Veenendaals dagblad Staking Frankrijk voor een groot deel lam Derde harttransplantatie in Frankrijk Buiten Gematigd optimisme bij begin gesprek Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei FRANSE REGERING CAPITULEERDE VOOR STUDENTEN Vernielingen in Parijs Hevige aanval op Hoeé Vrij koel Protest Enschede tegen uitbreiding van vliegbasis Nog onzeker of regering loonmaatregel zal nemen Mannen op stap met gestolen vakantiebonnen Koningin onthulde vissersmonument Vals alarm: bom op Amerikaans oorlogsschip Brand in India: 40 doden Natuurpad Vandaag beslissing GECAPITULEERD AFTREDEN ONDERHANDELINGEN IN PARIJS Frans iverk-taal Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telet 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. MAANDAG 13 MEI I968 - 42e JAARGANG no. I 12 Beeld uit de Rue Gay Lussac na de hevige studentenonlusten in de Franse hoofdstad. De mees te gekantelde auto's zijn to taal uitgebrand. Franqois Barthe, foto journalist verbonden aan UPI, tracht bij de stu dentenonlusten risico's te vermijden. Hij heeft een veiligheidshelm op 't hoofd, een onderwaterbril voor de ogen en een doek voor mond en neus opdat hij beschermd is tegen stenen, stokslagen en eventueel traangas. A Een beeld, dat herinneringen oproept aan oorlogshandelingen. Een gewonde student wordt op een brancard weggebracht. Links een uitgebrande 2 CV-Ci- troën. De spiegelruit van de winkel is bezweken. PARIJS In het Paryse ziekenhuis Broussais is zondag de derde harttransplan tatie in Frankryk uitgevoerd op een 45-jarige priester. De operatie werd verricht door een medisch team van de kliniek voor hartchirurgie van de medische facul teit in Parijs, onder leiding van professor Charles Dubost, die als een der beste hartchirurgen ter wereld wordt beschouwd. Het is voor het eerst dat onder zijn leiding een harttransplantatie is gedaan. CO "IJ er geleken bij het eenvoudige, ge stencilde gidsje voor een op „de Hoge Veluwe" klaargemaakt tracé voor de fijnproevers van landschap, flora en fauna (verschenen 1967), mag de voor 1968 uitgekomen soortgelijke wegwijzer 5l/2 km voor een an der gedeelte Hoog Baarloo van het Nationale Park wel als een luxe editie beschouwd worden. De Vereni ging van Vrienden, die dit werk orga niseert, mag er terecht trots op we zen; niettemin beschouw ik ook nu weer het ontbreken van een kaartje als een gemis. Zij vond in de ex-pad vinder Wittkcimper, die het gebied door veelvuldig kamperen op 'n prik kent, een uitmuntende beschrijver en in wildschut Planta (tekenaar van de flora en enkele fantasietjes uit het le ven der oude heibewoners) een vlot illustrator. Mèt M. J. C. Kolvoort ver luchtte hij het werkje met ruim 40 penschetsen en nam bovendien de ka rakteristieke, verweerde waterput van het omslag voor zijn rekening. Alles met alles een smaakvolle uitgave en voor f 1,- niet duur, want ge krijgt n.b. nog een gekleurde plaat met 32 zang vogels op de koop toe! De beschrij vingen zijn exact en duidelijk; zij be treffen het N.O. deel der Wildbaan, het oude Hoog Baarloo, waar ont- ginners en kolonisten zich omtrent 1830 vestigden, zoals we nu nog aan de restanten veelal slechts begroei ing van zeven z.g. huisplaatsen kunnen zien. De wandelaars worden er nadrukkelijk cp attent gemaakt en dit geeft een bijzonder cachet aan het gidsje. Deze plattelandshistorie wordt erin gememoreerd door A. Langen- bach en B. Bloem. Wie er diep in wil doordringen, vindt ettelijke gegevens in: A. D. M. Veldhorst „Uit de ge schiedenis van het Nat. Park „de Ho ge Veluwe" (Stichting v. Bodemkar- tering) en in Pluim en v. Gortel „Ge schiedenis der Neder Veluwe" (antiq.), om eens wat anders te noemen dan dominee Heldring. 13-5-1968, A. B. WIGMAN. De twee eerdere hartoverplantingen in Frankrijk werden verricht onder lei ding van resp. professor Mercadier en professor Negré. De 661 jarige Clovis Roblain kreeg het hart van een ver keersslachtoffer en overleed op 30 april, een dag na de ingreep. Elie Jo seph Reynes (65) was de tweede pa tiënt, tevens de dertiende ter wereld. Hij kreeg op 8 mei een nieuw hart, maar overleed vorige week vrijdag aan ademhalingsstoornissen en een nier aandoening. De patiënt, een priester uit Marseille wiens naam niet bekend gemaakt is, leed aan verkalking van de kroonslag- aderen. De donor is een man van on geveer veertig jaar, die een hersen- aandoening had. Ook zijn naam is niet bekendgemaakt. De operatie begon zon dagmiddag en duurde zeven uur. Artsen deelden mee dat de patiënt bij bewust zijn is en dat zijn pols en bloeddruk normaal zijn. De nog levende patiënten zijn de Zuidafrikaan Blaiberg, John Stuckwish en Everett Thomas in Houston (Texas) en Frederick West te Londen. ENSCHEDE Ongeveer honderd Enschedese hoogleraren, artsen, predi kanten, pastoors en winkeliers proteste ren in een open brief aan het college van B. en W. van Enschede tegen het besluit van de minister van Defensie de militaire vliegbasis Twente uit te breiden. De briefschrijvers vinden dat het on juist is dat dit besluit, dat direct de leefbaarheid van dit hele gebied raakt, tot stand kwam zonder dat enige in spraak van de bevolking door middel van de gemeenteraden mogelijk is ge maakt. Bovendien acht men het ongewenst dat de militaire vliegbasis zo dichtbij belangrijke bevolkingscentra wordt uitgebreid. De leefbaarheid van dit ge bied en de economische ontwikkeling op langere termijn zal, aldus de brief schrijvers, hierdoor worden aangetast. Voorts wordt B. en W. van Enchede met klem verzocht er bij de regering en Eerste en Tweede Kamer op aan te dringen dat dit ministeriële besluit in getrokken wordt. Men hoopt dat het college deze zaak de hoogste prioriteit zal geven. PARIJS De hoop van de Franse regering dat de Amerikanen en de Nootd- viëtnaniezen vanochtend om half elf in alle rust officieel hun delicate inlei dende vredesbesprekingen konden beginnen, is niet in vervulling gegaan. Parijs heeft niet het uiterlijk van een „vredeshoofdstad" gehad, maar het toneel van grootscheepse manifestaties van studenten en arbeiders, terwijl het openbare leven is ontwricht door een algemene staking van 24 uur. Tot deze stakingsactie, waaraan zeker tien miljoen werknemers in geheel Frank rijk deelnemen, hebben de communistische CGT, de gematigde CFDT en de so cialistische Force Ouvrière opgeroepen om de studenten in hun campagne voor universitaire hervormingen te steunen en uit protest tegen wat genoemd wordt: het onnodig brute optreden van de politie om aan de studentendemonstraties van de afgelopen week een einde te maken. De staking zal o.a. de gas- en elektrici teitsbedrijven, de kranten, de posteryen, het onderwijs en waarschynlyk ook het openbaar vervoer in de hoofdstad treffen. Frankrijk heeft het afgelopen week einde op de rand van een groot oproer gewankeld. Zoals, bijna op de dag af tien jaar geleden, de Vierde republiek ten onder ging bij de opstand in Algiers, zo ver keerde in de nacht van zaterdag op zon dag de Vijfde republiek in gevaar op de barricaden van het Quartier Latin, de Parijse studentenwijk. Premier Pompidou heeft het gevaar nog juist bijtijds afgewend. In een tele visie-uitzending op zaterdagavond om kwart over elf, drie uur nadat hij van een bezoek aan Iran en Afghanistan was teruggekeerd, deed hij het tij ke ren door: 9 zijn ministers van Binnenlandse Z- ken en Justitie, die zich diep in het moeras hadden gewerkt, te laten val len; 9 de studenten op enkele belangrijke punten hun zin te geven. Hoewel hij de algemene staking voor vandaag, die intussen door de vakbon den was uitgeroepen, niet meer onge daan kon maken, ontnam hij aan deze actie wel bijna alle grond. In de straatgevechten van zaternacht werden 367 mensen ernstig gewond en naar een ziekenhuis gebracht; 468 men sen werden gearresteerd (onder wie 61 buitenlanders); 188 auto's van onschul dige omwonenden of toeristen werden verbrand of zwaar beschadigd. Vierduizend vierkante meter straat werd van straatstenen ontdaan. Met die keien en met omvergeworpen auto's werden barricades opgericht, sommige drie meter hoog, die de politie een voor een moest veroveren. DEN HAAG Vandaag beslist het kabinet of het nu reeds zal ingrijpen in de vrijere loonpolitiek. In Den Haag be stond gisteravond onzekerheid over de vraag of de regering inderdaad in haar nota over loonvorming (die vandaag door de ministerraad moet worden goedgekeurd), bepaalde maatregelen hiertoe zou afkondigen. Het kabinet heeft twee duidelijke waarschuwingen gekregen om nu nog geen paal en perk te stellen aan de loonsverhoging voor dit jaar. 1. Werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid hebben vrij dagavond nogmaals duidelijk gezegd, dat zij een ingreep op dit moment niet juist vinden; 2. Het kabinet heeft de vorige week over het loon beleid contact opgenomen met de regeringsfracties. In Den Haag wordt aangenomen dat deze fracties zich in principe achter de opvattingen van het bedrijfsleven hebben gesteld. Het ligt voor de hand dat, als het ka binet toch met maatregelen komt, de Tweede Kamer zal aandringen op een spoediger behandeling van de nota. Minister Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid) heeft, zoals bekend, vrijdag vier mogelijkheden aangekon digd: 1. Een beperking van de stijging van de loonkosten tot een bepaald aantal gesloten of nog af te sluiten cao's. 2. Een verlenging van de reeds af gesloten cao's, zodat ze enige maanden langer in 1969 zullen doorlopen; 3. Een combinatie van beide moge lijkheden; 4. Geen ingrijpen in de vrije loonpo litiek. Zij gebruikte daarvoor een nieuw soort bom, die het midden houdt tussen een traangas- en een rookbom. Zowel de studenten als de politie staken de versperrringen in brand om U voorko men dat de andere partij zc zo\, gebrui ken. Zaterdag bleef men bijna de hele dag in onzekerheid over wat er in Parijs zou gebeuren. De spanning steeg met het uur, vooral omdat de minister van Defensie aanwezig was geweest bij de vergadering met De Gaulle. Dat duurde tot kwart voor acht in de avond, toen premier Pompidou na een week van afwezigheid, in Parijs terug keerde. Hij pleegde onmiddellijk over leg met president De Gaulle. Drie uur na zijn thuiskeer deed hij voor de televisie de volgende toezeggin gen. die de rust deden terugkeren: O Dat de Sorbonnen vandaag zal wor den geopend en dat de politie uit het Quartier Latin zou worden teruggeno men; Dat vandaag het Hof van Appel bij een zal komen om het hoger beroep van de vier veroordeelde studenten te behandelen; twaalf studenten die in staat van beschuldiging waren gesteld werden meteen vrijgelaten; vierentwin tig anderen, die in voorlopige hechte nis zaten zijn eveneens vrijgelaten; Dat de hervorming van de universi teit, die onder deze regering is begon nen, zal worden voortgezet met mede zeggenschap van de professoren en de studenten, en dus niet over hun hoofd heen. De studentenleiders en leiders van het stakende onderwijspersoneel ver klaarden zich tevreden met deze toezeg gingen. Maar zij eisten alsnog: Dat er geen gerechtelijke of disci plinaire maatregel zal worden genomen tegen wie dan ook; Amnestie voor allen die aan de be togingen hebben deelgenomen en daar voor zijn gestraft. De studenten hebben vandaag de be schuldiging uitgesproken, dat de politie chloorbommen gebruikt en eisten het ontslag van de minister van Binnenland se Zaken en de Parijse prefect van po litie. De beschuldigingen van de stu denten werden gisteren ondersteund door professor Francis Khan, van de medische faculteit van Parijs, die zei dat hem bij onderzoek van de gewon den was gebleken, dat zij brandwonden hadden ten gevolge van chloor. De beweringen werden krachtig ont kend door politie-autoriteiten. die zei den dat betrekkelijk onschuldige traan gassen door de politie gebruikt werden. De onlusten, stakingen en betogingen konden op een niet vernederender ogen blik voor de regering van De Gaulle ge komen zijn, terwijl honderden journalis ten in Parijs zijn, voor de openings dag van de zo lang verbeide vredesbe sprekingen over Viëtnam. Er zijn geen aanwijzingen dat de be togers zullen proberen het conferentie centrum te bereiken waar Amerikaan se en Noordviëtnamese diplomaten bij eenkomen voor het voeren van hun be sprekingen. De Franse regering heeft er voor gezorgd dat de staking bij de elektriciteitswerken geen last zal ople veren voor de conferentie. De staking is een minuut na midder nacht begonnen en zal vanavond te mid dernacht eindigen. De eerste aanwijzing ervan voor journalisten was, dat de telexapparaten van het Franse pers bureau AFP tot staan kwamen. Vanaf dat ogenblik werden alleen om de tien minuten tijdseinen doorgegeven. De ochtendbladen verschenen voor dat de staking inging, maar de volgen de edities verschenen niet en de mees te bladen hadden een bericht op de frontpagina dat zij vandaag niet zullen verschijnen. De staatsspoorwegen deelden in de vroege ochtenduren mee, dat de staking voor tweederde geslaagd was. De Parijse ondergrondse werkte nor maal tot een half uur na middernacht, maar begon weer op verminderde sterkte te werken om 05 uur. Legerauto's werden gestuurd naar strategische punten in de voorsteden om het vervoer op het piekuur vanaf 6 uur te kunnen verwerken. Elektrische stroom en gas werkten maar verwacht wordt dat deze zullen uitvallen als de dagploeg het werk over moet nemen van de nachtploeg. Ver wacht wordt dat alleen de fabrieken in de gordel om Parijs hierdoor getroffen zullen worden. UTRECHT Zaterdagmiddag zijn in Utrecht de 49-jarige sloper G.. van S. en de 39-jarige A. J. van de W., beiden uit Enschede, aangehouden. Van de W. bleek in het bezit te zijn van vakantiebonnen die een gezamenlijke waarde van 50.000 gulden vertegen woordigden. De vakantiebonnen zijn van diefstal afkomstig. Het tweetal werd enkele uren na de arrestatie in de Utrecht se Merelstraat en Adelaarstraat op transport gesteld naar Enschede om daar te worden verhoord. In Enschede zijn de mannen in verzekerde bewaring gesteld. Zij hebben geen bekentenis af gelegd. PARIJS In een onmiskenbaar optimistische sfeer begon vanochtend om half elf in Parys de officiële conferentie tussen de Verenigde Staten en Noord- Viëtnam. De partyen hebben besloten de vredesonderhandelingen tussen Amerika en Noord-Viëtnam voortaan aldus aan te duiden. Dat ls van belang omdat eruit blijkt dat Amerika in feite Noord-Viëtnam als volwaardig gesprekspartner erkent. De bijeenkomst van vandaag zal ge vuld worden door het afleggen van de beide openingsverklaringen. Daarin zul len de delegatieleiders, Averell Harri- man en Xuang Thuy, hun standpunten in algemene termen ontvouwen. Die zul len dan vervolgens als basis dienen van het verdere gesprek. Het optimisme, waarmee men begint, betreft meer het verleden dan de toe komst. De technische besprekingen op vrijdag en zaterdag tussen beperkte de legaties onder leiding van Cyrus Vance en kolonel Ha Van Lau, hebben een maximaal resultaat opgeleverd. Dat was vooral een pak van het hart van de Amerikanen. Zij hadden verwacht dat de Noord- viëtnamezen van het begin af aan ob structie zouden voeren. De technische bijeenkomsten in Parijs waren uitsluitend gewijd aan procedure kwesties. Er is niet vooruitgelopen op de besprekingen, die vandaag beginnen. Een agenda is daarom niet opgesteld. De belangrijkste punten waarover de delegaties het eens werden, zijn: 1. Nu besloten is in het vervolg over officiële besprekingen" te praten, wordt de inleidende fase door beide par tijen als afgedaan beschouwd en gaat men over tot de werkelijke vraagstuk ken. Het eerste punt dat hierbij aan de orde zal komen Is het „onvoorwaarde lijk stopzetten van de Amerikaanse bombardementen". Dat is de belangrijk ste eis van Noord-Viëtnam. 2. De Amerikanen hebben toegezegd dat zij in het vervolg niet meer over Noord-Viëtnam zullen praten maar over de Democratische republiek van Viëtnam, zoals Noord-Viëtnam zichzelf noemt. 3. Vandaag zullen eerst de Viëtname- zen aan het woord komen. Dat ge beurt op voorstel van de Amerikanen. 4. De officiële talen van deze bespre kingen zijn het Engels en het Viët- namees, met het Frans als „werk-taal". Een lid van de Amerikaanse delegatie zei dat dit was gebeurd „omdat hun Frans beter is dan hun Engels, en ons Frans beter is dan 9ns Viëtnamees. 5. De partijen zijn het er met elkaar over eens geworden dat de delega ties geen andere leden zullen hebben dan die uit eigen land. Dat beteknt dat de Amerikanen geen Zuidviëtnamese vertegenwoordigers mogen meebrengen naar de conferentiezaal en dat leden van het Nationale bevrijdingsfront Viët- Cong geen deel kunnen uitmaken van de Noordviëtnamese delegatie. 6. Er zal maar één vergadering per dag worden gehouden. Het is ech ter niet nodig dat er elke dag wordt ver gaderd. Aan het einde van elke bijeen komst zal worden besloten wanneer de volgende wordt gehouden. In het Wilhelminagasthuis in Amster dam is zaterdag de 61-jarige N. Vos overleden, 's Nachts was hij in de Lauriersgracht gevallen. URK. Koningin Juliana heeft zaterdag in het duizendjarige Urk het Vissersmonu ment onthuld dat is opgericht ter nagedachtenis aan de op zee omgekomen vissers. Rond het bijna vier meter hoge bronzen beeldhouwwerk staat een muur waarin op marmeren platen de namen van de honderden slachtoffers zijn vereeuwigd. Na de onthulling door het leggen van een krans luisterden de koningin, bur gemeester K. Bossenbroek en commissaris van de koningin, jhr. tnr. dr. O. S. A. van Nispen tot Pannerden naar het Urker mannenkoor. SAIGON De oude keizerstad Hoeë, In 't noorden van Zuid-Vlëtnam, ls van morgen vroeg opnieuw het doelwit geweest van hevige beschietingen van de Viët-Cong. Het was de hevig ste aanval sinds de stad eind februari door Amerikanen en Zuidviëtname- zen werd ontzet, nadat de communis ten er byna een maand hadden we ten stand te houden. Mortiergranaten kwamen terecht op de citadel, een school, een vliegveld en een regeringspost, zo heeft een Zuid viëtnamese militaire woordvoerder meegedeeld. Vier burgers werden ge dood en veertien gewond. De verlie zen van het Zuidviëtnamese leger wa ren „licht", zo werd gezegd. Amerikaanse vliegtuigen zetten hun bombardementen op stadsdelen in Saigon, waar zich leden van de Viët- Cong schuilhouden, voort. In de roken de puinhopen van de Chinese wijk Cholong, waar acht dagen lang hevige gevechten tussen de Viët-Cong en Amerikaanse en Zuidviëtnamese strijdkrachten zijn geleverd, zijn al meer dan honderd lijken van mannen, vrouwen en kinderen gevonden, zo heeft een Zuidviëtnamese woordvoer der vanmorgen meegedeeld. Een woordvoerder van de politie zei dat de Viët-Cong in dat gedeelte bijna geheel was uitgeschakeld. Een regimentscommandant van de Viët- Cong is naar het zuiden overgelopen, aldus wordt door Viëtnamese rege ringsautoriteiten meegedeeld. Hij is op een na de hoogste militair die in minder dan een maand naar het zuiden is overgelopen, aldus de auto riteiten. Het is lt.-kolonel Troeong Troeng Doan, commandant van het 165e regiment van de 7e Viët-Cong-divisie. Hij wordt op het ogenblik ondervraagd. Uit zijn eerste ondervraging kwam vast te staan dat zijn regiment, dat ten noorden van Saigon vecht, gedeci meerd werd. ROTTERDAM In Rotterdam heeft de politie gistermiddag in allerijl tal van bezoekers van de twee Amerikaan se oorlogsschepen gehaald, die daar aan de Parkkade liggen gemeerd, om dat een anoniem telefoontje was binnen gekomen dat er een bom aan boord van een der schepen zou zijn geplaatst. Het telefoontje kwam binnen om vier uur gistermiddag. Men kondigde aan dat de bom om vijf minuten over vijf zou ontploffen. Bemanning en marechaus see hebben de schepen doorzocht, maar geen projectiel gevonden. NIEUW DELHI In een karavaan- herberg in een dorp 400 km van Ma dras (India) zijn 40 mensen omgeko men bij een brand, die veroorzaakt werd door een olielamp. Tot de slacht offers behoort een aantal personen, dat een bruiloftsplechtigheid bijwoonde. De bruid en een honderdtal bruiloftsgasten liepen ernstige verwondingen op. De enige deur was geblokkeerd, waardoor 38 vrouwen en 2 kinderen de dood von den. De mannen konden zich redden door over de muur te klimmen. 62 ge wonden liggen nog in ziekenhuizen. Een omvangrijk gebied van lage luchtdruk strekt zich uit van Labra dor, over de Oceaan en de Noordzee naar Noord-Rusland. In dit gebied ko men verschillende depressiekernen voor. Een van deze depressies trok gedurende het weekeinde van 't zee gebied tussen IJsland en Noorwegen naar het Oosten. Hierdoor draaide de wind in ons land naar het noordwes ten en stroomde koele lucht van de Noordzee ons land binnen. De depres sie werd gevolgd door een rug van hoge luchtdruk, die in de afgelopen nacht flinke opklaringen met zich mee bracht. Hierbij daalde in het binnen land de temperatuur aan de grond plaatselijk tot min één graad. Inmiddels is een andere depressie boven het noorden van de Noordzee aangekomen, terwijl een actieve sto ring van het midden van de Oceaan met tamelijk grote snelheid naar Z. Engeland trok. Op de nadering hiervan ncm maan dagmorgen de bewolking toe, waaruit in de loop van de dag op de meeste plaatsen enige regen viel. De wind wakkerde aan, aan de kust tot hard. Achter een frontale storing die van noordwest naar zuidoost over ons land zal trekken, ruimt de wind naar westelijke richting en neemt daarbij in kracht af. In de lucht die dan aan gevoerd zal worden komt een wisse lende bewolking voor, waaruit later plaatselijk een bui zal vallen. Het vrij koele weer houdt aan.

De Vallei | 1968 | | pagina 1