In Nigerië zijn ze de oorlog beu Winkelen in DDR is geen sinecure AARDLEKSCHAKELAAR KAN OPLOSSING BIEDEN Doe mee aan de Gulden Smaak Test, een proef uitsluitend voor kenners. Raad van Europa wil Griekenland uitbannen Onassis en Niarchos terug naar Griekenland Een assortiment van 25 sigaren Senator Gulden Eeuw in een rijke taSeldoos voor 8.50 Berlijnse agenten tot celstraf veroordeeld Directeur PanAm treedt af Dow blijft napalm maken ELK JAAR 20 DODEN DOOR ELEKTRICITEIT Gelderland- Tielens continu Praags blad valt N.K.V.D. aan Franse postbodes staken FINANCIËLE NOTITIES Y.M.F. wachten op orders N.S. Betere bezetting Krasnapolsky N.D.S.M. niet pessimistisch Haussa's en Ibo's moeten verzoend worden Objectief Belastingen KOFFIEMOLEN Plunderen Weer man neergeslagen bij urinoir in Den Haag Kenmerkend Drie gelukkige winnaars in de grote Mobil Altijd Prijs Aktie Nog tien-duizenden guldens te winnen DONDERDAG 9 MEI 1968 KETHEL „Als de oorlog tussen Nigerië en de oostelijke provincie van dat land, dat onder de naam Biafra naar zelfstandigheid streeft, is afgelopen, beginnen de moeilijkheden pas goed. Er heerst grote werkloosheid in Nigerië. Als na de oorlog al die soldaten vrij komen dan dreigt daar een ramp. Daarbij komt ook: als de oorlog is afgelopen, hebben de mensen daar veel wapens aan overgehouden. Ik vraag my af, of de situatie er dan veiliger op wordt, want dan gaan zy hun privégeschillen met dat wapentuig oplossen". Zijn naam: AVim Zwanenburg (43), werknemer van een groot Nederlands concern met vestigingen in Nigerië en Biafra. Zestien jaar lang heeft hij met xijn vrouw in Nigeria gewoond, waar van de laatste acht jaar in het zoge naamde Biafra. In augustus van het vorige jaar werden hij en zijn vrouw door zijn directie naar de hoofdstad van Nigerië, Laos, gestuurd. Het was daar, zo vond men, veiliger voor Euro peanen, dan in Biafra. Op 9 april kwam hij met verlof naar Nederland. In juli gaat hij weer terug, voorlopig naar Noord-Nigerië totdat de oorlog tussen de Ibo's en de Haussa's is uitgevoch ten. Hij praat met verstand van zaken, omdat hij de strijd van nabij objectief heeft proberen te bekijken. Hij zegt: „Ook de Nigerianen zelf zijn die oor log beu. Zij zouden niets liever zien, dan dat de Haussa's en de Ibo's rond de tafel gaan zitten om te praten. Maar daar zijn de leden van die stammen veel te trots voor. De mensen daar zien heus wel in, dat het verstandiger is om een einde te maken aan deze oorlog en desnoods Biafra zijn zelfstandigheid te gunnen, als er maar economisch wordt samengewerkt." „Trouwens: Na die oorlog zal Neder land ook voor een fors dilemma wor den geplaatst. Vergeet niet, dat veel grote Nederlandse bedrijven enorme financiële belangen hebben, niet alleen in Nigerië, maar ook in die oostelijke provincie, die Biafra wil heten. Nee, het al of niet erkennen van Biafra na de oorlog zal daardoor nog een grote moeilijkheid worden voor de Nederland se regering." Over het uitbreken van de oorlog ver telt de heer Zwanenburg: „Kijk, de Ibo's, die eigenlijk thuis horen in de oostelijke provincie (het zogenaamde Biafra), maar vooral ook in het noor den van Nigerië waren gevestigd, zijn een ontwikkeld volk. Dat hebben zij vooral te danken aan het zendings- en missiewerk van zendelingen en missio narissen. Het gevolg was, dat de Ibo's de meeste hoge posten in het bedrijfs- en regeringsleven bekleedden. Dat wekte de afgunst van de Haussa's, een andere grote stam in Nigerië, die min der ontwikkeld zijn. De Haussa's had den één voordeel: de premier van Ni gerië kwam uit hun kring." „Het uitbreken van de oorlog, uitge lokt door de Ibo's, is eigenlijke een kwes tie van de belastingen. Er worden enor me hoeveelheden olie en rubber in Ni gerië gevonden. De verschillende pro vincies moesten de belastingen, die zij via olie en rubber binnenkregen, afdra gen aan de federale regering. Dat ge beurde trouw. Ook de Ibo's deden dat. Die belastingpot werd daarna steeds verdeeld over de verschillende provin cies. Nou vonden de Ibo's, dat met dit geld te veel werd gezwendeld en dat hun provincie te weinig van het belas tinggeld terugkreeg. Dat vuurtje heeft lang gesmeuld, totdat de bom barst te". „Nigerië lijdt op het ogenblik enorme economische verliezen", vertelt de heer Zwanenburg. „Denkt u maar eens in: alle Europese bedrijven, die zich in Biafra hadden gevestigd, liggen nu stil. Sinds de blokkade van deze oostelijke provincie is er geen aanvoer .van grond stoffen meer. Ook de rubbercultuur ligt stil, omdat er geen mogelijkheden meer ADVERTENTIE Een kleurige keukenaanwinst Deksel dicht en malen maar. Vliegensvlug èn veilig. Ook al door de dubbel geïsoleerde slagmolen. Heeft een metalen maalbalcje en een roestvrijstalen maalmesje. Is radio en TV ontstoord. f2025 zijn, om de rubber af te voeren. Mi nister Awolowo (Financiën) probeert die verliezen nu enigszins te compense ren. Onder andere heeft hij de invoer rechten drastisch verhoogd, omdat hij de invoer wil beperken en de export stimu leren. Maar het helpt nauwelijks. Op zich is dat een gezond systeem, maar het land is er nog niet aan toe. Het enige dat 'er nu mee wordt bereikt is, dat in Nigerië alles schreeuwend duur is geworden. Ook mogen Europese be drijven in het vervolg niet meer zoveel als vroeger van hun winsten overboe ken naar het buitenland." De heer Zwanenburg vraagt zich af, wat hij van zijn eigen bezittingen zal te rugvinden, wanneer hij ooit nog eens in Biafra terugkomt. „Toen ik van mijn directie naar Lagos moest, heb ik alles moeten achterlaten. Ik weet ook niet, wat er sindsdien in dat zogeheten Bia fra is gebeurd. Misschien zijn de men sen daar wel aan het plunderen gesla gen. Misschien ook niet. Maar 't .zou mij meevallen wanneer ik nog iets van mijn eigendommen terug krijg." STRAATSBURG Als de nieuwe Griekse grondwet gereed is, zal ze on derzocht worden door de juridische commissie van de assemblee van de Raad van Europa. Naar alle waar schijnlijkheid zal een advies worden ingewonnen van drie staatsrecht-des kundigen uit verschillende landen. De Nederlandse socialist mr. M. van der Stoel, die voor de assemblee een rap port over de situatie in Griekenland uitbracht, heeft het ANP dit in ant woord op vragen meegedeeld. Het ontwerp van de Griekse grond wet is een produkt van de grondwets commissie. Het kolonelsbewind zal daar nog veranderingen in aanbrengen. Het definitieve ontwerp is niet voor juni te verwachten, aldus mr. Van der Stoel. De Nederlander oogstte woensdag in de raadgevende vergadering van de Raad van Europa veel waardering voor de objectiviteit waarmee zijn rapport is samengesteld. De assemblee was vrijwel unaniem in het onderschrijven van de conclusies van de rapporteur, waarvan de voornaamste zijn: van bui tenaf moet druk op het militaire be wind worden uitgeoefend (vooral door Amerika) om de democratie te her stellen. De Griekse politieke partijen moeten een front vormen om het volk een alternatief te bieden voor het huidi ge regime. An het rapport was deze keer geen resolutie verbonden (in januari heeft de assemblee al een resolutie aange nomen, die onder meer een vrij strakke tijdstabel bevatte waarbinnen de zaken in Griekenland een keer moeten ne men). Dit maakte dat deze keer ook de Britse conservatieven zich vrij gemak kelijk achter de conclusies van het rap port plaatsten. De assemblee was al gemeen van mening dat, als er in sep tember geen tekenen zijn van een her stel van de democratie in Griekenland, uitstoten van het land uit de Raad van Europa noodzakelijk zal worden. ATHENE De Griekse scheep vaartmagnaat Aristoteles S. Onassis zal zijn kantoren uit Monaco over plaatsen naar Griekenland. Een woordvoerder van het ministe rie voor koopvaardij verklaarde dat Onassis reeds officiële stappen heeft ondernomen om zijn concern, de Olympic Maritime S. A." uit het prinsdom naar Athene over te bren gen. In Monaco blijft slechts een be scheiden agentschap van de Olympic. Onassis heeft gevolg gegeven aan het verzoek van de Griekse regering be drijven waar Grieken eigenaar van zijn zoveel mogelijk naar Griekenland terug te brengen. De junta heeft verschillende belas tingvoordelen en andere faciliteiten aangeboden. Zaterdag heeft de Griekse reder Stavros Niarchos reeds aangekondigd zijn kantoren uit Londen naar Scara- manga, bij Piraeus te zullen over brengen. ADVERTENTIE In één grote fijnproeversdoos wachten 5 verschillende melanges en modellen op uw deskundige opinie. Gun uzelf de vele uren proefgenot die het zorgvuldig samengestelde Senator Gulden Eeuw assortiment u biedt. De rijk opgemaakte doos die uw tafel nog jarenlang zal sieren is uw beloning. In de doos vindt u bovendien een drietal interessante vragen. Uw deskundige antwoorden maken u „Membre de la Société des Con naisseurs du Tabac". Een begerenswaardige bronzen legpenning bevestigt uw lidmaatschap van dit exclusieve gilde van keurmeesters. Uw sigarenhandelaar vertelt u er graag meer van. BERLIJN In West-Berlijn zijn woensdag twee politieagenten, van 26 en 29 jaar, elk tot vier maanden ge vangenisstraf veroordeeld, wegens het toebrengen van letsel aan een betoger tijdens het bezoek van de sjah van Iran aan West-Berlijn, vorig jaar juni. De agenten hadden een demonstrant tegen het bezoek van de sjah, een 24- jarige student, op ruwe wijze in een politieauto gesleept, waarna een van hen de student in het gezicht stompte, terwijl de andere de student met een laars op de borst in bedwang hield. Tijdens de betoging werd de student Bruno Ohnesorg door een politieman doodgeschoten. De rechercheur die het fatale schot had gelost, moest later te rechtstaan op beschuldiging van het veroorzaken van dood door onachtzaam heid, doch werd wegens gebrek aan be wijs vrijgesproken. SCHIPHOL De president-directeur van Pan American World Airways, de 68-jarige Juan Trippe, de laatste nog in functie zijnde pionier uit de beginfase van de burgerluchtvaart, is afgetreden. Op Trippe's aanbeveling heeft het be stuur zijn plaatsvervanger, vice-presi dent Harold E Gray tot zijn opvolger benoemd. Zelf wordt Gray opgevolgd door Najeeb E Halaby, die tot nu toe tweede vice-president was. Juan Trippe, die Pan American in 1927 oprichtte, heeft zijn maatschappij in 40 jaar tijds tot de grootste ter we reld gemaakt voor zover het de inter nationale verbindingen betreft. MIDLAND Op de jaarvergade ring van aandeelhouders van „Dow Chemical Company" te Midland in de Amerikaanse staat Michigan hebben de 1150 aandeelhouders unaniem beslo ten napalm te blijven maken. De produktie van napalm, dat door de Amerikanen in Viëtnam wordt ge bruikt, heeft in verscheidene landen geleid tot demonstraties tegen de maat schappij. Maar ongeveer 25 aandeel houders wilden de produktie van na palm stopzetten. DEN HAAG Voor de tweede keer in korte tijd is. in Den Haag een man neergeslagen bij een urinoir. Deze keer werd een 56-jarige kleermaker het slachtoffer. Hij werd aangevallen door twee 22-jarige opperlieden. Toen hij viel sloegen en stompten ze hem. Ten slotte kreeg hij een klap in het gezicht. De kleermaker hield er een gebroken neusbeen aan over. Tegenover de politie verklaarden de daders, die vrij snel konden worden gepakt: „Wij dachten met een homofiel te doen te hebben en aan hen hebben wij een hekel". LEIPZIG De sleutel tot het bete re leven in communistisch Oost-Duits- land is tegenwoordig de kunst van winkelen. Behalve bepaalde buitenlandse weel- de-artikelen kan men te eniger tijd al les kopen in Oostduitse winkels. De kunst is alleen maar afgezien na tuurlijk van de eeuwige geldkwestie uit te zoeken wanneer en waar te koop is wat men wil hebben. „Er is hier wel boterhampapier", zei de huisvrouw, die bezig was boterham men klaar te maken voor een auto tocht, „maar ze hadden het in de win kel niet voorradig toen ik er kwam". En dus werden de boterhammen in ge woon papier verpakt. De winkel, waar zij tevergeefs had geprobeerd het goede papier te kopen, lag aan de andere kant van de stad en ze had dus de tram moeten nemen om er te komen. Zoiets is kenmerkend voor de tijd, die het iemand kost om een of ander ge woon artikel voor dagelijks gebruik te kopen of iets gedaan te krijgen. De Oostduitsers zijn er trots op, dat de dagen van nijpende schaarste voor bij schijnen te zijn en dat er meer en betere verbruiksartikelen te krijgen zijn maar zelfs de meest loyale burger zal toegeven, dat het distributiesysteem nog wel iets te wensen overlaat. Meer en meer Oostduitsers hebben eigen wagens, ofschoon hun aantal nog gering is in vergelijking met het Wes ten. Maar als een Oostduitser een maal een auto bij elkaar heeft ge spaard en de wachttijd tot de afleve ring is doorgekomen, heeft hij zijn wachtproblemen alleen maar ver meerderd. Er zijn maar weinig benzi nestations en de afstanden ertussen zijn groot. Bovendien staat er in de re gel een hele rij auto's te wachten. De kneep is, te weten, wanneer men de meeste kans heeft op een korte rij. Gasten tijdens de jongste voor- jaarsbeurs, die waren ondergebracht in nieuwe woonwijken in de voorsteden, ontdekten, dat bijna niemand een ei gen telefoon heeft en er zijn geen pu blieke telefoons behalve in postkanto ren. Zelfs het bellen van een taxi was een probleem. In het voorstedelijke woon blok wonen 32 gezinnen allen naar Oostduitse maatstaven welgesteld, maar slechts drie ervan hebben eigen wagens, alle van het Oostduitse merk Trabant, een zeer kleine vierpersoons- auto met een carrosserie van plastic en een maximum snelheid van 80 km/u. De ingenieurs en zeer bekwame tech nici, die in dit blok wonen, verdienen In Nederland worden elk jaar twintig mensen door elektrische stroom ge dood. Sommige ongelukken gebeuren bin nenshuis, andere in de open lucht, zoals bijvoorbeeld het geval was bij een zeilliefhebber die tijdens repara tiewerkzaamheden met een onder spanning staande boor te water raak te. Hij werd geëlektrokuteerd. Vaan ook zijn kinderen het slachtoffer. •Een slordig in de contactdoos gesto ken stekker kan al de oorzaak zijn van veel menselijk leed. In de Verenigde Staten, zo meldt Het Beste van mei, is men er thans in geslaagd een zogenaamde „aardlek- schakelaar" te ontwikkelen, die dit gevaar zou kunnen bezweren. Deze „aardlekschakelaar", kortweg A.L.S. „voelt", indien men een gebrekkig elektrisch apparaat aanraakt en elektriciteit door het lichaam begint te stromen, deze lekkage en schakelt onmiddellijk de stroom uit. Dat ge beurt in een duizendste seconde, zo dat een gezond mens geen letsel ön- dervindt. Men voelt op zijn hoogst een licht schokje. De A.L.S. is een belangrijke ontdek king. Om de gemiddelde zekering in uw huis te doen doorslaan, moet de stroom een sterkte hebben van 15 ampère, maar een sterkte van 0,03 ampère is al voldoende om bij een mens hevige spiertrekkingen te ver oorzaken, zodat hij de stroombron niet meer kan loslaten. Bij langer voortduren van deze toe stand kan men door verstikking of een hartverlamming om het leven ko men. Er bestaan thans verschillende soorten aardlekschakelaars. Twee ervan zijn onlangs in de V.S. door de Under writers Laboratories Inc., een re searchcentrum van Amerikaanse as suradeuren ond zocht en „komen in aanmerking voor een goedkeu ring". Men verwacht niet dat de definitieve goedkeuring lang op zich zal laten wachten. Een van de onderzochte modellen is een draagbaar, 15 am père apparaat. Het weegt 3V2 kilo en zal in de V,S. 174,50 gaan kosten. Men behoeft deze A.L.S. slechts op een wandcontactdoos aan te sluiten en vervolgens de stekkers van de te ge bruiken elektrische apparaten op hun beurt weer op de A.L.S. Ondanks de vrij hoge prijs is het mo gelijk, dat men ook in Nederland der gelijke apparatuur op de markt zal gaan brengen. Er hangen immers mensenlevens van af. ongeveer een derde van wat zij in het Westen zouden verdienen. Zij krijgen hun nieuwe woningen alleen op voor waarde, dat zij kamers verhuren aan bezoekers van de Messe. In de Messe- tijd moet een gezin met vier kinderen het doen met slechts twee kamers plus keuken en badkamer. Voor het meubileren van een nieuwe woning met niet meer dan het aller noodzakelijkste steekt een jong gezin zich voor lange tijd in de schuld. Het is voor een huisvrouw niet aan te raden, noodzakelijke levensmiddelen of andere huishoudelijke benodigdheden helemaal op te maken in de hoop, ze te allen tyde in de dichtstbijzijnde win kel te kunnen bykopen, want in Leip zig en andere steden van het Oosten kan de dichtstbijzijnde winkel ver weg en het benodigde artikel precies als men erom verlegen is uitverkocht zijn. Zelfs het centrum van Leipzig, een stad met 700.000 inwoners, telt slechts een beperkt aantal levensmiddelenwin kels. Het is er in de regel stampvol en bij het einde van de werktijden vor men zich snel rijen. Heel Leipzig telt slechts één waren huis: Een tweede is in aanbouw. NIJMEGEN Dit jaar wordt in twee van de drie papierfabrieken van Gelder land Tielens overgeschakeld op conti nudienst. Dit betekent 'n produktiever- hoging van 18 procent. De directie ver wacht dat zij vlot kan worden afgezet, zo bleek in de jaarvergadering. Dit jaar wordt f 2,5 miljoen geïnves teerd, waarmee men juist iets onder het afschrijvingsbedrag blijft. De vooruitzichten werden gunstig ge noemd. De marktsituatie handhaaft zich op een goed niveau. De resultaten van het eerste kwartaal evenaren die van vorig jaar. PRAAG Het Tsjechoslowaakse blad „Lidova Demokracie" heeft een verkla ring van de Russische regering verwor pen over de dood van minister van Bui tenlandse Zaken Jan Masaryk in 1948 en anderen en het „wel bekend ge noemd", dat in de jaren '50 Russische adviseurs zuiveringsberechtingen be werkstelligden, waardoor onschuldigen naar de gevangenis werden gezonden of werden terechtgesteld". Volgens de Russische vejklaring wa ren geen Russen bij Masaryks dood be trokken en waren berichten waarin het tegendeel wordt verondersteld erop ge richt „anti-Russische gevoelens aan te wakkeren". „Lidova Demokracie" schrijft echter in een hoofdartikel, „dat niet over ad viseurs van de Russische veiligheids- densten wordt gesproken in verband met de dood van Jan Masaryk, maar in verband met de berechting van hon derden onschuldigen, communisten zo wel als niet-communisten. Er is geen sprake van adviseurs zonder meer, maar van generaal-majoor Lichatsjef en een hele lijst van diens assistenten, dte.deelnamen aan ondervragingen, na- maakprocessen bewerkstelligden en de veiligheidsinstellingen min of meer re geerden". Volgens het blad is Lichatsjef in de Sovjet-Unie voor zijn activiteiten te rechtgesteld. „Ons volk verbindt deze misdadigers niet met het Russische volk". Het Praagse avondblad herhaalt dat Russen betrokken waren bij de arresta tie en berechting van Rudolf Slansky, de vroegere partijsecretaris die in 1952 is opgehangen. BARIJS Frankrijk wordt weer eens getroffen door een poststaking. De gevolgen daarvan zullen zich doen ge voelen tot ver in de volgende week. Dat komt, doordat niet alle diensten op dezelfde dag staken. Gisteren bleven de postboden thuis. Vandaag zullen voor 36 uur de sorteerders in staking gaan, zodat morgen en een deel van overmorgen de bestellers geen post stukken hebben om rond te brengen. ADVERTENTIE A. J.van Tilburg Eindhoven f. 1.000,- J. G. Rijnhart Bussumf. 1.000,- P. G. v.d. Meulen Hengelof. 100,- AMSTERDAM De directie van de Verenigde Machinefabriek Stork-Werk- spoor is in onderhandeling met de re gering en de Nederlandse Spoorwegen voor de leverantie van rollend materi eel. De directie heeft hiervan goede verwachtingen. Een mogelijke onderbe zetting van Werkspoor-Utrecht kan hierdoor worden voorkomen. Overigens staat deze bedrijfstak internationaal ge zien onder zware druk. In 1967 werd de basis van het con cern verbreed door de overneming van het pijlpeidingenbedrijf M. S. Fockens in Hoogezand en een belang van twee derden in het Zwitserse ingenieurs- en handelsbureau Chemica. De bedragen die hiermee waren gemoeid blijven in het duister. Verdere uitbreiding van de belangen had plaats in Iran en Ma rokko. In het afgelopen jaar werden belang rijke orders geboekt. Reeds enkele ja ren beweegt de orderportefeuille van het concern zich boven het miljard. De omzet van het concern, gebaseerd op een driejaarlijks gemiddelde, bedroeg in 1967 f 800 miljoen tegen bijna f 700 miljoen in 1967. Van de omzet wordt ongeveer de helft geëxporteerd. Hiervan gaat een derde deel naar ontwikkelde landen, waarvan weer tweederde deel naar de landen van de EEG, een derde deel gaat naar de zg. ontwikkelingslanden en een der de 'deel naar de communistische lan den. Het concern is op het ogenblik druk bezig in Indonesië waar een rap port wordt gemaakt voor de spoorwe gen op Sumatra. Het bedrijfsresultaat steeg van f 58.7 tot f 62,2 miljoen. Voor de uitkering van een onveranderd dividend van 12 procent is f 7,16 miljoen nodig. Het van 22.219 tot 22.509 mensen toegenomen personeel ontvangt f 16,25 (v.j. f 15,40) miljoen als winstaandeel. Dat is ruim 45 procent van het bedrijfsresultaat mi nus de afschrijvingen. Aan lonen, salarissen en sociale las ten werd f 305 miljoen uitgegeven. Voor dit jaar verwacht de directie een resul taat dat ongeveer gelijk zal zijn aan dat van 1966. Over de strop bij de levering van de caprolactamfabrieken aan Rusland, zegt de directie dat deze geheel ten las te is gebracht van het bedrijfsresultaat over 1967. De investeringen, die in 1967 f 26 miljoen hebben belopen, zullen dit jaar ongeveer f 30 miljoen bedragen. Het ei gen vermogen bedroeg eind 1967 f 335,6 miljoen, waarvan f 59,7 miljoen aande lenkapitaal. AMSTERDAM De omzet van Krasnapolsky lag in de eerste maan den van dit jaar 14 pet. boven die van dezelfde periode van 1967. Het aantal overnachtingen kwam, mede door de uitbreiding van het hotel, 15 pet. ho ger. Voor heel Amsterdam was dit aan tal tot nu toe niet hoger dan vorig jaar, aldus het bestuur in de jaarver gadering. Het aantal Amerikaanse toeristen in Kras is afgenomen, maar andere lan den zijn daarentegen in opmars, zoals Japan. De directie verwacht, dat de belasting op de toegevoegde waarde, die 1 januari van kracht wordt, in de horecasector tot prijsverhogingen van ca. 8 pet. zal leiden. Verwacht wordt, dat de hogere kosten mogen worden doorberekend, hoewel de concurrentie positie met het buitenland slechter zal worden. Nederland zal als toeristen- land vooral hinder gaan ondervinden van niet EEG-landen, zoals Spanje. Griekenland en landen achter het ijze ren gordijn, aldus het bestuur. AMSTERDAM Te vrezen valt, dat na 1970, als de vraag naar mammoet- tankers tot een normaal niveau is te ruggevallen, een overschot aan pro- duktiemiddelen zal blijken te ontstaan met alle gevolgen van dien. Dit schrijft de directie van de Ne- derlandsche Dok- en Scheepsbouw Maatschappij in haar jaarverslag over 1967. Zij onthult daarin ook, de ge vraagde levertijden na de sluiting van het Suez-kanaal doorgaans niet meer te hebben kunnen aanbieden. Niettemin meent deze directie, dat het de Nederlandse scheepsbouw za! lukken een zeker aandeel te verwer ven in het aantal te verwachten op drachten voor dat soort schepen. Dit aandeel mag echter niet te hoog wor den geschat. Het zou haar verwonde ren als het gemiddeld meer dan twee a dtte schepen per jaar zijn. De vier turbine-tankers van 210.000 ton, waarvoor het concern opdracht heeft gekregen, geven de scheepsbouw- afdeling van de NDSM de eerstkomen de jaren voldoende werk. De directie, die de omzet in het afgelopen jaar met ruim 12 pet, zag stijgen, verwacht onvoorziene om standigheden voorbehouden de ko mende jaren tot positieve bedrijfsre sultaten te kunnen komen. Het zal van de omvang van die resultaten afhan gen of dan de dividendbetaling en de winstuitkeringen aan het personeel kunnen worden hervat. De maatschap pij keerde voor het laatst dividend (6 pet.) uit over 1964. In de balans en verlies- en winstre kening van de vennootschap over 1967 zijn alle bij de bouw van schepen ont stane verliezen verwerkt of door vol doende reserves gedekt, hoewel met de marine nog besprekingen lopen over zware stroppen. Bovendien moest aan de voorziening voor de fiscus f 3.781.386 (in 1966 een miljoen) worden onttrokken en aan de conjunctuurreserve f 5,5 miljoen. Ver volgens kon f 9,2" miljoen van de ver lies- en winstrekening worden afgeboekt ter aanpassing van de waardering van de post orders in bewerking aan de verwachte verliezen uit hoofde van ou de nieuwbouwcontracten. Voorts zijn voor aanloopkosten en -verliezen van enkele deelnemingen de winst van f 192.710 over 1966 en f 1.407.089 uit de voorziening voor ont wikkeling en speurwerk naar de ver lies- en winstrekening gebracht. Daar na ging hieruit f 2.247.889 (in 1966 een miljoen) om de waardering van de deelnemingen aan te passen. Na onder meer f 7,9 (7,4) miljoen afschrijvingen sluit de verlies- en winstrekening zon der saldo.

De Vallei | 1968 | | pagina 15