niet vergeten Frico eten Frico kaas met sterren: uw smaakgarantie! HUNINK (Rugnummer dertien Jan van Hunnik vaakl ongelukkig Gedrag en gezondheid door het weer beïnvloed Dit brengt Frico nog meer de kaasmakers van europa dat is geen eten meer, dat is vrrréselijk lekker! Proficiat! U kunt nu de kaas naar uw smaak kopen. Let op het merk Frico. Let op het etiket: de kleuren geven precies de juiste soortnaam aan. En voorallet op de sterren! Die garanderen de exacte leeftijd (dus: de smaak) van elke vakkundig ge keurde Frico kaas, de lekkerste kaas! Frico kaas ook vacuüm verpakt in stukjes en plakjes - Frico lunchkaasjes - Fricoaor St. Paulin- Frico kaassnacks - Fricoletta smeerkaas - Fricosana dieetkaas (natrium- arm) UIT DE KERKEN Weer vragen aan minister over Nulde - Horst Nieuwe psalmberijming geïntroduceerd Samenzwering in Peking mam :g belegen belegen extra belegen oud Goulash met pittige hongaarse saus. vrrréselijk lekker bij o.a. spaghetti, rijst'met doperwtjes, macaroni, witte bonen. le elftal AltlJCl W3t linkerwing. Pagina 19 DONDERDAG 9 MEI 1968 VOflOO v- <v gebracht in de woningen van Mao en minister van Defensie Lin Piao, hun telefoons hadden afgetapt en de post van Mao en zijn vrouw, Tsjiang-Tsjing, hadden onderschept en ingezien. De samenzweerders waarnemend stafchef Jang Tsjeng-Woe, de politieke commissaris van de Luchtmacht Joe Li-Tsjan en de commandant van het garnizoen Peking, Foe Tsjen-Pi wa ren van plan de leiding van leger, staat en partij over te nemen, aldus het blad, dat afkomstig is van de Tsjoengs- jan-universiteit. Ned. Herv. Kerk: Beroepen: te Melissant: E. M. Bakker te Tholen; te Zaamslag: A. T. Deinum te Coevorden; te Terneuzen (4e pred. pl.): E. J. Rietveld te Harderwijk; te Sneek (vac. .C. G. Wiegers) (toez.): J. H. D. Louwerse te De Lier; te Broek in Wa terland: J. Hiens te Odijk. Bedankt: voor Zwijndrecht (vac. G. J. Hintzbergen): J. H. Vlijm te Krimpen aan de IJssel; voor Opende: C. J. Mei link te Badhoevedorp. Geref. Kerken Vrijgemaakt: Aangenomen: naar IJmuiden: J. Rij- neveld te Capelle aan de IJssel. Bedankt: voor Hattem: J. M. Goed hart te Drachten. Evang. Luth. Kerk: Aangenomen: naar Rotterdam (vac. dr. C. H. M. Lindijer): H. J. A. Haan ta Amsterdam-Noord. Vrije Evang. Gemeenten: Beroepen: te Amsterdam-Zuid: A. Vermaas te Driebergen. Remonstrantse Broederschap: Beroepen: te Eindhoven: T. van Dijk te Hoogeveen, die dit beroep aannam. YYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYV VEENENDAAL De ongelukkig ste van de tweeëntwintig spelers die zich vorige week in de felle strijd wierpen de derby van het jaar tussen DOVO en GVVV is wel de 19-jarige Jan van Hunnik, die in de tweede helft de geblesseerde Jan van de Bovenkamp verving en reeds na een minuut het strijdperk moest verlaten met een beenbreuk. De jonge GVVV-er ligt nu thuis voor het raam met een hoeveelheid kussens onder zijn voet van het vele fruit te smullen en kijkt regelmatig nog eens in de kranten naar het ver slag van de plaatselijke ontmoeting- Hij is de eerste paar maanden nog wel uitgeschakeld, want zjjn gebro ken kuitbeen zit zelfs nog niet in het gips. Daravoor ziet z(jn voet er nog veel te slecht uit. Toen hij gisteren terugkeerde van een medische controle in het zieken huis in Bennekom vertelde Van Hun nik dat het nog wel een hele tijd kan duren. En daardoor is de Veenendaalse voetballer in velerlei opzicht ernstig gedupeerd. Afgezien van het feit dat het op zich een uiterst vervelende geschiedenis is om enkele maanden niets anders te doen dan „rusten", betekent het ook voor zijn carrière bij de Veenendaalse vereniging een handicap. Van Hunnik vernam namelijk on langs van trainer Aarsman, dat hft op de nominatie stond voor het eer ste elftal en daarvan zal het deze competitie wel niet komen nu hij lange tijd is uitgeschakeld. Bovendien runt Jan samen met zijn broer een pluimveebedrijf en ook wat betreft zijn zakelijke belan gen moet hij grotendeels verstek la ten gaan. Hfj kan weinig meer doen dan starend naar zijn stevig ver pakte voet telefonisch contact on derhouden met zijn cliënten. Hoe het gekomen is weet Jan van Hunnik zelf niet. „Ik snap er nog niets van. Ik sprong op, kwam wat verkeerd terecht en ik hoorde dat er iets brak. Pijn had ik aanvankelijk niet", aldus Van Hunnik die in deze wed strijd uitkwam met rugnummer 13. De GVW-er zegt in het geheel niet bijgelovig te zijn, maar een van zijn eerste reacties moet, toen hij eenmaal behandeld was, geweest zijn: „Laat ze alsjeblieft dat shirt met nummer 13 erop verbranden bij GVVV—" De match zelf vond hij overigens niet onsportief, maar wel hard. „Ik hoorde 's avonds echter dat het na myn vertrek wat misgegaan is". De moeder van Jan interrumpeert even met de opmerking dat haar zoon „altijd ongelukkig" is met het voetballen- „Dan komt-ie met een dikke lip thuis, dan weer met een oogblessure.... Het is altijd wat. En nu dit weer—" (radeloos gebaar). Jan van Hunnik heeft inmiddels veel bezoek gehad van vertegen woordigers van zijn vereniging en ook van DOVO. Hij gaat, wanneer hij weer hersteld is, gewoon door met het voetballen bij GVVV, waar aan hij reeds vanaf zijn achtste jaar is verbonden. Met frisse moed begint hij weer te werken aan zijn ideaal: een vaste plaats in het eerste team van de ..,_x blauwwitten als linkshalf of op de Of hfj dit seizoen deze plaats nog kan veroveren valt te betwijfelen. Is zijn ideaal echter eenmaal be reikt dan impliceert dat in ieder ge val, dat hij niet meer met rugnum mer dertien behoeft uit te komen.... DEN HAAG Het lid van de Tweede Kamer drs. J. van den Doel (PvdA) heeft de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk schriftelijk gevraagd of het waar is, dat de Recreatiestichting Veluwe Randmeer f 2,50 per dag parkeergeld heft ten las te van degenen, die hun auto in de na bijheid van het desbetreffende strand parkeren en dat deze stichting boven dien parkeerverbodsborden zal doen plaatsen langs de aanvoerwegen. De heer Van den Doel vraagt verder op welke bevoegdheden deze handelin gen berusten, voor welke termijn ze zijn bedoeld en op welke wijze de inspraak in deze maatregelen van de gemeenten op wier gebied de strander^ zich bevin den, is gewaarborgd. DEN HAAG De nieuwe bundel psalmen van de interkerkelijke stich ting voor de psalmberijming is woens dag officieel geïntroduceerd. De bun del is bestemd omdat de vorige berij ming slecht was, maar ze was tijdge bonden en de taal blijft niet stüstaan", zo zei dr. P. G. Kunst, voorzitter van de stichting, op een persconferentie in Den Haag. Dr. Kunst overhandigde een bundel aan dr. G. de Ru, praeses van de sy node der Nederlandse hervormde kerk, en een aan ds. P. Visser, waarnemend praeses van de synode van de gere formeerde kerken in Nederland. Hij deelde mee, dat alle leden van het ko ninklijk huis een exemplaar zullen krijgen, uitgevoerd in goudbedrukt le der. Dit is ook gebeurd in 1773, bij de introductie van de toenmalige nieuwe berijming. De interkerkelijke stichting voor de psalmberijming is opgericht op initia tief van de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken in Nederland. De andere deelnemende kerkgenootschappen zijn de Christelijke Gereformeerde Kerken, de Doopsge zinde Sociëteit, de Remonstrantse Broe derschap en de Evangelisch Lutherse Kerk. Aan de werkgroep die zich daadwerkelijk bezig hield met het dich ten waren twee waarnemers van de gereformeerde kerken (vrijgemaakt) toegevoegd. - Het eerste resultaat van de werk groep was de proeve van een nieuwe be rijming die in 1961 verscheen. Dit „groene boekje" werd overal in het land gebruikt. De werkgroep ontving van alle kanten kritiek op deze bun del. Naar aanleiding hiervan bleven weliswaar ruim vijftig psalmen onver anderd, maar elf werdén geheel oi>- nieuw berijmd, terwijl de andere min of meer ingrijpende wijzigingen onder gingen. De eerste druk van het definitieve boekje telt vierhonderdduizend exem plaren. Aan uitgever J. ten Have van het Boekencentrum N.V. in geen gevaal bekend van een Nederlands boek met een dergelijke grote oplage op de ver schijningsdag. V kent ongetwijfeld mensen in uw omgeving, die „het weer" de schuld geven van de door hen gemaakte fou ten. Misschien heeft u hun uitlatingen nooit au sérieus genomen en gedacht „de sufferd ha dbeter moeten uitkij ken". Toch hebt u (niet de sufferd) het bij het verkeerde eind. Jarenlange onderzoekingen In de Ver enigde Staten hebben namelijk aange toond dat „het weer" wel degelijk iets te maken heeft met onze gedragingen en dus met onze fouten. Volgens des kundigen hebben proefnemingen uitge wezen, dat de luchtdruk invloed uitoe fent op de in ons lichaam aanwezige hoeveelheid water. Bij een z.g. „lage drukgebied", zouden de hersenen meer water opnemen. De verandering die hierdoor ontstaat is zichtbaar in ons gedrag. Enige voorbeelden van menselijk ge drag bij verschillende weersomstandig heden: kinderen gedragen zich het best op koude, heldere dagen zonder wind. Ze gaan echter flink de beest uithan gen wanneer de atmosfeer vochtig is of op hete, winderige dagen. Overigens schijnen meisjes minder te worden beïnvloed door het weer dan jongens. Hoofdpijn krijgt u wanneer er gedu rende lange tijd een sterke wind staat, of wanneer het hard vriest, 's Zomers bent u niet veel beter af, want dan kunt u hoofdpijn krijgen wanneer het erg zonnig of wanneer er onweer op komst is. En, we weten het allemaal, men sen die hoofdpijn hebben laten zich niet altijd van de vriendelijkste kant zien. Het weer schijnt ons ook vreemde dingen te laten dien en onze activiteiten te stimuleren. Daling van temperatuur vóór een onweersbui kan de impuls ge ven om allerlei zaken die we hadden uitgesteld af te ahndelen. Vrouwen bijvoorbeeld gaan meubilair verplaat sen of het huis een goede beurt geven. Mannen gaan, hoewel ze de bui zien aankomen, nog even hun auto wassen. Het is haast niet te geloven, maar een der deskundigen, die aan 't onderzoek deelnam, heeft met eigen ogen gezien dat een groot aantal mannen vóór een onweersbui losbrak driftig bezig was hun auto een schoonmaakbeurt te geven. Ook werkprestaties blijken afhanke lijk te zijn van weersinvloeden. In lan den die liggen in een gematigde lucht en in de herfst, 's Zomers brengen we hoofdarbeid het best tegen het eind van de winter, in het vroege voorjaar en in de herfst. ,s Zomers brengen we er minder van terecht, maar dat wist u zelf al. KOU Onze lichamelijke prestaties in de open lucht zijn op koude dagen ook niet zo geweldig. Gebleken is dat deze da len wanneer ons lichaam meer energie moet produceren (om warm te blijven). Het gevolg is dat wanneer we 's win ters buiten werken, we door deze extra lichamelijke inspanning eigenlijk ener gie verspillen. Er schijnen statistieken te bestaan die het verband tussen mist en mense lijke fouten verklaren. Ze vertellen dat mist onze geestvermogens tijdelijk ver zwakt, en dat op mistige en vochtige dagen veel fouten worden gemaakt voor al door mensen die administratief werk doen. Strenge kou kan overigens eenzelfde resultaat hebben. Maar als u mocht denken dat we het beste met mooi weer werken, hebt u het ook mis. We worden namelijk wel op allerlei wijzen gestimuleerd door het mooie weer maar die stimulatie gaat dan alle rich tingen uit behalve naar ons werk. HITTE Voortdurende hitte kan een ware boosdoener zijn. Alweer volgens het eerder aangehaalde onderzoek bereiken in sommige landen de ruzies tussen echtlieden in juli hun hoogtepunt. Het aantal misdaden begint in het voorjaar stijging te vertonen en bereikt zijn piek in juli en augustus. Studies van dit ver- schijsel in Frankrijk en Italië hebben aangetoond dat in de warme gedeelten van die landen het aantal geweldple gingen en „sex-crimes" tweemaal zo hoog is als in ons „koele noorden". Maar ook in het koele gedeelte van Europa kunnen de mensen van de kook raken. Het merkwaardige verschijnsel dat we voorjaarsmoeheid noemen, is ook niet zomaar een verzinseltje van lieden die liever lui dan moe zijn. GRIEP Tenslotte nog iets over de eventuele gevolgen van een tekort aan zonne schijn. Volgens de resultaten van het eerder genoemde onderzoek is niet bewezen, dat te weinig zon gedurende de zomer maanden tot gevolg heeft dat we 's win ters eerder kou vatten of griep krijgen. Men is n.l. van mening, dat we op „zon- loze dagen" een voldoende hoeveelheid heilzaam ultraviolet licht ontvangen, waarmee we onze lichamelijke weer stand vergroten. Het zou wel eens kunnen dat we denken door gebrek aan zon vatbaarder te zijn voor allerlei win- terziekten. Wanneer we dan met griep in bed liggen krijgt de slechte zomer de schuld. Reden te meer om volgend jaar vakantie in Spanje of Noord-Afrika te houden. ARNHEM Dit is een van de nieuwe keersborden, die geplaatst zijn in 't Bur gers Wildpark, dat op 13 mei officieel zal worden geopend. „Pas op, leeuwen", alleen voor automobilisten, die nog niet wisten, dat zij in het leeuwenpark ver zeild waren geraakt. HONGKONG Volgens een in Hong kong ontvangen blad van de Rode Gar de uit Kanton, zijn drie Chinese gene raals van hun functies ontheven na de ontdekking van een complot om het bewind van Mao Tse-Toeng omver te werpen. Het blad zegt dat de drie man nen afluisterapparaatjes hadden aan-

De Vallei | 1968 | | pagina 19