Tsjechische kwestie schokt satellieten PAUS NA4R COLUMBIA Voor sportieve aktieve mensen Franse regering poogt de studenten te sussen KENNEDY WON IN INDIANA Nederlandse zeesleper redt bemanning van Griekse tanker Op torpedoboot jager van V.S. heerste muiterij DOMINEES IN BONN BETOOGDEN Rap Brown werd afgeluisterd Amnestie in Tsj.-Slowakije Papadopoelos zelf pers-chef Zoon van Brandt voor gerecht Indonesisch blad tegen },Vrij Papoea" Betogingen in Bretagne Hawker Hunters voor Hoessein W =J :I. Rudolf Barak uit gevangenis NAVO-landen voor Oder-Neisse-grens V arkenshartklep voor meisje Israëli gedood in Sinaï-woestijn WELWILLEND DRESDEN Rillerig? Pas dan op voor Neem direct Snel, doeltreffend, betrouwbaar! NOODSEIN Modern ONTSLAGEN SCHEEPSCOMMANDANT: H' KA LOR IK DONDERDAG 9 MEI 1968 TOPOVERLEG IN MOSKOU BREZNJEF verzoenend VATICAANSTAD Paus Paulus VI heeft aangekondigd in augustus „voor twee of drie dagen" per straal vliegtuig naar Latijns-Amerika te gaan om daar het 39ste internationa le eucharistisch congres in Bogota, (Columbia), bij te wonen. Paus Paulus verklaarde dat hij geen bezoeken zal brengen aan de zes an dere Latijns-Amerikaanse landen die hem onlangs hebben uitgenodigd. Hij maakte zijn besluit bekend ten gehore van duizenden bedevaartgan gers tijdens zijn wekelijkse algerhene audiëntie in de St. Pietersbasiliek. De Paus zal alleen de sluiting v.an het eucharistisch congres en onmiddel lijk daarna de opening van de twee de algemene conferentie van La tijns-Amerikaanse bisschoppen in Medellin, op 750 km van Bogota, bij wonen. Tijdens zijn reis zal de Paus ongeveer 20.000 kilometer afleggen. Het wordt de zesde buitenlandse reis van Paus Paulus. Eerder heeft Paus Paulus bezoeken .ge bracht aan Israël, de Verenigde Sta ten waar hij de Verenigde Naties heeft bezocht India, Portugal en Tur kije. De conferentie in Bogota is een inter nationale bijeenkomst van katholieke prelaten ter ere van de eucharistie het centrale mysterie van het ka tholieke geloof en zal van 15 tot 25 augustus worden gehouden. WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft verklaard, dat de federale recherche (FBI) ge sprekken van Rap Brown, een der lei ders van de „black power" beweging, heeft afgeluisterd. Het ministerie heeft een memoran dum over de afluistering gezonden aan het federale districtsgerechtshof in New Orleans, waar Brown maandag terecht moet staan op beschuldiging van het vervoer van een geweer over de staatsgrenzen van Louisiana, ter wijl een federale tenlastelegging tegen hem was uitgevaardigd. Volgens het ministerie hield de af luistering van Browns gesprekken ver band met „een zaak betreffende na tionale veiligheid" en had de minister van Justitie toestemming verleend. PRAAG W.oensdag is een amnestie afgekondigd waarvan hoofdzakelijk mensen zullen profiteren, die, gepro beerd hebben illegaal Tsjecho-Slowakije te verlaten of die vergrijpen tegen de itaat hebben gepleegd, zo meldt het Tsjechoslowaakse persbureau CTK. De resterende straffen van alle men sen die na 1 jan. 1956 geprobeerd heb ben illegaal het land te verlaten worden kwijtgescholden. Straffen van minder dan drie jaar wegens vergrijpen tegen de staat, worden kwijtgescholden, ter wijl de straffen van delinquenten die tot langere straffen werden Veroordeeld mef drie jaar worden verminderd. ATHENE De Griekse minister president, George Papadopoelos, heeft de leiding van het ministerie voor Pers en Voorlichting overgenomen van staatssecretaris Michael Siderator. Dit werd woensdag in het staatsblad bekend gemaakt. Papado poelos had de uitgevers van de Atheen- se dagbladen woensdag al ontvangen. Gisteren waren er 2 arrestaties van d agbl a duitgevers ADVERTENTIE koffiemoum SPLEND ifictrischo koHiemo- Roya e ^uL verg-en- YEia dSffien veilige dtuk- deld deKsei d0 Koffia MOSKOU De partijleiders uit vier Oosteuropese landen zijn woensdagmid dag in het grootste geheim in Moskou aangekomen voor een bijeenkomst die naar alle waarschijnlijkheid over de ontwikkeling in Tsjecho-Slowakije zal gaan. Het zijn Gomulka (Polen), Llbricht (Oost-Duitsland), Kadar (Hongarije) en Zjifkof (Bulgarije). Hun aankomst werd pas UTen later bekendgemaakt. Zij werden op het rege- ringsvliegveld Vnoekovo verwelkomd door de Russische partijleider Breznjef, president Podgorny en premier Kosygin Enkele uren later arriveerde op dezelfde luchthaven de leider van de ISoord- viëtnamese delegatie naar hef inleidend vredesoverleg met Amerika in Parijs, Xoean Thoej. Enig verband tussen de twee bezoekers schijnt er niet te bestaan. Aan het topoverleg in de Russische hoofdstad nemen niet deel Alexander Dubcek van Tsjecho-Slowakije, die in het weekeinde nog in Moskou was voor besprekingen met de Russische leiders, en Nicolae Causescoe van Roemenië. Hun landen wilien openlijk een onaf hankelijker koers varen. De Russen kunnen hun orthodoxe" bondgenoten inlichten over het resultaat van hun besprekingen van enkele dagen geleden met Denboek. Niet alleen de Sovjet-Unie, maar met name ook Oost-Duitsland en Polen ma ken zich zorgen over de liberalisatie in Tsjecho-Slowakje, en die bezorgdheid is sinds de topbijeenkomst in Dresden van 23 maart, 'n dag na de val van president Novotny, zeker niet vermin derd. Er wordt nu dus een nieuwe topconfe rentie gehouden, ditmaal echter zonder Tsjecho-Slowakije. Te oordelen naar de reacties van Tsjechoslowaakse kringen in Moskou, schijnen de leiders in Praag van tevoren niet te zijn ingelicht. Roemenië, dat in Dresden al ontbrak, is^ok ditmaal niet uitgenodigd. Niettemin bestaat bij waarnemers de indruk, dat de Sovjet-Unie een welwil lend afwachtende houding jegens Praag aan wil nemen, en haar trouwste bond genoten zal verzoeken hetzelfde te doen. Die indruk wordt versterkt door een artikel van woensdag*dn het Russische regeringsblad Izvestia, waarin de Tsje choslowaakse premier Oldrich Cernik, 't nieuwe bewind in z'n land verdedig de en lovende woorden sprak aan het adres van de Sovjet-Unie. Tevens prees woensdagavond de nieu we Tsjechoslowaakse ambassadeur in Moskou, Vladimir Kucky, voor de Russi sche televisie de samenwerking tussen de twee landen. Op een bijeenkomst in Dresden op 23 maart, vlak na de stormachtige ontwik keling in Tsjecho-Slowakije, gaf Du- beek de Oosteuropese bondgenoten 'n uitvoerige toelichting op de gebeurte- WEST-BERLIJN Peter Brandt, de 19-jarige zoon van de Westduitse mi nister van Buitenlandse Zaken, fnoet op 27 mei voor 'n jeugdrechtbank ver schijnen, in verband met de relletjes, die zich vorige maand na de aanslag op de linkse studentenleider Rudi Dutschke in West-Berlijn voordeden. Peter Brandt, die politieke wetenschap pen studeert aan de vrije universiteit in West-Berlijn, is een van de stich ters van de links-radicale groep „Ro- ter Turm". Tegen hem zijn beschuldigingen inge bracht wegens het deelnemen aan de relletjes van vorige maand en aan de demonstraties die zich in november vo rig jaar voor het gerechtsgebouw in West-Berlijn voordeden, toen daar de linkse student Frits Teufel terecht stond. DJAKARTA Het is „onzinnig" van de beweging „Vrij Papoea" in West- Irian, om te hopen op materiële of mo rele steun van Nederland of Australië, zo schreef woensdag het blad van de Indonesische anti-communistische KAMI-studenten. Tussen Nederland en Indonesië is een vruchtbare samenwer king tot stand gebracht en de Neder landse regering zal er zeker niets voor voelen deze samenwerking teniet te doen door steun te geven aan de af scheidingsbeweging, aldus het blad. Op actieve hulp van Australië via de aan West-Irian grenzende gebieden be hoefde „Vrij Papoea" evenmin te re kenen, daar dat land genoeg zorgen heeft over de defensie in dat gebied naar aanleiding van de geleidelijke ver dwijning van de Britse troepen uit Ma leisië en Singapore. Australië hoopt, al dus het blad, dat het door de Britse terugtrekking onstane vacuüm zal wor den opgevuld door bevriende Zuidoost- aziatische landen, met sterke gevoe lens van nationalisme, zoals Indonesië. Het studentenblad waarschuwde dé leiders van de beweging „Vrij Papoea" in het buitenland, zoals Nicolaas Jouwe en Marcus Kaisiepo, niet te proberen de Westirianezen op te zetten tot een opstand volgend jaar, wanneer de be volking zich krachtens een Indonesisch- Nederlands overeenkomst uit zal spre ken over haar toekomstige status, zo'n opstand zou resulteren in stammenoor- logen, schreef het blad. RENNES Onder het motto! „Het westen wil leven" hebben tienduizenden arbeiders en boeren woensdag in een twintigtal plaatsen in Bretagne marsen gehouden, uit protest tegen de bestaans- onzekerheid in deze Franse provincie. Er hebben zich geen ernstige inciden ten voorgedaan, maar op sommige plaatsen werd de politie die de beto gers probeerde te verspreiden, met ste nen bekogeld. De twee grote Franse vakbonden, het CGT en het CFDT, had den voor woensdag een staking uitge roepen. Ook de Boerenbonden hadden tot staking opgeroepen. Men wilde met deze staking en protestmarsen de aan dacht van de overheid vestigen op de dreigende werkloosheid in Bretagne, de onvoldoende werkgelegenheid voor de jongeren en de moeilijkheden die de boeren ondervinden bij de afzet van hun produkten. nissen in z'n land en de breuk met het autoritaire verleden. Roemenië was net uitgenodigd. Na afloop werd in een communiqué meegedeeld, dat „buitengewoon belang rijke kwesties betreffende politieke en economische ontwikkeling en samen werking" waren besproken. De Ooost- europese leiders onderstreepten hun vastbeslotenheid om in de naaste toe komst concrete maatregelen te nemen ter versterking van 't Warschau-pact en z'n strijdkrachten. Ze kwamen over een op korte termijn 'n conferentie op 't hoogste niveau te beleggen over eco nomische vraagstukken. Een reeks nietszeggende frases zoals die uit com munistische bron bij controversiële bij eenkomsten gewoon zijn. BEIROET Londen en Washington zullen in beperkte mate de uitbreiding van de Jordaanse en Saoedi-Arabische strijkrachten steunen. Naar in welin gelichte kringen in Beiroet.' de hoofcf- stad van Libanon, is vernomen- heeft Londen koning Hoessein de levering van acht „Hawker Hunter" -gevechts vliegtuigen beloofd. Ook zou worden gesproken over de levering van Britse tanks. Dé Ver. Staten hebben in fe bruari hét embargo op de wapenleve ring aan Jordanië al opgeheven, maai er zijn nog geen overeenkomsten ge sloten. Naar in Beiroet verder verluidt, zal binnenkort een overeenkomst worden gesloten waarbij het Engeland aan Saoedi-Arabië raketten an luchtverde digingsinstallaties. zal leveren. Engeland en de Ver. Staten zouden hebben besloten tot levering van wa pens, omdat zij vrezen dat het over wicht aan wapens uit communistische landen in het midden-oosten steeds gro ter wordt. ADVERTENTIE I m KMA PARIJS Na twee dagen van demonstraties en geweld, zyn de studenten op het ogenblik bezig pas op de plaats" te maken in hun krachtmeting met de Franse regering. Beide partyen hebben blyk gegeven van de bereidheid tot een vergelijk te komen. Maar de ene party verwacht van de andere dat hy de eerste stap doet. Het Franse kabinet heeft onder voorzitterschap van de Gaulle de toestand uit voerig besproken. De minister van Voorlichting, Georges Gorse, heeft gezegd, dat „de regering bereid is de beslissingen te nemen, die nodig zyn voor de noodza- kelyke aanpassing van het hoger onderwys aan de werkelykheid van onze tyd en aan de werkelykheid van het land. De regering zal zich niet aan haar verant woordelijkheid onttrekken". k Senator Robert Kennedy, verheugd na zijn overwinning in de democratische voorverkiezingen in de staat Indiana. Hier is hij uitgelaten bejubeld door zijn aanhangers, samen met zijn vrouw Ethel. Volgende week is er voorverkiezing in Nebraska. Dan staan Kennedy en zijn rivaal naar de kandidatuur,. McCarthy weer tegenover elkaar. In Indiana stem de 90van de negers, voor Kennedy. ADVERTENTIE PRAAG De voormalige Tsjecho slowaakse minister van Binnenlandse Zaken, Rudolf Barak, die in 1962 tot 15 jaar veroqrdeeld werd, is tijdelijk uit de gevangenis ontslagen, hangende een nieuw onderzoek in zijn zaak, aldus deelt het Tsjechoslowaakse persagent schap CTK mee. „De maatregelen werden genomen door de auditeur-militair, dr. Milan Richter, na een klacht tegen het von nis op grond van een rechterlijke dwa ling". Wie de klacht indiende werd niet meegedeeld, maar blijkbaar werd dit gedaan door de advocaat van Barak. Tijdens het proces werd Barak schul dig bevonden aan het verduisteren van een groot ^bedrag aan regerings- geld^n. Voor züjn arrestatie verklaarde Antonin Novotny, die toen partijleider was, dat Barak „probeerde naar de macht te grijpen". BONN In de NAVO-landen bestaat over het algemeen een sterke stroming ten gunste van handhaving van de Oder-Neisselinie, waaronder voormali ge Duitse gebieden onder Pools be stuur zijn gesteld, zo blijkt uit een opiniepeiling, verricht door het West duits demoscopisch instituut te Allens- bach. Het onderzoek is gepubliceerd door de persdienst van de Westduitse sociaal-democratische partij. De meeste voorstanders van hand having van de Óder-Neisselinie 70 procent waren in Denemarken te vinden, de minste 44 procent in België. In de Verenigde Staten was 14 procent der ondervraagden voor terug gave van de voormalige Oostgebieden aan Duitsland, terwijl in Denemarken het percentage op 9 lag. Uit het onderzoek is voorts gebleken dat in geen enkele land waar de opi niepeiling werd verricht de Verenig de Staten, Engeland, Frankrijk, Bel gië, Nederland, Denemarken en Noor wegen een meerderheid voor here niging van Duitsland te vinden was. WALVISBAAI Alle 28 opvarenden van een gezonken Griekse tanker zijn gistermiddag gered door de zeesleep boot Noord-Holland van Wijsmuller in IJmuiden. De sleepboot zou de schip breukelingen in Walvisbaai aan wal brengen. De 16.000 ton grote tanker And,ron zonk gistermiddag om vijf uur in de Zuidelijke Atlarrtische Oceaan op 80 mijl afstand van de havenplaats Lüde- ritz in bzuidwest-Afrika. win de buu van Kaapstad zag een vliegtuig maan dag al dat de Andron slagzij over stuurboord maakt een een sterk olie- spoor achterliet. Het voer evenwel door. Kort na hét middaguur zond de tan ker gisteren een noodsein uit. De sleep boot Noord-Holland ving het bericht op toen zij nog drie uur varen van de An dron was verwijderd. ADVERTENTIE OLIFANT OP EEN HEET ZINKEN DAK. Als je de hele dag op een heet zinken dak gezeten hebt, neem dan een koel glas jonge of oude Olifant. (Ook aanbevolen voor normale mensen!). BOEDAPEST De hartklep van een varken is dinsdag overgeplant op een 15-jarig Hongaars meisje. De doktoren hebben vandaag haar toestand „bevre digend" genoemd, aldus het Hongaarse persagentschap MTI. De transplantatie werd verricht door Attila Arvai, eerste chirurg van het Hongaarse nationale Jiartintituut. De operatie duurde zes uur. In een bulle tin van het ziekenhuis wordt meege deeld dat het meisje van wie de naam niet bekend gemaakt werd aan een hartaandoening leed sedert haar tweede jaar. Arvai had vier weken geleden de eer ste hartkleptransplantatie vericht. Hij gebruikte de hartklep van een aap. De patiënt, een 19-jarige jongen werd aan het begin van deze week voor ver dere observatie overgebracht naar het instituut voor interne geneeskunde. Verwacht wordt dat hij aan het einde van de week ontslagen zal worden en nabehandeling krijgen in de badplaats voor hartpatiënten in Balantonfured. MTI deelde mee, dat de transplanta tie van de hartklep op het meisje, de vierde geslaagde van Arvai was. Van de zijde van de hartkliniek werd meegedeeld dat de tweede en de derde transplantatie verricht werden op een man van 23 en een van 32 jaar. Beiden maken het goed. In alle vier gevallen gebruikte Arvai de hartklep van een varken. De bemanning van de tanker had het schip intussen op reddingvlotten verla ten. De tanker was toen al zover weg gezonken dat de Noord-Holland geen poging meer deed om vast te maken. De sleepboot pikte alle zeelui uit de oeaan op en vertrok ermee naar Wal visbaai. Een andere boot van de maatschap pij, de zeesleepboot Titan onder bevel van kapiten J. Buurman, heeft op on geveer vijftig mijl ten westen van Vi go in Spanje, het met machineschade ronddrijvende motorschip Lisbeth Bü- low op sleeptouw genomen. Het schip dreef daar op de Atlantische Oceaan rond sinds dinsdagavond. De Titan sleept het 300 ton metende schip naar Vigo. De studenten" hebben een aantal ei sen gesteld en zeiden, dat zij bereid waren met de regering te onderhande len als aan die eisen tegemoet geko men werd. Zij vragen dat alle strafmaatregelen tegen de leiders van de demonstraties achterwege blijven, dat de politie van het universiteitsterrein wordt terugge trokken en dat dé colleges worden hervat. De minister van Onderwijs, Alain Peyrefitte heeft gesproken met vier studentenleiders. Maandag werden bij de gevechten 345 politieagenten gewond en een min stens even groot aantal studenten. Gis teren werden nog eens 22 agenten én 60 demonstranten en voorbijgangers gewond. President Charles De Gaulle heeft gezegd, dat de universiteit gemoderni seerd moet worden, maar dat het niet mogelijk is „om geweld op straat te to lereren. Dat is nooit de juiste manier geweest om vraagstukken op te los sen". De Gaulle zou ongeveer hetzelf de hebben gezegd als gisteren bij de kabinetsvergadering. Afgevaardigden van de nationale unie van Franse studenten (UNEF) hebben echter gezegd, dat „de verkla ring. die na de kabinetsvergadering werd uitgegeven, een verscherping be tekent van het standpunt van de rege ring. Gisteren was er sprake van on derhandelingen. Vandaag heeft het ka binet niet eens de drie eisen van de UNEF behandeld". Later werd vernomen dat de Franse minister van Onderwijs, Alain Peyre fitte een verzoenend gebaar heeft ge maakt tegenover de stakende studen ten, dat een einde zou kunnen maken aan de demonstraties en het geweld, die Parijs twee dagen lang hebben ge teisterd. De minister heeft In de nationale ver gadering bekendgemaakt, dat de lessen aan de universiteiten de Sorbonne en van Nanterre vanmiddag zouden kunnen worden hervat. Hij zei dat het aan de rectoren van de twee universi teiten zou liggen of de toestand weer normaal zou wordep. De hervatting van de collegès is een va de eisen van de studenten. Peyre fitte zei: „Ik hoop op een de-escalatie. Als de orde terugkeert, is alles moge lijk. Als' de orde niet terugkeert, is niets mogeljk". O De politie in Arnhem heeft de 41- jarige W. V. gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht bij tientallen winkels door het hele land goederen te heb ben gekocht op ongedekte girocheques tot een totaal bedrag van vijftiendui zend gulden. O Een brand in de kleiwarenfabriek Guillaume de Leeuw in Halsteren heeft gisternacht een schade van ongeveer een ton aangericht. De fabriek is ver zekerd. WASHINGTON De 42-jarige lt.- commander Marcus A. Arnheiter, die op klachten van lagere officieren, in 1960 ontheven werd van het bevel over de escorte-torpedojager Vance, heeft voor een speciale Congrescommissie verklaard, dat er muiterij op het schip is geweest. De marine had hem de gezagvoering ontnomen, omdat hij ernstig in zijn oor deelsvermogen had gefaald en opzette lijk vele verzuimen had gepleegd. De 45-jarige kapitein Richard G. Alexan der die ten behoeve van Arnheiter bij het ministerie van Defensie had geïn tervenieerd, werd ook ontheven van het bevel over zijn schip de New Jersey. Voor de commissie, die door afge vaardigde Joseph Y. Resnick was bij- eengéroepen, zei Arnheiter. dat toen hij het bevel over de Vance overnam, er dolle en krankzinnige toestanden heersten. Het moreel was laag, het schip roestig en vol kakkerlakken, en ik vroeg me, zei Arnheiter, waar ik eigen lijk terecht was gekomen. De marine heeft geweigerd aan het Congresonderzoek mee te werken. Arnheiter ontkende zich onbehoorlijk te hebben gedragen. Het was zijn be doeling geweest van de Vance een schip te maken, waarop de bemanning en de marine trots kon zijn. Op de vraag of hij meende, dat er in feite muiterij aan de hand was, ant woordde Arnheiter: „Ja". Arnheiter en Alexander werken nu beiden aan land. Van de 41 tegen Arnheiter ingebrach te klachten, zijn er in een onderzoek door de marine 38 afgewezen. De ande re. welke hij heeft ontkend, betroffen 'n lading drank die aan boord zou zijn en de bewering, dat hij toen hij in Goe- am aan land ging, te weinig beman ning op het schip had gelaten. TEL AVIV Drie Israëlische solda ten zijn dinsdagavond gedood en zeven gewond door twee mijnontploffingen in het district Romani, in het Noorwesten van de Sinai-woestijn, bij de kust van de Middellandse Zee. Volgens een woordvoerder van het Israëlische leger, reed een legerwagen op een mijn, waarbij drie soldaten wer den gedood en een gewond. Een tweede wagen die op verkenning uitging reed eveneens op een mijn en hierbij wer den zes soldaten licht gewond. Het is voor het eerst sinds maanden dat Arabische guerrillastrijders in de Sinai-Woestijn actief zijn geweest. kleine Luxemburg, een van Amerika's Europese bondgenoten, heeft lichte consternatie in Washing ton veroorzaakt, door de constate ring, dat de dreiging van de Sovjet- Unie minder is geworden door mili taire besnoeiingen te laten volgen. De dienstplicht is afgeschaft, evenals de generale staf en vrijwel de gehele artillerie. De troepensterkte is met tweederde verminderd en de militaire uitgaven zijn tot een minimum terug gebracht. In een interview, zei Gustave Kass, medewerker van de minister van De fensie Pierre Grégoire, ter toelich ting: „Het ijzeren gordijn gaaf om hoog". De consternatie in het Atlantische bond genootschap was heel licht, omdat het groothertogdom Luxemburg met zijn bevolking van 340.000, nooit meer dan 2200 man aan troepen heeft ge had. Maar het Luxemburgse voor beeld zou door grotere landen ge volgd kunnen worden. F uxemburg, eens „het Gibraltar van het noorden" heeft een mili taire traditie. Groothertog Jan, dié thans het staatshoofd is, vocht met de Britten in de tweede wereldoorlog. Luxemburg was een van de landen die de NAVO hebben gesticht en zijn vlag wappert met die .van de artdere NAVO-landen van 't NAVO-gebouw in Brussel en het militaire hoofd kwartier in Casteau. Onlangs heeft Grégoire in de Kamer van Afgevaardigden verklaard: „in geval van gevaar moet ons leger, zo nodig versterkt met reserves, in staat GROOTHERTOG JAN samen met Britten zijn, om in samenwerking met onze buurlanden, bijdragen tot. de verdedi ging'Van ons gebied om op die wijfce onze wil tot verdediging en onafhan kelijkheid te bekrachtigen". F uxemburg is al lange tijd een „stoute jongen" in de NAVO, maar omdat het zo'n kleine jongen is, kreeg het weinig publiciteit. Of schoon het een van de welvarendste NAVO-landen is besteedt het minder van 0,8 procent van zijn nationale in komen aan zijn strijdkrachten. Bij andere landen varieert dat tussen 4 en 5 procent en in de Ver. Staten is het tweemaal zoveel. Dit jaar be steedt Luxemburg maar 0,6 procent. Als men Luxemburgers deze vergelij kende cijfers vertelt, halen ze hun schouders op en zeggen dat de men sen het nu eenmaal zo willen. De Kamer van Afgevaardigden liet de regering vallen op de dienstplicht kwestie. Na afschaffing van de dienstplicht keer de feitelijk dezelfde regering terug, op minister van Defensie Marcel Fischbachna, die Luxemburg's 'spe ciale vertegenwoordiger in Genève werd. Mevr. Patricia Harris, de eer ste Amerikaanse négerambassadeur, vertrok ook verleden jaar september, nadat de nieuwe militaire wet was aangenomen. Ze zei dat ze weer graag aan de Howard Universieteit in Washington wilde doceren, maar vele Luxemburgers denken dat haar ver trek verhaast werd door de afschaf fing van de diénstplicht. Oet Luxemburgse leger gaat nu be- staan uit 519 officieren en man schappen, behalve het burgerperso neel en de militaire kapel, die als een belangrijk stuk in het muzikale na tionale leven blijft bestaan telt het le ger drie compafniën. Twee zijn inge deeld bij de mobiele strijdkrachten van de NAVO en beschikbaar, naar Kass zei, zoor manoeuvres in lan den die zo dicht mogelijk bij Luxem burg liggen. De derde compagnie blijft in eigen land voor de „territo riale verdediging". Op een batterij na, wordt de artillerie teruggegeven aan de Canadezen die haar oorspronkelijk ter beschikking stelden. Nieuwe transportmiddelen worden in de Verenigde Staten aange kocht. De lasten van het militaire budget voor de belastingbetalers 225.3 miljoen franks (4.6 miljoen dollar) worden tot op zekere hoogte verlicht door de inrichting in Luxemburg van de afdeling onderhoud en bevoorra ding (NAMSA) van de NAVO: Deze afdeling is tegelijk met het hoofd- vertrokken. kwartier van de NAVO uit Frankrijk Luxemburg kreeg hierdoor binnen zijn grenzen 350 goed betaalde employe's met hun gezinnen, wier uitgaven de betalingsbalans versterkken. BONN In Bonn hebben woensdag ongeveer duizend predikanten en ande re protestantse functionarissen een mars gehouden om te protesteren te gen het wetsontwerp inzake de nood toestand, dat op het ogenblik in de Bondsdag wordt behandeld. Zij droe gen borden mee met opschriften ais: „1945 schuld, 1968 protest" en „Weg met het neo-Nazisme, leve de demo cratie". Voor zaterdag staat in de Westduitse hoofdstad een grootscheepse demonstra tie tegen genoemd wetsvoorstel op het programma, waarvoor men duizenden betogers uit het gehele land verwacht. Het omstreden ontwerp voorziet in ver strekkende bevoegdheden voor de over heid ingeval er een noodtoestand zou ontstaan. Tegenstanders beschouwen het voor stel als een ernstige aanslag op de de mocratie. UW HANDELAAR'HÉÉFT'T

De Vallei | 1968 | | pagina 7