Gerechtshof „Wegblijven verdediger onbehoorlijk BEVALLING OP TVMEESTE REACTIES WAREN POSITIEF LUNS MAAKT WEER VERRE REIZEN OM U TERWILLE TE ZIJN... Rechter verklaart zich in tweede kort geding Zeist-Vara onbevoegd Nieuwe Gladstone Mild heeft meer: 25 king size filters 150 □Dupii-kaa t PORTABLE Slechts klein percentage kijkers had bezwaren 25 mild of 25 mild menthol 1.50 FLEXl PUL Snelle groei capaciteit burger luchtvaart Straks lossen we elk jaar f 100,- extra af op onze hypotheek... dank zij het Premie Spaarplan! PREMIE SPAARPLAN Albanië stookt in Slowakije elke avond geopend tot 21.00 uur zaterdags tot 18.00 uur Man gearresteerd na afpersing en grafschennis IPHILIPSBATfËRÏ JËNI ACHT KINDEREN STALEN F 500.— UIT WINKEL KOOP vitplla MANS VlICIId Oud-marineman na 36 jaar nog in onzekerheid Nederland elfde zeevarende natie STUDENTEN IN HOGER BEROEP VOOR ZAAK „JOHNSON-PAMFLETTEN" EgypteMarokkoPortugalIndonesiëMaleisië ogen open bij meubels kopen Die slag is aan u. Mej. J. v.d. Hoven uit Helmond f9Zeven Provinciën CHARTERVLUCHTEN Vervangende dienst gewetensbezwaarden drie maanden korter DINSDAG 14 MEI 1968 AMSTERDAM Het Amsterdamse gerechtshof heeft gisteren de Eindho- vense advocaat mr. G. J. P. Cammelbeeck in het openbaar „onbehoorlijkheid" verweten. Het deed dat bij monde van de president, mr. G. Fikkert, omdat mr. Cammelbeeck zonder enig bericht aan het hof of de procureur-generaal was weggebleven op de zitting van gisteren. ADVERTENTIE Biedt luisterplezier van de bovenste plank. Waar u maar wilt. Kies de midden- of de lange golf. Een echte Erres. Te zien aan de opmerkelijke vormgeving. Aan het metalen frontrooster. Aan de duidelijke afstemschaal. Te merken aan de fraaie draagtas, v.a. f79,50 De Eindhovense advocaat is verdedi ger van vier Utrechtse studenten die in hoger beroep terecht moesten staan, omdat zij op pamfletten voor het raam van hun kamers president Johnson oor logsmisdadiger hadden genoemd. De Utrechtse rechtbank had hun daarvoor 26 maart elk 25 gulden boete opgelegd. De twee van de vier verdach ten die gisteren waren verschenen vroe gen uitstel, omdat hun advocaat niet aanwezig was. „Wij hebben hem pas gisteren kunnen bereiken", lichtte een van hen toe. Mr. Cammelbeeck was op reis ge weest naar het buitenland, maar vol gens de studenten half vorige week te ruggekomen. „De dagvaarding is 23 april betekend, dus was de datum tij dig bekend", vond de president. BEZWAAR Hoewel de procureur-generaal daar ernstig bezwaar tegen had, stelde het hof na overleg in raadkamer de behan deling van deze principiële zaak uit tot 22 mei. De president lichtte toe: „Het hof heeft overwogen dat mr. Cammel beeck een ernstig verzuim heeft ge pleegd, maar het wil u, de verdachten, daar niet het slachtoffer van laten wor den". Mevrouw Cammelbeeck zei ons gis teravond desgevraagd: „Mijn man heeft pas gisteren gehoord dat de zaak vandaag zou dienen. Hij kon toen on mogelijk nog een pleidooi maken en heeft dus geadviseerd aan de verdach ten uitstel te vragen". 00000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000 000000000000000000000000000000000 ADVERTENTIE Dr. C. Trimbos, zenuwarts, ik heb met de kinderen gekeken ■fc- Mevrouw dr. Zeldenrust- Noordanus ...voortreffelijk... Ir. C. N. vuri Kamerlid, die vrouw begrijp ik niet Dis, DEN HAAG Minister Luns (Buitenlandse Zaken) zal behalve aan Egypte (2 tot 5 juni) ook een officieel bezoek brengen aan Marokko, Portugal, Indonesië en Ma leisië. Het verzoek aan Cairo wordt in Den Haag gezien als een teken, dat Egypte het Arabische standpunt inzake de vrede in het Midden-Oosten in een persoonlijk gesprek met de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken uiteen wil zetten. Minister Luns zal daarbij zijn reac ties kunnen geven op hetgeen de Israë lische minister van Buitenlandse Zaken, Abba Eban, tijdens zijn recente bezoek aan ons land heeft betoogd over de zienswijze van Israël. Nederland staat op het standpunt, dat de VN-bemiddelaar Jarring alle gele genheid moet krijgen om een oplossing te bereiken voor een duurzame vrede in het Midden-Oosten. De regering meent, dat zowel Israël als Egypte hier toe voor honderd procent moet bij dragen. Voorafgaand aan zijn bezoek aan Egypte zal minister Luns van 26 tot 30 mei Marokko bezoeken. Nederland on derhoudt zeer goede betrekkingen met dit land. De minster is uitgenodigd door zijn Marokkaanse ambtgenoot, dr. Ahmed Laraki. Van Rabat gaat de minister voor een tweedaags bezoek naar Lissabon. Zijn Portugese collega, dr. Nogueira, heeft hem hiertoe uitgenodigd. Het Portugese lidmaatschap van de NAVO en de weer standen daartegen in Nederlandse poli tieke kringen, met name in de socialis tische gelederen, zullen zeker ter spra ke komen. Het bezoek aan Indonesië valt in de eerste week van juli. Een afspraak hierover was al gemaakt tijdens het be zoek van de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Adam Malik, aan ons land. Toen is overeengekomen, dat de ministers elkaar geregeld zouden be zoeken om de banden tussen de twee landen te verstevigen. Aansluitend gaat minister Luns naar Maleisië op uitnodiging van zijn collega uit dat land, de heer Abdul Razak, die op het ogenblik in Nederland verblijft ADVERTENTIE BRATISLAVA Volgens de In Bra tislava verschijnende Pravda, stuurt Albanië per diplomatieke post propa gandamateriaal naar Slowakije, waar in aanvallen worden gedaan op de Tsjechoslowaakse leiders. Niet alleen de huidige partijleider Dubeck, maar ook zijn voorganger Novotny worden uitgemaakt voor „dissidenten", „ver raders van het proletariaat" en „revi sionisten die trachten het kapitalisme te herstellen". Nu leunt U makkelijker eens samen langs komen. EUROPAWEG Brouwersmolenweg) APELDOORN - TEL. 33666 AMSTERDAM De president van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. W. H. Stheeman, heeft zich gisteren bü vervroegde uitspraak onbevoegd verklaard een oordeel te vellen in het tweede kort geding dat de gemeente Zeist tegen de VARA aanhangig had gemaakt. In het eerste kort geding van de ge meente Zeist tegen de Vara had de pre sident 9 april beslist dat de Vara on rechtmatig had gehandeld met de uit- ADVERTENTIE t echt king size formaat, milde zuivere tabakken dezelfde prijs voor rijkelijk meer rookgenoegen ook verkrijgbaar, als afwisseling, in milde menthol zending van een televisiereportage van Achter het nieuws over de dood van een Zeister werkman. De Vara moest daarom de beslissing van de president in Achter het nieuws voorlezen, op straffe van een dwangsom van duizend gulden per dag. Volgens de gemeente Zeist had de Vara echter die rectificatie krachte loos gemaakt door het commentaar dat zij eraan had toegevoegd. Daarom had Zeist een tweede geding de dwang som van duizend gulden per dag sinds 25 april opgeëist, tenzij de Vara alsnog een rectificatie zonder commentaar zou uitzenden. De president meende echter dat het opeisen van een dwangsom geen zaak was om in kort geding te behandelen, omdat in kort geding alleen voorlopige voorzieningen met een spoedeisend karaker kunnen worden getroffen. Dat Zeist aan de vordering van de dwangsom een wel spoedeisende vordering tot een tweede rectificatie had verbonden, maakte dus voor de president niets uit. De gemeente Zeist moet de proceskosten van dit tweede geding, driehonderd gulden, betalen. Daartegenover staat dat Zeist de dwangsom nu* kan invorderen, waarte gen de Vara zich weer kan verzetten in een civiel proces op lange termijn. ALKMAAR Wegens vernieling en poging tot afpersing is de 38-jarige Alkmaarse ijzervlechter C. S. gearres teerd. De man had in maart een graf ge schonden op de begraafplaats Sint Bar bara in Alkmaar. Ook had hij een we duwe opgebeld met de opdracht naar een bepaalde plaats te komen en 250 gulden mee te brengen. Vrijdag her haalde hij zijn verzoek, maar stelde het bedrag nog honderd gulden hoger. Op de afgesproken plaats stond echter de recherse op S. te wachten. ADVERTENTIE 'g die móéten wel I I Cf ,_nw goed zijn I OUDE-PEKELA De rijkspolitie in Oude-Pekela heeft acht zeer jeugdige diefjes van tien cn elf jaar aangehou den. Zeven van hen zijn afkomstig uit Oude-Pekela, de achtste uit Winscho ten. De broertjes A. L. en T. L. hadden uit een winkel vijfhonderd gulden weg genomen, terwijl de winkelierster even afwezig was. Het geld werd onderling verdeeld en begraven. Op een klein deel na werd dit bedrag teruggevonden. Van de rest was snoep gekocht. ADVERTENTIE GRATIG LtUKE i Lucky Luke, Billy (ho Kid, Jolly Jum of do gebroeders Dalton bij 3 paly os INSTANT PUDDING HILVERSUM Het televisiepro gramma over de geboorte, dat de Vara zondagavond uitzondt is bij het pu bliek over het algemeen gunstig ont vangen. Slechts bij een klein percen tage kijkers viel de uitzending, waarin in kleur onder meer de geboorte van een baby werd getoond, niet in goede aarde. Mr. L. R. J. Ridder van Rappard geoorloofd 000000001 Prijswinnaar van f 500,- In het'boeiende Shell Dupli- kaart spel. Speel mee, win mee op elk Shell-Station. Dr. C. Naaktgeboren, de Amsterdamse bioloog met wiens medewerking het programma tot stand kwam, kreeg gisteravond tientallen lovende reacties. Hij werd opgebeld door hem volslagen onbekende mensen, die hem bedankten voor de uitzending en hem vertelden dat zij het programma prachtig hadden ge vonden. „Ik ben bijzonder blij", zei dr Naakt geboren. „Ik heb sterk de indruk dat de opzet van de uitzending is geslaagd. Mijn bedoeling was om de mensen iets te laten zien van het wonder dat een geboorte altijd is. Ik wilde dat brengen als tegenhanger van alle moord en dood slag die dagelijks te zien is." Mevrouw dr M. Zeldenrust-Noordanus de binnenkort aftredende presidente van de NVSH zei: „Ik vond de uit zending voortreffelijk. Nergens waren er overdreven dramatische accenten in gelegd. Jammer was alleen dat het commentaar bij sommige beelden voor de leek wat moeilijk te begrijpen was. Ik had eigenlijk ook heel graag wat meer van de menselijke geboorte wil len zien. Niettemin ben ik reuze blij dat dit op de televisie kon worden ge bracht. Voor jeugdige kijkers was de uitzending volgens mij ook best ge schikt maar ik zou kinderen er niet naar hebben laten kijken zonder bege leiding." Mr L. R. J. ridder van Rappard, bur gemeester van Gorkum: „Een dergelij ke uitzending is zonder meer geoor loofd. Het onderwerp was met tact be naderd en ik twijfel in geen enkel op zicht aan de zuivere oogmerken van de programmamakers. Ik heb wel beden kingen tegen bepaalde onderdelen, zo als het opsnijden van de placenta. Dan zit je toch te veel in de slagerspsycho- DEN HAAG Of de Staat der Ne derlanden een onrechtmatige daad be gaat jegens de ontslagen sergeant-con- stabel A. Fonteijn uit Amsterdam, zal de civiele kamer der rechtbank in Den Haag niet uitmaken. De recht bank verklaarde zich gisteren onbe voegd hierover te oordelen. De nu 68-jarige oud-marineman was in 1932 voor de kust van Sumatra aan boord van de Zeven Provinciën ge klauterd, nadat een bom op dit schip was geworpen. Hem werd aangewre ven deel te hebben gehad in de mui terij, wat niet waar is gebleken. De sergeant was op de Zeven Provinciën geplaatst, maar voer toen, de mui terij uitbrak op de Aldebaran. Van dit schip was hij met een sloep naar de Zeven Provinciën gegaan. De hele zaak liep uit op het afkeu ren van de heer Fonteijn voor dienst in de tropen. Toen hij in Den Helder werd geplaatst, werd hij eervol ont slagen. Keurings-commissies stelden vast dat hij astmatische bronchitis had. Hij ging hiertegen in beroep. Later kwamen er verklaringen van artsen en een zenuwarts, dat er geen sprake was van bronchitis en dat de sergeant volkomen geschikt was voor dienst in de tropen. De sergeant-constabel ging er van uit, dat formeel het ontslagbesluit on aantastbaar is geworden, maar dat de Staat der Nederlanden de rechtsplicht heeft de gevolgen ongedaan te maken. Het onrechtmatige handelen van de Staat der Nederlanden vormde de grondslag voor het proces, dat hij te gen de staat aanspande. ROTTERDAM De Koninklijke Ne- derlandsche Reedersverëeniging geeft in haar jaarverslag over 1967 een glo baal beeld van de gang van zaken in de Nederlandse zeescheepvaart: Lijnvaart: Ladingaanbod over 1967 bleef ten opzichte van voorafgaande jaar ongeveer in evenwicht. Trampvaart: Voor sluiting Suez-Ka- naal juni 1967 situatie slecht: nau welijks lonende exploitatie. Na de sluiting lag het vrachtniveau 30 pro cent hoger. Tankvaart: Aanvankelijk in 1967 zeer laag vrachtenpeil. Na sluiting Suez- kanaal aanzienlijke verbetering. De Nederlandse koopvaardijvloot be stond per 1 januari 1968 uit: 18 passa giersschepen - totale cap. 254.354 brt. 386 Vrachtschepen - totale cap. 2.589.090 brt. 89 Tankers - totale cap. 1.747.222 brt. Voorts had Nederland 852 schepen beneden de 500 brt, met een totale capaciteit van 360.920 brt. Op de lijst der zeevarende naties nam Nederland per 1 januari 1968 de elfde plaats in. DEN HAAG Het Nederlandsche Roode Kruis verzond vanmorgen per vliegtuig 100 sets bloedplasma via Ge- nève naar Viëtnam op verzoek van het internationale comité van het Rode Kruis. Per schip is onderweg naar het Indo nesische Rode Kruis een zending van 2500 kartons baby- en kindervoeding als bijdrage in de hulpverlening aan de slachtoffers van de recente overstro ming op Java. se. Maar deze grief komt volledig in de schaduw te staan van mijn reacties op zoveel andere uitzendingen die de laat ste jaren hebben gezien en die zeer kwalijk waren." Dr C. J. B. J. Trimbos, zenuwarts in Utrecht: „Het idee was niet gek. Het was een aardige film en ik heb er met mijn kinderen van veertien, zestien en achttien jaar rustig naar zitten kijken en er na afloop genoeglijk over nage- kout. Een bezwaar vond ik, dat het he lemaal in de sfeer van de zoogdieren was getrokken." Dr P. J. F. Dupuis, seksuoloog in Rot terdam: „Ik vond het een geslaagde uitzending. Niet helemaal vlekkeloos. Volgens mij was het volmaakt overbo dig om het gezicht van de vrouw en de man tijdens de bevalling te filmen. Het was duidelijker geweest als men het geboorteterrein wat dichterbij had ge haald. Wat mij betreft nog zo'n soort uitzending, maar dan nog wat directer gefilmd." Dokter H. Frese, huisarts in Berg ambacht: „Bijzonder boeiend. Heel goed vond ik bijvoorbeeld ook dat de filmers de identiteit van de man en de vrouw niet hadden verhuld. Van de be valling had ik eigenlijk nog veel meer willen zien. Er zit nog zoveel meer ach ter en er zijn nog zoveel psychische factoren. Misschien iets voor een vol gende keer." Zuster C. Voorspuy, directrice van de Rijkskweekschool voor voedvrouwen in Rotterdam: „Ik vond het wel aardig. Mijn leerlingen vonden vooral de ge boorten bij de dieren bijzonder interes sant. De bevalling van de vrouw von den ze wel duidelijk maar niet genoeg uitgewerkt. Er waren ook nogal wat leerlingen die deze opnamen niet ge schikt achten voor het grote publiek en bezwaren hadden, dat het op de televi sie kwam." Dissonant Ir C. N. van Dis, Tweede-Kamerlid voor de SGP: „Ik ben sterk tegen dit soort uitzendingen. Het is onjuist der gelijke intieme aangelegenheden in het publiek te brengen. Het gaat hoe lan ger hoe verder. Bovendien begrijp ik niet dat een vrouw bereid is voor de te levisie te bevallen. Ze zal er wel flink wat geld voor hebben gekregen." De VARA: „De betrokken vrouw heeft voor haar medewerking aan het programma geen cent ontvangen." ROTTERDAM In een tijdsbeateh van tien jaar is de vervoerscapaciteit in de burgerluchtvaart verviervoudigd. Het aantal vliegtuigen nam met nau welijks dertig procent toe. Dat desondanks de capaciteit zo fors is toegenomen moet worden toe geschreven, aan de komst van d« straalvliegtuigen die groter en sneller zijn dan de toestellen met zuigermo toren van vroeger. De straalmaGhines hebben de con ventionele toestellen op de internatio nale routes vrijwel voor een belang rijk deel verdreven. Daardoor steeg de beschikbare capaciteit in tien jaar van zeventien miljard tot 65 miljard ton-kilometers. Het aandeel van de vliegtuigen met zuigermotoren in de totale vervoers capaciteit daalde sinds 1957 van 88 tot vijf procent, dat van de straal vliegtuigen sprong van nul tot 84 pro cent Propellervliegtuigen en toestellen met turbinemotoren worden nog slechts in hoofdzaak gebruikt op aanvoerlij nen en vopr chartervluchten. Het is opmerkelijk dat vorig jaar over de hele wereld nog altijd dui zend DC-3's werden gebruikt. Dit uit de tweede Wereldoorlog stammende type heeft de afgelopen tien jaar weinig terrein prijsgegeven. Bij de 116 maatschappijen die lid zijn van de internationale organisatie voor de burgerluchtvaart waren eind vorig jaar 2263 straalvliegtuigen in ge bruik. Er liepen bestellingen voor 3418 verkeersvliegtuigen met straalaandrij ving. Hiervan zullen er 2776 (84 procent) in Amerika worden gebouwd. Boeing neemt ruim de helft voor zijn reke ning. Engeland kreeg 287 opdrachten, Frankrijk 246 en Nederland negen. DEN HAAG De ministers van De fensie en van Justitie hebben besloten de gewone vervangende dienst voor er kende gewetensbezwaarden te ver korten. Tot dusverre bedroeg deze 28 maanden. Bepaald is, dat deze ter mijn met drie maanden zal worden in gekort tot 24 maanden. De nieuwe maatregel zal van toepassing zijn op die gewetensbezwaarden ,die na 1 ja nuari 1968 hun vervangende dienst zijn begonnen. ADVERTENTIE Alles wat we doen is deelnemen aan het Premie Spaarplan. Straks krijgen we dan samen jaarlijks zomaar 100 gulden premie van dit nationale plan. Belastingvrij! Dat geld kunnen we fijn gebruiken voor een extra aflossing... Daarom werd een huis met hypotheek voor ons opeens een stuk aantrekkelijker! Misschien Is het Premie Spaarplan ook iets voor ii. Even een briefkaartje aan Premie Spaarplan, Postbus 51, Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (hypotheekaflossingen, spaar- en effectenbewijzen, levensverzekeringen, spaarkasinschrijvingen, garantiekredietaflossingen). Wilt u persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren, Bahken, Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Spaarkassen, Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarplan vertellen. Basis voor persoonlijk bezit

De Vallei | 1968 | | pagina 5