Bep Rowold overleden Ton Lutz streeft naar theater voor ieders plezier Het menselijk hart in „De 21ste eeuw" Prijswinnaars van Elizabeth-concours De Herbergierster op KRO-televisie VANAVOND MORGEN FINANCIËLE NOTITIES 1967 minder goed voor Homburg Wijziging bij V.N.U. Figee deed liet beter Minder vraag bromfietsen DE MUUR STORT IN I PILOOT STORM RECHTER TIE i TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG Nieuw publiek Dat niet Harry Mulisch Eigentijds PRUDENTIA NOG NIET NAAR DE BEURS Pagina 2' MAANDAG 13 MEI 1968 53 Waar had deze jongen zijn eer zucht gelaten? Hij was geen type om niet eerzuchtig te zijn. Nog eens probeerde de arts het. 't Is natuurlijk jammer dat je dan •en jaar langer over het gym doet, maar dat is dan eenmaal zo... Och, wat komt het erop aan Of je nu het één doet of het ander... Aha, dacht Van der Held. Weet je al wat je gaat doen als je van het gym komt Ik ga studeren, is er gezegd, voor meester in de rechten. Klinkt niet erg enthousiast, zeg, heb je er niet veel trek in? Weer kwam het egale antwoord. Het blijft zowat gelijk wat je doet. Nee, zei Van der Held, dat ben ik nu helemaal niet met je eens. Het ene vak scheelt een stuk met het andere en iedereen heeft dingen, die hij lie ver wil, jij ook, al denk je nu van niet. Freek zuchtte moe. Misschien, maar... wat helpt het je nu nog als alles leugen is? Alles alleen maar klein en menselijk en naar? Dan kun je net zo goed advocaat zijn als schil der. De arts herademde, maar ook ging er een warm gevoel van deernis in hem open. Brrr, zei hij, een jongen van... Hoe oud ben je? Zeventien jaar, dokter. Nou, een jongen van zeventien jaar! Hoe weet je dat alles zo naar en klein en menselijk is? Dacht je dat zo'n wereld nog zou bestaan? Zwijgen. Wie heeft je dat zo prachtig inge praat? Freek gooide zich op zijn kant. Tot die conclusie kom je wel, zei hij met iets van opstandigheid, en... och, wat doet het er ook toe. Daar was de matheid weer, de op geslotenheid. Onwillekeurig zuchtte de dokter; zij bleven draaien om hetzelf de punt. Waarom had je schilder willen worden? Freeks ogen gingen verder open. Het leek mij zo mooi, antwoordde hij zacht, en even sprong er iets van licht op in zijn blik ik houd veel van tekenen en mijn vader was ook schilder. Het leek mij zoiets dat vanzelf sprak. Wat je ziet, zoals mijn vader dat kon vertellen zoals muziekÉérst toen ik niet mocht van dokter Wegen heb ik mij voorgeno men het later als ik meerderjarig ben toch te gaan doen, maar... Hij stokte even, er sprongen weer tranen in zijn ogen, zachter eindigde hij zijn zin: waarom zou ik...? Dokter Van der Held boog zich naar hem over. Freek, wat is er met je gebeurd? Je bent een heel ander dan je lijkt, dat weet ik. Durf je mij niet vertrouwen, kun je mij niet vertellen waarom, bijvoorbeeld, je gisteren met je tweede vader onaangenaamheden hebt gehad Voor het eerst toonde Freek weer wantrouwen. Hoe weet ik, dat u het niet oververtelt Dat heb ik je gezegd, daarop moet je vertrouwen. Wij moeten altijd weer vertrouwen hebben, Freek, altijd weer, altijd opnieuw in de mensen en in het leven en, in de allereerste plaats, in God. Freek sidderde en toen met horten en stoten vertelde hij van de vorige avond, van Wegen, die bij hem was gekomen omdat hij onhebbelijk was geweest en wat hij toen allemaal ge zegd had. Wegen was opgekomen voor zijn moeder en daar had hij dan ook wel gelijk in gehad, maar moe der was altijd zo... erg liéf, zo... ja, daarvoor kon hij geen woorden vin den en Wegen, die... Toen was het gesprek gekomen over z'n vader, over de trouw, die 'n af wijking werd. En hij twijfelde juist al zo aan alles, er was al zo weinig te merken van dat, waarin zijn vader hem had opgevoed... En toen had We gen zijn schrift verscheurd, waarin hij zijn gedachten opschreef en weieens een gedichtje, zoals dat in hem op kwam... Hij, Freek, had niet meer ge weten wat hij deed... Het portret van zijn vader... Vader, die dood is en weg is, vader van wie hij niet meer houden mag. Alle dromen, alle mooi heden, die maar fantasieën bleken, al les, dat wankelde en viel in hetbodem- loze kantelende niets... De angst voor zijn eigen denken... Stil hoorde de dokter hem aan, vroeg alleen met een enkel woord hier en daar om verduidelijking. Wat een ongelofelijk fijne aard had die jongen, hij was een kunstenaar, al zou hij misschien nooit in de kunst gaan. 't Was te begrijpen dat zo één hetmoei- lijk zou hebben in het leven, het al moeilijk hèd, zo plotseling overge plaatst uit die veilige wereld van zijn vader, die Van der Held door de woorden van de zoon al duidelijker begon te onderscheiden, in de kou de zakelijkheid van zijn collega dok ter Wegen, die niet alleen maar sneed in een lichaam, maar ook in een fijn besnaarde geest, die daarvoor gevoe lig was in zijn groei. Toen Freek zweeg, bleef de arts voor zich kijken. Het was bijna duis ter in de kamer; de wekker tikte op de ombouw van het bed. Van der Held zocht naar de manier om de jongen te helpen. Wegen had niet in alles on gelijk gehad, tenminste niet geheel on gelijk, maar dat te zeggen, zou Freek nu meer schade berokkenen dan goed doen. Hij was zeer zeker iemand, met wie voorzichtig moest worden om gegaan en voorlopig zeker zolang hij deze crisis nog niet te boven was. En Wegen zou hem niet ontzien, want hij was geen zieke. Wegen zou, met het uitroeien van Freeks overdrevenhe den voortkomend uit zijn kunstenaars natuur, zijn opvoeding en zijn gemis aan werkelijke steun, ook het beste in diens wezen kunnen verpletteren, juist omdat de jongen zo fijngevoelig en zenuwachtig was, en bovendien was hij op een lastige leeftijd. Jij moet je oren niet zo laten han gen naar wat de mensen zeggen, be gon de arts en zijn stem zette de woorden klaar in de stilte. God iser altijd, al merken wij dat niet, omdat wij de ene keer dat beter voelen, dan de andere. Je vader was een goed man en laat mij de spreuk van een bekende Engelse overnemen: 'De lief de ons door een afgestorvene toege dragen, kan geen verandering ons ooit ontnemen'. Een raadsel? Och, wat is een raadsel? Het werk Gods kan de mens toch niet uitvinden, tot die con clusie kwami de wijze Prediker al, maar hij werd er niet opstandig on der zoals Freek Arlsover op zeventien jarige leeftijd, hij legde er zich bij neer en werd wijs in de dingen, die hij wél begrijpen kon. Jij zoekt te veel, jij zoekt te hard, jij denkt te hard, jij wilt te hard. Wees eens stil en rustig ook in jezelf. Aan ieder openbaart God zich op Zijn tijd en wij ze, aan ieder op andere wijze. Maar hoe kan Hij Zich nu ooit openbaren als jij Hem telkens vooruitholt, door dat je aan het zoeken bent? Zeker, 'wie klopt zal opengedaan worden', maar je hoeft de deur niet in te slaan, dat doet denken aan een inbreker. Glimlachend keek hij naar de jonge man, die zich nu geheel naar hem had toegekeerd en hem met grote ogen aanzag. Gerust Freek, je kunt je aan je vader houden, je kunt van hem houden zoveel je maar wilt, want weg en dood is niemand, maar... je hebt niet het recht over je vader te knie zen, noch om andere mensen, die je daarmee onaangenaam bent, noch om hém. Wees blij om zijn geluk, dat is de eerste plicht van je kinderliefde, dat is de beste, de énige dank voor zijn liefde, die je hem absoluut ver schuldigd bent. (Wordt vervolgd) 3810. Nadat piloot Storm naar hartelust had rondge zwierd in de uiterst beweeglijke capsule, keerde hij te rug naar zijn schip en afremmend .op geperste lucht daalde hij voorzichtig naar het ronde sluisgat. Met wa re meesterhand manoeuvreerde hij het zonderlinge vehi kel netjes naar binnen. In de laatste fase kreeg hij hulp van de magnetische landingsschijf die hem stevig op zijn plaats trok. Meteen sloot het ronde luik zich en even later klom Arend weer met veel moeite door de opening van de capsule en stond voor zijn metgezellen. Professor Dubois schudde zijn wijze hoofd en Sandra zuchtte alleen demonstratief opgelucht, maar Charley riep verontwaardigd uit: „Nou, meneer de squadron leader, hebt u even lustig rondgedarteld als een Vlie gend Hollandertje? Ik heb daarnet al de klachten ge had van de andere schepen. Ze vroegen of er misschien een gek ontsnapt was!" Arend grijnsde en streek hem goedmoedig over het rode borstelkopje: „Als je braaf bent, mag jij aan de andere kant van Luna ook eens spelevaren, hoor!" beloofde hij vaderlijk. 96. Te laat heeft rechter Tie bemerkt dat de Oppereu- nuch de inhoud van het bergkristallen kruikje opdrinkt. Hevige krampen varen nu door het lichaam van de oude man en zijn gezicht is smartelijk vertrokken. Met een laatste krachtsinspanning prevelt hij: „Ge hebt mijn toestemming.... om de Gouden Brug over te gaan". Dan ontspant zijn lichaam zich en hij zakt slap achterover. De Oppereunuch heeft de consequenties getrokken uit zijn nederlaag en zich van het leven be roofd. Hij heeft daarmee een lange gerechtelijke pro cedure voorkomen, de rest is een zaak tussen hem en de andere wereld. Rechter Tie loopt de gang op waar de Opperkamerheer en de kolonel nog steeds staan te wachten. Hij geeft de envelop aan de Opperkamerheer en zegt: „Hierin vindt u alle feiten betreffende de sa menzwering. Ga terug naar uw kantoor en laat de voornaamste schuldigen terstond arresteren. Stel daar na een diepgaand onderzoek in en schenk speciale aan dacht aan de rol van een zekere Hoe, de tussenpersoon tussen de paleisintriganten en de gangsters in Rivier- stad". Als de Opperkamerheer zich haastig verwijderd heeft, richt rechter Tie zich tot de kolonel en zegt: „U zult mij vergezellen naar de prinses." Tot de dikke eu nuch, die nog steeds op de grond ligt, snauwt hij: „Vooruit, man, ga ons voor naar de vertrekken van Hare Hoogheid!" 19. Enkele ogenblikken later hadden de kleine vaar tuigjes het stoomschip bereikt dat langzaam de Congo- rivier opstoomde. Touwen werden behendig omlaag ge worpen en vastgemaakt, terwijl Tekko zich voorbereid de op de eerste ontmoeting met de bewoners van het zwarte werelddeel. „Wacht! Misschien kunnen die ne gers mij wel nadere inlichtingen geven over dat apen- mysterie" mompelde Tekko. „Dan kom ik tenminste enigszins beslagen ten ijs, wanneer ik straks vaste voet aan wal zet Ja, dat lijkt mij een goed idee" Verwonderd staarde onze vriend naar een grote stro hoed voorzien van een veelkleurige cocarde, die lang zaam boven de verschhansing uitkwam en die bleek toe te behoren aan een krachtig gebouwde neger met een goedmoedig gezicht. De neger klom aan boord en an deren volgden weldra. Even moest Tekko wennen aan al die zwartjes die plotseling over het dek krioelden, maar toen nam hij een kloek besluit en stevende kordaat op de eerst aangekomene af. „Hé eh... vriend Wat jij weten van gorilla's Grrrr" wenude hij zich zonder om wegen tot de zwarten in een taal, waarvan hij meen de, dat die voor iedereen begrijpelijk moest zijn. „Go rilla's? Oewah" gilde de zwarte reus, die zienderogen verbleekte. En voordat onze vriend nog iets in het mid den had kunnen brengen, sprong de neger zonder zich te bedenken hals over kop in het water. De afleverihg uit de serie „De 21-ste eeuw", die de NTS op dinsdag van 19.35 tot 20.00 uur op Nederland 2 uit zendt, is deze keer gewqd aan het menselijke hart. Afgezien van de ro mantische en mystieke betekenissen die eraan worden gegeven, is het hart een enorm krachtige en efficiënt werkende pomp. Het zorgt voor de stuwing van het bloed door het lichaam, waarbij met hulp van de longen het verbran- dingsprodukt kool-di-oxide wordt inge wisseld voor het „voedzame" zuurstof. Wanneer de bloeddoorstroming naar het hart wordt geblokkeerd doordat slagaders verstopt zijn met bloedstol- sels of vetneerslag, sterft een deel van het weefsel af. Het gevolg: een hartaan val. In de toekomst zal een hartpatiënt een medicijn toegediend kunnen krij gen dat de bloedstolsels oplost, zoals „ukorinase". Of hij zal een operatie met geopende borstkas kunnen onder gaan, n.l. „gas endarteriectomie", waardoor de vetneerslag in de krans slagader wordt verwijderd. Een verde re ontwikkeling van deze methoden waarmee nu al wordt gewerkt, zal de twee belangrijkste oorzaken van fatale hartaanvallen kunnen wegnemen. Wereldberoemde hartspecialisten die in deze aflevering worden geïnter viewd zijn onder meer dr. Christiaan Barnard aijn bekendste patiënt dr. Philip Blaiberg verschijnt ook) en dr. Willem Kolff, tevens ontwerper van de kunstnier. Het probleem van de afsto ting door het lichaam van vreemd weefsel komt aan de orde met de po gingen die zijn gedaan om harttrans plantaties tussen verschillende dier soorten te realiseren zoals een schaap dat het hart van een geit ontvangt. „Het gebruik van dierlijke harten zou de morele problemen die nu aan de menselijk transplantaties zijn verbon- bonden, kunnen opheffen" heeft dr. Barnard onlangs gezegd. Maar de Ame rikaanse chirurg dr. DeBakey hoopt dat bij het begin van de 21-ste eeuw geen harttransplantaties meer nodig zijn, omdat we dan kunnen beschikken over goed functionerende kunstharten. Met een hart-long-machine kan maxi maal 7 uur de werking van die orga nen worden overgenomen. Maar dr. DeBakey is er al in geslaagd om bij zijn 16-jarige patiënte Maria Acmen ge durende 4 dagen een machine een be langrijk deel van de arbeid van haar hart te laten overnemen, waardoor dat hart zelf rust kreeg om te kunnen ge nezen. Philip Blaiberg en Marta Acmen, twee namen die hoop geven voor de 21-ste eeuw BRUSSEL Uit de 24 jonge pianis ten die tot de tweede ronde van het Koningin Elizabethconcours werden toegelaten zijn zaterdagnacht de twaalf prijswinnaars aangewezen. Van 20 tot en met 25 mei worden in de grote concertzaal van het Paleis voor Schone Kunsten de prijzen van 15.000 tot 1500 gulden, over hen ver deeld nadat zij zowel een pianoconcert uit het grote repertoire te hunner keu ze als een hun nu nog onbekend con cert, speciaal voor de wedstrijd ge componeerd, zullen hebben uitgevoerd. In die week zullen 's avonds zowel de Belgisch-Nederlandse als Franse radio hun normale avondprogramma voor de wedstrijd opzij zetten. Sterke Russen. Tot de finale zijn vier zeer sterke Russen toegelaten en de Libanees Howrani, die evenzeer tot de school van Moskou mag worden gerekend. Daartegenover staat een wat kleine re groep, die de Amerikaanse Juil- liard School representeert, drie Ameri kanen en een 22-jarige Venezolaans meisje, Eva Maria Zuk, dat in de tweede ronde een zeer sterke indruk maakte. België, Frankrijk en Japan hebben elk een kandidaat in de finale; Frank rijk de benjamin van de wedstrijd, de nog maar net zestienjarige Frangois Duchable, een opmerkelijk talent, dat vooral Debussy verrukkelijk speelt. HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.16 Radiojourn. 18.25 Ik verbind u door..., pr. 18.30 Stereo: A la carte: tafelmuz. (19.00 Gespr. brief uit Parijs). 19.30 Nws. 19.35 RVU: me vrouw A. M. ten Siethoff-Marchant, mr. L. B. van Ommen e.a., de Openba re Bibliotheken: 60 jaar kans om te le zen. NRU: 20.05 Toneel nu!: progr. over mod. toneel. 20.30 Jazz in actie. 21.00 Musonette: licht muz. progr. 21.30 40 jaar 5 gouden ringen: Mexico 1968, gezien door de bril van Amsterdam 1928, radio-documentaire. 22.00 Stereo: Lichte orkestmuz. (gr.) Bond zonder naam: 22.20 Ontrouw is een kwalijke mode!, lezing. NRU: 22.30 Nws. AVRO: 22.40 Radiojourn. NRU: 22.55 Stereo: Metropole orkest en solisten: amuse- mentsmuz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 18.00 Stereo: Koorzang: lichte muz. 18.19 Uitz. van de Pacif. Soc. Partij. 18.30 Nws. en weerpr. 18.46 Act. 19.00 Op de man af, pr. 19.05 De National Band van Nieuw Zeeland (opn). 19.30 Stereo: Lichte muz. (opn). 20.30 Groot omroepkoor, omroeporkest en solisten: gewijde muz. 22.15 Literama: radiokro niek over boeken, schrijvers en toneel. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.5 Vertolkers beluisterd: muzikale lezing. 23.30 Jazz. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 18.50 Pipo de clown. 19.00 Jour naal. CVK/IKOR/RKK: 19.06 Kenmerk, wekelijkse act.rubriek over kerk en samenleving. NCRV: 19.31 Alarm in de bergen, TV-feuill. 20.00 Journ. NCRV: 20.20 Act. rubriek. 20.45 De gevange ne, TV-feuill. 21.35 Het leven van Mo zart, TV-film (III). 22.20 Avondsluiting. NTS: 22.25-22.30 Journ. DEN HAAG In Hilversum is za terdag op 55-jarige leeftijd overleden de saxofonist Bep Rowold, leider van het dansorkest „The Skymasters" van de AVRO. Rowold die ook op klassiek gebied een veelzijdig musicus was, nam de leiding van het orkest in 1951 over van Pi Scheffer, reeds voor die tijd maak te hij deel uit van „The Skymasters". De heer Rowold is de laatste twee maanden verpleegd in het diaconessen- huis in Hilversum. De leiding van „The Skymasters" werd overgenomen door Sander Sprong, met Rowold een van de oudste leden van het orkest. Het blijspel „De herbergierster" werd rond 1750 door Carlo Goldoni ge schreven. De hoofdfiguur is een jonge herbergierster die het gevlei van haar gasten maar al te graag aanhoort. Zij heeft over belangstelling van haar gas ten allerminst te klagen, totdat op zeke re dag enkele adellijke heren hun in trek nemen. Twee van hen sloven zich uit de gunst van de herbergierster te winnen. De derde, een vrouwenhater laat de jongedame links liggen. Dat prikkelt de herbergierster zo, dat ze alles op alles zet om de man voor haar te winnen. De zaak wordt nog amusanter, wan neer, twee jonge toneelspeelster die proberen voor adelijke dames door te gaan op het toneel verschijnen. Petra Lasseur vertolkt de rol van herber gierster, de edellieden zijn Will van Seist, Onno Molenkamp en Siem Vroom De toneelspeelsters worden gespeeld door Maya Bouma en IJda Andrea. Frits Butzelaar bewerkte „De Herber gierster" voor de televisie en had te vens de regie. De Herbergierster verschijnt donder dagavond 16 mei op het KRO-televisie- scherm. MAANDAG 13 MEI 1968. DUITSLAND I. 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herh. van gisteravond). 10.20 Sport. 10.50 Werk- spionage, TV-film. 11.45 Lichte muziek. 12.00-13.30 Act. kroniek. 16.40 Journaal. 16.45 Amusementsprogr. 17.15 Voor de vrouw. 18.00-18.05 Nws. (Regionaal pro gramma: NDR: 18.05 Act. 18.19 Sport. 18.53 Klaas Vaak. 19.00 Act. 19.26 Hafen- krankenhaus, TV-serie. 19.59 Progr.- overzicht. WDR: 18.05 (K) Atom-Anton, TV-film. Aansl.: (K) Alexander Prach tig, TV-film. Vervolgens: (K) Atom- Anton, TV-film. 18.25 Goedenavond. 18.30 Journ. 19.10 (K) Die Abenteuer des Segelschiffes Seaspray, TV-serie. 19.40 (K) Intermezzo. 19.45 Weekover zicht). 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Filmreport. 21.00 Chronik der Familie Nagele, TV-spel. 22.05 Discussie. 22.50 Journ., comment, en weerber. 23.10 Das höhere Prinzip, Tsjechische speelfilm. 0.50 Journaal. DUITSLAND II. 17.45 Nws. en weerber. 17.50 Act. en muz. 18.15 Das verlassene Dorf, TV- serie. 18.50 Zirkus meines Lebens, TV- film. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en act. 20.00 Dagboek uit de Kath. kerk. 20.15 Medische uitz. Aansl.: nws. .21.00 Arzt und Damon (dr. Jekyll and mr. Hyde) Amerikaanse speelfilm. (Niet geschikt voor jeugdige kijkers). 22.55 Nws., weer bericht en act. EINDHOVEN Ton Lutz, die met ingang van het volgende seizoen de lei ding op zich gaat nemen van de zuidelijke toneelgroep Ensemble als opvolger van Karl Guttmann, heeft gistermiddag zijn plannen bekend gemaakt. Om te beginnen heeft Lutz de naam Ensemble veranderd in „Globe". Hij kondigde die naamsverandering aan met de verwijzing naar Shakespeare, die Jacques in „Zoals u wilt" laat zeggen: „De hele wereld (globe) is toneel". Lutz zette uiteen, dat die naamsverandering ook tevens een koersverandering aangeeft. „Wie aan Shakespeare denkt, denkt aan het Elisabethaanse theater en dus aan het Globetheater, een schouwburg, waar het publiek niet beperkt bleef tot de happy few. De stukken, die daar gespeeld werden zijn terug te brengen tot gebeurtenissen met commentaar er op uit het dagelijkse leven". Twee dingen staan de nieuwe direc teur en zijn staf, waartoe de decoront werper Nico Wijnberg, de acteur-re gisseurs Henk Rigters en Krijn ter Braak en de dramaturg Wilbert Bank behoren, voor ogen: in zijn speelgebied dat is volgens het nieuwe toneelbe- stel met name de provincie Brabant een nieuw publiek winnen; en dat doen met een nieuw repertoire. Voordat de nieuwe directeur van En semble-Globe dat repertoire bekend maakte verduidelijkte hij zijn bedoelin gen eerst nog met niet mis te versta ne aanwijzingen: De verbondenheid met de realiteit zal de basis vormen van onze werkwij ze, want toneelspelen is voor ons weten wat er in de wereld gebeurt. Wij willen geen museumrepertoire, noch ijdel sterrentoneel. Wij willen niet een geposeerd toneel dat net echt is, maar wij trachten vorm te geven aan wat wij trachten te observeren van de mensen in de samenleving. Wat Lutz en de zijnen nog meer niet wilden vatte hij samen met termen als: „Geen kunsttheater, maar een volks theater waar iedereen voor zijn plezier naar toe kan gaan; geen getuigend to neel, want mensen worden door het theater niet veranderd, hoogstens aan het denken gezet; geen leuzentheater, want wie een stelling wil poneren kan beter in de politiek gaan". Door spelen op een speciaal prosce nium „uit de lijst komen", noemde Lutz het en door een intensieve pu blieksbegeleiding hoopt de toneelgroep Globe in de zuidelijke regio een nieuw en ander toneelpubliek te winnen. Voor de 335 voorstellingen, die Globe volgend seizoen gaat spelen, waarvan 135 in Brabant en onder meer negen tig in Amsterdam, is dan op dit credo van de nieuwe directie het volgende re pertoire gekozen uit wat er aan klas siek en modern toneel te vinden was. Om met de tweede helft van het sei zoen te beginnen: Daar prijken maar liefst vier nieuwe Nederlandse stukken op, waaruit een keuze zal worden ge maakt. De Nederlander Harry Mulisch, die na zijn „Tanchelijn" als toneelschrij ver niets meer van zich liet horen, is bezig met een geheel oorspronkelijke bewerking van „Oidipoes Koning" en „Oidipoes in Kolon". De titelfiguur zal in het tweede gedeelte daarvan terug keren als de ziener Tereisias en het koor wordt gevormd door de Oidipoes- bewerkers door de eeuwen heen, van Sophokles en Seneca tot Gide en Max Croiset. De Vlaamse auteur Hugo Claus staat zijn „Tyl Uilenspiegel" aan het gezel schap van Ton Lutz af en Wilbert Bank zal met regisseur Krijn ter Braak niet alleen een nieuw „Ganzenborden" samenstellen, maar hij droomt ook van wat hij noemt „toneel voor de vrije za terdag", een theaterstuk dat met onze eigen Tachtigjarige oorlog als onder werp een hele dag in beslag neemt als een levende tentoonstelling, waar men op ieder willekeurig deel van de dag kan binnenlopen. NEDERLAND II NTS: 18.50 Pipo de clown. NTS: 19.00 Journ. AVRO: 19.03 Vjoew, jeugd-' progr. NTS: 20.00 Journ. AVRO: 20.20 Peyton Place, TV-feuill. 20.45 De vader van de bruid (Father of the bride), speelfilm. 22.15 Sportpanoramafinales internationaal bokstoernooi te Den Haag NTS: 23.00-23.05 Journ. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Stereo: Lichte grammo- foonmuziek. VPRO: 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.11 Journaal. 8.20 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. (8.30-8.35 De groenteman). 8.50 Mor genwijzing. NRU: 9.00 Uitgebreide re portage. 9.35 Waterstanden. 9.40 Mu ziek uit de Middeleeuwen en Renais sance. AVRO: 10.00 Voor de kleuters, 10.10 Arbeidsvitaminen (gr). (11.00- 11.02 Nws.). 11.55 Beursberichten. 12.00 Nederlands Koorfestival 1968. 12.26 Mededelingen voor land- en tuinbouw. 12.39 Sportrevue. 13.00 Nws. 13.11 Ra diojournaal. NRU: 13.30 De lichte Muze belicht: De operette. 14.30 Prix Italia: moderne muziek (opn). AVRO: 15.00 Stereo: Pianorecital: klassieke en mo derne muziek. 16.45 Stereo: Dixieland- muziek (gr). 17.00 Zingende bougie: platenprogramma voor automobilisten. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Klassieke grammo foonmuziek. 7.30 Nws. 7.32 Actualitei ten. 7.45 Stereo: Klassieke grammo foonmuziek. 8.00 Nws. 8.11 Grammo foonmuziek. 8.14 Stereo: Gewijde mu ziek (gr). 8.30 Nws. 8.32 Voor de vrouw 9.15 Stereo: Moderne muziek (gr.). 9.35 Schoolradio. 10.00 Op weg naar gerechtigheid en vrede, gesprek. 10.35 Stereo: Pianorecital: moderne en klas sieke muziek. 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gevarieerd programma (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw; 12.30 Nws.; 12.41 Actualiteiten). 14.05 Schoolradio. 14.30 Pizzicato: mu zikaal middag-magazine. (16.00-16.02 Nws.) 17.00 Overheidsvoorlichting: De Nederlandse Antillen en de EEG Spre ker: R. A. Ferrier. 17.10 Voor de kin deren. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 Plaatjes voor de pep: licht platenprogramma. 10.00 Nws. 10.03 Plaatjes voor de pep (ver volg). 11.00 Nws. 11.03 Popmuziek. 12.00 Nws. 12.03 Zorro: tienerprogram ma. 13.00 Nws. 13.03 Ekspres: geva rieerd platenprogramma. (14.00 Nws.) 15.00 Nws. 15.03 Er Jee Em Drie. 16.00. 16.03-18.00 Mix: licht pla tenprogramma. (17.00 Nws.). Eigentijds is het voornaamste stem pel, dat men ook op alle gekozen stuk ken voor de eerste helft van het sei zoen kan leggen, ook al zijn er twee van de vier ruim drie eeuwen oud. Globe opent het seizoen op 21 sep tember in Eindhoven met een heden daags stuk: „The happy haven" van John Arden. Het is een satire op het probleem van de oude dag. Onder re gie van Ton Lutz zullen Magda Jans sen en Loudi Nijhoff daar hoofdrollen in spelen. Eveneens in Eindhoven gaat op 2 ok tober de première van „The reven ger's tragedy" van Shakespeare's tijd genoot Cyril Tourneur. In de vertaling van Hugo Claus en onder regie van Krijn ter Braak zal dit stuk, waarin de wraak aan de orde komt, naar onze eigen tijd worden toegehaald. Beslist geen museumstuk zal ook de vertoning worden van „The man of mode or Sir Fopling Flutter", de uit 1676 daterende comedie van George Etherege, die door Nic Brink wordt vertaald en door Ton Lutz en Wilbert Bank wordt geregisseerd. Tenslotte speelt Globe in de eerste helft van het seizoen nog „Little mur der" onder regie van Adrian Brina. Deze satire over het actuele thema van het geweld in de samenleving is ge schreven door de cartoonist Jules Feif- fer, die ook in ons land bekend is door zijn cartoons in Vrij Nederland. Als nieuwjaarspremière wordt ge speeld „Lysistrata" van Aristophanes in een bewerking van Hugo Claus. En voor de tweede helft van het seizoen staan behalve de reeds genoemde Ne derlandse stukken ook nog ter keuze: 1 „Woyzeck" van Georg Büchner en „King 1 John" van Shakespaere. o CUYK Blijkens het jaarverslag Is 1967 voor de Homburg NV vleeswaren- fabrieken een teleurstellend jaar ge weest en is duidelijk aangetoond, dat het doeh van voorspellingen in deze branche met haar nauwe marges, een zeer riskante zaak is. Aanvankelijk wa ren de vooruitzichten voor 1967 gunstig, maar door een ongunstige ontwikkeling van de marktomstandigheden slech te resultaten ih de slachterijen, een on juiste prijsbeoordeling van de voorra den in het tweede halfjaar en vooruit afgesloten varkensprijscontracten werd het verslagjaar minder goed. De winst op geconsolideerde basis na af schrijvingen (f 2,9 min.), na toevoegih- gen aan de reserves voor directe en la tente belasting (f 920.000) en na aftrek van tantièmes en uitkeringen op winst bewijzen (f 83.000), bedraagt ruim f 1 mlh., tegen f 1,6 min. over 1966. De resultaten in 1968 zijn voor de vleeswarenproduktie tot nu toe bevre digend, maar in de slacht- en vleesaf- zet afdelingen is nog geen verbetering ingetreden. De verdere vooruitzichten in 1968 worden met gematigd vertrou wen tegemoet zien. Voor het geheel van de onderneming is de gang van za ken tot nu toe tevredenstellend ge weest, aldus het jaarverslag. Zoals be kend, wordt voorgesteld over 1967 een lager dividend (12 pet.) uit te keren dan over 1966 het geval was (15 pet.). De slechte resultaten in de slachte rijen in 1967, aldus het jaarverslag, wa ren het gevolg van het feit, dat on danks een grotere varkensproduktie er toch het hele jaar door meer vraag voor de slachterijen was dan het aan bod bedroeg, waardoor de inkoopprij zen veelal te scherp moesten worden gesteld, waaruit de ongunstige re sultaten zijn ontstaan. Deze toestand is op het ogenblik nog ongewijzigd en, zo meent de directie, een verbetering valt niet eerder dan in de zomer van 1968 te verwachten, wanneer het aanbod van varkens wellicht gelijk zal zijn ge komen met de verlangde slachtaantal- len. Wat de prijsbeoordeling betreft, is het bedrijf het vorig jaar gedwongen geweest door langdurige grenssluiting wegens mond- en klauwzeer, grote voor raden varkensonderdelen in de vries huizen op te slaan. AERDENHOUT De raad van be stuur van de Verenigde Nederlandse Uitgeversbedrijven n.v. te Aerdenhout deelt mede, dat hij heeft besloten tot een wijziging in de bestuursconstructie van de vennootschap. Deze wijziging zal hierin bestaan dat onder de raad van bestuur zullen gaan fungeren een aantal directeuren, geen leden van de raad van bestuur, die zullen worden belast met bepaalde taken binnen het con cern. Als zodanig zullen worden benoemd de heren ir. P. M. J. Stuyt, thans ad junct-directeur, tot directeur algemene zaken, tevens optredend als secretaris van de vennootschap; J. H. van der Meer, tot directeur technische zaken; H. G. Jussen, tot directeur bijzondere uitgeverszaken. De heren Stuyt en Van der Meer be kleden reeds vergelijkbare posities in 't VNU-concern. De heer Jussen zal zijn functie als directeur van de n.v. uitgeversmaat schappij Bonaventura per 1 november 1968 neerleggen. HAARLEM Bij de Haarlemsche Machinefabriek voorheen Gebr. Figee konden het bedrijf in Haarlem en de ramenafdeling in 1967 betere resulta ten boeken, maar de fabriek in Rotter dam zag zich geplaatst tegenover een steeds fellere concurrentie met als ge volg een zwakke marktpositie voor haar produkt. Desondanks was het ren dement van het concern beter dan in 1966. Voorgesteld wordt het dividend te verhogen van 6 tot 7 pet. De winst op werken steeg van f 749,629 tot f 954,212 en de nettowinst van f 146.149 tot f 176.453. De samen werking met Besser Co. Alpena in Mi- chiga is op een teleurstelling uitgelo pen en werd in 1967 beëindigd. Figee is nu toegetreden tot Necoma, het Ne derlands Exportbureau van Construc tie- en Machinefabrieken. AMSTERDAM In het eerste kwar taal van dit jaar zijn ruim twintig procent minder bromfietsen in de win kels terechtgekomen dan vorg jaar in die periode. Bijna vijftigduizend brommers wer den de eerste drie maanden afgele verd, vijftienduizend minder dan in 1967. Dat maakt de afdeling bromfietsen van de Rai in Amsterdam bekend. Oor zaak is volgens de Rai het verhogen van de omzetbelasting op brommers van tien tot veertien procent. Uit de cijfers over eind vorig jaar blijkt dat voor de jaarwisseling door de klein handel een voorraad is aangelegd, waaruit nu nog wordt verkocht. ROTTERDAM Verenigd Vastgoed Beheer n.v., die de directie voert over de n.v. maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen „Prudentia", acht te het beursklimaat in 1967 nog steeds niet gunstig om officiële beursnotering voor de aandelen Prudentia aan te vra gen, zo meldt het verslag van Pruden tia. De huuropbrengst steeg met f 34.000 tot f 1,9 min. Het voordelig saldo ex ploitatierekening bedroeg f 1,32 min (f 1.34 min). Bij de verkoop van pan den werd een winst geboekt van f 94.000 (f706.000). De winst komt tenslotte uit op f630.000 (f662.000), welk resultaat als gunstig wordt beoordeeld. Zoals be kend wordt een onveranderd dividend van 18 pet voorgesteld.

De Vallei | 1968 | | pagina 2