Dubcek terug uit Moskou Russen en Tsjechen houden ruzies verborgen Rennies NAZI-ARTS DOODDE 27 KINDEREN Pall Mall Export Dekolonisatie Aristo I 'n veilig idee Geert wil je een stuk kaas* uit het vuistje Voor sportieve i aktieve mensen Kljtft Kunstgebitten Collard geeft opdracht terug Twee vonnissen in St. Willebrord-rel Eis tegen Kamerlid twee weken voorwaardelijk „Buit" van f 6000,- met ongedekte girocheques Gibraltar meer geïsoleerd INTERTEST Landingsrechten op Heath row verhoogd CENSOREN SUCCES POLEIS Brandend maagzuur, DRIE LES KABINETSCRISIS IN BELGIË om op wyers Ie bouwen Plaats voor vredesgesprek DINSDAG 7 MEI 1968 PRAAG De leider van de Tsjechoslowaakse communistische partij, Alexan der Dubcek, heeft gezegd, dat hij de Russische leiders verzekerd heeft, dat het communisme een niet weg te denken rol speelt in de huidige liberalisatie in zijn land. Hij zei dat hij dit had meegedeeld toen de Russische leiders er hun bezorgd heid over hadden uitgesproken, dat de Tsjechoslowaakse democratisering zou kunnen worden „misbruikt tegen het socialisme". Dubcek legde deze verklaring af in een interview met het partijblad Rude Pravo. Het interview werd door radio- Praag uitgezonden. Dubcek zei, dat de Russische rege ring en partij het actie-programma van zijn partij en de verklaring over de po litiek van de regering van de afgelopen maand „met begrip" hadden aanvaard. Bij de gesprekken in Moskou had de afvaardiging van de Tsjecho-Slowaakse regering en partij de Russen er van verzekerd, dat Tsjecho-Slowakije van plan is deel te blijven nemen aan „de strijd tegen het imperialisme in het ka der van het Warschau-pact". Dubcek is zondag uit Moskou terugge keerd samen met de eerste minister Oldrich Cernik, de Slowaakse partijlei der Vasil Bilak en de voorzitter van de Tsjecho-Slowaakse nationale vergade ring, Josef Smrkovsky. Zij hebben besprekingen gevoerd met hoge Russische functionarissen, onder wie Breznjef, onder meer over econo mische samenwerking. Rusland zou Tsjecho-Slowakije gaan steunen bij de huidige economische reorganisatie. Volgens onbevestigde berichten uit Praag, zou de Sovjet-Unie van plan zijn Tsjecho-Slowakije een lening te ver strekken. Dubcek maakte hiervan ech ter geen melding. Dubcek zei ook dat de sensationele geruchten in het buitenland over zijn be zoek aan Moskou „absoluut zonder grond waren, zo het al geen provoca ties waren' Hij zei dat de gesprekken hadden plaats gevonden „met volledig begrip voor de rechten van beide landen". Waarom worden 300 communistische censoren nog betaald, nu in Tsjecho- Slowakije de censuur is afgeschaft? of is die niet afgeschaft? Deze vragen zijn opgeworpen door kranten die onthuld hebben dat hoewel er geen dagbladcensuur meer bestaat, de geheime politie nog steeds brieven opent. Volgens het dagblad Smena uit Bra tislava, wordt Tsjecho-Slowaakse en buitenlandse post op alle belangrijke postkantoren in Slowakije door de vei ligheidspolitie gelezen. Het dagblad Pravda zei zelfs dat de censoren ver teld was „zich geen zorgen te maken, omdat de huidige stroming tegen de censuur slechts van korte duur zou zijn." De Russische president Nikolai v. Podgorny heeft de nieuwe Tsjechische ambassadeur in Moskou gezegd, dat de Sovjet-Unie Tsjecho-Slowakije succes wenst, in de strijd tegen de listen van kringen die gekant zijn tegen vooruit gang en socialisme". De ambassadeur, Vladimir Kouchky, bood maandag zijn geloofsbrieven aan aan Podgorny. Hij is zaterdag in Mos kou aangekomen. Podgorny's woorden moeten wellicht niet anders beschouwd worden, dan als een poging in het openbaar de schijn van goede relaties op te houden. De Russische leiders na Kroestsjef geven er de voorkeur aan, openlijke twisten in de communistische wereld te ver mijden. Polen heeft zich maandag bij Tsje cho-Slowakije beklaagd over een „anti- Poolse campagne" die onlangs in pers, radio en televisie en op enige openbare bijeenkomsten in dat land zou zijn ge voerd. De bezwaren werden kenbaar gemaakt in gelijkluidende nota's voor de partij en de regering in Praag, die de Poolse ambassadeur aldaar heeft overhandigd. Het Persbureau PAP dat dit te Warschau bekendmaakte, gaf geen bijzonderheden over de inhoud van de nota's. DEN HAAG Zeven jongelui uit Den Haag hebben de politie bekend dat zij regelmatig hasjiesj hebben geroókt. De jongelui, die allen al eerder we gens 'gebruik van verdovende middelen werden aangehouden, zijn vorige week na een maandenlange speurtocht door de Haagse politie aangehouden. ADVERTENTIE Geen losraken of verschuiven meer van Niemand, die een kunstgebit heeft, behoeft meer op een kritiek moment in verlegenheid te raken, omdat zijn kunstgebit losschiet of verschuift. Maak een einde aan dit steeds Dentofix- on- op zijn plaats. Dentofix voor komt tevens onaangename reuk uit de mond. Probeer het nog vandaag. Verkrijg baar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,35, bij apotheken en drogisterijen. verscnuirr. Maax een einae aan air sre dreigende ongemak. Een weinig Dento poeaer houdt het gebit de gehele dag wrikbaar op zijn plaats. Uentofix vc ADVERTENTIE druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direkt! BREDA Twee inwoners van St. Wil- lebrord, die hebben meegedaan aan het straatoproer in hun dorp op 20 en 21 april, weten al waar zij aan toe zijn. De Bredase rechtbank heeft gisteren in hun zaak vervroegd uitspraak gedaan. De achttienjarige P. G. die had te recht gestaan wegens stenen gooien en mishandeling van een politieman, kreeg tien weken gevangenissstraf, waarvan twee voorwaardelijk, met drie jaar proeftijd en aftrek van voorarrest. De eis was geweest drie maanden, waar van één voorwaardelijk, met drie jaar proeftijd en aftrek van voorarrest. De twintigjarige C. M. ,die verdacht werd van opruiing, kreeg tien weken met "aftrek, waarvan vier voorwaar delijk met drie jaar proeftijd en toe zicht van het medisch consultatiebu reau voor alcoholisme. Tegen hem was zes maanden, waarvan drie voor waardelijk, met drie jaar proeftijd en De zaak tegen de 28-jarige L. K. uit aftrek van voorarrest geëist. St. Willebrord die verdacht was van opruiing werd verwezen naar de rechter-commissaris voor een nader onderzoek. BONN In München is gisteren het proces begonnen tegen de Hamburger kinderarts dr. Fritz Kühnke, die in 1941 voor Hitiers „euthanasie"-pro- gramma kinderen heeft gedood in twee Beierse klinieken. Kühnke wordt be schuldigd van moord op 22 kinderen en medeplichtigheid aan moord in vijf ge vallen. Als jong arts had Kühnke hij kreeg vier weken bedenktijd zich bereid verklaard mee te werken aan AMSTERDAM Tegen het pacifis tische Eerste-Kamerlid Otto M. B. uit Heiloo is gistermiddag voor het Amster damse gerechtshof in hoger beroep een gevangenisstraf van twee weken voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar, en een boete van vijfhonderd gul den geëist. De heer B. werd beschuldigd van het opzettelijk bevorderen van desertie. Vo rig jaar had hij een gedeserteerde sol daat vijf weken lang onderdak ver leend. ADVERTENTIE ledereen kan een lange sigaret maken. Maar alleen Pall Mali maakt hem béter - die maakt King Size Pall Mall Export! Met of zonder filter. King Size Pall Mall Export is de sigaret met de geurige, formidabele, veel betere tabak. King Size Pall Mall Export-veel beterl het naziplan ter uitroeiing van „on waardig leven". Hij werd te werk ge steld in de kinderafdeling van een kli niek in Haar bjj München. Aan de ouders werd voorgespiegeld dat daar met nieuwe behandelings methoden werd geëxperimenteerd. Er werd echter niet bijverteld dat kinde ren die niet genazen ten dode waren opgeschreven. Een landelijk euthanasie-college, dat officieel werd betiteld als „Rijkscom missie voor het wetenschappelijk on derzoek van ernstige erfelijke aandoe ningen" vroeg drie medische rapporten over lichamelijk of geestelijk onvol waardige kinderen. Luidde bij alle drie de prognose ongunstig, dan kreeg het ziekenhuis in kwestie het bericht: „De machtiging voor het behandeling is verstrekt". In de periode dat dr Kühnke in Haar werkte werden daar van honderd kin deren veertig patiëntjes gedood. De slachtoffertjes waren tussen een en drie jaar oud. Om geen opschudding te verwekken werden zij met tabletten in een langdurige slaaptoestand gebracht, die leidde tot een dodelijke longontste king. Zo kwamen, volgens de aanklacht, veertien kinderen met toestemming van dr. Kühnke om het leven. Vijf an dere kinderen, zwakzinnige „mongool tjes", vielen volgens Kühnke niet in de termen om te worden gedood. Toch werkte hij gewoon mee aan de behan deling door de inmiddels gestorven chef van de kliniek, hoewel Kühnke wist dat deze had besloten de kinderen te doden. In een kliniek in Wiesloch gaf Kühn ke aan andere artsen les in het doden van kinderen. Acht kinderen doodde hij jecties. De tenlastelegging legt er de daar eigenhandig door middel van in- nadruk op, dat de zogenaamde „mach tiging" van de „Rijkscommissie" geen bevel tot doden betekende, maar de behandelende arts de vrijheid liet naar eigen inzicht te handelen. Boven dien, aldus de aanklacht, doodde Kühn ke de patiëntjes zonder de veronder stelde „machtiging" zelf te hebben ge zien. ROTTERDAM Ongedekte giro cheques blijven een dankbaar middel voor mensen, die zich op gemakkelijke wijze onrechtmatig willen verrijken. In Rotterdam is thans een 22-jarige vertegenwoordiger aangehouden, die te gen afgifte van dergelijke cheques voor f 6000,- aan goederen wist te verkrij gen. Voor zover bekend zijn meer dan twintig winkeliers gedupeerd. BRUSSEL Collard, de voorzitter van de socialistische partij, is kabi netsformateur af. Hij heeft gistermid dag zijn opdracht aan koning Boude- wijn teruggegeven. Vijf weken na de verkiezingen is men nog geen stap verder en het zal nog wel enige tijd duren eer België weer een regering heeft. „Het gaat op zijn Nederlands", zegt men hier. Collard heeft het opgegeven omdat hij slechts wilde denken aan een rege ringscombinatie van katholieken en so cialisten. De christelijke Volkspartij wil echter de liberalen niet bij voorbaat uitsluiten. De CVP verwijt de socialis ten bovendien dat zij niet willen dat een toekomstige regering meteen de leiding neemt bij de oplossing van de problemen die Vlamingen en Walen scheiden, doch weer een parlements commissie naar oplossingen wil laten zoeken. De socialisten gaan er teveel vanuit, menen de katholieken, dat men het over die Waals-VIaamse problemen toch niet op korte termijn eens kan worden, omdat alle grote partijen over deze materie verdeeld zijn. Deze ge dachte leeft echter ook bij de libera len. Die hebben daarop bepleit de rege ring volmachten te doen verlenen om oplossingen voor te bereiden. Ook dat staat de CVP niet aan. De volgende formateur krijgt het bij gevolg even moeilijk als Collard. GIBRALTAR Spanje heeft giste ren zijn politiemacht aan de grens met Gibraltar uitgebreid. Nieuwe voor schriften voor het oversteken van de grens werden gisteren van kracht. Voortaan mogen alleen Spanjaarden die in Gibraltar werken, ongeveer vijf duizend man, de grens passeren. Inwo ners van Gibraltar die naar Spanje willen, kunnen dat met een speciale Spaanse pas. Er deden zich geen incidenten voor op de eerste dag dat de nieuwe voor schriften van kracht waren. De Britse gouverneur van Gibraltar, generaal Ge rald Lathbury, bezocht de grens gister morgen. Later op de dag spoorde hij de inwoners van Gibraltar in een toe spraak voor de radio aan niets te on dernemen wat de toestand zou kunnen verergerèn. ADVERTENTIE TAe geschiedenis herhaalt zich nim- mer. Wel kunnen processen in de historie .zich herhalen en soms in versneld tempo. Men kent het algemene verschijnsel van de dekolonisatie, het mondig wor den van gekoloniseerde en vaak on derdrukte volkeren. Het zette in na de eerste wereldoorlog en ging na de tweede in versneld tempo door. Na deze tweede wereldoorlog zag men een beweging in omgekeerde richting vanuit Rusland, in de landen van Oost-Europa. De regeringen van de ze landen, meestal verre van demo cratisch, hadden al of niet van harte uit lijfsbehoüd, met Hitler-Duitsland meegedaan, of er zich uit nationale, soms nationalistische motieven tegen verzet. Op het eind van de oorlog werden deze landen dan ook „bevrijd" of bezet, door het Russische leger, dat de ver slagen Duitse legers voor zich uit joeg. Met uitzondering van Zuid-Sla- vië, dat tegelijk een burgeroorlog en een partisanenoorlog voerde, was geen van deze landen in staat ge weest, zich zelf van het gehate Duit se juk te bevrijden. TAe overeenkomsten van Jalta en Te- heran, hadden Oost-Europa als in vloedssfeer aan de Russen overgela- ten vooral op aandringen van presi dent Franklin Delano Roosevelt. Churchill had een landing vanuit Italië op de Balkan gepropageerd om de Westelijke invloed die via de z.g. Kleine Entente (Tsjecho-Slowakije, Roemenië, Zuid-Slavië) zeer groot was, niet verloren te doen gaan. Het gevolg was, dat Rusland, niet erg langzaam, maar wel erg zeker, zijn ADVERTENTIE GORDIJNSTOFFEN TAPUT LONDEN Meer dan vijftig lucht vaartmaatschappijen hebben „met te genzin" besloten, voorlopig de sinds 1 april voor het Londense vliegveld Heathrow geldende verhoogde landings rechten te betalen. De beheersinstantie voor de Britse vliegvelden, had de maatschappijen voor de keus gesteld, om te betalen of gerechtelijk vervolgd te worden. Een woordvoerder van de luchtvaart maatschappijen heeft gezegd, dat meer dan 50 maatschappijen besloten heb ben te betalen, althans voorlopig. De luchtvaartmaatschappijen die het vliegveld gebruiken en de nieuwe tarie ven te hoog vinden, willen de onderhan delingen echter voortzetten. ADVERTENTIE *0 Pall Mall Export f.1.50 A Exterieur van het Internationale Conferentie Centrum in Parijs aan de Avenue Kleber. Volgens waarnemers wordt het „waarschijnlijk" geacht dat hier de in leidende vredesbesprekingen tussen Noord-Viëtnam en Amerika worden gehouden. Het Internationale Conferentiecentrum is het voormalige hotel Majestic, dat werd gebouwd cp de plek waar het paleis van Castilië had gestaan. In 1868 vond koningin Isabella van Spanje er een toevluchtsoord nadat zij door een militaire staatsgreep was afgezet. Ze stierf er in 1904. Hotel Majestic had zes verdiepingen met op elke verdieping honderd kamers. In de oorlog was het het hoofdkwartier van de Duitse Gestapo. Na de oorlog vond de Unesco er een onderkomen. Vervolgens liet het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken de benedenverdieping en de kelders verbouwen tot een internationaal confe rentiecentrum. Dat is het tot op heden gebleven. voedzaam gemakkelijk lekker DEN HAAG De negenjarige Erik Pont uit Den Haag is zondagmorgen door een onbekende beschotai, toen hij in een boom aan de Moerweg een op de grond gevallen vogeltje weer in zijn nest zette. De kogeltjes, afkomstig uit een luchtbuks, troffen de jongen in lin kerbeen en rug. Erik is door zijn huis arts behandeld, de wonden blijken niet ernstig te zijn. De politie stelt een onderzoek in naar de identiteit van de onbekende schutter. eigen politieke systeem in de oostelij ke landen ging invoeren. Het niet zeer populaire feodale sys teem, werd grondig opgeruimd. Daar bij verbeterde men" wel oude fouten, maar beging tegelijk een groot aantal nieuwe. En op mensenlevens keken de Russen in hun koloniën, niet zo nauw. Iedere tegenstander was een „kol- lak", een verwerpelijke bezitter en daar nam men het niet zo nauw mee. In het enige land achter het IJzeren Gordijn, dat een gevestigde en gewor telde democratie kende: Tsjecho-Slo wakije, namen de Russen tot het bot te geweld van een staatsgreep hun toevlucht. Daar waar de bevolking wel de voordelen van het systeem, maar niet de ondraaglijke druk van de partijbonzen wilde dragen, zoals in Hongarije, stuurden de Russen tanks en troepen. Af aar ook voor de Russen veranderen de tijden. China maakte zich los van de leiband van Moskou en ge bruikmakend van deze omstandig heid, maakten de volkeren van Oost- Europa zich los van de bevoogding van het Kremlin. Niet dat zij nu di rect het Westen en zijn systeem om helsden. Maar de gelegenheid om zelf weer hun eigen lot in handen te ne men, lieten zij zich niet ontgaan. Het eerst en het handigst deed dat d« Roemeense regering onder Ceauses- co, die volkomen binnen het kader van de geijkte communistische sfeer, de Russen vriendelijk maar beslist de deur wees. Het duidelijkst is het gegaan in Tsjecho- Slov£akije, waar de stroming van de CEAUSESCOE voo Noper bevolking om weer eigen vorm aan het staatsbestel te geven, door de nieuwe partijleider Dubcek maar ternauwernood in de hand gehouden kon worden. lVatuurlijk hebben de Russen deze veranderingen met lede ogen aan gezien. Niet eens zo zeer uit ideologi sche motieven, omdat het opgelegde communisme plaats maakte voor een nationaal-communisme, als wel uit nationaal oogpunt. Het Pact van Warschau, de oostelijke tegenhanger van de NAVO, is im mers een lege huls geworden. Op de Oostduitsers, kort gehouden door de met alle winden meedraaiende Ul- bricht, op de opstandige Polen, de on willige Tsjechen en de helemaal niet willende Hongaren en Roemenen, valt niet meer te rekenen. Een flink stuk machtsconcentratie valt weg. Nu is de Russische politiek ook wel veranderd. De machtspolitiek tegen over de Oostelijke landen is veran derd in die van een fluwelen hand schoen, maar met binnenin niettemin nog altijd ijzer. Een militaire greep naar Praag echter, zoals twaalf jaar geleden naar Boeda pest, is nu niet meer mogelijk. Zelf« voor het Russische volk is zoiets on verkoopbaar geworden. Af aar het feitelijke mislukken van d« besprekingen in Moskou tussen Dubeck en de Russische regering wijst er op, dat de Russen hun in vloed maar node zien tanen. Er is nog een arsenaal maatregelen, economisch en politiek, die in het strijdperk kunnen worden gebracht, om de Tsjechen te laten voelen dat men niet zo maar uit de Russische invloedssfeer kan weglopen. De Russen zien de Kleine Entente, niet graag herrijzen. Er achter doemt na melijk de gestalte van de Franse pre sident De Gaulle op, begerig naar nog meer invloed in Europa. En De Gaulle is wel prettig als ver sup porter, maar als pottekijker vlak bij, is hij niet zo gewenst. ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 7