Jarig zijn Bambus ruit, bruin, grijs en zwart Nieuwe wintermode: Schotse Perzik-pannekoekjes BORDUURPAKKET VOOR MOEDERDAG Ook vakantie- Francaisesgaan steeds minder goed gekleed kleding is aan mode onderhevig Eigen haard kan ook te duur zijn PARIJS KIJKT AL ENKELE SEIZOENEN VOOR UIT Parijs wil het vermaak „in het nette" houden Tek'urgesteld Jeugdig ij- Showhuizen 3/Okrv»3vS altijd n verfrissende verrassing, e Borduurfabriek wil korter werken Meisje langer door hormonen «- Paardestallen Kijk! Katoen! Elastisch katoen. Een broekje dat rimpelloos past. Waar de pasvorm nooit uitwast. Dat toch luchtig is, hygiënisch is. Omdat 't katoen is. 'n Ideaal broekje. Nieuw van Tima. Bambus 2-in-l shave lotion Die dingen zijn bij ons niet DONDERDAG 9 MEI 1968 Nu met GRATIS handige verstuiver (waarde f3,25) idee voor cadeau va. f5.95 STOCKHOLM De 27-jarige Rus sische vrouwelijke arts Sofia Kalina is door de rechtbank in Stockholm veroordeeld tot een boete van 210 kronen wegens diefstal uit waren- huizen in de Zweedse hoofdstad. j De verdachte, die deel uitmaakte van een groep Russische toeristen, gaf de diefstal van ondergoed en pennen toe met het argument: „wij hebben die dingen niet in de Sovjet-Unie daarom nam ik ze weg". Onmiddellijk na het proces vloog de arts naar de Sovjet-Unie terug. I Volgens een functionaris van de Rus sische ambassade in Stockholm heeft de ambassade het geld voor de reis voorgeschoten. *V\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\W\\\\\\\\\\\Y\\\\W\\WWW\\\\\\\\W\\\\\\\\\>\\\\\\\\\\\W\\W\\\\\\\\\\\\WW\\\\\\Y\YWY\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\Y\\\\\\\\\x\\\\\\\\\\\\\\\\\\V Joor vaders, dochters en zonen, die op de tweede zon dag in mei Moederdag uitgekeken zijn op de moederdagtaarten, de parfum en het badzout, brengt de ze tip licht in de duisternis en ze maakt tevens van alle moeders actieve doe-het-zelvers. Neveda adviseert voor Moederdag een borduur-het- zelf pakket, waarmee de handwerkgrage moeders of dubbelmoeders (oma's) hun vrije uurtjes kunnen vullen. Er wordt geborduurd met Soedanwol, waarmee een oosters, doch ook een modern effect bereikt kan worden. Deze wol heeft namelijk de Soedanese vrouwen al de cennia lang gediend voor het vervaardigen van tapijten en daarmee haar kwaliteit bewezen. De huidige vrouw brengt niet zo snel meer de moed op om een tapijt te maken en beperkt zich liever tot het borduren van kus sens en lopers. Dit moederdagpakketje maakt het de moeders gemak kelijk, zodat zij niet wekenlang op resultaat behoeven te wachten. Behalve de Soedanwol in allerlei kleuren, bevat het pakket ook een stramien op maat, waarop het patroon al in kleur is voorgeschilderd. Met de erbij ge leverde naald kan men aan de slag voor een kussenover trek of een wollige loper. Niet minder dan 25 patronen heeft Neveda klaarliggen, variërend van kleurige btoemenmotieven, soms omzoomd door een fantasierand. tot de wat gestileerder kruisvor men en vierkanten. Sommige motieven doen zeis een beetje denken aan mozaïeken inlegwerk vaneen oosterse moskee. De roos is bij dit borduurwerk misschien wel de meest geliefde en geschiktste bloem, al of niet gecombineerd met andere kleine bloemen in contrasterende kleur of omzoomd door fijn getekende lijnen, die dan tegelijk de randver siering voor het kussen zijn. Een roosmotief hóeft natuurlijk niet: er zijn ook andere bloemen, waar onder een prachtige bloesemtak in oranje en blauw. De gemeente: „Wij zijn bang dat, als de deur opengaat voor kantoren het ka rakter van de wijken wordt aangetast. We verlenen slechts ontheffing als de eis tot behoud van het woonkarakter te genover de eigenaar die wil verkopen onredelijk blijkt te zijn". „Het is een gevoelig punt in Wasse naar. Het leeft waarachtig ook wel in de raad. Als er sprake van is, dat zo'n huis een andere bestemming krijgt, worden er direct vragen gesteld. We blijven streven zo lang dat is vol te hou den". Zo knokt een der rijkste gemeenten van het land voor het behoud van sta tus. En heus, als dat daar verloren zou gaan, zou het grootste huis nog te klein zijn. T} A RIJS Op de salon van de luxe maatkleding voor de nieuwe herfst- en wintermode '68/'69 waren weer veel buitenlandse inkopers. Die waren er niet om het gewone maat jurkje voor overdag te bestellen. Dat kunnen ze in hun eigen land ook én waarschijnlijk goedkoper! krijgen. Er komen hoe lan ger hoe meer buitenlanders voor de modesalons naar Parijs. De Franse hoofd stad dient zich steeds meer aan als de belangrijkste markt voor maatconfectie in ieder geval in Europa. Tweemaal per jaar worden er de nieuwe collecties van de maatkleding getoondin november voor de lente- en zomermode, en in het voorjaar voor de herfst en winter. Ongeveer tien jaar geleden werd de eer ste salon gehouden. Thans zijn het er vijf, waaronder die van de boetiekstijl, de bontconfectie en de gewone maatkleding met o.a. Mary Quant uit Londen onder de negentig buitenlandse fabrikanten op een totaal van 350 deelnemers. Het zijn dus internationale salons met hoofdzakelijk firma's uit Europa. ALMELO De Almelose borduurfa briek Egger N.V. wil korter gaan wer ken. Door een tekort aan opdrachten, staat een deel van het machinepark stil. De aanvraag voor werktijdverkor ting geldt voor een deel van het pro- duktiepersoneel. Bij Egger werken driehonderd man. Er wordt voornamelijk vitrage ge maakt. Mod»«u«- modal, comfortabel katoen. Blijvend wtt en elastisch ook na eindeloos vaak wassen. Slip 2.95, panty 3,5a Op de beide andere salons vindt men uitsluitend Franse fabrikanten. Die be roepen zich op de wereldnaam van Frankrijk op het gebied van de vrou wenmode. De ene salon draagt dan ook de hiet mis te verstane naam „Sig- né France", en de andere, die van de luxe maatkleding, zegt verwant te zijn aan de Parijse haute couture. Die laat ste groep van fabrikanten plaatst haar mantels, jurken, mantelpakjes enz. on middellijk onder de haute couture. De inkopers uit België, Nederland, Duitsland en Engeland komen er om iets aparts uit te zoeken, iets dat in hun land niet wordt gemaakt. Ze kun nen er de jurk bestellen, die iets van de Parijse sjiek over zich heeft. Of, op de salon van de boetiekmode, iets van de stijl van St. Germain-des-Prés. Maar terwijl de belangstelling van de buitenlanders voor wat in Frank rijk wordt gemaakt toeneemt, schijnt die van de Franaise voor goede, ele gante kleding te zijn afgenomen. Dat beweren tenminste de fabrikanten van de luxe maatkleding, waarvan een zes tigtal onlangs hun herfst- en wintercol lecties '68/69 showden in Parijs. Die fabrikanten zijn teleurgesteld. Zij zijn van menihg, dat hun landgeno te slecht gekleed gaat of, om het pre cies te zeggen: ze gaat helemaal niet meer gekleed, want zij verandert niet genoeg van kleding. En dat is vanzelf sprekend niet in het belang van die fa brikanten. De Franaise is natuurlijk ook met d« veranderde opvattingen van de laat ste jaren meegegaan. Zij volstond in vele gevallen hoe langer hoe meer met een trui en rok. Het leven was eenvou diger geworden; ook op het gebied van de kleding. Bovendien was sportief ge kleed gaan in. Zo is het gekomen, dat de elegante jurk en mantel plaats heb ben moeten maken voor het meest een voudige. De garderobe van vele vrou wen reikte niet veel verder dan de trui, de tricotjurk, de rok en de broek. Daar mee gaat zij naar haar werk, naar de bios, naar het restaurant en zij reist in broek en pullover. De fabrikanten zijn van mening dat zij meer moet ver anderen van kleding en voor sommige gelegenheden een jurk moet aantrek ken. Volgens hen is het geen kwestie van luxe, maar van goede smaak en een goede coupe. Er is nog een midden tussen de trui-rok en de zijden jurk met het wijde décolleté. En daarvoor heeft een vrouw meer aan een kwali teitsjurk van 400 francs dan aan twee vlotte jurkjes van 150 elk, zeggen zij. Want de betere jurk brengt ook de klas se naar voren. Veel vrouwen zullen het waarschijn lijk met hen eens zijn. Maar helaas zal de portemonnaie dikwijls niet kunnen volgen, want het is in laatste instan tie steeds een kwestie van budget en prijs. Hoe het ook zij en in afwachting van de tijd, dat de betere kleding goedko per wordt, logenstraft de nieuwe herfst- en wintermode geenszins de beste be doelingen van die fabrikanten om de vrouw zo smaakvol mogelijk te kleden. Het is alles jeugdig, wat zij hebben geschapen; een „johge vrouw-mode". Met de jonge-meisjesmodé van de minirokjes tot aan het randje af, heb ben zij nooit meegedaan. Wel vindt men in vele collecties voor de jonge meisjes de maxi- of „Zjivago"-mantel, die gedragen wordt op laarzen. Hij* zou de andere vrouwete oud maken. De gewone mantels komen tot op de knie. Onder beide wordt de korte rok gedragen, die evenals de mantels naar beneden wijd uitvalt. Voor de rest vol gen de mantels, jurken, tailleurs en ensembles de lichaamslijn. Zij zijn ge- ADVERTENTIE tailleerd en voor de mantels en de tailleurs, die lange jasjes hebben, voor zien van een band met een flinke gesp. Deze knelt het midden echter niet. De schouders worden duidelijk aangegeven en op de natuurlijke plaats gedragen. De borsten, klein1 maar fijn, worden weer hoog gedragen. De kleuren zijn stemmig: bruin, bei ge, roodbruin, schotse ruit en wat be scheiden groen, maar ook grijs, dat zijn heropstanding beleeft. En het zwart vindt een toenemend gebruik in vele kledingstukken. Vooral natuurlijk in de cocktailjurkjes. Die zijn rijk ver sierd met kant en schilfertjes en an dere blinkend opsmuk of ze zijn in kost baar materiaal uitgevoerd: lamé, broché of zij. Maar die worden vooral gebruikt voor de lange avondjurken. In de feestdracht vooral hebben de fa brikanten zich niet onbetuigd gelaten. Echter niet zonder de goede smaak uit het oog te verliezen. Dat en het even wichtige in coupe en kleuren plus de stoffen, die het oog en het gevoel aan genaam strelen zijn de grote troeven voor de komende hefst en winter van de luxe maatkleding. Daarmee hopen zij vele vrouwen in Frankrijk en in Europa te verleiden om zich smaakvol en elegant te blijven kleden. ]Vfet een glimlach hebben de inwoners van enkele nieuwe randgemeenten van Parijs kennis genomen van een aantal politieverordeningen, die hun door de politieprefect Grimaud in her innering werden gebracht. Zij hebben zich de vreugde om het heerlijke lente weer niet laten verstoren door de stich telijke lectuur, die Grimaud hui^ heeft voorgezet in het jongste nummer van het maandblad Liaisons. Dit officiële stadsbulletin van de stad Parijs pleegt men met omlaag getrok ken mondhoeken te lezen. De recente bijdrage van de politieprefect vormt daarop een ongewilde uitzondering. enkele plaioioo cmfwyp emffm Grimaud voelde zich genoodzaakt op enkele politieverordeningen te wijzen nadat de jongste herindeling van de Parijse departementen een aantal ge meenten aan zijn gezagsgebied had toe gevoegd. De verordeningen hebben vooral betrekking op openluchtbals, kermissen en voorstellingen van rond trekkende gezelschappen met eigen za len. De nieuwe gemeentenaren van Parijs wordt in droge taal onder meer onder de neus gewreven dat er geen worstel wedstrijden voor vrouwen mogen wor de gehouden om redenen van goede zeden en openbare rust. Artiesten, die deelnemen aan een voorstelling, dienen behoorlijk gekleed te gaan. In de zoge naamde panorama's en stereosco pische kijkers, die op de Franse ker missen hun eigenaars nog altijd aan een goede boterham helpen, mogen geen aanstootgevende afbeeldingen wor den vertoond. Grimaud houdt zijn nieuwe gemeen tenaren verder voor dat er grenzen zijn aan kermismuziek. Orgels, grote trommels, luidsprekers, sirenes of flui ten moeten achter slot en grendel blij ven. Op openbare bals en drankgelegen heden mogen geen voorstellingen in travestie waarbij mannen vrouwen kleding dragen worden gegeven. Ook mogen mannen in openbare gelegenhe den niet met elkaar dansen. Deze bepa ling betekent vermoedelijk de plaatse lijke ondergang van de sirtaki, de po pulaire Griekse dans, die uitsluitend door mannen wordt gedanst. Mensen met een kapsel of hoed die het uitzicht van anderen belemmert, zijn verplicht een dergelijk „obstakel" uit de weg te ruimen. Levende wezens, die afstotelijk zijn of een gevoel van walging kunnen veroorzaken, mogen niet worden uitgestald. Hetzelfde geldt voor alle voorstellingen die immoreel zijn. dieren, vogenls en vissen, te verkopen, worden gegeven. Voor tal van kermis- loterijen om Parijs is nu de aardigheid er af om levende dieren, zoals schelp dieren, vogels en vissen ,te verkopen. In draaiende raderen, schiettenten, be hendigheidsspelen en loterijen was het mogelijk oesters, zebravinken of sier- visjes te winnen. Voor goudvissen is een uitzondering gemaakt. Tenslotte worden verkopers van vuur werk er door Grimaud nogmaals op ge wezen, dat zij geen klappertjes, rotjes, zevenklappers en andere „springstof fen" mogen verkopen aan jongelui on der de achttien jaar. Een ensemble van een effen pan talon met daarbij een ruitjesjasje van Dana Frères, bestemd voor het jonge meisje om te dragen voor een weekend buiten of voor de jacht. Pan talons zijn grotendeels verdwenen uit de gewone gardarobe. UPPSALA Een meisje van 18 jaar is dank zij injecties met een nieuw hormonenpreparaat, in vier jaar 25 cm langer geworden. Voordat het meisje regelmatig twee maal per week de injecties kreeg, was zij slechts 1.28 m. Nog negen jongelui hebben met succes de kuur gevolgd. ADVERTENTIE De gemeente ziet met welgevallen ambassadeurs de kolossen betrekken. Wassenaar houdt van ambassadeurs. Omgekeerd ook. Maar onder de jonge staten, vooral Afrikaanse, is de tendens dat men zich hoedt voor een te groot showhuis. „Da's nog een gevolg van de gouden-bedden-affaire", weet de make laar. Voor de iets bescheidener beurs staan er ook in de klasse van vier tot vijf ton aardige opstallen te wachten. Op het ogenblik zijn er zeker tien aanbiedingen. De markt is een pietsje williger, maar ook hier wordt geduld op de proef ge steld. Knijpen we de beurs nog iets toe, tot drie a vier ton, dan blijkt het aanbod zich al ten minste te verdubbelen. Maar dan, zegt de vakman, zitten er al klein tjes bij. Cornelis Vrins: „De situatie in Was senaar zal de komende jaren moeilijker worden. Wij zeggen: waarom geen flat in plaats van zo'n oude kast van een huis. Waarom geen zeven of tien bun galows op een terrein, waarop nu één zo'n groot geval staat. Wassenaar is de enige plaats in Nederland die keihard en consequent het woonkarakter wil be waren. In Bilthoven om maar iets te noemen worden al die grote huizen kantoren". Apart en lekker is dit recept voor een origineel toetje, waarmee zeker veel J eer zal worden behaald. Het is afgestemd op acht personen, die u op deze manier op een originele traktatie kunt onthalen. Benodigdheden: 4 eieren, 2 kop- jes melk: halve eetlepel suiker; snufje zout; klein kopje bloem; boter of marga- j rine; 1 blik (800 gram) perziken (schijven); 2 eetlepels bruine suiker; 2 eetlepels j J fijn maïsmeel; kwart kopje cognac; kwart hopje Curasao of half kopje sinaas- J 2 appelsap. Voordat de gasten komen alvast de eieren goed kloppen, er vervolgens de melk, de suiker en het zout doorheen kloppen, dan voorzichtig de bloem door dit i mengsel slaan en het geheel tenminste twee uur laten staan. Als het diner voorbij is en iedereen graag een kwartiertje wacht op het dessert, kunt u verder j gaan. Acht schaaltjes van aluminiumfolie (die zijn zo te koop) beboteren; de oven 4 t op de hoogste stand zetten. Het beslag opnieuw kloppen (maar met een draaien- J de klutser of mixer), in ieder schaaltje één derde a een half kopje beslag doen t g en de schaaltjes gedurende vijf minuten in de oven zetten. De oven in een iets lagere stand zetten en dan nog eens tien minuten laten bakken. Terwijl dit gebeurt de perziken afgieten, de siroop in de koekepan doen, de bruine suiker en g het maismeel met elkaar en vervolgens met de siroop vermengen. Dit mengsel t onder voortdurend roeren verhitten totdat het dik is en er dcm een eetlepel mar- gar ine (of boter) en de perzikschijven aan toevoegen. Dit mengsel van het vuur g nemen als het door en door heet is en er de cognac en curacao doorheen roeren. 2 Het vervolgens over de pannekoekjes, die dan goed gaar zijn, verdelen. WASSENAAR De bewoners van Wassenaars grootste huizen die hun ko lossen kwijt willen, moeten steeds meer .geduld oefenen. De aspirant-verkoper van een goed van meer of veel meer dan een half miljoen gulden die zijn er genoeg in Nederlands deftigste woonplaats moet rekenen op gemiddeld twee jaar wachtkamer. Negen bezitters van kapitale woon- goederen hun prijzen variëren van vijf tot twaalf ton zitten op het ogen blik te wachten op een koper. Hun aan tal zal de komende jaren nog toenemen. De benodigde portie geduld evenzeer. De gemeente Wassenaar wil de boom rijke villawijken ten westen van de oude rijksweg Amsterdam Den Haag be houden voor uitsluitend particuliere be woning. Komt er een kapitaal huis vrij, dan mag er in principe geen kantoor, opleidingsinstituut of verpleeginrichting in. Alleen een koper-bewoner is welkom. ..Dat is een mooi streven, waar ik als Wassenaarder nog alle begrip voor heb èook, maar waar vind je vndaag de par ticulier, die het zich kan veroorloven in een oude kast met dertig kamers en twee hectaren grond te trekken", ver zucht de man door wiens handen het gros van de kostbaarheden van baas wisselt. Wassenaars grootste makelaar, Cornelis Vrins. „De enkeling, die er nog toe in staat is, vestigt zich vaak in Zwitserland, Frankrijk of België om onder de fiscale wringer uit te komen. Een rentenier met twee miljoen kan daar wel een tweemaal zo hoog besteedbaar in komen overhouden als hier. Van wat hij hier in handen houdt, kan hij eigenlijk niet in zo'n groot huis trekken, want daar heeft hij een dienstbode, een huis houdster en een tuinman nodig". „Bo vendien zijn er veel mensen, die naar een luxueuze verzorgingsflat of een compacte bungalow gaan. De groep kopers in spe is daardoor behoorlijk uit gedund. De heel grote huizen hou je over". Als Cornelis Vrins heel groot zegt, dan bedoelt hij dat niet kinderachtig. Dan wordt de bijbehorende grond ge meten in duizenden vierkante meters, 't aantal kamers geteld met handen en voeten en zijn accessoires als verwarm de ZYvembaden, paardestallen, biljart kamers, garages, dienstbodenkamers, wijnkelders, bars, terrassen en winter tuinen als zout in de pap. Nu gaat een dergelijk object, als zich een koper meldt, ook niet als een brood je van de hand. Goedkope huizen wel, die gaan om met de makelaar te spre ken als broodjes de deur uit. Neen, met de sinjeur die tonnen voor zijn stulp wenst neer te tellen, is de zaak niet zo snel voor de bakker. De kapitaalkrach tige koper wil een taart met slagroom. Cornelis Vrins: „Hoe meer geld, hoe moeilijker de beslissing. Er is om te be ginnen de vraag: Neem ik dat huis met tweeduizend meter grond of dat met vierduizend. Dan is de zonligging zeer belangrijk. Dan komt de vraag wat er aan moet worden opgeknapt of ver bouwd. Daarvoor wordt er vaak een aan nemer of zelfs een architect bijgehaald". „Een koop kan afketsen, omdat een verbouwing vier maanden duurt, terwijl de koper de zaak binnen twee maanden nodig heeft". AMSTERDAM Na het voorproefje van eind vorige maand weten wij ze ker dat het ook dit jaar weer zomer wordt. In de opgeruimde kleerkast hangen de mouwloze jurkjes nu voor het grijpen. De zeer uitgeslapen mensen zijn al met vakantie gegaan. Het grootste gedeelte van de bevol king in Nederland moet echter wach ten totdat de schoolkinderen vrij heb ben. Dan kan de grote trek naar strand, bos en heide beginnen en gaan de flatbe woners uit de steden de caravans, de tenten en de zomerhuisjes betrekken. Veel meer tijd en gelegenheid zal er zijn uitstapjes tijdens het weekeinde te maken. Ook wanneer het nog geen twintig graden is, is een tochtje per motorboot zeer aantrekkelijk. De wa re sportievelingen zullen niet nalaten op een van de vele Nederlandse plas sen te zeilen. Om met volle teugen van de zon, het bos, het strand en het water te genie ten zal het sjieke zomerpak thuis moeten blijven en plaats maken voor een gemakkelijk zitfende pantalon en een lekkere slobbertrui. Maar vergeet niet dat zelfs de kleding voor de vrije tijd aain mode onderhevig is. In een geciviliseerde maatschappij als de onze blijkt het belangrijk te zijn ook met vakantie hoogst modern voor de dag te komen. De afdanker tjes, die enkele jaren geleden als vrijetijdskleding dienst deden, zijn nu alleen nog te dragen bij de schoonmaak of bij een ander nederig en huiselijk karweitje. De confectie-industrie doet haar best series mooie sportieve kleren naar de laatste mode te maken. Wij zagen enkele modellen, die vervaardigd zijn van zuiver wol. In de winter voelt de stof warm aan terwijl de kleren in de zomer juist een koele indruk ma ken. Vooral voor sportieve kleding zijn de wollen stoffen bijzonder geschikt Door een speciale behande ling krimpen de broekpakken en ten- nisjurkjes niet. Deze vakantiekleding is gekozen uit Franse. Duitse en Finse collecties. De sportieve en modieuze vrouw zal er zeker iets van haar gading bij kun nen vinden.

De Vallei | 1968 | | pagina 13