Jubilerende afdeling wil samenwerking met CNV en NKV nog te veel afzijd Elands' handen maken wat zijn ogen zien Buitenlandse deelnemers aan Grebbewandeltocht CNV MIST Bromfietser brak been Timmerman van beroep, hobbyist van overtuiging Bouw rioolwaterzuiveringsinstallatie gestart Grebberuiters verrijkten hun paardenkennis Opbrengst collecte HALVE EEUW N.V.V.-RHENEN u uw Ballet van Larsheim Bloemenzaak weer heropend Veiling Kesteren Ik verveel me nog niet in 'n week met alleen maa r zondagen Orgel Oude foto's Verbetering kruispunt dagblad DE VALLEI? 10550 11079 MAANDAG 13 MEI 196? RHENEN Een lange rij van sprekers complimenteerde zaterdagmiddag in het „Eigen Gebouw" in alle toonaarden het bestuur van de vijftigjarige NVV- Rhenense Bestuurders Bond. In de met vlaggen en bloemen versierde foyer mocht voorzitter Roelofsen zich gelukkig prijzen een uitgebreid gezelschap welkom te mogen heten. Daaronder bevonden zich burgemeester mr. L. Bosch ridder van Rosenthal, wethouder mr. J. Deen, districtsbestuurder Renes, die tevens het hoofdbestuur van het NW vertegenwoordigde, alsmede talrijke oud-bestuurders, waaronder enkele bejaarden, afgevaardigden van de bestuur dersbonden uit omliggende gemeenten en afgevaardigden van afdelingsbe sturen en culturele verenigingen. De heer Roelofsen begon zijn jubi leumtoespraak met het geven van een historisch overzicht vanaf 1918, toen de vakbondsafdeling in de gemeente Rhe- nen werd opgericht. Als belangrijkste motieven golden in die dagen de bij zonder lage lonen, de slechte sociale voorzieningen, de nog steeds voortdu rende distributie en de dringend nodig geachte verbeteringen op het totale vlak van de samenleving. Er vielen massa-ontslagen, het kleine beetje welvaart ging verdwijnen en de onte vredenheid groeide met het uur. Het afdelingsbestuur in Rhenen keek in die dagen niet alleen naar plaatselijke belangen. Er gingen talrijke moties naar het hoofdbestuur, die van lande lijke betekenis waren. Men zag zich in die tijd voor enorme problemen gesteld en de heer Roelofsen vroeg zich af, waar men de vrije uren vandaan haal de om het vakbondswerk te kunnen doen, omdat men van zéér vroeg in de ochtend tot vaak laat in de avond moest werken. Hij stelde vast, dat het alleen maar idealisten geweest konden zijn en hij prees zich gelukkig dat veel van wat zij destijds nastreefden intussen is verwezenlijkt. Op 4 maart 1940 kwam het bestuur voor de laatste keer bijeen. Na de tweede wereldoorlog werd de eerste vergadering gehouden op 15 juni 1945 op initiatief van de toenmalige voor zitter en secretaris, de heren E. P. van Dijk en D. Dirkse, beiden ter re ceptie aanwezig. De heer Roelofsen stelde vast, dat beiden zich bewust wa ren van de noodzaak om de vakbewe ging weer op poten te zetten en dat terwijl ze door de oorlogsvernielingen privé tot over de oren in de moeilijk heden zaten. De Rhenense Bestuur ders Bond groeide uit tot bijna 1100 le lden met niet minder dan veertien af delingen. Het contact met de plaatselijke overheid noemde de vooriztter bijzon der goed, evenals met het districts- en het hoofdbestuur. Echter, met de an dere vakcentrales in Rhenen zal meer samenwerking moeten komen. De afdeling Rhenen van het N..KV. heeft tot die samenwerking het initia tief genomen. Het NW heeft zich er positief tegenover opgesteld en komt er binnenkort op terug. Als taken, die aangepakt moet worden door'de geza menlijke vakbonden noemde de heer Roelofsen de gezinsverzorging, het fo- rensenvervoer én de benadering van het gemeentebestuur om de vakbewe ging weer vertegenwoordigd te krij gen in de plaatselijke woningeommis- sie. „Wanneer wij praten over het jaar 2000, dan missen wij de stemmen van hen die in dat jaar de middelbare leeftijd zullen bereiken. De jongeren moeten hun stem laten horen. De toestand in 2000 wordt niet bepaald in de nacht van 31 december 1999 op 1 januari 2000. Die moet nu reeds stuk je bij beetje worden opgebouwd. De wensen en de kritiek van de jeugd zijn daarbij van essentieel belang. Dat geldt ook voor alle instellingen buiten de vakbeweging, zoals de sportwereld en de politiek. Het verheugt me dan ook, dat er enkele dagen geleden in onze gemeente een jeugdgemeenteraad is opgericht", aldus de heer Roelofsen, die tenslotte vaststelde, dat niet alleen in het verleden, maar ook in het he den en in de toekomst nog vele be langrijke taken voor de vakbeweging zijn weggelegd, en dat juist uit die vakbeweging mensen zijn terecht ge komen op belangrijke posten in de sa menleving buiten die vakbeweging. Burgemeester Mr. L. Bosch ridder van Rosenthal bood zijn gelukwensen aan met een begeesterende toespraak. Hij deed dat niet alleen persoonlijk, maar tevens uit naam van de plaatse lijke overheid. Hij noemde de afge vaardigden van de vakbeweging, die zitting hebben in talrijke commissies, reëele en voorzichtige mensen, die goed weten waarover het gaat, die evengoed de voorschriften kennen als de ambtenaren, die er altijd wisten uit te halen wat er in zat, maar dit steeds in het redelijke bleven doen. Hierna ging de burgemeester in op de vertegenwoordiging van het NW in de gemeentelijke woningcommissie. „Ik heb die vertegenwoordiging van het NW in de woningcommissie al tijd bijzonder op prijs gesteld. De ad viezen van die vertegenwoordiging zijn door het college van B. en W. al tijd zeer gewaardeerd. Maar U moet goed begrijpen, dat deze vertegen woordiging niet door de burgemeester of door B. en W. wordt benoemd, maar door de gemeenteraad. Dat het NW er niet meer in vertegenwoor digd is, is niet een beslissing van het dagelijks bestuur van de gemeente, maar is een beslissing van de raad. Ik geloof, dat een vertegenwoordiging van het NW in deze jammer genoeg nog altijd belangrijke commissie be paald wel aangewezen zou zijn", al dus burgemeester Bosch. Zeer veel waardering had de burge meester voor de wijze waarop het NW zijn taak heeft uitgevoerd. „Wanneer Uw organisatie niet de knapste mensen had vrijgesteld voor het vakbondswerk, zou het NW niet die betekenis hebben gekregen in ons land, die het nu wel heeft". Jeugd Eén ding noemde de Burgemeester heel belangrijk. „Als de jeugd liever bij de T.V. blijft zitten, liever gezellige dingen doet en zich niet die opofferingen wil getroosten, zoals de ouderen dat heb ben gedaan voor de bestuurdersbond, dan komt de betekenis van Uw werk te vervallen. Er zal altijd, ook in een tijd van meer welvaart, voor dingen die men wil bereiken, gewerkt en ge streden moeten worden. En dat kan alleen door opofferingen. Ik kan als burgemeester geen betere wens voor U bij dit jubileum naar voren brengen dan te hopen, dat de jongeren in dé bestuurdersbond zich zullen spiegelen aan de opofferingen van de vroegere pioniers. Alleen dan kan een goed 75- en 100-jarig bestaan worden gevierd". Districtsvertegenwoordiger Renes bood zijn gelukwensen aan namens het hoofdbestuur. Hij had veel waardering voor de jubilerende organisatie, met name voor wat vooral na de tweede wereldoorlog met vele ups and downs werd bereikt. „Er is in Rhenen een uitstekend functionerende afdeling aanwezig. Een voortreffelijk bewijs van gezamenlijk werken mag toch wel het gebouw ge noemd worden waarin wij thans sa men zijn gekomen". De heer Renes sprak optimistisch over de jongeren in de vakbeweging. Hij wist uit -ervaring, dat er onder hen veel belangstelling en interesse voor de vakbeweging bestaat, hetgeen hij bij zonder verheugend noemde. Een enve loppe met inhoud vormde het welkome geschenk van hoofd- en districtsbe- stuur. Een groepje leden van het kinder koor „De Roodborstjes" zong hierna enkele liederen, ingeleid door me vrouw H. H. Otting, die dank bracht aan de bestuurdersbond voor de steeds terugkerende medewerking, deels in de vorm van subsidie, die het koor mocht ontvangen, waar door het jeugdwerk kan worden voortgezet. Joke van Staveren bood aan de hand van mevrouw Otting voorzitter Roelofsen een fraai bloem- stukje aan. De arbeidersmuziekvereniging „Oefe ning Baart Kunst" bracht daarop in de hal van het „Eigen Gebouw" een klinkende serenade. Kritiek Namens de bestuurdersbond Wage- ningen sprak de heer Van Wijk. „We staan voor dezelfde problemen als vijf tig jaar geleden", zei hij. Hierbij wees spreker ondermeer op de loon stop. „Ik zet achter het woord welvaart een groot vraagteken. Een deel van het volk heeft de buit binnen, een an der deel kan er naar fluiten. Dit is één van de eerste taken die direct door de vakbeweging moet worden aangepakt. Het is dringend nodig, dat de ge meentebesturen van Wageningen, Ede, Rhenen en Veenendaal nauw gaan sa menwerken op vele punten, vooral op het gebied van de woningbouw. Daar toe moet er nauwe samenwerking ko men tussen NW, CNV en NKV in de ze gemeenten. Het CNV staat in vele opzichten nog te veel afzijdig. Ik hoop, dat hierin ten spoedigste verandering komt". De heer Van Wijk bood een couvert met inhoud aan. De heer Van Zanten van de afdeling Rhenen van het NKV was van mening, dat onder de huidige structuur de vak bonden moeten samenwerken. „Samen vertegenwoordigen wij anderhalf mil joen werknemers. Ik ben blij, dat er bij de Rhenense Bestuurdersbond een wil is tot samenwerken". De heer Broekharst, sprekende na mens de afdeling Rhenen van het CNV, wees erop, dat alle vakbonden naar één doel toewerken, verbetering in de omstandigheden van de Rhenense werknemers en hun gezinnen. „Wat minister Roolvink doet, zit ons ook niet zo lekker. De voorstellen om samen te werken zullen door ons met ernst worden benaderd". Nadat de heer H. L. Veenstra als voorzitter van de afdeling Rhenen van de Arbeid, er zijn voldoening over had uitgesproken, dat de verstandhouding met de Rhenense Bestuurders Bond in de afgelopen vijftig jaar steeds bij zonder goed was geweest en hoopte, dat dit nog lang zo zal mogen blijven, spraken nog twee oud-gedienden. Dat waren de ex-voorzitters E. P. van Dijk en H. Wilbrink. Mr. J. Deen dankte tenslotte het ju bilerende bestuur voor de gastvrije ontvangst mede uit naam van alle aanwezigen, waarbij hij de RBB nog veel zegenrijk werk in de toekomst toewenste. Bel: tot 17 J0 «KT van 17.80— 19.80 uur Zaterdags 16.30—17.80 uur. VEENENDAAL De bromfietser T. D. uit Veenendaal heeft gisteren bij een ongeval op de Wageningselaan zijn onderbeen gebroken. Mej. H. J. van B., die bij hem achterop zat, liep een hersenschudding op. Het ongeval gebeurde toen D. zonder op het verkeer te letten links af wilde slaan. Een personenauto bestuurd door J. van K. uit Veenen daal, kon de bromfietser niet meer ont wijken. De bromfietser en zijn meisje werden beiden met een ambulance auto naar het Julianaziekenhuis ver voerd. De voertuigen werden licht be schadigd. LEERSUM Vrijdagavond werd in hotel „Boschlust" te Zeist een ballet uitvoering gegeven van de Dansschool van mej. Romijn. Aan deze uitvoering werd ook medewerking verleend door leden van de sportvereniging „Lars heim" uit Leersum. Zeer veel ouders uit Leersum waren vrijdagavond naar Zeist gegaan om naar de prestaties van hun kinderen te gaan kijken. Tijdens het optreden van de verschil lende groepen, die naar leeftijd waren ingedeeld, was het in de zaal waarin 600 mensen aanwezig waren, muisstil. RHENEN Op opbengst van de Em- mabloemcollecte is f 1286,70 geworden. Hiervan werd in Rhenen-stad ingeza meld f 916,70, in de buurtschap Achter berg f 107,- en in het dorp Eist f 263,-. Een mooi resultaat, waarvoor de col lectanten en de wijkverpleegsters een woord van dank toekomst. AMERONGEN De penningmeester van het Groene Kruis te Amerongen deelt mede, dat de opbrengst van de Emmabloemcollecte f 1050,45 is. AMERONGEN De bloemenzaak van de firma Dagnelie en Co in de Overstraat te Amerongen is deze week weer heropend. De winkelruimte is aanmerkelijk uit gebreid, zodat men thans meer kan worden getoond aan het publiek. Door deze restauratie is de Overstraat weer een zaak rijker geworden welke geheel voldoet aan de eisen van deze moderne tijd. Hoewel het er niet naar uitzag kwam de verbouwing voor Moederdag gereed. KESTEREN. De prijzen op de vei ling te Kesteren waren als volgt: Aardbeien: EI 80108 per doosje a 200 gram; 11 8088 per doosje a 200 gram; II 7281 per doosje 200 gram. Aanvoer 12.500 doosjes. Goudreinetten: EI 65—70: 24—27 EII 65—70: 22—25. EI 70—75: 30—36 EII 70—75: 30—32. EI 75—85: 38—50 EII 75—85: 32-41. EI 85 95: 4350 EII 8595: 3639. Aanvoer 75 ton. Golden Delicious: EI 60—65: 31—33 EII 60—65: 30—33. EI 65—70: 37—40 EII 65—70: 34—40. EI 70 —75: 43—50 EII 70—75: 41—46. EI 75—80: 46—50 EII 75—80: 44—47. EI 80—85: 50—52 EII 80—85; 45—49. Aan voer 15 ton. Jonathan: EI 60—65: 26—34. EI 65—70: 35—36. EI 70—75: 39—41. EI 75—80: 39—42. Aanvoer 9 ton. Lombartscalville: EII 60—70: 27—28. EII 70—80: 40—41. EII 8090: 3738. Aanvoer 8 ton. Conference: EII 55—65: 93. EII 65—75: 108. Aanvoer 1 ton. Prijzen genoteerd in centen per kg, tenzij anders is vermeld. OPHEUSDEN De heer A. C. Elands (41 jaar oud) is timmerman van beroep en hobbyist van overtuiging. Met twee rechterhanden gezegend maakt hij allerlei apparatuur, die soms zo ingewikkeld is, dat velen er zelfs niet over denken zoiets te kopen. Zijn belangstelling en zelfwerkzaamheid be weegt zich op bijna alle terreinen van de natuurkunde entechniek: elektroni ca, fotografie, modelbouw, elektroni sche muziek, schilderen. Letterlijk kan van de heer Elands gezegd worden: „Wat zijn ogen zien, kunnen zijn han den maken" „Het is eigenlijk een beetje jam mer dat u nu komt", is het eerste dat de heer Elands zegt. „Ik ben mijn hobbyruimte aan het verande ren. De elektrische spoorbaan heb ik moetern verkleinen en mijn boten en vliegtuigen zijn voorlopig ergens anders opgeslagen. Let niet op de rommel." Dat laatste zei hij totn hij de deur opende van een keurig opgeruimde donkere kamer, annex werkkamer. De vliegtuigen en boten, die er dus niet waren, zijn op afstand be stuurbare modellen. Ze worden ge dirigeerd door middel van radiogra fische seinen. Zender, als stuurappa- raat en ontvanger in de boot of het vliegtuig zijn evenals boot en vlieg tuig zelf helemaal door de knutse laar vervaardigd. Natuurlijk moet er in zo'n model met de ruimte ge woekerd worden. Het ontvangertje zal dus zo klein mogelijk moeten zijn. Een van de dingen in de elek tronica om ruimtebespa rend te wer ken is „gedrukte bedrading". De bijdehante Opheusdenaar maakt ook dat. Gedrukte bedrading wordt ook in de meeste elektronische orgels toe gepast. Natuurlijk ook in dat van de heer Elands. Moet er eigenlijk nog verteld worden dat hij dat orgel ook zelf gebouwd heeft? Het is waar schijnlijk tegen zijn principe iets kant en klaar te kopen als hij het zelf ook kan maken. Zo staat er dan in zijn huiskamer een elektronisch orgel te pronken, compleet met vi brator, nagalm en pedaal. „Na tuurlijk" heeft de heer Elands ook nooit orgelles gehad hij kan toch wel spelen. Zijn oudste hobby is schilderen met olieverf zijn nieuwste met licht. In zijn huiskamer hangt nog een olieverfje. „Dat doe ik al lang niet meer", is het commentaar van de heer Elands. Nee, dan de foto grafie. Nog maar enkele maanden in het bezit van een „echte" camera, in plaats van het boxje waarmee hij vroeger wel eens een vakantiekiekje maakte, of de heer Elands doet al dingen waar veel amateurs nooit aan toe komen. Zijn donkere kamer mag gezien worden, met bijvoor beeld zijn „dashboard" waarop be lichtingstijden van het vergrotings apparaat en andere handelingen met enkele handgrepen geregeld worden. Zijn vergrotingsapparaat gebruikt hij ook voor een andere hobby: prenten van oud-Opheusden verzamelen. to's die niet in zijn bezit zijn kopi eert hij zodat hij toch „eigenaar" van deze foto wordt. Ook kan hij op die manier „ruilen". Met de ge meente heeft hij een overeenkomst gemaakt waarbij hij de negatieven die de gemeente in bezit heeft mocht afdrukken voor zijn verzameling. Als tegenprestatie levert hij de ge meente kopieën van de foto's die hijzelf heeft, maar de gemeente niet. Er moest voor dat kopiëren van foto's een belichtingsapparaat komen Elands maakte het even. „Ik heb nooit vrije tijd te veel. Zelfs in een week met allemaal zon dagen zou ik me nog niet vervelen", meent de heer Elands. Dat moet waar zijn want is hij uitgekeken op de hobby's die reeds in dit artikel genoemd zijn, dan kan hij altijd nog verder gaan met een andere die hij vroeger al eens beoefende: het ma ken van scheepsmodellen, in flessen of als (groot) pronkstuk op een kast. De heer Elands bij zijn zelf-gebouwde vergrotingsapparatuur. Als hij zelfs daarop uitgekeken raakt kan hij altijd zijn verzame ling hobbytijdschriften voor de dag halen. Een hele kast is in de loop der jarön met deze „vaklec- tuur" voor de hobbyst gevuld. Over ieder onderwerp staat er wel iets in en Elands weet in die kast zo goed de weg dat hij voor elk ge wenst onderwerp het juiste tijd schrift weet te vinden. Verveling is een woord dat de heer Elands niet kent. Heeft hij niets nieuws meer te maken dan gaat hij het bestaande veranderen zijn orgel bijvoorbeeld moet nog veel groter worden. Bovendien is hij pas 41. Er is dus nog alle kans dat het lijstje met door de heer Eland beoefende hobby's nog sterk uitge breid wordt. Als verzamelaar van foto's van Opheusden rond de eeuwwisseling, zag de fotograaf Elands kans de verzamelaar Elands te helpen. Fo- RHENEN De negende herdenkings- Grebbewandeltocht, die wordt georga niseerd door de wandelsportvereniging „De Vrolijke Jantjes" op zaterdag 18 mei over de afstanden 20, 15, 10 en 5 km, staat al enkele weken in de be langstelling. Er zijn bij het „DVJ"-be- stuur reeds veel inschrijvingen binnen. Voor iedere afstand zijn fraaie prijzen beschikbaar die te bezichtigen zijn in de etalage van de firma Henk Bijl, schildersbedrijf op het Fred v.d. Palts hof tegenover het VVV-informatiekan toor. Ook voor scholengroepen is er een mooie collectie bijeen gebracht, met een verzameling voor scholen uit Rhe nen zelf. Er zijn al inschrijvingen binnen vanuit Duitsland en Engeland. De start is in het Kon. Elisabethplantsoen, na bij gebouw „Irene", waar ook de fi- VEENENDAAL. Door de weilanden aan de westzijde van de Slaperdijk, waar pas nog een landelijke rust hing, ronken sinds vorige week bull-dozers en zware vrachtwagens. Bouw- b^Eijf Obdijn uit Deventer is begonnen met het Hleggen van de rioolwaterzuiveringsinstallatie. Het eerste karwei dat verricht moet worden is het aanleggen van een weg naar en rond het project. De afrit van de Slaperdijk naar de direc tiekeet is al voor de helft klaar. Geheel rechts op de foto is te zien, dat men bezig is met het kap pen van een aantal knotwilgen, eveneens om plaats te maken voor het toekomstige project. Even links van de knotwilgen komt het hart van het gebouw, dat bij de installatie zal verrijzen. Nog verder naar links komen de twee enorme ketels van ongeveer 45 m doorsnee. AMERONGEN Vanwege Rijkswa terstaat te Utrecht is de afgelopen weken een verbetering aangebracht op de gevaarlijke kruising Kon. Wilhelmi- naweg/Koenestraat. Er zijn een aantal bomen gekapt en langs de weg werden royale irwoegstrokan aangebracht. nish is. Het inschrijvingsbureau is in „Irene", met vrije garderobe. Het be stuur van de organiserende vereniging hoopt met dit gebouw een oplossing te hebben gevonden voor de moeilijkheden die zich voordeden tijdens 't starten bij de voorgaande tochten. De harmonie „Ons Genoegen" zal weer belangeloos medewerking verle nen en de wandelaars uitgeleide doen. Het parcours is zodanig uitgezet, dat elke wandelaar kan genieten van na tuurschoon en prachtige panorama's in de omgeving van Rhenen. RHENEN Gallen, spatten en een hazehak zijn allemaal gebreken, die de gebruikswaarde van het paard kunnen beïnvloeden. Enkele leden van de lan delijke rijvereniging „De Grebberui ters" hebben gebruik gemakt vah de gelegenheid die het VLN bood om de paardekennis te verrijken. Gedurende de wintermaanden volgden zij de cur sus „beoordeling, voorbrengen en toi letteren van paarden." Na een ijverige studie waagden tien dames en heren zich aan het examen. Tien prachtig door de cursisten ge- toiletteerde paarden werden dezer da gen voorgeleid in de openluchtmanege achter de boerderij van mejuffrouw N. van Straaten van Nes in de Rhenense Nude en door de examencommissiee, bestaande uit afgevaardigden van het VLN en het ministerie van landbouw, beoordeeld. Hierna was het de beurt van de kan didaten om hun opgedane paardekennis in praktijk te brengen. Dat zij over ge degen kennis beschikken mag blijken uit de zeer hoge cijfers, die de examen commissie op alle onderdelen toekende. De geslaagden waren: Dames: N. van Straaten van Nes, R. Vonk, D. Beekhuizen; heren: G. J. v. Zetten, J. v. Zetten, H. v. Zetten, T. Berger, G. Berger J. Stam en J. C. Kleijn. Na het uitreiken van de diploma's dankte de voorzitter van „De Grebbe ruiters" mevr. Van Straaten van Nes voor de genoten gastvrijheid en niet het minst de heer D. Dirksen, cursusleider VLN, die op kundige en vaak humoris tische wijze de kennis erin hamerde.

De Vallei | 1968 | | pagina 3