m fiF] Tegen wet op noodtoestand Betoging in Bonn massaal, maar rustig verlopen Kremlin verzoenend over Tsjechische evolutie GRATIS 15 j Duitse douane hield zeventig Nederlanders aan grens tegen De leeuwen (bij Arnhem) zijn los Waargenomen op Moederdag nieuw van Nuts bij 4 repen sleutelhanger Binnenstad was stevig afgegrendeld Erelidmaatschap voor Luns K.V.P. kreeg twee adviescommissies: „Duidelijkheid" en „Uitgediept program" Indonesië geeft plantages terug Bijna week in mijn opgesloten MEISJE ONDER TRAM Heidebrand bracht benzine vliegbasis in gevaar Ds. King stierf arm Agent betrapt bij diefstal uit automaat Nog geen spoor van vier voortvluchtige misdadigers knisper-knasper-lekkernij metroomkaramel en melkchocolade Z J c ,Mars der armen' te Washington Huur voor f 150 per maand voor 79 pet het maximum Tyfus-epidemie in Italië ra F0o*or«04Gj I TECHNI - SHOV N incl LASTU. HYDRAULIEK EN PNEUMATIEK, TOELEVERING Geopend van 9-17 uur Voordelige reis/entreebiljetten zijn op de stations verkrijgbaar AFGEGRENDELD TSIET AFZIJDIG RADICALEN INFORMATIE FRIESE BOEREN PROTESTEERDEN TEGEN VERLAGING MELKPRIJS MAANDAG 13 MEI 1963 ADVERTENTIE f BI BI K 57 2< r i f firn aréf P 77 i to# I 3 ME, m BONN Westduitse hoofdstad Bonn 1 18 was zaterdag één kolkende zee van de monstranten, rode Viët-Congvlaggen en spandoeken. Met alle luidruchtigheid die de tien duizend betogers konden opbrengen, werd geprotesteerd tegen de wetsvoor stellen inzake de noodtoestand die woensdag in het Westduitse parlement in tweede lezing in behandeling komen. De politie behoefde echter niet op te treden. Er is niet gevochten en er is geen enkele arrestatie verricht. Niettemin slaakte de politie van Bonn een zucht van verlichting toen zaterdagavond de extra treinen, de talrijke bussen en de duizenden auto's met betogers de Westduitse hoofdstad verlieten. De politieversterkingen die uit het hele Rijnland naar Bonn waren gekomen, konden inrukken. Ze behoef den niet in actie te komen. De moderne psychologische methode die de politie had toegepast, had haar vruchten afgeworpen. De demonstran- sten hadden een duidelijke marsroute opgekregen, waarop geen ander ver keer werd toegelaten. Tijdens de in tocht van de vijf grote, elk duizenden studenten tellende kolonnes was geen en kele politieman te zien. Er stonden ook geen geparkeerde auto's langs de rou te, zodat de betogers ook letterlijk niets in de weg werd gelegd. De wijk waar de regeringsgebouwen zijn gevestigd, was door de politie ste vig afgegrendeld.De gebouwen zelf wa ren bovendien extra beschermd door een stevige barrière van prikkel draad. Op de aangewezen route zelf konden de betogers hun gang gaan. Zij konden schreeuwen, juichen, roepen en zwaaien met spandoeken en vlaggen zo veel als zij wilden. De gescandeerde kreten waren in de eerste plaats gericht tegen Ernst Benda, de Westduitse minister van Binnenland se Zaken, die de wetsvoorstellen woens dag zal verdedigen. „Benda, wir kom men" (Benda, wij komen) klonk het dreinend uit duizenden kelen. Aandere leuzen die veelvuldig werden gebruikt waren: „Nazi-Kiesinger" en „Ho Tsji- Minh." Voor het gebouw van de universiteit van Bonn kwamen de diverse groepen demonstranten bij elkaar om te luiste ren naar de felle kritiek die verscheide ne sprekers over de wetsvoorstellen in zake de noodtoestand uitstorten. Vol gens de meeste sprekers houden de wetsvoorstellen een gevaar in voor een ontwikkeling in de richting van een autoriteit bewind. Karl Dietrich Wolff, voorzitter van de radicale Duitse socialistische Studen- tenbond, drukte zich zo uit: „Wij wil den niet afzijdig blijven staan en toe- *len dat voor de tweede maal in de ge schiedenis van Duitsland een parlement zichzelf overbodig maakt en ons op scheept met een nieuw dictatoriaal be wind". Professor Ridder, hoogleraar in het strafrecht, noemde de wetsvoorstellen betreffende de noodtoestand een stuk werk dat van de toch al geringe soeve reiniteit van de Bondsrepubliek niets meer zou overlaten. De bekende Duitse auteur Heinrich Böll meende dat de wetsvoorstellen alle volmachten bevat ten voor een mobilisatie en Wolfram Dorn, afgevaardigde in de Bondsdag van de liberale FDP betoogde dat de parlementaire oppositie moet samen werken met de buitenparlementaire op positie ter verdediging van de demo cratie. De leiders van de studenten deelden tenslotte mee dat woensdag als de wets voorstellen in het parlement in tweede lezing in behandeling komen, zal wor den gestaakt. Zij riepen de studenten op die dag geen colleges bij te wonen. DEN HAAG Het Stresemann-ge- nootschap heeft minister Luns tot ere lid gekozen. Tevens zal het genoot schap de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken de gouden Strese- mann-medaille uitreiken tijdens een speciale zitting op 21 mei. Het Stresemann-genootschap is geves tigd in Mainz, en stelt zich onder meer ten doel het internaionale recht en de Europese gedachte te bevorderen en te versterken. Tienduizenden mensen hebben in de Westduitse hoofdstad gedemon streerd tegen het wetsvoorstel inzake de noodtoestand. Demonstranten hebben zich hier verzameld op het Münsterplein en Ludwig von Beethoven een rode vlag in de hand gedrukt. DEN HAAG De KVP heeft twee adviescommissies ingesteld: de Com missie duidelijkheid voor de verkie zingen en de Commissie uitdieping pro gram. De eerste staat onder voorzit terschap van oud-minister dr. G. M. J. Veldkamp, de tweede onder voorzitter schap van mr. A. P. J. M. M. van der Stee, de nieuwe partijleider. Reeds eind vorig jaar, op de Partij raad in Arnhem, werd tot vorming van deze groepen besloten. De leden van de Commissie duide lijkheid moeten alle mogelijkheden on derzoeken „die kunnen leiden tot het aan d© kiezers verschaffen van meer duidelijkheid vóór de verkiezingen." De Commissie uitdieping gaat bestu deren hoe het programma van de KVP moet worden uitgewerkt, „waarbij de inbreng van de radicale stroming als een belangrijke bijdrage wordt aan vaard." Door deze tegemoetkoming aan de radicalen werd een breuk in Arnhem voorkomen. In beide commissies hebben radicale KVP-ers zitting. In de Commissie dui delijkheid zijn o.a. benoemd dr. S. W. Couwenberg, mr. J. A. Mommersteeg, ir. J. L. Siepman, drs. Th. E. Wester terp, drs. H. A. M. "Eisen, dr. J. F. de Meijer, en de heren J. A. Middelhuis en H. ten Brink. Vice-voorzitter van de Commissie uitdieping is het Tweede-Kamerlid mr. F. H. J. J. Andriessen. Tot de leden behoren dr. Q. J. H. Bartels, dr. S. W. Couwenberg, mejuffrouw G. S. H. M. Kok, prof. Tr. E. E. H. Maton, drs. W. K. N. Schmelzer, mr. J. A. Mom mersteeg, ir. J. L. Siepman en de he ren F. G. van der «Gun en G. Z. de Vos. DJAKARTA. Indonesië heeft za terdag plantages op Sumatra, Java en Celebes met een totale oppervlakte van ongeveer vijftigduizend hectare terug gegeven aan de vroegere eigenaars, vijftien Britse en Belgische bedrijven. De plantages waren in beslag geno men tijdens het, bewind van Soekarno. De maatschappijen hebben nieuwe concessies gekregen, geldig voor der tig jaar. Indonesië zal volgende maand een de legatie naar Nederland sturen om te spreken over economische samenwer king. Dit bezoek zou een vervolg zijn op 't bezoek, dat dr. W. van Oorschot, directeur-generaal voor de buitenland se economische betrekkingen van het ministerie van economische zaken, vo rig jaar aan Indonesië bracht. C? o AMSTERDAM De ongeveer zeven tig Nederlandse en tien Engelse studen ten die zaterdag met twee bussen naar Bonn trokken om er te demonstreren tegen de door de Duitse regering voor gestelde Noodwetten, zyn boos op de Duitse douane. Ze werden bij Elten door de Westduitse douane tegengehou den. Ongeveer de helft van hen kreeg een uitwijzingsstempel in hun pas. De an deren hadden geweigerd hun pas af te geven. De eersten voelen zich nu hevig gedupeerd. Zij vrezen dat ze door het stempel in de toekomst moeilijkheden zullen ondervinden. De Duitse douane heeft hun evenwel verzekerd dat de stempels alleen zaterdag geldig waren en dat de studenten in de toekomst geen haarbreed in de weg zal worden gelegd. De studenten willen het er echter niet bij laten zitten. Zij willen Nederlandse autoriteiten in de arm nemen om het stempel ongedaan te krijgen. Boven dien willen de studenten uitzoeken of de Duitse douane het recht had de stem pels in de passen te zetten. De bustocht was georganiseerd door de Studenten Vakbeweging en de Ne derlandse Studentenraad. De NSR ontkent dat de studenten hadden willen betogen. De tocht was bedoeld „om de mogelijkheid tot infor matie voor de Nederlandse studenten te vergroten", aldus de NSR. „Dit blijkt uit het feit dat de reizigers geen demonstratiemateriaal bij zich hadden". De Socialistische Jeugd hield zater dag in Den Haag een demonstratiemars waaraan ongeveer honderd jongeren meededen en waarin rode vlaggen wer den meegedragen. Zij toonden zich soli dair met de Duitse studenten en scan deren „Viva Dutschke". HOMINY FALLS (West-Virginia) ■^jjftien verstijfde mijnwerkers die vijf vreselijkè dagen in een overstroomde mijn opgesloten waren geweest, zijn za terdag voor het aanbreken van de dag bevrijd. Zij kwamen op een transport band aan de oppervlakte. Tien hunner kameraden voor wie al le hoop is opgegeven bleven achter. Aangenomen wordt dat zij reeds maan dag j.l. de dood hebben gevonden, toen door een breuk in de muur met een aangrenzende verlaten mijn miljoenen liters water naar binnen stroomden. De eerste geredde mijnwerker kwam om 5 uur 20 uit de mijningang waar hij in de armen gesloten werd van zijn wachtende vrouw en gezin. Zoeklichten beschenen het ontroerende toneel. Hij had sinds maandag toen hij om 7 uur 's ochtends aan het werk ging 118 uur en 20 minuten in de mijn doorgebracht. AMSTERDAM Op het Tussenmeer is zaterdagavond de negenjarige Geer- truida Wijier onder een tram gekomen. Zij was vrijwel op slag dood. Op de Amstelveense weg in Amster dam is zaterdag de 66-jarige M. van Beek door een auto aangereden. Hij is gisteren in het ziekenhuis overleden. DEN HAAG In de Haagse Java- straat is gisteren de 46-,jarige J. F. Wiessner met zijn brommer door een auto geschept. Hij is enkele uren later in het ziekenhuis overleden. ZEELAND In het Noordbrabantse Zeeland is zaterdagavond de 84-jarige C. Bongers met zijn fiets door een au to gegrepen. Hij was onmiddellijk dood. WOENSDRECHT Op de vliegba sis Woensdrecht en omstreken heeft men gistermiddag het hart vastgehou den toen een felle heidebrand de brand stoftanks met duizenden liters brand stof op de vliegbasis bedreigde. Op nog geen honderd meter van de tanks kon het vuur tot staan worden gebracht. Honderden nieuwsgierigen hielpen de brandweren van Bergen op Zoom en van de vliegbasis met blussen. Het duurde anderhalf uur voordat het vuur was bedwongen. Ongeveer vijftien hec tare ging verloren. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. ATLANTA (Georgia) Dr. Martin Luther King jr. heeft dikwijls gezegd dat geld de mensen slecht maakt. En hij bracht in praktijk wat hij heeft ge predikt hij liet er weinig van na. Het meeste geld dat hij zijn weduwe en vier jonge kinderen had kunnen na laten, heeft hij tijdens zijn leven weg gegeven met inbegrip van de opbrengst van zijn boeken en de 50.000 dollar van de Nobelprijs voor de vrede. Hij liet slechts het huis na waarin hij woonde en twee spaarbankboekjes waarop te weinig stond om in de nala tenschap opgenomen te worden. En ondanks de voortdurende gevaren waaraan hij heeft bloot gestaan, had hij geen testament. „Hij had het ge loof", zo zei een naaste medewerker, „dat er voor zijn gezin zou worden ge zorgd." „Als iemand hem om geld vroeg en hij had het dan zou hij het geven", zo zei ds. Andrew Young, een goede vriend en medewerker van King in een vraaggesprek. Young, die bij King was toen hij op 4 april door een sluipschutter in Mem phis werd gedood, voegde hieraan toe „toen ik in het ziekenhuis van Mem phis zijn portefeuille uit zijn zak haal de, vond ik wel een hoop kredietkaar ten maar geen geld." ARNHEM De leeuwen zijn los. Met zijn drieëntwintigen beheersen ze een terrein van bijna 25 hectaren bij Arn hem, waarop vanaf vanmiddag men sen in auto's worden toegelaten. Recreërend Nederland kan zich in 's lands eerste safaripark in het hol van de leeuw wagen. Via een indrukwekkende veiligheids- sluis worden automobilisten het bos ingestuurd om leeuwtje te kijken. De leeuwen krijgen een eerlijke kans: de kijkers mogen niet afwijken van de sterk slingerende, 2,5 kilometer lange macadamweg, maar de dieren mogen zich in het bos schuil houden De roofdieren toonden zich op onze proeftocht echter allerminst afkerig van mensenvlees in blik. Ze kuierden doodbedaard en likkebaardend om on ze auto heen. Slimmerikken die er een biefstukje tegenaan gooiden, kon den hen zelfs op de motorkap lokken. Leeuwen hebben voorrang in het park en die nemen ze ook. Onverstoorbaar kuieren ze vlak voor een grommende automotor de weg op. Stoer blijven ze middenop de weg staan als om te tonen wie de sterkste is. Er lopen ook komedianten bij die zich eerst in het gezicht van een auto de nagels scherpen op een boomstam om ver volgens dreigend op het voertuig af te stevenen. Het hele weekeinde hebben de leeuwen de kans gekregen te wennen aan park en auto's. Zaterdag werden zij met ruime tussenpozen op hun nieu we domein losgelaten. Vier volwassen leeuwinnen mochten la ter op de middag hun kooi verlaten uit houten kratten die hier en daar in het bos waren neergezet. „Dat zijn de dominante peren in het gezel schap", legde drs. Jan van Hooff (31), bioloog en directeur van het park, uit. „Dit park is voer voor dierpsycholo gen", aldus Jan van Hooff, weten schappelijk medewerker aan de Rijksuniversiteit in Utrecht. „Hier kunnen we rustig bekijken hoe leeu wen zich in een samenleving gedra gen. In de dierentuin wordt hun so ciaal of asociaal gedrag altijd onder drukt." ROTTERDAM In het hoofdbureau van politie in Rotterdam Is de 33-jarig© hoofdagent van de verkeerspolitie D. M. op heterdaad betrapt toen hij uit een pakje shagtabak wegnam. Het bleek dat hij zich de afgelopen maanden verscheidene keren aan het zelfde vergrijp heeft schuldig gemaakt. Omdat de diefstallen uit de automaat waren opgevallen was een val opgezet om de dader te achterhalen. De hoofdagent nam, wanneer hij op normale wijze uit de automaat een pak je shag had gekocht en de lade nog openstand, met behulp van enkele ijzer draadjes een tweede pakje mee. Tegen de man, die zeven jaar in dienst was bij de politie en die aan de diefstallen slechts een voordeel van en kele tientallen guldens heeft gehad, is proces-verbaal opgemaakt. Ook is hij buiten functie gesteld. EINDHOVEN Inspannende re cherche-activiteiten in Soest, Voorburg Roosendaal en Eindhoven hebben in het afgelopen weekeinde geen enkele nade re aanwijzing opgeleverd omtrent de vier misdadigers, -die door de politie worden gezocht. De voorvluchtige Martien van dqn E. die met een pistool in de vuist vorige week drie roofovervallen pleeg de, is na de overval op het benzine station te Roosendaal spoorloos. Van den E. die met zijn mede plichtige vermoedelijk naar België is uitgeweken, heeft vorige week ook de spoorwegstations te Soest en Voor burg overvallen. De buit van deze drie overvallen was nog geen duizend gul den. Ook de uitgebreide opsporingsactie van de Eindhovense politie naar de 28-jarige J. M. P. en de 35-jarige H. B. die vrijdagavond uit de psychiatrische inrichting in Eindhoven wisten te ont komen, heeft nog geen resultaat op geleverd. Het is zelfs voor de politie een raad sel hoe de twee veroordeelden, die als gevaarlijk stonden aangemerkt uit de gesloten inrichting konden ontsnappen. Zij waren bijna voortdurend onder bewaking. AMSTERDAM Twee mannen die ervan worden verdacht dat zij vorige week in de nacht van dinsdag op woensdag een 31-jarige vrouw in Am sterdam met hun auto hebben meege voerd en verkracht, zijn in Amster dam aangehouden. Het zijn de dertig jarige zakenman J. N. en de 26-jarige kelner P. de B. HEERENVEEN Vijfduizend Friese veehouders eenderde van alle boeren in Friesland hebben zaterdag in Heerenveen geprotesteerd tegen de verlaging van de melkprijs. „Van dit loon kan geen boer bestaan", stond te lezen op een van de spandoeken die de boeren meevoerden naar het Heerenveense ijsstadion. Ook waren er spandoeken waarin werd opgeroepen tot staking. Maar daar wil den de drie boerenorganisaties die de protestdemonstratie organiseerden niet aan. Wel werd een beroep op de regering gedaan om maatregelen te treffen voor verbetering van de toestand. Door de lagere prijs die de boeren voor hun melk krijgen missen ze twintig procent van hun inkomen wat in totaal neerkomt op een bedrag van zeshonderd miljoen gulden. MOSKOU De Sovjet-Unie stelt zoveel pry's op internationale socialistische eenheid, dat zy bereid is een politiek van vreedzame coëxistentie te voeren met Tsjecho-Slowakye, Roemenië en andere landen, die van de orthodoxe commu nistische lyn zy"n afgeweken. ADVERTENTIE Dit schijnt de gedachte te zijn die ten grondslag ligt aan een artikel in de Pravda dat handelt over de geheimzin nige ééndagsontmoeting woensdag van vier loyale Oosteuropese communis tische leiders in Moskou. In het artikel werd sterk de nadruk gelegd op de noodzaak van eenheid te gen de „imperialistische machten" en hun politiek van agressie en onderdruk king van democratische vrijheden". De communistische leiders, onder wie Janos Kadar uit Hongarije, Vla- dyslof Gomoelka uit Polert, Walter Ul- bricht uit Oost-Duitsland en Todor Zhif- kof uit Bulgarijë hebben blijkens het ar tikel in de Pravda informaties uitgewis seld over de toestand in hün landen en hun „krachtige vastbeslotenheid" uit gedrukt vriendschappelijke betrekkin gen te ontwikkelen op basis van de beginselen van het marxisme-leninis- me en het „proletarische internationa lisme". Niets in deze woorden wees er op dat Tsjecho-Slowakije en Roemenië hiervan zouden worden uitgesloten. WASHINGTON De „mars der ar men" heeft de Amerikaanse hoofdstad Washington bereikt. Gisteren zijn in de loop van de dag de eerste groepen van de ruim vijftienhonderd deelnemers aan de demonstratieve mars in de stad aangekomen. Er hebben zich tot dusver geen onge regeldheden voorgedaan, maar de poli tie van Washington is op haar hoede. Duizenden Amerikaanse militairen van in de nabijheid gelegen kazernes staan gereed om zonodig de politie te hulp te komen. De mars die was voorbereid door wijlen ds. Martin Luther King, is be doeld om de aandacht van de Ameri kaanse autoriteiten te vestigen op de grote groepen behoeftigen, die de Ame rikaanse samenleving telt. De organi satoren willen in de buurt van het Con gresgebouw honderd zieken en gebrek- kigen permanent in „krotten" onder brengen tot het Congres zich met de verbetering van de positie van de ar men en gebrekkigen zal bezighouden. Dr. Ralph Abernathy, de opvolger van ds. Martin Luther King van de ge weldloze negerorganisatie SCLC, zei gisteren dat de organisatoren van de mars niet konden garanderen dat er geen moeilijkheden zouden voorkomen. Zijn verklaring viel samen met geruch ten, dat de negers uit de ghetto's van Washington, die na de moord op ds. King op 4 april heftig hadden gere ageerd met plunderingen en brandstich ting, opnieuw tot gewelddaden zouden kunnen overgaan. ADVERTENTIE 164.279 vaatbrekende vaders, 63.117 schervenzoekende zoons en 122.365 genietende moeders. Zij aten Friendchips. U weet wel: die feestelijk traktatie van snack expert Smiths. Nieuw! Met véél kraak en smaak! DEN HAAG. Van de 13.277 wo ningzoekenden in Den Haag- kan 79 procent niet meer verwonen dan hondervijftig gulden in de mand. Dit blijkt uit een onderzoek dat de ge meente heeft ingesteld onder de inge schreven woningzoekenden. NAPELS De tyfusepidemie die bij na twee weken geleden in Battipaglia, een plaats van 25.000 inwoners op 80 km ten zuiden van Napels, uitbrak heeft zich sindsdien sterk uitgebreid. Zondag waren er 462 gevallen geregis treerd. Tot dusver zijn 20.000 mensen ingeÊnt. ADVERTENTIE add 585ste STAATSLOTERIJ EERSTE KLASSE 13 MEI 1968 Prijzen van 5 zijn gevallen op nummers eindigende op 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 100 zijn geyallen op nummers eindigende op: 200 zijn gevallen op nummers eindigende op 400 zijn gevallen op nummers eindigende op 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van 2000 is gevallen 2000 is gevallen 2000 is gevallen 2000 is gevallen f 2000 is gevallen 5000 is gevallen op het nummer op het nummer op het nummer op het nummer op het nummer op het nummer De prijs van 20.000 is gevallen op het nummer Op dit nummer zijn twee prijzen gevallen 9 974 659*1 185 455 6996 056196 026456 021910 000864 088183 041852 055598

De Vallei | 1968 | | pagina 5