Verzet in Frankrijk tegen transplantatie Vandenboeij nants zendt plan aan partijen SORBONNE BLIJFT NOG GESLOTEN Ruzie in E.V.A. over de overheidssteun Panama kiest president KAMER KWAM NOG NIET TOT EEN OORDEEL Von Thadden moet terechtstaan Rhodesiër moest paspoort afgeven Nasser en Atassi oneens Dit jaar 4500 man minder Griekse censuur iets verlicht „Vredespiloot"" veroordeeld Parlementslid bij arrestatie overleden Brand in paleis van ex-koning Leopold Vreemde doods oorzaken in V.S. Waarom alleen op hoge leeftijd? Vandaag begint gesprek in Parijs Hoge leeftijd Oudste WEGVERVOER Rijden onder invloed Belgische kabinetscrisis KENNISMAKING VERZET 250 cm L-A-N-G LAKENS EN SLOPEN Bijeen 44 Gratis verkrijgbaar: VRIJDAG 10 MEI 1968 PARIJS Een tweede harttrans plantatie in Frankrijk is woens dag in het ziekenhuis Saint Eloi te Montpeliier uitgevoerd onder leiding van prof. Eric Nègre. Het hart van Jean-Claude Amarger (35) uit Le Caylar werd gegeven aan ee n64-jarige hartpatiënt, Elie- Joseph Reynes, uit Sète aan de Franse zuidkust. Hoewel de toestand van de patiënt bevredigend werd genoemd in het officiële communiqué, toonde men zich uiterst gereserveerd over de kansen, dat hij de operatie zou overleven. Deze tweede Franse harttransplan tatie kwam ruim een week na het overlijden van Clovis Roblain (66), de eerste Fransman met een ander hart. Frankrijks grootste immunoloog prof. Bernard Halpren heeft zich in het blad „Nouvel Observateur" fel gekeerd tegen pogingen van harttransplantaties een internatio nale wedijver te maken. Hij keer de zich vooral tegen de maatsta ven die gelden bij de keuze van de patiënt „De prijs van een men senleven kan niet worden bepaald door zijn gezondheidstoestand, noch door zijn leeftijd, noch door zijn sociale omstandigheden". Wat bij deze tweede poging dan ook het meest treft, is de hoge leef tijd van de patiënt. De slechte af loop van de eerste transplantatie werd toegeschreven aan de hoge Ieeftyd van Roblain. Ook deze transplantatie is voor het publiek een etmaal geheim geble ven, en pas onthuld, nadat zij in het ziekenhuis was uitgelekt. Meer dan een kort communiqué wilde de deken van de medische facul teit van Montpeliier, prof. Bene- zech, onder wiens verantwoorde lijkheid deze operatie werd ver richt is, niet verstrekken. Men heeft inmiddels ontdekt, dat de donor een benzinestation beheer de te Castelanu-le-Lez op 3 km van Montpeliier. Hij was ge trouwd en vader van drie kinde ren. Hij werd vrijdag zeer zwaar aan het hoofd gewond toen een band, die hij gerepareerd had bij het oppompen in zijn gezicht uit een klapte. De ontvanger van het hart is een gepensioneerde arbeider, een we duwnaar, die bij zijn dertigjari ge zoon in Sète woonde. Beide families gaven dinsdagavond toestemming voor de ingreep. De medische faculteit van Montpel iier, waartoe prof. Eric Nègre en zijn team behoren, is de oudste van Frankrijk en gesticht in 1220 door de prinsen van Majorca. Zij bezit een van de modernste zie- DEN HAAG Over de mogelijkhe den van het Nederlandse vrachtver voer over de weg in West-Duitsland heeft de Tweede Kamer gisteren nog geen oordeel geveld. Staatssecretaris M. J. Keyzer kon niet zeggen wat de schade van het plan-Leber precies is, maar voorzover hem bekend was er tengevolge van het Duitse vergunnin genstelsel nog geen- groente doorge draaid, was er nog geen kilo goed aan de grens blijven liggen en waren er evenmin ontslagen onder het perso neel gevallen. „Ik moet precieze cijfers hebben", aldus de staatssecretaris, „alleen har de gegevens gelden voor minister Le ber; onweerlegbare gegevens om een onhoudbare situatie aan te tonen". De staatssecretaris zei dit op de vraag van de anti-revolutionaire dr. C. Boertien waar dan wel de pijn zat. „Als de overeenkomst met minister Leber over de 1950 vergunningen wel toestaat dat er ook 1950 Nederlandse vrachtwagens over de Duitse wegen rijden, maar het vergunningenstelsel het onmogelijk maakt dat dit aantal wordt bereikt, dan kunnen we met die overeenkomst in de hand opnieuw on derhandelingen openen", meende dr. Boertien. De socialistische fractievoorzitter drs. J. M. den Uyl dacht dat de staatssecretaris een duidelijke beoor delingsfout had gemaakt met die 1950 vergunningen. Als hij meer vergun ningen nodig heeft en die bij de Duit sers wil halen, dan staat de Kamer achter hem, aldus drs. Den Uyl, maar waarop kunnen wij dan terugkomen? „Ik durf geen dingen te zeggen die ik niet zeker weet", aldus de staats secretaris. „Wij hebben al een zware concessie gedaan met het aanvaarden van de bestaande sterkte van het ver voer naar Duitsland, maar dat was het enig haalbare. Anders was minis ter Leber teruggevallen op de over eenkomst van 1953, die slechts zestien honderd vergunningen toelaat. Ik stond met de rug tegen de muur", al dus de heer Keyzer. Toen die 1950 uit de bus kwamen, ben ik ten onrechte als een held beschouwd, maar ik heb niet verheeld dat er moeilijkheden zou den komen". Om hem in zijn onderhandelingspo sitie tegenover de Duitsers te steunen had de KVP-er dr. N. H. L. van den Heuvel een motie ingediend namens de vier regeringsfracties van K.V.P., V.V.D., A.R.P. en C.H.U., waarin staat dat het Leberplan indruist tegen de belangen van het Nederlandse weg vervoer en ook repercussies heeft voor onze exportpositie en de economie in het algemeen. De bedoeling vari deze motie was dat er opnieuw onderhandelingen zou den worden gevoerd, maar dan op het hoogste niveau, tussen premier De Jong en bondskanselier Kiesinger. Tot een uitspraak kwam het niet, omdat drs. Den Uyl, die het antwoord van de staatssecretaris onbevredigend vond, uitstel vroeg voor nader beraad, kennelijk met de bedoeling om volgen de week dinsdag zelf met een motie te komen. kenhuizen van Frankrijk. Eric Nè gre, groot, bruin, oud-voetbal-in ternationaal, is 53 jaar en heeft tot nu toe 200 harttransplantaties op dieren verricht. Nègre is het hoofd van de chirur gische afdeling vain het zieken huis, dat over een ultramoderne monitor beschikt. Deze is in staat op elk gewenst ogenblik een volle dig overzicht te geven over het functioneren van de organen bij j de patiënt. Tijdens de operatie werd prof. Nègre bijgestaan door dr. Paul-André Chaptal (31). HANNOVER De landdag van de Westduitse deelstaat Nedersaksen heeft donderdag de parlementaire onschend baarheid van Adolf Von Thadden opge heven, de leider van de uiterst rechtse „nationaal- democratische partij Duitsland" (NPD, die terecht zal moe ten staan omdat hij in maart ji. onder invloed een auto-ongeluk zou hebben veroorzaakt en daarna zijn doorgere den. Volgens de politie had Von Thadden toen enige hekken bij een werk in uit voering omvergereden. Bij een bloed proef bleek het alcoholgehalte 1,46 pro mille te zijn. In Neder-Saksen ligt nu grens bij 1,3 pro mille, maar deze zal binnenkort tot 0,8 promille worden ver laagd. LONDEN Parlementsleden van de oppositie schreeuwden „Reichstag" en „fascists'" in het parlement over de laatste beslissing van de Britse rege ring tegen Rhodesië. Conservatieve afgevaardigden stelden de stap van de regering aan de kaak met betrekking tot het inhouden van het Britse paspoort van Sir Frederick Crawford, 62, top zakenman in Rhode sië en voormalig gouverneur van Oe ganda. De regering zegt, dat Crawford, in Engeland geboren, directeur in Salis bury van de enorme Anglo-American Corporation of South Africa, het on wettige regime in Rhodesië geholpen zou hebben. George Thomson, secretaris voor het Gemenebest, zei dat het paspoort van Crawford ingehouden werd, toen hij dinsdag op bezoek kwam onder de be staande embargo's en reisbeperkingen tegen Rhodesië. A President Lyndon Johnson heeft hier een laatste bespreking met Cyrus R. Vance (links) en W. Averell Harriman voor beide onderhandelaars naar Parijs vertrekken voor de besprekingen met de Noordviëtnamese delegatie (foto boven). A Belegerd door een menigte journalis ten zien we hier de Noordviëtnamese afgevaardigde voor de conferentie in Pa rijs, Xuan Thoei, direct na zijn aankomst op het vliegveld Le Bourget (foto onder). BRUSSEL De nieuwe Belgische kabinetsformateur, de aftredende CVP- premier Paul VandenBoeynants, heeft donderdagmiddag aan de voorzitter van de drie nationale partyen een voorstel overhandigd voor een globale regeling van de Vlaams-Waalse problemen van dit ogenblik. Hy heeft hun gevraagd hem maan dag te antwoorden of ze op basis van dit document onderhandelingeif willen openen over een nationale oplossing. VandenBoeynants wilde tegenover de pers alleen zeggen, dat zijn voorstel be trekking heeft op de institutionele pro blemen (d.w.z. de modernisering van de staat met decentralisatie ten behoe ve van Vlaanderen en Wallonië) en de betrekkingen tussen de twee taalge meenschappen, w.o. de positie van het tweetalige Brussel en de universitaire expansie, waaraan het netelige pro bleem van het al dan niet handhaven van de Franse afdeling der katholieke universiteit in Leuven is verbonden. De formateur heeft met de voorzit ters van de christen-democratische CVP, de socialistische BSP en de Libe rale PVV nog niet gesproken over een regeringsformule. Eerst dient de zaak van de nationale vraagstukken behan deld te worden, zo zei hij. Het bestuur van de socialistische par tij heeft inmiddels donderdag herhaald, BEIROET President Nasser van Egypte en het Syrische staatshoofd, Noereddin Al Atassi, hebben tijdens be sprekingen in Cairo, die drie dagen duurden, geen tastbare resultaten be reikt, zo is door gezaghebbende zegs lieden in de Libanese hoofdstad, Bei roet meegedeeld. Het overleg was bedoeld om de po litiek der beide landen te coördineren. Syrië, dat sinds de juni-oorlog 'n geï soleerde positie in de Arabische wereld inneemt, had om de bijeenkomst ge vraagd. Zoals bekend, heeft Syrië steeds een politieke oplossing voor de crisis in het Midden-Oosten met kracht van de hand gewezen. De meeste andere Arabische staten hebben zich soepeler getoond. Na de besprekingen tussen de Arabi sche staatshoofden in Cairo, werd geetn gemeenschappelijk communiqué uitge geven. Een mededeling aan de pers be vatte slechts vage vriendschapsbetui gingen. Een belangrijk punt van onenigheid tussen Egypte en Syrië blijft de vraag in welke vorm de Arabische eenheid tol stand moet komen. Syrië wenst slechts een samengaan van de vfer militaint- ste Arabische staten Egypte, Alge rije en Syrië en wil met het „reactio naire regime" in Jordanië niets te ma ken hebben. Egypte wenst samenwer king tussen alle landen die bij het con flict met Israël betrokken zijn. dat het alleen een coalitie met de CVP wenst en niet zal ingaan op een even tueel verzoek om deel te nemen aan een driepartijenregering. VandenBoeynants legde er donder dagmiddag nog de nadruk op, dat de Belgische politici de moed moeten heb ben, om de ernstige problemen van dit ogenblik openhartig te bespreken, zon der meteen gesprekspartners voor laf aard of verrader uit te schelden als ze met bepaalde ideëen kwamen. België is op een punt gekomen, waar op tussen Vlamingen, Walen en Brusse laars een nieuw akkoord inzake hun sa menleven moet worden gevonden, zo zei hij. HEERLEN Dit jaar zullen cïè neel met 4500 man inkrimpen. „Ook voor hen zullen wij een nieuwe be stemming vinden", zo is de vaste over tuiging van president-directeur dr. A. C. J. Rottier. Vorig jaar verlieten 6000 mensen het bedrijf en in de eerste drie maanden van 1968 nog eens 1150. Hier van konden ruim 4000 buiten de onder neming een nieuwe baan vinden. De overigen gingen met (vervroegd) pen sioen. De personeelsvermindering is ook zeer tastbaar geworden op de resulta tenrekening van het bedrijf, de loon kosten daalden in 1967 met 49 miljoen tot 412 miljoen gulden. Staatsmijnen blijft zich inspannen voor het scheppen van nieuwe werk gelegenheid. Door vestiging van grote en kleine industrieën zijn er inmiddels 14.000 nieuwe banen in Zuid-Limburg bijgekomen. De stafafdeling industralisatie heeft op het ogenblik contacten met enkele tientallen nieuwe gegadigden voor ves tiging. Een ervan is inmiddels rond: de Fabriek van bouwmaterialen Loe- vestein in het Gelderse Vuren zal ook in Limburg een fabriek stichten, die aan tachtig man werk zal verschaffen. öp het ogenblik werken bij Staats mijnen nog 23.000 mensen, van wie 13.000 in het mijnbedrijf. ATHENE De Griekse censuur is verzacht. Met ingang van heden mogen de kranten een uittreksel publiceren van redevoeringen van ministers en rege ringscommuniqués. Zij mogen ook zelf weer bepalen waar zij deze willen af drukken. Na de machtsovername op 21 april 1967 moesten de bladen regeringsver klaringen en redevoeringen voluit af drukken, waarvoor zij soms wel 5 of 6 pagina's nodig hadden. LANGE WEG NAAR DE VREDE PARIJS Amerika en Noord-Viëtnam zullen vanmiddag in Parijs proberen samen een eerste stap te zetten op weg naar vrede in Vietnam. De onderhandelaars voor de twee landen, W. Averell Harriman en Xuan Thuy, lieten er in hun verklaring die zij gisteren bij aankomst aflegden geen enkele twijfel over bestaan dat de weg naar de vrede lang en moeilijk zal zijn. Een van de weinige lichtpunten bij dit moeilijke begin is dat Averell Har riman en Xuan Thuy elkaar kennen. Tijdens de conferentie van Genève over Laos in 1961 en 1962 waren bei den daar als tweede man van hun de legatie aanweaig. De Noordviëtnamese delegatie heeft haar intrek genomen in het burgerlijk hotel Lutetia op de linkeroever van de Seine en de Amerikaanse in het def tige hotel Crillon op de Place de La Concorde vlak naast de Amerikaanse ambassade. In de Amerikaanse delegatie ont brak gisteren de nieuwe permanente vertegenwoordiger bij de VN, George Ball. Hij zal pas morgen aankomen. Algemeen verwacht men dat de ont moeting van vandaag zal beperkt blij ven tot een kennismaking tussen de de legaties en de vaststelling van een agenda die al is ontworpen. De delegaties komen samen in het Internationale conferentiecentrum van het Franse ministerie van Buitenland se Zaken. Dit ligt aan de Avenue Kleber, vlakbij de Place de L'Etoile. Met uitzondering van de delegaties en journalisten is het voor niemand toegankelijk. Het wordt voortdurend door de politie bewaakt. In de Rue Lapérouse en de Avenue de Portugais, waaraan het gebouw grenst, is alle verkeer ook voor voetgangers verboden. Beide delegaties bestaan uit zes man. De Amerikaanse staat onder lei ding van W. Averell Harriman, rei zend ambassadeur van president John son. De Noordviëtnamese wordt geleid door Xuan Thuy, minister zonder por- feuille. Alleen Zuid-Viëtnam heeft een groep waarnemers gezonden. Ze staat onder leiding van de Zuidviëtnamese ambas sadeur te Washington, Bui Diem. An dere landen die bij het conflict in Viëtnam zijn betrokken stuurden nog geen waarnemers.-Zij hebben wel alle een ambassade in Parijs. De wijze waarop men de Ameri kaanse bombardementen op Noord- Viëtnam volledig kan stopzetten is het eerste onderwerp van gesprek. Wanneer de partijen het hierover eens zijn geworden kunnen ze gaan praten over een algehele regeling van het conflict in Viëtnam. Alleen Zuid-Viëtnam verzet zich hier tegen. Het meent dat de onderhande lingen in een andere plaats moeten worden voortgezet tussen Noord- en Zuid-Viëtnam wanneer de huidige de legaties het eens zijn over stopzetting van de bombardementen. President Johnson en de premier van Thailand hebben donderdag in een gezamenlijk communiqué verklaard, dat de Zuid-Viëtnamese regering, een volwaardig deelneemster behoort te zijn aan alle onderhandelingen die ge richt zijn op een regeling van het Viëtnamese conflict. De staatslieden spraken tevens de mening uit dat al le bondgenoten van Zuid-Viëtnam deel moeten nemen aan het opstellen van zo'n regeling. TEL AVIV Abie Nathan, de Is raëlische „vredespiloot". die tot twee keer toe naar Egypte is gevlogen om president Nasser te vragen vredeson derhandelingen te beginnen, is donder dag in Tel Aviv veroordeeld tot een jaar voorwaardelijk en een boete van 1400 Iraëlische ponden (ruim 1400 gul den). Hij werd er van beschuldigd twee maal illegaal in een particulier vlieg tuig naar Egypte te zijn gereisd, in fe- bruari 1966 en juli vorig jaar. Daarbij liep hij het risico te worden onder schept door Israëlische of Egyptische militaire vliegtuigen. In beide gevallen bleef hij ongedeerd en werd hij naar Israël teruggestuurd zonder Nasser te '-ebben ontmoet Nathan is piloot ge weest bij de Israëlische luchtmacht en bezit nu een restaurant in Tel Aviv, i ADVERTENTIE ADVERTENTIE PARIJS De colleges aan de Sor- bonne in Parijs zijn donderdag niet hervat. Het Franse ministerie van On derwijs liet weten, dat de universiteit voorlopig gesloten zal bijven, omdat de studenten met nieuwe demonstra ties in de collegezalen en op de univer siteitsterreinen hebben gedreigd. De colleges zullen pas worden hervat als de studenten de garantie hebben gege ven dat z(j de rust en orde zullen be waren. Woensdag had minister van Onder wijs Peyrefitte. in de nationale ver gadering meegedeeld, dat de colleges donderdag hervat zouden worden, als de faculteitsvoorzitter ermee akkoord gingen en de rust teruggekeerd was. In Parijs is verder bekendgemaakt, dat men twee leden van de SDS de Socialistische Duitse Studentenbond die van Berlijn waren gekomen, op het Parijse vliegveld Orly de toegang tot Frankrijk heeft ontzegd. De twee had den in Parijs, aan een studenten-bijeen komst willen'deelnemen. Zij zouden in middels naar Duitsland teruggekeerd zijn. De colleges aan de faculteit van let teren en wijsbegeerten in Nanterre bij Parijs zullen hervat worden, zo heeft de faculteitsvoorzitter donderdagavond meegedeeld. Van de Parijzenaars vindt 61 procent dat de eisen van de studenten gerecht vaardigd zijn, terwijl 16 procent die eisen afkeurt. Dit blijkt uit een in „France-Soir" gepubliceerde enquête van het instituut voor publieke opinie. Een nog grotere meerderheid sprak zich uit voor een zachtaardige houding tegenover de studenten, namelijk 71 procent. 17 procent wenst dat strenger wordt opgetreden. De houding van de rector van de Sorbonne, die de politie binnen het uni versiteitscomplex te hulp heeft geroe pen, wordt afgekeurd door 59 procent van de ondervraagden. 26 procent vindt echter dat de rector gelijk had. 50 procent verklaart zich tegen de slui- SALONIKI (Griekenland) George Tsaroehas, vroeger afgevaardigde voor de unie van de linkse democratie (EDA) die de communistische lyn volgde, is vandaag na zijn arrestatie overleden. Dit werd door de politie be kend gemaakt. In de verklaring werd gezegd dat Tsaroehas, die 60 jaar oud geworden is, door de politie werd aangehouden toen hij samen met vier anderen naar Athene reed. De politie deelde mee, dat de groep lid was van de buiten de wet "gestelde Griekse communistische partij en dat zij naar Athene gingen om besprekin gen te voeren met tegenstanders van het kolonelsbewind. Toen hij naar het politiehoofdbureau van Saloniki werd vervoerd, stierf Tsa roehas plotseling. De politie berichtte dat lijkschouwing had aangetoond dat de doodsoorzaak een bloedprop in zijn hart was. Het was bekend dat Tsaroehas leed aan aderverkalking. Hij was in 1963 lid van de EDA en was betrokken bij de vechtpartijen tus sen rechtse en linkse elementen die uitliepen op de dood van de EDA-afge- vaardigde Gregory Lambrakis. Tegenstanders van het kolonelsregi me beweren, dat de dood van Tsaroe has te wfjten is aan het ruwe optreden van de geheime politie. LONDTN Engeland heeft het don derdag in de bijeenkomst van de mi nisterraad der Europese Vrijhandels Assosiatie (ËVA) in Londen, met de andere landen van de organisatie aan de stok gekregen, over de vraag of overheidshulp aan het particuliere be drijfsleven, nadelen oplevert voor de vrije internationale mededinging. Enge land is namelijk van plan financële hulp te bieden aan Britse particuliere ondernemingen die van plan zijn drie aluminiumsmelterijen te bouwen. Noor wegen, een groot exporteur van alumini um naar Engeland, stelde zich op het standpunt dat deze overheidshulp neer komt op subsidie, en subsidie is in strijd met een artikel in het verdrag waarbj de EVA is opgericht. Daarin staat dat de handel tussen de lidstaten moet plaatsvinden onder omstandigheden eerlijke concurrentie. Zweden, Dene marken, Oostenrijk en Finland toonden zich ook niet erg gelukkig met het Brit se plan. De Noorse delegatie onder leiding van minister van Handel Kare Willoch, wil de echter geen formeel protest indie nen volgens de procedure die in het EVA-verdrag in omschreven. De Brit se delegatie onder leiding van minis ter van Handel Anthony Crosland, toonde zich in beginsel bereid bilatera le besprekingen met Noorwegen te voe ren. Er werd echter geen plaats en da tum voor dit overleg afgesproken. Enge land wilde de smelterijplannen niet uitstellen. Het vindt dat de plannen geen schade toebrengen aan de Noorse aluminiumleveranties. In de bijeen komst werd meegedeeld dat de Noor se leveranties tot eind 1971 met naar schatting 25 procent zullen toenemen. Engeland bood aan de aankopen in Noorwegen eind 1970 opnieuw in stu die te nemen. Het werd echter niet duidelijk, wat er zal gebeuren als Noor wegen dan kan bewijzen, dat de leve ranties verminderd zijn. De Britse de legatie deelde verder mee, dat zij de drie toekomstige aluminiumproducen- ten ertoe heeft kunnen overhalen hun produktecapaciteit tot 260.000 ton per jaar te beperken. Ze waren oorspronke lijk van plan de smelterijen in te rich ten op een produktie van 300.000 ton Noorwegen twijfelde aan de waarde van de Britse ramingen voor de ont wikkeling van de handel tussen de twee landen. Minister Willoch zei, wel prijs te stellen op bilaterale bespre kingen. Hij was echter niet van plan te luisteren naar een herhaling van oude argumenten, gesteund door wat hij hij noemde onrealistische ramingen. ting van de Sorbonne en de universi teit in Nanterre, 32 procent er vooi. 58 procent keurt de houding van de do centen die zich achter de studenten scharen door aan de betogingen deei te nemen, goed, 29 procent keurt dit af. De gehele middag hebben de studen ten een bijeenkomst gehouden op de boulevard St. Michel. Zij zaten op de grond en belemmerden al het verkeer. Het aantal studenten varieerde van 500 tot 5000. Niet ver daarvandaan bezet ten gehelmde politieagenten de Place de la Sorbonne. De politie had gewe ren op de schouders en was uitgerust met traangasgranaten en rookbommen. PANAMA In de republiek Pana ma wordt zondag een nieuwe presi dent gekozen. De Panamezen interes seert echter vooral wat er gaat ge beuren nadat de verkiezingsuitslag be- kehd is. Er zijn twee belangrijke kandidatem de tweemaal afgezette vroegere pre sident Arnulfo Arias en de door de re gering gesteunde voormalige minister David Samudio. Een niet te voorspel len factor is de houding van de vier duizend man tellende nationale garde. Men vraagt zich af of zij Arias de vruchten van een eventuele verkie zingszege zal laten plukken. In maart van dit jaar slaagde het nationaal verbond van Ari'as, een groep van vijf samenwerkende opposi tiepartijen, er niet in de aftredende president Marco Robles aan de dijk gezet te krijgen, door hem in het door de oppositie beheerste parlement ter verantwoording te roepen, voor zijn beweerde financiële steun ten gunste van de regeringskandidaat, hetgeen strijdig is met de grondwet. Zij be noemden een vervanger, maar Robles, die de steun van de commandant van de Nationale Garde, generaal Valiari- no geniet, bleef in het presidentiële pa leis zitten. De meeste waarnemers verwachten een spannende verkiezing en voorspel len geweld en men denkt, dat de na tionale garde zal trachten te verhin deren dat Arias president wordt, ten zij hij een zeer grote overwinning zou behalen. BRUSSEL In de residentie van ex-koning Leopold III van België en prinses Liliane, het kasteel van Argen- teuil ten zuiden van Brussel, heeft donderdagavond brand gewoed. De brahd werd omstreeks acht uur 's avonds ontdekt, doch kon tegen elf uur door brandweer uit de omliggende gemeenten en Brussel worden geblust. De omvang van de schade, aangericht aan de inventaris van de tweede ver dieping vah het kasteel, is nog niet bekend. Ex-koning Leopold, die het kasteel na zijn troonsafstand ten behoeve van zijn zoon Boudewijn als residentie voor hem en zijn gezin door de Bel gische staat kreeg aangeboden, be vindt zich op het ogenblik in Oosten rijk. WASHINGTON De federatie van Amerikaanse geleerden heeft donder dag een aanval gedaan op de ontwik keling en produktie in de V.S. van gas voor de chemische en biologische oor logsvoering. Zij wees op de gevaren bij deze proe ven en herinnerde er aan dat onlangs meer dan 6.000 schapen in Utah zijn gestorven en dat "om de paar meter in Forst Detrick mensen op vreemde wijze sterven". De dood van de schapen wordt door plaatselijke gezondheidsfunctionaris sen toegeschreven aan een proef met een zenuwgas. Ford Detrick in de staat Maryland is een centrum voor de ontwikkeling van middelen voor de biologische oorlogvoering. Bij de federatie zijn ongeveer 2.5000 geleerden en ingenieurs aangesloten. ADVERTENTIE een rijk verleden - een luisterrijk heden U kunt dicht bij huis (tegen „huiselijke" prijzen I) genieten van een land dat véél te bieden heeft. Luisterrijke festivals bijv. zoals het muziekfestival te Chimay en te StaveloL De Egmontfeesten te Zottegem. Het Festival van Vlaanderen De eeuwfeesten in Geraardsbergen Tentoonstellingen in veie musea, enz.. Een belevenis apart zijn de modelsteden 1968: Veurne, Lier, St Hubert, Huy. Rust en ontspanning imposant natuurschoon zoals hl het afwisselend lieflijke en woeste Ardennen-Maas gebied het strandvermaak aan de levendige kust kunst en cultuurleven meeslepende folklore mogelijkheid tot èlle sporten (van zweefvliegen tot vissen, van zeilen tot autorennen) ja, België, Is waarlijk véélzijdig. Brochures over het Ardennen-Maasgebied, de kust, folklore, de kuststeden en de modelsteden. Folders en brochures over de diverse toeristische steden en streken van België. Vraag inlichtingen bij een vertrouwd reisbureau of bij het NATIONAAL BELGISCH VERKEERSBUREAU, ï.eidseplein 7, Amsterdam. Tel.245959(020)

De Vallei | 1968 | | pagina 7