Real-trainer Miguel Munoz bevreesd voor „Busby-baby's" Tom Okker zonder moeite in kwartfinales te Rome Benfica favoriet Juventus tegen Ajax klopte Elinkwijk 1-0 en bereikte halve finale Commissie meent, dat overheid controle moet uitoefenen 2 monstertoernooien op Candia-complex DEFILE Nieuw! van RITMEESTER Vanavond op t.v. Militair elftal tegen Wageningen Koersen in Hilversum Donner versloeg Spanjaard Medina Nederlandse ploeg voor Federation Cup Rensenbrink en Hanegem bij Oranje-selectie Tal-Gligoric afgebroken Jos van der Vleuten winnaar in Lommei Gemeente Delft wil Xerxes/DHC steunen Edenaar Heikamp naar v.v. Musketiers Uitslagen wedvlucht vanaf Tergnier Madrilenen voor moeilijke taak Niet te stuiten Vierde keer Noait ontbroken Rapport over doping gereed Waardering 107 teams in schoolstrijd fgmrman „WILHELM TELL" WOENSDAG 15 MEI 1968 MADRID De opgewektheid van Miguel Munoz, ge distingeerde oefenmeester van Real Madrid, na afloop van het eerste duel met Manchester United in de halve finales van het toernooi om de Europese Cup was niet geveinsd. De grijzende Spanjaard was werkelijk dik tevreden. Zon der Amancio hadden zijn razend knap verdedigende pupil len het onstuimige United slechts één doelpunt toege staan. De dolle geestdrift op de tribunes van Old Trafford na de briljante treffer van het wonderkind George Best had de rust in de defensie van zijn ploeg nauwelijks aan getast. In de toernooien om Europese voetbalbekers wordt een nederlaag van 10 in een uitwedstrijd als niet onver dienstelijk beschouwd. Zeker niet wanneer men zo'n re sultaat bereikt tegen een ploeg met één van de meest on orthodoxe voorhoedes van Europa. Munoz, denkend aan de grote kwaliteiten van zijn topscorer Amancio en de vertrouwde, tintelende sfeer in het gigantische Bernabeu- stadion, zag het tweede treffen vanavond in Madrid dan ook vol vertrouwen tegemoet. ROTTERDAM De tweede ont moeting tussen Real Madrid en Manchester United voor de halve finales van het voetbaltoernooi om de Europese beker voor lands kampioenen zal vanavond op Ne derland I worden uitgezonden van 20.25 tot 22.15 uur. Het commentaar vanuit het Ber- nabeu-stadion in Madrid wordt ver zorgd door Herman Kuiphof. ARNHEM Het Nederlandse mili taire voetbalelftal zal morgen donder dag 16 mei, in het kader van het 60- jarig bestaan van de afdeling Arnhem van de KNVB, op het sportpark „Ree horst" te Ede een wedstrijd spelen te gen de tweededivisieclub Wageningen. De militairen spelen in de volgende op stelling: Doel: Van Beveren (Sparta); achter: Hulshoff (Ajax), Mellaard (NEC), Van Essen (Telstar) en Vroesch (Limbur- gia); midden: Van der Veen (Sparta) en Rijnders (NAC); voor: Weijmer (Ajax), Heskamp (FC Twente), Klijn- jan (DFC) en Geurten (MW). Hij werd echter al door twijfel be sprongen toen het vliegtuig koers zette naar zijn residentie in Madrid. Hij herinnerde zich de woorden van Uni- teds manager Matt Busby nog leven dig. „Ik denk dat we in Madrid meer doelpunten zullen maken dan hier", had de beminnelijke Schot gezegd. En Munoz dacht terug aan de vernede rende afgang van Benfica in Portugal. Toen had de Engelse kampioen ook maar een voorsprong van één doelpunt gehad, maar in Lissabon bleken de ster ren van Busby ongrijpbaar en hulpe loos ging de verdediging van Benfica ten onder in de Britse draaikolk: 1-5. Dat was zo'n avond geweest waarop het van talent en klasse barstende Uni ted niet te suiten was geweest. Zo'n avond waarop alle spelers in optimale conditie verkeerden en alle combina ties lukten, 'n United staat erom bekend dat het vaak zo'n avond heeft wanneer het werkelijk nodig is. Vanavond in Madrid is het nodig. Busby wil de Europese beker en Bus by's wil is wet. De spelers van United, moeilijke jongens soms, zijn in de vaar- ROME Tom Okker heeft de kwart finales van de internationale tennis kampioenschappen van Italië bereikt door een overwinning in de vierde ron de op de Roemeense speler Ilie Nasta- se. De setstanden waren 6-3, 5-7, 6-2, 6-3. Bi.j de laatste acht heren in de kwartfinales van het enkelspel zijn zes geplaatste spelers en twee, die volgens de organisatoren niet tot de sterkste TURIJN In Italië is men weinig optimistisch over de wedstrijd Juven tusBenfica, die vanavond waarschijn lijk de beslissing brengt i>i het voetbal toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. Benfica heeft in Lis sabon met 2-0 gewonnen en om gelijk te komen zou Juventus om te beginnen twee doelpunten moeten maken. Daartoe zien slechts de grote optimis ten de schotloze voorhoede van het team uit Turijn in staat. Juventus draait ook in de eigen competitie maar heel matig; de achterhoede is wel van kwaliteit, maar de voorhode komt er vaak nauwelijks aan te pas wanneer tegen een achterhoede van klasse opge tornd moet worden. Heriberto Herrera, de trainer van Ju ventus géén familie van Helenio Herrera van Internazionale heeft het obligate praatje gehouden in de geest van: „Wanneer wij wat doelpun ten maken, nou, dan winnen wij toch", maar slechts weinigen geloven dat hij zelf iets in de orde van grootte van zelfs maar een gelijkspel voorziet. Nee, een gelijke totaalstand en zeker winst voor de Italianen zit er normaal gesproken niet in. Wat niet wegneemt, dat óók in Italië de bal wel eens raar kan rollen. HILVERSUM Het hoofdnummer op de draversbaan in Hilversum was mager bezet: van de twaalf ingeschre venen kwamen er maar zeven cracks aan de start. Dit zevental maakte er toch nog een aantrekkelijke koers van. In de eerste ronde ging Cyrano Silk aan de leiding, maar in de tweede ronde werd de kop overgenomen door Ceasar Julia H. en dat was de definitieve kan didaat voor de overwinning, want de aanstormende Bretteur P. en Alchimes, die beiden een felle eindsprint lanceer den, kwamen toch niet meer langs de „keizer". De uitslagen: Stal Schiedamprijs: 1. Flits (J. S. kwaliteit, maar de voorhoede komt er dia; 3. Gay Fez. Winn: f 3; pl f 1.90 2.20 10.00; koppel: f 10.90; cov: f 6.30. Graag Gregorprijs: 1. Gehade Hol- landia (F. J. Eerenberg) 1.29.9; v 2. Good Luck S; 3. Fay du Commerce. Winn: 230, pl 1.60 1.70 3.40, koppel: 3.80, cov 3.90; trio 90.10. Hoos Westlandiaprijs: 1. Fair Play J. van Dooyeweerd) 1.27.9; 2. Famous Mac; 3. Empereur Ch. W.: 10.30; pl 2.10 2.10 1.50; koppel: 19.10; cov: 9.70. Gallant Wayprijs: 1. Ceasar Julia H. (H. J Pools) 1.23.9; 2. Bretteur P.; 3. Alchimist W: 4.30; pl 2.60 2.10; kop pel: 9.20: cov 3.20. Hannoverprijs: 1. Fils de Coq d'Or (F. Eerenberg) 1.26.7; 2. Generaal Pa dua B; 3. Funny Guy. W: 5.50; pl 1.30 I.20 1.50; koppel: 3.10; cov. 7.20; trio: 58.90. Camingo Scotchprijs: 1. Fouquet (M. Bouwhuis) 1.24.4; 2. Daimler; 3. En- tusiasmo W: 1.40;pl 1.20 1.80; koppel: 3.20; cov 3.30 Famous Macprijs: l. Diamant Dear (M. Pools) 1.24.9; 2. Dakota; 3. Blauwe Valk S. W: 7 50; pl.: 3.30 3.30 2 50; kop pel: 9.60; cov 13.-; trio 719.-. Camingo Scotchprijs: 1. Freeloader (B. de Vries) 1.26.-; 2. Diana Hanover; 3. C. van Rood en Noot. W: 3.-; pl.; 2.- 1.80 2.-; koppel: 5.90; cov.: 3.50. Totale omzet: 174.417.-. acht van het deelnemersveld behoorden, namelijk Juan Gisbert van Spanje en Barry Phillips Moore (Austr). De indeling voor de kwartfinales is: Martin Mulligan (It) - Barry Phillips Moore, Tom Okker - Juan Gisbert, Ni- cola Pietrangeli (It) - Bob Hewitt (Zd- Afr.) en Ion Tiriac (Roem) - Alex Me- treveli (Su). Van dit achttal heeft Mar tin Mulligan, die vorig jaar 't toernooi voor de derde keer won en daarmee het record van Jaroslav Drobny uit de vijftiger jaren evenaarde, de meeste indruk gemaakt in de vierde ronde. Hij versloeg maandag de Zuidslaviër Boro Jovanovic. Tot de gevaarlijkste concurrenten voor de 27-jarige. in Australië geboren. Mulligan worden Ion Tiriac en Tom Ok ker gerekend. Tiriac speelde dinsdag ee bijzonder sterke partij tegen Ray Ruffels, Okker overmeesterde Ilie Nas- tase met opmerkelijke macht. De aan val van Okker was ook dinsdag weer bijzonder sterk. Door scherp te plaat sen haalde hij het maximale profijt uit zijn snelheid. Hoewel Okker het soms ook moeilijk had tegen de Roemeen en een set uit handen moest geven, bleef zijn spel ook onder druk van hoge klas se. Zonder ook maar een moment te verkrampen drong hij door tot de laat ste acht. De uitslag: Heren enkelspel: Ion Tiriac (Roem)- Ray Ruffels (Austr) 6-1. 6-1, 6-4; Bob Hewitt (Austr) - Jan Kodes (Tsj.-Sl) 3-6, 6-1, 8-6, 2-6, 6-2; Nicola Pietrange- lie (It) - Emilio Castigliano (It) 6-1, 6-4, 6-3. Heren-dubbelspel: Allan Stone (Austr) en Nikki Kalo Geropoulos (Gr) - Ro bert Maud en Ray Moore (Zd-Afr) 6-1, 62, 64; Edison Mandarino/Thomas Koch (Braz) - Ingo Buding/Harald El- senbroich (W. Did) 6-3. 6-8, 1-6, 6-0, 6-0. Danes-dubbelspel: Gail en Carol She riff (Austr) - Laura Bassi/Anna Maria Nasuelli (It) 8-6, 6-2. Gemengd-dubbelspel: Curtins (G.B.)- Mary Ann Eisel (VS) - Fairlie (NZ)/ Vicki Berner (Can) 6-4, 6-1; Dent/Les ley Hunt (Austr) - Metreveli/Anna Di- mitrijeva (Su) 7-5, 6-3; Stone (Austr)/ Christina Sandberg (Zwe) - Ingo en IL- se Buding (W. Did) 6-3. 6-2; Riessen (V.S.) Margaret Court—Smith (Austr.) McDonald (Nw-Zeel)/Fay Urban (Can) 6-4, 6-3; Likhatsjev/Galina Baks- jeva (Su) - Gilardelli (It)/Laura Ros- souw (Zd-Afr) 6-2. 6-4; Bill en Lesley Bowrey (Austr) - Crotta/Roberta Bel- trama (It) 6-2, 6-1; Jim en Fay Moo re (Austr) - Maud'Pat Walkden (Zd- Afr) 8-6, 6-8, 6-2; Riessen Margaret Court-Smith - Pirro/Laura Bassi (It) 6-0, 5-7, 6-2. BUESUM In de zesde ronde van het internationale schaaktoernooi in de Westduitse stad Buesum heeft Jan Hein Donner gewonnen van Medina (Sp). De uitslagen van de andere partijen uit de zesde ronde zijn: Pomar (Sp) - Sae- misch (W Did) 1-0, Kolarov (Buig) - Besser (W Did) 1-0. Parma (Zd-Sl) - Andersen (Den) 1-0, Hecht (W Did) - Musil (Zd-Sl) 1-0. O'Kelly (Belg)-Dam- janovic (Zd-Sl) Vi-Vt, Pollak (W Did) - Tringov (Buig) afgebroken, Hübner (W. Did) - Mohrlok (W. Did) afgebr. Op de eerste plaats staat Hübner met 4 pnt en een afgebroken partij, Kolarov en Donner hebben vier punten, Tringov is vierde met 3VS pnt. en een afgebro ken partij. AMSTERDAM De Nederlandse da- mestennisploeg, die van 21 tot 26 mei in Parijs deelneemt aan het toernooi om de Federation Cup, ook wel ge noemd Ladies Cup, bestaat uit Marij ke Jansen, Lidy Jansen Venneboer, As- trid Suurbeek en Jenny Ridderhof-Se- ven (aanvoerster). Ada Bakker is niet beschikbaar in verband met het afleg gen van tentamens. dige handen van de Schotse manager als was. Zij vechten voor een heilige zaak. Zij weten hoe hartstochtelijk Matt Busby verlangt naar die Europa Cup. Mignuel Munoz weet dat óók en na de nederlaag van Spanje tegen het Engel se nationale elftal in Madrid (1-2) is hij minder zeker van zijn zaak. Manchester United zit voor de vierde keer in de wachtkamer van de finale om de Europese voetbalbeker voor landskampioenen. Het begon zijn eerste optreden in dit Europese voetbalavon- tuur in het seizoen '56/'57 met een ver bijsterende overwinning op het Belgi sche Anderlecht (totaalscore 12-0). In de halve finales bleek echter de des tijds onoverwinnilijke formatie van Ma drid ook voor Busby's vedetten te sterk. United heeft die halve eindstrijden daar na nóg drie keer bereikt, maar nooit zijn de begerige Engelsen erin geslaagd door te dringen tot de finale. In het seizoen '57/'58 maakte de vlieg ramp van München, waarbij acht Bus by Babes om het leven kwamen, een tragisch einde aan de hooggespannen verwachtingen. Het noodelftal was bij voorbaat kansloos tegen het Italiaanse AC Milan. Pas in 1965 keerde United terug. Alleen Bobby Charlton en Foul- kes waren overgebleven van het oude team, maar de nieuwe spelers baanden zich met opmerkelijk gemak een weg naar de halve eindstrijden. Benfica werd in de kwartfinales verpletterd, maar onverwachts strandden de Brit ten op de stugge onverzettelijkheid van het Zuidstavische Partizan. De sprookjesachtige geschiedenis van Real Madrid in dit toernooi is be kend. De eerste vijf bekers werden in tromf meegevoerd naar de uitpuilende schatkamers in Spanje, zonder dat er ook maar één club was die daar iets tegen kon ondernemen. Hoewel de Spaanse furie daarna, door het ver trek van zijn sterren (Di Stefano, Pus kas, Santemaria) tijdelijk in bedwang kon worden gehouden, heeft Real toch nooit in de bijna dertienjarige geschie denis van Europa's voornaamste club- toernooi ontbroken. Eerverleden jaar legde de afdeling „public relations'* van Bernabeus im- mense sportrijk beslag op haar zesde ctaoLo„c /m ™,J K53Ü beker. De manier waarop was verre van elegant en de joelende Madrilenen verspeelden daardoor nogal wat good will. Toch was Real terug aan de top. iViinder begaafd dan vroeger weliswaar, maar met de inzet van een zelfmoord commando. Irreële vergelijkingen met „het Real van vroeger" hebben het voor de duurst betaalde voetballers van Spanjes drieduizend profs niet gemak kelijk gemaakt, maar dit seizoen heb ben ze afdoende bewezen dat ze óók kunnen voetballen. Verschrikkelijk goed kunnen voetballen. De vermoedelijke opstellingen luiden: Real Madrid: Betancourt; Gonzalez, Zunzunequi, Zoco, Sanchis; Pirri, José- Luis; Perez, Amancio, Grosso, Gento. Manchester United: Stepney; Dunne, Sadler, Crerand, Burns, Stiles, Charl ton; Best, Kidd, Law, Aston. Een van de vele verwarde situaties voor het doel van Elinkwijk in de bekerwed strijd tegen Ajax. V.l.n.r. Danielsson, Rudge (E.), Cannemeijer (E.), Groot en Verhaak (E.) ZEIST Bondscoach Georg Kessler heeft Rensenbrink (D.W.S.) en Hane gem (Xerxes/D.H.C.) toegevoegd aan de selectiegroep, waaruit het Nederlands elftal, dat op 30 mei in Amsterdam te gen Schotland speelt, zal worden sa mengesteld. Het tweetal zal morgen reeds aan de centrale training deelne men. BELGRADO Mikhail Tal, oud wereldkampioen schaken, en de Joego slavische grootmeester Svetozar Gli- goric hebben dinsdagavond de negen de partij in hun wedstrijd in de kwart finale van het wereldtoernooi afgebro ken na 41 zetten. De stand is 4Vt - 3V« in het voordeel van Tal, met een afgebroken partij en nog een partij te spelen. LOMMEL Jos van der Vleuten heeft dinsdag een ronde voor beroeps renners in de Belgische plaats Lommei gewonnen. Na de wedstrijd over 150 km, die Van der Vleuten in 3 uur en 44 min. aflegde, had de Brabander 20' sec. voorsprong op een groep van 35 man. Steegmans (B) werd tweede, Van Looy (B) derde, Cools (B) vierde en Zoontjes (Ned) vijfde. Er waren 81 renners aan de start verschenen. DELFT. Wanneer Xerxes/DHC als eredivisieclub voor Delft behouden blijft, is de gemeente Delft bereid in het komende seizoen de combinatie fi nanciële steun te verlenen. Het college van B. en W. van Delft heeft sinsdag aan de gemeenteraad voorgesteld de club in het komende seizoen ter verge makkelijking van de exploitatie bij de thuiswedstrijden vijftig ct. per betalen de toeschouwer beschikbaar te stellen. AMSTERDAM Met wat meer ge luk zou Ajax in de bekerwedstrijd te gen Elinkwijk beslist verder zijn geko men dan een magere 1-0 overwinning. Want doordat Elinkwijk piet al te strak het accent op de verdediging leg de konden de Ajacieden. vooral in de eerste helft, voluit voetballen. Maar de fraaie acties van de rood-witten lever den behalve spanning en sensatie voor de Utrechtse veste niets op. Wat Danielsson, Cruyff, Groot, Swart, Nuninga, Suurbier, Van Duivenbode en Pronk ook probeerden, steeds weer ging de bal niet over of werd hij door 't houtwerk of Utrechtse voeten gestuit. Elinkwijk kreeg bij gevaarlijke aanval len ook enkele kansen, maar die ble ven eveneens ongebruikt. In de tweede helft pakte Ajax nog energieker aan. Er volgde opnieuw een bombardement, waarbij Van Duiven- bode met een kopstoot de lat trof en Danielsson tot driemaal toe keihard de verdienstelijk optredende reserve doelman Cannemeijer raakte. De win nende treffer werd teleurstellend. In een wir-war van spelers schoot Pronk de bal tegen de doelman. Danielsson en Nuninga konden al evenmin de te rugspringende bal trefzeker richten. Na een tweede uithaal van Nuninga kwam de bal voor de voeten van Blaauw, die hem weer tegen het been van de inmiddels op de grond geval len Nuninga trapte. Vandaar caram boleerde de bal in het doel. Ajax, dat in de eerste helft een zeer fraai doel punt van Cruyff had zien afkeuren, deed de grendel dicht en wist zich ze ker van de plaats in de halve finale, waarin het tegen FC Twente zal uit komen. In de andere halve eindstrijd spelen Go Ahead en ADO. AJAX: Bals, Suurbier, Pronk, Vaso- ELST Voor het komende seizoen heeft v.v. Musketiers als nieuwe trai ner aangesteld, de heer C. Heikamp uit Ede. De heer Heikamp heeft het afgelopen seizoen op bijzonder succes volle wijze v.v. „Lunteren" getraind, want onder zijn leiding bereikte deze vereniging de derde klasse K.N.V.B. Reeds eerder boekte deze trainer uit stekende resultaten bij v.v. „GVVV". Hopelijk zal „Musketiers" onder de leiding van de Edese oefenmeester, die de heer Heidingsfeld opvolgt, ook tot goede resultaten komen. DEN HAAG Een commissie, bestaande uit de heren R. Strikwerda (chirurg), J. L. de Jongste (arts), mr. J. P. A. Ballegoijen-de Jong, dr. W. L. Mosterd (arts), dr. F. A. Nelemans (arts-farmacoloog) en mr. R. W. Piek, die in 1966 van de Ver eniging van Sportgeneeskunde de opdracht kreeg rapport uit te brengen over de maatregelen, die dienen te worden genomen om doping in het Nederlandse sport- mileu te bestrijden, de wijze waarop deze maatregelen moesten worden uitge voerd en de controle op het gebruik van dopingmiddelen alsmede de uitvoering van strafsanoties, heeft dezer dagen haar conclusies in een rapport neergelegd. De commissie heeft langdurig vergaderd om tot een zo volledig mogelijke defini tie van het begrip doping te komen. In het rapport heeft men gekozen voor de definitie: „Doping is de toediening aan een gezond individu of het gebruik door deze, op welke wijze dan ook, van stoffen, die vreemd zijn aan het organisme dan wel van fysiologische stoffen in abnormale hoeveelheden of langs abnormale weg, zulks met als enig doel de kunstmatige en oneerlijke beïnvloeding van de presta tie van deze persoon bij zijn deelneming aan een wedstrijd". Deze definitie werd in 1967 aanvaard door de plaatsvervangende ministers van de Raad van Europa, waardoor in de lidstaten eenheid werd verkregen over het begrip doping. De commissie is van mening, dat het leveren van een prestatie met gebruik making van doping van grote onsporti- viteit ten opzichte van de tegenstander getuigt. Naast de onsportiviteit acht de com missie bestrijding noodzakelijk ter be scherming van de gezondheid, zowel geestelijk als lichamelijk, van de sport beoefenaar. Een aantal veel gebruikte middelen, behorende tot de groep van de psychopharmaca, benadeelt de ge zondheid. Hoewel de commissie weet, dat om deze reden het bestrijden van het gebruik van doping wordt aange vallen, omdat het een ingreep betekent in de persoonlijke vrijheid van de mens, meent zij toch dat er wel degelijk re denen kunnen zijn om een individu te gen zichzelf te beschermen. Ook om an dere redenen acht het rapport bestrij ding noodzakelijk. Het is bekend, dat 't belangrijkste.effect bij gebruik van sti mulantia de toeneming van fysieke en psychische activiteit is. Er ontstaat ontstaat daardoor neiging tot het nemen van grote risico's, waardoor derden in gevaar kunnen worden gebracht. Boven dien bestaat het gevaar van uitbreiding van het gebruik van doping door de steeds grotere belangen, sport gemoeid zijn. die met de De commissie heeft grote waardering voor de sportorganisaties, die, hoewel de controle verre van waterdicht is, het dopingprobleem hebben durven aan pakken. Het is daarom jammer, dat ve le andere sportorganisaties in Neder land geen bepalingen over het gebruik van doping in hun reglementen of sta tuten hebben opgenomen. Slechts een gezamenlijke aanpak door alle organisaties, die zich met de wed strijdsport bezighouden, biedt de moge lijkheid van slagen. De commissie meent, dat het gebruik van doping bestreden kan worden door goede centrale voorlichting omtrent de gevaren, door reglementering en een persoonlijke verklaring, waarin de sportbeoefenaar zich bindt geen doping te gebruiken en aan een eventuele con trole mee te werken. De controle zou volgens de commissie verricht moeten worden door een cen traal lichaam, dat de bevoegdheid moet hebben om altijd en desnoods tégen de wens van een organisatie in te controle ren. Naar de mening van de commissie is alleen de overheid in staat de contro le op het gebruik van doping op verant woorde wijze uit te voeren, omdat de overheid de beschikking heeft over op sporingsambtenaren, artsen, personeel en eigen laboratoria. Het is de commis sie bekend, dat de overheid (nog) niet beschikt over de wettelijke bevoegdheid om deze controle uit te voeren. Zij hoopt, dat de overheid bereid is hierin zo spoedig mogelijk te voorzien, zoals dat al in België en Frankrijk is geschied. De commissie heeft ook lange tijd stil gestaan bij de vraag, waarom do ping bestreden moest worden. Zij acht te het argument, dat door toeneming van het gebruik van doping de volks gezondheid direct wordt geschaad, nog niet relevant. De commissie was er wel van overtuigd, dat het gebruik van stimulerende middelen in de sport steeds toeneemt, maar dat het aantal sportbeoefenaren, dat zich hier aan schuldig maakt ten opzichte van het totaal aantal actieve sportmensen, zeer klein is. Hun aantal is zeker ten op zichte van de totale bevolking vrijwel te verwaarlozen. Men meende dan ook, dat er in hoofdzaak twee redenen zijn waarom het gebruik van doping moet worden bestreden: 1. wegens de schade, die de doping als zodanig aan de sport berokkent, 2. wegens de schade, die doping aan de gezondheid van het individu toe brengt en aan derden kan toebrengen. Het gebruik van doping wordt vol gens de commissie veroorzaakt door drie hoofdfactoren. In de eerste plaats, omdat men zich ondanks grote inspan ningen toch niet op gelijke hoogte kan meten met een tegenstander. Vervol gens uit angst om een positie aan de top te verliezen en ten derde, hetgeen dan vooral geldt wanneer de wed strijdsport als beroep wordt uitge oefend, om de financiële consequenties, welke bij mindere prestaties erg zwaar wegen. vie en Van Duivenboden; Groot en Muller; Swart, Cruyff, Nuninga (Huls hoff) en Danielsson. ELINKWIJK: Cannemeijer; Van Huisstede, Verkaik, Rudge en Blaauw; Westra en Cote; Lefering, Oomens. Van der Merkt en Teunissen. Toeschouwers 11000. Scheidsrechter Bom. VEENENDAAL De E.V.P.V. „De Luchtreiziger" in Veeinendaal nam af gelopen week deel aan de wedvlucht vanaf Tergnier over een afstand van 307 km. De duiven werden om 7.50 uur in vrijheid gesteld en de eerste meld de zich bij de heer C. Gaasbeek om 12.06 uur. De verdere uitslag is: C. Gaasbeek 1-8-22-25-32-38 B. H. C. Schuurman 2-9-17-23-40-41 C. v. Ginkel 3-7-24-29, W. J v Dam 4-5-11-26-30-31-42 C. Methorst 6-12-34, A. v. d. Boven kamp 10-14-19-21-37-45 O. Nekeman 15, A. v. Barneveld 13-16-18 G. Fasse 20-27-44 H. v. Kooten 28 W. Brouwers 35, G. Muller 36, H. Beijk 39. Voor de vlucht van Pont St. Max is er gelegenheid in te korven op za terdag a.s. van 9 tot 10 uur. Postduivenvereniging „De Instuif' in Eist nam met 209 duiven aan deze wedvlucht deel. Hier was de klasse ring: A. C. vam Zetten 1-30-38, C. Veen- hof 2-6, M. Brouwer 3-4-24, Gebr. Veenhof 5-16-18, J. v. Aalten 7-, M. Riemsdijk 8-9-23-27-40, J. v. Laar 10, B. Vervat 11-17-21-32-33, J. v. Swetse- laar 12-14, Gebr. Brienesse 13-15, H. v. Doornspeek 19-22, G. Brienesse 20-26- 31-41, W. E. v. Laar 25, G. v. Viegen 28-42, P. J. A. v. Geel 29-39, R. v. Swetselaar 34, A. J. Bos 35, G. v.d. Berg 36, T. v. Mourik 37. Eerste duif 12.01.16, snelheid 1203.10 m/p. min. AMERONGEN De uitslagen van de onderlinge competitie van de leden van de Amerongse schietverenig Wil helm Tell was deze week als volgt: J. de Greef 97 pnt, W. van Veenen- daal 95, A. de Haas 93 pnt, G. van Toorn 92 punten, H. den Uijl 92 pnt, R. Labruyére 89 pnt; W. Berkhof 88 pnt, Van Leeuwen 96 pnt, Schuurman 85 pnt, H. van Veenendaal 82 pnt en 7. Van Maurik 77 pnt. RHENEN Het komende weekeinde, zaterdag 18 en zondag 19 mei, staat het sportpark Candia in Rhenen geheel in het teken van de handbalsport. Op zaterdag organiseert de actieve Rhenense Handbal Club voor de derde keer het schoolhandbaltoernooi voor scholen uit Rhenen en omgeving. Dit toernooi mag zich in een steeds toenemende belangstelling verheugen. Het eerste jaar schreven veertig teams in, vorig jaar waren dat er 67 en dit jaar gaan niet minder dan 107 teams de strijd aanbinden. Ondanks deze enorme be langstelling is de toernooi leiding erin geslaagd om elk team tenminste twee maal en eveneens finales te laten spelen. Daartoe wordt er vanaf 9.30 tot 17.30 uur vrijwel onafgebroken gespeeld op niet minder dan 10 velden tegelijk! 's Ochtends wordt onder andere het programma voor de lagere scholen af gewerkt, waarbij om twaalf uur de fina les beginnen. Een'gedëelte van het pro gramma voor de overige scholen wordt dan ook reeds afgewerkt, maar het gro te spektakel begint pas 's middags, wanneer de oudere jongens en meisjes aan bod komen. In de hoofdgroepen verdedigen de R.K. ulo „St. Willibrord" uit Wageningen bij de meisjes en het Wageningse Lyceum bij de jongens de fraaie wisselbekers. Wanneer de ploeg van het lyceum de beker wint, dan is dat voor de derde keer in successie, het geen betekent dat de beker haar eigen dom wordt. Zover is het echter nog lang niet, want elk jaar wordt de strijd moeilijker. Maar ook hier geldt, dat 't deelnemen belangrijker is dan het win nen. Het belangrijkste blijft, dat meer dan 1000 kinderen gaan genieten van 'n fijne sportdag. De organisatie van dit monstertoernooi is praktisch rond. Het enige wat de organisatoren en de deel nemers nog doen is hopen op mooi weer. Aansluitend organiseert RHC ter gele genheid van het eerste lustrum een groot nationaal zevenhandbaltoernooi voor senioren, junioren en adspiranten. RHC zelf dóet hier ttrigt zeven team* aarC'mëè. OöTt vctor dit töërnooi bestond in den lande reeds grote belangstelling, hetgeen moge blijken uit de ruim 60 in schrijvingen, die binnenkwamen. Dit toernooi wordt op zondag verspeeld ge durende de gehele dag op 10 velden. De aanvang is gesteld op 10 uur, terwijl omstreeks 16.30 uur de laatste wedstrij den beginnen. Vooral bij de junioren jongens is de deelname zeer sterk. En kele van de sterkste jeugdteams van Nederland zijn present en de grote vraag is hoe de RHC-jongens, die afge lopen zondag naar de hoogste afdeling promoveerden, het er in dit milieu af brengen. Met de organisatie van deze beide gro te toernooien staat RHC voor 'n kracht proef. Soortgelijke evenementen in voorgaande jaren hebben echter steeds een perfecte organisatie gehad. Het zal nu zeker de moeite lonen om zaterdag en zondag eens te gaan kijken op Can dia. De toegang is op beide dagen ge heel gratis. ADVERTENTIE DÉFILÉ van Ritmeester. Nieuw, geurig. Een fantastisch sigaartje. Voor mannen van 20 tot 40. Voor mannen die kritisch kiezen. Voor de populaire prijs van maar f1,50. Wat let u, om vandaag nog te ontdekken, hoe lekker écht roken is.

De Vallei | 1968 | | pagina 15