Beurs van Amsterdam Kon. Olie 31 Unilever in reactie Poging tot uitgifte I Hoofts werken UIT DE KERKEN VANAVOND Picasso schonk schilderijen Collectie Lissitzky toch behouden T.V.-uitzending lokte protesten uit MORGEN Wisselmarkt I TEKKO TAKS Beter resultaat I.M. Zutphen Nijma loopt wat beter v. Heek, Kon. Textiel Nijverdal-Ten Cate Veenendaalse samen I PILOOT STORM I RECHTER TIE TELEVISIE T.V. LANGENBERG Pagina 2' VRIJDAG 10 MUI |\j Het lijkt wel of je mij iets verwijt, door Wegens spot mengde zich wrevel; hij leek gisteravond pre cies een waanzinnige. Zulke kuren heeft hij niet bot te vieren. Als jij het wilt nemen, moet jij dat weten, maar lk neem het niet. Wil je ook niet even naar hem gaan kijken? Wegen schokschouderde. Als je daarop staat... Ja, ik sta erop. Samen gingen ze naar boven. Freek lag in zijn doorwoelde bed, z'n adem ging snel; op zijn wangen, gevlekt met tranen, plekten blosjes. Hij bewoog zich onrustig, hun aanwe zigheid ziich bewust, zonder geheel te ontwaken. Wegen moest bekennen, dat de jon gen er miserabel uitzag, hij simuleer de niet. Freek... Hij deed zijn ogen open, donker en afkerig in het bleke gezicht. Wat scheelt eraan? Wegens stem was nu de welwillen de indringende stem van de dokter. Freeks blik week van hem naar zijn moeder, hij antwoordde niet. Laat vader je even onderzoeken, vent, drong Eleonoor aan, toe, des te eerder ben je weer in orde. Op een wenk van Wegen keerde zij zich af en ging de kamer uit. Freek had even moeite het gespro kene tot zich te laten doordringen. Moest hij eerder beter worden? Be ter? Hij ging veel liever dood. En moest Wegen hem onderzoeken Hij keek op naar de grote forse ge stalte, die een stoel bij zijn bed had getrokken en hem onderzoekend gade sloeg. Nee, fluisterde hij hees, nee... Wa, nee? U blijft van me af, u mag mij niet onderzoeken! Het was een nauw onderdrukte kreet. Freek klemde het dek vast of het van hem werd afgetrokken. Wegen bleef hem vast aankijken. Ik vraag het niet voor mij, maar voor je moeder; zij is ongerust over je. Freek zweeg, zijn ogen stonden strak en wanhopig; zonder geluid vormden zijn lippen weer het woord nee. Wat scheelt je nog meer behalve dat je kou hebt gevat? Heb je daar zelf enig idee van? Geen antwoord. Ben je soms ergens bang voor? Is er een meisje in het spel? Freek zweeg, schudde alleen het hoofd toen de ander aandrong. Die dacht weer aan iets dergelijks. Dus ik mag niet onderzoeken Nee. Voor het eerst weer een antwoord, koppig en nors. Dan moet je 't zelf weten. Wegen rees overeind, zijn strenge ogen peilden. Freek ontweek de blik, deed demonstratief zijn ogen dicht. Beneden wachte Eleonoor, haar ogen hunkerden. Wegen schudde het hoofd. Niets mee te beginnen, Nora, hij is zo kop pig als een ezel, ik mag niet aan hem komen. En daar ik in dit geval niets forceren wil, moet je je er maar bij neerleggen. Ik zal even bij Van der Held aanrijden, misschien dat een vreemde meer bereiken kan. Ik ge loof niet, dat je nu bepaald erg bang hoeft te wezen, die kou lijkt mij niet ernstig en wat er verder achter- zit, hetzij liefdesverdriet of iets an ders, dat moet Van der Held dan maar zien uit te vinden. Hij klopte Eleonoor bemoedigend op haar schouder, gaf haar een kus, die zij lauw beantwoordde, en ging. XI De dag ging verder, traag en zwaar. Freek lag in zijn kamer, waar de gordijnen waren gesloten; het zon licht lag goudbruin door de banen ge vleid. Buiten en beneden gingen de gewo ne daggeluiden; de schel rinkelde, de telefoon ging, de slagersjongen floot op de stoep een deuntje. Freek wilde slapen, maar zijn ge dachten joegen koortsig, cirkelden steeds om dezelfde punten; de slaap kwam niet. Zijn lichaam brandde, zijn armen en benen leken zwaar en hulpeloos. Soms, net als zijn denken begon te rusten, voer er een schok van angst door hem heen, alsof We gen zich over hem heen boog en hem wilde onderzoeken, zijn wil wilde doorzetten zoals gewoonlijk. Dan was er ook die niet verschoten plek op het behang... Die martelende vrees om toch vooral geen liefde meer te voe len voor wat eens zijn vader was ge weest, want dat was een afwijking, een symptoom van waanzin. Vader Toch, ondanks alles hunkerde nu juist alles in Freek naar die steun en ook dat... was... Met een schreeuw vloog hij over eind, bang voor zichzelf, voor de reeds aansluipende schemer door de dichte gordijnen. Toen zijn moeder kwam aanlopen, lag hij zonder enige zelfbeheersing te huilen als een rampzalige. Eleonoor trachtte hem te sussen, maar hij duwde haar weg toen ze de armen om hem heen sloeg, liet slechts toe dat zij zijn haar streelde en met zachte druk zijn hand vasthield. Langzaamaan begon hij tot rust te komen, van moeheid, omdat hij niet meer kon. Eleonoor keek op hem neer zoals hij daar lag, als in een kramp, zijn mond vertrokken, de ge zwollen ogen toe. Af en toe schokte nog zijn ganse slanke lichaam, ging er een kramp achtige rilling door de gloeiende hand, die zij in de hare hield. Eleonoor beet zich op de lippen. Wat had hij, haar arm kind? Hoe moest zij hem helpen, hem troosten en opbeuren? O, als hij toch maar niet hetzelfde als Arnold had! Die was wel hard ziek geweest, had wel veel koorts gehad en geijld, maar hij had niet gedaan zoals Freek nu deed, zo als iemand die diep 'ongelukkig is. Diep ongelukkig...? Kon het dat zijn? Kon haar jongen zich diep ongelukkig voelen terwijl zij er toch altijd alles voor zou over hebben en had overge had om hem te verwennen en plezier te doen? Of was het werkelijk een meisje, zoals Meine dacht, een meis je dat hem niet wilde bijvoorbeeld..? Eleonoor voelde drift in zich opsprin gen. Dat bestond niet, een meisje, dat haar zoon niet zou willen, zo'n knappe slanke jongen, met zulk een opvallend uiterlijk als hij. Maar wat dan? Zou hij., met 'n vrouw...? On middellijk verwierp zij deze gedach te. Doch wat na alles in haar post vat te was de vraag of de tedding van dat katje niet een verkapte wanhoopsdaad kon zijn geweest om iets anders, iets heel anders dat zij niet kon ach- erhalen. Zij schrok bijna toen het meisje aantikte en zei dat de dokter er was. Eleonoor ontmoette hem beneden in de salon: flinke, reeds oudere man, geheel grijs van haar, met een klein wit sikje en vriendelijke lichte ogen achter schitterend brilleglas. Eleonoor kende hem wel, omdat hij een collega van haar man was. Van der Held was een eenvoudig mens, te eenvoudig, vond Eleonoor anders. Hij leidde een stil en bijna sober bestaan. Maar Eleonoor had vaak genoeg zijn kunde horen roemen. De dokter vroeg haar een paar al gemene dingen: Freeks gewone ge- zondheidstiestand, zijn humeur de laatste tijd, of hij al lang hoestte, of hiij wel meer hoestte en of hij ner veus was en zo meer. Terwijl Eleonoor tot hem sprak knikte hij verscheidene malen. Hij was een man van grote ervaring en dat vooral op 't gebied van de mense-: Iijke geest, die hij meer waard vond dan het lichaam, dat hij moest be handelen. (Wordt vervolgd) 3808. Piloot Storm, die de ongewilde capriolen van cadet Gates vanuit zijn cabine had gadegeslagen met het hardvochtige leedvermaak van de ervaren astro naut, besloot dat het tijd werd om ook eens enkele proefnemingen te doen. Hij had daarbij de „ontsnap pingscapsule" op het oog, een nieuw snufje aan dit type ruimte schip, dat de bouwers hadden overgeno men van een Valeron-ontwerp. Arend had destijds zelf op Venus eenmaal gebruik moeten maken van zo'n ding, nadat zijn kruiser in vlammen was geschoten door Zorins piraten. Het was maar een klein vehikel, waarin als het erop aankwam nauwelijks twee tot drie personen plaats konden vinden, en dat dus eigenlijk niet beantwoord aan alle eisen. Met enige moeite kroop Arend achter het kleine instrumentenbord en nadat de anderen het compartiment hadden verlaten, stelde hij de startinstallatie in werking. Het ging allemaal heel rustig en geleidelijk en van buiten gezien leek het veel op de vertragde film van een wegspringende champag- nekurk. AMSTERDAM Het Tweede-Ka merlid drs. E. C. Visser (dem.) heeft deze week de minister van C., R. en M. gevraagd de uitgave van 't verza meld werk van onze zeventiende eeuw- se dichter P. C. Hooft te bespoedigen Onder leiding van prof. dr. W. Gs. Hel- linga is daaraan twintig jaar ijverig en nauwkeurig gewerkt. De tekst is klaar, maar er is nog niets uitgegeven. Daar was geen geld voor. Inmiddels staan er wel een aantal uitgevers klaar om iets van Hooft te herdrukken, maar daar is geen mogelijkheid voor. En nu ligt alles stil en dat is voor iedereen die belang heeft bij een levende Hooft een vervelende zaak. Persklaar. „In 1952 waren de Historiën al hele maal persklaar", vertelt prof. Hellin- ga. „Wat ons betreft hadden ze ge drukt kunnen worden. Maar dat kost geld. En de regering had alleen geld uitgegeven voor de tekstbezorging, niet voor de publikatie". „Dit is op zichzelf niet ongewoon. De regering geeft vaak opdracht voor het schrijven van studies die al of niet worden uitgegeven". „In die tussentijd hebben we ons werk voor 99 procent afgemaakt. Maar inmiddels is de wereld veranderd. Toen we itn 1949 begonnen stonden ons twin tig monumentale delen voor ogen, een soort letterkundig monument. Maar nu ben ik van mening dat je voor je dure geld geen uitgave moet maken van 'n statige rij boeken die alleen bestemd zijn voor de kasten van diplomaten". Voor hele volk. „Ik wil Hooft ter beschikking stellen van 't hele volk. Bijvoorbeel de brie ven. Dat zijn boeiende menselijke do cumenten. En ook de poëzie zou voor veel lezers belangrijk zijn. Maar dan zonder alle varianten en versies die in een wetenschappelijke uitgave thuis horen. Ik wilde alle gevonden versies laten beoordelen door jonge letterkun digen en wat zij het mooiste vonden zou ik als definitieve tekst willen ne men. Daarnaast moet natuurlijk ook plaats zijn voor de wetenschappelijke uitgave. Zo wilden bijvoorbeeld Polak en Van Gennep de Historiën uitgeven. Dat heb ik de minister meegedeeld. Maar de minister had al eerder de Stichting Onze Oude Letteren opdracht gegeven na te gaan of een uitgave mo gelijk was. Dat is vijf tot zes jaar ge leden en er is niets gebeurd. Niets gebeurd. En nu, plotseling, wil men niet dat Polak en Van Gennep een deel van het werk verzorgt. De Stichting Oude Let teren wil alles uitgeven. Maar er is nog steeds niets gebeurd. Daarom stel ik voor ons, als filologen de vrijheid te geven met uitgevers te onderhandelen. Dan kunnen we latèn drukken-wat voor het publiek interessant is. „Tenslotte kunnen we het hele we tenschappelijke apparaat bij de Acade mie voor Wetenschappen laten druk ken. Maar alles stuit op de weigering van de' Stichting. Beroepen: te Amsterdam (als predi kant voor b.w.) (arbeid onder de mid delbare scholieren): K. E. Eijkman, vi caris te Rotterdam; te Renesse c.a. (toez.): J. D. M. A. Heijkoop te Blan kenham; te Schoorl c.a. (toez.): J. A. Heldring te Heeze ;te Zoetermeer (vac. H. K. van Wingerden) (toez.): C. Vos te Gouda; ie '<7addinxveen (vac. Joh. Verwelius):' J. T. CazanÜer te Scher- penzeel. Aangenomen: naar Arnhem (wijkgem. Noord) (voor het jeugdwerk): H. H. Nieuwenhuizen, jeugdpred. te Amster dam; naar Amersfoort (wijkgem. „Zon en Schild") (2e pred. pl.): R. Houtsma te Hijkersmilde; naar Maurik: W. J. A. van 't Einde te De Meem. Geref. Kerken: Beroepen: te Capelle aan de IJssel: J. P. van der Steel jr., voorheen pred. bij de Geref. Kerk Vrijgemaakt te Am sterdam; te Spijkenisse: drs. R. Brands, voorheen predikant bij de Geref. Kerk Vrijgemaakt te Oegstgeest; t'e Oude en Nieuwe Wetering: S. Hoekstra te Has selt. Aangenomen: naar Utrecht-West (voor de miss.dienst, als docent aan de Theol. Hogeschool te Makassar) drs. H. van der Laan te Baam. 94. „U hebt geprobeerd mij te laten vermoorden", zegt rechter.Tie rustig. „Maar ik had geluk en ont sprong de dans. Ik vraag nu uw toestemming om de Gouden Brug te mogen overgaan. Dan kan .ik de prin ses haar parelsnoer teruggeven". De Oppereunuch ruikt aan zijn orchidee en zegt peinzend: „Begrijp me niet verkeerd, Tie. Natuurlijk, ik wilde macht, maar dat was niet het enige. Ik wilde verhinderen dat de prinses zou trouwen. Ik wilde haar altijd bij mij houden, koesteren en teder verzorgen zoals ik het deze bloem heb ge daan". Plotseling knijpt de Oppereunuch de orchidee stuk in zijn hand. Met gesmoorde stem zegt hij: „Zo zal het de prinses vergaan nu ze gaat trouwen met die brute soldaat!" Hij zwijgt even en vervolgt dan: „La ten we naar binnen gaan, ik lijd aan vele chronische kwalen en het is tijd, dat ik mijn druppels neem". Ze gaan terug naar het kantoor van de Oppereunuch en de oude man zet zich neer in zijn grote gebeeldhouwde armstoel. De rechter neemt tegenover hem plaats en ziet toe hoe de oude man een miinatuur kalebas van bergkristal tevoorschijn haalt. „Uw spel is uit", zegt rechter Tie kalm. „Ik vertrouw erop dat u zult mee werken het complot op te rollen en alle schuldigen te arresteren!" 17. Hoewel het leven aan boord van de Congostroom heel anders voor Tekko was, dan hij gewend was op het stoomschip, dat, speciaal voor hem en zijn vriend, naar Zanzibar gevaren was om diepzee-onderzoekingen te gaan doen, was onze vriend gedurende de hele verdere reis toch steeds in het beste humeur. Zonder morren verrichtte hij de hem opgedragen bezigheden en het idee dat hij steeds dichter bij zijn doel kwam, maakte dat hij spelenderwijs zijn werkzaamheden ten uitvoer bracht. Toch waren het geen kleinigheden of lichte kar weitjes wat men hem te doen gaf. Maar de manier waarop hij alles afdeed, maakte hem al spoedig getapt bij iedereen aan boord. En over gorilla's werd door niemand gesproken. Tekko had trouwens ook weinig tijd om te praten. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat was hij immers druk in de weer. Zo zette hij, ter wijl het vaartuig met volle kracht door het water gleed, het hele schip van onder tot boven in de nieuwe verf. Een karwei waaraan hij dagelijks bezig was. En voor de oude versleten ankerketting smeedde hij schakel voor schakel een nieuwe. Een werkje waarvoor in dit klimaat iedereen zou bedanken. Alleen 's nachts wan neer hij geen wacht moest lopen, werkte hij niet. Dan sliep hij gewoon tussen de andere matrozen in zijn hangmat in het vooronder. Van slapeloosheid was geen sprake, dat spreekt. HILVERSUM I. 18.00 Nws. 18.16 Berichten. De Vrije Gedachte: 18.20 Een Vrijdenker in Rus land en Nederl., lezing. VPRO: 18.30 Hee, een progr. voor onvolwassenen. 18.00 Jazz rondo. 19.20 Jritiese Univer siteit, lezing. 19.30 Nws. 19.35 Crite rium: kunst nader beschouwd. 20.00 Grenzen van verdraagzaamheid, docu mentair progr. VARA: 21.00 Stereo: Nederl. Muziekdagen (opn): A. Radio Filharmonisch Orkest: mod. muziek. B. Omroeporkest: mod. muz. 22.05 Ba tavia seint: Berlijn, documentair klank beeld. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Pret tig weekend: licht platenprogr. 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM II. NCRV: 18.00 Johan Willem Frisoka- pel. 18.19 Uitz. van de Katholieke Volks partij: Kaarten op tafel. Een uitzen ding over politieke zaken die de aan dacht verdienen. 18.29 Nws. en weerpr. 18.46 Act. 19.00 T(w)ienerama. 19.40 Wereldpanorama. 19.50 Uit: licht ge varieerd muz. progr. 21.00 Sterker dan de tijd, hoorspel. 21.40 Stereo: Lichte gr. muz. TROS: 22.00 Jazzmuz. 22.30 Nws. 22.40 AU in, gevarieerd progr. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I. NTS/NOT: 10.45-12.00 Schooltelevisie. NTS: 18.50 Pipo de clown. 19.00 Joum. VPRO: 19.06 Tekenfilmpje in kleur. 19.16 Filmfragmenten en televisiepor tret rond Mary Tyler-Moore. NTS: 20.00 Joum. VPRO: 20.20 Speciale be richtgeving over de lange strijd in Por tugees Mozambique, 20.55 Tour de Frans: chansons. 21.25 Portret van een musicus en zijn tijdperk: Jan Pieterszn. Sweelinck. 21.45 Onaantastbaar...: Het verhaal van Nick Moses, TV-film. 22.30 Van Pastorie naar Horeca: gesprek. NTS: 22.40-22.45 Joum. BARCELONA Het Picassomuseum in Barcelona heeft donderdag 58 schil derijen van Picasso ontvangen, die be kend staan als „Les Meninas" (De hofdames). De schilder zond de wer ken als een geschenk ter nagedachte nis van zijn onlangs overleden Cata laanse vriend Jaime Sabartes, die vaak voor hem heeft geposeerd. DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid J. M. Willems (PvdA) heeft de minis ter van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk schriftelijk gevraagd of zij de collectie Lissitzky thans in gebruik bij het Abbe-museum in Eindhoven niet van zodanig belang acht dat het behoud voor Nederland met kracht dient te worden nage streefd. „Welke bijdrage heeft de minister hiertoe verleenld, resp. denkt zij te verlenen", zo vraagt de heer Willems. HILVERSUM De Nationale fede ratie voor geestelijke volksgezondheid heeft in een brief aan de KRO gepro testeerd tegen de oaandagavond op de televisie uitgezonden film Warrendale. De federatie meent dat de KRO er be ter aan had gedaan deze film niet op de televisie te brengen. Behalve de leden van de federatie hebben ook enkele individuele kinder psychiaters kritiek op de uitzending la ten horen. Van het „lekenpubliek" heeft de KRO geen enkele ongunstige reactie ontvangen. NEDERLAND II. NTS: 18.50 Pipo de clown. NTS: 19.00 Joum. 19.03 Weekjourn. (met titels voor slechthorenden). 19.25 Open oog... tips voor vrijetijdsbesteding. 20.00 Joum. KRO: 20.20 Kinderziekten (Kinderkrank- heiten), verfilmd toneelsp. 20.45 Brand punt. 21.30 In kleur: Bonanza, TV-feuill. NTS: 22.20-22.25 Joum. Hilversum I VARA: 7.00 Nieuws en ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek. VPRO 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws. 8.11 Van de voorpagina, persoverzicht. 8.15 Z.O. 135: gevarieerd programma (9.35-9.40 Waterstanden). 10.30 Werk- geven en nemen: rubriek over arbeid en arbeidsverhoudingen. 10.50 Wegwijs: tips voor trips en vakanties. 11.00 Nieuws. 11.02 Stereo: Licht instrumen taal ensemble. 11.25 Afrikaanse kroniek 11.45 Stereo: Salonorkest met zangso list. 12.10 Een nieuw geluid: jonge ar tiesten. 12.26 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.29 Actueel sportnieuws. 13.00 Nieuws. 13.11 VARA-varia. 13.15 Tijd voor teenagers. 14.00 Uitlaat: pro gramma voor twintigers. 14.40 Radio Jazz Magaz. NRU: 15.00 Herdenkings rede 50-jarig bestaan van de Bond van Nederlandse Volksuniversiteiten. 15.30 Volksmuziek. 16.00 Nieuws. 16.02 Zes tig jaar jazz: gesprekken. VARA: 16.30 Operamuziek (gr): fragmenten uit Ri- goletto, Verdi. 17.10 Elektronisch orgel spel. 17.30 Radioweekjournaal. Hilversum II NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Viool en piano (gr). 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de vrouw. 9.15 Muzaiek: Muziek en kunstnieuws. 11.00 Nws. 11.02 Leren en leven met de oecu mene, lezing. 11.17 Solistenkamer: ge sprek met muzikale illustratie. KRO: 12.00 Stereo: Licht pianospel (gr.). 12.14 Marktberichten. 12.16 Overheidsvoor lichting: De politie nu. 12.26 Medede lingen t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.41 Actualiteiten. 12.50 Zonder gren zen: een rubriek over missie en zen ding. CHRISTIAN SCIENCE: 13.00 Ge bed en geestelijke genezing, deel 1. Een vraaggesprek in de Chrisian Science Radio serie De Bijbel spreekt tot u. NRU: 13.15 Vliegende schijven: verzoek platen voor de militairen. KRO: 14.00 P.M.: Licht programma (16.0016.02 Nieuws.) NRU: 16.30 Franse les. HIRO: 17.00 De Bellamy-gedachte. KRO: 17.30 Voor de tieners. Hilversum III KRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Djinn: geva rieerd programma. (10.00 en 11.00 Nws.) NRU: 12.00 Nieuws. 12.03 Klein chan son. NCRV: 13.00 Nieuws. 13.30 Zuid- zeeserenade. 14.00 Nieuws. 14.03 T(w)ie- nerprogramma. 15.00 Nws. 15.03 Halte: progr. voor twintigers. 15.30 Strict ly Country Style: Country and Western muziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Actualitei ten. 16.07 Licht gevarieerd platenpro- gramma. 17.00 Nieuws. 17.0218.00 Hier en nu: wekelijkse sportshow met lichte grammofoonmuziek. DUITSLAND I. 10.00 Nws. 10.05 Joum. (herh. v. gis teravond). 10.20 Die Liebenden von Florenz, TV-spel. 12.00-13.30 Act.rkro- ndek. 16.40 Joum. 16.45 Discussie. 17.55 Overzicht yan de ïjhiddagprogjr. voor de komende week. 18.00-18.05 Joum. (Re gionaal progr.: NDR: 18.05 Act. 18.19 Journ. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Act. 19.26 Pater Brown, TV-film. 19.59 Pro gramma-overzicht. WDR: 18.05 Portret. 18.10 Tahiti. 18.25 Goedenavond. 18.30 Joum. 19.10 Graf Yoster gibt sich die Ehre, TV-film. 19.40 Interview). 20.00 Joum. en weerber. 20.15 Act. 21.00 Ge- heimauftrag für John Drake, detective serie. 21.50 Joum. en weerber. 22.06 Re portage uit Bonn. 22.20 Die Tochter des Brunnenmachers, TV-spel. 23.55 Joum. DUITSLAND II. 17.45 Nws. en weerber. 17.50 Act. en muz. 18.15 Sportprogr. 18.50 Kleur: Hauptstrasse Glück, TV-film. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en act. 20.00 Bür- gerkrieg in Rusland, documentair spel. Aansl.: Nws. 21.30 Cabaretprogr. 22.45 Nws, weerber. en act. 23.10 Jazzprogr. Fonds Vorige late koers not. Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Ned. staffel! nuumumimw 1966-1 7 1968 6J 1966 6* 1967 61 1967 6 1965-1 53 1964-1 51 1964 5 1958 41 1964 41 1959 41 1963-1 41 1961 4 1953 33 1947 31 Nederland 1951 3s Nederland 1953 1-2 31 Nederland 1950 1-2 31 Nederland 1954 1-2 31 Ned. grootb. obl. 1946 3 Ned. doUarlng. 1947 3 Bank v. N.G wnb.l. '57 6 ld. 30-jar. 1958/'59 41 H.V.A.-mijen ver. a. A.K.U. a. Delimij. f. eert. Hoogovens n.r.c.v.a. Philips gem. bezit. v. a. Unilever c.v.a Kon. Zout-Organon Pordtsche Petr. a. Kon. Pe;.T. f. H.AL. Java-China p n.r.c.v.a KX.M. a. Rotterd Lloyd a. Scheepvaartunie a. Bk v. Ned. Gem 1967-1-2 63 Bk v. Ned. Gem *67-1-2-3 61 Bk v. Ned Gem 1965-1 6 Bk v. Ned Gem. *58-1-2-3 43 Nat. bk v. mid kred. '66 7 Nat. Investeringsb. 1965 53 Fr.-Gron Hyp.b dw 6 Alb. Heyn wdlobl '55 4 British Petrol 1966 71 Bijenkorf 6 Co-op Ned. r.spaarbr Ned. Gasunie 1966 61 Ned. Gasunie 53 Philips dlr 250 100 *51 4 Pegenr 1-2 1957 6 Pgem 1957 6 RotL Rijn Pijpl.mij. 51 104ft 100 98ft 98% 95ft 93H 90»/8 104% 100 98% 98% 95% 93% 90 88% 88 H 96 A 87ft 82H 84% 71% 90ft 84 72H 74% 83% 88 96s!a 95A 120% 84.7 55.4 120 139 137.4 164.5 166.5 a. 841 822 a. 173.9 171 a. 80 79 88% 96ft 87% 82ft 84% 19s/* 71% 90ft 84 72% 74% 83% 87% 96s/s 85% 120% 84.7 55.1 120.9 138.6 140.3 150 199.5 140 129% 101% 94% 86% 101% 94% 92H 136% 103H 97% 151 99% 94% 77% 96% 96 95% 147% 199.8 138 127% 101ft 99ft 95% 87 ft 101 92% 104% 97 99% 94% 77% 96% 95% (Slotkoersen van gisteren) K.L.M. 15-jarig 5 95% 96 Ned. Spoorw. 57 1-2 43 90% 90% Berghuizer Papiabr. 41 94 94 Gelder Zonen v. 43 87% 87% Grasso's Kon. Mach.f. 53 92 Meteoor beton 53 86 Stokvis en Zonen 43 89% 89% Thomassen/Dr.-Verbl. 4è 105 105 Alg. Bank Ned. a. 229 229 Amrobank f20,— a. 50 50.3 Nationale Ned. cert. 702 699% Ned. Credietb. aand. b. 163 163 Ned. Middenstandsbank a. 92 92.8 Slavenburg's Bank a. 173 173 Albert Heyn a. 244.2 239.9 Amstel Br. n.r.c.v.a. 468 461 Bergh en Jurg. f 250-1000 a. 202 202 Blijdenst.-Will, f 1000 nreva 68 67% Lucas Bols a. 179 183 Bredero vast goed a. 135 135 Bredero ver. bedr. n.r. c.v.a. 395 393 Buhrmann-Tetterode a491 485 Bijenkorf n.-r. c.v.a. 635 630 Calvé n.r. c.v.a. 910 901 Calvé com.pref.wd.nr. eert. 162 160 Drentsch-overijs. houth. a. 146 150 D.R.U. a. 406 402 Edy emaille a. 84% 83 Elsevier uitgeversmij. a. 374.5 374.8 Erdal mij. voor wasverw. a. 550 555 Excelsior metaalbuizen a. 60% 62 Fokker a. 432 434% Gazelle rijwielfabriek a. 161% 161% Gelder (van) papier a. 107% 107 Gist-Brocades a. 735 729 Grasso's kon. mach. fabr. a. 150 145 Heineken's Bierbr. aand. 685 666 Holec aand, 145 198 Intematio aand. 358 360 Kon. Ned. Papierfabr. a. 160 161 Kon. Ned. Textielunie eert. 47% 47% Krasnapolsky ia. 55.2 55 K.V.T (kon ver tap.) aand 211 211 Leidsche Wolspinnerij a. 254 255 Lips en Gispen eert 127 Meteoor Beton a. 123 119 Misset Uitgeversmij. a. 255 265 Naarden Chem. fabr. a. 568 570 Naeff gebr. a. 185 190 Nedap ned app.fabr aand. 140 143% Ned Kahelfabrieken aand 326 305 Nelle, wed J van aand 388 387 Nyma n.r.c.v.a. 25% 25% Niiverdal-ten Cate a. 79% 78% )verz Gas, nat. bez. v.a.f. 98 98.5 Pakhoed a. 99.3 99.3 Pal the a. 67 67% Pont Houthanael a. 182 182 Reesink en Co. a. 165 164 Scheveningen Expljniji. a. 25 25 Schokbeton aand. b. 189 191 Scholten Carton en Pap. a. 230% 234 Schuppen Sajetfabriek a. 917/s Simon de Wit aand. b. 472 469% Technische Unie a. 300 298' Thomassen/Dr.-Verbl. f.a. 93.8 95 Twentsche Kabelfabrlek a. 368% 369 Ubbink-Davo a. Unilever 1000 cert. 7cpr. a. Veenendaalsche stoomsp. a. Ver. Machinefabrieken a. Ver. Ned. Uitg. bedr. Ver. Touwfabrieken c.v.a. Vredestein Rubb.br. c.v.a. Vulcaansoort a. Wessanen's kon. fabr. a. Wilton-Fyeno. Bronsw. a. Billiton le rubriek a. Geldersche Tramwunij a. H.B.B. bel. depot 1-2 pb f. Interbonds 1 pb f. Vastgoedbel.fonds part. f. Interunie f50 a. a. f. a. Robeco f50 Rolinco Unitas f50 Ver. Bezit v. 1894 f50 a. Canadian Pac. Railw. eert. Int Nickel Cy. Can. cert. Shell Can. (10 a.) cert. A.T.T. 15-10a33-l/3d cert Anaconda cert. Bethlehem Steel cert. Chesapeake and Ohio cert. Cities Serv. 10 a 10 dlr cert. Douglas Aircraft cert. Dupont d.n. 10 a 5 dlr cert. Genera) Electric cert. Genera] Motors cert. cert, cert cert cert, cert Standard Brands 10 a cert IJ.S. Steel (10) cert. Wool worth cert. KennecoU Copper Phillips Petroleum R.CLA Republic Steel Shell Oil 32'/« 110 190 169% 160 133 158 58 93.8 157 925 56V« 822 636 620 194 239.9 206 405 107.5 53 124% 2VI* 51% 45ft 30A 62 49% 86% 164 93 83s/s 40V« 57»/« 52Va 41% 68»/« 43% 40j/8 25Vs **9 109s/4 190 170 159.5 13lVt 155 58 93.7 156'/4 820 635 628 194 239.8 207 406 107 52*/« 124s/4 27s/4 513/s 44Va 30s/4 62% 50V8 84j/4 1621/» 92 84 39 53»/» 41»/4 67«/s 42V4 4OV4 25 VOOR BEURSKOERS VAN HEDENMORGEN Kon. Olie 170.00; Unilever 142.20; Phi lips 140.40; AKU 85.70. AMSTERDAM 9 mei - Dat er. na de zeer vaste stemming voor Kon. Olie en Unilever van de laatste tijd eens een technische koersreactie zou komen, lag geheel in de lijn der verwachtingen. Deze reactie had donderdag plaats. Het had wat voeten in de aarde om tot 'n openingsprijs voor Kon. Olie te komen, omdat de partijen elkaar moeilijk kon den vinden. Uiteindelijk werd op 172 geopend, tegen woensdag als slotprijs 174.20. Dit hoofdzakelijk door winstne mingen van het publiek in ruime mate. Toen deze winstnemingen in de eer ste koers verwerkt waren, volgde een herstel voor Kon. Olie tot 172.50. Voor Unilever gold hetzelfde. En deze hoek werd bijna f 2 lager geopend op 138.50, om daarna aan te trekken tot 138.90. Philips hield het been goed stijf, bood veel weerstand en was slechts 1 dubbeltje lager op 138.60. AKU ging 30 cent omlaag tot 84.30. Hier speelde het gunstige bedrijfsnieuws van de Glanzstoff een verzachtende rol voor 't koersverlies, omdat AKU 76 procent van het aandelenkapitaal van Glanz stoff bezit. Hoogovens gaf weinig ver andering te zien op 121 als advieskoers. De handel in de internationale waar den was, behalve dan voor de oliehoek, bij de opening kalm. Later werd de af faire levendiger en de stemming ver deeld. Aanhoudende winstnemingen de den, de prijs voor Kon. Olie dalen tot 171 en voor Unilever tot 137.40. Een grote koper in de Philipshoek droeg er toe bij, dat hier de koers steeg tot 139.20, terwijl ook in de AKU-hoek ko pers opdaagden, waardoor de prijs steeg tot 84.80. Het feit, dat Kon. Olie en Unilever woensdag in een nauwelijks prijshou dend Wall Sreet iets lager sloten, droeg tot de winstnemingen in deze fondsen in Amsterdam bij. Van de scheepvaartwaarden opende Scheepvaart-Unie 3V» punt lager op 126, om daarna weer flink te herstellen tot 129. De overige scheepvaartaandelen gaven geen veranderingen van beteke nis te zien. De cultures waren goed ge disponeerd. Hetzelfde kan worden ge zegd van de staatsfondsen. Kon. Olie kon zich van het laagste niveau iets herstellen en sloot op 171.60. Dit deed ook Unilever door te sluiten op 138.20. A.K.U. moest weer iets prijsgeven en verliet de markt op 84.50. Philips deed 138.90. Hoogovens gaf 90 cent prijs, terwijl K.L.M. 80 cent hoger was. ZUTPHEN De in 1967 door de n.v. industriële Maatschappij Zutphen be reikte resultaten zijn gunstiger dan die van 1966. Evenwel zijn er verschillende omstandigheden geweest, die in het na deel van de vennootschap hebben ge werkt. Het overschot exploitatiereke ning bedraagt f 909.147 (v.j. f 781.727). Na afschrijvingen en vennootschapsbe lasting is het saldo winst f 332.119 (v.j. f 238.629). Voorgesteld wordt 25 pet. di vidend in contanten (nv.). In de eerste 3 maanden van 1968 was het bedrag aan binnengekomen orders belangrijk groter dan in de dezelfde pe riode van 1967. Omtrent de resultaten van 1968 durft de directie geen voor spelling te doen. In 1967 werd belangrijk meer afgeschreven dan geïnvesteerd. De totale investeringen incl. woonhuizen bedroegen sinds 1960 f 2,43 min. In die periode werd afgeschieveh f 2,21 min. NIJMEGEN Kunstzijdespinnerij Nyma werkt, sinds vorig jaar aan het bedrijf uitstel van betaling werd ver leend, gunstig mee dank zij een duide lijke verbetering van de markt voor textielrayon. De bewindvoerders delen mee dat besprekingen met een kandi daat voor overneming van het bedrijf op niets zijn uitgelopen maar menen, dat voortzetting van het werk op het ogenblik stellig verantwoord is. Nyma verdient de laatste maanden niet al leen de bedrijfskosten maar ook de af schrijvingen. ENSCHEDE Tussen Van Heek en Có Koninklijke Textielfabrieken, de Ko ninklijke Veenendaalsche Stoomspinne rij en Weverij en de Koninklijke Tex tielfabrieken Nijverdal-Ten Cate is een samenwerking tot stand gekomen ten aanzien van de ontwikkeling en ver koop van gespecialiseerde technische en industriële produkten. De VSW en Nijverdal-Ten Cate zul len daartoe gaan deelnemen in Nicolon nv, waarvan Van Heek tot dusver de verkoop van deze produkten heeft sa mengetrokken. Het geplaatste kapitaal zal op f 450.000 worden gebracht waar in ieder van de ondernemingen voor een derde zal deelnemen. De samenwerking heeft tot doel het speurwerk, de ontwikkeling en de ver koop in deze sector, waar de technolo gische ontwikkelingen een hoge vlucht neemt, te bevorderen. Ir J. G. de Win ter blijft directeur van Nicolon. De Kon. Veenendaalsche Stoomspin nerij en Weverij heeft verder een licen tie-overeenkomst gesloten met de Brit se onderneming Smith and Nephew, waarop Unilever een bod heeft uitge bracht. Het gaat om een overeenkomst voor de produktie en verkoop in de Europese Gemeenschappen van speci aal plasticnet. Hiervoor zal in Veenen- daal een nieuwe produktieafdeling wor den opgezet. Plasticnet vindt toepas sing in plakbare tussenvoeringen voor de confectie-industrie. AMSTERDAM. 9 mei Contante prijzen. Londen 8.66%8.66%; New York 3.61 H—3.62AMontreal 3.533/«— 3.36; Parijs 73.38—73.43; Brussel 7.28% —7.29%; Frankfort 91.05%— 91.10%; Stockholm 70.00%—70.05%Zürich 83.65%—83.70% Milaan 58.19%—58.24% Kopenhagen 48.4948.54; Oslo 50.67%— 50.72%; Wenen 14.00%—14.01%; Lissa bon 12.66%—12.67%.

De Vallei | 1968 | | pagina 2