PvdA-motie tegen hoger vetgehalte van de melk k Moeilijk jaar voor de K.R.L.-industrie OM U TERWILLE TE ZIJN Meubel Keur OMZET CO-OP STEEG MET 22 MILJOEN Koop uw nasi en bami met oosterse wijsheid Dagbladpers betreurt uitbreiding zendtijd voor t.v.-reclame KIESPIJN? Doe mee aan de Gulden Smaak Test, een proef uitsluitend voor kenners. WITTE KRUIS GLAASJE OP, LAAT JE RIJDEN Een assortiment van 25 sigaren Senator Gulden Eeuw in een rijke tafeldoos voor 8.50 Voorlopig akkoord over vijfdaagse winkelpersoneel Britse spoorwegen leden verliezen EXPORT IN APRIL ZEER HOOG Aandeelhouders H.A.L. vroegen toch wat VERBRUIKERS MEER KEUZEMOGELIJKHEID BIEDEN99 GROVE FOUT ERKENNING Weg pijnx fijn! i'^^Y Want -J helpt Kopenhagen weert auto's NU NOG NIET PRIJSVERHOGING BÜHRMANN-TETTERODE MEER WINST elke avond geopend tot 21.00 uur zaterdags tot 18.00 uur bij meubels kopen GIST-BROCADES MEER OMZET Een droevige lijdensweg VERWACHTING WOENSDAG 15 MEI 1968 99 DEN HAAG In de Tweede Kamer heeft de heer S. van der Ploeg (PvdA) gis termiddag de ministers van Landbouw en van Economische Zaken geïnterpelleerd naar aanleiding van de recente prijsverhoging van de consumptiemellk met 2 cent per liter en de voor twee juni aangekondigde verhoging van het vetgehalte van de melk van 3, tot 3,2 procent. De heer Van der Ploeg diende een door vier fractiegenoten mede ondertekende motie in. Daarin wordt de regering uitgenodigd te bevorderen dat met ingang van 2 juni drinkmelk met een vetgehalte van 1,7 procent verkrijgbaar wordt gesteld voor een prijs die ongeveer een dubbeltje per liter lager is dan consumptiemelk met een vetgehalte van 3.2 procent. Volgens de motie zal de afzet van pnelk worden bevorderd door de ver bruikers meer keuzemogelijkheden te bieden. Tijdens de discussie verklaar den de heren Kremer (CPN) en Van f Spek (PSP) dat hun fracties voor de motie zullen stemmen. De heer Lamberts, fractiegenoot van de heer Van der Ploeg en mede-ondertekenaar van de motie, zou om redenen van volksgezondheid aan een percentage van 1 procent nog de voorkeur ge ven boven het percentage van 1,7 pro cent. De heer Van der Ploeg was van me ning dat de regering met de verhoging van het vetgehalte heeft ingegrepen in de persoonlijke aangelegenheden van de consument. De heer Van der Ploeg vroeg de re gering, op haar schreden terug te ke ren en de consument de keuze te ge ven tussen melk met 3,2 procent vet, melk met 1,7 procent vet, ondermelk en in een later stadium ook volle melk. Van de kant van de .EEG-commissie zijn er voorstellen voor een keuzemo gelijkheid in de gemeenschappelijke consumptiemelkmarkt, die men op 1 april 1969 wil doen ingaan. De heer Van der Ploeg vond het van de kant van minister Lardinois „een zware grove fout, een onbedachtzaam heid, een onzorgvuldigheid", dat hij voor deze vetgehalteverhoging niet het advies had gevraagd van het produkt- schap voor zuivel, zoals hij volgens de Landbouwwet had moeten doen. Ook het advies van het bedrijfschap voor de detailhandel in melk en melk- produkten en zuivelfabrieken had vol gens de hr. v. d. Ploeg gevraagd moeten worden en ook kon hij niet aanvaarden dat allerlei andere adviesinstanties evenmin geraadpleegd zijn. Het ging de heer Van der Ploeg niet in eerste instantie om de prijsverho ging van de consumptiemelk met twee cent per liter. Hij begreep wel dat boer, fabriek en slijter wat meer moe ten hebben. Maar op een ogenblik waarop de minister van economische zaken zegt dat hij de vinger aan de prijzenpols houdt vond de interpellant het toch \reemd. dat in die twee cent verhoging 1,4 cent alleen voor de op gedrongen verhoging van het vetge halte. Hij vond de door de regering bere kende prijs van 0,7 ct per gram boter- vet erg hoog en maakte daar bezwaar tegen. Verder vond hij het vreemd dat de regering een verhoging van de landbouwlonen met vijf procent -heeft ingecalculeerd, hoewel over de land- bouw-cao nog geen overeenstemming is bereikt. De consumptiemelkconsumptie per hoofd van de bevolking daalt in ons land met drie a vier liter per jaar. Daar wilde de heer Van der Ploeg op de in zijn motie voorgestelde wijze wat aan doen. Anders benadeelt men volgens hem boer en consument. Minister Lardinois erkende dat op grond van de Landbouwwet, het pro- duktschap zuivel gehoord had moeten worden. Dat het niet gebeurd is kwam ADVERTENTIE (en spaart bovendien de maag) Poeders, tabletten, cachets. KOPENHAGEN Na de Ströget, de hoofdstraat van Kopenhagen, is van daag ook Fiolstrade, de idyllische steeg achter de Universiteit voor het verkeer gesloten. Het ging met enige feestelijkheid ge paard. Alle handelaren en verkoop sters in de Fiolstrade, dat het cen trum van de antiquariaten is, hadden zich in historische kostums gestoken. De Deense klassieke schrijver uit de 18e eeuw, baron Ludwig Holberg, wiens huis in de Fiolstrade nu door de dom-vicaris wordt bewoond, pas seerde luidruchtig door de straat, te zamen met burgemeester Wassard Jörgensen. Voor de versiering van de straat had men oude lantaarns gevon den, evenals enige antieke banken uit de vorige eeuw met in gietijzer uitgevoerde biedermeier bloemmotie ven. Er wordt rekening mee gehouden dat spoedig andere straten zullen vol gen. Er wordt zelfs over gesproken de gehele binnenstad voor auto's te sluiten. Dat zou politieke gevolgen kunnen hebben, omdat het sociaalde mocratische stadsbestuur juist on danks het protest van vele midden standers een groot saneringsplan heeft goedgekeurd. In de Fiolstrade bevonden zich verder een zeer druk experimenteel theater, een warenhuis en de universiteitsbi bliotheek. De winkeliers in de Ströget zijn zeer ingenomen met de sluiting van hun straat voor het verkeer. Hun omzet is sindsdien aanzienlijk toegenomen, hetgeen een doorn is in het oog van zakenlui in andere straten in de bin nenstad die nog niet voor het auto verkeer zijn gesloten. door de vertraging bij de totstandko ming van het gemeenschappelijke zui velbeleid. Daardoor moesten de beslis singen over het Nederlandse consump- tiemelkbeleid binnen enkele dagen ge nomen worden, zodat er geen tijd meer was voor formeel overleg met het produktschap en met het bedrijfschap detailhandel melk. Met die beide schappen waren voor dien wel verschillende besprekingen over de prijsverhoging, waarbij een eventuele vetgehalteverhoging wel ter sprake was gekomen, maar alleen als technisch vraagstuk. De minister heeft later in een be spreking met het bijna voltallige be stuur van het produktschap voor zuivel zijn leedwezen over deze gang van za ken uitgesproken. Hij vroeg het be stuur of het alsnog over de vetgehalte verhoging gehoord wilde worden maar het bestuur, begrip tonend voor de si tuatie waarin de minister was komen te verkeren, had daar niet meer om gevraagd. Desondanks heeft de minis ter toch alsnog om het advies van het produktschap verzocht. Minister Lardinois zette uiteen waar om hij nu nog geen melk met een la ger vetgehalte wil. In de eerste plaats noemde hij de huidige moeilijkheden bij de boteraf- zet. Verder heeft de regering rekening gehouden met de voorstellen van de Europese Commissie, die vier soorten drinkmelk wil: rauwe volle melk, door de producent onder zekere voorwaar den rechtstreeks aan de consument te leveren. Volle melk (3J4 pet. vet) van consumptiemelkbedrijven. Gedeeltelijk afgeroomde melk (de helft minder vet dan de vorige). Taptemelk. De Neder landse regering wil bevorderen dat dit in ons land met ingang van 1 april volgend jaar, de voorgestelde ingangs datum van de Europese consumptie- melkregeling, werkelijkheid wordt. Met het oog daarop heeft ze nu tot de verhoging tot 3.2 pet. vet beslo ten. Zou men op 1 april volgend jaar de stap van 3 naar 31/» pet. ineens doen, dan zou er gevaar kunnen ont staan voor een sterke achteruitgang van de consumptiemelkconsumptie. Nu krijgt men een geleidelijke overgang, zodat de afzet er zich ook geleidelijk op kan instellen. Aan de Gezondheidsraad en de Voe dingsraad ook hiernaar had de heer Van der Ploeg geïnformeerd heeft de minister geen advies gevraagd, om dat het invoeren van de keuzemoge- gelijkheid nu hem ongewenst leek. Hij zegde echter toe, voordat de EEG-mi- nisterraad over de EEG-consumptie- melkregeling gaat beslissen, de voe dingsraad en het produktschap zuivel om advies te zullen vragen en ook con tact te zullen opnemen met het consu mentencontactorgaan en het landbouw schap. Minister De Block van economische zaken gaf een uiteenzetting over de elementen van de melkprijsverhoging met twee cent. Inderdaad is een verhoging van de landbouwlonen met vijf procent inge calculeerde. Bij de nacalculatie aan het eind van het melkprijsjaar zal wor den nagegaan of dat te hoog of te laag is geweest. De heer Van der Ploeg bleef er bij dat er nu al melk met 1,7 procent vet moet komen. Er is z.i. een duidelijke markt voor magere drinkmelk, een mening die volgens hem gedeeld wordt door het consumentencontactorgaan dat, zoals bekend, ter gelegenheid van deze interpellatie 'n adres aan de Ka mer heeft gezonden. Dokter Lamberts (PvdA) gaf een uit eenzetting over het volksgezondheids aspect van de zaak. Voor de bestrij ding van hart- en vaatziekten, de „gro te killers" van deze tijd, is beperking van het verbruik noodzakelijk. Daarte genover moeten we een toenemend, verbruik van melkeiwit, „het beste dat we hebben", zien te bereiken. Door nog meer vet uit de melk te halen dan zijn fractiegenoot Van der Ploeg al wilde zou men volgens dokter Lamberts de volksgezondheid dienen. Hij wilde het liefst een vetgehaltever laging tot anderhalf procent. Minister Lardinois weet volgens de heer Lam berts ook wel dat de voedingsraad dat percentage voorstaat. ARNHEM Blijkens het heden verschenen economisch overzicht 1967 van de vereniging katoen-, rayon- en linnenindustrie, is 1967 voor vele KRL-onderne- mingen een moeilyk jaar geweest. De recessieverschjjnselen deden zich met na me voor in de eerste 3 kwartalen van 1967 in vrijwel alle Westeuropese landen. Vele produktie- en afleveringscijfers werden beïnvloed door de contractie, die in de loop van 1967 zich in vele sectoren van de KRL-industrie heeft voorge daan. De produktie van een aantal spinnerijen en weverijen kwam tot stilstand. In een aantal geïntegreerde bedrijven werd de produktie van onrendabele artike len afgekapt. Werktijdverkortingen waren in sommige gevallen noodzakelijk om ongewenste accumulatie van voorraden te voorkomen. Er waren ook gunstige uit zonderingen. In een aantal ondernemingen, afhankelijk van de sector waarin ge werkt werd, vertoonde de gang van zaken een gunstiger aspect. Zoals bekend, heeft de regering maatregelen aangekondigd ter verbete ring van de situatie van deze bedrijfs tak op korte en wat langere termijn be zien. Nadere mededelingen worden thans verwacht van de minister van Economische Zaken. Wat de orderbezetting betreft heeft de situatie in de KRL-industrie zich in de eerste maanden van dit jaar verbeterd. De gemiddelde orderportefeuille van de weverijen was gedurende het eerste kwartaal 1968 ca. 17 pet. groter dan in het eerste kwartaal van 1967. Even wel, allerwege laat het prijspeil tenge volge van de scherpe concurrentie in de EEG, welke mededinging mede beïn vloed wordt door marktverstorende im porten uit abnormale landen, nog veel te wensen over. Met spanning wacht de textielsector het resultaat af van de parlementaire behandeling van de door de regering ingediende wet op de omzetbelasting 1968. Textielgoederen zijn volgens het huidige omzetbelastingstelsel, waarin voor textiel een speciale regeling geldt, onderworpen aan een tarief van 3,6 pet. De regering is van plan textielgoederen volgens het nieuwe BTW-systeem te be lasten met het hoogste tarief, n.l. 12 pet. Hiertegen zijn geargumenteerde bezwaren naar voren gebracht door de gehele textielbedrijfskolom. De laatste jaren is de spincapaci- teit van de Nederlandse katoenindustrie aanzienlijk verminderd. De aanpassing aan gewijzigde omstandigheden dwong de industrie tot een contractie van de spinnerysector. In de loop van 1967 wer den 3 katoenspinnerijen gesloten. Bij de overige spinnerijen deden zich ook mutaties voor. Op basis van de gegevens van 1967 en wat nadien hekend is geworden kan aangenomen worden, dat in Nederland door de concernvorming en anderszins de sanering in de katoenspinnerij-sec tor zich sneller heeft voltrokken dan in de andere EEG-partnerlanden. Per hoofd van de bevolking heeft Nederland het geringste aantal katoenspillen in de EEG. De totale garenproduktie in de ka toenspinnerijen daalde van 75.340 torn in 1966 tot 65.451 ton in 1967, een terug gang van 13.1 pet. De oorzaken hiervoor zijn: algemene recessie in de Westeu ropese katoenindustrie en de sluiting van 3 spinnerijen, welke sluiting zich in de loop van 1967 voltrok. Met name de produktie van katoenen garens ver minderde sterk, ca 14 pet. was de ach teruitgang. Aan de modernisering van de spinnerijen is de laatste jaren bin nen het kader van de op gang zijnde herstructurering veel aandacht besteed. Bijzonder storend waren in 1967 de importen van katoenen garens uit West-Duitsland (meer dan verdubbeld vergeleken met 1966), Italië (hoewel in vergelijking met 1966 kwantitatief ver minderd) en Griekenland. Wat Duits land betreft leidde de conjuncturele si tuatie daar tot vergrote exporten naar Nederland. Wat de KRL-weverijen betreft blijkt uit de cijfers, dat de automatisering de laatste tien jaren enorm is voortge schreden. Terwijl in 1958 de volauto matische weefgetouwen nog slechts 29 pet. uitmaakten van het totale getouwen park, is dit percentage thans gestegen tot 76 pet. De reorganisatie en her structurering in de KRL-industrie vindt steeds voortgang en ondanks de moei lijkheden als textielrecessie, sterk ge stegen ruwe-katoenprijzen, fluctuerende syntheticaprijzen, toegenomen arbeids kosten en zware concurrentie uit het buitenland, gaat deze industrie door met aanpassing van haar machinepark aan de gewijzigde eisen des tijds. De minder gunstige situatie, welke in 1967 in de KRL-industrie heerste, blijkt duidelijk uit de daling van het garenverbruik door de Nederlandse weefindustrie. Tegen in totaal 71.873 ton verwerkte garens in 1966 stonden in het verslagjaar 65.293 ton, een daling van 6.580 ton of ongeveer 10 pet. ADVERTENTIE In een grote fijnproeversdoos wachten 5 verschillende melanges en modellen op uw deskundige opinie. Gun uzelf de vele uren proefgenot die het zorgvuldig samengestelde Senator Gulden Eeuw assortiment u biedt. De rijk opgemaakte doos die uw tafel nog jarenlang zal sieren is uw beloning. In de doos vindt u bovendien een drietal interessante vragen. Uw deskundige antwoorden maken u „Membre de la Société des Con- naisseurs du Tabac". Een begerenswaardige bronzen legpenning bevestigt uw lidmaatschap van dit exclusieve gilde van keurmeesters. Uw sigarenhandelaar vertelt u er graag meer van. UTRECHT Werkgevers en werkne mers in de detailhandel hebben in prin cipe overeenstemming bereikt over een voorlopige regeling van de werktijd van het winkelpersoneel. Daarin wordt de vijfdaagse werkweek gegarandeerd. Dit heeft de heer P. A. H. Kafoe, voorzitter van de katholieke bond van personeel in de handel meegedeeld op de bondsvergadering in Utrecht. Het winkelpersoneel krijgt extra vrije tijd voor het werken op zaterdagmiddag. Ook voor het werken op koopavonden worden compenserende maatregelen getroffen. In het overleg hebben de werkgevers en werknemers vastgehouden aan hun wederzijdse standpunten. De werkge vers willen een rouleersysteem voor het personeel. De werknemers zijn voor een definitieve winkelsluiting, waarbij de zaterdagmiddag het kernpunt vormt. De bondsvergadering nam een reso lutie aan. waarin wordt aangedrongen op zo nauw mogelijke samenwerking met zusterorganisaties binnen en buiten het Nederlandse katholiek vakverbond. AMSTERDAM De bredere basis, waarop Bührmann Tetterode in vorige jaren is gekomen, heeft ook in 1967 vruchten afgeworpen. De geconsoli deerde omzet steeg van f 428 miljoen tot f 449 miljoen en de exploitatiewinst nam toe van f 33,1 miljoen tot f 35,1 miljoen. Daardoor klom de nettowinst van f 13,9 miljoen naar f 14,8 miljoen. Hier uit wordt over het door een stockdivi dend met 5 procent vergrote kapitaal een onveranderd dividend van 20 pro cent in contanten en 5 procent naar keuze in contanten of in aandelen. De orderportefeuilles van het concern zijn op het ogenblik goed gevuld. De omzet en de nettowinst zijn tot nu toe in 1968 weer hoger dan die over dezelfde pe riode van het vorig jaar. In 1967 heeft Bührmann Tetterode de kostenstijging kunnen opvangen door een hogere omzet van de bestaande produkten en lancering van nieuwe ar tikelen. De geografische spreiding van de organisatie biedt een fraai uitgangs punt voor eventuele acties op de Euro pese markt, aldus de directie in het verslag. Vorig jaar kwamen de investeringen uit op f 10,1 miljoen tegen f 10,3 mil joen in 1966. De afschrijvingen stegen tot f 7,9 (7,4) miljoen. De directie verwacht dat het papier- verbruik in West-Europa nog sterk zal groeien. De structurele positie van het artikel papier lijkt op lange termijn onaantastbaar. Weliswaar zal bij zeer hoog verbruik een zekere vervanging door kunststoffen kunnen optreden, maar daarop heeft het concern zich al ingesteld, zo wordt gezegd. LONDEN De Britse staatsspoor wegen hebben in 1967 een verlies van 153 miljoen pond geleden, of ruim 19 miljoen meer dan in 1966. Het jaarver slag wijt de slechte resultaten aan de economische teruggang en de weige ring van de regering om akkoord te gaan met de vracht- en passagierstarie ven. ADVERTENTIE Nu kunt U makkelijker eens samen langs komen. DEN HAAG De verkoop naar het buitenland heeft het in april goed ge daan. Vergeleken bij dezelfde maand van het vorig jaar lag de uitvoer 291 miljoen gulden hoger wat neerkomt op veertien procent meer. Daartegenover stond een geringe toeneming van de waarde van de invoer met 55 miljoen ofwel twee procent. Volgens het Centraal bureau voor de statistiek was de waarde van de invoer in april lager dan in maart: 2550 mil joen gulden tegen 2852 miljoen. De uit voer vertoonde ook een daling, name lijk van 2426 miljoen gulden naar 2399. Het dekkingspercentage was echter 94 tegen 85 in maart. Laat men, vergeleken bij vorig jaar april enkele groepen goederen bulten beschouwing waarin van maand tot maand sterke Veranderingen optreden, dan blijkt de invoer en de uitvoer met twaalf procent te zijn opgelopen. ROTTERDAM De omzetten van „Co-op Nederland" en haar dochteron dernemingen stegen in 1967, blijkens het jaarverslag, met f22,4 min tot ruim f 254 min. De groothandelsom- zetten in levensmiddelen van Co-op Ne derland namen toe met 14 procent ter wijl het gemiddelde stijgingspercenta ge bij Co-op Nederland en haar doch terondernemingen 10,0 bedroeg. Het exploitatiesaldo bleef ongeveer gelijk aan dat van 1966 nl f 6.400.000. De ma gazijnconcentratie vergde een investe ring van ruim f 17 min in gebouwen, terreinen, installaties e.d. Het uiteinde lijke resultaat ad f 143.900 werd toege voegd aan de algemene reserve, ter wijl aan de vernieuwingsreserve, ten laste van dit resultaat, f 661.000 werd toegevoegd. ADVERTENTIE EUROPA WEG 170 Brouwersmolenweg) - APELDOORN TEL. 3366* Neem Iglo. Dan proeft u lekker vlees. Lekkere kruiden. Goede groenten. Oosterse ingrediënten. En niets meer. Dus geen bijsmaak. Dat hoort niet. Doe zoals het wel hoort: neem Iglo nasi en bami. Dat is wijs. NASI GROOT PAK 2,60 KLEIN PAK 1,55 BAMI GROOT PAK 2,60 KLEIN PAK 1,55 De reserve voor belastingen en ande re doeleinden steeg van f2,9 min tot f 5,1 min. De totale omzetten van de bij Co-op Nederland aangesloten ver bruikscoöperaties bedroegen in 1967 f515 min, een stijging van circa 8 pro cent. De levensmiddelenomzetten van de Co-op in de detailhandelssector be liepen f 380 min. Het aantal super markten steeg tot 157, het aantal zelf bedieningswinkels tot 207. Er werden 45 bedieningswinkels gesloten. Het to taal aantal levensmiddelenwinkels van de Co-op daalde hierdoor uiteindelijk tot 647 (1966: 660). Ten aanzien van de in 1967 opnieuw actueel geworden vraag of de winkels op zaterdagmiddag gesloten moeten worden, is Co-op Nederland van me ning dat klemmende factoren zich te gen winkelsluiting op zaterdagmiddag verzetten. Niet alleen is het consumen tenbelang gediend met zo ruim moge lijke openstelling, ook is de relatieve druk van de aanzienlijke kapitaalkos ten gebaat met ruime openstellingstij den. Co-op Nederland is kritisch ge stemd ten opzichte van de in 1967 uit gebrachte ontwerpverordening tot sa nering van de maalindustrie in de EEG. Het wordt ontoelaatbaar geacht dat ten aanzien van een industriële be drijfstak als de maalindustrie maatre gelen worden genomen, die in belang rijke mate op agrarische belangen steunen. De maalindustrie zal de hier uit voortvloeiende lasten ongetwijfeld op de consument afwentelen, zo meent Co-op. Deze acht bovendien deze ont werpverordening onbillijk omdat hier door de in ons land in hoge mate gesa neerde maalindustrie wordt gedwon gen een belangrijke bijdrage te leveren teneinde de inefficiency van de bedrij ven in de partnerlanden op te heffen. ROTTERDAM „Wij arme aandeel houders ontvangen geen stuiver. Direc tie, commissarissen en personeel krij gen salaris, maar wij krijgen absoluut niks meer. Wij hebben recht op divi dend. Wij zijn arme mensen. Toe joh, wees niet kinderachtig en keer toch een dividend uit", zo meende een aandeel houder van de Holland-Amerika Lijn in de jaarvergadering het bestuur te moe ten bewegen alsnog tot een dividenduit kering over te gaan. Het zat er uiteraard niet in met het verlies van f 19 miljoen en de reorgani satie waar de HAL nu tot over de oren in zit. Ook een andere aandeelhouder wilde het bestuur vastleggen aan de be lofte van twee jaar geleden om ten las te van de reserve tot een dividend te komen. De HAL behaalde in 1967 een omzet van f 262 miljoen tegen f 300 miljoen in 1966. Op het ogenblik is de gemiddelde passagiersbezetting vrij hoog. In het vrachtverkeer zijn de schepen naar Amerika in beide richtingen praktisch vol. Het ligt niet in het voornemen de dienst op Australië te hervatten. De investeringen die de HAL zal doen zullen afhangen van de hoogte van de afschrijvingen. „Het is duidelijk", al dus het bestuur, „dat interne financie ring moet plaatsvinden." De directie liet uitkomen het oogmerk te hebben de dividenduitkering zo spoe dig mogelijk te hervatten na afschrij vingen en niet overdreven reserverin gen. Daarom is juist de vorm van een reorganisatievoorziening van f 80 mil joen gekozen. De jaarstukken werden tenslotte met grote meerderheid van stemmen goed gekeurd. Mr. A. Loeff en prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen traden af als commis saris. DELFT De omzetstijging bij Glst- Brocades zal dit jaar zoals het er thans uitziet de toeneming van de kosten overtreffen, aldus het bestuur in de jaarvergadering. Het concern zal f 24 miljoen investeren. DEN HAAG In het jaarverslag 1967 van de Nederlandse Dagbladpers (NDP) wordt de recente uitbreiding van de zendtyd voor televisiereclame op 1 januari betreurd. Een uitstel van deze uitbreiding tot 1 juli zou noodzakelijk en verant woord zjjn geweest. Het NDP-bestuur stelt zich, gezien de positie en betekenis van de dagbladpers, op het standpunt, dat uitbreiding van televisie- en radio reclame in 1969 „in ieder geval" achterwege zal moeten blijven en eerst aan de orde kan komen, nadat de advertentie-omzetten van de pers weer duidelijk zijn gestegen. Het wordt betreurd, dat nog geen en kele zekerheid is verkregen over de uiteindelijke uitwerking van de zoge noemde televisie-compensatie. De NDP vertrouwt niettemin, zo blijkt uit het verslag, dat de dagbladen (samen met de nieuws- en opiniebladen) integrale compensatie zal worden verleend, voor zover het beschikbare bedrag dat toe laat. De NDP acht het ondenkbaar, dat dit niet zou gebeuren. In het verslag wordt er op gewezen, dat de toegezeg de compensatie onvoldoende zal zijn om de geleden schade te vergoeden. Be rekend wordt dat ongeveer de helft van de omzet van de televisie-reclame, die in 1967 na aftrek van de korting van de advertentiebureaus ruim f 46 mil joen heeft bedragen, aan de dagbladen is onttrokken. In het jaarverslag van de NDP wordt de gehele gang van zaken en de behandeling van deze voor de dagbladpers zo uiterst belangrijke zaak omschreven als „een droevige lijdens weg". De Nederlandse dagbladen koesteren de „gerechtvaardigde verwachting", dat de abonnementen by de invoering van het systeem van belastingheffing over de toegevoegde waarde worden in gedeeld in het nul-tarief. „De hieruit voortvloeiende lastenverlichting voor de dagbladen van ruim drie miljoen gulden heeft voor de fiscus budgettair nauwelijks betekenis, doch is voor de dagbladen een welkome en ook dringed nodige compensatie", aldus het jaar verslag. In dit verslag wordt gesteld, dat een doorberekening aan de abonnees van de verzwaarde belastingdruk uitgesloten is, nu de dagbladen door de ernstige stagnatie in de advertentie-omzetten als gevolg van tv-reclame en aarzelen de conjunctuur en gezien vele kosten stijgingen in de komende tijd toch reeds totale abonnementsprijsverhogingen zul len moeten overgaan. Opgemerkt wordt, dat het nieuwe wetsontwerp de overheid „een vrij unieke gelegenheid" biedt, de pers in haar huidige moeilijke omstandigheden tegemoet te komn. Vooral voor de zwakkere dagbladen, veelal richtingsbladen, staan hier gro te belangen op het spel", zo wordt daaraan nog toegevoegd. In het NDP-jaarverslag 1967 wordt er op gewezen, dat ook ondanks beschei den abonnementsverhogingen de Ne derlandse krant zeer goedkoop bleef bij een abonnement kost zij nog geen zeventien cent per nummer, thuisbe zorgd en wel, en daarmee is zij prak tisch de goedkoopste in Europa. In ver houding tot de toeneming van de re dactionele tekst is de prijs de laatste jaren nauwelijks gestegen en in verhou ding tot het aantal pagina's zelfs iets gedaald, in tegenstelling tot alle prijs stijgingen elders.

De Vallei | 1968 | | pagina 13