Macro verwacht invasie van motórsportliefhebbers \trn Tribune bij de start met circa 500 zitplaatsen Bejaarden op 12 juni uit „De Mars" werd zee van rotte appels Tientallen fruitbomen in Opheusden verbrand BETUWSE GEMEENTEN BRENGEN BEZWAREN IN TEGEN RUILVERKAVELING RUIL-IN-WINST HENNY JANSEN Zwemwedstrijden in Lijsterbergbad j wonen Bekendmaking MARKTEN Marathon wandeltocht van „De Rijnkanlers" AGENDA 23 MEI OP GREBBEBERG IN K.N.M.V. VERBAND Internationaal Versterking rnnhrop binnenhuis. I I IULODI ARCHITECTUUR Tribune APPELCRISIS HEEFT SCHRIJNENDE GEVOLGEN Markt Verbrand MIST u uw N.C.V.B. besloot winterseizoen Luxe auto's beschadigd l HORLOGERIE fPr VAN MANEN Bel: 10550 11079 Drogisterij en Fotohandel Zandstraat 7, Veenendaal WMF SOLA elite KELTUM VRIJDAG 10 MEI 1968 >V\\YYV\\\\VVV\YVV\\\\\\\\\\\\\YYV\YVV\Y\\\\VVVYVVVV\\V\YVV\VYV\\\YVVVYV\\\\\\\\\\Y\VVV\\\\\\VVY\VVVVYYVYV\\V\YVV\VYV\VV\\V\V\V\\\\Y\VY\\\\V\YV\\\\\\\\\\\\\\\\\\»V\V\\\V^ RHENEN - „Na dertien jaar onder de Nederlandse Motorsport Bond op de Grebbeberg een motocross te heb ben georganiseerdbesloot de Macro in het tweede half jaar 1967 de aansluiting bij de zogenaamde zuidelijke motorsportbond op te zeggen en zich aan te sluiten bij de K.N.M.V, In die achterliggende jaren hebben wij n goede leerschool gehadmaar de laatste jaren stond de groei van de motocross op de Grebbeberg stil. Wij meendendat de enige mogelijkheid om méér te bereiken lag in aansluiting bij de K.N.M.V. Dat is er dan ook van gekomen en wij zijn hoofdbestuursportcommissie en officials dan ook zeer dankbaar dat zij ons niet alleen deze unieke kans hebben gegevenmaar ook voor de loyale medewerking die wij van hun kant ontvingen Dit was ongeveer de inleiding die de voorzitter van de Rhenense Motorclub „Macro", de heer J. W. Mol, gisteravond in restaurant „De Koningstafel" hield, ter gelegenheid van een daar 'georganiseerde persconferentie, die niet alleen werd bijgewoond door het voltallige bestuur, maar ook door de heer R. de Groot namens de sportcommissie van de KNMV en door de groeps commandant van de rijkspolitie, adjudant R. Postma. De officiële benaming van de wed strijd op komende Hemelvaartsdag luidt „Internationale Leccius de Ridder Motocross Grebbeberg". Wijlen de heer J. A. Leccius de Ridder was één van de stuwende krachten tot verwe zenlijking van de Grebbebergcross, waaraan zijn naam nu is verbonden. Mevrouw I. Leccius de Ridder-Strelin is erelid van de Macro. Zij stelt het onder haar beheer vallende gedeelte van het circuit, dat 2300 meter lang is, beschikbaar. De rest ervan, dat voor het grootste deel over de Grebbeberg loopt, wordt beschikbaar gesteld door de N.V. Mij tot Exploitatie van de Grebbeberg. Het Grebbeberg-circuit is uniek in Nederland. De motocrossliefhebber kan er alles vinden, zowel zand als de hardere bospaden. Bijzonder zijn de RESTEREN De bejaarden in Res teren gaan op woensdag 12 juni hun jaarlijkse reis maken. Het comité ouden van dagen kwam tot de vast stelling van deze vroege datum om en kele autobezitters, die vorig jaar ver stek moesten laten gaan door de ker- senoogst, in de gelegenheid te stellen ditmaal wel mee te gaan. Het comité wil namelijk gaarne ver zekerd blijven van de medewerking van de particuliere autobezitters om dat de kosten, die aan een dergelijke tocht verbonden zijn, ieder jaar toene men. Over hej doel van de tocht kon men het deze week tijdens een verga dering in 't Ambtshuis nog niet eens worden. Er moet nog een keus ge maakt worden tussen een reis naar 't Gooi of een rit naar de Veluwe. De jaarlijkse autotocht met de be jaarden uit Resteren mag zich ieder jaar in een steeds toenemende belang stelling verheugen. ECHERPENZEEL Eiermarkt. Aan voer ca. 850.000 stuks. Prijzen kippe-eie- ren f 12,50 tot f 14,00 en henneëieren f 9,00 tot f 12,00, alles per 100 stuks. Handel vlug. Biggenmarkt: Aanvoer 203 biggen. Prijzen f 66,00 tot f 74,00 per stuk. Han del goed. klim en de afdaling door het enorme tig meter. Het circuit is thans op een hoogteverschil van naar schatting vijf breedte gebracht van minstens vijf meter. Op alle punten kunnen de ren ners elkaar passeren. Vooral de start is zeer ruim gemaakt. Er zullen defini tief ruim 120 deelnemers aan die start verschijnen. Voor wat de wedstrijd zelf betreft kon worden bericht, dat de internatio nale klasse solo 500 cc met 40 renners zeer goed is bezet. Daaronder bevinden zich vijf leden van de selectieploeg van de KNMV, namelijk de heren Pierre Karsmakers, kampioen van Nederland, Tonny v. Heugten, Gerrit Wolsink, Jan Keizer (lid van de Macro) en Frits Selling. Tot de kanshebbers behoren Karsmakers en Tonny v. Heugten, die cuit te hebben gereden, toen hij nog het voordeel heeft vroeger op dit cir- uitkwam voor de Zuidnederlandse bond. Van de buitenlanders worden Specht (Duitsland) en Bernard Bussy (Zwit serland) als de grote favorieten getipt. In totaal nemen acht landenvertegen- woordingen aan deze cross deel, name lijk Oostenrijk, Duitsland, Zwitserland, Frankrijk, Engeland, Denemarken, België en Nederland. De senioren-zijspanklasse komt vol tallig. Deze wedstrijd telt mee voor het Nederlands kampioenschap, vandaar dat alle 21 equipes aan de start zullen verschijnen. De junioren 250 cc schrij ven nog steeds in. Momenteel staan er al in deze klasse vijftig genoteerd, waaronder de Macro-renners A. v.d. Berg en R. van Laar, beidén uit Rhe- nen. De organisatoren verwachten onge veer 30.000 toeschouwers bij dit motor- sportgebeuren, aanmerkelijk méér dan andere jaren, omdat men thans rijdt onder auspiciën van de KNMV met renners van wereldnaam. De Macro-voorzitter deelde nog me de dat zijn vereniging in 1970 vijf entwintig jaar bestaat. Getracht wordt in nauw overleg met de sport commissie van de KNMV en het hoofdbestuur van de FIM in dat jaar in Rhenen op de berg de „Grand Prix" te laten verrijden. Dat belooft dan een hoogtepunt te worden in het bestaan van de Rhenense Macro. Van het gemeentebestuur heeft de Macro dit jaar alle medewerking om ADVERTENTIE cadeau Goed Wonen past soms óók in een pakje. Dat zijn de cadeaus, de kleine siervoorwerpen die de Goed Wonen-detaillist zorgvuldig verzameld heeft voor mensen die niet van bizar of bazar houden. U vindt de goede smaak en het ambachtelijke oog voor mooie vormen van de Goed Wonen-detad- list terug in kleurige keramiek, uniek glaswerk, nobel hout of verfijnd leder. Een "pakje Goed Wonen" maakt u tot een onvergetelijke gever! VEENENDAAL: Hoogstraat 16 - Telefoon 08385 -10312 WAGENINGEN: Hoogstraat 83 - Telefoon 08370 - 3178 P.S. Vergeet niet ons toonzaal-adviescentrum 'Goed Wonen' te be zoeken. Amersfoortsestraat 76, Soesterberg, tel. (03463) 1318. Openingstijden: maandag t.m. zaterdag van 10 tot 17 uur, zondag van 14 tot 17 uur. Entree ƒ1,50 p.p. (ook voor kinderen). tegemoet te kunnen komen aan het par keerprobleem. Er zijn zelfs enkele wei landen op de uiterwaarden voor be schikbaar gesteld. Adjudant Postma zette nog uiteen dat een speciale regeling voor het verkeer zal worden getroffen. De rijkspolitie zal met dertig man versterkt worden, waaronder vier ruiters. Men heeft voorts de beschikking over allerlei draadloze communicatiemiddelen, om voor een vlotte doorstroming te kunnen zorgen. Er zal niet worden gewerkt met verkeerslichten, omdat dit te lang ophoudt. Op de knelpunten zullen ver keersagenten dienst doen. Voor het eerst in de Rhenense cross- geschiedenis wordt bij de start een tri bune met 500 zitplaatsen gebouwd. Ver der zal er op het circuit een brug wor den gebouwd, zodat men veilig kan oversteken. Rhenen's burgemeester jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal heeft zich bereid verklaard de cross om 1.30 u. 's middags te ope nen. De eerste start valt om twee uur. Muzikale medewerking verleent de Rhenense Harmonie „Ons Genoegen". Bij de start wordt gebruik gemaakt van een starthek. De medische dienst is die dag in handen van het Rhenense Roode Kruis. De afzetting wordt voor rekening genomen van de Kon. Ned. Politiehondenvereniging afdeling Rhe nen. Het circuit tenslotte zal ongeveer ge lijk zijn aan andere jaren met hier en daar wat meer hoogteverschillen. De breedte voldoet inmiddels aan de eisen voor een wereldkampioenschap. Broer Dirkx start in de zijspanklasse en wordt in deze afdeling getipt als grote kans hebber naast Gijsbertsen uit Doorn, die als outsider" te boek staat. KESTEREN Van het natuurreservaat De Mars bij Kesteren is weinig meer overgebleven dan een stinkende zee met rottende appels. Dit is het schrijnende gevolg van de nog steeds voortdurende appelcrisis in de Betuwe.'Een ander gevolg is, dat in Opheusden al tientallen jonge fmitboompjes verbrand zijn. De boomkwekers komen namelijk in het gedrang, omdat als de crisis nog lang duurt, de fruitboeren door de geringe opbrengsten van de oogst 1968 geen in vesteringen kunnen doen, zodat er dus geen nieuwe aanplant komt. De appel crisis werd enkele weken geleden afgekondigd. De crisis is te wijten aan ver schillende oorzaken, zoals de buitenlandse concurrentie en de Betuwse fruit telers zelf. Nadat er op de Betuwse veilingen da gelijks honderden kisten appels wor den aangevoerd en gekeurd vertrekken vrachtwagens, volgeladen met dezelfde aangevoerde appels, naar verscheide ne plaatsen in de Betuwe waar de ap pels worden doorgedraaid. Zo zijn de laatste weken duizenden kisten met gave appels van 70 en 80 mm doorsnee verdwenen. Een van de plaatsen, waar de vele vrachtwagens hun frisse en ge zonde lading lossen is De Mars bij Res teren. De Mars is een plas, die onder toe zicht van de Natuurbescherming staat. Enkele weken geleden was het nog een paradijselijk stukje natuur, een viswa ter bij uitstek en een stukje Nederland met een zeldzame flora en fauna. Er kwamen bijvoorbeeld zeldzame vogel soorten m dit gebied voor. De Mars stond zo in de belangstelling van de na tuurliefhebbers, dat de Nederlands Christelijke Reis Vereniging op 18 mei aanstaande een excursie naar deze plaats had gepland. Als de natuurliefhebbers echter op de afgesproken plaats verschijnen, zullen ze een afschrikwekkend tafreel zien. Duizenden kilo's appels liggen in de plas te rotten. Het natuurgebied is een poel van verderf geworden, in de letter lijke zin des tvoords. Een lustoord voor vliegen, muggen en ratten. De eenden en zwanen zijn gevlucht, het ongedier te is er voor in de plaats gekomen. Als men zijn blik laat dwalen over de plas, krijgt men de indruk te maken te heb ben met een plein uit de Middeleeuwen, verhard met zgn. kinderkopjes. De pe netrante stank maakt de bezoeker bijna onpasselijk. Behalve de verontwaardiging over het hemeltergende feit, dat een natuur reservaat de dupe wordt van een appel- crisis, zal bij veletn de emotionele vraag rijzen: waarom deelt men geen appels uit aan ziekenhuizen, bejaardencentra of scholen, inplaats van ze te laten verrotten? De heer M. Pallada, verbon den aan de veiling voor Kesteren en om streken zegt hierover: „Het is natuur lijk een vreselijke toestand maar het kan niet anders. Als de appels niet ver nietigd worden maakt men de markt kapot Als we appels gaan uitdelen kopen de mensen ze niet meer. Dan zit ten we helemaal aan de grond". De heer Pallada ziet het dan ook als een geluk bij een ongeluk, dat de fruitboe ren nog de crisisprijs van 30 cent per kilo uitbetaald krijgen. De appelcrisis is ontstaan 'door de concurrentie uit het buitenland en door een foutieve speculatie van de fruitte lers zelf. Zij hadden in het begin van ELST De Wandelsportvereniging „De Rijnkanters" gaat op 18 mei weer de traditionele jaarlijkse wandeltocht organiseren, welke tevens is bedoeld als oefentocht voor de Vierdaagse. De 60 km lange route is als volgt uit gezet: Eist, Doorn, Austerlitz, Wouden berg en Veenendaal. Gestart wordt 's morgens om 8 uur bij café Sportlust. In Scherpenzeel wordt voor een rustpauze onderbroken. Deelnemers kunnen zich opgeven bij de secretaris, de heer A. de Erven, Franse weg 44, te Eist, dpch moeten wel in het bezit zijn van een sportkeu- ringsbewijs. Een medaille zal worden uitgereikt aan de wandelaars die de tocht geheel voltooid hebben. dit jaar al grote hoeveelheden appels, die ze nog niet op de markt brachten. Zij verwachtten, dat de appels over een paar maaniden meer zouden opbrengen. Zodoende verdwenen duizenden kilo's appels in de koelgascellen. De fruitte lers moesten hier 12 tot 14 cent voor betalen. Momenteel krijgen ze 30 cemt voor elke kilo vernietigde appels. Dit betekent, dat ze niet meer dan 18 cent overhouden voor iedere kilo. Het produktschap voor Groente en Fruit tracht de fruitteelt-situatie nu te normaliseren door grote massa's fruit te vernietigen. De koelgascellen moeten worden ontruimd om plaats te maken voor, hoe cynisch het ook moge klinken: buitenlandse appels. Deze appels komen rechtstreeks van de Argentijnse en Amerikaanse veilingen. De importeurs hoopten dat Frankrijk een grote afne mer van deze appels zou worden, maar dit land heeft de grenzen voor deze ap pels gesloten. Het ziet er voor de im porteurs niet zo best uit.. De gevolgen van deze appelcrisis kun,- nen hun schaduwen werpen op het vol gend jaar. Als de crisis namelijk nog enige tijd voortduurt, zullen de Betuw se fruitboeren door de geringe op brengst van deze oogst niet in staat zijn nieuwe investeringen te doen. Er komt dan bijvoorbeeld geen nieuwe aanplant. Dan gaan ook de boomkwekers onder de crisis lijden. Er zijn al tientallen jon ge boompjes verbrand in Opheusden, waar veel boomkwekers wonen. De heer H. van Tongeren, directeur van de veiling voor Kesteren en omstre ken. verklaarde desgevraagd geen com mentaar op de appelcrisis te willen le veren. „We hebben afgesproken de zaak zo min mogelijk in de publiciteit' te la ten komen", zei hij. De voorzitter van de Veiling Kesteren, de heer P. van Westrhenen- was gisteravond onbereik baar. Het fraaie natuurreservaat van De Mars is veranderd in een reusachtige rottende appelbrii. ADVERTENTIE dagblad DE VALLEI tot 17.30 uur van 17.30— 19.30 uur Zaterdags 16.3017.30 uur. RHENEN In het overdekte in- structiebad „Lijsterberg" werden door de R.Z. en P.C. „De Forellen" woens dag- en donderdagavond zwemwed strijden gehouden ter afsluiting van het winterseizoen. De deelname en de be langstelling van de zijde van de ouders was bijzonder groot. De gemaakte tij den op de talrijke series en nummers werden niet bekend gemaakt. Zij zul len worden gebruikt voor intern ge bruik. Alle leden die aan de start ver schenen kregen een rood-wit vaantje. De winnaars kwamen in het bezit van de zilveren forel, een keurig in blauw en zilver uitgevoerd speldje. De leiding was in de vertrouwde handen van de heer Ton van Dijk, trainer van de „Fo rellen". RHENEN De lezing van mej. Lize Stilma over het onderwerp „Vrij willig levenslang", de titel van één van haar boeken, is bijzonder boeiend ge worden. Zij sprak voor de afdeling Rhenen van de Ned. Cbr. Vrouwen Bond in gebouw „Irene". Mej. Stilma vertelde op humoristische wijze en toch bewogen over de vele bezoeken die zij aan kloosters had gebracht. Zij had destijds van mgr. Bekkers daarvoor toestemming gekregen. Het is een geslaagde avond geworden, tevens een mooie afsluiting van het seizoen. Het bestuur deelde mede, dat de ac tiviteiten van de afdeling in september zullen worden hervat. VEENENDAAL Door een kaas groothandel aan de Nijverheidslaan werd aan de politie meegedeeld, dat voor het bedrijf twee personenauto's beschadigd waren door een vrachtwa gen met aanhangercombinatie. De vrachtwagen die limonade gelost had, behoorde toe aan de firma R. De chauffeur heeft waarschijnlijk niets van de aanrijding gemerkt. Door de achteruitstekende combina tie 'werd de wagen van de heer W. H. uit Doorn geraakt. Zijn auto werd te gen een andere geparkeerd staande auto aangeschoven. KESTEREN Maandag 13 mei 's morgens om half tien zal voor de Ar- rondissements-Rechtbank te Arnhem het bezwaarschrift worden behandeld, dat de gemeentebesturen van Echteld, Kesteren, Maurik, Tiel en Lienden en het bestuur van het wegschap „Tiel- Eck en WieP' bij de plaatselijke com missie voor de ruilverkaveling „Ech- teld-Lienden" hebben ingediend tegen de toewijzing van de rechten van voor- en overpoot langs de in het ruilverka- velingsblok gelegen wegen, alsmede van de op de bermen dier wegen aan wezige houtopstanden, voor het groot ste deel opgaande bomen(populieren, wilgen e.a.) en voor een deel vrucht bomen. Blijkens de lijst van geldelijke rege lingen van voormelde ruilverkaveling moeten de zes genoemde publiekrech telijke lichamen samen een bedrag van ruim f 318.000 betalen als getaxeer de waarden van de rechten en houtop standen. Voor de gemeente Echteld is de schattingswaarde bepaald op rond ADVERTENTIE De grote Elk oud fototoestel is nu geld waard bij aankoop van een nieuw. f 135.000 voor de gemeente Lienden op rond f 138.000 de andere vier belang hebbende gemeenten en het wegschap moeten samen zo'n 40 mille opbrengen. Bezwaarden hebben in hun bezwaar schrift aangevoerd, dat het hun voor komt, dat de geldelijke gevolgen van de opheffing van de voor- en overpoot- rechten uitsluitend de verplichting om vatten van de plaatselijke commissie om de vroegere rechthebbenden op die rechten schadeloos te stellen voor het recht, dat hun werd ontnomen. Bezwaarden kunnen evenwel niet in zien waarom zij deze bedragen geheel of voor een groot gedeelte zouden moe ten terugbetalen. Dit geldt naast de bedragen voor de afkoop van de voor- en overpootrechten als zodanig, in min stens even sterke mate voor de bedra gen welke voor de zogenaamde over name van de houtopstanden zijn ge waardeerd. In het betreffende bezwaarschrift werd met voorbehoud van later aan te voeren argumenten betoogd,.dat al leen al uit de bewoordingen van arti kel 16 lid 5 van de ruilverkavelings- wet van 1954 onomstotelijk blijkt, dat de toewijzing van het eigendom, het be heer en het onderhoud van de wegen met bermen enz. geschiedt zonder gel delijke verrekening. De ingediende bezwaarschriften wor den in eerste instantie behandeld door de plaatselijke commissie voor de ruil verkaveling. Deze behandeling leidde voor geen der bezwaarden tot enig re sultaat. Heden, vrydag RENSWOUDE Rehoboth, 19.45 uur: finales DSA. BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal 19.30 uur: .Angélique en de koning". Morgen, zaterdag BIOSCOPEN Luxor Theater Veenendaal 19.30 uur: „Angélique en de koning". Bio Rhenen '20 uur: „De grote race". VEENENDAAL Burgemeester en wethouders van Veenendaal maken be kend: dat gedurende drie maanden op de secretarie der gemeente (Raadhuis kamer 1.6), voor een ieder ter lezing is neergelegd en tegen betaling der kos ten algemeen verkrijgbaar is gesteld, de door de raad dezer gemeente in zijn openbare vergadering van 2 mei 1968 vastgelegde verordening tot aanvulling van die, als bedoeld in artikel 4, lid 1, van de Winkelsluitingswet 1951, vast gesteld op 29 april 1959 (verplichte hal ve dagsluiting). Deze verordening treedt in werking met ingang van 1 juni 1968 en houdt in, dat een winkel, behorende tot de groep vishandelaren, voortaan voor het publiek gesloten zal zijn op maandag vóór 13.00 uur. Veenendaal, 3 mei 1968, Burgemeester en weth. voornoemd de secretaris, de burgemeester, Van Manen. J. Hazenberg ADVERTENTIE pi«*t en staal »leet en staal y, 1 HOOGSTRAAT 28 VEENENDAAL

De Vallei | 1968 | | pagina 5