Staatsmijnen wijzen fusie-gedachte niet van de hand STIILGROEP 23434 Vereniging Grondbezit vergaderde in Utrecht LOPEN OP DE MAAN Winst steeg met bijna 35 procent een „eerlijk" kostuum van zuiver scheerwol UIT DE KERKEN Steeds minder ongehuwde vrouwen in Nederland Ethiopië goed suikerland „Bedrijfsleven heeft zich in vette jaren weinig voorbereid op slechtere tijd" Goed verdiend dank zij kennis STIJLGROEP Parachutisten in rivier gevallen Sumatra-tabak in Bremen Openbare executie in Sjanghai Kritiek op het episcopaat in Portugal Droogte in Roemenië Flinke boete voor autodiefstal IN DE GREEP X VAN DE GRIEP WITTE KRUIS Schumanprijs voor Mansholt Ethel Kennedv verwacht lie kind FINANCIËLE NOTITIES Winst De Boer estegen Batava passeert weer dividend Hoger winst bij Holl. Beton Mij MINISTER DE BLOCK: Als o vorig jaar geld stortte op giro zou er don een reden zijn om dat dit jaar niet weer te doen? helpt u eruit VRIJDAG 10 MEI 1968 ADVERTENTIE UTRECHT In de vette jaren heb-d ben te weinig bedrijven zich voorbe reid op slechtere tijden, die nu geko men zijn. Dat zei minister De Block (Economische Zaken) gisteren tijdens de opening van de Techni-show in Utrecht. „Toen het zo'n twee jaar ge leden nog goed ging, hebben veel be drijven het te gemakkelijk opgenomen. De overheid heeft er vaak genoeg voor gewaarschuwd", zei hij. Als voorbeeld noemde de minister de kleine bedrijven, die vaak nog typisch familie-ondernemingen zijn. „Dat werkt remmend. Voor modernisering kan moeilijk geld gevonden worden. Dat dwingt weer tot samenwerking en fusies." De voorzitter van de vereniging Technisch centrum, ir. B. A. Kruithof, liet een nog somberder geluid horen: „Nederland is een jonge industriële na tie. De denkwijze en het onderwijs zijn echter helemaal niet aangepast aan deze tijd." Hij vond dat er wat betreft het onderwijs veel te kortzich tig wordt gedacht: „Hersens en geld worden verspild en voor onderzoek van het onderwijs worden te verwaar lozen bedragen op tafel gelegd." ALARMEREND In de metaalindustrie zag hij een alarmerende ontwikkeling: „Aan ma chines voor de metaalbewerking is vorig jaar en begin dit jaar een kwart tot de helft minder besteld dan gebrui kelijk. Het komt er op neer dat de kleine en middelgrote bedrijven ■lechts een kwart bestellen van wat er nodig zou zijn- om de wedijver met 't buitenland te kunnen opvangen. En dat in een tijd waarin de technische ontwikkeling sneller gaat dan ooit." De ernst van deze situatie illustreer de de heer Kruithof met de woorden: „De klassieke welvaartsbronnen als landbouw en verkeer, die de helft van onze export opbrachten, nemen steeds meer in betekenis af. Op andere ge bieden moeten we daarom voorop lo pen om onze inkomsten op peil te hou den." HEERLEN De Staatsmijnen in Heerlen worden een nieuwe deelneming rijker. Het bedrijf gaat de „kennis" leveren voor een nieuwe fabriek in de Zuidamenkaanse staat Colombia, die caprolactam (grondstof voor nylon) gaat maken. Behalve Staatsmijnen ne men deel de Colombiaanse regering en enkele Zuidamerikaanse spinners. Stamicarbon, de dochter van de ón derneming in Heerlen, die de techni sche kennis" verkoopt, boekte ook in andere landen goede resultaten. In 1967 werden twaalf chemische fabrie ken verkocht, waarmee het totale aan tal, dat met procédés van Staatsmij nen werkt, is gebracht op 170, wer kend in veertig landen. De bruto-in- komsten uit verkochte technische ken nis bedroegen ruim dertig miljoen gul den. In de eefste maanden van dit jaar verkocht Stamicarbon al zes ureum- (kunstmest) en twee melamine-(grond- stof voor bijv. formica) fabrieken. De laatste ging naar de Verenigde Staten, waarmee de Amerikaanse melamine- produktie voor de helft op kennis van Heerlen zal drijven. Met een derde Amerikaanse koper wordt nog onder handeld. Het succes van Staatsmijnen en daarmee Stamicarbon steunt voor een belangrijk deel op het omvangrijke speurwerk van de Limburgse onder neming. Het afgelopen jaar werd er ruim 38 miljoen gulden aan besteed, of omstreeks Vit procent van de omzet in de chemische bedrijven. Dank zij dit speurwerk heeft Staatsmijnen zich met zijn stikstof meststoffen, caprolac tam en plastics ook internationaal een belangrijke plaats veroverd. HEERLEN De directie van De Nederlandse Staatsmijnen in Heerlen staat „onbevangen" tegen elke vorm van samenwerking met andere bedrijven, fusie inbegrepen. Een harde noodzaak is deze samenwerking echter niet. Ook op eigen kracht zal de onderneming de niet geringe toekomstplannen kunnen uit voeren, zo meent de directie. Afgaande op de jongste resultaten van de staatsonderneming klinkt dat ook heel geloofwaardig: de maatschappij heeft een goed 1967 achter de rug. De winst steeg met bjjna 35 procent tot 70,5 miljoen gulden, voornamelijk dank zij de florerende chemische activiteiten, de nu goed op gang komende verkoop van aardgas en de flink gedaalde loonkosten. Dit jaar beloven de resultaten nog beter te worden. De belangrijkste punten uit het jaarverslag 1967 en de toelichting daarop van president-directeur dr. A. C. J. Rottier zijn: Staatsmijnen rekent op verstevi ging van haar energiepijler in de na bije toekomst, namelijk door betrokken te worden bij het zg. Ultra Centri fuge Project (levering van kernener gie) en bij de exploitatie van aardgas- bronnen te land en ter zee. De Neder landse Gasunie waarin het bedrijf samen met Esso en Shell deelneemt heeft het afgelopen jaar voor het eerst winst geboekt. De bruto-op- brengst voor Staatsmijnen bedroeg 103 miljoen gulden. De actviteiten in de mijnbouw worden verder ingekrompen. De mijn Emma waarbij gevoegd de Hendrik produceert voorlopig nog met suc ces lagere kolensoorten. De Wilhel- mina zal in de loop van volgend jaar de produktie geheel stoppen. Aan mijn- bouwprodukten werd in 1967 voor 272 (in 1966: 328) miljoen gulden verkocht. De chemische bedrijven e worden krachtig uitgebreid. Naast de jaar lijkse investeringen van honderd- tot 150 miljoen zal de directie de komen de jaren een extra investerings-im- puis geven van 250 tot 300 miljoen gul den. Zij zijn gericht op schaalvergro ting, vervaardiging van nieuwe pro dukten en grondstoffenvoorziening. Ondanks het onzekere prijsverloop voor bepaalde chemische produkten verwacht de directie dat de omvang rijke investeringen tot verhoging van het rendement zullen leiden. De omzet van het concern in 1967: 968 miljoen gulden zal dit jaar het miljard overschrijden, waarbij Staatsmijnen zich tot de dertig a veer tig belangrijkste ondernemingen ter wereld kan rekenen. De kansen voor de toekomst blijven bepaald voor de groeikracht van de chemische bedrij ven. die het afgelopen jaar voor ruim een* half miljard gulden aan allerlei produkten verkochteil. De band tussen het oude werkter rein de mijnen en de chemie wor den dit jaar verbroken: Definitief wordt overgestapt van cokesovengas op aardgas, als belangrijkste grondstof voor de ammoniakbereiding. Daar voor wordt de laatste hand gelegd aan een reeks aardgaskrakers. GEEN BELEMMERING Zeker als daarmee de groei kan worden versneld, schuwt de directie samenwerking met andere onderne mingen niet. Tot op heden vormt daar bij het „besloten" en „staats"-karak- ter van de onderneming geen belem mering. In de loop "van het jaar zul len op deel-terreinen belangrijke over eenkomsten worden gesloten. Enkele zijn al ver gevorderd, zoals die met vijf Westduitse ondernemingen: Erdöl- chemie (dochter van British Petrol en Bayer), B.P. Benzin und Peroleum, Bayer, Chemische Werke Hüls en Schol ven Chemie. Gezamenlijk zal een net van pijplei dingen worden opgebouwd voor het vervoer van ethyleen van de fabrieken naar de grote afnemers (verwerkers) van dit produkt. ADVERTENTIE .zu/iir mAiiM.i GRONINGEN Met leidingen verbonden zullen wor den: Dormagen, Geleen/Beek en Gel- senkirchen (kosten: 45 miljoen gul den). Het net zal aansluiten op de be staande leidingen Dormagen-Leverku- sen en Gelsenkirchen-Marl. Ook als exporteur wist Staatsmij nen haar positie te verbeteren. Van de totale omzet in 1967 werd 45 pet ge ëxporteerd. Het jaar daarvoor was 't percentage 41. ADVERTENTIE Collectieve Israël Actie Johannes Vermeerstraat 22 Amsterdam. OTTAWA Van een groep Canade se parachutisten die woensdag een oe fensprong maakte in de omgeving ven het legerkamp Petawawa, .is tenminste een verdronken en worden er zes ver mist toen zij in de de Ottawa-rivier te rechtkwamen. Van de groep van 26 man kwamen er 22 in het water te recht. De meesten slaagden er in de kant te bereiken. Meer dan 300 mili tairen nemen aan het speurwerk deel dat voor de nachtelijke uren moest worden gestaakt. De vereniging „Het Grondbezit" heeft donderdag te Utrecht haar 58ste algemene vergadering gehouden en het was er een van grote betekenis, wel vooral door de voordracht van prof. dr. J. Horring, hoogleraar aan een landbouwhogeschool te Wagenin- gen. In zijn openingsrede besprak voor zitter B. A. Ph. Baron van Harinxma thoe Slooten (Ankeveen) zeer uitvoe rig het wetsontwerp tot wijziging van de bepalingen inzake gemeentelijke en provinciale belastingen: de afschaf fing der grond- en personele belas tingen, vervangen door een gemeente lijke grondbelasting, c.a. De bevoegdheid der gemeenten in dezen, wordt zeer ruim. De grondeige naren' zullen i.p.v. de grondbelasting wel op andere wijze in de belasting verhoging moeten bijdragen al wor den dan de bedrijfsmatig geëxploiteer de landbouw- en bosgronden vrijge steld. Te dezen aanzien is er helaas nog veel duister. Aan de bijzondere commissie uit de Tweede Kamer zal een adres worden gezonden, waarin een en ander nader wordt bekeken. Verschillende huishoudelijke aange legenheden werden vlot afgehandeld; het zeer uitvoerig gedocumenteerde jaarverslag (waarop we nader hopen terug te komen) werd even bekriti seerd, alle aftredende bestuursleden werden herkozen; besloten werd om in juni een excursie te houden naar „De Drentse A" over welker kwestie BREMEN Donderdag zijn op de markt voor Indonesische tabak in Bre men 5.864 balen Sumatra-tabak ver kocht voor ongeveer 9,1 miljoen mark. De handel begon aarzelend, maar had later een bevredigend verloop. Er bleven slechts drie balen on verkocht. De hoogste prijs die betaald werd, was ongeveer dertig mark per halve kilo. De voornaamste kopers wa ren de Bremense handel, de Deense en Nederlandse fabrikanten en de Britse, Zwitserse en Westduitse sigarenindus- trie. De volgende veiling wordt op 30 mei gehouden. Het aanbod zal dan bestaan uit 6.507 balen Sumatra-tabak. ADVERTENTIE OLIFANT EN T KONJAKKIE. Sommige mensen zeggen Cognac. Anderen Kognac, Kognak of Konjac. Velen, zéér velen zeggen: ,,'n Olifant konjakkie!" Dat zijn de kenners! TOKIO Terwijl 10.000 personen in hun handen klapten zijn zeven „afval ligen en contra-revolutionaire misdadi gers" te Sjanghai door een vuurpeloton geëxecuteerd. Dit is de grootste open bare executie sinds het begin van de de culturele revolutie geweest. Drie andere mannen werden volgens radio-Sjanhai tot levenslang of andere zeer lange gevangenisstraffen veroor deeld. Bij de geëxecuteerden bevonden zich geen bekende politici uit de stad. De doodvonnissen werden voltrokken on middellijk na een massaproces van de openbare veiligheidsdiensten in de stad. Broekpakken zullen deze zomer voor de dames in de warme dagen zeer „in" zijn. Maar het ene is wel iets onop vallender dan het andere. LISSABON Een boekje waarin kri tiek wordt geleverd op de houding van het Portugese episcopaat, is donderdag door de politie ih beslag genomen. Het boekje van dr. Paul Rego, dat woens dag bij de boekhandel is verschenen, is getiteld „Voor 'n dialoog met de kardi naal patriarch". Daarin zijn opgeno men de twee brieven die de schrijver eerder dit jaar aan kardinaal Cerejei- ra van Lissabon heeft gestuurd en waar in hy het episcopaat beschuldigt van perscensuur. Dr. Regon, die zichzelf niet-katho- liek noemt, is een van de leiders van de socialistische groep die zich verzet tegen het Salazarregime. In Portugal „is orde geen orde, maar louter onbeweeglijkheid welke aan de staat en het geweten wordt opgelegd". De schrijver beschuldigt de kardinaal de kant van de regering te kiezen, die de macht heeft iemand te arresteren en zonder vorm van proces zes maanden gevangen te houden. De kardinaal wordt verweten dat hij het zwijgen blijft be waren over de aanvallen op de indivi duele vrijheid in Portugal, zoals het re geringsbesluit om de bisschop van Op- porto in 1939 de toegang tot Portugal te verbieden, nadat hij Salazar een brief had geschreven, waarin hij kritiek op diens beleid had geuit. „De Portugese bisschoppen hebben systematisch het stilzwijgen bewaard over de verminking van pauselijke do cumenten door de regering. Brengt dit het episcopaat niet in opspraak?" Ongeveer 2.000 exemplaren van het boek zouden bij de boekhandel in beslag zijn genomen. DEN HAAG Door de voortdurende droogte loopt de oogst in Roemenië ge vaar, aldus het Joegoslavische pers bureau Tanjoeg. Het uitvoerende comi té van de Roemeense communistische partij en de regering spannen zich in, om de gevolgen van de droogte te ver minderen. De landelijke, provinciale en stedelijke' leiders zijn aangespoord om met alle beschikbare middelen irriga tie toe te passen. We gaan, van het ene kalenderblad op het andere, de schoonste maand van het jaar in. Mei, de maand uitbundig bejubeld in woorden en akkoorden door dichters en componisten. Aan dat geju bel doen we niet meer. Maar de roman tiek bleef. Doodeenvoudig omdat het minnekozen er niet uitging. Wat dit aan gaat beleven de vrijgezellen echter har de tijden. Want de voorraad vrijsters neemt almaar af. Met dit schaarsteverschijnsel heeft ir. R. van Hasselt ons schril geconfron teerd in Tal en last, het contactorgaan van de stichting welzijn en bevolkings groei. Hij somt cijfers op over het steeds jonger trouwen, waaruit duide lijk spreekt, dat er van jaar op jaar minder vrijsters zijn. Enkele voorbeel den: Iri de leeftijdsgroep van 20 tot 24 jaar was het percentage vrijsters in 1955 nog 67,5 procent. In 1960 was dat ge daald tot 62,8 en het kwam in 1965 op 54,9 en zakte in 1966 tot 54,4. Nog har der ging het in de leeftijdsgroep 2529 jaar: 1955 26,6 procent, 1960 21,2, 1965 16,95 en 1966 15,8 procent. Het is wel heel duidelijk: De vrijster- voorraad neemt af. Kijken we nog even naar een wat ruimere leeftijdsgroep: In de leeftijd van 20 tot 45 jaar was het percentage vrijsters nog maar 21,8 te gen 27 tien jaar eerder. Aan dat jonger trouwen kleeft nog een nevenverschijn sel. Namelijk van de geleende kinder tjes. Volgens ir. Van Hasselt zit dat zo: Omdat er als het ware extra huwelij ken worden gesloten, komen er nu kin deren op de wereld die, als er niet zo'n haast was met trouwen, pas later ge boren zouden worden. De Amerikanen noemen zulke spruiten borrowed from the future. Wat zoveel betekent als ge leend van de toekomst. Drs. J. C.«van den Brekel, die een verhandeling schreef over de huwelijks sluitingen na 1960, komt tot de conclusie dat er in 1966 zo'n 22.000 kinderen min der geboren zouden zijn als de gemid delde leeftijd waarop getrouwd wordt niet-was gedaald. Dat is nogal wat. We zitten in dit land toch al zo dicht op el kaar en daar komen dan nog al die ge leende kindertjes bij. Die geven weer zoveel problemen meer. Bijvoorbeeld wat de woonruimte betreft. Wat bezielt de mensen toch om steeds jonger in de huwelijksboot te stappen? Dat schijnt in de welvaart te zitten. Er is meer geld, ook bij de jongeren en dus is dé uitzet vlugger by elkaar. Natuurlijk zijn er altijd mensen die bij het kennis nemen van zo'n verschijn sel zeggen: Moeten we daar niet iets aan doen? Ach waarom. Wie de boot wil afhouden voor de jongemensen, die werkt in de hand, dat ze gaan roeien met de riemen die ze hebben. Wat ook niet alles is. Waarom zouden we ook. De jubelende romantiek mag dan op de fles zijn, het wordt altijd weer mei. Ongetwijfeld een steeds moeilijker maand voor de heren die nog altijd de ware vrijster niet heb ben gevonden. LOS ANGELES Lopen op de maan zal ongeveer eenderde eisen van die energie, die daarvoor op aarde nodig is, aldus heeft Garrett Corporation gemeld in een eindrapport over een studie, die vier jaar in beslag heeft De astronauten, die op de maan lange passen willen nemen, zullen sneller vermoeid zijn dan op aarde, omdat zij zich bij elke pas van dë grond moeten verheffen en omdat zij bij de landing weer in de grond wegzakken. De studie, die is uitgevoerd op verzoek van de NASA, de nationale dienst voor lucht- en ruimtevaart, heeft 560.000 dollar gekost. De proeven, die voor de studie zijn ge nomen, werden uitgevoerd door stu denten. Een van de spectaculairste apparaten, die daarvoor werden ge bruikt was een 40 meter hoge toten, die temidden van een aantal sissende turbines stond. Vince Cortazzo liep gekleed in een Geminipak en hangend aan kabels, die zijn gewicht automa tisch met vijfzesde verminderden, in een tredmolen. Die tredmolen was voorzien van een looplaag als volgens de Surveyors op de maan aanwezig is stoflaag en overal stukken ge steente. De loopbaan kon omhoog en omlaag gaan om de berghellingen op de maan te imiteren. Een computer registreerde Cortazzo's hartslag en transpiratie, temperatuur, zuurstofverbruik en koolzuurproduk- tie voortdurend. In totaal werden 38 factoren onder zocht om zijn energieverbruik te be palen. nogal deining is geweest o.a. van de zijde van het Drents Landbouw Ge nootschap. In de namiddag sprak prof. Horring over „Grondeigendom en doelmatig grondgebruik in de landbouw". Gtond is zeer belangrijk en er wordt in Wa- geningen veel over gesproken. Ook over de grondeigendom en over de pacht. In Denemarken is 95 procent van de landbouwgrond van de eige naar-gebruiker; in Engeland was in het begin dezer eeuw 90 procent pacht land, nu nog ongeveer de helft. Ook in Nederland verliest de pacht terrein. Onze tegenwoordige pachtwet- geving is overwegend sociaal van ka rakter en dan nog overwegend afge stemd op de zittende pachter. De particuliere grondeigendom wordt een moeilijk probleem door de stijging der grondprijzen, de hoge leenrente en de noodzaak tot bedrijfsvergroting: in en landbouwbedrijf van 40 ha steekt al gauw een kapitaal van een half miljoen gulden. De opvatting wint veld dat de par ticuliere eigendom moeilijk wordt; vooral ook door de toenemende groot te der bedrijven zal de financierings last te zwaar gaan drukken. Er wordt al meer en meer gepleit voor het in handen brengen van de grond in be- heersmaatschappijen of de Staat. De grond' moet op de beste wijze gebruikt worden, de voortbrenging moet tegen zo laag mogelijke kosten plaats hebben. Hierbij zal de eige naar-exploitant in de meest gunstige positie verkeren. De financiële last kan verlicht worden door gunstige fi nancieringsregelingen. (In Duitsland 40-jarig krediet a 2 pet). Aflossing der schuld kan echter niet plaats vin den uit vrijkomend kapitaal wel uit besparingen van het' inkomen (boeren leven arm maar sterven rijk) en het rendement van kapitaal in grond is laag. Spreker denkt dat een altijddurende erfpacht met waardevaste canon in dezen een oplossing kan geven. Heel uitvoerig werd over deze sug gestie geredeneerd maar men werd het niet helemaal eens. ZWOLLE De heer M. de Gr. (37) uit Ermelo had al vaak gezien hoe er enige weken bij „De Meerkoet" in Lelystad een oude auto stond. Met nog iemand was hij er toen naar toe gegaan en had de auto naar een plaats- in de buurt van Harderwijk gesleept. Het was verdachte begonnen om de accu en deze had hij er "toen uitgehaald. „Ik heb de eigenaar een brief ge schreven, maar nooit antwoord gekre gen", zei verdachte. „Zo" zei de poli tierechter, „dus u heeft nooit antwoord gehad?". „Nee" zie verdachte, maar de politierechter, was er nog niet. „Hoe kunt u antwoord verwachten op een brief, die u nooit geschreven heeft, want die man zegt nooit een brief van u ontvangen, te hebben". De officier vroeg een boete van f250,— en teruggave van de accu. De veroordeling was conform de eis. Geref. Kerken Vrygemaakt: Beroepen: te Buitenpost: H. J. Ven huizen te Noordbergum; te Haulerwijk: R. T. Urban, kand. te Drachten; te Mon ster: B. de Vos te Ten Boer. Aangenomen: naar Enschede-Noord (als zend. pred. op Boma, Irian-Barat): J. Kruidhof, kand. te Hattem. Chr. Geref. Kerken: Beroepen: te Maarssen: G. Bijkerk te Oud-Beijerland. Aangenomen: naar Amersfoort: B. van Smeden te Amsterdam-Nieuw-West. Bedankt: voor Klundert: M. Baan te Zeist. ADVERTENTIE (en spaart bovendien de maag) Poeders, tabletten, cachets. BONN In de universiteit van Bonn heeft dr. S. L. Mahsholt, vice- voorzitter van de Europese Commis sie, de naar Robert Schuman genoem de prijs ten bedrage van 25.000 mark ontvangen. De prys die sinds 1966 jaarlijks wordt toegekend- wegens bui tengewone verdiensten op het gebied vah de Europese eenwording, is eer der verleend aan de Fransman Jean Monnet en de Luxemburger dr. Jo seph Bech. Na de prijsuitreiking hield-dr. Mans- holt een rede over het thema „Euro pese gemeenschap verwezenlijking van het doel van Robert Schuman". J WASHINGTON Vrienden van de familie Robert F. Kennedy hebben mee gedeeld, dat mevrouw Ethel' Kennedy haar elfde kind verwacht tegen eind januari. De Kennedy's hebben zeven jongens en drie meisjes m leeftijd variërend van 13 maanden tot 16 jaar. AMSTERDAM Ethiopië heeft be wezen een goed suikerland te zijn. Uit het verslag over 1967 van de H. V. A. blijkt dat in de periode van 1963-1967 de ondernemingn van de H.V.A. in Ethi opië 21 ton suiker per hectare hebben opgeleverd. Java produceerde in de beste suikerjaren 1934-1938 17 ton per hectare, Hawaï in de jaren 1961-1964 20 ton en Peru in de jaren 1961-1963 16 ton. In de afgelopen campagne produceer de H.V.A. 76.896 ton suiker tegen 68.861 ton in het voorgaande seizoen. Deze pro- duktiestijging was mede het gevolg van gunstig weer. Het binnenlandse suiker- verbruik in Ethiopië-is echter wat te ruggelopen. De import van suiker in dat land is evenwel sterker gedaald. Maat regelen zijn nu genomen ter bevorde ring van de consumptie. De recordproduktie heeft in zoverre invloed op de financiële resultaten ge had, dat de voortdurende kostenstijging de rentelasten en een vervroegde in ning van accijns konden worden opge vangen. Dit jaar echter eindigt de be lastingvrijdom van de suikerfabriek Shoa, zodat van 12 februari af zowel over de winst van Shoa als die van Wonji de volle belasting in Ethiopië zal moeten worden betaald. Die is onlangs verhoogd van 36 tot 40 procent. De aanleg voor de nieuwe onderne ming van de met Ethiopië opgerichte ge zamenlijke maatschappij, H.V.A. - Me- tahara waarin de H.V.A. voor 51 pro cent deelneemt, is op gang gekomen. De fabriek, die door de V.M.F. (Stork - Werkspoor) wordt gebouwd, krijgt een maalcapaciteit van 1.800 ton riet per et maal. Naar behoefte zal de maalcapaci teit t.z.t. tot 2.500 ton kunnen worden uitgebreid. Dit zou neerkomen op een jaarproduktie van ruim 60.000 ton sui ker. De handelszaken van het concern in Nederland waren gunstig. De tweede fase van capaciteitsuitbrei ding van de Schiedamse Melkzuurfa- briek werd in het laatste kwartaal van 1967 voltooid. Het exploitatiesaldo steeg in 1967 van f 24,55 tot f 25,?8 miljoen. Door hogere afschrijvingen bleef het bedrijfsresul taat met f 17,57 (v.j. f 17,33) miljoen ongeveer op het peil van 1966. Na af trek o.m. van f 2,65 miljoen belasting op de winst en f 2,90 miljoen aandeel van derden in het resultaat, resteerde een nettowinst van f 12.399.500 tegen vo rig jaar f 12.397.100, waaruit een onver anderd dividend van 11 procent wordt voorgesteld. Van de nettowinst wordt f 5,44 miljoenen in eigen bedrijf gehou den. Van de vastgelegde middelen van het concern van f 107,75 miljoen, zit f 93,96 miljoen in Ethiopië. Het eigen.vermo gen is f 113,21 miljoen groot, waarvan f 60 miljoen kapitaal en f 53,21 miljoen reserves. HILVERSUM De omzet van Druk kerij en Uitgeverij v/h C. de Boer Jr. is in 1967 met ruim 27 pet toegenomen. Alle drukkerijen van het bedrijf waren in de eerste maanden van dit jaar goed van orders voorzien. Ook voor de eerstkomende maanden verwacht de directie een bezetting die niet ongun stig afwijkt van die in 1967. De omzet in de sector boekuitgaven zal dit jaar lager zijn; die in tijd schriften zal zich handhaven. Het laat zich aanzien dat de steeds stijgende kosten kunnen worden opgevangen door een verhoogde omzet en produktie. Op grond van de resultaten over het eer ste kwartaal verwacht de directie over 1968 een winst die niet minder zal zijn dan die van 1967. In dat jaar steeg het exploitatiesaldo van f 3,62 tot f 4,65 miljoen. Ondanks een van f 250.000 tot f 750.000 verhoog de belastingvoorziening steeg het winst saldo met ruim 14 procent van f 1,06 tot f 1,21 miljoen. Voorgesteld wordt het dividend te verhogen van 14 tot 15 procent. NIJMEGEN Voor het zevende achtereenvolgende jaar moet de direc tie van de Batava Margarine Fabrie ken het zinnetje in haar jaarverslag opnemen dat tot haar spijt geen voor stel tot uitkering van dividend kan ge daan worden. De gestegen kosten en de aanhoudend tamelijk felle concur rentie hadden een te kleine marge tot gevolg. Ook dit jaar gaan de loonkos ten weer omhoog. De omzet in 1967 is iets toegenomen. Dit bracht een stijging van het exploi tatiesaldo van f 72.954 tot f 166,645. Door aanzienlijk hogere afschrijvingen, door een ruime verdubbeling van het bedrag aan vennootschapsbelasting f 59.469 en door toevoeging van f 60.000 (v.j. f 30.000) aan de reserve vernieuwing en en uitbreiding resteert een nog kleinere winst dan over 1966, namelijk f 1.758 tegen f 2.831 in 1966. RIJSWIJK De Hollandsche Beton Mij heeft over 1967 een omzet behaald van f 285 miljoen tegen vorig jaar f 270 miljoen. Hiervan had f 235 miljoen be trekking op het binnenland. Daarin zit tevens het aandeel*van de maatschap pij in de verschillende combinaties. Eind 1967 was de orderportefeuille f 455 miljoen groot. Ook in de eerste maanden.van dit jaar werden voldoen de nieuwe opdrachten verkregen, zo deelt de directie mee. De brutowinst steeg van f 27 tot f 31,5 miljoen. De kosten namen toe van f 12,2 tot f 15 miljoen. Het boekjaar sluit met een winst van f 3,72 (v.j. f 3,59) miljoen, waaruit een dividend van 18 (v.j. 17) pet wordt voorgesteld. Hiervan kan desgewenst 5 pet in aan delen uit de agioreserVe worden opge nomen. Van het dividend is al 5 pet als interimdividend uitgekeerd. Het geplaatste aandelenkapitaal steeg met f 450.000 tot f 19.5 miljoen als ge volg van deelneming in de Schokindus- trie in Zwijndrecht.

De Vallei | 1968 | | pagina 15