Wethouder trad in yt huwelijk EIND JUNI AL KLAAR Leraren openbare ulo bouwen in vrije tijd talenpracticum Contact tussen oud en jong is zoek" L V Onderwijs- primeur voor Rhenen en omgeving VEILING KESTEREN Drie maanden Denhen Ploeteren Waardering Burgemeester Bosch: tuinb oe MIST HrvS van 17,80 *^2531 1107' Ga je mee vissen? excursies Drie van N Rhenen Zomerfeest in Renswoude gaat dit jaar door Bestuur zat heel alleen o tl IV u uw dagblad DE VALLEI? Be,: 10550 BURGERLIJKE STAND RHENEN Geslaagd I RHENEN De openbare Ulo aan de Wilhelminastraat zal bij de aanvang van het nieuwe cursusjaar de beschikking hebben over een talenprakticum, berekend op 30 leerlingen. Met de bouw van deze onderwijsprimeur voor Rhe nen en de verre omtrek zijn verschillende leerkrachten momenteel druk bezig. Het idee is afkomstig van de heren Beekes en Veenstra, die vertelden, dat het hier om een apparatuur gaat, die minstens een bedrag van f 25.000,gaat kosten, wanneer die kant en klaar wordt gekocht, maar die nu door eigen bouw uit het schoolfonds kan worden betaald en waarschijnlijk de f 3.000,— niet zal overschrijden. Met hoopt met deze moderne methode om tallessen in 't Frans, Duits en Engelt te geven, te kunnen beginnen wanneer 't nieuwe cursus jaar aanvangt. Dat zal eind augustus, begin september van dit jaar zijn. Daar mee heert deze Rhenense Ulo, waarvan de heer J. J. Altena hoofd is, 'n prach tige primeur. haar men meedeelde hebben slechts enkele onderwijsinrichtingen in Nederland een dergelijke installatie en dan zijn het in de regel nog instellingen op het vlak van middelbaar en hoger onderwijs. talenpracticum aan de Rhenense ULO wordt gebouwd in een lokaal op de tweede etage van de school. De leraren Beekes en Veenstra worden er bij ge assisteerd door talrijke collega's. Zij doen het allemaal in hun vrije tijd. Het is nu nog een wirwar van draden. De vloer van het lokaal is bedekt met een dikke laag zaagsel. Overal liggen sol deerbouten en 't wemelt er van techni sche apparatuur. De cabines, waarin de leerlingen straks zullen plaats nemen, zijn in de Paasvakantie gebouwd met behulp van de heer Weltman, vader van een oud-leerling. De koptelefoons han gen er al in, terwijl de knoppen om de installatie hard en zacht te kunnen be luisteren, ook al zijn aangebracht, even als de verbindingen. De microfoons zijn er nog niet. Die zijn onderweg uit Japan en komen .dezer dagen in ons land aan. Een in aanbouw zijnde schakelkast, waarmee straks de heleboel centraal kan worden bediend, lijkt meer op het inwendige van een telefooncentrale. Ook die kast ie door de heren-leraren zelf gebouwd, Kortom er wordt een staaltje technisch kunnen weggegeven door onderwijzend personeel, waaraan een vakman een voorbeeld kan nemen. „Oorspronkelijk is het idee afkomstig van een universiteit in Frankrijk", leg de de heer Veenstra uit. „Daar moes ten ze studenten in korte tijd geschikt maken om de lessen aan de universi teit in het Frans te volgen. Met dit systeem lukte het de jongens zóveel Frans te geven in <^ie maanden, dat ze college konden lopA. Dat is vergeno men door andere Franse universiteiten en werd al gauw gevolgd in de rest van Europa. In ons lapd was de universiteit in Groningen de eerste. Daar heeft Jan Menting het ingevoerd. Jan Menting is een oud-Rhenenaar, die er destijds mee voor de t.v. is geweest. Hij was nog le raar-Frans aan de RHBS in Wagenin- gen, waar hijzelf eens leerling was. In allerlei vakbladen is er later over ge schreven. Philips is begonnen de apparatuur te louwen en te verfijnen en zo zijn wij dus in feite óók op het idee gekomen. De eigenlijke aanleiding voor ons'was, dat het talenonderwijs onbevredigend is. Jongens, die vier jaar lang een vreem de taal hebben geleerd en dan in het buitenland nog met een mond vol tan den staan, zijn een bewijs dat ons taal onderwijs niet deugt. Verder is het al bewezen dat dit on- Verder is het al bewezen dat dit on derwijs snellere resultaten opleverd wanneer je het auditief doet. Dat heeft men in Frankrijk ondervonden. VVe hebben op zekere dag gedacht, zouden wij dat ook niet kunnen gaan doen. En als je dan gaat informeren, dan hoor je dat zo'n installatie nieuw f 20.000,— tot f 30.000,— gaat kosten, wat je de moed in de schoenen doet zakken. Dat gaat veel te ver voor een gemeenteschool. We zijn aan het denken geslagen om een andere en goedkopere oplossing te vinden. We zijn terecht gekomen bij de Delm hier ter plaatse, daarna bij do meinen. Er lag wel een boel rommel, maar voor ons doel was het allemaal minder geschikt. Toen heeeft het plan een tijdje in de ijskast gelegen en ten slotte hebben we de knoop maar door gehakt. Met eigen financiën en met bijdragen uit het schoolfonds zijn we zelf appa ratuur gaan kopen. De oudercommissie ging akkoord en toen ging het er alleen nog om hoe komen we aan de mensen die het kunnen en willen bouwen, want er komt veel techniek aan te pas.. Die technicus hebben we gevonden in colle ga Hegeman, die de hele technische kant van de zaak voor zijn rekening heeft genomen. Waardevolle adviezen hebben we ge kregen van de heer Whitman .En zo konden we in de afgelopen Paasvakan tie een begin maken", aldus de heer Veenstra. Hoe dit talenpracticum straks zal werken vertelde de heer Beekes. „We stellen ons voor dat iedere leer ling verbonden wordt met de leraar, en wel zo, dat de leerling de leraar kan horen en ook dat de leraar iedere leer ling afzonderlijk kan beluisteren. Het is de bedoeling dat er gebruik wordt ge maakt van twee bandrecorders. Eén voor het afdraaien uan een les, zoals uitspraaklessen en één om op te nemen wat de leerling zegt. Die kan zichzelf eventueel ook terughoren.Dat is heel belangrijk. Er zijn installaties die maar in één richting werken. Deze gaat straks in twee richtingen en is dus bij zonder Waardevol. We hebben er een prachtige primeur aan. Het lyceum in Wageningen heeft het zelfs niet en zal het ook niet krij gen omdat het te duur is. En zo is het ook met de andere lycea in de om trek". Dan zegt de heer Beekes geksche rend: „Dat heb je alleen maar met een stelletje enthousiaste leraren, die er hun vrije tijd voor over 'hebben". Maar hij zei wel een waarheid als een koe. Daar zaten de heren qian, deels op de grond tussen de rommel, deels op de tafel, uitrustend van een hele avond ploeteren. De dassen waren al lang afgedaan, de hemden hingen los om dé hals en half uit de broek, en de handen zagen e^ niet meer uit als die van een keurige leraar. Voor de zoveelste avond was er hard gewerkt aan een nieuw en modern on derwijssysteem, waarvan straks hope- Toekomstbeeld \x>or de ulo-leerlingen bij het opdoen van talenkennis. m ï«i De leraren van de openbare ulo ver richten vrijwel iedere avond (onbe taald) overwerk om de installatie maar vooral voor het nieuwe cursusjaar gereed te hebben. lijk honderden kinderen uit de gemeente en uit de hele omgeving kunnen profi- treden. De heer Beekes legt dan uit, dat het hier gaat om een audio-actiefsysteem. Op de weinige plaatsen v>aar men met deze apparatuur werkt beschikt men slechts over een audio-passief-systeem. Dat is veel eenvoudiger en kent lang niet zoveel mogelijkheden als wat hier gebouwd wordt. Het Rhenense systeem kan ook nog uitgebouwd worden, door er bijvoorbeeld dia's bij te gaan verto nen. Dan wordt ook nog het visuele on derwijs eraan gekoppeld. „Nu we de Mammoetwet hebben en de eisen zwaarder worden", aldus de heer Beekes, „gaat dit systeem een be langrijk woordje meespreken. We zullen méér naar de kant van het vloeiend spreken uit moeten. En dat bereiken we met dit practicum". Wanneer alles klaar is, zal dit prakti- kum officieel ingebruik worden gesteld. Dat kan eind volgende maand zijn. Het lokaal wordt ook nog wat aange past met onder andere wandversierin- tische ervaring op te doen zal ongeveer gen. Daarvoor zal de tekenleraar Wa- melink uit Oosterbeek zorgen. Om prak- veertien dagen worden gewerkt met in schakeling van leerlingen. Daarna ho pen de leerkrachten op het nieuwe sys teem te zijn ingeschoten. Dat zullen dan zijn de leraren Veenstra .Beekes, Wil brink en Verkroost. De heer J. J. Altena, hoofd van de school, heeft grote waardering voor zijn leerkrachten die er al hun vrije tijd en vaak nog eigen geld aan besteden. „De heren zijn er al maanden druk mee, ze reisden het hele land af om naar mogelijkheden te zoeken. Ik heb er zelf weinig tijd voor, maar ik volg de verrichtingen op de voet en ik ben er enthousiast over. Het mooiste van alles vind ik, dat dit idee bij de colle ga's zelf is geboren", aldus de heer Al tena, die straks met recht trots mag zijn op dit resultaat. RHENEN Tijdens de eerste bij eenkomst van de jeugdgemeenteraad ten stadhuize heeft burgemeester mr. L. Bosch ridder van Rosenthal een korte inleidende toespraak gehouden. „Ik herinner me nog goed," aldus de burgemeester, „dat ik dezelfde leeftijd had als de nu aanwezige jongeren. In die tijd dacht k als ik het nu eens voor het zeggen had, zou ik een heleboel dingen anders doen. Die ouderen oraten maar en laten zich door al dat ge praat veelal van hun stuk brengen. Op de duur ga je als oudere mis schien wel te zwaar aan de problemen denken en dan kun je gemakkelijk op een tijdstip komen, waarop je gaat zeggen; het zal mijn tijd wel duren. Ik zit nu in dezelfde posite. Ik ben vele jaren burgemeester. Veel dingen zijn niet gelukt en veel dingen hadden beter gekund. Een groot bezwaar van deze tijd is dat het contact tussen de oudere en jonge re generatie verloren dreigt te gaan. Dit blijkt ook wel uit de gehouden enquête, waarbij de jongeren heel an dere meningen hadden dan de oude ren. Ik geloof, dat hetgeen u als inbreng gaat leveren zeker meegewogen zal wor den. Dit kan echter alleen door een persoonlijke inzet. Rustig meedenken is iets leveren. Uw woorden en gedach ten kunnen zeer zeker Zin hebbert. Er is een gezegde, dat luidt „denkbeelden hebben benen". Gedachten kunnen na melijk' later weer te voorschijn komen. Ik twijfel er niet aan dat uit de jeugd raad goede gedachten zullen komen. U bent niet gekozen. Eigenlijk zouden we Drie weken hebben iconderen gedaan, al kon ook de wispelturige april geen af scheid nemen, zonder ons vooraf haar regenvlagen en sneeuwvlokken nog eens in 't gezicht te jagen, zodat we ten laatste de ivitte bloemen der wei de niet meer van de witte bleompjes, die in dwarrelende dans rondzweefden door de lucht, konden onderscheiden. Die narigheid willen we vergeten, iwant nu heerst overal om ons heen opgewektheid en vreugde. Met hun jonge, ten dele nog niet geheel ont plooide bladeren, wedijveren de bo men in schoonheid. Een wedstrijd waaraan enkele nog geen deel kunnen nemen, want terwijl de beuk reeds met zijn fraaie bladeren pronkt, zijn de eik en de els nog niet gereed met dat toverwerk. Onze omgeving, beste lezers en lezeres sen, is bijzonder rijk aan natuur schoon, aan bossen, heuvelen en dalen waaruit de „Natuur" nogniet door het bpdrijf van de mens verjaagd is en haar beschermelingen nog geheel on gestoord en vreedzaam aan zich zei ven overlaat. Zulke, door met bossen begroeide heuvelen ingesloten dalen wekken gewaarwordingen op. Het zijn geheime schuilhoeken van de natuur, waaruit zij nog niet door bijl en ploeg verjaagd werd Een schone „Meidag", in de vrije na tuur doorgebrachtis wel de fraaiste bloem te noemen, die men, als het ge moed voor natuurindrukken openstaat, gedurende de loop van het jaar pluk ken mag. Een korte wandeling in onze onmiddel lijke nabijheid is in deze meimaand een aparte belevenis. Hier staan we temidden van de indrukwekkende een zaamheid van het bos een ogenblik on der een oude den stil om even de to nen der natuur op te vangen. Een liefelijk concert van fijne vogelstem metjes, samensmeltend tot een melo- eus akkoord, streelt ons gehoor. In I de verte horen wij Tie paukenist van het bos aan het werk, een zachte rof- i fel rolt door het bos, veroorzaakt door de groene specht, die met zijn sterke snavel tegen een verdroogde boom- am klopt. De liefelijke tonen van een lijster, die door de andere vogels als de solozanger van het bos wordt erkend, worden geaccepteerd door een tjilpend vogelkoor. Met wilde spron gen jagen eekhoorntjes elkaar achter na. We zien ze zweven aan dunne bij- na tot hoepels omgebogen takken. We ouden er haast toe komen jaloers te vorden op die rappe luchtspringers, de schaduw der bomen blinken hel ler witte meibloemen van het lelie tje der dalen, op een meer lichtere plek haar bescheiden zuster, de twee- bladigt meibloem (Majanthemum bi- ADVERTENTIE tot 17.30 uur m 19.30 uur 16.30—17.30 uur. folium), in groot aantal bijeen. Aan de rand van de helling gekomen zien we beneden door de struiken heen de kab belende golfjes van Vadertje Rijn in het zonlicht flikkeren. Beneden in het dal zien we een zee van bloemen, waaronder wij menige bekende her kennen. De bosanemoneh staan tussen het kreupelhout te bloeien naast Pink sterbloemen aan de weiderand. Langs de wal en sloot staan de gouden Dod- derbloemen te gloeien, het tceiland blinkt in het zonlicht. Over de schoonheid van het weiland uit te wijden, het mooie grastapijt en het weelderige groen er van te bejubelen is al aan de orde van de dag. Geen dichter die niet meermalen zijn sna ren tokkelde, maar...hoe weinigen zijn er die het weiland een werkelijk opmerkzame blik waardig kejiren. Het voor elke compositie onmisbare groen is alleen goed voor achtergrond, om er het vee of de weidebloemen tegen te doen uitkomen. En toch heeft ook die achtergrond zijn eigen bloei en is met duizenden bloemen getooid, die niet minder fraai zijn dan die, welke door hun veelkleurig gewaad ons oog xoeten te boeien. Hun grootste gebrek is...Ze zijn te bescheiden...Het is meen ik, een fijne gewaarwording, wanneer u en mij uit moeder natuur in de meimaand een gevoel van vrede e» rust toestroomt, die ons boven al les wat ons buiten die toverkring aan onaangenaams wacht, verheft. Hij of zij; die voor die gewaarwording vat baar is, bezit een goed schild. Dat alles beste lezers en lezeressen, behoort ons als we het slechts weten te bezitten! E. J. GRIJSEN - Rhenen. verkiezingen moeten hebben. Het is een vraag of dit zin heeft, over welke vraag u zich moet beraden. Uw repre sentativiteit is namelijk een vraag wel ke u gezamenlijk zult moeten oplossen. Een verdere vraag is wat u moet gaan doen. Mee-debatteren over de raadsstukken, debatteren over eigen ideeën, met voorstellen komen, goede of minder goede kritiek tegen de huidi ge gang van zaken. Allemaal vragen waarover u zich gezamenlijk zult moe ten gaan beraden." Als eerste stap van de jeugdgemeen teraad zag de burgemeester tenslotte de keus van een voorzitter en een secreta ris. De burgemeester verliet de installa tievergadering met de belofte en de toe zegging altijd bereid te zijn voor na dere voorlichting en informatie. RHENEN In de Ulo-school, aan de Lijsterberg wordt zondagmorgen weer een Jeugdkerk gehouden. Als spreker treedt op de heer. J. Hörst met als on derwerp: „Ga je mee vissen?" De dienst wordt muzikaal begeleid met piano, klarinet, gitaar en drum. RHENEN Geboren: Margriet, d.v. H. van Zweden en D. T. O. v. d. Berg Neeltje. d.v. R. van der Garde en M. van der Oost. Veenendaal; Jacob Wou ter, z.v. J. J. Tollenaar en M. M. Schef- fer; Heimen Jan, z.v. J. de Groot en G. E. J. Sijbrandij, Veenendaal; Mare, z.v. G. J. Knoef en R. Buist, Eist; Geurt, z. v. L. van Setten en J. de Vries; Eva Wilhelmina, d.v. C. Nouris en G. Struijk; Gijsbert Leendert Willem-, z.v. W. L. Bakker en J. van Wakeren, Veenendaal. Ondertrouwd: D. van Kesteren en W. H. E. van Leeuwen. Overleden: Johanna C. Vermeer, 76 jr., e.v. K. van Doodeweerd, Kesteren; Johanna A. van Dijk, 76 jr., e.v. J. H. van der Klift, Eist; Frans Brouwers, 60 jr., e.v. J. H. ter Haar. Elders overleden: te Ede: Gijsbert Mol. 79 jr., geh. gew. met C. M. van Veldhuizen. Ingekomen personen: C. van Verse- veld, g.m. ter Haar van Dienden; A. A. Guemuli van Marokko; A. Looijen, g. m. Breekveldt van Wageningen; H. W. Kool met gezin van Wageningen; G. H. van Vliet, g.m. Kovestad van Waddinx- veen; J. ,A.' Laven, van Vlaardingen; J. van de Kolk van Kesteren; R. Henneke van Haarlem; S. H. Stienstra'van Leeu warden. Vertrokken personen: M. van Oost veen, g.m. Henken met gezin naar Utrecht; C. Vollmuller, met gezin naar Sint Maartensdijk; Mb. M. Ouriaghli naar'Amerongen; W. S. G. Jansen naar Wageningen; H. Slotboom, g.m! Vink naar Veenendaal; B. J. Stegeman naar Zierkzee; E„ van Dijk met gezin naar Driebergen-Rijsenburg; H. C. van Dijk, met gezin naar Maasdriel. KESTEREN De prijzen van het op de veiling te Kesteren aangevoerde fruit waren gisteren als volgt: Aardbeien: EI 100117 per doosje a 200 gram; 11+ 86100 per doosje a 200 gram; II 72—89 per doosje a 200 gram. Aanvoer: 6.j00 doosjes. Goudreinette: EI 6570: 2223; EI 70—75: 30—35; EI 75—85: 35—44; EI 85—95: 36—40; EII 65—70: 22; EII 70— 75: 30; EII 75—85: 31—32; EII 85—95: 3034. Aanvoer: 130 ton. Golden Delicious: EI 6065: 3033; EI 65—70: 35—45; EI 70—75: 42—49; EI 75—80: 49—54; EI 80—85: 45—55; EII 60—65: 25—32; EII 65—70: 33—38; EII 70—75: 41—45; EII 75—80: 41—47. Aan voer: 25 ton. Jonathan: EI 60—65: 28—32; EI 65—70: 33—40; EI 70—75: 40—51; EI 75—80: 4054. Aanvoer: 15 ton. Lombartscalville: EII 60—70: 29—32; EII 70—80: 39—45; EII 80—90 35—36. Aanvoer: 6 ton. Laxton's superb: EI 6065: 2730; EI 65—70: 41—42; EII 70—75: 48—50; EI 7580: 5758. Aanvoer: 4 ton. Conference: EII 55—65: 96—98; EII 6575: 103. Aanvoer: l'/t ton. Prijzen genoteerd in centen per kg, tenzij anders is vermeld. KESTEREN Gisteren trad op het gemeentehuis te Opheusden in het huwelijk wethouder J. van Eek met mej. M. W. Mantel. Vanzelf sprekend bestond voor deze niet alledaagse gebeurtenis een grote be langstelling. Ook tijdens de receptie, die op de huwelijksvoltrekking in hotel „Rust Wat" volgdej werd het paar door velen een zonnige toe komst toegewenst. RHENEN De V.V.V. te Rhenen or ganiseert zaterdag 11 mei een excursie per touringcar vanuit de Grebbestad naar het Geologisch Instituut te Utrecht. Dit belooft een zeer interessante en in structieve middag te worden, waarbij bijzonder veel aandacht zal worden be steed aan de pre-historie. De voor dit doel speciaal gereserveerde touringcar vertrekt om 13.30 uur vanaf het viaduct in Rhenen. Op dinsdag 14 mei organiseert de V.V.V. een avondwandeling langs de Rijn tussen Vogelenzang en Grebbe. De ze excursie vangt aan 's avonds om kwart voor zeven bij het „viaduct" te Rhenen. Liefhebbers dienen op ge noemd tijdstip bij het viaduct aanwe zig te zijn. Op donderdag 16 mei wordt men door de V.V.V. in de gèlegénheid gesteld agaten te zoeken in de zanderijen bij de Rijn. Ook voor deze excursie ligt de start 's avonds-om kwart voor zeven bij hun viaduct te Rhenen. Alle drie excursies staan onder leiding van de vaste excur sieleider van de Rhenense V.V.V., de heer Adr. P. de Kleuver uit Veenendaal. RENSWOUDE Hoewel de datum nog niet officieel bekend is, werd het be stuur van de Oranjevereniging het er gisteravond tijden een vergadering over eens, dat de tradite om ieder jaar een zomer-oranjefeest te organiseren ook dit jaar moet worden gehandhaafd. Als voorlopige datum voor het feest werd de verjaardag van Z.K.H. Prins Bern- hard, 29 juni vastgesteld. Het al of niet doorgaan van het feest eind juni hangt af van de toestemming die van de familie Taets van Ameron- gen van Renswoude moet worden ver kregen, om gebruik te maken van het kasteelbos, terwijl men tevens nog in contact moet treden met verschillende gezelschappen. Het plan bestaat om de jeugd 's mor gens bezig te houden met een speurtocht, of een puzzelrit. 's Middags en 's avonds hoopt men de ouderen aan hun trekken te laten komen door een aantal gezel schappen naar Renswoude te halen. RENSWOUDE Voor de ledenverga dering van het Rode Kruis, die dinsdag avond j.l. werd gehouden in een der za len van de Coöp. Landbouw Vereniging, was in 't geheel geen belangstelling. Al leen vier bestuursleden waren aanwezig. „Gezien de vele goede zaken die het Ro de Kruis nastreeft zou het toch fijn zijn als er van de kant van de leden wat meer belangstelling werd getoond", zo werd door een der bestuursleden ge steld. De behandeling van de agenda, waar bij overigens weinig spectaculaire aan gelegenheden ter sprake kwamen, had een vlot verloop. KESTEREN Voor het type diplo ma, afgenomen door de Nederlandse Unie slaagden de volgende leerlingen van de openbare Streekschool voor ulo te Kesteren. Jan.v. Eldik; Sjaantje v. Hattem; Teunis v. d. Hoofdakker; Marietje v. Neerbos; Sini van Neerbos; Joop Ro- mijn- Jan v. Soest; Jan Dirk Schreu- ders *31160 uit Kesteren; Henk v. d. Berg; Joyce Coenraad; Rini v. d. La- vieren; Jan Lammers; Cathy v. Mau- rik; Cathelijne v. Riemsdijk; Codimien Ruhulessin; Tonnie Schouten; Inez Vink allen uit Ochten; Nettie v. Baal; Gert de Bruyn; Mettie Buys; Ali Rem- merde; Gerda Gijsbers uit Doden- waard; Gerda v. Dam uit Lienden; Huib Jan v. Dam; Hans v. Ewijk; Dri- kus v. Ingen; Huib v. Tuil uit Ingen; Marina Pijl uit Opheusden; Margaret de Smeth uit IJzendoorn. Afgewezen 1 kandidaat. De kandidaten werden opgeleid door de heer Van Hees te Waardenburg, verbonden aan het Instituut Van Rijns- wijk te Veenendaal. DONDERDAG 9 MEI 1968

De Vallei | 1968 | | pagina 5