Luchtmacht gaat drie vliegvelden ontruimen unie ereo festival slechts 6?5 TARVO Nederland nam initiatief tot ontspanning tussen Oost- en West-Europa Hollandse aardbeien voor moederdag! ABN Spaarbiljet 1968/72 Volgend jaar en Ypenburg, legen 1980 Verhoging van „Werkloosheid forser bestrijden" kinderbijslag, AOW en AWW per 1 april j.l. Karei Doorman wordt in "70 uit de vaart genomen BESLUIT MINISTER STELT EINDHOVEN TELEUR KOELKASTEN Invallen in vier speelholen Hulp van Oostduitse advocaat voor Amsterdammers ingeroepen morgen nemen, zelf proeven! Van school naar bouw wordt dit jaar moi In '67 recordaantal adoptieverzoeken toegewezen Voor stuurman van Schiekerk postume onderscheiding Prins beschermheer P.v.d.A.wil: per jaar f150 min extra voor het noorden Etna werkt weer Nummer-ellende Algemene Bank Nederland Bezinning Aanvechtbaar besluit Nieuwe munt in Engeland VERGELIJK VOOR U EEN KOELKAST KOOPT Gevolgen VAKCENTRALES UITEN KRITIEK OP REGERING Roolvink verstaat zijn sociale taak onvoldoende REPARATIE DUURT NOG VIER MAANDEN PERSONEEL KRIJGT NIEUWE OPLEIDING 1 Met N.A.V.O.-partners GOEDE HOOP Die tweede zondag in mei is Bloemendag. Wees royaal. Met kleurige boeketten of bloeiende planten. f 100,— groeit veilig tot f 130,— in vier en een kwart jaar Dat is een samengestelde interest van 6,36% per jaar. Bovendien is fiscaal voordeel mogelijk door verschuiving van inkomstenbelasting. Al onze kantoren kunnen u nader inlichten over de voordelen, verbonden aan het ABN Spaarbiljet 1968/72. U bent welkom Wj de VRIJDAG 10 MEI 1968 ADVERTENTIE DEN HAAG De luchtmacht gaat drie vliegvelden ontruimen. Begin vol gend jaar /.uilen de bases Woensdrecht (bij Bergen op Zoom) en Ypenburg (bij Den Haag) worden verlaten. De basis Eindhoven /al na ruggespraak met het gemeentebestuur van die stad uiterlijk in 1980 worden ontruimd. Minister Den Toom (Defensie) heeft tot deze ingrijpende maatregelen besloten na bestudering van het Vliegbasisbeleggingsplan dat door topofficieren van de luchtmacht is opgesteld. De minister heeft de Tweede Kamer intussen per brief van zijn besluit op de hoogte gebracht. Over het voortbestaan van de basis Eindhoven wordt al jaren gepraat. Dat gebeurt overigens niet buiten de ge meente Eindhoven om. Er is. zo blijkt uit de brief aan de Kamer, voortdurend met autoriteiten in Eindhoven overlegd. Overeengekomen is de basis nog tot 1980 bij de luchtmacht is gebruik te la ten. De luchtmacht zal tot dat jaar ook doorgaan met het verlenen van assisten tie aan de burgerluchtvaart, die ook van het vliegveld gebruikmaakt. Burgemeester ir. H. Witte van Eind hoven, was gisteren uiterst verbaasd over het besluit van de minister. „De stad wil het liefst zo snel mogelijk van de veel lawaai producerende straalja gers af. Wij hadden de toezegging van de minister dat het dit jaar of uiterlijk volgend jaar afgelopen zou zijn. Er komt nu blijkbaar nog tien tot twaalf jaar bij". Over verschillende punten waren tus sen de minister en de gemeente nog be sprekingen aan de gang. „Hangende dit overleg is nu plotseling een beslissing genomen. Het gemeentebestuur is niet van plan zich hierbij neer te leggen". De burgemeester was vooral getrof fen door de toelichting van de minister dat een nieuwe regeling tot stand is ge komen in overleg met de gemeente Eindhoven. „Een uiterst voorbarige conclusie", vond ir. Witte. De gevolgen van het besluit van mi nister Den Toom zijn: de vliegeropleiding op Woensdrecht zal worden overgeplaatst naar vliegba sis Twenthe. De straalmotorenwerk plaats van de luchtmacht zal op Woens drecht blijven. Over de toekomstige be stemming van de luchthaven moet nog worden beslist. het ontruimen van 't „vliegende ge deelte" van de basis Ypenburg leidt niet tot stopzetting van het vliegver keer. Als dat nodig zou zijn en daar voor moet. eerst toestemming worden gevraagd zou de luchtmacht altijd over Ypenburg kunnen beschikken. De squadrons van Ypenburg worden over gebracht naar Soesterberg. De adminis tratieve onderdelen die de luchtmacht op Ypenburg heeft, gaan niet weg. Minister Den Toom wijst de Kamer erop dat de plannen om de vliegtuigen van het type F-84-F „Thunderstreak" en T-33 door F-5 toestellen te vervan gen een tijd van voorbereiding vragen. Vast staat dat de straalvliegtuigen van het type F-5, die de luchtmacht in Canada laat bouwen, zullen worden ver deeld over de vliegbases Eindhoven en Twenthe. Van het voornemen om ook een squadron op Woensdrecht te plaat sen kan nu verder niets komen. Dat squadron komt nu in Twenthe. Daar zal ook het verkenningssquadron, uitgerust met de Northrop-F-"5-jachtvliegtuigen worden gestationeerd. Op Ypenburg zijn twee squadrons ge stationeerd: 334 met Friendship- en Troopship-vliegtuigen en driehonderd Alouette-helicopters en eenmotorige toestellen van de typen Piper Cup en Beaver. Op Woensdrecht zijn voor de trasitie-vliegopleiding van Belgische en Nederlandse vliegers van de lucht macht veertig T-33 vliegtuigen onder gebracht. De tien vliegtuigen van 334 squadron gaan naar Soesterberg, even als de hefschroefvliegtuigen, de Pipers en de Beavers. De veertig T-33-toestel- len gaan naar Twenthe. Alles wat een koelkast tot een koelkast maakt vindt u in de ERRES koelkasten. Daarom,: meer hoeft een koelkast niet te kosten. Hond het op ERRES. Keuze uit 11, stuk-voor-stuk scherp geprijsde, modéllen. Vanaf 258, 80220t DEN HAAG De drie vakcentrales eisen maatregelen van de regering om de hoge werkloosheid in ons land terug te dringen. De 600 miljoen gulden, die totnutoe in de ecohomie is gepompt, heeft volgens de vakbonden onvoldoen de effect gehad. Nieuwe injecties wat voorzitter A. H. Kloos van het NVV betreft ter waarde van een half miljard zijn geboden nu de werkloos heid (86.800 man) zich op „een bijzon der hoog niveau" blijft handhaven. Het overlegorgaan van de drie vak centrales heeft veel kritiek op het hui dige kabinet, dat wel scherp let op de lonen en de betalingsbalans, maar zich weinig aantrekt van de werkgelegen heid. „Vooral minister Roolvink (socia le zakem en volksgezondheid), verstaat zijn sociale taak onvoldoende." Nodig is nu een fors programma van grote projecten dat snel wordt uitgevoerd. De vakcentrales zullen een en ander vanavond ter sprake brengen, als de Stichting van de Arbeid met de minis ters Roolvink, De Block, Witteveen en Lardinois over de lonen praat. Ook zul len zij dan wijzen op de gevaren die aan afremming van de bestedingen (be perking van de loonstijging) kleven. De kans is naar hun mening dan groot, dat de werkloosheid nog meer zal toene men en dat er later opnieuw een over spanning van de arbeidsmarkt zal ko men, zoals de ervaring van 1957/1958 leert. De centrales geloven in tegenstel ling tot het kabinet niet in de rede nering van prof. Zijlstra, de president van de De Nederlandsche Bank, die bang is dat een te grote loonstijging ons land in het onheilspellende kielzog van Engeland zal leiden. De heer Kloos: „Onze economie groeit nog steeds. Van november '67 tot en met februari '68 steeg de industriële produktie met ne gen tot tien pet. Bovendien blijft on ze buitenlandse handel goed lopen en ontwikkelen onze arbeidskosten zich ten opzichte van het buitenland gunstig, evenals trouwens de arbeidsproduktivi- teit en het winstinkomen." Voor de heer Kloos is er dus weinig reden tot pessimisme. Maar ook als de betalingsbalans er op achteruit zou gaan is een forser be strijding van de werkloosheid nodig. „Onze deviezenreserves zijn groot ge noeg", meent de voorzitter van het NVV. De vakcentrales zelf hebben geen concreet programma van projecten voor ogen. „Dat is de taak van de regering". Wel pleiten zij voor het aantrekkelijk maken van vestiging van bedrijven bui ten de Randstad Holland en voor het verplaatsen van Rijksdiensten. DEN HAAG De uitkeringen voor de a.o.w., de a.w.w. en de kin derbijslag gaan omhoog. Zij gelden met terugwerkende kracht tot 1 april van dit jaar. De verhogingen zijn als volgt: Algemene Ouderdomswet per maand in guldens: onghuwden: van 272,50 naar 281, ge huwden: van 387,50 tot 399,50. Algemene Weduwen en Wezenwet: per maand, weduwen met kinderen van 387,50 tot 399,50, weduwen zonder kinderen: van 272,50 tot 281. Kinderbijslagwet, per kwartaal, eer ste kind: van 102.96 tot 106.86; tweede en derde kind: van 117.78 tot 121.68; vierde en vijfde kind van 158.34 tot 163,80, zesde en zevende kind van: 176,28 tot 181,74; achtste enz. van 195 tot 201,24. Uitkeringen volgens de Wet op de arbeidsongeschiktheid (w.a.o.) zullen binnenkort met drie procent worden verhoogd. De verhoging geldt alleen voor uitkeringen, die al voor 1 april waren ingegaan. Het maximum dagloon, waarop de uitkeringen en de premies voor de so ciale verzekeringen worden- gebaseerd wordt ook opgetrokken. Voor de uitke ringen komt het van 77 gulden op 80,30 gulden en voor de premies van 77 gulden op tachtig gulden. ADVERTENTIE AMSTERDAM De Amsterdamse politic heeft gisteren een inval gedaan in vier Chinese speelholen waar onge veer vyftien gokautomaten in beslag werden genomen. In de „gesloten huizen" in de Binnen Bantammerstraat werd tot voor kort door uitsluitend Chinezen gegokt. De laatste tijd kwamen er echter steeds meer niet-Chinezen. Zij verspeelden ve le honderden guldens. Bovendien kregen de Chinezen de laatste tijd nogal eens onenigheid over de verdeling van de winsten. Tegen de eigenaars van de gokautomaten is pro ces-verbaal opgemaakt. ADVERTENTIE V Een stereo langspeelplaat waar op 14 beroemde, internationale amusementsorkesten 14 beroem de werken spelen. Verkrijgbaar bij elke erkende grammofoon- pletenhandelaar. Haast u! Dit is een tijdelijke aanbieding. De oplage is beperkt. Commissie Collectieve Grammofoonplaten Campagne AMSTERDAM Een Oostduitse ad vocaat is te hulp geroepen by de po gingen de twee Amsterdammers die in Oost-Berlyn zyn gearresteerd, vry te krijgen. Hij zal het Nederlandse con sulaat-generaal in West-Berlijn in deze kwestie juridisch advies geven. De consul-generaal mr. F. van Raal- te heeft het ministerie van buitenland se zaken gisterochtend bevestigd dat de 21-jarige Amsterdammers, de foto graaf Lood van Bennekom en de gra fisch ontwerper Ruud Sternau, inder daad in Oost-Duitsland zijn aangehou den. De reden van de aanhouding is in Den Haag echter nog niet bekend even min als de plaats waar de Nederlan ders gevangen zitten. Het lijkt wel zeker dat zij zijn ge ronseld door lieden diè voor veel geld Oostduitsers naar het Westen helpen vluchten. Hun paspoorten zijn voor de ze mensensmokkel nodig. I DEN HAAG Het staat nu vast dat het vliegkampschip Karei Doorman in ieder geval januari 1970 uit de vaart gaat. Dit staat in de binnenkort te verwachten De fensienota. Staatssecretaris A. van Es verstrekte dit nieuws gisteren reeds aan de Tweede Kamer. Hij gaf zelfs te kennen dat het mogelijk is dat deze veelbesproken en met name door de Party van de Arbeid aangevochten oorlogsbodem eerder uit dienst wordt genomen. Dit zou afhangen, zo antwoordde de staatssecretaris gisteren op vragen van de socialist Wierda, van de verborgen gebreken die mogelijk aan het licht zou den treden bij het herstel van de scha de, die de branden op 29 en 30 april hebben aangericht, maar waarvan hij nu nog niets kon zeggen. De gegevens waren nog te onvolledig om een oor deel te kunnen geven. Herstel van de schade zal zeker vier maanden duren. De secundaire elektri- ADVERTENT1E DEN HAAG Nederland heeft het initiatief genomen tot een poging om een ver-# dere ontspanning tussen Oost- en West-Europa tot stand te brengen. Het wil daartoe proberen in de informele „groep van tien" politieke onderwerpen aan de orde te stellen. Nederland, België en Denemarken hebben hierover afgelopen dinsdag in Den Haag op verzoek van ons land ambteiyk overleg gepleegd. Zuid-Slavië zal de mogeiykheden in Oost-Europa onderzoeken. De besprekingen in de groep van tien hebben zich tot dusver voornamelijk beperkt tot culturele en economische onderwerpen. Tot de groep behoren de Navo-landen Nederland, België én De nemarken, de Oosteuropese ,landen ADVERTENTIE ROSMALEN In sommige delen van het land zullen de jonge mensen die over anderhalve maand van school komen er moeite mee hebben, nor maal werk te vinden met een behoor lijke mogelijkheid tot verdere oplei ding. Dit zei gisteren mr. A. G. J. v. Abeelen, adjunct-directeur van de Stichting, vakopleiding bouwbedrijf in Rosmalen. Om in het bouwbedrijf de nodige jonge mensen aan de slag te kunnen laten gaan heeft de stichting de minis ter van volkshuisvesting gevraagd, op nieuw een contingent woningwetwonin gen beschikbaar te stellen voor een leerlingbouwplaats. Met smart wordt gewacht op de inwilliging van dit ver zoek. Eind april bedroeg het aantal werk loze leerlingen in de bouw 234. Dat is ruim twee procent van het totaal aan tal van 11.000 dat in opleiding is. Een maand eerder waren er 438 leerlingen werkloos. ADVERTENTIE Hongarijë, Roemenië, Bulgarijë en Zuidslavië en de neutrale landen Fin land, Oostenrijk en Zweden. De bedoeling van Nederland is nu, in het informele overleg te gaan praten over problemen, waarover de stand punten niet onwrikbaar lijken, zoals ontwapeningszaken. Kwesties waarover men elkaar moeilijker zal kunnen be naderen, zoals de hereniging van Duits land en erkenning van Oost-Duitsland, wil men voorlopig terzijde laten. Welke activiteiten de groep zal kun nen ondernemen, wordt nu onderzocht. De drie Navo-landen van de groep doen dit in West-Europa en Zuidslavië in de communistische landen. Het optreden van de drie Navo-landen gebeurt in overeenstemming met de overige Navo- partners, opdat de activiteiten van het bondgenootschap, bijvoorbeeld op het punt van de ontwapening, niet worden doorkruist. Minister Luns heeft bij zijn recente bezoeken aan Hongarijë en Zuidslavië de kansen voor een grotere activiteit van de groep van tien besproken, met name op het gebied van de Europese veilig heid. Zuidslavië heeft zich toen tot me dewerking bereid verklaard. Waarschijnlijk zal de groep op niet te lange termijn bijeenkomen. Het over leg blijft echter informeel. Men moet daarbij bedenken, zo meent men in Den Haag, dat bij Oosteuropese landen een zekere reserve bestaat om hun con tacten met Westeuropese landen in vaste, organisatorische vorm te gieten. DEN HAAG Door de rechtbanken in Nederland zijn vorig jaar 848 verzoe ken tot adoptie van kinderen toegewe zen. Dit is het hoogste jaarcijfer dat tot nu toe werd bereikt. Sinds de Adoptiewet in 1956 van kracht werd, zijn er in totaal 6449 ver zoeken ingediend. Daarvan werden er 4897 toe- en tweehonderd afgewezen; 211 verzoeken vervielen (o.a. door in trekking) en achttien werden niet ont vankelijk verklaard. Eind vorig jaar waren er 1123 verzoeken nog in behan deling. sche bekabeling, die geheel moet wor den vervangen, is moeilijk bereikbaar, zodat er telkens maar een paar man tegelijk aan kunnen werken. Als er voor de reparatie onderdelen nodig mochten zijn, die de rijkswerf niet in voorraad heeft, zou het nog langer duren. De staatssecretaris dacht dat hij pas begin juli kon zeggen wat er met het schip gaat gebeuren. Het was volgens staatssecretaris Van Es dus voorbarig om nu al de vraag te stellen of de Karei Doorman op korte termijn uit de vaart zal gaan. Wel zal er dit jaar nog een beslissing moeten komen over de aankoop van verken ningsvliegtuigen voor de onderzeeboot- bestri j ding, die ter vervanging van het vliegkampschip op Valkenburg zullen worden gestationeerd. Dit zijn lange afstandstoestellen, waarvoor het vlie gend personeel dat thans op de Karei Doorman zit, opnieuw moet worden op geleid. De staatssecretaris zei goede hoop te hebben dat hij een aantal van deze vliegtuigen nog voor 'net uit de vaart nemen van het vliegkampschip ter be schikking zal krijgen. De opleiding zal meer dan een half jaar in beslag ne men. Ook met het oog daarop zou het eerder opleggen van het schip een moei lijke situatie veroorzaken. Het vlootpersoneel van 't vliegkamp schip zal beschikbaar komen voor uit breiding van de bemanning van de on derzeebootjagers. Het is ook mogelijk, dat er een jager of een fregat extra in dienst zal worden gesteld. Staatssecre taris Van Es meende dat er zeker geen zeven miljoen per jaar zal worden be spaard met het afschaffen van de Ka- rel Doorman. De personeelskosten zul len niet verminderen, terwijl de om scholing van de vliegers ook heel wat kosten met zich mee brengt. ROTTERDAM De eerste stuurman van het vrachtschip Schiekerk, wylen de heer C. J. Brouwer uit Heiloo, Is postuum de erepenning voor menslie vend hulpbetoon toegekend. De Schiekerk was op 24 september van het vorige jaar betrokken bij de redding van 26 Joegoslavische zeelie den. Zij hadden hun schip, dat tijdens stormweer op de Indische Oceaan in brand was geraakt, moeten verlaten. Tijdens deze actie heeft stuurman Brouwer „met grote moed en zelfopof fering" geprobeerd een uitgeputte dren keling te redden. Met een lijn om zijn middel was hij in de kokende zee ge sprongen. Door een misverstand sneed een Chinese schepeling de lijn, die aan de verschansing was vastgemaakt, los. Stuurman Brouwer werd nooit gevon den. Zet moeder eens gezellig in de bloemetjes! 811 AMSTERDAM Prins Bernhard is beschermhéer geworden van de Ameri kaanse kamer van koophandel in Neder land. De ambassadeur van Amerika William R. Tyler, die ere-president is van de Kamer van Koophandel, bood hem gisteren deze titel in Amsterdam aan. De ambassadeur zei dat al na de stich ting van de Kamer zeven jaar geleden het beschermheerschap aan de prins was aangeboden. „Maar u wilde het toen nog niet aanvaarden omdat u de Kamer te jong achtte om haar naar waarde te schatten". DEN HAAG De Partij van de Ar beid wil de eerstkomende vijf jaar honderd tot 150 miljoen gulden per jaar extra uit de schatkist scheppen voor de ontwikkeling van het noorden Particulieren en overheid zullen van het land. ieder jaar ongeveer driehonderd mil joen gulden moeten investeren, om in de drie noordelijke provincies een goed industrieel klimaat te krijgen De bijdrage van de overheid zal klei ner kunnen zijn naarmate bij de on dernemers meer bereidheid bestaat om geld voor dit doel uit te trekken. Naar schatting zal de schatkist, zo staat in een door de Tweede-Kamerfractie van deze partij uitgegeven memorandum, toch wel ongeveer de helft van dit be drag voor haar rekening moeten ne men. De Partij van de Arbeid is het op verscheidene punten niet eens met de nota, die minister De Block (econo mische zaken) over het noorden heeft geschreven. Deze bewindsman houdt volgens het" memorandum niet vast aan drie belangrijke uitgangspunten van de door oud-minister Bogaers ingediende Tweede Nota over de ruimtelijke ordening. Hierin werd aangedrongen op een betere spreiding van de bevolking en van de werkgelegenheid. Ook zou- het leefklimaat moeten worden verbeterd. Bovendien meent mr. De Block, dat hij tegen 1980 een evenwicht op de ar beidsmarkt in de noordelijke gebie den kan bereiken. Deze datum is te laat, zo zegt het memorandum. Er moet eerr groot bevolkingsoverschot in het noorden komen, en daarom moet de werkgelegenheid veel eerder dan in 1980 op peil zijn. CANTANIA Vanochtend is de vul kaan de Etna op Sicilië weer gaan wer ken. Vanuit twee nieuwe kraters op de oostelijke flank van de vulkaan stroomt de lava snel naar de vallei. De eruptie gaat gepaard met krachtige explosies. W/at in het veel gekritiseerde België perfect is geregeld, de alarmering bij wegongevallen via één centraal nummer (900), kan in Nederland maar niet van de grond komen, constateert de „Leeuwarder Courant" (onafh.). Het zoveelste bewijs daarvan le verde minister van justitie Polak in een lamentabele beantwoording van de vragen, die de Kamerleden Wie gel en Van Someren-Downer van de VVD hem hadden gesteld. De minis ter bevestigde wat iedereen allang wist, dat nummer 0011 in alle 22 te lefoondistricten beschikbaar staat. Om te zien of het werkt zal nu een proef in twee telefoondistricten wor den genomen. Men kan in het bui tenland terecht om te zien hoe voor treffelijk zo'n centraal alarmnum mer werkt, maar in ons land plegen wij op verkeersgebied alles nog eens opnieuw te onderzoeken voor wij le vensreddende maatregelen nemen. Zo'n proef zal dan bovendien „een gedegen voorbereiding" eisen en daar is nu een harrewarrende de partementale werkgroep mee bezig. Van medische zijde is al jaren lang betoogd, dat naar schatting een vijfde van alle verkeersdoden bij snel en doelmatig ingrijpen ge red had kunnen worden. Dat is niet louter een zaak van een landelijk alarmnummer, maar zo'n nummer moet wel de basis zijn van een effi ciënte hulpverlening. Er had alvast iets kunnen gebeuren. In Drieber gen staat een alarmcentrale van de Rijkspolitie, die onder het bij nie mand bekende nummer (noteer het toch maar) 03438-4321 bereikbaar is. Voor het beperkte doel, waarvoor het is bestemd, durft minister Polak het „niet ongeschikt" te noemen. Toen de Rijkspolitie daarvoor alvast 0011 aanvroeg, in afwachting van regionale alarmcentrales, liet minis ter Beernink hetzelfde nummer bij de PTT claimen voor een regionale proef in de buurt van Tilburg. Door deze ruzie tussen twee departemen ten, gepaard aan nog meer touw trekken over de uiteindelijke organi satie, krijgen over het gehele land ernstig gewonden later dan nodig is medische hulp. De Kamerleden moe ten langzamerhand iets anders doen dan vragen stellen aan machteloze ministers." ADVERTENTIE In Rotterdam en op het departement van Economische Zaken kan men nauwelijks verbijten, dat het grote Duitse chemische concern Degussa als plaats van vestiging aan Antwerpen de voorkeur heeft gegeven boven Rotter dam of een ander gebied in Zuidwest- Nederland, meldt het „Algemeen Dag blad" (neutraal). „Het verschil in vestigingsklimaat is de oorzaak van deze voorkeur voor Antwerpen. Het besluit van De gussa, dat zeker aan zeshonderd man werk.had kunnen geven, is een nieuw teken aan de wand. Het volgt op een reeks andere bedrijven, die zich op het buitenland in plaats van op Nederland oriënteerden. De kans dat nu ook de Shell de voorkeur gaat geven aan het buiten land boven Nederland, kan gezien worden als een enorme barst in de muur van ons nationale economi sche huis. Uitgerekend de Shell, die niet slechts met zakelijke maar ook nog met nationale banden aan Neder land is gebonden Uitgerekend dit wereldconcern, dat de naoorlogse ontwikkeling van de Rotterdamse haven en de gehele nationale indus trialisatie heeft gestimuleerd! We moeten ons kennelijk toch wel ernstig bezinnen op de vreemde si tuatie, waarin Nederland zich met zijn snel groeiende bevolking en zijn werklozen in Brabant en andere streken heeft gemanoeuvreerd. Wie in zo'n positie verkeert, zou zich een slecht vestigingsklimaat voor grote bedrijven als Degussa, Shell en vele andere niet kunnen permitte ren". Uet Nederlandse volk zal vettere melk drinken (3.2 in plaats van 3 pet.) en het Nederlandse volk zal daar voor twee cent per liter méér betalen, of het wil of niet. Maar dat zal een vraagteken blijven, aldus de „Haag- sche Courant" (onafh.). Want het Ne derlandse volk krijgt domweg de gele genheid niet zich daarover duidelijk uit te spreken. De minister beslist en de consument zal melk drinken van een soort zoals het de minister goed dunkt. „Waarom? Omdat de bewindsman van landbouw op hoogst eenzijdig® wijze de belangen van de melkpro ducenten het zwaarst laat wegen. Er is een chronisch melkoverschot, er is ook een chronisch surplus aan roomboter. Men kan voor dez® vraagstukken aan verschillende op lossingen denken. Eén daarvan is, dat in nationaal en in Europees ver band ernst wordt gemaakt met wij ziging van de structuur van de land bouw, die gesteund door garantie prijzen de volkshuishouding opzadelt met produkten, die zij in die mat® niet noidig heeft. Maar voor het melk- en boterprobleerrt zoekt de minister thans de gemakkelijkste oplossing. De consument kan zich immers toch niet verzetten en zal die vettere melk wel weer slikken. Niettemin blijft het een hoogst aan vechtbaar besluit: over de bezwaren van een ruim gebruik van dierlijk vet is nu wel voldoende bekend om te weten, dat de volksgezondheid met die vettere melk niet bepaald is gediend. Dat is één. Bovendien ziet de consument zich tegen heug en meug verplicht voor die ongevraag de wijziging nog meer te betalen ook. Dat betekent wederom een duurder worden van het levensmid delenpakket. Anders gezegd: d® klant is op weg met melk minder mans te worden." LONDEN In Groot-Brittannië zijn donderdag de eerste van de nieuwe geldstukken van 50 pence in omloop ge komen, welke in de plaats komen van de briefjes van 10 shilling als Groot Brittannië in 1971 op het decimale stelsel overgaat. De nieuwe munten zijn uitgevoerd in de vorm van «en zevenhoek.

De Vallei | 1968 | | pagina 13