HUWELIJK TUSSEN KAAS EN WIJN IN GOUDA evoluon KENNEDY IN INDIANA FAVORIET LUGUBERE LIEFHEBBERIJ DREIGT IN LONDEN RAGE TE WORDEN UIT DE KERKEN Hoe staat het met uw geheugen? Wal anders Idee Warm Geen stuiver Verkopen 't liefst een échte KALOQIK Hoogste lied Ze mogen RIJDT NUCHTER,DRINK.. GRAPILLOM Weer arrestaties in Athene ^VAJORICA PARELS-BIJOUX Man biedt zijn vrouw te koop Elke 8 minuten misdrijf in Miami Olietankers ontploft in Argentinië 859^- ggjjSSffSS tsss, SS*** O®*®®"1' Astronaut ontsnapt aan ongeluk Cubanen mogen maar uur in de rij Inlichtingen voor deserteurs Vuurgevecht aan Jordaan Anti-Mao actie in Kanton Rotterdam wil hulp Brabant en Zeeland bij wedloop met Antwerpen J.P.v.d. Bend van Noury naar KZO Omzet Bager haalt 1,74 miljard Zieken huislen ing overtekend Omzet Hoogenboseh gestegen Ned. Chem. Ind. vierde Verplaatsing binnen V.M.F. Duiker passeert dividend HEERLIJKE VISSALADE eindhoven 250 em L-A-N-G LAKENS EN SLOPEN DINSDAG 7 MEI 1968 ATHENE Twee vroegere Griekse ministers, George Mavros en George Rallis en de vroegere voorzitter en vice- voorzitter van 't Huis van Afgevaardig den, resp. Demetrios Papaspyroe en Ia- kovos Diamantopoelos zijn volgens ge woonlijk betrouwbare bronnen zondag avond in hechtenis genomen in Ama- roessië, zestien kilometer van Athene. De vier mannen waren kortgeleden on der huisarrest geplaatst, omdat zij ver klaringen hadden afgelegd die kritiek op de regering inhielden. De autoriteiten zeggen niets van arrestaties af te weten. Volgens waarnemers, zijn de mannen wellicht in arrest gesteld opdat hun hui zen niet langer voortdurend hoeven te worden bewaakt. ADVERTENTIE (4 personen) 400 gram gaar visvlees (schel-1 vis of kabeljauw), 250 gram gekookte aardappelen, 3 ge sneden tomaten, 1 grote gesneden appel, gesnipperde ui, peper, mosterd of slasaus, 1 hard gekookt ei. Leg fijngemaakt visvlees op een met sla bedekte schaal. Hierop de aardappelen en 2 gesneden tomaten, appel, uitjes, peper en mosterd. Maak de massa glad met slasaus en garneer het ge-" heel met schijfjes tomaat en ei. Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten, Waseenaarseweg 20, Den Haag. Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Zegveld (toez.): E. M. Bakker te Tholen; te Groot-Ammers: J. T. Cazander te Scherpenzeel. Bedankt: voor Lienden (toez.): S. W. Verploeg te Leerdam; voor Heemstede (vac. M. L. Schoch) (toez.): A. van der Klaauw te Leeuwarden; voor Ernst (Gld.) (toez.): J. H. Vlijm te Krimpen aan de IJssel; voor Drogeham: W. A. Soesan te Eierland. Geref. Kerken Beroepen te Sittard: K. Bisschop te Steen wijk. Bedankt: voor Dordrecht (vac. S. Wouters): C. van Zuylen te Hoogeveen. Beroepen: te Gerkesklooster-Stroobos en te Murmerwoude: drs. R. Brands te Oegstgeest. Beroepen: te Zuid-Beyerland-Klaas- waal: kand. J. D. Sinte Maartensdijk te Rotterdam. Aangenomen: naar Ten Post (voor een deel van de week): W. Reeskamp te Groningen-Oost. Beroepen: te Schoondijke: J. D. Sinte Maartensdijk, kand. te Rotterdam; te Hij ken en te Opperdoes: W. J. van der Kerk, kand. te Amsterdam. Ds. J. Geel te Winssum is door de Raad van Samenwerking van de Geref. Zending voorgedragen tot miss. pred. bij de Gered ja Kristen di Indonesia van Midden-Java Geref. Gemeenten Beroepen te Emmeloord: P. Blok te Dirksland. Bedankt voor Sioux Center (U.S.A.): A. W. Verhoef te Barneveld. ADVERTENTIE K LONDEN In juni werd Peter For- teque, een Engelse kraanmachinist van 28 jaar, veroordeeld tot een boete van veertig pond sterling wegens in braak en diefstal. Deze week heeft hij zijn vrouw te koop aangeboden om zijn boete op tijd te kunnen betalen, anders moet hij zes maanden de ge vangenis in. Forteque is kreupel. Hij woont in Peterborough in het noorden van Engeland. In een raamadvertentie heeft Peter Forteque zijn 21-jarige vrouw Chris tine aangeboden als huishoudster en dame van gezelschap voor de tijd van drie maanden. Haar diensten zijn te koop voor vijftig pond sterling, dat is dus tien pond meer dan de boete. ,Jk weet zeker dat er heel wat ge gadigden zullen komen, aldus Forte que. Christine is werkelijk een koapje voor wie haar krijgt. We zullen een lijst maken om de geschiktste te vin den. Een huishoudster kost meer dan vier pond per week". Hij zei ook nog dat hij een behoor lijke kwitantie zal uitschrijven, alles zal wettelijk in orde zijn en bovenal keurig netjes. Mevrouw Forteque heeft er hele maal geen bezwaar tegen dat ze te koop wordt aangeboden, maar som mige van haar familieleden vinden het maar een beetje raar. Voor haar is maar één ding belangrijk: dat haar man niet de gevangenis in hoeft. MIAMI Vorige zaterdag werd er in Miami, Florida, elke acht minuten een ernstig misdrijf gepleegd. Dit bleek uit een overzicht van de politie. Elke week zal de politie in Miami voortaan zo'n overzicht uitgeven om het publiek duidelijk te doordringen van de ernst van het grote aantal mis drijven. De lijst van vorige zaterdag omvat te 167 misdrijven: een moord, een ver krachting, 87 gevallen van diefstal, zes berovingen, 21 aanslagen, 35 inbraken en zestien autodiefstallen. Sinds de commissaris van politie te Miami, Walter Headley, zijn mannen uitrustte met wapens en* honden daalde het aantal misdrijven met 62 procent in de negerwijken en met vijftig procent in de rest van de stad. LA PLATA In de Argentijnse haven plaats Esenada zijn maandag drie Ar gentijnse olietankboten ontploft, waar door acht mensen om het leven kwa men en haveninstallaties in brand vlo gen. De drie schepen de 9.809 ton metende Islas Orcadas, de 12.741 ton metende Fray Luis Beltran en de Cutral Co van 12.712 ton zonken in de ondie pe rivier Plata. Het ongeluk ontstond door een explo sie aan boord van de Islas Orcadas, die 12.000 ton olie >vervoerde. Brandende stukken van ddt schip kwamen op de andere boten en op havengebouwen te recht. Door de vluchtende bewoners van de getroffen plaats werden de wegen versperd, waardoor het reddingswerk werd bemoeilijkt. De schade wordt ge schat op 8,5 tot 10 miljoen dollar. *yE zijn getrouwd en de lengte van de bruid is 1.71 meter. Maar voor alle zekerheid heeft burgemeester mr. R. van Reencn van Gouda nog even laten nagaan, of er juridische conse quenties aan het huwelijk vastzaten en dat bleek niet het geval. Vandaar dat Hortense en Gaston weer ieder een andere weg gaan en slechts een be scheiden huwelijkscadeau herinnert aan die gesmede band tussen kaas uit Nederland en wijn uit Frankrijk. We zitten in Nederland niet alleen met koelhuizen vol roomboter, onze voorraden kaas mogen er ook zijn. En omdat we een Zuivelbureau hebben met betaalde krachten, moet er iets gedaan worden om die kaas aan de man te brengen. En als u nu weet. dat alleen al de 1500 kaasboerderijen in Utrecht en Zuid-Holland per jaar zes miljoen kilo kaas produceren, dan kunt u zich voorstellen dat de zuivelmensen in de handen knijpen wanneer er ergens een land is dat zegt: Kom op met je ronde bollen kaas. we willen wel een paar honderdduizend kilo hebben. Als ik zeg: „Kaas, wijn en stok brood", dan denkt geen mens aan Goud se kaas, maar wel aan camembert of brie of roquefort. En dat is nu het grapje: Men wil, vanuit Gouda, die Fransen eens wat anders laten proe ven, die pakhuizen wat leger maken en tegelijk een feestelijkheid in Gouda zelf niet over het hoofd zien. Driehonderd jaar bestond de Kaas waag in Gouda. Tegenover het stad- huis-met-de-luikjes op de Goudse markt gingen de ronde kaasjes aan de voet van de Waag gisteren grif over in bui tenlandse handen. Twee kaasmeisjes verkochten al die brokjes vaderlandse zuivel en ze mogen dan geen pakhuis vol omzetten, alle beetjes helpen. Vandaar ook dat huwelijk. Wat kunnen we doen, hebben ze zich in Gouda afgevraagd. Hoe kunnen we dat driehonderdjarig bestaan van die Waag in het zonnetje zetten? Bij de WV keken ze in de kas en het antwoord was: Niet veel. Niet veel in de kas en daarom kon men niet veel doen. Maar Gouda heeft mensen, die vloeiend Frans praten, die van Frankrijk houden en die Franse onder scheidingen dragen. Daar is de voor zitter van de VVV, de heer C. Hage- dorn, officier in een Franse orde. Daar is de directeur van de VVV, de heer Constant van de Wall, ridder in een Franse orde. En daar is de tandarts, tevens secretaris van de VW, de heer R. A. van Wingerden. De tandarts kreeg het idee. De Goud se kaas koppelen aan de Franse wijn, dat zou iets nieuws zijn en dan had het Zuivelbureau wellicht ook interesse, hetgeen weer ten goede zou komen aan het budget. Het is gelukt. Doen we, zeiden de mensen van het Zuivelbureau. De Nederlandse landbouw-attaché in Parijs werd warm gemaakt voor het plan. De Franse landbouw-attaché in Nederland verscheen gisteravond. De Franse journalisten, een Franse tv- ploeg en nog dertig Franse wijnmen sen ze waren er allemaal op donder dagavond twee mei 1968, tezamen met driehonderd liter Bordeaux-wijn en heel veel Goudse kaas. Het feest van de Waag gecombineerd door het kaas wijn-huwelijk en de bruid was Horten se Frank die symbolisch in de echt werd verbonden met de Fransman Gas ton, voor deze avond: chevalier du Chateau Ducal d'Epernon, ambassa deur des vms de Bordeaux. „Ja. het idee is inderdaad van de tandarts, de heer Van Wingerden", zei me gisteren boven in de Waag de di recteur van de VW, de heer Constant van de Wall. „Van de" of „van der", wilde ik weten. Ik kreeg een kaartje, waarop de heer Van de Wall snel even „President of the Windmill Club" door streepte („Dat ben ik niet meer") en waarop zijn naam dan met „Van de" overbleef, plus een L, van de Lions. Meneer Van de Wall, een onaardig vraagje: Men zegt, dat de bevolking van Gouda heeft gezegd: Geef ons maar een feest voor onze kinderen als er toch iets rond die Waag gevierd moet worden. Gouda schijnt ook gezegd te hebben: Dit is een feest van een groep je francofielen. Wat zegt u daarop? „We wilden eigenlijk niets vieren door gebrek aan middelen, maar toen wijn en kaas aan die Waag gekoppeld konden worden, toen was er iets mo gelijk", aldus de heer Van de Wall. „Om u de waarheid te zeggen: de bur gerij heeft voor geen stuiver interesse. En francofielen? Er is geen enkele po litieke bijsmaak bij dit feest, wel staat de Europese gedachte op de voorgrond". De heer Van de Wall, die dertien jaar directeur VW in Gouda is vertel- ADVERTENTIE «orden auioiw 'jg 75 KALORIK UW HANDELAAR HÉÉFT'T de: „Ik ben ook voorstander geweest van de jumelage met Solingen. Ben ik dan Duits gezind? Onzin. Ligt er aan wie er aan de beurt is. Zijn de Fransen aan de beurt, dan ben ik volkomen Frans. Zijn de Duitsers aan de beurt, dan ben ik volkomen Duits. Goed, ik heb in Frankrijk gestudeerd en ik heb sind6 een maand een Franse onder scheiding, omdat we hier veel voor Frankrijk hebben gedaan, maar ik heb hier ook Russen ontvangen en ben ik dan ineens Russisch georiënteerd? Ik spreek acht talen, mijn vak is om Gou da te verkopen". Goed, driehonderd jaar Kaaswaag in Gouda, een feest van zevenduizend gul den dat sam-sam door Zuivelbureau en WV wordt betaald en waarbij de ge meente hielp met gesloten beurs. De burgers van Gouda bleken niet ge ïnteresseerd en hier en daar zijn mok kende figuren gesignaleerd. Maar de kaasmensen in de Waag zeggen: „Och, als ze er wat extra kaas door verkopen aan die Fransen, dan zitten we uiteindelijk goed". Vandaar die twintig journalisten en die Franse tv-ploeg. „Dit huwelijk tus sen Goudse kaas en de wijn van Bor deaux is iets unieks", aldus de heer Van de Wall. „Met de publiciteit in Frankrijk over deze zaak en de Neder landse kaas, gaat alles ver uit boven het lokale. Nederland heeft er gewoon een landelijk voordeel bij, nog afgezien van de precaire possitie van onze zui vel". Tweehondcrd-en-vijftigduizend bu- tenlanders bezoeken elk jaar Gouda. Vijf van de tien gaan er weer weg met een rond kaasje in de handen en van die andere vijf (van de tien) nemen er nog een paar een Goudse pijp of stroop wafels mee. Hier ritten dus nog volop zelfkazen- de boeren, vroeg ik de heer Van de Wall. „Zeker", lachte hij, „en niet zoals een tijdje geleden hier op een of ficiële vergadering werd gezegd zelfboerende kazen. Gouda liep gisteren al vol met bui tenlanders en de heer Van de Wall stapte gisteravond, verkleed als een nieuwe Pieter Post driehonderd jaar geleden de bouwmeester van de Waag vooraan in de bruiloftstoet. Hotel De Zalm deed beste zaken met al die bezoekers en de kanariepiet binnen zong het hoogste lied. De Zalm, vroeger „Den Ouden Salm" het hotel dat niet hoger mocht worden dan de Waag. Want dat hadden drie honderd jaar geleden de bestuurderen van Gouda wel even zwart op wit ge zegd, toen ze voor de Kaaswaag 36.400 gulden uittrokken. En de architect die het hotel moest verbouwen kreeg toen te horen..." dat hy de lyst van syn goot ten minstens ses voeten laeger saJ moeten stellen als de gootlijst van de Waech voorseid". De architect hield zich eraan en met selde later in de gevel van hotel De Zalm een steen met deze woorden: „Niet te hooch, niet te laech van pas sie!" Waarop een kaasmaker uit het Goud se op de markt bij de ingang van het stadhuis liet weten: .Meneer, ik heb die Franse wijn geproefd. Ik zeg geen ja, ik zeg geen nee, ik zeg wel: mij te zuur en te wrang en ik kan die Fransen ook niet verstaan. Maar als ze onze kaas nou maar bestellen, mo gen ze voor mij nog een paar dagen blijven". ADVERTENTIE Zelfs het antwoord op deze vraag vindt u in het Evoluon. De „Memo-test" geeft aan of u snel kunt waarnemen en onthouden. Vlak ernaast staat een toestel waarmee u zelf kunt vaststellen of u kleuren op de juiste wijze ziet. Veel van zulke Interessante en vernuftige zaken maken een bezoek aan het Evoluon tot een belevenis. Voorledereen! Toegang f 1.- dagelijks 10-18 uur zondags 13-18 uur Ruim parkeerterrein Gerieflijk restaurant In 1966 gesticht door Philips. HOUSTON (Texas) De Amerikaan se astrounaut Neil Armstrong heeft zich maandag met een parachute weten te redden uit een toestel waarmee landin gen op de maan moet worden gesimu leerd, kort voordat 't bij de luchtmacht basis Ellington in Texas neerstortte. Armstrong maakte in maart 1966 een noodlanding met de Gemini-acht ruim tecapsule, nadat deze buiten haar baan rond de aarde was geraakt. HAVANA Cubanen mogen voort aan niet langer dan een uur voor de openingstijd van winkels voor de deur staan. Dat heeft de Cubaanse regering gisteren bepaald. De afgelopen maanden vormden zich dagelijks lange rijen wachtende kopers voor kledingwinkels en andere zaken waar artikelen te koop waren die in Cu ba schaars zijn. In veel gevallen ston den de mensen er 's morgens vroeg al te wachten, wanneer de winkels 's mid dags zouden opengaan. Dit is nu verboden omdat mensen zon der werk zo meestal de goederen weg kochten voor de neus van arbeiders die geen tijd hadden om in de rij te gaan staan. INDIANAPOLIS (Indiana) Drie kan didaten hebben tot maandag laat ge probeerd kiezers voor zich te win nen in de voorverkiezingen welke vandaag in deze staat zullen worden gehouden en welke wel eens van gro te invloed zouden kunnen zijn op de democratische kandidaatstelling voor het presidentschap. Senator Robert F. Kennedy, die blij kens de enquêtes favoriet is, trok naar het industriegebied in 't noord westen. Senator Eugene McCarthy, bezocht de fabrieken en wandelde door de straten van Indianapolis. Gouverneur Roger Branigin, die zegt dat ofschoon h(j vice-president Hu- bert Humphrey niet ongenegen is, hij toch vrij staat, heeft het grootste ge deelte van de dag in zyn ambtswo ning doorgebracht om zijn politieke adjudanten telefonisch adviezen te geven. In een vraaggesprek zei hij dat hij verwacht dat het voor hem gunstig zal zijn, dat blijkens de onderzoeken van de publieke opinie nog zoveel mensen geen definitieve keus hebben gedaan. Aanhangers van Richard Nixon, de eni ge republikeinse kandidaat, hebben grote advertenties geplaatst om de republikeinen te vragen geen demo cratische stembiljetten te vragen. In een advertentie over de gehele pagi- na werd gezegd dat „een stem voor Branigin een stem voor Humphrey is". De stembureaus gaan om 12.00 uur open en sluiten 13 uur later. Er wordt bewolkt weer verwacht, met buien in de middag. De stembiljetten worden ongeldig, als men er een kandidaat van zijn keus zelf opschrijft. Bovendien bieden de stemmachines in 3.085 van de 4.461 stembureaus geen mogelijkheid voor keurstemmen uit te brengen. Een overwinning bij de voorverkiezin gen garandeert niet noodzakelijker wijs dat een democratische kandidaat alle 63 stemmen van de staat krijgt. Zij kunnen door het partijbestuur van de staat na de voorverkiezing ver deeld worden op grond van de win naars in elk district dat een afge vaardigde naar het Congres stuurt. In ieder geval zijn na de eerste stem ming op de democratische partijcon ventie alle 63 stemmen weer vrij. Krachtens de republikeinse reglemen ten, zal Nixon alle 26 stemmen van de staat krijgen bij de eerste stem ming. Voor de republikeinse kandida tuur zijn echter 667 stemmen ver eist. MUNCHEN Studenten van de uni versiteit van München in West-Duits- land hebben een informatiekantoor voor deserteurs ingericht bij het Ameri kaanse legerkamp in die stad. De stu denten hebben laten weten dat ?ij be halve inlichtingen ook financiële en ju ridische bijstand zullen verlenen aan deserterende Amerikaanse militairen. De Amerikaanse militaire leiding in West-Duitsland zou niet van plan rijn tussenbeide te komen. ADVERTENTIE LONDEN De Ierse doodgraver Mike Meaney, die 61 dagen als levend begra- vene heeft doorgebracht in een doodkist, heeft een ware rage ontketend. Zfjn manager, de pub-houder Butty Sugrue, heeft bekendgemaakt, dat het „le vende lyk" zich opnieuw zal laten begraven om zyn eigen record te verbeteren en dat tegelyk met hem 16 uitdagers onder de grond zullen verdwijnen, van wie enkelen onder ongeveer zeven meter massief beton. „Wij richten een echt kerkhof in. Wij hebben kisten voor alle liefhebbers. Wij zullen pneumatische boren nodig hebben om hen er weer uit te krij gen", vertelde Sungrue aan de bar van de admiraal-Nelson-pub in Kilburn in het noordwesten van Londen. De 33-jarige Mike is een week gele den uit zijn graf gekomen. Terwijl meisjes op doedelzakken rond om zijn kist Schotse dansmelodieën speelden, maakte hij aanspraak op een wereldrecord. TEL AVIV Israëlische en Jordaan se troepen hebben maandag 80 minuten lang gevochten over de rivier de Jor daan in de Beisanvallei, zo heeft een le- gerwoordvoerder bekendgemaakt. De zegsman beschuldigde de Jorda- niërs ervan, het gevecht te rijn begon nen door met machinegeweren het vuur te openen op een groep boeren bij de ne derzetting Gesjer, ten zuiden van het meer van Galilea. De Israëli hadden het vuur beant woord. De mate waarin het gevecht plaats had is niet bekend. De woordvoerder zei dat aan Israëli sche rijde geen verliezen rijn geleden. HONGKONG Ruim 10.000 tegenstan ders van Mao, hebben eind februari een stadion in Kanton omsingeld dat in brand was gestoken, „in de hoop dat de eenheden van 't volksbevrijdingsleger zouden verbranden", zo blijkt uit een nummer van Tsjou Sjao Jie Pao, een blad van de Rode Garde dat in Kanton verschijnt. Volgens het hier ontvangen nummer had de menigte zich pas terug getrokken nadat premier Jsoe en Lai uit Peking naar Kanton had getelefoneerd Het stadion zou 22 januari door de te genstanders van Mao in brand zijn ge stoken. Hij en Sugrue stuurden prompt een uit daging aan de heer Bill White te Austin in Texas, die aanspraak maak te op een Amerikaans record van 59 dagen, tot een strijd tot het bittere einde. „Deze knul White heeft de uitdaging aangenomen. In juli komt hij hier en dan laten ze zich allebei begraven", vertelde Sugrue. Zij zullen naast elkaar worden bijge zet in gelijke doodkisten onder een afdak van planken, waar 20 voet be ton op zal worden gestort. De pub-houder vertelde, dat hij een prijs van 5.000 pond sterling (f 45.000) beschikbaar stelt voor de man, die het langst onder de grond blijft, maar nu zijn er 15 liefhebbers bijge komen. Het zijn elf Engelsen, een In diër, een Turk, een Frans-Algerijn en nog een Ier, die beweert dat hij al eens 63 dagen vastend in een dood kist heeft gelegen, maar dit niet kan bewijzen. Sugrue vertelde, dat zijn eigen pupil, die in een nauwe, maar ruim 60 cm hoge kist heeft gelegen met een ka chelpijp voor de luchttoevoer en die om bier vroeg zodra het deksel van de kist ging, zwaar favoriet is. „White heeft in zijn kist een weeldele- ventje gehad", zei Sugrue. „Men heeft mij verteld; dat dan ding bijna 3 meter breed was en ruim 1.30 me ter hoog en dat hij er zelfs tv in had. Is dat nou een begrafenis?" „Als White het half zo lang uithoudt als mijn pupil, wil ik mijn knuppel opeten". Sugrue zeide, dat alle mededingers ook beton op hun graf kunnen krijgen als zij willen. Terwijl Sugrue de voorbereidingen trof, ging Maeny in training voor de wedstrijd. Hij doet o.m. ademoefenin- gen. „Hij bereidt zich ook geestelijk ernstig voor: hij bidt", vertelde Sugrue. MIDDELBURG Burgemeester W. Thomassen van Rotterdam deed giste ren een hartstochtelijk beroep op sa menwerking tussen Zeeland, Noord- Brabant en Rotterdam om de concur rentie met Antwerpen bij het werven van industrieën vol te kunnen houden. „Nederland heeft weer een grote slag verloren, nu het Duitse concern Degus- sa (dat zeshonderd miljoen gulden wil investeren en tweeduizend arbeiders werk wil geven) Antwerpen als vesti gingsplaats boven Rotterdam heeft ver kozen." Burgemeester Thomassen, die een le zing hield voor de Zeeuwse Maatschap pij voor Nijverheid en Handel, waar schuwde Zeeland niets te verwachten van industriële ontwikkelingen in Zeeuws-Vlaanderen, als Antwerpen op de linker Schelde-oever twintigduizend hectare industrieterrein gaat aanleg gen, die voor vijf gulden per vierkante meter zal worden verkocht. „Onze grondprijzen zijn viermaal zo hoog en terecht, heeft minister Bakker (Verkeer en Waterstaat), na het Bel gische verzoek om een kanaal door Zeeuws-Vlaanderen naar Antwerpen te mogen graven, geëist, dat de vestigings voorwaarden in de twee landen op el kaar worden afgestemd," aldus de bur gemeester. „In Zeeland zal men andere pluspun ten moeten etaleren om industrieën te werven", meende hij. Hij noemde een dichtere ligging bij zee dan Antwerpen heeft, en relaties met de Rotterdamse haven. Hij bood de Zeeuwen alle technische en administratieve hulp aan bij de ont wikkeling van havenplannen, precies zo als Moerdijk die desgevraagd van Rot terdam heeft gekregen. GEBR. STEUR SCHIEDAM ADVERTENTIE ROOD EN WIT ALCOHOLVRIJ DRUIVESAP ARNHEM Het reeds geruime tijd bestaande voornemen, een lid van de raad van bestuur van K.Z.O. (Kon. Zout- Organon) te belasten met de algemene leiding van personeelszaken, manage ment development en public relations, kan thans ten uitvoer worden gebracht. Het ligt in de bedoeling, dat de heer J. P. van den Bent met ingang van 1 juli aftreedt als lid van de raad van be stuur van Noury en Van der Lande NV te Deventer, om zijn nieuwe taak op het hoofdkantoor van K.Z.O. in Arnhem op zich te nemen. Zoals bekend, zal de heer Van den Bent in een in het najaar te houden aandeelhoudersvergadering, worden voorgedragen voor benoeming tot lid van de raad van' bestuur van K.Z.O. per 1 januari 1968. Hij zal verantwoordelijk zijn voor per soneelszaken, management develop ments en public relations. Tevens zal hij bij afwezigheid van drs. S. C. Bakke nist als plaatsvervangend hoofd van de centrale staf van K.Z.O. te Arnhem op treden. LEVERKUSEN De Bayerfabrie- ken hebben over het eerste kwartaal 1968 een omzetstijging geboekt van 13,6 procent. De omzet steeg van 1,53 tot 1,74 miljard mark. In tegenstelling tot vorig jaar, toen de binnenlandse omzet terugliep, vertoonde die dit jaar een stijging van 18,9 miljoen. De export steeg met 11,7 procent tegen vorig jaar 7,5 procent. Het aantal personeelsleden is iets te ruggelopen van 55.145 tot 54.934 man.' De personeelskosten zijn evenwel met 7,9 procent toegenomen van 240,9 tot 260 miljoen mark. De brutowinst over het eerste kwar taal komt uit op 1,24 (v.j. 1,08) miljard mark. De winst voor aftrek van belas tingen steeg van 140 tot 161 miljoen en die na aftrek van belastingen van 70 tot 76 miljoen mark. AMSTERDAM Op de IVi pet 30- jarige obligatielening van f 6 miljoen ten laste van de Christelijke vereniging tot verpleging van zieken voor Hooge veen en omgeving is zodanig ingeschre ven, dat bij de toewijzing een belang rijke reductie moet worden toegepast. De inschrijving stond vrijdag open. De vereniging exploiteert het ziek<wh4is Bethesda in Hoogeveen. AMSTERDAM De omzet van Hoo genboseh' Schoenen is in de eerste vier maanden van 1968 met 12,8 pet geste gen. Ook voor de rest van het jaar ver wachtte het bestuur in de jaarvergade ring gunstiger resultaten. Het aantal filialen, dat in de afgelo pen jaren gestadig is gestegen tot 94, zal in de komende jaren verder wor den uitgebreid. De directie denkt onder andere aan een vestiging in Amster dam-Noord. DEN HAAG De Nederlandse che mische industrie komt in 1970 op een omzet boven de tien miljard gulden. Door de snelle groei van deze industrie, staat Nederland thans op de vierde plaats in de wereld (na Amerika, Zwit serland en West-Duitsland). Volgens het verslag over het vijftigste boekjaar van de Vereniging van de Ne derlandse chemische industrie is de gang van zaken in deze tak van bedrijf in 1967 beter geweest dan in de voor afgaande jaren. De omzet over laatst genoemd jaar wordt geschat op 6.500 miljoen (1960: 5.800 miljoen) en de in vesteringen op 1.000 milj. (1.263 milj.). Het aantal werknemers liep op van 85.600 tot 88.000. De stijging van de export van de che mische goederen ligt belangrijk boven de toeneming an de hele Nederlandse uitvoer. Deze bedroeg veertien procent tegen acht procent. De totale Neder landse uitvoer bestond vorig jaar voor tien procent uit chemische produkten. AMSTERDAM De te Almelo ge vestigde Energie Divisie van het Am sterdamse ingenieursbureau Continen tal Enginoering n.v., deel uitmakend van de VMF-Stork-Werkspoor zal wor den overgeplaatst naar A'dam. Aan het voltallige personeel is het aanbod hge- dan tot overplaatsing naar de hoofd stad. De directie vertrouwt dat hiervan een ruim gebruik zal worden gemaakt Met de vakbonden is volledige overeen stemming bereikt over de voorwaarden, waaronder de overplaatsing zal plaats vinden, zo wordt van de VMF verno men. RIJSWIJK Aan de jaarvergadering van Duiker Apparatenfabriek 6 juni wordt voorgesteld het dividend over 1967 weer te passeren. Over 1965 werd 10 pet betaald. Zoals reeds in het jaarverslag over 1966 werd voorzien, is 1967 een moeilijk jaar geworden met als resultaat eén negatief exploitatiesaldo. Door de gang van zaken tot nu toe in 1968 en de vooruitzichten verwacht de .directie, dat het dieptepunt is gepasseerd.

De Vallei | 1968 | | pagina 6