Europa der Vaderlanden slaat aan in Boekarest De Gaulle wacht veel begrip bij zijn bezoek aan Roemenië PRAAG HOOPT STEUN VAN WASHINGTON TE ZULLEN KRIJGEN Lichte straffen geëist in Spaans vakbondproces Franse staatssecretaris liep weg in Straatsburg LATENTE HAAT TEGEN RUSSEN Grote vogel viel man in bootje aan Roolvink positief tegenover nieuwe c.a.o. voor bouw Bloot over straat „voor gezondheid" Lynda Johnson verwacht baby Collaborateurs Cecil King bleef alleen achter... Betere regeling; weekeindverlof militairen AANVAL SOVJET-PERS MASARYK UITNODIGING VRAGEN N.V.V. meent: SLEUTEL Rillerig? Pas dan op voor Neem direct Snel, doeltreffend, betrouwbaar! Steunt vrouwen Toch man WOENSDAG 15 MEI I96S PARIJS President De Gaulle is gistermiddag aangekomen te Boekarest, van waaruit hij een statiebe/.oek van vijf dagen aan Roemenië zal brengen. Hiermee zet hij zijn kruistocht in Oost-Europa voort. Hij begon die in 1966 te Moskou en vervolgde deze het vorig jaar met een be zoek aan Polen. De volgende etappe zal ongetwijféld Tsjecho-Slowakije zijn, doch pas in 1969. Ongetwijfeld zal hij in talrijke redevoeringen, waarvan één via de televisie, de Roemenen aansporen zoals hij dat ook in Polen deed „een beetje ver der en een beetje hoger" te kijken dan zij nu doen en „de hindernissen uit de weg te ruimen, die nu nog onoverkomelijk schijnen". Juist in Roemenië zullen dergelijke woorden in goede aarde vallen. ADVERTENTIE PRAAG Tsjechoslowaakse leiders hopen dat de V.S. een gebaar zullen doen om het nieuwe bewind te helpen bjj het liberaliseringsproces, dat het moet uitvoeren onder grote economische druk van Moskou en zyn trawanten. De gedachten gaan hierbjj uit naar de verlening van de meesbegunstigingsclau- sule aan Tsjecho-Slowaküe in de handel met de V.S. of een regeling in de impasse over de 20 miljoen dollar aan Tsjechisch goud dat de V.S. na de tweede wereld oorlog in bewaring hebben genomen. Een Russische krant heeft gisteren een krachtige aanval gedaan op Tho mas Masaryk, de stichter en eerste president van Tsjecho-Slowakije, aan wiens eerherstel in Praag wordt ge werkt. Volgens het blad was Masaryk be- trokkeh geweest bij een komplot om Lenin te vermoorden. Hij zou ook te maken hebben gehad met de tegen de Sowjets gerichte westerse interventie na de oktoberrevolutie van 1917. Sovjetskaja Roessia (Sovjet-Rus land) schreef gisteren dat het de zaak niet zou hebben aangeroerd als niet de „al lang vergeten reactionaire legen den over de zogenaamde democrati sche president" opnieuw waren opge doken. „Weten zij die deze leuzen nu weer aanheffen welke ramp zij over hun volk kunnen brengen?", zo vroeg het blad zich rethorisch af. Thomas Masaryk de vader van Jan Masaryk, de Tsjechoslowaakse minister van Buitenlandse Zaken, die in 1948 door een val uit een raam om het leven kwam stierf in september 1937. De Russische aanval op Thomas Ma- «aryk komt op een ogenblik dat Tsje cho-Slowakije onder het liberale regi me van Alexander Dubcek zich voorbe reidt op de viering van de vijftigste verjaardag van de stichting van de na tie. Het Russische blad baseert zijn me ning over Thomas Masaryk op een boek dat de Tsjechoslowaakse histori cus Vaclav Kral over Masaryk heeft geschreven. Deze geschiedkundige was een aanhanger van de „harde lijn" van oud-president Novotny. Andere Tsjechoslowaakse historici hebben Kral beschuldigd van „verdraaiingen" en het geven van een onjuiste voorstelling van zaken. De regering van Tsjecho-Slowakije heeft een Russische regeringsdelegatie voor een bezoek uitgenodigd, heeft dins dag premier Oldrich Cernik op een in ternationale persconferentie in Praag meegedeeld. Een datum is nog niet af gesproken. Het zal in geen geval in de naaste toekomst zijn. Aan de persconferentie namen ook de vice-premiers dr. Gustav Husuka en Ota Sik deel. Er waren 150 Tsjechische en buitenlandse verslaggevers. Cernik zei dat zijn regering een pers wet op vereniging en vergadering en een ontwerp betreffende een nieuwe constitutionele staatsorde voorbereidt. Het ontwerp van een rehabilitatiewet zal deze maand nog aan de regering worden voorgelegd. Een wetsontwerp inzake economische maatregelen en de rol van de socialistische ondernemingen wordt komende herfst bij de nationale vergadering ingediend. Maandagavond heeft de Sovjet maarschalk Moskalenko in Ostrava voor een gehoor van arbeiders ver klaard dat niettemin in de afgelopen periode zich bepaalde gebeurtenissen in Tsjech-Slowakije hebben voorgedaan die niet bevordelijk zijn geweest voor de Russisch-Tsjechoslowaakse vriend schap. Vandaag werden de eerste antwoor den ontvahgen op een opiniepeiling die bevolen werd door de leiders om na te gaan wat het volk denkt over de nieu we democratiseringscampagne. Voor de peiling, in de vorm van een vragenlijst die gisteren door het partij blad, Rude Pravo, werd gepubliceerd, werd opdracht gegeven door het insti tuut van politieke wetenschappen, van het centrale comité van de partij. De lezers van Rude Pravo werd ge vraagd, onder andere, of communis me verenigbaar is met democratie. ALMELO De Almelose politie zoekt naar een grote en geheimzinnige vogel, die een man in een roeibootje heeft aangevallen. De Almelose lood gieter Nico Beumer was maandag avond in zijn roeibootje bij de Spoor brug over het Twentekanaal toen de vo gel op hem afdook. Met een roeispaan wist hij het woedende dier van zich af te houden, waarna hij snel naar de oever voer. De politie werd gewaarschuwd en die zocht met enkele vogelkenners enkele uren het nabijgelegen industrieterrein af. De vogel werd echter niet gevon den. Enkele weken geleden werd in Alme lo een hond door waarschijnlijk dezelf de vogel aangevallen. Het dier werd zo ernstig gewond, dat het dreigde te ster ven. De hond is echter nu vrijwel ge nezen. Bij het bewuste industrieterrein werd ook vorig jaar een schippershondje door een vogel aangevallean. A Generaal De Gauble is in Roemenië, waar premier Ceausescoe hem har telijk ontving. Hier inspecteert de Fran se president het muziekkorps op Orly bij zijn vertrek. Uit alles blijkt, dat de campagne die De Gaulle in Oost-Europa onderneemt zorgvuldig overwogen en zeer evenwich- ig is. Zij baseert zich dan ook op zijn deaal van „een Europa van de Oeral ot de Atlantische Oceaan". Hij heeft eerst naar Moskou willen ?aan om de Russische leiders duidelijk te maken, dat deze kruistocht voor de emancipatie van de Russische satelliet staten zich niet richt tegen Rusland. Vervolgens ging hij naar Polen, niet al leen omdat dit land van oudsher met vriendschappelijke banden aain Frank rijk gebonden is, maar omdat dit land jegens Europa's grootste struikelblok, de beide Duitslanden, precies de Rus sische politieke lijn volgt. Zowel te Moskou als te Warschau heeft De Gaulle duidelijk laten weten, dat hij het niet met deze lijn eens is. Juist met deze reizen naar Rusland en Polen kan De Gaulle nu een bezoek brengen aan Roemenië, de meest libe rale bondgenoot van de Russen, zonder de Russische argwaan te wekken. Roemenië heeft, zonder iemand iets te vragen, afstand genomen van het Pact van Warschau, diplomatieke be trekkingen aangeknoopt met West- Duitsland en liet geen gelegenheid voor bij gaan om blok-vorming te veroorde len en propaganda te voeren voor het MADRID De officier van justitie heeft gevangenisstraffen van drie tot 16 maanden geëist tegen 14 beweerde leden van de ondergrondse vakbonds organisatiecomités (Comisiones Obre- ras) die dinsdag achter gesloten deu ren terecht stonden, onder beschuldi ging van illegale bijeenkomsten en niet- vreedzame demonstraties. Het proces tegen de bekende leider, Marcelino Camacho, die met de ande ren vandaag zou voorkomen, werd uitge steld. Zijn advocaat, de voormalige mi nister van Onderwijs, Joaquin Ruiz-Gi- menez, zei dat de rechtbank niet de be- voedheid bezit zijn chënt te berechten. De rechtbank aanvaardde dit. Camacho moest voor dezelfde recht bank verschijnen die hem twee maan den geleden in een ander proces een jaar had opgelegd. Als gevolg van dat proces werd hij opnieuw in staat van beschuldiging gesteld. Hij werd uit de rechtszaal verwijderd, nadat hij bele digingen geschreeuwd had tegen het Franco-regime en zijn rechtspraak. Ca- ADVERTENTIE ,1 AMERSFOORT. Het ziet er naar uit dat minister Roolvink (sociale za ken) geen bezwaar zal maken tegen de gewijzigde cao voor de bouw. Hoewel de loonkosten van het nieuwe arbeids contract hoger liggen dan vorig jaar zal deze wel worden goedgekeurd. Dit zei gisteren drs. H. ter Heide, secretaris van het Nederlands Ver bond van Vakvereniginen op de bonds raadsvergadering van de Algemene Ne derlandse bond voor de bouwnijverheid in Amersfoort. Uit wat er zich om de cao afspeelde kan de vakbeweging een les trekken. Drs. Ter Heide zei te geloven dat de protesten van de vakbonden en de de monstratie van de bouwvakkers in Den Haag, meer resultaten hebben ge had dan werd verondersteld. Een ingreep in de loonontwikkeling door middel van verlenging van de collectieve arbeidsovereenkomsten zou enorme problemen meebrengen, zei de secertaris van het NVV. Zo zal de stijging van de kosten van het levens onderhoud door invoering van de belas ting op toegevoegde waarde, de verho ging van de sociale premies en de huurverhoging dan niet worden opge vangen. Kritiek had drs. Ter Heide op de ma nier waarop de regering zich laat ben vloeden door de president van De Ne- derlandsche Bank. „Zijlstra regeert als een soort De Gaulle", zei hij, „en hij heeft de regering nu voorgeschreven wat ze moet doen." Ook het CNV heeft zich gekeerd tegen het mogelijk ingrijpen van de regering in de loonpolitiek. In „De Gids", het orgaan van het verbond, wordt gezegd dat dit grote onbillijkheden en moeilijk heden in het bedrijfsleven zou veroor zaken. Voor 750.000 werknemers die al een nieuwe cao hebben waar een ge middelde loonkostenstijging in zit van 5.5 procent zou dan geen plafond gel den maar wel voor rond een half mil joen mensen die nog op een nieuw ar beidscontract wachten. Met een verlenging van alle cao's zou die onbillijkheid voorkomen kunnen worden, vindt het CNV. Maar het zou onverstandig zijn die verlenging in te voeren, omdat dan in de bedrijfstakken waar de onderhandelingen nog aan de gang zijn, de verleiding groot kan wor den aan te dringen op een grotere loonsverhoging. macho zal opnieuw berecht worden door een andere rechtbank. Er waren bij het paleis van justitie krachtige voorzorgsmaatregelen geno men om mogelijke wanordelijkheden te vermijden onder de paar honderd men sen die het proces wilden bijwonen. Er deden zich geen incidenten voor. De beklaagden werden ervan beschul digd pogingen gedaan te hebben in juni 1966 om de minister van Arbeid een brief te overhandigen, waarin gepro testeerd werd tegen het ontslaan van arbeiders en waarin herzieningen geëist Tegen drie beklaagden werd 16 werden van de lonen en van het sta- kings- en vergaderrecht. maanden en 10.000 peseta's boete elk geëist. Tegen de 11 anderen werd 3 maanden geëist. Er zijn 51 getuigen gedagvaard door de rechtbank en het proces zal twee dagen duren. HAARLEM Een Haarlemse poli tiepatrouille heeft gisternacht om half vijf op de Schipholweg een 35-jarige kantoorbediende uit Haarlem aange houden die naakt in looppas door de berm liep. De man zette tegenover de agenten uiteen dat hij dat deed voor zijn gezondheid. Hij zou aan astma tische bronchitis lijden. aanknopen van vriendschappelijke be trekkingen met alle landen. „Wij hebben jegens Moskou eenzelf de politieke lijn gevolgd, als Frankrijk ten aanzien van Washington", schreven onlangs de Roemeense bladen. Daarom zal De Gaulle er zich volkomen op zijn gemak voelen. Temeer omdat de Roe meense president, Nicolaas Ceaucescu, in een redevoering te Constanza op 12 april, heeft laten weten „dat het be langrijkste streven van de Roemeense leiders zich richt op een opbouw van het Europa der Vaderlanden, van de Atlantische Oceaan tot de Sowjet-Unie". Dit is precies de Roemeense tegenhan ger van de conceptie, die De Gaulle van een verenigd Europa heeft. Verder kan hij vrijuit „Leve een vrij Roemenië" roepen zonder de Russen te verontrusten, omdat die hun ogen op Praag gericht moeten houden. Hij kan zonder zorgen praten over de vrede in Azië, waarover beide landen precies de zelfde gedachten hebben, zonder de Amerikanen te prikkelen nu zij in Pa rijs met Noord-Viëtnam over deze vre de praten. Onafhankelijkheid en soevereiniteit, twee sleutelwoorden van De Gaulle, zullen een wild enthousiasme wekken onder de Roemeense bevolking, die al tijd klaar staat om haar vijandschap jegens Rusland te tonen. Als men verder weet, dat de Franse export naar Roemenië in de laatste vijf jaar verviervoudigd en de import uit Roemenië naar Frankrijk verdubbeld is, dan is het duidelijk, dat De Gaulle op deze reis alleen maar winnen en nauwelijks verliezen kan. Temeer om dat hij met dit bezoek duidelijk zijn po litiek van ontspanning voortzet, geba seerd op nationale onafhankelijkheid en gericht op een evenwicht, niet alleen tussen Oost en West maar ook tussen de landen in elk van deze blokken. Deze evenwichtige ontspanning is de conservatieve communisten in Rusland een doorn in het oog. Maar de door De Gaulle zo lang aan gekondigde „evolutie van de Oosteuro- pese volkeren" schijnt te zijn aangebro ken. Tegelijkertijd is de tijd van intimi datie en onderdrukking voorbij. Wil Rusland de Roemenen en Tsje chen weer in het gareel krijgen, dan zal het met zijn leger moeten ingrijpen, zoals in 1956 te Boedapest. Maar op het ogenblik dat de hoop begint te gloren op de terugkeer van de vrede in Viët- nam, kan Rusland moeilijk opnieuw een koude oorlog ontketenen, omdat het ri sico van een echte oorlog te groot is. ADVERTENTIE STRAATSBURG De Franse staats secretaris van Buitenlandse Zaken, Bettencourt, fungerend voorzitter van de Europese ministerraad, is in Straats burg uit het Europees parlement weg gelopen, terwijl de jaarlijkse gedachten- wisseling tussen raad en parlement nog aan de gang was. In het begin van de avond pakte hij zijn papieren bij el kaar en vertrok. Enkele leden van het parlement die nog vragen hadden te stellen vertrokken toen ook maar. Tijdens de interpellatie had Betten court voor de raad veel kritiek in ont vangst moeten nemen. Zo had bijvoor beeld de Nederlander mr. J. A. W. WASHINGTON De oudste dochter van president Johnson, Lynda, ver wacht eind oktober haar eerste kind. Het zal het tweede kleinkind van de Amerikaanse president zijn. Dit werd gisteren bekendgemaakt op het Witte Huis in Washington. Lynda Johnson trouwde op 9 decem ber met de kapitein der mariniers Char les Robb. Op het ogenblik dient Robb in Viëtnam. Het eerste kleinkind van president Johnson, de eenjarige Pa trick Lyndon Nugent, is de zoon van Lucy Johnson en de student Patrick Nugent. Deze laatste vervult als sol daat vrijwillig zijn dienstplicht in Viët nam. MOSKOU Vandaag staan zes man nen terecht onder beschuldiging van collaboratie met de nazi's tijdens de tweede wereldoorlog en medeplichtig heid aan moord op honderden Sovjet burgers. Het proces wordt gevoerd in Stavropol in de Kaukasus. De beklaagden hadden zich in ver schillende delen van het land schuil ge houden, maar er werd niet meegedeeld hoe zij opgespoord werden. Italiaanse partijen werven om de gunst van de vrouwen ROME —Nu de verkiezingscampagne in Italië haar laatste week is inge gaan, doen partijen en kandidaten een laatste krampachtige poging om de gunst vn de vrouwelijke kiezers voor zich te te winnen. Meer dan 52 procent van de kiezers, die op 19 en 20 mei naar de stembus gaan, bestaat uit vrouwen, van wie ongeveer twee miljoen voor het eerst hun stem zullen uitbrengen. De Christen-Democratische premier, Aldro Moro, die in het laatste gedeel te van de vorige week Sicilië en Sar dinië bereisde, legde zijn gewone ge reserveerdheid af om zich te mengen onder groepen vrouwelijke kiezers. Hij heeft gehamerd op het onwrikbare verzet van zijn partij tegen het lega liseren van de echtscheiding en met nadruk gewezen op het door de rege ring aan de orde gestelde wetsont werp inzake de oprichting van open bare kleuterscholen in het gehele land. Luigi Longo, de leider van de commu nistische partij, heeft een van de voornaamste punten van zijn campag ne gewijd aan het feit, dat het aan tal werkende vrouwen tussen 1959 en 1965 is gedaald met 1,2 miljoen. Hij belooft, dat de communisten zullen streven naar gelijke beloning van mannen en vrouwen in dezelfde be trekkingen. A ingevoerd door Edda Ciano-Mussoli- ni, dochter van wijlen de dictator Benito Mussolini, heeft de fescistische partij te Rome een reeks cocktail- narties georganiseerd voor politiek gekeuvel, om de vrouwen het gevoel te besparen van niet op haar plaats te zijn, dat haar op vergaderingen be vangt. Verwacht wordt, dat de journalist Lui gi Barzini en de mode-ontwerpers Emilio Pucci, de leiders van de klei ne liberale partij, een flink aantal stemmen van vrouwelijke kiesgerech tigden zullen krijgen op grond van hun bekendheid en hun goed voorko men. De vrouwen luisteren aandach tig naar hen. De Italiaanse partijen zijn ook bezorgd, dat vrouwen geen seksegenoten in ambten zullen verkiezen. Het aantal vrouwelijke afgevaardigden is in de periode na de oorlog voortdurend ge ringer geworden. In het laatste parlement van 951 leden hadden slechts 28 vrouwelijke afge vaardigden en senatoren zitting en onder de 5864 kandidaten bevinden zich nog geen 200 vrouwen Tientallen vrouwelijke universiteitsstu denten plakken op de bumpers en voorruiten van gemeente-auto's hel der oranje gekleurde stroken met de woorden: „Stemt op vrouwelijke kan didaten". Ook de vrouwenbladen hebben zich in de strijd "geworpen met artikelen over wat een kandidaat aantrekkelijk maakt voor vrouwen. Volgens het tijdschrift „Arianna" zal de socialistenleider, Pietro Nenni, stemmen trekken door zijn „ontroe rende menselijkheid" en zal men in premier Moro diens „hoffelijkheid en onverstoorbaarheid" waarderen. Zelfs de vrouwen der kandidaten, die volgens de traditie verre blijven van het door de mannen beheerste poli tieke toneel, hebben zich bedees op de politieke planken gewaagd. Ada Antoniuzzi, de vrouw van de chris ten-democratische onderminister van Landbouw, heeft geregeld alleen po litieke propaganda gemaakt in de ar mere wijken van Catanzaro, het dis trict van haar man. Ondanks alle activiteit verwachten po litieke waarnemers dat de meeste Ita liaanse vrouwen zich zullen aanslui- In de landelijke districten zullen vele vroom katholieke vrouwen haar stem zeker opnieuw aan de christen democraten geven. Vera Bucciarelli Ducci is een van de vrouwen, die het niet eens zijn met hun echtgenoten. Zij is de vrouw van de voorzitter van de Kamer van Afgevaardigden, Bru- netto Bucciarelli Ducci en is met haar gezin reeds uit de ambtswoning van de voorzitter in het parlements gebouw verhuisd naar een apparte ment in Rome. Tk hoop dat mijn man niet wordt her kozen", zegt zij, „in de eerste plaats, omdat er een vernieuwing moet ko men in de politieke leiding en in de tweede plaats, omdat ik geen staats begrafenis voor Brunetto begeer. Hij bezwijkt werkelijk onder zijn ambt. Burger, sprekende namens de socialis tische fractie, de raad verweten een steriel orgaan geworden te zijn en een knelpunt voor communautaire werk zaamheden. Over de heer Bettencourt, die het debat met een toespraak van een uur had ingeleid zei mr. Burger: „Ik heb respect voor een minister die een uur lang kan praten zonder iets met politieke inhoud te zeggen". De socialistische woordvoerder vroeg zich af of de tijd niet is gekomen dat het Europees parlement, ingevolge ar tikel 175 van het EEG-verdrag, de raad er formeel van gaat beschuldigen, nala tig te zijn in de effectuering van de Europese verdragen. Doet het parle ment dit niet, dan kan het zelf vam na latigheid beschuldigd worden, aldus de heer Burger. De Nederlander stond niet alleen in zijn kritiek. Zo kwam de Belgische christen-democraat Victor Leemans na mens zijn fractie met een lange lijst verwijten aan de raad. Er is geen voortzetting van een energie-politiek; conjunctuur-, financiële en monetaire politiek zijn onovldoende; er is geen en kele vooruitgang op het punt van ver- voerspolitiek; de raad wenst niets te doen aan het ontbreken van parlemen taire controle op de fondsen en hij doet niets om het sociaal fonds te activeren, zo luidden de voornaamste klachten. In tweede instantie verklaarde de Franse staatssecretaris, dat hij slechts een uiteenzetting had gegeven over wat de raad in het achterliggende jaar heeft verricht, „omdat het hier gaat om het geen werd gedaan en niet om wat werd nagelaten". Die opmerking was goed voor flinke hilariteit, zowel bij de par lementsleden als bij de aanwezige le den van de Europese Commissie. LONDEN Een groep afgevaardig den van Labour heeft de Lotidense krantenmagnaat, Cecil King, op zyn nummer gezet en is uit een Londense vergadering weggelopen als protest te gen de recente aanval van King op premier Harold Wilsoh. King is afgetreden als lid van de Bank van Engeland en heeft verleden week in zijn Daily Mirror, (oplage 5 miljoen) er op aangedrongen, dat Wil son aftreedt, voordat Engeland in zijn „grootste financiële crisis gestort wordt". De afgevaardigden kwamen bijeen voor een gewone zitting van de natio nale kolenraad, waarvan King lid is. Toen zij hem in de zaal zagen, eisten zij dat hij de vergadering zou verlaten. Toen hij dit niet deed, deden zij het. DEN HAAG Met ingang van 14 juni zal voor de militairen van de pa rate troepen een regeling voor vrije weekeinden van kracht worden die be ter is aangepast aan de vijfdaagse werkweek, aldus heeft de minister van defensie, W. den Toom, meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid ir. S. A. Posthu mus. Tegenover de thans bestaande twee lange vrije weekeinden in de vier weken omvat de nieuwe regeling drie vrije weekeinden in de vier we ken. Omdat de Nederlandse Spoorwegen niet in staat zouden zijn het door deze regeling toenemend extra vervoer op vrijdagavond zonder overmatige belas ting van het personenvervoer te ver werken, is besloten militairen die niet per trein uit hun garnizoen kunnen wor den afgevoerd, met ca. 140 bussen of naar de grote wooncentra of naar sta tions vanwaar zij wel per trein kun nen reizen te vervoeren. De kosten van deze regeling bedra gen ca. een kwart miljoen gulden pet- jaar. Minister Den Toom acht het ge wenst dat spitsen in het vervoer door spreiding van het aanbod zo veel mo gelijk worden afgevlakt. Dit mag ech ter niet ten koste gaan van de dienst plichtigen, noch door het vaststellen van werktijden die een effectieve uit voering van de dienst zouden schader

De Vallei | 1968 | | pagina 11