Veenendaals dagblad Onlusten in Panama Parijs ving staking zeer rustig op ODupli-kaairt Buiten Invoering 2 tarieven bij telefoon FRANSE PRIESTER MET RUILHART GAAT VOORUIT KABINET WACHT TOT 1969 MET NEMEN LOONMAATREGELEN Zware brand in Parijs Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei union matrassen BABY VIEL 17 ME TER ZONDER ÉÉN SCHRAM OE THANT WIL NEUTRAAL ZUIDOOST- AZIë Kinderen verdacht van moord OPTOCHT VERLIEP ORDELIJK H.A.L. verkocht Maasdam Tijdbom in bioscoop Sokolofsky begraven Twee rovers in België gepakt Verwachting in Den Haag: Eisenhower naar W ashington „Gouden pen" voor Lambrahis „Zwarte Panter"' kandidaat Weldra warmer Die slag is aan u. IVIijnh. C. Heebink r Gouden decor Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ,,De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DINSDAG 14 MEI I968 - 42e JAARGANG no. 113 NEW YORK Secretaris-generaal Thant van de Verenigde Naties heeft heden in een toespraak te Ed monton in Canada neutralisering voor gesteld van geheel Zuidoost-Azië Noord- en Zuid-Viëtnam, Laos en Cam bodja inbegrepen. „Alle grote mogend heden"' zouden de neutraliteit van dat gebied moeten garanderen. Oe Thant zei te menen, dat het ge sprek in Parijs over Viëtnam een niet meer tegen te houden ontwikkeling in de richting van normalisering van de toestand in Viëtnam zal inluiden. Hij uitte de hoop, dat het gesprek zonder onderbreking zal doorgaan. Als eerste stap noemde de secretaris-generaal zoals hij reeds eerder heeft gedaan, „onvoorwaardelijke stopzetting van de bombardementen op Noord-Viëtnam". Oe Thant sprak ter gelegenheid van het feit dat hem het eredoctoraat van de universiteit van Alberta in Edmon ton (Canada) werd verleend. (Voor verder nieuws over de Parijse vredesconferentie, zie elders in dit blad). PANAMA Maandag zijn in het hart van Panama onlusten uitgebroken, waarbij twee personen werden doodge schoten en tenminste vijf anderen ge wond bij gevechten tussen elkaar riva- lerende politieke groeperingen. De kleine verschillen, die de presi dentsverkiezingen van zondag toonden, hebben de gemoederen aan beide zij den aangewakkerd en geleid tot gevech ten in verscheidene delen van de stad. Bij het grootste gevecht vielen te genstanders van de regeringspartij voorstanders hiervan aan met stenen. MILWAUKEE, (Wisconsin) Een rechter in de Amerikaanse stad Milwau kee heeft een nader onderzoek gelast van vier kinderen die terecht staan op beschuldiging van moord op een 86-ja- rige man. De vier kinderen een meisje en twee jongens van 10 en een jongen van 9 jaar, allen uit verschillende gezinnen worden ervan beschuldigd de grijs aard gestenigd te hebben om zijn huis te kunnen plunderen. De man is aan zijn verwondingen bezweken. De kinderen bleken maandag tijdens het proces niet onder de indruk van de ernst van de tenlastelegging, ondanks hun verblijf in de gevangenis. A Naar schatting 100.000 personen demonstreerden in de Franse hoofdstad als protest tegen het ruwe optreden van de Parijse politie bil de studentenonlusten van vorige week. De mars had een ordelijk verloop. Hier een overzicht van de demonstratie met op de voorgrond een spandoek waar op te lezen staat: Studenten, onderwijzers en arbeiders, allen tezamen. ADVERTENTIE uit Utrecht Prijswinnaar van f 500,- in het boeiende Shell Dupli- kaart spel. Speel mee, win mee op elk Shell-Station. i PARIJS De gevolgen van de algemene 24 uursstaking, waartoe de vier grote Franse vakbonden maandag uit solidariteit niet de studenten hadden op geroepen, schenen minder ernstig dan verwacht werd. Een juiste indruk kon echter niet worden verkregen, omdat ook de nieuwsvoorziening door de sta king was getroffen. Naar schatting hebben 10 miljoen arbeiders in geheel Frankrijk aan de oproep gehoor gegeven. ving en de universiteiten^ lief'bi^&ondeh Onder luidruchtige ovaties wisselden fYngeveer terzelfder tijd als de tuin- soorten met hun verscheidenheid van witte, roze, purperen, lila en crè me bloemen, staat langs de zandwe gen de originele wilde Brem in bloei, d.w.z. omtrent mei-juni. Dan „vonkt zij op de hitte weemelende hei", zoals Frederik van Eeden in „Lioba" dicht. In deze weken wordt inderdaad het landschap van ons diluvium sterk ver levendigd door de felle, onbeschroom de pracht van de florissante brem met haar onbekommerde gouden lach. Scms moge ons haar fel-kleurige vas- tenavondkledij niet passend dunken in de conservatieve beslotenheid der Veluwse achterwereld, maar toch waardeert ieder de demonstratieve wijze, waarmee ze zich in milde non chalance aandient en soms doordringt tot in de rogge en haver van de hei boer. Eertijds benutte hij de taaie twij gen voor bezems vandaar de naam „bezemkruid" doch die van berk en dophei voldeden op den duur beter; in de wildbaan verschaft zij enig bij voer, maar verder is het toch meer oog-verrukking dan nut voor 't men sen huishouding. Niettemin vindt de brem toepassing in de farmacie (ho meopathie) inzake werking op het hart, waartoe uit de bloemen een es sence wordt bereid. De werkzame stoffen heten sparteine en scoparosi- de. Voorts moge gencemd worden, dat in schaarse tijden de stengels wel als vervangingsmiddel voor jute heb ben gediend en de jonge bloemknop pen tot surrogaat van z.g. kappertjes. Doch hoe ge het wendt of keert, de meeste indruk geeft toch van onze heester het gouden decor van bloei maand. 14-5-1968 A. B. WIGMAN ROTTERDAM De passagierssche pen Maasdam en Rijndam verdwijnen in de komende maanden geheel uit de schepenlijst van de Holland-Amerika Lijn in Rotterdam. De ruim vijftienduizend ton meten de Maasdam is verkocht aan de rede rij Polish Ocean Lines te Gdynia in Polen. Haar zusterschip Rijndam, die sinds enige tijd vaart voor de rederij Trans- Oceaan, zal geruisloos tot Waterman worden omgedoopt. De HAL heeft gro te belangen in deze in Den Haag ge vestigde scheepvaartmaatschappij. De directie van de Rotterdamse rede rij deelde gisteren op de aandeelhou dersvergadering mee dat voor de Maasdam een aanvaart!bare prijs is gemaakt. DeZe ligt boven de waarde waarvoor het schip op de balans staat. De Maasdam zal aan de Poolse re derij worden overgedragen na het ein de van haar transatlantische seizoen. Op 29 september wordt het schip van zijn laatste reis uit Montreal in dienst van de HAL te Rotterdam verwacht. TEL AVIV Maandagavond is in een bioscoop in het centrum van Tel Aviv een tijdbom gevonden, aldus heeft de politie bekendgemaakt. De helse machine, die in bruin pak papier gewikkeld was, zou indien hij was ontploft „vele personen hebben kunnen doden", aldus een woordvoer der van de politie. De bom werd gevonden in de pauze tussen twee voorstellingen. Het theater was op dat moment leeg. Het Mercaz Theater is1 later voor de tweede avondvoorstelling normaal ge opend. ADVERTENTIE s In Parijs was vooral in de ochtend de elektriciteitsvoorziening ten dele ern stig gestoord. Daardoor werd het begin van de officiële besprekingen tussen Amerikanen en Noordviëtnamezen in het Hotel Majestic bijna vertraagd. Pas op het laatste ogenblik slaagde men er in de onontbeerlijke stroorp te leveren. Tegen ongeveer twee uur in de middag was de stroomvoorziening overal weer op gang gekomen. De metro reed met ongeveer gehal veerde frequentie. De regering had een groot aantal legervrachtwagens inge zet voor de verkeersvoorziening. Het verkeer ondervond veel hinder van het uitvallen van de verkeerslichten. Ook het luchtverkeer op de Parijse vliegvel den Orly en Le Bourget was tijdelijk gestoord. De Frapse spoorwegen (C. F. F.) deelden in het begin van de middag mee, dat bijna alle internationale trei nen normaal reden. De binnenlandse trajecten werden echter meer gedeelte lijk bereden. Uit Lotharingen werd ge meld, dat meer dan 90 procent van de mijnwerkers niet op het werk waren verschenen. DEMONSTRATIE Een hoogtepunt van de staking vorm de eeri gemeenschappelijke demonstra- tietoeht van arbeiders en studenten door Parijs. Aan deze rustig verlopen mars naar de universiteitswijk Quartier La- tin namen naar schatting 100.000 men sen deel. Tot de ontspanning heeft ver moedelijk het feit dat er geen politie te zien was, veel bijgedragen. Bovendien waren waarschijnlijk op last van de re gering vier studenten, die enige dagen geleden tot gevangenisstraffen waren veroordeeld, in de middag vrijgelaten. Premier Pompidou heeft maandag met president De Gaulle gesproken en naar verluidt, zal hij heden voor 't par lement een verklaring afleggen over de staking en de studentenonlusten. De ze onlusten zijn ook het onderwerp van een nieuwe motie van wantrouwen, die de linkse democraten van Frangois Mitterrand met steun van de commu nisten zal indienen. De caféterrasjes zaten vol met goed gehumeurde en lachende mensen, die vaak ook nog een buitenkansje hadden gehad, omdat veel vervoer gisteren gratis was. In tal van gevallen was niet het rijdend, maar wel het administra tieve personeel in staking. De bioscopen, theaters, restaurants en musea hadden een toeloop als nooit tevoren. EIS De dekens van de a-faeulteiten van al le Franse universiteiten hebben in een maandag gepubliceerd communiqué ge dreigd, af te zullen treden per 15 juni, indien de regering niet aan hun verlan gens met betrekking tot de hervorming van de structuur van het hoger onder wijs tegemoet komt. Evenals de studenten, willen de mees te hoogleraren en stafleden dat het on derwijsstelsel. dat nog dateert uit de tijd van Napoleon, op de helling wordt gezet. „Het stelsel was wellicht uitstekend voor de dagen van Napoleon", zeggen de dekens, „maar voor de huidige tijd is het hopeloos verouderd". De Sorbonne, het traditionele bolwerk van de Parijse universiteit, is, nadat de politie zich had teruggetrokken, maan dagavond „bezet" door honderden stu denten. De collegezalen, trappen en gangen van het gebouw waren de hele nacht propvol studenten die heftig en zonder ophouden discussieerden over de actuele problemen van de samenle- de sprekers elkaar af. Rode vlaggen hingen over de beeltenissen van Vic tor Hugo en Louis Pasteur. DEN HAAG De PTT maakt deze week een begin met de invoering van een tweetarievenstelsel van de telefoon dienst. Bij het nieuwe stelsel zal het laagste tarief (het z.g. buurttarief) gel den voor de gehele sector en enkele uitzonderingen daargelaten de omrin gende sectoren, en het hoogste tarief (het interlokale tarief) voor de rest van Nederland. Bij de invoering van het buurttarief zal in de meeste gevallen een einde komen aan de scherpe tariefsovergan gen momenteel nogal eens bestaan tussen 'buur'-plaatsen, doordat niet de afstand tussen deze plaatsen bepalend is voor de vaststelling van het tarief maar de afstand tussen twee meetpunten el ders in de telefoonsectoren, waartoe de ze plaatsen behoren. Momenteel werkt de telefoondienst met een lokaal tarief en «en drietal in terlokale tarieven (a, b en c). Om tot 't tweetarievenstelsel te geraken wordt: de tijdseenheid in 't A-tarief gelei delijk vergroot om dit tarief gelijk of nagenoeg gelijk te maken aan het lo kale tarief; de A-zone uitgebreid, door daarin een groot deel van de B-zone en een klein deel van de C-zone op te nemen. Hierdoor ontstaan de z.g. buurtgebie- den; de resterende B-zone geleidelijk in de C-zone opgenomen. Het verschuiven van zones brengt onvermijdelijk wijziging van een aan tal netnummers met zich mee. Als eerste stap in de richting van het nieuwe stelsel worden op 15 mei te 13.00 uur de netnummers 01807 van Poortugaal en 01808 van Kethel gewij zigd in 01890 resp. 01898. Tegenover het ongemak dat deze wijzigingen voor de abonnees meebrengt, zal staan dat hierdoor in februari 1969 een verlaagd tarief kan worden ingevoerd in de we derzijdse relaties tussen de sector Rot terdam I met de sectoren Naaldwijk en Spijkenisse. MOSKOU In Moskou is maandag middag het stoffelijk overschot van de 70-jarige maarschalk Vasily Sokolofsky bijgezet in de muur van het Kremlin. Hij was tijdens de blokkade van West- Berlijn hoofd van de Russische mili taire bestuur in Oost-Duitsland. Van 1952 tot 1960 was hij stafchef. De plechtigheid op het Rode Plein werd o.a. bijgewoond door partijchef Breznjef en president Podgorny. Pre mier Kosygin was niet aanwezig. PARIJS De derde Fransman met het hart van een ander, pater Boulogne, maakt het goed. Hij kwam snel na de harttransplantatie bij bewustzijn en lachte tegen de artsen. Op een na alle mannen met een an der hart, maakten het gisteren goed. De uitzondering was de 62-jarige John Stuckwish, wiens toestand de geneeshe ren in het St. Lucasziekenhuis in Hous ton opeens weer zorg baarde. Het afge lopen weekeinde scheen het dat hij zou herstellen van een aanval van bron chitis, maar gisteren trad plotseling weer een verslechtering in. In Houston moet een zeeman terecht staan wegens moord op een man wiens hart nog klopt in het lichaam van John Stuckwish. De justitie is tot vervolging overgegaan nadat de lijkschouwer, dr. Uitlevering verzocht DOORNIK Een cafcruzie in het Belgische Doornik is de voortvluchti ge overvaller Martin van den E. uit Baarn en zijn handlanger A. A. van B. uit Tilburg noodlottig geworden. Zij werden met een heel stel ruziemakers ingerekend door de Rijkswacht. Bij het verhoor bleek al snel dat men de hand had gelegd op het twee tal dat vorige week in Nederland drie roofovervallen had gepleegd. De officier van justitie in Breda heeft onmiddellijk om uitlevering van de twee rovers gevraagd. Omdat de twee mannen voor zover bekend in België geen ernstige misdrijven hebben gepleegd zal de uitlevering niet lang uitblijven. Bij hun aanhouding hadden de man nen een heel stel kranteknipsels op zak over de overvallen die zij vorige week hebben gepleegd. Het vorige weekeinde overvielen zij het station in Voorburg en maakten f 2400 gulden buit. Vorige week woens dagavond pleegde het tweetal een over val op het station van Soest. Daar was de buit slechts 85 gulden. Donderdagavond was een benzinesta tion in Roosendaal het mikpunt \fan de overvallers. Bekend is dat zij voor deze over vallen drie auto's hebben gestolen. In een gehuurde auto die bij de overval in Roosendaal is gebruikt, verdween het tweetal naar België. Martin van den E. staat bekend als gevaarlijk. Hij ontsnapte op 24 april uit het huis van bewaring in Amster dam waar hij was opgesloten na een overval in Amsterdam. O HAARLEM -r- Toen hij met zijn auto door een rood stoplicht reed, is gister middag in Haarlem de 52-jarige J. Fi- larski uit die plaats door een vrachtwa gen gegrepen. Hij was op slag dood. Zijn vrouw werd licht gewond; zijn twee kinderen bleven ongedeerd. Joseph Jacymczyk, over juridische be zwaren was heengestapt en een overlij densakte had getekend voordat dr. Den ton Cooley het hart van de vermoorde Clarence Nicks, aan Stuckwish gaf. LOJSGE1S Britse chirurgen staan gereed om op korte termijn over te gaan tot de eer ste overplanting van hart en longen ter wereld. De patiënt vecht na 25 operaties voor zijn leven. De naam van de man wordt geheim gehouden. Volgens de Daily Sketch heeft hij verklaard: „Ik ben gereed om elk ogenblik de overplating te ondergaan. De artsen hebben mijn volledige toe stemming. Ik heb de verzekering gekre gen dat indien mijn toestand plotseling sterk achteruit gaat. met de operatie begonnen zal worden". De gecombineerde overplanting van hart en longen zal worden uitgevoerd door de groep van drie chirurgen, die elf dagen geleden een nieuw hart heb ben gegeven aan de 45 jaar oude Frede rick West. DEN HAAG Het kabinet wil nu nog geen paal en perk stellen aan de loonsverhogingen voor dit jaar. Wel zal, zo werd in Den Haag verwacht, in de nota over de loonvorming worden meegedeeld dat er maatregelen voor 1969 in het vat zitten. Deze nota zal zeer binnenkort bij de Tweede Kamer worden ingediend. Het wordt aannemelijk geacht dat hierin ook aanvullende maatregelen worden aangekon digd voor de bestrijding van de werkloosheid. Het kabinet heeft gisteren ruim vier uur vergaderd. Na afloop van het be raad werd alleen meegedeeld dat er een beslissing is genomen over de loonpolitiek en over het werkgelegen- heidbeleid. Deze besluiten zullen in de nota worden bekend gemaakt. Het ka binet wilde hierover gisteren niets meedelen, omdat „de Kamerleden niet een en ander uit de pers behoren te vernemen". Blijkbaar is, zo wordt in Haagse politieke kringen aangenomen, de rege ring toch wel onder de indruk geko men van de waarschuwingen die zowel de regeringspartijen als de Stichting van de Arbeid hebben gegeven tegen een ingreep op dit moment in de vrij ere loonpolitiek. Er is gistermiddag tijdens de ministerraad geen nader contact geweest tussen het kabinet en de fractievoorzitters van de regerings partijen. Het kabinet was overigens niet com pleet. Premier De Jong ontbrak doordat hij in de West verblijft en minister De Block (economische zaken) is in Tsjechoslowakije. De socialistische oppositieleider drs. J. M. den Uyl heeft inmiddels schrif telijk aan premier De Jong gevraagd of er inderdaad contact is geweest tussen de regering en de partijen die het kabinet De Jong steunen over het te voeren sociaal-economisch beleid. Hij wil bovendien weten wanneer de Tweede Kamer over dit beleid zal wor den ingelicht. Zeventien meter viel de byna een jaar oude Arjan de Rhoter uit Alphen aan de Rijn en hij man keerde niets. Hoewel het beender- stelsel van baby's en kleuters bij zonder soepel is, zijn zelfs de art»- sen verbaasd over de goede af loop. Mevrouw De Rhoter kan al leen maar zeggen: „Hij is altijd zo watervlug Het jongetje, dat van het balkon van de zesde etage van een flat gebouw aan de Briljantstraat in Alphen aan de Rijn viel en won der boven wonder geen schram metje opliep, speelde zondagmid dag met zijn tweelingzusje in de zon. In een onbewaakt ogenblik wurmde hij zich door de nauwe lijks tien centimeter grote ope ning van het balkonhekje. Zijn val moet toen wel gebroken zijn door enkele neergelaten zonne schermen. Arjan kwam in een rozenperkje terecht, waar wandelaars hem za gen liggen. Ter observatie in het ziekenhuis opgenomen, bleek Ar jan ongedeerd. Hij zat tenminste gistermiddag zoet in zijn bedje te spelen. PARIJS Hedenmorgen vroeg li een zware brand uitgebroken op de ne gentiende verdieping van een modern kantoorgebouw, dicht bij de Are de Triomph. Ondanks het feit, dat 14 brandweerwagens de brand met groot materieel aanpakten verspreidde het vuur zich snel over alle verdiepingen. Een nachtwaker had alarm geslagen. Hij was de enige, die in het gebouw aan de Avenue Wagram aanwezig was. De oorzaak van de brand is nog niet vastgesteld. In het gebouw waren de kantoren van Frankrijk's nationale energiebedrijf ge vestigd. Meer dan 40 gezinnen moesten uit de omliggende gebouwen geëvacueerd worden. LUCHTMACHTBASIS MARCH (Ca- lifornië) Medewerkers van oud-pre sident Dwight D. Eisenhower hebben maandag verklaard, dat het in het voornemen ligt hem binnen enkele da gen naar het Walter Reed hospitaal in Washington (D.C.) over te brengen. In een medisch bulletin is maandag bekendgemaakt dat Eisenhower, die thans 77 jaar oud is, bevredigend voor uit blijft gaan, maar te Washington een verdere behandeling zal moeten onder gaan. Eisenhower werd 13 dagen geleden in zijn huis te Palm Springs (Califor- nië) door een lichte hartaanval getrof fen. KYOTO (JaDan) Het Internatio nale verbond van dagbladuitgevers (FIEJ) is te Kyoto bijeengekomen voor zijn 21e congres. Op de eerste dag van de vierdaagse conferentie beklemtoonde sprekers het ielang van een onafhankelijke en vrij» jers voor de wereld. Het congres za* spreken over de problemen, waarmede de wereldpers tegenwoordig wordt ge confronteerd. Het congres wordt bijgewoond door 160 uitgevers en hun vrouwen. Voorzit ter is de Fransman Claude Bellanger. Het FIEJ heeft zijn vrijheidsprijs, een gouden pen, dit jaar toegekend aan Lambrakis. De Griekse uitgever, die kortgeleden uit de gevangenis werd ontslagen, had telegrafisch laten weten dat hij de prijs niet zelf in ontvangst zou kunnen nemen, omdat hij van de Griekse regering geen paspoort voor 'n reis naar Japan kon krijgen. Het congres wordt bijgewoond door uitgevers uit o.m. België en Nederland. OAKLAND. (Californië) Eldrige Clever, „minister van Informatie" van de revolutionaire negerorganisatie „Zwarte Panter" heeft vanuit de ge vangenis zijn kandidatuur voor het Amerikaanse presidentschap aangekon digd. De 34-jarige Clever zit gevangen ln afwachting van een proces wegens po ging tot moord, nadat hij vorige maand betrokken was in een schietpartij met de politie van Oakland. Clevers vrouw verklaarde, dat hij in juli in het strijdperk zal treden tegen de komiek Dick Gregory om de presi dentskandidatuur van de „partij voor vrede en vrijheid". De partij, die nauw samenwerkt met de „Zwarte Panters", doet in vijf staten aan de verkiezingen mee. (Van onze weerkundige medewerker) Ur is een goede kans, dat we ons dit j jaar de IJsheiligen met succes van i het lijf zullen houden. Voor de komen- f de dagen is er uitzicht op geleidelijk hogere temperaturen. Het koufront, f dat maandag vergezeld van langduri ge regen over ons land naar België trok, keert namelijk morgen terug, i ditmaal als warmtefront. Een en an der speelt zich af langs de westelijke l flank van een hogedrukgebied boven de Alpen, dat van Engeland uit ver- j sterking kreeg. Het front passeert j morgen met meer bewolking en plaat- j selijk misschien wat lichte regen en mist, maar in de loop van de dag zijn j er zonnige perioden te verwachten, met in Gelderland tot boven 15 graden Celsius oplopende temperaturen. In f Portugal werd het gistermiddag 25 1 graden en in Zuidoost-Europa worden j dagelijks maxima aussen 30 en 35 graden geregistreerd,

De Vallei | 1968 | | pagina 1