Veenendaals dagblad McCarthy wil niet samen tegen humphrey Kennedy wint ook in Nebraska Buiten Harrimaii heeft plan Franse studenten willen geen examens meer doen BEDRIJFSVERSLAGEN MOETEN DUIDELIJK INZICHT GEVEN Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei LIBERALEN IN BELGIë VERDEELD Stalen platen vielen op man Kardinaal Tisserant naar Nederland Reeën gered van verdrinking V akantiegangers opgepast Hartpatiënt in Houston overleden Rendement van dagbladen nul Burgemeester zou „handeltje in vergunningen hebben gedreven Beschieting van Cholon Rockefeller: weinig stemmen Smaakvolle selectie Bewezen Wetsontwerp ingediend Vakbeweging krijgt recht onderzoek in te stellen BEGINSELEN IS TOEZICHT Wisselvallig Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telet 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. WOENSDAG 15 MEI I968 - 42e JAARGANG no. I 14 OMAHA (Nebraska) Senator Robert F. Kennedy heeft een grote overwin ning behaald in de presidentiële voorverkiezingen in de staat Nebraska. De verslagen senator Eugene J. McCarthy wees het onmiddellijk door de New Yorker senator gedane voorstel voor een bondgenootschap tegen vice-president Hubert H. Humphrey echter van de hand. Oud-vice-president Richard M. Nixon won bij de republikeinen gemakkelijk en gouverneur Ronald Reagan van Californië. die in de campagne verstek had laten gaan, kreeg tot ieders verrassing bijna een kwart van de republikeinse stemmen. Gouverneur Nelson A. Rockefeller, Nixon's voornaamste tegenstan der voor de kandidatuur, kreeg maar weinige van de bijgeschreven stemmen. BRUSSEL De formatiepoging van de aftredende Belgische CVP-premier, Vandenboeynats, is er niet gemakke lijker op geworden, nu ook binnen de Brusselse federatie van de liberale par tij ernstige Vlaams-Waals tegenstellin gen aan het licht beginnen te treden. De voorzitter van de Brusselse PVV- federatie verklaarde op een rumoerige vergadering, dat de liberale verliezen bij de recente verkiezingen (en het per soonlijke succes van Vandenboeynants) te wijten waren aan gebrek aan libera le actie op taalgebied in de hoofdstad. Als we voortgaan met het verdedigen van de eenheid van het land, zo zei hij, mag dat niet gebeuren op de rug van de Brusselaars. De Franstalige liberalen van de hoofdstad menen, dat Vandenboeynants in zijn program voor overleg van de na tionale partijen over een regeringspro gram, streeft naar een soort federatie van Vlaanderen en Wallonië, waarbij de tweetalige Brusselse agglomeratie op gesloten zou worden binnen de grenzen van de huidige 19 gemeenten. Zij vervAj ten hem ook dat hij herstel van de vrije schoolkeuze in Brussel afhannkelijk stelt van instemming van de Vlaamse meer derheid in het parlement (een meerder heid die juist staat op strikte toepassing van het beginsel „gezinstaai is onder wijstaal" om de aanhoudende verfran sing van Vlaamse gezinnen in de hoofd stad tegen te gaan. VORDEN Gisteren is in de me- taalwarenfabriek Gems te Vorden de 31-jarige J. Steege uit Warnsveld be dolven onder stalen platen, bestemd voor de fabricage van tanks. Hij was op slag dood. De platen waren tijdens het transport gaan schuiven. ELST Gisteravond is in zijn woonplaats de hoogbejaarde heer J. Lo- zekoot uit Eist (Gld) bij het oversteken door een personenauto aangereden. Hij overleed tijdens het vervoer naar een ziekenhuis. Om uit de plm. 3000 folioplaten, die de vele vogelwerken van John Gould (1804-'81, Engelse rivaal van de beroemde Amerikaan Audubon) op zulk een onnavolgbare wijze illustre ren, een keus van 800 te maken, valt niet mee. Ze moesten geselecteerd worden uit omvangrijke standaard werken, behandelend de avifauna van vijf werelddelen en dan zit er in zulk een selectie veel werk, inzicht en over leg. De uitgever A. Rutgers te Gors- sel, bekend om zijn specialiteit in vo- gelkundige literatuur en vooral bui tenlands georiënteerde boeken van dit genre, heeft er echter niet tegenop ge zien en verrast ons gesteund door de Univ. Bibliotheek te Amsterdam met een fraaie tiendelige reeks „Vo gelparadijs in kleuren", die met grote regelmaat verschijnt, zodat hij er titans mee over de helft is. Prijs f 23.50 per geb. ex. Deel VII (het 2e over de Vogels van Azië) ligt nu voor mij; ging het le goeddeels over de fazanten, nu zijn de kleine en gro tere zangers aan bod, die vaak in even schone kleedij pronken. Het valt de gebruiker op, dat tal van soorten (mezen, boomkruipers en -klevers zwaluwen, kraai-achtigen, wielewalen, spreeuwen en vinken, om er slechts enkele te noemen) sterk aan onze eigen figuren in tuin, park en bos her inneren, zodat het genoeglijk is ver gelijkingen te trekken. Daar de ouder- werpen in hun natuurlijke omgeving zijn geplaatst, kan ook de botanicus in vele gevallen aan de platen het hart ophalen. Vaak wordt de wetenschap pelijke naam der plant vermeld. Een nouveauté is het verkrijgbaar stellen van 40 ingelijste platen uit enige de len; ze vormen een artistieke wand versiering van hoge standing, want nog steeds staat Gould aan de top der ornithologische uitgaven van de vorige eeuw. 15-5-1968 A. B. WIGMAN Kennedy, die streefde naar een dui delijke meerderheid van de democrati sche stemmen, had de zege van het be gin af vrijwel zeker in zijn greep. In de staat Nebraska kreeg zijn broer John F. Kennedy in 1960 zijn laagste percentage. McCarthy, die tegen Kennedy voor de tweede achtereenvolgende maal een nederlaag kreeg, kwam niet verder dan circa 30 pet. van de stemmen. Humphrey bracht het tot 10 pet. (bijgeschreven stemmen) en president Johnson, wiens niet-deelneming aan de campagne te laat kwam om zijn naam van de stembiljetten te verwijderen, bracht het nog tot 5 pet. Kennedy verklaarde, dat de resulta ten van de voorverkiezingen de on houdbaarheid aantonen, van de bewe ringen als zou zijn kandidatuur te veel tegenstand doen ontstaan om hem de democratische nominatie voor het pre sidentschap te kunnen bezorgen. Als ik in de drie voorverkiezingen die nog volgen, ook zulke successen behaal, heb ik bewezen dat het land achter mij staat, aldus Kennedy. De senator zei, dat hij waarschijnlijk het aanbod aan McCarthy om met hem samen te werken nog eens zou herhalen. Kennedy heeft dit *;eeds aan geboden toen hij zich in ma^Vt kandi daat stelde. Senator McCarthy scheen door zijn nederlaag in geen enkel opzicht ont moedigd te zijn. „Er is niets gebeurd, dat de geest van mijn campagne zou kunnen veranderen, wij gaan met nieuwe vastberadenheid verder", ver klaarde hij. Richard Nixon toonde zich tevreden over zijn succes. De organisatie van de campagne van Kennedy, Pierre Salinger, sprak reeds van een overweldigende over winning voor de New Yorkse senator. „McCarthy is sinds vanavond geen mogelijke kandidaat meer", zei Salin ger. De overwinning van Kennedy bij de democraten was aan de vooravond van de „primaries" reeds voorspeld in een opiniepeiling van de N.B.C. (Natio nal Broadcasting Company), waarbij hem echter slechts 47 procent van de democratische stemmen waren toebe deeld. Senator McCarthy zou volgens deze prognose 22 procent krijgen, Humphrey negen procent en Johnson zeven procent. HAARLEM Zaterdag 25 mei zal Eugene kardinaal Tisserant, deken van het heilig college van kardinalen, groot meester van de ridderorde van het hei lige graf van Jeruzalem en lid van de „Academie Frangaise", voor een bezoek van enkele dagen in ons land arriveren, als gast van kardinaal Alfrink. Het doel van kard. Tisserant's komst is o.a. een academische zitting van de Nederlandse commanderijen van de Ridderorde van het heilig graf van Je ruzalem. Deze zitting, gewijd aan het Palestijnse vluchtelingenvraagstuk, wordt zaterdagmiddag 25 mei gehouden in hotel Esplanade te Utrecht. PARIJS Vanochtend om half elf werden de besprekingen tussen Ameri ka en Noord-Viëtnam voortgezet. De Amerikanen zijn vastbesloten in deze tweede vergadering het initiatief te be houden dat zij in de eerste hadden ver overd. De Amerikaanse delegatieleider, Ave- rell Harriman. zei gisteren dat hy met zijn medewerkers de Noordviëtnamese beginselverklaring onder de microscoop hadden bestudeerd om er een basis in te vinden voor verdere vorderingen. Hij had een paar goede ideeën opge daan om vandaag een stap in de goede richting te kunnen doen. Wat die ideeën waren, wilde hij natuurlijk niet zeggen. „Die primeur", zei hij lachend, „moet ik bewaren voor minister Xuan Thuy". Men vertelde hem. dat de Noordviët- naemse delegatie gisterenochtend de bewering van de Amerikanen, dat er Noordviëtnamese soldaten om Saigon meevechten „vuige laster" genoemd had. Harriman zei, dat deze aanwezig heid bewezen is, mede door het feit, dat van deze Noordviëtnamese soldaten er enkelen in Saigon gevangen zijn ge nomen. Op een vraag naar het klimaat van de besprekingen, wees hij naar boven: „Zoals het weer. Het is iets minder mooi dan gisteren, maar toch niet slecht." Geen losprijs Intussen heeft men sterk de indruk, dat de „goede ideeën" van Averell Har riman wel bijzonder goed moeten zijn, willen de Xoordviëtnamezen ze accep teren. Zij toonden zieh gisteren fel en agressief. „Wij wensen geen enkele losprijs te betalen aan de Amerikaanse agressor", antwoordde hun woordvoerder op een vraag of zij een gebaar zouden maken, indien de Amerikanen hun bombarde menten zouden stopzetten. Het zijn juist dit soort antwoorden, die vaak de indruk wekken, dat beide partijen niet dezelfde taal spreken en dat er heel wat tijd voorbij zal moeten gaan, voordat men elkaar kan gaan be grijpen. TER APEL Vanmorgen omstreeks zes uur werden in het stadskanaal te Ter Apel twee geheel verstijfde reeën gevonden. De dieren hadden geen kans gezien tegen de hoge beschoeiing van 't kanaal op te klauteren en waren de ver drinkingsdood nabij. Een voorbijganger bracht ze op de wal, waarna ze voorlo pig werden ondergebracht in een direc tiekeet van de wegenbouw. Zodra zij weer op verhaal zullen zijn gekomen, zullen zij de vrijheid herkrijgen. A Vakantiegangers opgepast! De Franse Gendarmerie Nationale heeft voor patrouille op de autosnel wegen de beschikking gekregen over Citroëns van het type DS. De wagens zijn uitgerust met een DS-21 motor met compressor, goed voor een snel heid van 200 km/u. De speciaal uitge ruste auto's zijn in een blauwe kleur gespoten. Zij worden bestuurd door agenten, die zijn opgeleid op een spe ciale school te Le Mans. A ESSEN. Ook de Duitsers zijn niet erg gecharmeerd van het optreden van de neo-nazi partij de N.P.D. In Essen werd de voorzitter voor Noord-Rijnland- Westfalen van deze partij, een zekere dr. W. Lamker, tenminste door betogers met rotte eieren bekogeld. PARIJS De „algemene vergadering van studenten", heeft in de nacht van dins dag op woensdag tijdens een bijeenkomst in de Sorbonne, het hoofdgebouw van de Parijse universiteit, besloten de examens in juni te boycotten, totdat de mi nister van Binnenlandse Zaken en het hoofd van de politie zijn afgetreden. Voorts werd besloten op een nader te bepalen tydstip een betoging te houden voor het gebouw van de Franse radio en televisie. De studenten willen daarmee het recht verkrijgen zich uit te spreken voor de radio en televisie. Voor de organisatie van de „bezetting" van de Sorbonne werd een „bezettings comité" gekozen. De vyftien leden hiervan zijn belast met „alle materiële en tech nische zaken". In een rumoerig parlementair debat, waarbij de afgevaardigden bijna met elkaar op de vuist gingen, kreeg de Franse regering dinsdag de raad af te treden. „Het is tijd dat uw regering af treedt", zei Francois Mitterand, voor zitter van de linkse federatie, nadat een motie van wantrouwen tegen de regering was ingediend. „De regering heeft haar werk niet aangekund" vervolgde hij. ,.Wat- hebt gij na tien jaar van de staat gemaakt? Wij hebben u tijd, geld en macht ge geven opdat u zou kunnen vooruitzien, regeren en leiden. Wij weten niet waar de verantwoordelijkheden liggen". De studenten zijn intussen begonnen met het inrichten van „autonoom be stuur" aan de verschillende facultei ten. Aan de Sorbonne kon men gratis voedsel en frisdranken krijgen, werd een baby-sit centrale ingericht, en pa trouilleerden „veiligheidsdiensten" en een „anti-politiespionage"groep. In talloze lokalen kwam een onaf zienbare reeks sprekers aan het woord. Zij verlangden in het bijzonder herzie ning van het examenstelsel, en dron gen aan op afschaffing van het systeem waarbij een examen beslist over de uitslag van een heel studiejaar. PARAAT De politie in de Franse hoofstad blijft paraat om gevechten tussen de links- *'V. 1 georiënteerde studenten in de Sorbon ne, en een groep rechtse studenten, die de politieke faculteit elders ih het quartier Latin heeft bezet te voorko men. De politie vreest, dat de linksen de rechtsen uit „hun" faculteit willen verdrijven. Een andere groep rechtse studenten heeft gedemonstreerd bij de Are de Triomphe en het graf van de onbeken de soldaat. Zij trokken later over de Avenue Wagram en riepen leuzen als „Sorbonne voor de Fransen", „Unef naar Peking", „Cohn-Bendit het land uit". De demonstratie, waaraan een duizendtal studenten deelnam, begon in de omgeving van het gebouw waar de besprekingen tussen Amerika en Noord-Viëtnam gehouden worden. Premier Pompidou heeft in het par lement gezegd „onze cultuur staat op het spel". Hij beloofde hervorming van het universitaire stelsel, maar weet een groot deel van de ongeregeldheden aan de activiteit van „extremisten". Het parlement zal op 21 en 22 mei de debatten over een motie van wantrou wen voortzetten. AUTONOOM De faculteit van Nanterre, in de om geving van Parijs, is dinsdag door een vergadering die door 500 studenten en professoren werd bijgewoond auto noom verklaard. Dit is meegedeeld door het „centrum voor betrekkingen en de voorlichting" dat dinsdag door de studenten die de faculteit be zetten is ingesteld. De faculteit van Nanterre is na de letterkundige facul teit van Straatsburg en de Sorbonne de derde die zich onafhankelijk ver klaard. Volgens een van de professo ren houdt dit in dat men onafhanke lijk van het ministerie van Onderwijs zal zijn. HOUSTON John Stuckwish, de der de patiënt in het Episkopale St. Lucas- ziekenhuis te Houston, die een nieuw hart heeft gekregen, is dinsdagavond overleden. Stuckwish is 62 jaar oud ge worden. Zijn dood werd toegeschreven aan een re<?ds bestaande vaatziekte. Stuckwish, die als twaalfde man ter wereld een nieuw hart ontving, kreeg vorige week een bronchitisaanval en maandag deelden zijn artsen mede dat zijn gezondheidstoestand achteruit ging. De toestand van de 55-jarige pater Damien Boulogne, die zondag in het Parijse ziekenhuis Broussais een nieuw hart kreeg, is „nog altijd bevredigend", zo is dindagochtend medegedeeld. De patiënt had 's nachts om eten ge vraagd. DEN HAAG Bij het opmaken van de balans en de winst- en verliesrekening zullen voortaan een aantal algemene beginselen in acht moeten worden geno men. De wijze van samenstelling, de splitsing in posten op balans en winst- en verliesrekening moeten voortaan zo geschieden, dat een bevredigend inzicht in de financiële positie der onderneming wordt gegeven. Dit is kort weergegeven de in houd van het bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakte ontwerp van wet op de jaarrekening van ondernemin gen. Hiertoe worden gerekend de naamloze vennootschappen, de coöpe ratieve verenigingen, de boerenleen banken. die niet de vorm van een coöperatieve vereniging hebben en de onderlinge waarborgmaatschappijen. Tegelijkertijd met dit ontwerp van wet is ingediend een voorstel tot wijziging van het enquêterecht. Hierin wordt voorgesteld een onderzoek naar het beleid en de gang van zaken in de onderneming mogelijk te maken bij alle besloten naamloze vennootschappen en bij de coöperatieve verenigingen en het recht van enquête ook toe te kennen aan representatieve centrale organisaties van werk nemers. Als uit het ingestelde onderzoek van wanbeleid blijkt. kunnen bepaalde ingrij pende voorzieningen worden getroffen. Deze voorzieningen zyn: schorsing of vernietiging van een besluit van de bestuurders van commissarissen, van de ver gadering van aandeelhouders of van enig ander orgaan der vennootschap; schor sing of ontslag van een of meer bestuurders of commissarissen; tijdelijke aan stelling van een of meer bestuurders of commissarissen; tijdelijke afwijking van door de ondernemingskamer aangegeven bepalingen van de akte van oprichting en ontbinding van de vennootschap. Te zijner tijd zal nog worden inge diend een wetsontwerp dat grote beslo ten vennootschappen (met een balans totaal van 8 miljoen gulden) de publika- tieverplichting van de jaarrekening zal opleggen, waarbij gedacht wordt aan de publikatie van een vereenvoudigde balans. De werkingssfeer van de wet op de jaarrekening van ondernemingen wordt, zo blijkt uit de memorie van toelichting, niet beperkt tot de naamloze vennoot schap, maar strekt zich uit tot al die ondernemingen, waarvan de economi sche werkzaamheid nadere wettelijke voorschriften omtrent hun jaarrekening rechtvaardigt. Bij het opmaken van dc jaarekening zal, bij het aanvaarden van het wets ontwerp. moeten worden voldaan aan de navolgende algemene beginselen: De balans met de toelichting moet ge trouw en stelselmatig de grootte en de samenstelling van vermogen van de onderneming op het einde van het boekjaar weergeven. De winst- en verliesrekening met de r DUN HAAG Uit de in het jaarver slag van de Nederlandse Dagbladpers (NDP) opgenomen globale berekenin gen der gemiddelde inkomsten en uit gaven per abonnee en per week in het Nederlandse dagbladbedrijf blijkt, dat het rendement in 1967 nul percent be droeg. Daarom wordt gepleit voor een verla ging van het posttarief voor dagbladen, voor een verlaging van de telex- en te lefoontarieven voor de pers en voor o.m. fiscale faciliteiten, zoals invoering van de mogelijkheid van vervroegde af schrijving op alle bedrijfsmiddelen voor alle dagbladondernemingen. In het verslag wordt de wens uitge sproken, dat op korte termijn een aan tal belemmeringen voor de dagbladex ploitatie zal worden weggenomen of het ontstaan ervan zal worden voorkomen en dat door een aantal faciliteiten het juiste klimaat voor de verdere ontwik keling van een gezond persbedrijf in ons land wordt geschapen. (Zie ook elders in dit blad). Met verlof gestuurd 99 O HOEK De 57-jarige burgemeester A. F. II. van Hoek (Zeeuws-Vlaanderen) is met verlof gestuurd, hangende een onderzoek naar zijn gedrag. De burgemeester zou zijn positie heb ben misbruikt om zichzelf te bevoorde len. De Rijksrecherche stelt een onder zoek in. Het gaat daarbij vooral om de ma nier waarop de burgemeester als voor zitter van het recreatieschap „Braak man" handel zou hebben gedreven in bouwvergunningen voor bungalows in dit natuurreservaat. SAIGON Viët-Congstrijders hebben vandaag de dichtbevolkte Chinese wijk van Saigon, Cholon, met mortieren be schoten, waarbij vijf personen gedood werden en 27 gewond, zo heeft de poli tie meegedeeld. Ook de grote Ameri kaanse luchtmachtbasis in Bien Hoa, 30 km van de hoofdstad, en zes provin ciehoofdsteden in het zuiden werden aangevallen. toelichting geeft getrouw stelselmatig de grootte en de samenstelling van het resultaat van de onderneming van het boekjaar weer. De grondslagen waarop de waardering van activa en passiva in de bala»e en de bepaling van het resultaat be rusten, dienen te voldoen aan nor men, die in het maatschappelijk ver keer als aanvaardbaar worden be schouwd. Voor zover dit voor het verkrijgen van een getrouw beeld van de samenstel ling van het eigen vermogen en het resultaat van de onderneming nodig is, worden reserves en wijzigingen daarin afzonderlijk in de jaarrekening vermeld en toegelicht. Het ontwerp keert zich dus tegen zogenaamde stil le en geheime reserves, omdat deze het beeld van de jaarrekening ver troebelen. De winst- en verliesrekening of de toe lichting daarop moet de nodige gege vens verschaffen omtrent de bezoldi ging /an commissarissen. De termijn voor het opstellen van de jaarrekening van een vennootschap zal worden teruggebracht van acht maanden tot vijf maanden na afloop van het boekjaar. Hoe langer immers deze termijn is, hoe meer de cijfers der jaarrekening hun actuele betekenis verliezen, aldus minister mr. C. H. F. Polak (Justitie) in de memorie van toelichting op het wetsontwerp. Grondslag hiervoor waren de voorontwerpen van de „commissie ondernemingsrecht" (commissie-Ver dam) en de adviezen, uitgebracht door de Sociaal-Economische Raad (SER). Het toezicht op de nakoming van de wettelijke voorschriften berust bij de aandeelhouders en b.v. bij de leden van de coöperatieve vereniging. Bovendien is onderzoek door een re gisteraccountant voorgeschreven voor: De open naamloze vennootschappen De grote besloten nv's (met een ge plaatst kapitaal van ten minste f 500.000) De grote coöperatieve verenigingen (met een totaal aan activa op de ba lans van henminste 3 miljoen gulden) De grote boerenleenbanken (even eens een totaal aan activa van 3 mil joen gld) Alle nv's die het bank- of verzeke ringsbedrijf uitoefenen. Uit het ontwerp van wet blijkt voorts, dat open naamloze vennoot schappen aan derden een afschrift van de jaarrekening ter beschikking stellen. De grote coöperatie verenigingen en de grote boerenleenbanken zullen voortaan een jaarrekening moeten neerleggen op het kantoor van het handelsregister. Naast de reeds vermelde uitbreiding van het enquêterecht zal dit voorts wor den verruimd tot „tenminste een tien de van het geplaatste kapitaal of een bedrag aan aandelen tot een nominale waarde van f500.000.of zoveel min der dan de statuten bedragen". Tot dus ver kunnen alleen aandeelhouders en wel voorzover ze tenminste een vijfde van het geplaatste kapitaal vertegen woordigen, een enquête aanvragen. Een depressie ten zuiden van IJs land, die aanvankelijk weinig activi teit vertoonde, verplaatste zich naar Schotland en nam daarbij in betekenis toe. Fronten van de depressie trokken met regen over de Britse eilanden naar het oosten en brachten in de voornacht reeds veel bewolking in ons land. Dank zij deze ontwikkeling is het vrijwel nergens tot nachtvorst gekomen. In het komende etmaal zal de de pressie naar Denemarken en Zuid- Zweden trekken. Op de zuidflank van deze depressie wordt met zuidweste lijke winden aanvankelijk vochtige lucht naar ons land gevoerd, waarin veel bewolking voorkomt. Later, na de koufrontpassage, waar bij opnieuw plaatselijk enige regen verwacht wordt, stroomt met weste lijke tot noordwestelijke winden wat drogere lucht binnen. Hierin zullen dan enkele opklaringen voorkomen. Het weer blijft aan de koele kant.

De Vallei | 1968 | | pagina 1