Kees van Dongen ernstig ziek Beurs van Amsterdam Internationals vriendelijker Museum wil collectie El Lissitsky kopen Opnieuw kort geding Zeist-VARA Tsjechoslowaklje zet stoorzenders stop Kunst verwant aan Jeroen Bosch in Den Bosch Pulitzer-prijzen toegekend Steun VANAVOND MORGEN Boeren leenbanken bezien fusie Technisch-centrum N.S. in Eindhoven Wisselmarkt DE MUUR STORT IN PILOOT STORM RECHTER TIE i TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG Pagina 2' DINSDAG 7 MEI 1968 48 J doe niet zo bedonderd viel Ko uit, leuk gesprek zeg, als je me kaar in lang niet hebt gezien. Je hebt goed te eten en te drinken, centen neb je ook, dat is aan je kleren wel te zien, nouen nou pieker je maar bij gebrek aan zorgen. Wees wijzer! Freek kneep de lippen samen. Het «peet hem zijn mond te hebben open gedaan. Stug antwoordde hij op ver dere vragen van Ko, brak dan gauw het onderhoud af. Nou, ik moet weer eens naar huis, zeg. morgen weer repetitie. Ko voelde Freeks teleurstelling, ook xijn gezicht verstrakte. Hun afscheid was niet zo hartelijk als de begroe ting was geweest. Misschien zien we elkaar nu nog gauw eens. Ja, misschien wel. Geen van beiden vroeg de ander hem eens te komen opzoeken. Toen hij thuis was, had Freek gloeiende spijt, maar het was nu te laat. De volgende dag leek het wel of het mooie weer van gisteren een vergis sing was geweest. Een scherpe wind was gedurende de nacht opgestoken en woei in snijdende vlagen door zon- neflarden en regenbuien van de vroe ge voorjaarsdag. In gedrukte stem ming ging Freek naar school. De ont moeting met Ko had hem verder bij zijn werken voortdurend gehinderd en vannacht had hij verward ervan ge droomd. Hij was ervan overtuigd, dat het proefwerk van deze morgen op niets zou uitlopen. Frans was gram maticaal toch al niet zijn beste vak en dan vanmiddag wiskunde. Freek schrok op bij verward roepen, het waren jongens en meisjes van zijn school. Zij dromden samen aan de waterkant, waar twee jongens voor over lagen en trachtten iets op te vis sen, dat blijkbaar in het water lag. Eén der meisjes, slank blond ding van ongeveer vijftien jaar, kwam op Freek toehollen. Zij was pas op deze school en kende de knappe Freek Arls- over nog niet genoeg, dan dat haar jeugdige verliefdheid al bekoeld kon wezen. Freek, er ligt een katje in het wa ter, kom eens kijken. Zij pakte zijn arm en trok hem mee. Hij boog zich over de kapt en keek naar beneden. Klein zwart katje, dat spartelde in doodsangst om tegen de steile wal op te komen, 't klagelijk mieuw-geluidje, de jongens, die goe dig maar onbeholpen het diertje met twee wandelstokken probeerden op te trekken, wat het als een aanval voel de en het door zijn gespartel weer verder afdrijven deed. Freek was niet iemand van lang na denken. Zijn jas lag al op de kant, zijn boekentas duwde hij het meisje in handen, hij schoof de andere jon gens op zij, niet achtend wat zij hem toeriepen. Hij liet zich van de wal afglijden in het vuile ijskoude water; voorzichtig om niet kopje onder te gaan, liet hij zich los. Eén forse slag van de kant af kon hij het katje grijpen; hij keer de, was weer bij de wal terug, waar hem meteen verschillende handen op trokken. Het stond zwart van de men sen, maar hij lette er niet op. Iemand nam het katje van hem aan, een an der gooide zijn jas over zijn schou ders. het meisje droeg zijn tas. Nu pas begreep hij zo niet naar school te kunnen gaan. Een oudere heer. die vriendelijk en belangstellend tegen hem praatte, bood hem aan bij hem binnen te komen om zich te drogen, hij woonde vlak bij. Maar Freek wil de niet, hij ging liever naar huis. Nee, hij kwam er wel, de anderen moesten maar naar school gaan. Die keer gevoelde hij niet eens iets van triomf zoals toen met dat vogelnestje, jaren geleden, hoewel ook nu de be wondering der medescholieren op hem toestromen kwam. Gelukkig was het niet ver. Vlug lo pen nu om niet nog kouder te worden in die scherpe wind. De oudere heer liep met hem mee, vroeg hem van al les en nog wat. Freek wilde dat die man maar doorging, hij hield niet van bekijks en dat had hij nu toch al meer dan genoeg. Thuis verkleedde hij zich snel, nam eerst nog een warm bad, kwam drie kwartier te laat voor de repetitie. De leraar keek nogal zuinig, Freek zweeg hij verontschuldigde zich niet. Alleen met dokter Wegen zat hij aan de koffiemaaltijd. Eleonoor was die dag naar oma, die zich niet erg goed voelde. Dokter Wegen had het die morgen druk gehad, die middag zou ook wel zeer bezet zijn. Haastig at hij, lette niet op zijn stiefzoon, die met moeite een paar dunne boterham men naar binnen propte. De wiskunderepetitie werd een fias co. Freek wist nauwelijks iets in te vullen, hij begon zich ook hoe langer hoe meer onprettig te voelen: rillerig, zijn huis leek wel Hauw, zijn hoofd deed pijn. Toen hij thuiskwam stond zijn moe der hem al op te wachten. Haar ge zicht, toch al bezorgdheid tonend, werd bleek van schrik toen zij .zag, dat hij zich niet goed voelde. Zij had zijn vuile kleren gevonden in de bad kamer. Hij had geen tijd meer gehad die morgen om ze op te ruimen. Nu overstelpte zij hem met vragen. Freek viel neer in 'een diepe crapaud. Kort af, in zo min mogelijk woorden ver telde hij wat er gebeurd was. Moe der zou het immers toch te weten ko men, daarom zei hij het maar. Eleonoor sloeg de handen van ont zetting voor haar mond. Schat, je leven wagen voor een kat! Hoe kun je... Hij steunde het hoofd in de hand. Zoiets gaat vanzelf, daarbij denk je niet. Eleonoor schudde het hoofd, ging een kop thee voor hem schenken. T^oen kwam Wegen thuis, hij wist het al. De kwestie vond hij niet erg; een jonge kerel zou niet doodgaan van een koud bad. Maar wie was er zo krankzinnig om zoiets te doen voor een kat? Zijn repetitie 1 aten verlopen voor een kat? Bijtend was de spot waarmee hij Freek zijn mening zei, die stil zonder hem aan te zien in de crapaud zat. Misschien een ziekte opdoen van dat lekkere vieze grachtwater, een jaar zittenblijven, toemaar, en dat voor een halfdooie kat, die ze nu in het asiel wel al naar de andere wereld geholpen zullen hebben geholpen. Of denk je, dat er iemand zo gek is een half verzopen kreng door zijn huis te laten wandelen Je had het beest gro ter dienst gedaan als je het stilletjes had laten onderduiken. Freek hief het hoofd op, zijn gezicht was zo grauwwit, dat het zelfs zijn stiefvader opviel. Hij boog zich over het huisbarfje en schonk iets in een glas. Hier, drink op, snotaap, een goeie borrel. Maar Freek stiet de hand met het glas terug, hij moest zich haasten overeind te komen en de kamer uit, zijn zakdoek tegen zijn lippen. X De maaltijd ging zwijgend voorbij. Wegen was zichtbaar ontstemd, maar zweeg dit keer omdat Freek er zo be roerd uitzag. Eleonoor trachtte nog een gesprek te voeren, over oma, die veel beter was geweest dan ze ge dacht had, over een kind met wie ze in de trein had gezeten en over ande re gewone dingen, maar noch haar man, noch haar zoon gaven er veel antwoord op. Na het eten ging Freek meteen weer naar zijn kamer om te werken voor de repetities van de vol gende dag. Maar het lukte niet. Tel kens weer draaiden zijn gedachten naar de kleine kat, met het hulpeloze rode bekje, het kleine mieuw-stemme- tje, de zachte pootjes, rillend en nat. (Wordt vervolgd) ■iiimmiiii* 3805. Teneinde de aankomende astronauten goed te gewennen aan een toestand van gewichtloosheid, werd de kunstmatige graviteit van het trainingsschip soms geheel opgeheven. De daaruit voortvloeiende koddige situaties verwekten soms grote hilariteit bij de groen tjes, maar het lachen verging de meesten hunner, bij het zogenaamde „buitenwerk" na een gefingeerde me teoriet-doorboring. Zo'n reparatieklusje kreeg iedere heelalreiziger op de duur wel eens op te knappen. Maar voor sommige nieuwelingen was het de veilig- heidslijn en de magnetische schoenzolen ten spijt, een vreselijke gewaarwording om zo in de peilloze diepten van het heelal te staren of de vertrouwde moederpla neet als een glanzende reuzensneeuwbal onder zich weg te zien zweven. Op zulk een kritiek ogenblik deed de rustige stem van hun officier soms wonderen. Die praatte dan tot zij hun zenuwen weer meester waren. Maar owee, als iemand zo dom was om het veiligheids- koord onjuist te bevestigen! Bij de geringste verkeer de beweging ging zo'n arme kerel dan „op drift"! Een uitermate verontrustende ervaring! 91. Rechter Tie heeft plaatsgenomen achter het sobe re bureau van de kolonel en neemt de ppieren door die deze uit de ijzeren kist heeft gehaald. Ook hier vindt hij niets dat hem verdacht voorkomt. Hij richt zich tot de kolonel en zegt: „Waarom verlieten de boogschutters op de muren hun post tijdens de nacht van de dief stal, Kang? Ik wil een volledig rapport, gestaafd met bewijzen". „Ik herinner me de zaak heel goed, Excel lentie", zegt Kang. „Een half uur voor middernacht raakte het dak van een theepaviljoen in brand, in het noordwestelijk deel van het paleiscomplex en wel op de zesde binnenplaats. Ik was op dat moment elders, maar mijn adjudant stuurde er meteen een peloton heen, en de brand werd zonder moeite geblüst. Maar kennelijk had de Oppereunuch van de zaak vernomen. want hij zond bevel dat het hele noordwestelijke deel van het paleis moest worden afgezet, om er zeker van te zijn dat er geen vonken zouden overslaan naar de vertrekken van de Prinses. De soldaten op de noorde lijke en westelijke muur kregen bevel om een kordon te vormen. Een uur na middernacht konden ze hun pos ten weer innemen, er was geen enkele kans op over slaande vonken". Kolonel Kang legt een register voor de rechter neer, opengeslagen op de datum dat de dief stal werd gepleegd. Aan de betreffende bladzij is een stuk rood papier gehecht met het zegel van de Ópper- eunuch en een paar korte instructies. „Juist", zegt rechter Tie. „Het wordt hoog tijd dat ik de Oppereunuch een tweede bezoek breng". 14. De man met de baard keek opmerkzaam rond en ontdekte onze vriend op de steiger. „Watblief?" riep hij terug. En alsof het vanzelfsprekend was dat alle schepen die hier lagen naar de Congo gingen, schreeuw de Tekko: „Kan ik aanmonsteren voor een enkele reis als werkend passagier?" De man keek raar op en vroeg: „Waar moet je dan heen ventje?" „Naar de Con go, baas" brulde Tekko, die zich tekort gedaan voelde door de benaming ventje... „Ik ga dat gorilla-mys terie daar oplossen. Ik ben Taks, Tekko Taks" „En ik ben bootsman O'Hara" loeide de man met de rode baard terug. „En ik ga niet naar de Congo ,maar naar Zuid-Amerika! En als ik je een goeie raad mag ge ven, ga dan terug naar Moeders pappot, want jij bent net zo min een zeeman als ik Napoleon! Maar als je met alle geweld je zin wilt doordrijven ligt hier even verderop een schuit die de Belgische vlag voert en die naar alle waarschijnlijkheid wel naar de Congo koerst. Succes en goede vaart" De bootsman stak de pijp weer in de mond als om aan te tonen dat het gesprek voor hem hiermede ge ëindigd was en staarde met glazige ogen langs Tekko heen in de verte. „Dat weten we tenminste alweer" mompelde onze vriend en monter stapte hij in de rich ting die de bootsman hem gewezen had. „Nu zullen we ons geluk een. bij die Belg gaan proberen" ROTTERDAM De arts dr. F. L. L. M. Merckelbach is in zün functie als voor zitter van de Nederlandse Vereniging voor Celtherapie in consult geroepen by de Nederlandse kunstschilder Kees van Dongen, die vorige week met een long ontsteking in een ziekenhuis in Monte Carlo is opgenomen. De toestand van Van Dongen, die 91 jaar oud is, is zeer ernstig. Dr. Merckelbach is inmiddels in Rot terdam teruggekeerd. Mocht men an dermaal een beroep op hem doen dan reist hij weer naar Monte Carlo. Dokter Merckelbach heeft Van Dongen vroe ger ook behandeld. EINDHOVEN De directeur van het Stedelijk Van Abbemuseum in Eindho ven, ir. J. Leering, heeft tot dusver een bedrag van tweehonderdduizend gul den byeen weten te krygen in een po ging de collectie werken van de Russi sche kunstenaar El Lissitsky (18701941) voor zyn museum te behouden. Dat is niet voldoende, want de eigenaar van de werken, die onbekend wenst te blij ven, wil ze voor honderdduizend dollar verkopen. De collectie, gouaches, constructies, litho's en schilderijen 86 stuks in totaal heeft het Van- Abbemuseum sinds een expositie ervan eind 1965 be gin 1966 in bruikleen. Het museum heeft de werken gecatalogiseerd en ge heel verzorgd, uit het stof gehaald en voor restauratie gezorgd. Ondanks liet de eigenaar de heer Lee ring echter weten dat hij zijn collectie wilde verkopen. Omdat het bedrag van honderdduizend dollar (ruim 360 dui zend gulden) het budget van het mu seum royaal overschreed keek de heer Leering direct uit naar andere bronnen. Hij had daarbij de volledige steun van de Eindhovens museumcommissie. De collectie El Lissitsky is uniek in de wereld en alleen daarom al van groot belang als Nederlands museumbezit. Voor de heer Leering komt daar nog bij dat hij tijdens zijn Delftse studietijd al een grote sympathie voor het werk van El Lissitsky had opgevat. De kunstenaar is een van de belangrijkste vertegen woordigers van het constructivisme. Hij verbleef lange tijd in Duitsland en had nauwe contacten met de mensen van het Bauhaus en van de Nederlandse Stijlgroep. ZEIST De gemeente Zeist heeft op nieuw een. kort geding aangespannen tegen de Vara. Inzet is ook nu weer de televisiereportage van Achter het nieuws over de dood van de vüftigjari- ge Zeistenaar W. L. Verhagen. De zaak dient vrijdag 10 mei voor de president van de Amsterdamse recht bank. In een kort geding, dat de gemeente Zeist enige tijd geleden tegen de Vara had aangespannen, was de omroepvere niging veroordeeld tot een rectificatie van de reportage. De gemeente Zeist meent dat de Vara dit vonnis niet heeft uitgevoerd, doordat zij niet alleen een rectificatie uitzond, maar aan deze rec tificatie bovendien een commentaar verbond. PRAAG Tsjecho-Slowakije is ge stopt met het storen van officieel er kende buitenlandse radiostations. Dit is gisteren bekendgemaakt door de Tsjechische minister van Binnenlandse Zaken, generaal Josef Pavel. Ook zal zijn ministerie geen gebruik meer ma ken van alle soorten van elektronische afluisterapparatuur. HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.16 Radiojourn. 18.25 Pro menade-orkest. Radiokoor en solisten: amus.muz. 19.00 Trefpunt: de discussie rubriek voor actuele zaken. 19.30 Nws. 19.35 Tot uw orders: gevar. progr. v. d. militairen. 20.35 Stereo: Dansorkest (gr.). 21.00 Stereo: Ballroomork. 21.20 Jazz Spectrum. 22.00 Gonk: satirisch progr. 22.30 Nws. 22.40 Radiojournaal. NRU: 22.55 Signaal muziek van eigen tijd (opn. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 In de volksmond: volksliedjes. 18.19 Uitz. van de Boeren Partij. 18.30 Nws. 18.46 Act. 19.05 Licht instrumen taal ensemble en solisten. 19.40 Conci liepostbus. 19.45 uur Ned. Muziekdagen 1968: Hedend. muz. (opn.). 20.55 Ge sprekken op dinsdag: interview. 21.15 Radio-kamerorkest en soliste: oude mu ziek. 22.05 Kunst: cult, dinsdagavond- progr. 22.30 Nws. 22.40 Overweging. 22.45 De zingende kerk, muz. lezing. 23.00 Kon tekst: magazine waarin op de dingen wordt doorgepraat. 23.30 Zin: liedjesprogr. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NTS/NOT: 10.20-11.35 Schooltelevisie. NTS: 18.50 Pipo de clown. 19.00 Journ. TROS: 19.06 Mr. Ed: Gebedel om een beeld, TV-feuil. 19.30 The Munsters: Het familieportret, TV-feuil. NTS 20.00 Jour naai. TROS: 20.20 Moment: Act. krom. 20.50 De Marinierskapel van de Kon. Marine, met de Dutch Swing College Band en zangsoliste. 21.20 Danger Man: Loyalty always pays, TV-feuil. 22.00 Filmportret van de op 7 april veronge lukte coureur Jim Clark. Morele Herbe wapening: 22.20 Caux: trefpunt voor de wereld, gesprekken. NTS: 22.30-22.35 Journaal. NEDERLAND II NTS: 18.50 Pipo de clown. 19.00 Journ. 19.03 De Verrekijker: intern, jeugdjour naal. 19.15 Van gewest tot gewest. 19.35 In kleur: De 21e eeuw: dl. 27: Indus trieën voor de Toekomst... 20.00 Journ. 20.20 In kleur: Duppelspion: Een dode lijk masker, TV-film. 21.10 Levend wa ter: documentaire film over de toene- DEN BOSCH Het stichtingsbestuur Jeroen Bosch stelt een onderzoek in naar de mogelijkheden van een grote expositie van beeldende kunst verwant aan de wereld van Jeroen Bosch, te houden in 's-Hertogenbosch in het voor jaar van 1969. In verband daarmee ver zoekt het bestuur de indertijd voor de tentoonstelling verleende subsidie van f 50.000,te continueren voor de nieu we activiteiten. NEW YORK George S. Kennan, voormalig. Amerikaans ambassadeur in Moskou, heeft de Pulitzerprijs 1968 voor biografie gekregen voor zijn „Memoirs 1925-1950". De romanprijs ging naar William Sty- ron voor zijn boek „The confessions of Nat Turner" en de poëzieprijs naar An thony Hecht voor zijn bundel „The hard hours". De prijs voor een toneelstuk werd dit jaar niet uitgereikt. De prijs voor het beste historische werk kreeg Bernard Baylyn voor „The ideological origins of the American revolution" en de mu ziekprijs ging naar George Crumb voor „Echoes of time". De prijs voor internationale verslag geving is gewonnen dóór Lafred Firend- ly van de Washington Post voor zijn reportage van de oorlog in het midden oosten in juni van het vorig jaar. mende waterverontreiniging in Europa. 22.00 Tweeduuster: Tweede Jeugd, TV- film. 22.25-22.30' Journaal. HILVERSUM I VARA: 7.00 Nws. en ochtengymn. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte gr.- muz. (7.30-7.35 Van de voorp., persover zicht). VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.11 Actualiteiten, 8.20 Lichte gr.muz. (8.308.35 Van alle markten thuis, praatje voor de huisvrouw). 9.00 Stereo: Klassieke gr.muz. 9.35 Water standen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Lichte gr.muz. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Stereo: Orgelconcert: oude muziek. 12.00 Ste reo: Philharmonia-orkest: amusements muziek. 12.22 Voor het platteland, 12.26 Meded. voor land- en tuinbouw. 12.29 Stereo: Licht instrumentaal sextet met zang. 13.00 Nws. 13.11 Actualiteiten. 13.25 Lichte orkestmuz. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Voor de kinderen. 15.00 Ned. Muz.dagen: Hedendaagse opna men. 16.00 Nws. 16.02 Operetteklanken. 16.50 Stereo: VARA's Popshow. 17.20 Voor de jeugd. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Klassieke gr.muz. 7.3 ONws. 7.32 Act. 7.45 Stereo: Klas sieke dansen. TROS: 8.00 Nws. 8.11 Lichte gr.muz. en praatje. (8.30 Nws.) 9.10 Van heinde en verre: muz. uit Ierland, 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de kleuters. 9.55 Klassieke gr.muz. 10.30 Voor de vrouw. 11.00 Nws. 11.02 Piek uur, gevarieerd progr. 11.50 Act. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gevarieerd progr. (ca. 12.22 Wij van het land; 12.26 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nws.; 12.41 Act.; 13.15 Onderne mend, praatje). NCRV: 14.00 Stereo: Moderne orkestmuz. (gr.). 14.55 Re quiem voor Theresienstadt. hoorspel. 16.00 Nws. 16.02 Voor de jeugd. 17.00 Volksmiz. (gr.). 17.15 Recht op en neer, cabaretprogr. 17.30 Stereo: Licht en semble. 17.50 Overheidsvoorlichting: Ze ker is zeker, informaties over onze so ciale verzekeringen. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Zing, zing, zing!: Lichte vokale muz. 10.00 Nws. 10.03 Mengelmuze: nieuwe langspeelpla ten. 10.30 Ramblers Radio Reprises. NRU: 11.00 Nws. 11.03 Operetteklanken. (12.00 Nws.) 12.30 Musicalfragmenten. AVRO: 13.00 Nws. 13.03 Act. 13.06 Zet 'm op: vrolijk platenprogr. 14.00 Nws. 14.03 Muziek-Boetiek: gevarieerd muz.- progr. met Nederlandse artiesten. 15.00 Nws. 15.03 Arbeidsvitaminen: populair verzoekplatenprogr. 16.00 Nws. 16.03 Poptopnonstop: verzoekplatenprogram- ma. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05—18.00 Zingende bougie: gevarieerd platenpro- gramma voor automobilisten. DINSDAG 7 MEI 1968 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herh. v. gis teravond. 10.20 Amusementspr. 11.00 Documentair progr. 11.45 Canada-Maga- zin. 12.00-13.30 Act.kron. 16.40 Journ. 16.45-18.00 Kinderprogr. 18.00 - 18.05 Joufn. (Red. progr.: NDR: 18.05 Act. 18.19 Journ. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Act. 19.26 Der kleine Vagabund, TV- film. 19.59 Pro.overz. WDR: 18.05 TV- serie. 18.10 Filmreport. 18.30 Journaal. 19.10 GUligan's Insel, TV-film. 19.40 Mu zikale serenade. 19.45 Weekoverz.). 20.00/Journ. en weerber. 20.15 Opera- concert. 21.00 Endkampf, TV-film. 22.15 Cabaretprogr. 22.45 Journ., commen taar en weerbericht. DUITSLAND II 17.45 Nws en weerber. 17.50 Act. en muz. 18.15 Drei Frauen im Haus, TV- film. 18.50 Kleur: Die Globetrotter, TV- film. 19.27 Weerber. 19.30 Nws en act. 20.00 Sportspiegel. 20.30 Kleur: Reisre portage. Aansl.: Nws. 21.00 Kleur: Mit Schirm, Charme und Melone, detective serie. (Niet geschikt voor jeugdige kij kers). 21.50 Informaties en meningen uit het economische leven. 22.20 Nws, weerber. en act. Fonds Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Ned. staffell 1966-1 1968 1966 1967 61 1967 6 1965-1 51 1964-1 51 1964 5 1958 4i 1964 4è 1959 41 1963-1 41 1961 4 1953 31 1947 31 1951 Si 1953 1-2 31 1950 1-2 31 1954 1-2 31 3 3 Vorige 1ste koers not. 7 104% 10311 61 100% 100 61 9811 9811 9811 9811 95% 95 A 93 A 9311 9011 90A 88Vt 88% Nederland Nederland Nederland Nederland Ned. grootb. obl. 1946 Ned. dollarlng. 1947 Bank v. N.G. wnb.l. *57 6 id. 30-jar. 1958/'59 4i H.V.A.-mijen ver. a. A.K.U. a. Delimij. f. eert Hoogovens n.r.c.v.a Philips gem. bezit. v. a Unilever c.v.a Kon. Zout-Organon Dordtsche Petr. a. Kon Pe;r. f. a. H.AL. a Java-China d n.r.c.v.a K.L.M a. Rotterd Lloyd a. Scheepvaartunie a. Bk v. Ned. Gem 1967-1-2 61 Bk v. Ned Gem '67-1-2-3 64 Bk v Ned Gem 1965-1 6 Bk v. Ned Gem '58-1-2-3 4i Nat bk v. mid kred. '66 7 Nat Investeringsb. 1965 5i Fr.-Gron Hyp.b dw 6 Alb Heyn wdlobl '55 4 British Petrol 1966 71 Bijenkorf 6 Co-op Ned rspaarbr Ned Gasunie 1966 Ned Gasunie Philips dlr 250-100 '51 Pegen 1-2 1957 64 51 4 6 Pgem 1957 6 umuuw Rott. Rijn Pijpl.mij. K.L.M. 15-Jartg 51 5 88% 96% 87% 82 A 83 A 81 71% 90A 84 72% 74% 83% 87% 97 85% 120V* 82.8 59.1 121.8 133.7 133.7 160.8 821% 167.7 77*/* 151% 200.2 161 132% 101V* 99 A 95% 87% 101 94% 92% 136'/4 102% 97% 151 100 84% 77% 96% 96»/» 95% 96 88 A 96% 87 A 82 A 84 79% 71A 90 A 84 72% 74% 83% 87% 96% 85% 120 83.1 59 120.2 136.3 134.4 161.8 826 168.6 78% 150 202 149 131% 101A 99 A 95% 87 101A 92'/» 136'/4 102 V* 99 V» 84 A 77% 96% 96% 95% 95% (Slotkoersen van gisteren) Ned Spoorw. 57 1-2 4! 90% 90% Berghuizer Pap.fabr. 44 94% 94% Gelder Zonen v. 4i 87% 87% Grasso's Kon Mach.f. 5i 93% 93 Meteoor beton 5? 86% Stokvis en Zonen 4i 89% 91 Thomassen/Dr.-Verbl. 44 105% 105 Alg. Bank Ned. a. 228% 229 Amrobank f 20,— a. 49.5 49.7 Nationale Ned. cert. 697 700 Ned. Credietb. aand. b. 162% 162% Ned Middenstandsbank a. 89.5 91 Slavenburg's Bank a. 170% 170 Albert Heyn a. 1225 1241 Amstel Br. n.r.c.v.a. 454 460 Bergh en Jurg. f 250-1000 a 202 202 Blijdenst-WUl. f 1000 nrcva 67 67% Lucas Bols a. 180 Bredero vast goed a. 139 135% Bredero ver. bedr. n.r. c.v.a. 390 389 Buhrmann-Tetterode a. 491 500 Bijenkorf n.-r. c.v.a. 643 643 Calvé n.r. c.v.a. 910 906 Calvé com.pref.wd.nr. cert. 163 162% Drentsch-overijs. houth. a. 141 141 D.R.U. a. 415 420 Edy emaille a. 76% 77 Elsevier uitgeversmij. a. 365 368 Erdal mij. voor wasverw. a. 540 545 Excelsior metaalbuizen a. 64% 62% Fokker a. 427 Gazelle rijwielfabriek a. 160 160% Gelder (van) papier a. 109 105% Gist-Brocades a. 727 736 Grasso's kon. mach. fabr. a 145 146 Heineken's Bierbr. aand 666 663 Holec aand 151% 154 Interratio aand 351 355 Kon. Ned Papierfabr a 154 154 Kon. Ned Textielunie cert 47 47% Krasnapolsky La. 60 61.5 K.VT (kon ver tap.) aand 211 208 Leidsche Wolspinnerij a 250 250% Lips en Gispen cert 129 127 Meteoor Beton a. 122 122 Misset Uitgeversmij. a 252 252 Naarden Chem fabr a 574 573 Naeff gebr a 185 189 Nedap ned app.fabr aand 144% 144 Ned Kabelfabrieken aand 323 316 Nelle, wed J van aand 384 387% Nyma n.r.c.v.a 27% 26 Niiverdal-ten Cate a 79% 80 Overz Gas, nat bez. v.a.f 98.8 98.8 Pakhoed a. 97 97.7 Paithe a. 66 67 Pont Houthanael a. 183 181% Reesink en Co. a. 164V* 165 Scheveningen Expljniji. a. 27 22.5 Schokbeton aand. b. 187 188 Scholten Carton en Pap a. 231 2281/* Schuppen Sajetfabriek a. 93 921/* Simon de Wit aand. b. 443% 444 Technische Unie a. 277 280 Thomassen/Dr.-Verbl. f.a. 95.8 95.4 Twentsche Kabelfabriek a. 362 365 Ubbink-Davo a. 32'/» 32% Unilever 1000 cert. 7cpr. a. 109% 1095/4 Veenendaalsche stoomsp. a. 180 185 Ver Machinefabrieken a. 170 171 Ver. Ned. Uitg. bedr. 150 152 Ver. Touwfabrieken c.v,a. 135 134 Vredestein Rubb.br. c.v.a. 156 158 Vulcaansoort a. 60 59V* Wessanen's kon. fabr. a. 92.5 93.5 Wilton-Fyeno. Bronsw. a. 156% 156'/« Billiton le rubriek a. Geldersche Tramwjnij a. H.B.B. bel depot 1-2 pb f. Interbonds 1 pb f. Vastgoedbeifonds part. f. Interunie f 50 a. 815 639 605 192.5 Robeco f 50 Rolinco Unitas f50 Ver Bezit v. 1894 f50 a. Canadian Pac. Railw. cert Int. Nickel Cy. Can. ceri Shell Can (10 a.) cert A.T.T 15-I0a33-l/3d cert Anaconda cert. Bethlehem Steel cert. Chesapeake and Ohio cert. Cities Serv 10 a 10 dlr cert. Douglas Aircraft cert. Dupont d.n. 10 a 5 dlr cert General Electric cert General Motors cert Kennecot» Copper cert Phillips Petroleum cert R.C.A. cert Republic Steel cert. Shell OU cert Standard Brands 10 :en IJ.S Steel (10) cert Wool worth cert 92.5 156% 925 58 825 639 603 192.5 237.4 238.1 204 205 401 400 106.4 106.6 53 52% 121*/« 12lVi 28V8 2VU 51»/« 51% 46'/* 44% 30% 30 62 62 485/» 48% 90V* 88 165 164% 96% 95V« 82% 83% 42 42 58% 59% 52V* 52'/« 40% 40»/» 66% 67 41V* 40% 39% 40% 24V* 24% VOORBEURSKOERS VAN HEDENMORGEN Kon. Olie 173.10-173.30; Unilever 138.20; Philips 138,10; AKU 84.30; KLM 199.00. AMSTERDAM, 6 mei Beursplein 5 heeft vandaag de nieuwe beursweek bij de opening kunnen inzetten met ho gere koersen t.o.v. het voorgaande slotniveau voor het merendeel der in ternationale waarden. De handel was kalm. Philips viel wat tegen met een eerste verhandeling op 136.10, tegen vrijdag als slotprijs 136.40. De hoogste koers van de voorbeurs voor Philips was 136.80. Winstnemingen waren oor zaak van de lagere opening in deze hoek, daarna trok de koers aan tot 136.70 door hernieuwde vraag van het publiek. De overige hoofdfondsen open den boven het slot van vrijdag. Voor Unilever bestond goede vraag, waar door op 134.20 (133.80) de eerste trans acties tot stand kwamen. Aanhoudende vraag deed de koers verder oplopen tot 134.90. Ook voor Kon. Olie was vraag aanwezig. Na een opening op 168.80 werd 169 gedaan (167.90). AKU was goed prijshoudend op 83.10. De Nederlandse waarden sloten vrijdag in Wall Street hoger, hetgeen voor Am sterdam een goede stimulans was. De arbitrage trad aarzelend op. Men had het gevoel, dat Wall Street vandaag lager zou openen. Hoogovens werd iets hoger geadviseerd op 122. De koersen schommelden later wat heen en weer, waarbij aan het einde van de eerste periode voor Philips werd betaald 136.50, Unilever deed 134.60 en Kon. Olie 168.60. Gedurende het eerste beursuur is het in Wall Street weer eens ..dolle" boel geweest. Dit op het bericht dat Parijs is aangewezen als plaats voor voorbe sprekingen tussen de Ver. Staten en Noord-Viëtnam om te komen tot vre desonderhandelingen. De koopopdrach ten kwamen van alle kanten, waardoor de tikker een flinke achterstand kreeg. De stemming werd vast. Hierop volgde echter later weer een scherpe koers- reactie als gevolg van winstnemingen, waardoor de koerswinsten weer bijne geheel verloren gingen. De markt sloot goed prijshoudend. De scheepvaartsector zette meren deels iets lager in om later verder nog iets terug te lopen. Van Nievelt daalde circa twee en Scheepvaart-Unie 1% pnt. Van Ommeren echter werd hoger ge adviseerd als gevolg van het dividend- voorstel en de gunstige winstcijfers over 1967. De cultures waren verdeeld. De staatsfondsenmarkt was zwak. De belangstelling voor de inschrij ving op de f 100 tot eventueel f 150 min 6V* pet obligaties 1968-2 van de Bank voor Nederlandse Gemeenten, te gen 99 pet, was moeilijk met enige ze kerheid weer te geven. Uit de informa ties bleek dat er mogelijk wel voldoen de belangstelling zal bestaan tot een bedrag van f 100 min, doch dat de f 150 min niet haalbaar zou zijn. EINDHOVEN Mogelijkheid tot nau were samenwerking tussen de beide centrale landbouwkredietorganisaties in ons land (de Boerenleen- en Raiffeisen- bank) was een van de vele onderwerpen, die voorzitter G. G. A. Mertens aanroer de in de gisteren begonnen algemene vergadering van de Coöperatieve Cen trale Boerenleenbank. Tot dusver hebben de beheersorganen van beide banken een permanente com missie in het leven geroepen, die onder meer tot taak heeft adviezen uit te brengen over vestigingsafspraken tus sen Boerenleen- en Raiffeisenbanken. „Van de zijde van de Centrale Boe renleenbank valt te praten over verder gaande samenwerking", verklaarde de heer Mertens. „Raiffeisen- en Boeren leenbanken hebben al verscheidene ma len vragen gesteld over de mogelijkhe den van een fusie. Wij zijn van mening, dat een nadere bestudering van een gemeenschappelijk instituut wenselijk is. Desgewenst kun nen daarvoor in aanmerking komende banken zich aansluiten bij een eventue le fusie. Het is ons echter gebleken, dat onze zusterorganisatie over samengaan niet dezelfde gedachten heeft". De heer Mertens wees voorts op de veranderingen in het bankwezen. „Som migen zien de maatschappij zonder con tant geld al in het verschiet liggen", al dus de voorzitter. Als een van de ont wikkelingen noemde hij de internatio nale vervlechting van het Europese bankwezen. Deze zal voor 2000 haar be slag hebben gekregen. Voorzitter Mertens vestigde nog de aandacht op het uitblijven van een ver dere ontspanning op de kapitaalmarkt. „De vraag naar kapitaal is groter dan het aanbod van besparingen. „Daar wringt echter juist de schoen. Laten wij in Nederland toch oppassen, dat wij niet te veel aan consumptie uit geven en te weinig overhouden om voor de toekomst voldoende produktiecapa- citeiten te waarborgen", zo besloot de voorzitter van de Boerenleenbank. UTRECHT Als de directie van de Nederlandse Spoorwegen de plannen goedkeurt, zal in Eindhoven een tech nisch centrum worden gesticht Door de concentratie van technische dien sten is een dergelijke vestiging nood zakelijk geworden. Enkele betrekkelijk eenvoudige aanpassingen zijn voldoen de om het thans verlaten gebouw van de lijnwerkplaats voor het doel ge schikt te maken. Zodra de plannen zijn goedgekeurd zal de verbouwing door de NS spoorwegbouw worden verwezen lijkt. Het middenstuk van de loods, dat ongeveer 600 vierkante meter meet, zal dan worden verhuurd. Hierover worden thans besprekingen gevoerd met Van Gend en Loos. AMSTERDAM, 6 mei Londen 8.67% —8.67%New York 3.62%—3.62%Mont real 3.3511—3.36A: Parijs 73.44—73.49; Brussel 7.28%7.29 Frankfort 90.83 —90.88; Stockholm 70.04%—70.09'/*; Zü- rich 83.49—83.54; Milaan 58.17'/*— 58.22%; Kopenhagen 48.56—48.61; Oslo 50.71—50.76; Wenen 14.01—14.02; Lissa bon 12.68—12.69'/*.

De Vallei | 1968 | | pagina 2