Brok zeelucht genieten moet niet over onze ruggen gaan Aristo 'n veilig idee Van medicijnen bleek kwart niet in orde Op politiek gebied verschillen die twee radicaal van mening! FLEXI PUP TEKENLERAAR KOK: .NOORDWIJK VOOR DE NOORDWIJKERS' 55 Vermaakcentra moeten builen huidige dorpskern worden gesticht Burgemeester neemt actie niet serieus NEDERLANDSE Bod van f 2 min. AMBTENAREN IN BUITENLAND MOGEN DAAR STEMMEN op Carré Boeren somber gestemd over lage prijzen Tweede Kamer wil Tilburg se wolindustrie uit slop helpen Oud tin opgegraven in Leiden Akkoord met Ieren over wederzijds vestigen bedrijven INTERTEST om op wyers te bouwen Limonadefabriek biedt 200 man werk Uit spanningsnet 2Vz km draad gestolen Johnson beledigd boete voor leraar Voor fatale steek vier jaar eel Kamerlid vraagt Eur. Commissie bemiddeling voor wegvervoer DAGSCHOOL VOOR ETALEURS MET TE BET ALEX ALTERNATIEF KANSELBOODSCHAP Geen been meer Verantwoordingsplicht van burgemeesters voor juli in Kamer KÖÖP vitpllfl MANS Vllclld STICHTING VERRICHTTE ONDERZOEK Maar hun pijp stoppen ze graag uit hetzelfde pakje. Voortrekker Pijptabak is aan geen gene ratie gebonden. Gewoon, eerlijke tabak zonder franje. Misschien wel de beste naturel pijp tabak, die u voor 1,25 per pakje kunt kopen! VOORTREKKER PIJPTABAK VAN THEODORUS NIEMEYER OOK UITBREIDING GULF KOMT IN ROTTERDAM NIET VAN DE GROND Slechter klimaat DONDERDAG 9 MEI 1968 willen onthouden, maar het moet niet over onze ruggen gaan. Noordwijk aan Zee is Noordwijk aan Zee niet meer. De mentaliteit is veranderd; de mensen verkopen er hun geluk en hun vrijheid voor de centen die ze aan kamerverhuur verdienen". „Gezinnetjes met jonge kinderen kruipen dan in een schuurtje, waar de televisie de hele avond aanstaat, 's Morgens komen die kindertjes op school. Dan staan hun oogjes mat en kunnen ze niet leren. De mensen hier zUn veranderd, helaas". Burgemeester mr. J. M. Bonni- ke verzekerde ons naar aanlei ding van de actie van de heer Kok: „Er is geen sprake van, dat wij de Noordwijkers tegen het toerisme in bescherming gaan ne men. Dat willen zij niet eens. Die mensen verdienen nu handen vol geld aan het toerisme en dat gun nen wij hun graag. Natuurlijk komt 't voor dat des 's zomers ge zinnen in kleine hokjes gaan wo nen, omdat zij hun huis aan bad gasten willen verhuren. Dat zijn de excessen, waartegen de kerken vorig jaar in een kanselboodschap waarschuwden. Maar die exces sen komen ook voor in andere badplaatsen". „De heer Kok", aldus de bur gemeester, „praat over dingen waarvan hij geen verstand heeft. Hij vecht tegen de modernise ring van onze badplaats en dat is Donquichotterie. Daarom neem ik zijn actie ook niet au sérieux. In de winter heeft Noordwijk acht duizend in woners. In de zomer maanden zijn dat er vijftigdui zend. Maar in een badplaats kun je toch niet anders verwachten? Dat weet je van tevoren, als je hier komt wonen." Dat de bewoners van Noordwijk aan Zee langzaam maar zeker „gedeporteerd" worden naar Noordwijk-Binnen, noemde de burgemeester een lachertje. „Noordwijk-Binnen heeft een uit breidingplan, waar nieuwe hui zen worden gebouwd", aldus de heer Bonnike. „Dat is een kwes tie van planologie. Noordwijk aan Zee heeft daarentegen bijna geen ruimte voor uitbreidingsplannen. Dat betekent dus inderdaad, dat niet iedere Noordwijker aan zee kan wonen, maar dat heeft niets te maken met deportatie". LEIDEN Tijdens graafwerk bij het vroegere station aan de Herensin gel in Leiden is een rieten mand gevon den die een serie tinnen borden en een kannetje uit de jaren 1525-1575 bevat te. De Waarde ervan wordt geschat op achtduizend gulden. De oudheidkundige dienst in Amers foort spreekt van een unieke vondst met grote historische waarde. De voorwerpen krijgen een plaats in het Leids stedelijk museum. De Lakenhal. AMSTERDAM Nederland en Ier land gaan een overeenkomst aan, die de vestiging van bedrijven in eikaars lan den aantrekkelijker moet maken. Door de overeenkomst wordt het onmogelijk gemaakt dat winsten en inkomens twee maal onder een belasting vallen. Dat maakte gisteren de Ierse ambas sadeur, dr. B in McWhite bekend in Amsterdam tijdens de verwelkoming van een Ierse missie in ons land. De missie komt ons bedrijfsleven warm maken voor vestigingen in hun land. Na Amerika, Engeland en West- Duitsland is Nederland de grootste in vesteerder in Ierland Bedrijven die zich op „het groene eiland" willen vestigen krijgen van de regering een steuntje in de rug in de vorm van financiële tegemoetkomingen. Als een van de voordelen noemde de lei der van de missie, T. S. O'Neill, de na bijheid van de Britse afzetmarkt, die zonder invoerrechten te bereiken is. Een overschot aan arbeidskrachten ver gemakkelijkt de vestiging. De tekenleraar K. Kok, die in Noord wijk aan eZe woont en lesgeeft op een school in Oegstgeest, spreekt over zijn pas opgerichte comité Noordwijk voor de Noordwijkers, een driemans club, waarvan verde r de bollenkweker J. Hoek en de visser C. van de Niet deel uitmaken. „We hebben Noordwijk zien uitgroei en tot een soort pretpark, waarin geen plaats meer is voor de Noordwijkers zelf. Hun woningen worden gesloopt, omdat ze onbewoonbaar zijn verklaard, ee worden als het ware gedeporteerd naar Noordw.-Binnen, omdat zakenlie den hier, voor astronomische bedragen, de grond opkopen". „Zij bouwen geen huizen, maar bars, hotels en dancings, beatkelders en flats die voorde gemiddelde Noordwijker niet te betalen zijn. De mensen die er ko men wonen, zijn Duitsers of schatrijke Nederlanders". De man die ooit in Noordwijk aan Zee ging wonen om #r zijn geluk op te bouwen, moet elders gaan zoeken. „Noordwijk aan Zee", zegt hij, „is een onleefbare gemeenschap geworden; een gemeenschap van auto's en touring cars, van luidruchtig rondstappende toe risten, die je midden in de nacht uit bed bellen om naar een bepaalde straat te vragen. Ze worden boos als je niet snel de deur open doet; met hun auto's blok keren ze zelfs de aüto van een dokter die er menigmaal een takelwagen aan te pas moest laten komen, omdat hij ge woon niet naar zijn patiënten kon". De tekenleraar is niet boos op het ge meentebestuur. Hij weet óók dat de toe risten het bedrijfsleven van Noordwijk aan Zrr jaarlijks zo'n twintig miljoen gulden in handen spelen. Hij weet ok dat toerisme en recreatie voor Neder land belangrijk zijn, maar hij zegt dat er een alternatief is. „We moeten naar vermaakcentra bui ten de huidige dorpskern", zegt hij. „La ten mensen die daarmee geld willen ver dienen, nieuwe danstenten en eethuizen bouwen in plaats van bestaande villa's en andere huizen om te bouwen tot beat kelders en dergelijke, die het aanzien in de verste verten zelfs nog niet waard zijn". „We willen toch immers recreatie? Wat Noordwijk aan Zee en Nordwijk aanbieden is geen recreatie meer. Over volle stranden; kamers met ontbijt te huur. U kent de bordjes; ze staan hier huis tot huis, maar krijgen die mensen kamer met ontbijt? Leven ze niet als varkens? Voor het merendeel komt het erop neer, dat men in een stapelbed moet slapen, terwijl het ontbijt met moeite en met één hand naar binnen ge werkt moet worden, omdat het kamertje gewoon tjokvol met mensen zit". „Men zal het toerisme moeten sane ren, maar men zal ook de kamerver- huur te lijf moeten gaan. Daarnaast kunnen vermaakcentra buiten de ge meente worden opgetrokken. Dan zijn zowel de gemeentenaren als de toeris ten tevreden". „Vorig jaar", zegt de heer Kok, „heb ben hier alle kerken een gezamenlijke kanselboodschap uitgegeven om de men sen te waarschuwen, dat men niet zijn ziel en zaligheid en zijn gezinsrust moet opofferen aan het profijt, dat de kamer- en huizenverhuur nu eenmaal oplevert. Weet u", zegt hij „wat de reactie van de mensen hier was? Waar bemoeien die kerken zich mee. Het is toch onze eigen zaak; het zijn toch onze eigen huizen!" „Dat is het, zegt de heer Kok, „het is een kwestie van mentaliteit gewor den. Daarom zitten we op eikaars kop als er op drukke dagen tenminste even veel toeristen als bewoners zijn. Is dat recreatie of is dat een kwestie van men taliteit in de geest van: halen wat er te halen valt?" „Met ieder bed dat Noordwijk nu nog meer verhuurt, snijdt het verder zijn eigen keel af. Noordwjik zal zich m oeten bezinnen op de toekomst, anders graaft het materieel zijn eigen graf". „Daarbij zal de overheid de autochto nen van Noordwijk aan Zee hoe dan ook meer in bescherming moeten nemen. Ik weet dat dat moeilijk zal zijn. Maar het zal gewoonweg moeten. Pas dan zal Noordwijk aan Zee weer wat mee van de Noordwijkers worden. Als we op de huidige weg doorgaan bestaat er bin nen een paar jaar geen Noordwijk aan Zee meer maar een pretcentrum." ADVERTENTIE GORDIJNSTOFFEN TAPIJT ADVERTENTIE De heer K. Kok gaat een enquête houden, om zo te ageren tegen de toeristische toestanden in Noordwijk aan Zee. DEN HAAG Met de magere meer derheid van 57 tegen 54 stemmen heeft de Tweede Kamer gisteren aan Neder landse ambtenaren en beroepsmilitai ren in het buitenland het recht ver leend mee te doen aah Tweede-Kamer verkiezingen. Daartoe behoren ook de Nederlanders die bij internationale or ganisaties zoals EEG en de NAVO werken. Ze hebben dit te danken aan het amendement vato de anti-revolutio naire afgevaardigde dr. A. Veerman, dat met 60 tegen 51 stemmen werd aan genomen. De Tweede Kamer voelde niets voor het voorstel van de afgevaardigde van D '66 mej. mr. A. Goudsmit om alle Nederlanders in het buitenland dit stemrecht te verschaffen. Alleen de Boeren steunden dit punt. De socialist drs. H.M. Franssen probeerde het voor- stel-Goudsmit een beetje verzwakken, door het aanleggen van een grens van zes jaar buitenlands verblijf, maar ook daarvoor was geen meerderheid. De zaak is niet op de lange baan geschoven, zoals een deel van de Ka mer wilde. Drs. J. M. Aarden kreeg met zijn voorstel om de behandeling te schorsen, slechts de socialisten, D'66, de pacifisten en de communis ten mee. De regeringsfracties van KVP, WD, ARP en CHU wilden de kwestie meteen maar afdoen. Voor hen was het helemaal duidelijk: minister mr. H. K. J. Beernink wilde de Neder landse ambtenaren bij de internationa le organisaties nog wel beschouwen als ingezetene in.de zin van de Grondwet, maar verder wilde hij niet gaan. Daar de minister bovendien had toegezegd de hele kwestie van het stemmen van Nedêrlanders in het buitenland in han den van de staatscommissie Cals-Don- ner te zullen geven, vond de meerder heid het overboddig er ook nog eens in de Kamer met de minister over te gaan praten. Net als mej. mr. Goudsmit en drs. Franssen meende drs. Aarden dat de minister met het toelaten van de „in ternationale" ambtenaren zijn oor spronkelijke principe van de binding met de Nederlandse publieke zaak had prijsgegeven. Met andere woorden: hij had geen been meer om op te staan. Er bleek echter wel voldoende steun voor de minister te zijn om tot een beslissing te komen. Voor het wetsont werp stemde tenslotte alleen het blok van de vier regeringsfracties, met uit zondering van de KVP-er Boot en de liberalen Koning en Wiegel. WASSENAAR Bodegraven krijgt een limonadefabriek, die werk gaat bieden aan totaal tweehonderd man. De fabriek van Menken-Liko in Wasse naar komt te staan aan de rijksweg Den Haag-Utrecht in het uitbreidings plan Broekvelden. Voor 1 mei volgend jaar moet de fabriek in bedrijf komen. Menken-Liko maakt onder andere Jaffadrink, Jaffa Gold en Fruxano limonades. Bij Men ken-Liko in Wassenaar werken nu al driehonderd mensen. Voorlopig kunnen veertig mensen worden geplaatst in Bodegraven, maar de uiteindelijke bezetting zal tegen de tweehonderd lopen. DEN HAAG Een nieuwe regeling voor de verantwoordingsplicht van bur gemeesters tegenover hun gemeentera den, met name over hun politiebeleid, zal nog in dit zittingjaar aan de Twee de Kamer worden voorgelegd. Minister Beernink (binnenlandse za ken) deelde gisteren in de Tweede Ka mer mee dat hij het voorstel waar schijnlijk nog voor het zomerreces, dus voor juli, zal kunnen indienen. AMSTERDAM Het makelaarskan toor J. Rappange heeft een bod van twee miljoen gulden uitgebracht op het theater Carré aan de Amstel. Het kan toor deed zulks in opdracht van twee Amsterdammers die nog onbekend wensen te blijven. Carré is eigendom van de Exploita tiemaatschappij Soheveningen. Deze zou evenwel tussen de vier en zes mil joen voor het gebouw willen hebben. De nieuwe kandidaten weten nog niet wat ze met Carré willen doen. Dat zal mede afhangen van de medewerking die ze van de gemeente zouden kunnen krijgen. Men zou er echter allerminst tegen op zien om Carré als theater in stand te houden. BOXMEER Twee en een halve kilometer koperdraad van een laag spanningsnet, dat onder stroom stond, is gisternacht in Boxmeer gestolen. Het draad heeft een waarde van on geveer achtduizend gulden. Van de daders van de brutale dief stal heeft de poltie nog geen spoor. GRATIS LEUKE van Lucky Lub, Billy the Kid, Jolly Jumper of de gebroeders Dalton bij 3 pakjes INSTANT PUDDING DEN HAAG De stemming onder vele boeren en tuinders is door de lage prijzen in de agrarische sector tot on der het nulpunt gedaald. Dat zei de voorzitter van het Landbouwschap, ir. C. S. Knottnerus, gisteren in Den Haag. Hij doelde vooral op de zuivelproduk- ten maar wees daarbij ook op de crisis bij de appelen en aardappelen. Bij de appelen Is sprake van grote oogsten in vrijwel alle produktiegebie- den van W.-Europa. Bovendien is veel fruit van 't vorig jaar bewaard, waar door de voorraden nu zo groot zijn dat de afzet tegen 'n redelijke prijs onmo gelijk is. Bij de aardappelen is het zo dat het vee minder piepers is gaan eten. ASSEN De politierechter in Assen heeft de vijftigjarige leraar K. V. uit Emmen veroordeeld tot honderd gulden boete wegens belediging van een be vriend staatshoofd. V., die leraar is aan het christelijk Lyceum in Emmen, had jn maart plak katen aan zijn huis geplakt waarop stond dat president Johnson een oor logsmisdadiger was volgens de normen van de tribunalen van Tokio en Neuren berg. AMSTERDAM De dertigjarige las ser Philip J. A. uit Amsterdam is door de Amsterdamse rechtbank veroordeeld tot vier jaa£ gevangenisstraf met aftrek en voorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering. De man had in augustus vorig jaar zijn vriendin Petronella Witte tijdens 'n ruzie neergestoken. Een steekwond in haar hart was dodelijk. De officier van justitie beschouwde dit als doodslag en had vijf jaar geëist. De rechtbank ver oordeelde de man wegens zware mis handeling. UTRECHT Van de b(jna vierduizend niet-verpakte medicijnen en specialités die de Stichting Controle Laboratorium Nederlandse Apotheekhoudende Genees kundigen vorig jaar heeft onderzocht, is bjjna een kwart niet goed bevonden. Het laboratorium onderzocht van 1 maart tot 31 december 1967 (het eerste jaar van zjjn bestaan) 3933 van deze geneesmiddelen. Van de onderzochte monsters waren er 3031 goed, 436 waren onregelmatig of vuil, 121 hadden een gewichts- en 202 een gehalte-afwijking, 176 preparaten vertoonden verschijnselen van ontle ding en 66 van desintegratie. De aanduiding onregelmatig of vuil werd alleen gebruikt als die aanzien lijk was. De ervaring van het laborato rium is geweest dat bij bedrijven waar deze aanduiding bij vele monsters moest worden gebruikt, andere afwij kingen ook vaker voorkwamen: de aan duidingen gewichtsafwijking, gehalteaf wijking en ontledingsprodukten hadden dan ook vaak betrekking op één genees middel. In twee gevallen is gebleken dat de industrie een geheel verkeerd genees middel had afgeleverd. Het laboratori um heeft verder verschillende* fabrikan ten gevraagd daarvoor in aanmerking komende preparaten van een vervalda tum te voorzien. Het laboratorium is opgericht door de apotheekhoudende artsen. Zij hebben allen hun apotheken opengesteld voor controles door het laboratorium. Vol gens de stichting wordt er op deze ma nier een constante druk op de fabrikan ten geoefend en wordt de controle op en de verbetering van hun produkten gestimuleerd. DEN HAAG Aan de vooravond van het Tweede-Kamerdebat met staatsse cretaris M. J. Keijaer over het plan-Le- ber heeft de liberaal mr. Berkhouwer als lid van het Europees Parlement aan de Europese Commisie in Brussel ge vraagd stappen te doen bij de Westduit- se Bondsregering. Die zouden er toe moeten leiden dat een zodanig technisch systeem wordt toegepast dat de 1950 vergunningen voor het Nederlandse vrachtvervoer in Duits land volledig en voortdurend in gebruik kunnen zijn. Het moet mogelijk zijn het contingent waarmee de Nederlandse vervoerders in West-Duitsland mogen rijden door middel van een bepaald verdelingsstel sel en met toepassing van een compu ter maximaal ten nutte te brengen van het Nederlandse bedrijf. Dit lijdt grote schade onder het plan-Leber. Het aantal vergunningen voor de grensoverschrijding dekt weliswaar ongeveer het Nederlandse wagenpark dat op West-Duitsland rijdt maar deze vergunningen zijn dan nog voortdurend „onderweg" en. dan meestal gedurende tenminste enkele dagen. Brussel zou de Westduitse Bondsrege ring volgens mr. Berkhouwer zover moeten krijgen dat deze erin toestemt, dat de vergunningen volgens een be paald systeem worden overgegeven, zo dra zij niet meer nodig zijn. ADVERTENTIE V-768 De kosten van het laboratorium wor den voor zeventig procent door de zie kenfondsen en voor dertig procent door de Landelijke Huisartsen Vereniging gedragen. ROTTERDAM Niet alleen achter de uitbreidingen van Shell in Nederland staat een vraagteken. Ook een reeds aangekondigde uitbreiding van de raf finaderij van Gulf in Europoort met drie chemische fabrieken komt niet van de grond. In de afgelopen maanden had de eer ste paal geslagen moeten worden voor deze fabrieken. Met de investering zou in totaal 250 miljoen gulden gemoeid zijn geweest. In de fabrieken zou werk geweest zijn voor 225 hoog gekwalifi ceerde werknemers. Bij de bouw van deze fabrieken zouden tweeduizend ar beiders warden betrokken. De uitstel voor onbepaalde tijd is in de eerste plaats een gevolg van maat regelen van de Amerikaanse regering. President Johnson verbood kort geleden het gebruik van Amerikaanse deviezen in het buitenland voor investeringen. Gulf probeert nu buiten» de Verenigde Staten geldscheters te vinden voor de bouw van deze fabrieken. Dit wordt ech ter bemoeilijkt door de steeds groeien de argwaan bij deze investeerders tegen het industriële en vestigingsklimaat in Nederland. Dat gaat er in hun ogen steeds verder op achteruit. Het zijn dezelfde factoren die andere bedrijvende laatste tijd deden beslui ten Nederland niet als vestigingsplaats te kiezen. Vorig jaar kondigde Gulf aan, dat er bij de raffinaderij in Europoort fabrie ken zouden komen voor de produktie van ethyleen (driehonderdduizend ton per jaar), poly-ethyleen (honderddui zend ton) en cumeen (150.000 ton). De fabrieken hadden eind volgend jaar in bedrijf moeten zijn. Hun produktie zou voor het overgrote deel geëxporteerd worden waardoor on ze deviezenpot gespekt zou worden. De plannen voor de bouw van deze fa brieken worden nog door Gulf gehand haafd. Over het tijdstip van verwezen lijking staat nu echter niets vast. DEN HAAG De Tweede Kamer had gistermiddag geen bezwaren tegen de voorstellén van minister De Block (eco nomische zaken) om de Tilburgse wol- lenstoffenindustrie uit het slop te hel pen. Wel was er algemene kritiek op de brief van de minister, waarin hij zijn voorstellen voor steun aan de Kamer had meegedeeld. De brief was te vaag, er werd onvoldoende in gemoti veerd waarom bepaalde voorstellen uit het rapport-Goldschmidt wel en andere niet waren overgenomen. Er waren bovendien nogal wat wen sen bij de Kamerleden. Zo vroeg de so cialist J. M. Willems evenals mr. dr. M. J. J. A. Imkamp (D'66) om een algemeen saneringsfonds dat, waar no dig, aan de omstandigheden aangepaste hulp kan geven. „Laten we met zo'n fonds in Tilburg beginnen", stelde heer Willems voor. Een van de punten, waarover veel werd gepraat, was het voorstel van mr. De Block, om financiële steun te geven voor het tot schroot verwerken van ma chines, die in een moderne fabriek niet meer kunnen worden gebruikt. De libe raal drs. Th. J. Joekes voelde niets voor dit „verschroten". Laten we ze ter be schikking stellen van de ontwikkelings landen, die er onze eigen textielindus trie geen concurrentie mee kunnen aan doen. De heer Joekes dacht aan Zuid-Ame- Jrika. De c.h. - drs. drs. D. F. van der Mei vond de financiële steun voor „ver schroting daarentegen juist. De heer Willems dacht dat die steun wel eens gevaarlijk zou kunnen zijn, omdat hier door wellicht fabrieken draaiende wor den gehouden, die eigenlijk zouden moeden verdwijnen. Een ander punt: de KVP-er dr. J. F. G. M. de Meijer wilde niet alleen fi nanciële steun voor nieuwe bedrijven, maar ook voor ondernemers die zich in bestaande gebouwen willen vestigen. Zover ging de heer Willems niet. Hij vroeg echter wel de aandacht van de minister voor de leegstaande fabrieks hallen. UTRECHT Etaleurs kunnen dit jaar voor het eerst een volledige dagop leiding krijgen. In Utrecht wordt tegen augustus een nationale etaleursschool geopend. Totnogtoe werd de opleiding voor etaleur door de bedrijven gegeven of via avondcursussen. De school werkt samen met de natio nale schildersschool in Utrecht. Het ini tiatief komt van de grootwinkelbedrij ven, de Koninklijke Nederlandse Mid denstandsbond, het Genootschap voor de etalagekunst en de Leidsche Onderwijs instellingen. I

De Vallei | 1968 | | pagina 9