969 in, die een looptyd heeft tot 31 mei 1969. De spoorwegen zyn weer teruggevallen op het oude systeem van een zomer- en een winterdienstregeling, in plaats van een spoorboekje dat een heel jaar geldig is, omdat enkele belangrijke verbeteringen die voor 1969 waren voorzien, al in sep tember van dit jaar kunnen worden doorgevoerd. De inzet van het nieuwe materieel maakt een belangrijke versnelling mo gelijk op de lijn Utrecht-Leiden. Bo vendien wordt de frequentie op dit tra ject verhoogd tot twee treinen per uur. Verder zijn twee nieuwe voorstadsta tions met ruime parkeermogelijkheden, Utrecht Overvecht en Rotterdam Alexander, in de dienstregeling opgeno men. Op verschillende lijnen is de frequen tie verhoogd, terwijl andere verbindin gen worden versneld. Zo zijn tijdwin sten geboekt in de sneldienst tussen het Westen en het Noorden en Oosten van het land. in de verbinding Gelder- malsen-Arnhem, tussen Utrecht en Lei den en tussen Amsterdam en Amers foort. Ook de weekend-spitstreinen van het Noorden worden versneld. Vooral in het midden van het land gaan meer treinen rijden. De verbinding 's-Hertogenbosch-Tilburg-Breda (-Roo sendaal) bijvoorbeeld zal worden on derhouden met een halfuurdienst, ter wijl de lijn Utrecht-Hilversum een twintig minuten-dienst krijgt. In de spitsuren zal. als een eerste stap naar een integrale frequentiever hoging, aan de dienst tussen het Wes ten des lands en Arnhem een aantal treinen worden toegevoegd. Op de druk ke reisuren gaan ook sneltreinen rij den onder andere Eindhoven en Hel mond, Maastricht/Valkenburg - Heer len en Nijmegen-Roermond. Het aantal treinen tussen Zwolle en Enschede wordt dagelijks met drie uit gebreid. Hierdoor wordt deze doorgaan de verbinding gedurende de gehele dag in" beide richtingen op ieder uur gebo den. De verbinding Duitsland-Arnhem vi ce versa wordt uitgebreid: zowel de trein .die om 07.08 uur uit Hagen naar Arnhem vertrekt als de trein van 14.14 uur uit Arnhem naar Dortmund bieden in Arnhem goede aansluitingen naar en van alle richtingen. Van dc winterdienstregeling die eind september ingaat zijn al enkele hoofd punten bekend. Ieder uur gaat er een tweede snel trein rijden tussen Arnhem en Amster dam, terwijl de stoptrein Arnhem- Utrecht vv wordt doorgetrokken tot Amsterdam. Het aantal treinen tussen Arnhem'en Utrecht wordt daardoor uitgebreid tot drie per uur en dat tus sen Utrecht en Amsterdam tot vier. Vermoedelijk gearresteerd wegens mensensmokkel AMSTERDAM „Je zou zeggen, dat ze geronseld zijn door een organisatie, die mensen voor veel geld uit Oosl- Duitsland naar het Westen smokkelt". Dit zegt in Amsterdam-West de va der van de 21-jarige fotograaf Lood van Bennekom, die samen met zyn vriend Ruud Sternau, een even oude grafisch ontwerper uit Amsterdam, in een Oost- duitse cel zit opgesloten. „We weten nog niet precies waar voor ze zijn opgepakt. Maar het zou zijn wegens het smokkelen van mensen uit Oost-Duitsland. Morgen zouden we misschien horen in welke gevangenis ze zitten en wat er met hen gaat ge beuren". Lood van Bennekom en Ruus Sternau vertrokken twee weken geleden, op I een zondag, naar Zandvoort. Tenmin ste, dat zeiden ze. Maar 's avonds wa ren zij niet thuis en de volgende dag evenmin. Toen Loods moeder die dins dag erop de auto van haar zoon in Amsterdam-Oost in de Ruyschstraat zag staan en Lodv ook die avond niet thuis kwam, waarschuwde vader Van Bennekom de volgende dag de politie. Weer een dag later werd de familie Van Bennekom door iemand opgebeld, die onbekend wilde blijven. „Maak u niet ongerust", zei hij. „Uw zoon komt vanavond thuis". Een paar uur later belde weer iemand, die een telefoon nummer gaf waaronder hij te bereiken zou zijn. Dat nummer klopte niet. De man, die zich „Van Straaten" noemde zei, dat hij Lood in Oost-Berlijn had ontmoet. De jongen zou er moeilijkhe den hebben gekregen, omdat rijn pas poort niet in orde was. „Nu zijn wij ook gaan denken aan wat mijn zoon mij een paar weken ge leden zei", zegt Loods vader. „Hij had het toen over een jongeman met blond haar, die hij in een café, dichtbij de Ruyschstraat, zou ontmoeten". De twee jongens rijn per trein naar Hannover gereisd en daarna per vlieg tuig naar Berlijn. Hun ouders proberen nu langs alle mogelijke kanalen te we ten te komen, welk avontuur hen heeft getrokken en waaraan rij hun gevan genschap in Oost-Duitsland en waarschijnlijk in Oost-Berlijn te wij ten hebben. ADVERTENTIE ROTTERDAM In de Sint Laurens- haven in Rotterdam is de 26-jarige Duitse matroos E. O. Spielmann ver dronken. Hij was op zijn schip, de Schaumberg, op het dek aan het werk, toen hij plot seling met een luik weggleed. ZAANDAM Een felle, uitslaande brand heeft gistermorgen het laborato rium van de verffabriek voorheen Evert Koning en Co. in Zaandam ver woest. De schade wordt op een ton ge schat. Het bedrijf is verzekerd. Dr. J. Zijlstra in zijn kantoor in het nieuwe gebouw van de Nederlandsche Bank, gefotografeerd met twee baren goud, die samen een ton waard zijn. AMSTERDAM „Het lykt me een vr(j uitzichtloos avontuur voor iemand om te proberen een deel te bemachtigen van onze goudvoorraad. De veiligheidsmaatre gelen zyn, dacht ik. afdoende. Ik zou een dergelyk avontuur beslist niet aanbe velen". Aldus prof. dr. J. Zijlstra. de president van de Nederlandsche Bank, waar van het nieuwe gebouw op het Frederiksplein in Amsterdam vanmiddag officieel door koningin Juliana in gebruik is gesteld. In de onderste van drie kluislagen ligt, acht meter onder de grond, een deel opgeslagen van het goudbezit van de Nederlandsche Bank. De rest ligt voor een groot deel in de zwaar be waakte kelders van de Federal Reser ve Bank in New York. Maar dertig van de duizend mensen die bij de Neder landsche Bank werken, mogen de schatkamers en de ruimten er omheen betreden. De Nederlandsche Bank is nu de mo dernst geoutilleerde centrale bank in de wereld. De Deutsche Bundesbank en de Deense centrale bank bouwen op het ogenblik echter nieuwe hoofdzetels. Niettemin wordt de nieuwe Nederland sche Bank zo belangrijk gevonden dat de eerstvolgende vergadering van di recteuren van centrale banken leden van de raad van commissarissen van de Bank voor Internationale Betalin gen, oftewel centrale bank van de cen- trake banken in het nieuwe kantoor op het Frederiksplein zal worden ge houden. Het is de tweede keer dat de vergadering wordt gehouden buiten de zetel van de internationale bank, Ba sel. Het nieuwe bankgebouw heeft 85 miljoen gulden gekost en het beschikt over een noodstroominstallatie die groot genoeg is om een klein dorp van elektriciteit te voorzien. De toren steekt bijna 72 meter de lucht in. Overal door het gebouw vindt men werken van kunstenaars, meest levende artiesten. Aan de (vóor)gevel langs het Frede riksplein is een sculptuur aangebracht van de onlangs overleden beeldhouwer Ossip Zadkine. „Het nieuwe gebouw bevalt heel goed'', zegt president dr. J. Zijlstra die zelf een riante, doch zeer sober in gerichte kamer heeft aan de zuidkant langs de Singelgracht. „De inrichting werkt inspirerend voor het soort werk dat de mensen hier doen. Het gebouw werkt rustgevend, het leidt niet af; je kunt hier geconcentreerd je werk doen". Dat zal stellig ook gelden voor de di rectiebodes die niet langer gekweld worden door de lange zwarte „jurken" van vroeger die, zoals één van de bodes ons toevertrouwde, „in de zomer met hun hoog gesloten kragen niet te har den waren". De bodes kregen hun nieuwe uniform van kort jasje en een broek een paar maanden geleden toen de directie van het oude gebouw aan de Turfmarkt naar de nieuwe zetel van de bank verhuisde. A De in Nederland geboren staffoto graaf van „Life", Co Rentmeester winnaar van de World Press Foto van vorig jaar, is tijdens de recente gevech ten in Saigon licht gewond geraakt. werd bestookt. In deze strijd sneuvel den 124 Viët-Congleden, terwijl de Amerikaanse verliezen vier doden en twee gewonden bedroegen. Volgens de Amerikaanse woordvoer der, werden de Viët-Cong-eenheden vaak door de. Amerikanen verrast ter wijl zij op weg waren naar de hoofd stad. Bij de tweede golf Viët-Congaanval- len op Zuid-Viëtnamese steden, Is Sai- gons vliegveld Tan Son Nhoet voor niet- militaire vliegtuigen gesloten en zijn duizenden mensen in de Zuidviëtname se hoofdstad dakloos geworden. De strijd rond het vliegveld tussen guerrillastrijders van de Viët-Cong en Zuidviëtnamese regeringstroepen begon maandagmorgen vroeg met raketvuur van de Viët-Cong. Zwaar gevochten is er ook op het Franse militaire kerkhof. Naar schatting 40 guerrillastrijders vie len de baan om het vliegveld aan. Zij werden verjaagd door Amerikaanse en Zuidviëtnamese eenheden. Charles R. Eggletson, 23, uit Water- town, New York, een fotoverslaggever voor UPI, is maandag om het leven ge komen terwijl hij bezig was de gevech ten te verslaan om het vliegveld Tan Son Nhoet. DEN HAAG Vanochtend om even voor half tien is een Fokker Friend ship van de Koninklijke Luchtmacht getroffen door blikseminslag. Het vlieg tuig vloog ongeveer 15 km ten zuiden van de vliegbasis Soesterberg op ruim 1 km hoogte en verloor ten gevolge van deze blikseminslag een gedeelte van zyn neus. In deze neus was een radarsys teem geplaatst, waardoor het niet uit gesloten is, dat het gedeelte, dat op de grond is gekomen, radioactief is besmet. Het afgeslagen neusgedeelte was bij het ter perse gaan van deze editie nog niet gevonden. De Friendship is inmid dels behouden teruggekeerd op de vlieg basis Ypenburg, waar vandaan hij was vertrokken voor een oefenvlucht naar de vliegbasis Twente. Degene, die de neus vindt, moet er van afblijven in verband met radio actieve besmetting. Men wordt verzocht zo spoedig mogelijk politie of mare chaussee te waarschuwen. Daar de plaats waar het radio-actieve onderdeel is terecht gekomen, nog niet bekend was, konden nog geen bijzonde re maatregelen worden genomen met het oog op het besmettingsgevaar, dat overigens gering zou zijn. „Het betreft een nogal opvallend ge kleurd onderdeel, dat niet al te lang buiten het gezicht zal blijven", zei men bij de Luchmacht vanmorgen. IVn kleine depressie, die tot op grote hoogte gevuld is met koude en onstabiele lucht verplaatst zich over Engeland naar het zuidelijk deel van de Noordzee en trekt van daaruit via Nederland naar Denemarken. Langs de noordflank van een hege- drukgebied bij de Azoren verplaatst een vrij actieve oceaandepressie zich naar de Golf van Biscaje. Samenhan gend hiermee komt ons land de ko mende 24 uur in het overgangsgebied te liggen tussen beide genoemde de pressies. Daarbij blijven we in de koude en onstabiele lucht, zodat het weer een onbestendig karakter be houdt.

De Vallei | 1968 | | pagina 1