Veenendaals dagblad VIER MINISTERS OVERLEGGEN MORGEN MET STICHTING VAN DE ARREID Rooi vink wil loonstijging beperken tot 4% procent Bulten Eigenaar verstopte zelf gestolen" schilderijen in garage naast villa OOK VREDESGESPREK IN PARIJS POLARIS MATRASSEN Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Hartpatiënt James Cobb overleden Overeenstemming over Doeken van en v.d. Neer terecht korter werken Roofoverval op station in Soest ,Mars der armen' steeds groter Bouwwereld legt zich neer hij Roolvinks wensen Frontale botsing: twee doden en zwaargewonde NOG STRIJD IN SAIGON Moeder en doehter omen omgek kolendamp door Tijdelijk regen bouW'CM.o.: kwartier DADER BEKEND Stekelhei GELUK VERHOGING WEST LOOPT AL GESCHROKKEN GROTE SPOED NACHTWAKER GING MET ZIJN GEZIN 'S NACHTS KLEDING PASSEN OPTIMISME 3ur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 ceht. Kleine -annonce» „Vraag en Aanbod" op di;t do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DONDERDAG 9 MEI I968 - 42e JAARGANG no. 109 SOEST Woensdagavond omstreeks tien over half twaalf is een roofoverval gepleegd op het station Soest-Zuid te Soest. De dader, vermoedelijk dezelfde die zaterdag een roofoverval pleegde op het station in Voorburg, verdween met een geldkistje met 85 gulden. De. loket- tist, die door de dader bedreigd werd met een vuurwapen heeft de 22-jarige Martin v. d. E. uit Baarn van foto's zeer positief als de dader herkend. Om 23.30 uur kwam de in een rode trui gestoken jonge man aan het station en vroeg de 41-jarige N.S.-lokettist J. A. Meyerink een kaartje naar Utrecht. Toen de heer Meyèrink hem vertelde, dat er geen trein meer naar Utrecht ging verdween de jongeman, doch keer de kort daarop weer terug. Hij stapte via een zijdeur het vertrek achter het loket binnen en gelastte de heer Meye rink onder bedreiging met een pistool tegen de muur te gaan staan. De jon geman nam een geldkistje weg en ren de er mee naar buiten. De lokettist heeft nog kunnen zien hoe de overvaller de spoorlijn overstak en toen in het duis ter verdween. Aan de andere kant van de spoorlijn had de dader vermoedelijk een auto ge reed staan. Een paartje in de buurt heeft op datzelfde moment een grote witte Opel met grote snelheid zien weg rijden. De politie heeft onmiddelijk de hele omgeving van het station uitge kamd, maar zonder resultaat, De herkomst van de Opel is nog niet bekend. Wel staat volgens de politie vast, dat de dader, Martin v. d. E., on langs ontsnapt uit het huis van bewa ring te Amsterdam, ook de overval in Voorburg heeft gepleegd. Elders in Soest werd vannacht een gisteren in Til burg gestolen Simca teruggevonden. Ook bij de overval in Voorburg werd een Simca gebruikt, zij het een andere. MONTGOMERY (Alabama). De „mars der armen" neemt in het gebied van Maine tot Mississippi steeds grote re vormen aan. De campagne is ont wikkeld door wyien dr. Martin Luther King jr., In een poging om het Congres te bewegen voor deze armen Aepaalde wetten te doen aannemen. In het zuiden stuitte de mars op moei lijkheden. doordat de politie van Mont gomery (Alabama) moeilijkheden maak te. De autoriteiten deelden de groep me de. dat de mars onwettig was. omdat de route verschilde van die welke goedge keurd was toen de marsvergunning werd verleend. De campagne wint geleidelijk aan kracht, vooral in Mississippi, Tennes see. Illinois, Indiana en Maine. Voor de brem met gouden overvloed langs zandwegen en spoordam- men van ons diluvium aan dit land schap een bijzonder cachet verleent, hebben we op de hei al Van een klei nere soortgenoot het hart kunnen op halen, n.l. de kleine of stekel brem, m~t de aardige volksnaam van kattendoorn. De oude Veluwnaars en schaapherders noemden haar ste- kelheide, doch zij is een „Genista" en heeft met „Calluna" niets te maken, hoogstens, dat zij zich met kruip- en verfbrem gaarne, tussen de struikhei nestelt. Waar de naam kattendoorn vandaan komt, weet ik niet en de historische achtergrond van onze ste kelbrem zal u waarschijnlijk meer in teresseren. Het is n.l. de „plante a genét", die op de helm prijkte van Godfried van Anjou, een zijlijn van het Engelse koningsgeslacht met o.a. Richard Leeuwenhart. Deze Godfried was de stamvader van het huis Plan tagenet en de naam vond zijn oor sprong in ..Planta genista", een ge ducht weerbare figuur, welke mijn oude, vaak poëtische plantenboek noemt: „een verbazend booze seig neur. deze kleine stekelige heestei met zijn echte takdoorns aan den den ronden kalen stengel, zoodat ge bijna nergens kans ziet, hem onge straft aan te raken, laat staan te plukken of te breken". Dit zal wellicht overdrachtelijk op de ongenaakbare huizen Lancaster en York van de vroege middeleeuwen toepasselijk zijn geweest. In onze dagen waarderen wij de vredige stekelbrem als prettige de coratie van de bruine vacht der lente hei, ook al mcge zij minder indruk wekkend zijn dan de glorie van de zwierige bezembrem, die nochtans niet in staat is zichzelf te beveiligen. 9-5-1968 A. B. WIGMAN DEN HAAG De verkorting van de arbeidstrüd in de bouw, waar werk gevers en werknemers het over eens zijn geworden, komt tegemoet aan de bezwaren die minister Roolvink had tegen een half uur korter werken. Op 27 maart schrapte de minister de werktijdverkorting met een half uur op 1 november uit de c.a.o. Later zei hij in de Tweede Kamer, dat de verkorting niet meer mocht zijn dan een kwartier. Helemaal zeker is zijn instemming met de nieuwe bepaling niet, want hij zei in de Kamer ook: „Wanneer partijen tot een herziene c.a.o. zou den komen, waarin in plaats van een half uur een kwartier arbeids- verkorting zou komen, zou de rege ring zulk een nieuwe c.a.o. in haar geheel inclusief de looptijd van het contract, opnieuw moeten bezien in het licht van de dan bekende gege vens over de loonontwikkeling". De ingangsdatum van de verhoging van de pensioenpremie zal worden vervroegd, en daarmee zal het per centage naar verhouding dalen, zo dat het totale bedrag -tot het einde van de contractsperiode, 1 maart 1969. gelijk blijft. Partijen hebben het bestuur van het bedrijfspensioenfonds opgedragen, liet voorstel op zo kort mogelijke termijn uit te werken. De pensioen premie staat niet in de c.a.o., zodat invoering van het nieuwe contract daar niet op hoeft te wachten. Minister Roolvink heeft in maart be zwaar gemaakt tegen de ingangsda tum van 1 januari 1969. Daardoor zou een te zware last op de mogelijkhe den voor de loonontwikkeling in het volgende jaar worden gelegd. Hij wenste een vroegere ingangsdatum, zodat het totale bedrag van de pre mieverhoging over een langere pe riode zou worden gespreid. De nieuwe c.a.o. die 1 maart moest ingaan, betekent een verhoging van de lonen met vier procent, plus en kele verbeteringen in de, bijkomende arbeidsvoorwaarden, die samen een loonkostenstijging van nog eens an derhalf procent inhouden. De stukadoors-c.a.o., die was afge stemd op de afgekeurde versie van de bouw-c.a.o., is nog hangende. De termijn waarbinnen de minister over het contract moet beslissen, is opge schort tot 17 mei. Deze c.a.o. voor de ongeveer 8000 stukadoors, behelst in sommige gevallen een arbeidsver- korting van meer dan een kwartier. HOUSTON James Cobb, een van de drie mannen die binnen vier dagen een ander hart kregen in het St. Lucas- ziekenhuis in Houston, is gisteren over leden. Zijn nieuwe hart werkte tot het laatste moment goed Volgens de dokters was de dood van Cobb waarschijnlijk te wijten aan slecht reageren op de medicijnen die afstotingsverschijnselen moesten tegen gaan. Enige uren voor zijn dood begon Cobbs bloed snel arm aan witte bloedlichaam pjes te worden. Er traden vervolgens storingen in zijn lever en nieren op. De twee andere mannen* met een an der hart in het St. Lucasziekenhuis, Everett C. Thomas en J. M. Stuckwish, maakten het naar omstandigheden goed. Ook Frederick West. de Engelsman, die onlangs een ander hart kreeg, ging verder vooruit. Hij kreeg gisteren weer bezoek van zijn vrouw. Ook kwam hij even uit zijn bed en maakte een paar passen door de ziekenkamer. Iedereen in het ziekenhuis stond er versteld van. De Zuidafrikaan Blaiberg was pas twaalf dagen na zijn hart transplantatie op de been gekomen en West liep na drie dagen al. Toen West weer in bed lag voelde hij zich toch wel moe. Een lijkschouwer heeft bekend ge maakt dat hij bezwaar had gemaakt te gen overplanting van het hart van de doodgeslagen 36-jarige Clarence Nicks voordat de chirurg D. Cooley in Hous ton het aan de hartpatiënt Stuckwise gaf. De lijkschouwer, dr Joseph Jackim- czyk, zei dat hij bezwaren had geop perd omdat er zich door harttransplan tatie juridische problemen zouden kun nen voordoen. DEN HAAG Minister Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid) wil een algemene loonmaatregel afkondigen. In Den Haag wordt verondersteld dat de loonsverhogingen beperkt moeten wor den tot 4 of 4.5 procent. De Stichting van de Arbeid is uitgenodigd morgen avond op het departemant van Sociale Zaken te komen praten met de minis ters Roolvink, Witte veen (Financiën). De Block (Economische Zaken) en Lar- dinois (Landbouw). Als de minister zyn plan doorvoert zullen ongeveer 650.000 werknemers onder de maatregel vallen. Daar zyn ook de 250.000 bouwvakarbeiders bij, die gisteren met hun werkgevers overeenstemming bereikten over het verkorten van de werktijd met een kwartier vanaf 1 juni. De verkorting van de werktyd met een half uur, die aanvankelijk werd overeen gekomen, kreeg niet de instemming van minister Roolvink. De stijging van de lonen in de bouw vak is ook hoger dan het percentage dat de minister nu voor ogen schijnt te staan. Ook de gemiddelde verhoging van de reeds afgesloten contracten is ruimer, namelijk ongeveer 5'/» pet. UDEN (Nrd.-Branbant) Bij een frontale botsing in Uden is gisteren laat in de middag het echtpaar W. A. Roos uit Eindhoven om het leren geko men. De auto, bestuurd door de 43-jarige heer Roos werd aangereden door een auto afkomstig uit Enschede die aan een inhaalpoging bezig was. De be stuurder hiervan werd levensgevaarlijk gewond opgenomen in een ziekenhuis te Veghel. SAIGON In de zuidelijke buiten wijken van Saigon is heden een zware strijd uitgebroken. Drie bataljons van de 9de Amerikaanse infanteriedivisie zijn verwikkeld in een zware strijd met Viët-Cong soldaten die zich hebben ver schanst in bomen, huizen en andere ge bouwen aan de rand van de Chinese sector van Cholon. De strijd woedt in hetzelfde gebied, waar de 9de divisie reeds 325 vijanden heeft gedood, die zich een weg pro beerden te banen naar het centrum van de stad. Naar verluidt heeft de Viët-Cong van morgen vroeg in de zuidelijke buiten wijken versterkingen ontvangen en vecht hij thans feller. Woensdag hebben de mannen van de 9de divisie 112 vijanden gedood. Dat geschiedde in verwoede gevechten van huis tot huis. Een bataljon van de 9de divisie, dat de wijk via het King Do kanaal binnen trok werd zwaar beschoten door sluip schutters in huizen en op daken. Bewa pende helikopters beschoten de vijan delijke stellingen met machinegeweren en raketten. De 9de divisie liet even eens versterkingen aanrukken nog twee bataljons infanteristen werden in gezet. In de wijk vechten thans 2.000 Amerikanen. Saigon levert de laatste dagen een merkwaardig beeld op. Terwijl in som mige wijken van de stad de zware ge vechten tussen Zuidviëtnamese troepen en rebellen voortduren, gaat in andere delen van de stad het leven normaal verder. In verscheidene straten staan de mensen in deuropeningen te kijken naar de aanvallen, die hefschroefvlieg- tuigen uitvoeren op het door de rebel len bezette deel van de stad. A In de buitenwijken van Saigon, heb ben de Amerikanen en het regerings leger grote hoeveelheden tanks bijeenge bracht. Zij hopen hiermee een doorbraak van de Viët-Ccng en de Noordviëtnume zen naar het centrum te voorkomen. Minister Roolvink is waarschijnlijk geschrokken van de waarschuwing die de president van de Nederlandsche Bank, dr. J. Zijlstra, onlangs gaf. Hij zei in het jaarverslag van de bank dat er paal en perk moet worden gesteld aan de verhoging van de lonen. Het ziet er naar uit dat minister Roolvink grote moeilijkheden zal krijgen als hij het ka binet ertoe zou kunnen bewegen zo'n maatregel te nerpen. De Stichting van de Arbeid was gis teren zeer verrast, toen zij een uitno diging kreeg om op zo korte termijn met de regering te komen praten. Volgens 't ministerie van Sociale Za- nken gaat het alleen om „een gesprek over de algemene loonontwikkeling, dat moet worden gezien als een voortzetting van de in december cn jfw.tri gehou den gesprekken j De omstandigheid dat de ministers vrijdagavond direct na het wekelijks beraad van het kabinet met de Stichting willen praten duidt er op dat zij met grote spoed maatregelen wil len nemen. X DELFT Een Delfts gezin, dat een jaar lang artikelen uit een Leids wa renhuis betrok zonder daarvoor te be talen, zal dat voorlopig niet meer doen. Het liep tegen de lamp toen man, vrouw, zoon (20) en dochter (17) des nachts om half twee in het waren huis kleding stonden te passen. Om wonenden zagen licht branden en waarschuwden de politie. De vader van het gezin had het niet moeilijk de zijnen te voeden en te kleden. De 51-jarige man is nachtwaker en haalde in een jaar tijd voor ongeveer vijf mille uit het warenhuis. Daarbij was vrijwel alles van zijn gading. De twee schilderijen die in november '67 in Bloemendaal gestolen zouden zijn: het winterlandschap van Aert van der Neer en een damesportret van Ge rard Terborgh. BLOEMENDAAL. De twee schilderijen van zeventiende eeuwse meesters, die in de nacht van 13 op 14 november uit een villa aan de Leeuwerikenlaan in Aerdenhout werden ..ontvreemd", blijken door de eigenaar van die villa te zijn verborgen. Hij wilde de verzekeringspremies innen. Beide schilderijen waren voor een half miljoen gulden verzekerd. De werkelijke waarde was ongeveer anderhalve ton. De eigenaar van de villa, de 38-jarige J. Th. M. S.-Van H., is na zijn bekente nis, gisteren op het politiebureau in Bloemendaal opgesloten. S. van H. had twee „gestolen" schil derijen bewaard in de garage naast de villa. Overigens blijkèn de bedragen ADVERTENTIE PARIJS Het overleg tussen de Verenigde Staten en Noord-Viëtnam, dat morgen in Parijs moet beginnen, zal zich niet beperken tot de voorbespre kingen, maar ook de vredesonderhande lingen zelf omvatten. Dit is gisteren door de Franse minister van buiten landse zaken, Couve de Murville, in de Franse Kabinetsraad onthuld. Hij zei dat het niet in de bedoeling lag om van plaats van samenkomst of van onderhandelaar te veranderen, wan neer men het eens geworden zou zijn over het stopzetten van de Amerikaan se bombardementen en zou overgaan tot de kern van de zaak. ADVERTENTIE UNION Door tussenkomst van de minister van voorlichting deed hij een beroep op het Franse volk geen betogingen te houden tijdens deze onderhandelingen, naar welke kant de sympathie ook mocht uitgaan. Beide partijen hebben intussen hun goekeuring gehecht aan het Interna tionaal Conferentiecentrum aan de Ave nue Kleber in Parijs als plaats van sa menkomst. Het gebouw staat in de buurt van de Are de Triomphe en' is het vroegere hotel Majestic. In Washington zei president Johnson gisteren dat Amerika zijn strijdkrach ten uit Vietnam zal terugtrekken zodra een „eervolle vrede" was bereikt. Over- de vooruitzichten hierop toonde hy zich optimistisch. Johnson sprak ter ver welkoming van de Thailandse premier Kittikatsjorn. die een officeel bezoek aan Amerika brengt. In Hanoi heeft de regering tot dus ver het stilzwijgen bewaard over het komende gesprek in Parijs. In de Noord- viëtnamese pers is zelfs geen gewag gemaakt van het vertrek van de afge vaardigde onder leiding van Xoean Thoej. Met de bewaking van. het internatio nale conferentiecentrum is de gemeen tepolitie van Parijs belast. Bij het ge bouw en in de naburige straten mogen geen voertuigen rijden of ge parkeerd staan. In de directe omge ving zullen ook geen voetgangers mo gen komen. De Amerikaanse delegatie onder lei ding van Averell Harriman en Cyrus Vance vertrok heden om 12.30 uur met een militair transportvliegtuig van de basis Andrews bij Washington naar het Parijse vlegveld Orly, waar zij omstreeks acht uur in de avond wordt verwacht. MASEROE (Lesotho) In de Zuid- afrikaanse staat Lesotho (het voorma lige Basoetoland zijn zeker 20 men sen aan builenpest gestorven en zijn verscheidene mensen met dezelfde ziek te in ziekenhuizen opgenomen. Dit heeft de regeringswoordvoerder van Leso tho meegedeeld. waarvoor de schilderijen door de-eige naar werden gewaardeerd sterk over dreven te zijp. De Aert van der Meer, die 200.000 gulden waard zou zijn, bleek bij taxatie 100.000 gulden waard te zijn. De Gerard Terborgh (voor 300.000 gul den verzekerd) bleek maar een waarde van 60.000 glilden te hebben. Beide schilderijen waren verzekerd bij de fir ma Langeveld en Schroeder in Amster dam. De verzekering had de schade nog niet uitbetaald. Wel had S. van H. 2250 gulden ontvangen van de N.V. Holland van 1851 in Dordrecht voor de eveneens zogenaamd vermiste suikerstrooier. De verdachte zal poging tot oplichting worden ten laste gelegd. Vrijdag zal hij voor de officier'van Justitie in Haar lem worden geleid. Zijn echtgenote bleek niet op de hoogte van de gang van zaken. De oplossing van de diefstal geschied de door de korpschef J. Voerman en de adjudant-hoofd van de reaherche Chr. Baas, dezelfde politiemensen die vijf jaar geleden de beruchte Rembrandt- diefstal bij jonkheer Loudon, eveneens in Aerdenhout, tot oplossing hebben ge bracht. EMMEN Te Schoonebeek in Zuid- oost-Drente is de 50-jarige mevrouw G. Bunskoek-Gommers met haar zeven jarig dochtertje door koolmonoxydever- giftiging om 't leven gekomen. Moeder en dochter werden door een elfjarig dochtertje bij thuiskomst bewusteloos in de woonkamer aangetroffen. Zij alar meerde onmiddellijk de buren waarop beiden direct werden overgebracht naar het ziekenhuis in Coevorden. Bij aankomst bleek geen hulp meer moge lijk. W/oensdag stond het weer in onze omgeving onder invloed van een depressie boven Bretagne Met zui delijke windfin werd enigszins onsta biele lucht aangevoerd. Hier en daar viel dan ook een bui. De middag temperaturen varieerden van 10 graden in het Waddengebied tot 15 graden in het zuidoosten. Een bij dit lagedrukgebied behorend front lag donderdagmorgen boven het mid den van het land en verplaatste zich, vergezeld van veel bewolking en enige regen naar het noorden. De depres sie neemt nu in betekenis af, maar intussen koerst een nieuw lagedruk gebied van het zeegebied ten zuiden van IJsland naar het oosten in de richting van Schotland, terwijl een bij behorend front zich via de Britse eilanden eveneens naar het oosten verplaatst en morgen het weer in onze omgeving zal beïnvloeden. Voor vrij dag wordt dan ook in het algemeen veel bewolking met tijdelijk enige re gen verwacht, en wind tussen zuid oost en zuidwest. In het temperatuur- verjoo^konü^eini^^erandering^^ ADVERTENTIE UNION

De Vallei | 1968 | | pagina 1