Lange reeks incidenten tussen directie en programmastaf Beraadsgroep werkt in stilte Links-radicaal en de alfa wetenschappen van do irecteur VPRO. „„neemt ontslag Com",i3e tot een Poggenpohl keuken? (Of aarzelt u nog een beetje?) Dan kijken in de showroom van in Apeldoorn of Hengelo aan bij Apeldoorn: Koninginnelaan 78, tel. O5760-174 34 Hengelo: Paul Krugerstraat 21, tel. 054D0 -10123 Ho Zilveren munt verdwijnt in Zwitserland Enquête onder ongehuwde i vakantiegangers Experiment met brood/melkman VUILE WAS RIJMELAAR NOODOPLOSSING D< NIET DUIDELIJK KNAPPE KOPPEN DE EERSTE IMPASSE BESTUUR WIL STOORNISSEN VOORKOMEN MILIEU TOEKOMST DINSDAG 14 MEI 1968 VPRO KAMPT MET DE VRIJE GELUIDEN HILVERSUM De tulpen en narcissen staan keurig binnen de perken. De gazons zijn gladgeschoren en de bomen en heesters vakkundig gesnoeid. Het groen ruikt fris. Kortom, de tuinen rondom de zeven villa's van de Vrijzinnig Protestantse Radio Omroep aan de 's-Graven- landseweg in Hilversum liggen er uitstekend bij. Niets wijst op een chaos. Het interieur doet al evenmin moeilijkheden vermoeden. De deuren en plafonds zijn maagdelijk wit. Het marmer op de vloer van de gangen glanst. Op de annonceborden geen uitdagende knipsels, maar formeel gestelde medede lingen van omroepinstanties. Een rustieke, heldere omgeving. Toch werd deze omgeving de entourage voor een reeks incidenten, die zijn weerga in de ruim veertigjarige geschiedenis van de Nederlandse omroep nauwelijks kent. Incidenten, geboekstaafd in on telbare breed uitgemeten krante-artikelen, besproken aan bijrta elke vaderlandse borreltafel, luid nagalmend zelfs in de vergaderzaal van de Tweede Kamer. rt september vorig jaar is het rustig. Het is een uitzondering als de V.P.R.O. de voorpagina haalt. De lUn van de bijna legendarisch geworden dr. E. D. Spelberg, die dan vjjf jaar als algemeen directeur van de V.P.R.O. met emeri taat is, lykt te worden doorgetrokken door het driemanschap drs. I. J. van Hou- te (programmadirecteur), ds. N. Immink (verenigingsdirecteur) en A. J. Mul der (economisch directeur). Ds. N. IMMINK TA an plotseling: sie-chef" 1 TV'ie wat dieper graaft naar de oor- zaken van de politieke onlusten van de laatste tijd stuit op een op merkelijk verschijnsel in de wereld van het hogere onderwijs. Dat is het verschijnsel van een actief links ra dicalisme onder de studenten, in on ze tijd volgens sommige waarnemers een uitvloeisel van de democratise ring in de academische wereld.. Maar over dat laatste lopen de meningen sterk uiteen. Wel staat vast dat het linkse radicalis me zich het sterkste uit onder stu denten, die sociologie, wijsbegeerte economie en andere zogeheten alfa wetenschappen als studierichting heb ben gekozen en maar heel weinig aanhangers telt onder jonge mensen die wis- en natuurkunde, scheikunde of andere beta-wetenschappen hebben gekozen, en onder de studenten aan onze technische hogescholen. Hier komt zeer duidelijk de scherpe te genstelling tussen cultuurpessimisme en cultuuroptimisme naar voren. Tus sen die twee uitersten liggen natuur lijk de vele schakeringen onder de overgrote meerderheid van de stu denten die de studie belangrijker achten dan politieke actie en univer siteit en hogeschool allereerst zien als springplank naar een goede posi tie in de maatschappij. De sterk po litiek geëngageerde^ onder de stu denten blijven een kleine minderheid. Indien de VARA een onderzoek in stelde naar de werkelijke invloed van deze zeer kleine groep zou zij ver moedelijk een uitkomst krijgen die vergelijkbaar was met de resultaten van het onlangs verrichte onderzoek naar de reacties van de gemiddelde Nederlander op de felle kritiek van uiterst links op de wijze waarop Ame rika op het Indo-Chinese schiereiland strijdt TAngeveer een jaar geleden belegden de Harvard-universiteit en de universiteit van Puerto Rico in San Juan een conferentie over „Studenten en politiek". In die conferentie wer den politieke stromingen onder stu denten en leerlingen van middel bare scholen in het grootste deel van de wereld besproken. De teksten van de in die conferentie gehouden voordrachten zijn gebundeld en in middels verschenen als speciaal num mer van Daedalus, het tijdschrift van de American Academy of Arts and Sciences. Van belang voor Nederlanders die enig begrip willen krijgen van de beweeg redenen van Europese studenten die politiek op straat wensen te bedrij ven is vooral het samenvattende ar tikel waarmee dit speciale nummer van Daedalus opent. Het is van de hand van prof. Seymour Martin Lip set, hoogleraar in de sociologie aan de Garvard-universiteit, onder wiens leiding de conferentie in San Juam werd gehouden. Prof. Lipset, tot voor enige jaren hoogleraar aan de uni versiteit van Californië in Berkeley, de grote haard van onrust onder de Amerikaanse studenten, is een expert op het gebied van de politieke socio logie. ürof. Lipset wijst in zijn overzichts- artikel op verschijnselen in de linkse studentenbewegingen die de moeite van het overdenken waard zijn: politiek actieve linkse studenten zijn overal kleine minderheden, zelfs in landen waar zij politieke successen behaalden die overal in de wereld de voorpagina's van de dagbladen haal den, het linkse radicalisme treft men in de meeste industrielanden vooral aan onder studenten die later een der zo genaamde „vrije beroepen" als aca demici hopen uit te oefenen, links radicalisme onder studenten is veelal net als vroeger nog een yiting van rebellie van welgestel de jongeren tegen de maatschappij die door hun ouders wordt beheerst, links radicalisme uit zich het sterkst in de eerste studiejaren waarin de Jonge student zich opeens bevrijd weet van allerlei knellende banden, en neemt af naarmate het einde van de studietijd nadert, links radicalisme krijgt de meeste kansen aan universiteiten en hoge scholen die de studenten in staat stel len hun studietijd naar believen te rekken, links radicalisme komt vooral voor in de alfa-wetenschappen omdat stu denten uit de „hogere milieus" een grotere voorkeur hebben voor sociolo gie, economie en in het algemeen de mens-wetenschappen dan voor natuur wetenschappen «1 techniek. VPRO schorst televi- De vrijzinnige veste schudt, als door een aardbeving ge troffen. Directie en programmastaf van de televisiesectie staan lijnrecht te genover elkaar. De strijd is ontbrand. Inzet: het hoofd van Arie Kleijwegt, chef van de televisiesectie, en een satirisch televi sieprogramma (in VPRO-termen: een programma, waarin kritisch en slag vaardig zal worden gereageerd op het maatschapplijk gebeuren). Bestuur en directie delen mee: „De met de directe verantwoordelijkheid belaste medewerkers van de VPRO bleken niet bij machte die waarborgen te scheppen, welke voor een satirisch programma onmisbaar zijn". Weerwerk van de televisiemakers: „Wij doen niet mee aan de autorally voor het VPRO-personeel". Een commissie van goede diensten gaat aan het werk. Kleijwegt zit na en kele weken weer achter zijn bureau. Het satirische programma is van de baan. Veel vuile was is binnen blijven hangen. In grote njnen is het de bui tenwacht dan echter wel duidelijk waar de schoenen wringen. Het wringt in het bestuur, in de di rectie, tussen beide colleges en tussen de televisiestaf. Het bestuur, waarin de meningen botsen, de directie, die niet openlijk partij kiest, en een flink aantal programmamakers dat een avant-gardistische koers wil varen. Tn dit klimaat komt Hoepla tot stand. De eerste uitzending, op 28 juli, geeft nog geen aanleiding tot rumoer. Bij de tweede, op 9 oktober, steekt al een klein stormpje op. De aanpak van het Hoepla-team, dat zegt de werkelijk heid te willen registreren, beschermt niemand tegen zichzelf en laat rijme laar Clinge Doorenbos voor het front van het hele Nederlandse volk ee nfi- guur slaan. Het stormpje wordt een orkaan, als Phil Bloom in de derde aflevering van het jongerenprogramma naakt op het beeldscherm verschijnt. In de Tweede Kamer worden Phil en Hoepla onder werp van debat en het liberale Kamer lid mevrouw Haya van Someren-Dow- ner deelt de afgevaardigden zelfs mee als lid van de VPRO te hebben be dankt. Midden in het rumoer maakt vereni gingsdirecteur Immink de ledenbalans op. Het valt nog mee. In'1967 is het le dental van de VPRO tot even boven de 140.000 gedaald. Netto verlies vijfhon derd. Toch moet de VPRO geen al te gekke sprongen meer maken. De rode streep dreigt. Het bestuur denkt een noodoplossing uit. Om de VPRO tegen dieper gaande communicatiestoornissen te vrijwaren benoemt het op 1 januari 1968 de heer Mulder tot voorzitter van de directie en geeft hem beslissende bevoegdheden. Enkele dagen na zijn benoeming krijgt deze econoom zijn eerste vuurproef te doorstaan. Aan hem het dubieuze voor recht te oordelen over de vierde afleve ring van Hoepla. Steun van programma directeur Van Houte heeft hij niet. De predikant is op vakantie in Torremoli- nos. Mulder, de oude, vrijzinnige ge dachte toegedaan, keurt Hoepla af en verbreekt alle banden met de rebelse, langharige makers. De tijd is rijp voor een extra be stuursvergadering. Na twee lange ver gaderingen komt er een communiqué. Volzinnen zoals „De VPRO stelt zich ten doel op basis van evangelie en hu manistische cultuuropvatting radio- en televisieprogramma's te verzorgen, 'die het de luisteraars en kijkers mogelijk Van onze 'radio- en tv-redactie HILVERSUM Diepgaande verschillen van inzicht met het bestuur van de VPJLO. hebben geleid tot het ontslag van de heer A. J. Mulder als voorzitter van de directie en als economisch direc-" teur van deze omroep. Zijn ontslag gaat in op 1 augustus. bij de «taf van~de' V.P.R.O.-televisie nogal wat verontwaardiging. „Ik kan mij op sommige punten niet verenlgemnet de beleidsvoering van van de V.P.R.O.' maken zich een beeld" te vormen van wat er leeft in geloof, maatschappij, geestelijk leven en cultuur". zin is onder andere de program mamakers niet duidelijk. Zij weten nog niet, waar zij aan toe zijn. De heer Mulder weet dat intussen wel. Hij krijgt nauwelijks een maand als directie-voor zitter in functie, de waarnemend-voor zitter en filosoof dr. K. H. Roessingh boven zich als bestuursgedelegeerde met beslissende bevoegdheden. Deze beminnelijke Amsterdamse wijs geer laat over zijn bevoegdheden geen gras groeien. Meteen duikt hij in het programmabeleid. Hij ziet de nog niet uitgezonden televisiedocumentaire van VPRO-journalist Dick Verkijk over Auschwitz en het Auschwitz-comité en wil er een stokje voor steken. Verkijk moet zijn hoogste relaties erbij halen om het programma toch nog op het scherm te krijgen. Tweede daad van dr. Roessingh: hij zet de schaar in een te levisieforum over „normen en criteria in de televisie". Regesseur Bob Ris en zijn collega's zijn verontwaardigd, maar zij blijven. Intussen wordt in hoge regionen ge zocht naar 28 prominenten, die zitting willen nemen in een beraadsgroep. De ze mammoetcommissie van knappe koppen zal het vuile werk gaan doen en binnen een paar maanden antwoord moeten vinden op vragen, die de VPRO en zijn kijk- en luisterpubliek al zeven maanden lang kwellen. Vragen als: „Wat is op dit ogenblik de meest wen selijke functie en doelstelling van de VPRO met inachtneming van de voor waarden, die de nieuwe omroepwet stelt aan een zendgemachtigde"? en „Wat is de meest wenselijke structuur van de vereniging, hoe kan de verhou ding tussen bestuur en leden gestructu reerd worden in eventuele functionele of regionale verbanden, hoe moet de bestuursverkiezing plaatsvinden"? Ank de Visser wacht de antwoorden niet af. Als eerste laat zij bestuur en directie weten, dat zij weggaat. Haar functie als perschef en als hoofdredac trice van het programmablad Vrije Ge luiden laat zij aan een ander. Zij heeft er genoeg van. Zij zegt: „De onduide lijkheid zit me tot hier". Ank de Vis ser gaat na veertien jaar in dienst van de VPRO tandheelkunde studeren. A. J. Mulder kondigt op 1 april zijn vertrek aan. Hij wordt rayondirecteur in Twente van een krediet- en financie ringsmaatschappij. Niemand bij de VPRO kijkt van zijn ontslag op. Zijn heengaan is het gevolg van een logi sche gedachtengang.' Dan, 22 april, wordt het ontslag van Arie Kleijwegt als hoofd van de televi siesectie bekendgemaakt. Vijf jaar heeft hij er bij de VPRO opzitten. Vier jaar heeft hij er prettig gewerkt. Vo rig jaar september kwam de klap, die hij niet te boven is gekomen. Hij is ge vallen over het gebrek aan duidelijk heid. Hij zegt: „Er zijn in de VPRO twee mogelijkheden. Ofwel men richt zich op de vrijzinnig-protestantse aanhang en dan komt er een tamelijk neutraal programma uit de bus, ofwel men maakt de.VPRO tot een podium, waar plaats is voor vernieuwende tendenzen in de breedste zin. Ik heb er nooit een geheim van gemaakt, dat ik voorstan der ben van het laatste". impasse, waarin de VPRO op het ogenblik verkeert, is onder meer een gevolg van godsdienstige en maat schappelijke veranderingen. Toen in 1926 de vrijzinnige omroep werd opge richt, had hij een aanvullende taak, na- ■Vat» 5 atfS A er volg van pag. 1 In Zwitserland is men bezig van een zeer oude traditie af te stappen; er wordt geëxperimenteerd met vierkante kazen. Op de foto een dér werknemers van een zuivelfabriek in Bern met een grote vierkante kaas. welke vorm vol gens experts grote voordelen heeft bij verpakking en transport melijk meewerken aan een betere orga nisatie van de vrijzinnig-protestantse groepen in Nederland. Meer wilden de oprichters niet. Zij hoopten op de vor ming van een nationale omroep, waar in ook het vrijzinnig-protestantse volks deel zijn stem kunnen laten horen. Het pakte anders uit. De VPRO bleef zijns ondanks, een zelfstandige omroep en om als zodanig mee te tellen moest hij programma's brengen op allerlei gebied. Intussen tekenden zich omstreeks 1950 de verschillen binnen het vrijzinnig- protestantisme steeds scherper af. Er kwamen een sterk oecumenisch geori- enteerde groep, een groep van zege- noemde links modernen. De verschil len lieten de VPRO niet ongemoeid. Later verviel bovendien één van de ta ken, die de VPRO zich had gesteld: het maken van ontmoetingsprogram ma's. Deze taak werd overgenomen door de NRU en de NTS. Bij de VPRO bleef een lacune. Er zijn nog andere oorzaken voor de recente conflicten. Bouke Poelstra, ad junct-hoof d van de televisie-sectie zegt: „Het bestuur en de directie zijn volgens mij niet voor hun taak berekend. Zij begrijpen niet wat de creatieve mede werkers willen. Het gros van déze mede werkers komt uit een milieu en leeft in een milieu, dat totaal verschilt van dat van bestuur en directie. Het onbegrijpe- lijkste voor mij is, dat deze medewer kers bewust zijn aangetrokken. Het be stuur en de directie wisten, wie zij in huis haalden". Ds. Immink, de man van de vereni- ÜERN In Zwitserland wordt deze maand begonnen de zilveren mun ten in te houden, nadat naar schatting 9.000 ton aan Zwitserse zilveren mun ten, ongeveer een half procent van de totaal in omloop, op wettige wjjze uit 't land was verdwenen. Speculanten ver kochten ze in het buitenland met een winst van 36 procent, omdat de waar de van het zilver in de munten de no minale waarde overtrof. Om hieraan een eind te maken heeft de regering m.i.v. 25 maart het oppot ten, smelten en de uitvoer van meer dan tien frank aan geldstukken verbo den. Nu zal worden begonnen met 't aan- munten van nieuwe stukken van een halve, een en twee frank uit een sa menstelling van koper en nikkel. Met behulp van de Britse munt zul len voor het eind van het jaar 200 mil joen geldstukken vervaardigd worden. Zij zullen er precies zo uitzien als de oude zilveren munten, maar het ge wicht van de nieuwe munten wordt 12 procent minder dan van de zilveren stukken. Het lichtere gewicht blijkt geen probleem te zijn voor de muntte- lefoons van de posterijen. Voor de fa brikanten van automaten blijkt het lich tere gewicht echter een groot probleem te zijn. „Wij kunnen onze automaten niet zo aanpassen, dat zij zowel lichte re als zwaardere muntstukken aanne men. Dat zou het bedrog in de hand werken", zo vertelde een fabrikant in Bern. „Waarschijnlijk zullen wij voor lopig nog slechts automaten voor de zilveren stukken maken zo lang deze nog het meest in omloop zijn". gingszaken(lang, grijzend haar, sanda len), geeft toe: „Wij zitten in de puree. Er zijn spanningen, er is kortsluiting. De onduidelijkheid viert in onze om roep hoogtij. Wij hebben als VPRO te veel nagelaten om het publiek duidelijk te maken wat het kader is, waarbinnen onze programma's tot stand komen. Nu dreigen wij te verstikken in de vrijheid van een veel te breed kader". Ds. Immink is echter optimistisch: „Wij zijn aan alle kanten bezig de zaak aan te pakken. Het bedrijf wordt door gelicht door een bedrijfsanalist. Er is een beraadsgroep aan het werk. Er zijn werkgroepen bezig. Hoe dan ook, er zal een lijn zichtbaar moeten worden. Volgens mij komt die lijn er. Pas als er duidelijkheid is, bestaat de kans, dat wij weer in ledenaantal groeien". J>ater S. P. A. Jelsma, sinds 15 april hoofd van de afdeling informatieve programma's, jeugduitzendingen en kunstprogramma's van de VPRO-tele- visie, kan moeilijk over het verleden van deze omroep oordelen. Wel over de toe komst: „Ik zie de VPRO als een om roep, die datgene stem zal kunnen ge- .ven en in beeld zal kunnen brengen, wat leeft bij een toenemend .aantal men sen, die, vrij. van taboes en van een dog matische levenshouding, de werkelijk heid willen ondergaan". Zaterdag 22 juni is de algemene le denvergadering van deze omstreden C-omroep (100.000-250.000 leden; tv- zendtijd 2 1/2 uur per week, radio- zendtijd 12% uur per week). Een ver lossende of noodlottige datum? Nie mand weet het nog. De beraadsgroep, die al vier vergaderingen achter de rug heeft, werkt in stilte. Er worden geen mededelingen gedaan over bespro ken zaken. Iedereen kan nog naar har telust filosoferen over de adviezen, die de groep bij het algemeen bestuur zal indienen; iedereen kan naar evenveel hartelust gissen naar de inhoud van de voorstellen, die het bestuur aan de al gemene vergadering zal voorleggen. TAEN HAAG De stichting Co- ral (centrale organisatie voor alleenstaanden), die zich in het begin van dit jaar presenteerde als tweede ongehuwdenorganisa- tie naast de reeds vijftien jaar bestaande Nederlandse vrijgezel- lenbond, maar in tegenstelling tot deze bond, die voor de materiële belangen van de ongehuwde wil opkomen, reizen voor alleenstaan den organiseert, gaat onder 10.000 van deze alleenstaanden een schriftelijke enquête instellen. Op deze wijze wil men tegemoet ko men aan de verlangens, die al leenstaanden hebben t.a.v. hun vakantiebesteding om zodoende met het opstellen van komende reisprogramma's daarmee reke ning te kunnen houden. De stichting, die reeds 4500 le den telt, van wie zo'n 20 procent op een reds heeft ingeschreven, laat de reizen voorlopig door reis bureaus organiseren, maar wil die in de toekomst zelf ter hand nemen, zo vertelde de secretaris van het stichtingsbestuur, de heer W. F. Hamming. Uit de contribu ties en gelden, die de stichting ontvangt voor haar bemiddeling tussen leden en reisbureaus, en in de toekomst uit eventuele win sten, die de reizen opleveren, zul len de activiteiten worden bekos tigd van een tweede stichting, de stichting Bron (bouw recreatie centra ongehuwden), die werk zaam wil zijn op recreatief ge bied voor alleenstaanden buiten de vakantietijd. Bij de stichting Coral, aldus de heer Hamming, valt de nadruk op gezelligheid. „Alleen de reis wordt georgani seerd en voor de rest moet de groep het zelf maar uitzoeken". Hij vertelde ter illustratie, dat ons land 1.100.000 ongehuwden kent. Uit de vakantiegangers kun nen zich groepjes belangstellen den vormen voor de activiteiten van de stichting Bron. ROTTERDAM In Rotterdam/ Blijdorp zal worden begonnen met de bezorging van melk en brood door één melkbezorger. De bezorging zal ge beuren met een elektrische wagen, waarbij aan de achterzijde, geheel af gescheiden van de rest van de lading zuivelprodukten een afdeling is ge maakt voor het verpakte brood. Het betreft hier een onderzoek naar de exploitatiemogelijkheden van een ge mengde bezorgwijk voor melk en brood. De aanleiding tot deze proefne ming, die uitgaat van de N.V. Neder landse Melk Unie, is, dat de huisbe zorging van brood meer en meer wordt gestaakt. Dit is vooral in de grote steden het gevat Volgens de Neder landse Melk-Unie wordt in Amsterdam nog maar dertig proeent van het brood thuis bezorgd. De melkman bedient praktisch hui» aan huis. Als gevolg van de kosten stijging wordt deze bezorging echter minder rendabel. De Nederlandse Melk-Unie ziet in een vergroting van de aflevering per klant door uitbrei ding van het assortiment een van de middelen om de rentabiliteit te ver beteren. De Nederlandse Melk-Unie werkt al aan enkele andere studieprojecten op het terrein van de bezorging aan huis. Zo wordt in Den Haag een proef ge nomen met een „rijdende winkel", waarbij naast melk en een beperkt aantal kruidenierswaren ook brood in het assortiment is opgenomen. Luxe E. Methorst. Besloten

De Vallei | 1968 | | pagina 8