Beurs van Amsterdam Behoud van Carré is nationaal belang AYRO-danstests '68 vrijdag op t.v. Israël-film vrij voor vertoning VANAVOND Nieuwe plaat voor prins Bernhard Nieuwe stukken yan John Osborne UIT DE KERKEN MORGEN Philips hoger Dividendvoorstellen Wisselmarkt RADIO- en TELEVISIEPROGRAMMA'S De Meteoor is tevreden PILOOT STORM RECHTER TIE FEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG PALTHE HOOPT OP KEERPUNT JAFFA EN ALFRA TOT FUSIE Pagina 2' WOENSDAG 15 MEI 1968 55 Heb je je niet een beetje door Freekie in de luren laten leggen, col lega? Die jongen is zo sentimenteel als de pest en hij kan komediespelen als de beste. Natuurlijk is hij ziek, dat zie ik ook en ik zal het niet ont kennen, maar hij vindt het heerlijk om beklaagd te worden en zijn wil door te zetten, houd daar rekening mee. In Van der Helds brilleglazen schit terde het lamplicht, toen hij opzag naar Wegen, die breeduit, de handen in de broekzakken, voor het haard vuur stond. Hoe ook, het is beter dat de jon gen hier een poos vandaan gaat, We gen, neem dat aan van een oudere collega. Ik kwam hier betrekkelijk vreemd en zag hem eerst uitsluitend uit hoofde van mijn beroep, jij laat je ook leiden door je wrevel. Wegen fronste de wenkbrauwen, stak met een onverschillige beweging zijn sigaar aan. Kan zijn, gaf hij nonchalant toe, die jongen haalt je ook het bloed onder je nagels van daan met zijn gezemel en dan kan hij je aankijken met ogen.... Ik be grijp zo'n kerel niet, ik was anders toen ik zeventien jaar was, nou, dat wil ik weten. Van der Held knikte bedachtzaam, pufte een rookwolkje omhoog naar de zoldering. Juist laten wij het daar nu eens op houden: jij begrijpt hem niet, omdat je zelf heel anders was en bent. Hij is geen gemakkelijke jongen, dat geef ik je gewonnen, maar als je altijd iemand systema tisch een bepaalde kant opdrijft, krijg je hetzelfde resultaat als met een ezel. Weet je niet, mijn waarde, dat je om een ezel vooruit te krijgen hem aan zijn staart achteruit trekken moet? Wegen lachte: een kort donker ge luid. Dus... begin jij nu hem ach teruit te trekken om hem vooruit te krijgen? Proficiat! Maar ik voor mij geloof dat hij zich rustig achteruit trekken laat. Nu lachte ook dokter Van der Held, klein lachje van iemand met korte adem. Nee, wees daarvoor maar niet bang! Je hebt niet voor niets zo hard vooruit getrokken dat dit in het ge heel geen uitwerking heeft gehad. Hij is, ondanks zijn tegenspartelen, al zo ver naar voren, dat hij best achteruit mag. Misschien ben je je niet eens bewust hoe ver je hem al had, ver der misschien dan jij, bonk van ijs, ooit zult komen. Hij is een vent van uitersten. Precies en dat moet hij nu juist in de loop van jaren zien af te leren. Vergeet niet, Wegen, dat hij ook van zijn tiende jaar af al tussen uitersten geslingerd werd. Bedoel je, collega, tussen goed en kwaad, tussen hemel en hel? Dan heeft Freek je al helemaal in zijn schuitje getrokken. Van der Held leunde achterover in zijn stoel. Dat heeft hij niet, ik ge loof trouwens niet eens dat hij de ver gelijking zo ver trekt als jij, die een cynicus bent. Hij is werkelijk te vol wassen en te modern om zijn vader wit en jou zwart te noemen. Neen, de vergelijking is van mij: hij werd geslingerd tussen goed en goed, hoe paradoxaal dat ook klinkt, tussen het sterke in jou en het sterke in zijn va der. Hoewel dit niet wegneemt, dat ik qua levensopvatting het meer met zijn vader eens ben dan met jou, dat weet je wel. Die vader is dood, hoe heb ik het nou! Wegen liet zich zwaar neervallen in zijn leren stoel naast de haard. Medisch gesproken, ja, antwoordde Van der Held, met een olijke twinke ling in zijn ogen maar zijn invloed zijn herinnering, zijn gedachten, en ga zo maar door; Freek was en is nauw met zijn vader verbonden. Wegen blies, wuifde de rook van zijn sigaar weg. Schei uit! Daar hebben we juist de afwijking. Dat ligt er maar aan. Door jouw tegenwerking was het op het punt er één te worden en daar komen we wederom bij de ezel terecht. Wegen trok de huisbar naar zich toe, zijn sigaar geklemd in zijn mondhoek. Ik zal je een borrel schenken, ouwe heer, voor ik zelf achteruit begin te trappen als jouw ezel. Laat Freek alsjeblieft dan maar gaan. Geluk ermee! Als je maar op past dat het mijn vrouw geen zenuw- uitbarsing bezorgt, want dan zijn we even ver, alleen met een andere pa tiënt. Ze is dol op haar zoon, beroerd gewoonweg. Het liefst hield ze hem als een baby op haar schoot, 't Zal nog wel een traantje geven voor hij weg is en het zal menig retourtje worden, gauw, gauw, om haar Freekie te zien. Dan mag jij dat betalen collega, dat is jouw aandeel, lachte Van der Held, nu ga ik dadelijk nog even Freek de toestemming berichten en hem zeggen, dat hij maar eens aan zijn oom en tante schrijven moet, dat zal ik ook doen, maar dat vertel ik hem niet. Wegen knikte, sloeg zijn borrel s naar binnen, ergerde zich toch nog aan de gemakkelijkheid van de an der, hoewel hij dat niet merken liet. Een jaar extra gymnasium! Dat mocht hij dan óók betalen. Niet dat het geld zo erg was, maar het zou een bedonderde indruk maken tegen over Ries met wie hij al eens zo ter loops over Freek had gesproken. Mijn zoon, een zenuwcrisis, voor her stel naar buifen, een jaar verlies! Het was om er hardgrondig op te vloeken. Wegen bukte zich, schonk nog eens in. Het was verwonderlijk hoe vlug Freek herstelde, waarschijnlijk deed dat het vooruitzicht van zijn heengaan al. De eerste drie dagen deed hij bij na niets dan slapen. Nauwelijks at of dronk hij iets, hij sliep. Van der Held stilde Eleonoors on rust. Laten gaan, het was wel goed, dat hij zo tot rust kwam en eens veel sliep, slaap was hij klaar blijkelijk ook de laatste tijd te kort gekomen. Maar toen hij daarna weer opzat, weer at en dronk en zelfs vriendelij ker en bedaarder was dan voor zijn ziekte, begon het Eleonoor hoe langer hoe moeilijker te vallen hem te la ten gaan. Freek had aan oom John en Queeny geschreven een beetje ver warde brief door zijn verlegenheid omdat hij het nooit eerder gedaan had. Nu begreep hij dat zelf niet meer. Toen er een brief terugkwam, zat hij een poosje met de gesloten enve loppe tussen zijn vingers, draaide haar besluiteloos om en om. Hij voelde dat Queeny hem had ge schreven, maar hij waagde het nog niet het couvert te openen. Toen hij het ten laatste deed en het aan twee kantjes beschreven vel trok uit het vloeipapieren binnenste der envelop pe, zag hij meteen al de aanhef van de brief: Dear boy Een gloeiend rood sloeg hem naar zijn wangen, hij rekte zich langer op de divan, gleed met zijn elleboog in de kussens neer en las. Natuurlijk was het goed, ze namen hem niets kwalijk, hij kwam maar wanneer hij wilde .liefst zo gauw mogelijk. Een warm begrip straalde Froek tegen uit het kinderlijke vlakke schrift van zijn tante, een begrip, dat hem nu vaak verwonderde omdat zij een vrouwtje was, met veel geringere schoolontwikkeling dan zijn eigen moeder. Hij wist niet, dat oom John en Queeny al door een schrijven van zijn dokter waren ingelicht over zijn komst' en al had hij dit geweten, zo zou dit toch aan de hartewarmte, die zelfs schriftelijk van haar uitging, niets hebben afgedaan. (Wordt vervolgd) 3812. De zes schepen gleden als reusachtige insekten op het woeste maanlandschp toe en achter de observa tievensters wedijverden de cadetten met elkaar in het krater herkennen. Daar lag Blancanus en Tycho! Ver derop het scherp afgetekende ringgebergte van Cassen- di. Squadron-leader Storm had intussen radioverbin ding met zijn oude vriend Grishow gekregen en de vro lijke begroetingen vlogen over en weer. „Ik hoop, dat je flink wat post voor de jongens en mij hebt meege nomen!" riep de laatste hoopvol uit, „De laatste zen ding kwam een maand geleden binnen!" „Beste Boris. het is deze keer zó veel, dat we aan één machine niet genoeg hadden en daarom zijn we maar met z'n zes sen gekomen!" spotte Arend. „Maar dat heb je na tuurlijk allang gezien op je befaamde radar, niet waar? Stuur je brave koks snel de kombuis in. Maar dit keer niet zulke vette vleestabletten, hoor!" „Je zult niets te klagen hebben, lekkerbek!" beloofde Boris, „Ik heb nog een paar heerlijke doorregen varkenspil- len in de ijskast liggen. Maar geef me nu Sandra eens aan de lijn, zeg! 98. Rechter Tie is opgestaan. Hij houdt de rol met het Keizerlijk Edict eerbiedig in beide handen en zegt: „Uw nederige dienaar heeft de eer Uwe Hoogheid de verheven woorden terug te geven". Vrouwe Hortensia komt naar voren en neemt het edict van hem over. Rechter Tie herneemt: „Uw dienaar heeft ook de eer u het Keizerlijk parelsnoer te overhandigen. De dief was inderdaad iemand van buiten het paleis, zoals Uwe Hoogheid mij te verstaan gaf toen ze haar dienaar zijn eerste audiëntie verleende. Wel houdt de diefstal ver band met een complot binnen het paleis, maar op dit moment worden de schuldigen door de staf van de Op- perkamerheer gearresteerd". De rechter biedt het pa relsnoer eerbiedig met beide handen aan en de prinses neemt het in ontvangst met een glimlach vol gratie. Ze bekijkt het parelsnoer met een tedere blik en wenkt dan de kolonel om op te staan. „Herhaal de laatste woorden die ik bij ons vorig onderhoud tot je gesproken heb, Tie", zegt de prinses met bijna dromerige stem. „U verwaardigde zich te zeggen dat u met deze op dracht uw geluk in mijn handen legde", zegt rechter Tie. „Kom nader, kolonel", zegt de prinses. „Nu weet je het. Spoedig zullen wij elkaar weerzien, als de ro de kaarsen hoog branden". 21. „Daar sta ik nu, nog net zo wijs als toen ik boord ging" mompelde onze vriend toen hij na afge monsterd te hebben op de kade van Matadi stond. „Waar kan ik, zonder angst en schrik te verspreiden, rustig inlichtingen inwinnen over die beruchte gorilla's waar de kranten zo vol van staan? Tot wie moet ik mij hier wenden! Ik heb het! De consul! Natuurlijk, we zijn toch landslieden. Het behoort trouwens tot zijn be roep mij te helpen en te beschermen. Het is zijn baan tje zogezegd! Ja, dat doe ik! Naar hem kan ik gerust vragen. Ik ga direct naar hem toe" Tekko informeerde terstond naar het adres van de consul en toen kwamen de vijftig francs die hij van de kapitein gekregen had, prachtig van pas. De consul Woonde namelijk te Leopoldville, van Matadu uit even het binnenland in. En zo kwam het, dat wij onze vriend even later in de Congo-expresse konden zien zit ten, die hem van Matadi naar Leopoldville bracht. Hi; genoot volop van de rit en was blij, na de uitgebreide zeereizen van de laatste tijd, weer eens landschappen om zich heen te zien. Eenmaal op de plaats van be stemming was het een kleine moeite om het huis van de consul te vinden en vol verwachting belde Tekkr aan. UTRECHT Het is éen nationaal be lang dat Carré ter beschikking blijft voor allerlei manifestaties op het ge bied van de amusemenstkunst, maar ook van de kunst met een grote K, want waar zou Amsterdam, dat ten slotte met alle respect voor wat el ders in dit land op cultureel gebied tot stand wordt gebracht nog altijd het culturele hart van ons land is, onder dak kunnen vinden? Aldus het commentaar in het orgaan van de algemene bond van kunstenaars „De Kunstenaar", op de berichten, dat Zwolsman van plan is het theater Car ré in Amsterdam te verkopen, waar door de mogelijkheid bestaat dat er 'n hotel voor in de plaats komt. De bond vindt de manier waarop men van de zijde van de eigenaars heeft ge tracht, de gemeente Amsterdam door een soort ultimatum het mes op de keel te zetten, bepaald onfatsoenlijk. Nog on fatsoenlijker vindt de bond het, dat de directie van Carré aanvankelijk volko men onkundig was van hetgeen de eige naars van het gebouw van plan waren. De ABK pleit met klem voor het voortbestaan van het theater Carré en protesteert krachtig tegen het, wat men noemt, gesol met culturele goederen uit commerciële en kapitalistische overwe gingen. Ht behoud van Carré is noodza kelijk omdat in ons land op het ogen blik een duidelijk bloei van de musical is waar te nemen en bovendien is er een algemeen cultureel belang mee ge baat. De bond hoopt, dat overheid en particulieren gezamenlijk het dreigende gevaar zullen afwenden. Van 20.45 tot 21.50 uur via Nederland 2 brengt de AVRO-Televisie op vrijdag 17 mei de directe reportage van de fina les van „AVRO Danstest '68" ball room en Latijnsamerikaanse dansen (voor niet-wedstrijddansers) vanuit de Stadsgehoorzaal te Leiden. In deze uitzending, die in kleur tot stand komt, zijn er ook nog formation- demonstraties door het Opitz-team uit Hamburg en voorts een optreden van het Nationaal Nederlands Majorettenpe- loton uit Roosendaal. Medewerking ver leent het dansorkest onder leiding van Willy Schobben. De finalisten ballroom-dansen zijn: G. van der Lijn en Y. Koerts uit Amster dam; W. van Dormolen en M. Vink uit Den Haag; H. F. M. Nootebos en R. v.d. Flier uit Zeist; J. J. Straus en C. J. Pe ters uit Utrecht; K. Mooy en A. Seijse- ner uit Alkmaar; L. J. B. Brittijn en G. L. Blom uit Den Haag. De finalisten Ltijnsamerikaanse dansen zijn: A. Bijster en B. v.d. Brink Utrecht; G. Wisse en M. van Hoof uit Maas tricht; A. Breugel en W. Breugel uit Rotterdam; J. Bosma en N. Wolsing uit Doetinchem; G. M. van Iperen en E. Botterweg uit Utrecht en A. Pijpers en R. Mottier uit Den Haag. De gastvrouw is Lonneke Hoogland en Albert van Lingen is producer en presentator van AVRO Danstest '68. De televisieregie is in handen van Theo Ordeman. AMSTERDAM De film over Israël, die door Polygoon in opdracht van de Nederlandse Zionistenbond en de Israël- actie ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de staat Israël dit jaar is vervaardigd, zal thans in het openbaar worden vertoond. De film, die op 1 mei jl. voor het eerst werd gedraaid, was aanvankelijk bestemd voor vertoning in besloten kring. De kwaliteit bleek echter van dien aard, dat thans is besloten de film ook voor het publiek vrij-te geven. Donderdag 16 mei a.s. zal de film in het Cineac-theater in de Reguliersbreestraat in Amsterdam worden vertoond. HILVERSUM I. 18.00 Nws. 18.16 Act. 18.20 Uitz. van de VVD. 18.30 Licht instrumentaal en vocaal ensemble en zangsolist. 18.55 18.55 Stereo: VARA's Popshow. 19.30 Nws. 19.35 Buitenlands weekoverzicht. 19.45 Country en Western muz. (gr.). 20.15 Spreekt u maar...: Wedstrijd- progr. 20.45 Stereo: Metropole-orkest en zangsoliste: amusementsmuz. 21.15 De Kibboetz, de commune die (nog) stand houdt, klankbeeld. 21.50 Samen uit - zel den thuis, interviews. 22.30 Nws. 22.40 Med. 22.45 Act. 22.55 Contrasten: klas sieke en moderne kamermuz. 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM II. 18.00 NCRV Vocaal Ensemble: Gees telijke liederen. 18.30 Nws en weer- praatje. 18.46 Act. NRU: 19.00 Open baar Kunstbezit. 19.10 Weg wezen...!: toeristische informatie. 20.00 Stereo: Si- tar en tabla: muz. uit India. 20.45 De lange weg: progr. over Israël. 21.15 Stereo: Radiophilharmonisch orkest: moderne muz. 22.05 Spiegel van België, een progr. in samenwerking met BRT. NVSH: 22.20 Sextant, radioweekblad van de NVSH NRU. 22.30 Nws. 22.40 Stereo: X, een sprong in het duister. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I TROS: 17.00-17.35 Voor de kinderen. NTS: 18.50 Pipo de clown. 19.00 Jour naal. NTS: 19.06 Nwe avonturen van de Drie Musketiers, TV-feuilleton. 19.31 Panoramiek. 20.00 Journaal en wecr- overzicht. 20.20 Uitzending Stichting So- cutera. 20.25 Eurovisie: Rep. voetbal wedstrijd Real Madrid - Manchester United. (In de rust: plm. 21.15 Uitzen ding van de PvdA). 22.15 Inburgeren. 22.40 Journaal. 22.45-23.00 In kleur: Openbaar Kunstbezit. DEN HAAG Prins Bernhard heeft op het paleis Soestdijk een deputatie ontvangen, bestaande uit de heren J. Haslinghuis. directeur N.V. Phono gram. L. Boudewijns, produktiemana- ger N.V. Phonogram, en W. de Vries, directeur van het dagblad Het Parool. De deputatie heeft de Prins het eer ste -exemplaar aangeboden van de langspeelplaat „Bericht aan de leven den", muziek van Hans Henkemans op een tekst van H. M. van Randwijk. Het werk is uitgevoerd door het Con certgebouworkest onder leiding van Anton Kersjes, met medewerking van de acteur Han Bentz van den Berg, het Nederlands Philharmonisch Koor en het NCRV Vocaal Ensemble. De keerzijde van de grammofoon plaat bevat de Vijfde symfonie van Beethoven. De grammofoonplaat wordt uitgegeven in een geïllustreerd album, waarin de tekst van het werk in het Nederlands, Frans, Engels, Duits, Rus sisch en Iphriet is opgenomen. LONDEN Het „Royal Court Thea tre" in Londen brengt op 23 mei een nieuw stuk van John Osborne getiteld „Time present" in première. Voor het eerst heeft een toneelstuk van Osborne een vrouw als hoofdfiguur een rol die wordt vertolkt door zijn vrouw Jill Ben nett. Na de vijf weken die dit stuk lopen zal, brengt het toneelgezleschap nog 'n werk van John Osborne uit onder de ti tel „The hotel in Amsterdam." Geref. Gemeenten: Bedankt: voor Veenendaal: P. Hon- koop te Kampen; voor Rilland-Bath: J. C. Weststrate te Meliskerke. NEDERLAND II NTS: 18.50 Pipo de clown. 19.00 Jour- naai. TROS: 19.03 Rick de Kikker, TV- feuilleton. 19.08 Mr. Ed: De speeltuin,! TV-film. 19.32 The Munsters: Het ge- maskerde bal, TV-feuilleton. NTS: 20.00 j Journaal. TROS: 20.20 Voyage tot thej bottom of the sea, TV-film. 21.10 Het huis in de struiken, voordracht. 21.25 Het verhaal van de zee: Het onderwa ter avontuur, filmrep. NTS: 22.15-22.20 Journaal. HILVERSUM I. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Lichte gr. muz. VPRO: 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.11 Radiojourn. 8.20 Stereo: Lichte gr. muz. (8.30-8.35 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Stereo: Klassieke gr. muz. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvit. (gr). (11.00 -11.02 Nws). 11.55 Beursber. 12.00 Ste reo: Viool en piano: mod. muz. 12.26 Med. voor land- en tuinbouw. 12.29 Mo dern platteland. 12.34 Lichte gr. muz. voor oudere luisteraars. 13.00 Nieuws. 13.30 Muzikale toeristenroute: kamer muziek en pianorecital. 14.25 Logboek 1567, documentair progr. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.02 Kosmonaut in nood, hoorspel. 17.20 Lichte pianomu ziek. 17.30 Voor de jeugd. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.10 Hét levende woord. 7.15 Badinerie: klassieke gr. muz. (7.30 Nws.; 7.32 Act.; 7.50 Over weging; 8.00 Nws). 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvrouw. NRU: 10.00 Wat heeft dat kind, pedagogische lezing. 10.20 Muziek uit de Barok. KRO: 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Med. NCRV: 12.00 Lichte gr. muz. 12.26 Med. t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 Act. 12.50 Zomervariant: radio-snelbuffet. 13.30 Stereo: Lichte gr. muz. NRU: 13.45 Stereo: Licht orkest (opn). NCRV14.30 Stereo: Klassiek pianotrio. 15.00 Mid- dagdienst. NRU: 15.30 Een mens z'n lust is z'n leven: progr. over hobby's en liefhebberijen. 15.50 Menselijke weg wijzers, lezing over soiale raadslieden. 16.00 Nws. 16.02 Voor kleine bezetting: klassieke en moderne kamermuziek. 16.50 Spelen met taal. 17.00 Nickel odeon: progr. over films en filmers. NCRV: 17.45 Sportactualiteiten. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Voor de zie ken. 9.30 Lichte instrumentale muziek. 10.00 Nws. 10.03 Muziek bij de koffie. (11.00 Nws). NRU: 12.00 Nws. 12.03 De inwoners van Soestdijk praten gewoon tussen de platen door. KRO: 13.00 Nws. 13.03 Act. 13.08 Knalmuziek. 14.00 Nws. 14.03 Popmuziek. 15.00 Nws. 15.03 Whe re the action is. 16.00 Nws. 16.03 lORRrr rr.platenshow. 17.00 Nws. 17.02 Ac tualiteiten. 17.07-18.00 Draaijijofdraaiik: verzoekplatenprogramma. WOENSDAG 15 MEI 1968 DUITSLAND I 10.100 Nws. 10.05 Journaal (herh. van gisteravond). 10.20 Die Reisetasche, de- 18.00-18.05 Nws. (Regionaal pro gramma: NDR: 18.05 Act. 18.19 Jour naal. 18.53 Klaas Vaak. 19.00 Act. 19.26 (K) Die Abenteuer der Seaspray, film. 19.59 Progr.overzicht. WDR: Ueberraschungen in der Vitrine, film. 18.10 Dr. Kildare, feuilleton. Goedenavond. 18.30 Journaal. Landarzt Dr. Broek, TV-serie. Filmrep). 20.00 Journaal en weerbe richt. 20.15 Filmrep. 21.00 (K) Muzikaal amusementsprogr. 22.00 Humoristisch progr. 22.45 Journaal, commentaar en en weerbericht. 23.05 Discussie. 23.50 Journaal. DUITSLAND II 17.45 Nws en weerbericht. 17.50 Act en muz. 18.15 Lassie, TV-film. 18.50 De- zernat M, TV-serie. 19.27 Weerbericht. 19.30' Nws en act. 20.00 Der Tod des Handlungsreisenden, toneelstuk. Aansl.: nws. 22.00 Europees dagboek. 22.45 Nws, weerbericht en actualiteiten. TV- 18.05 TV- 18.25 19.10 19.40 Fonds Vorige late koers not. Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Ned. staffel! Nederland Nederland Nederland Nederland 1966-1 7 104A 104% 1968 6è 100A 100A 1966 61 98 98% 1967 61 98% 98% 1967 6 95A 95% 1965-1 51 93« 94 1964-1 51 90 9011 1964 5 88% 88% 1958 4è 88% 88% 1964 41 96% 96 A 1959 41 87 A 87 A 1963-1 41 8211 82A 1961 4 84% 84% 1953 31 80% 80% 1947 3* 71% 71% 1951 3ï 90% 90 1953 1-2 31 84 84% 1950 1-2 31 72% 7211 1954 1-2 31 74% 74% Ned. grootb. obi. 1946 3 83A 83% Ned. dollarlng. 1947 3 87 87% Bank v. N G. wnbJ. '57 6 96% 96 H id. 30-jar. 1958/'59 41 85% 85% H.V.A.-mijen ver. a. 121% 121% A.K.U. a. 84.90 84.9 Delimij. f. cert. 57 57.5 Hoogovens n.r.c.v.a. 119 119.5 Philips gem bezit v. a. 139.70 140.8 Unilever c.v.a 138.10 134.1 Kon. Zout-Organon 170.10 170.2 Dordtsche Petr. a 807 798 Kon Pe-T f. a 168.70167.6 H.A.L. a 78% 79 Java-China d n.r.c.v.a 144 146% K.L.M. a. 195.50196 Rotterd Lloyd a. 135 137Vi Scheepvaartunie a. 129% 121 Bk v Ned Gem 1967-1-2 61 101% lOlti Bk v. Ned Gem '67-1-2-3 61 99% 99% Bk v. Ned Gem 1965-1 6 95V« 95V< Bk v. Ned Gem '58-1-2-3 41 87 87 A Nat. bk v. mid kred '66 7 101 101 Nat. Investeringsb. 1965 53 94A 94 A Kr -Gron Hyp.b dw 6 92% 92% Alb Heyn wdlobl '55 4 1371/» British Petrol 1966 71 104% 104 Bijenkorf 6 97 96% Co-op Ned. r^paarbr 151 Ned Gasunie 1966 64 99% 99V: Ned. Gasunie 51 94% 94% Philips dlr 250 100 51 4 77% 77% Pegerr 1-2 1957 6 96% 96% Pgem 1957 6 96 96 Rott Rijn Pijpljnij. K.L.M. 15-jarig Ned. Spoorw. 57 1-2 Berghuizer Pap.fabr. Gelder Zonen v. Grasso's Kon. Mach-f. Meteoor beton Stokvis en Zonen ThomassenT)r.-Verbl. Alg. Bank Ned. Amrobank f 20,— a. Nationale Ned. cert. Ned. Credietb. aand. b. Ned. Middenstandsbank a. Slavenburg's Bank a Albert Heyn a. Amstel Br. qj.c.va Bergh en Jurg. f 250-1000 a. Blijdenst.-Will. f 1000 nreva Lucas Bols a. Bredero vast goed a. Bredero ver. bedr. n.r. c.v.a. Buhrmann-Tetterode a. Bijenkorf n.-r. c.v.a. Calvé n.r. c.v.a. Calvé com.pref.wd.nr. eert. Drentsch-overijs. houth. a. D.R.U. a. Edy emaille a. Elsevier uitgeversmij. a. Erdal mij. voor wasverw a. Excelsior metaalbuizen a. Fokker a. Gazelle rijwielfabriek a. Gelder (van) papier a. Gist-Brocades a. Grasso's kon. mach. fabr. a. Heineken's Bierbr. aand Holec aand Interratio aand Kon. Ned. Papierfabr. a Kon. Ned. Textielunie eert Krasnapolsky La. K.V T (kon ver tap.) aand Leidsche Wolspinnerij a Lips en Gispen eert. Meteoor Beton a. Misset. Uitgeversmij. a Naarden Chem. fabr a Naeff gebr. a. Nedap ned app.fabr aand Ned Ka bel fabrieken aand Me!le. wed J van aand Nvma n r c v a Niiverrtal-ten Cate a Over/ Gas, nat bez. v.a.f Pakhoed a. gisteren) 51 95 95 5 95% 95'/» 4i 90 90% 41 94 94 4i 87s/« 87% 51 90% 91 51 86 86 41 88 V« 881/» 41 103»/» a. 228% 228% 49.9 701 49.9 706 163% 163 91 90 174% 175 242 242.9 456 456 202 202 66% 65% 181.50 181.50 139% 139s/« 390 391 485 487 624% 628 911 903% 162 162 149 148 396% 399 77 79 371.5 370 559 559 61% 61 431 430 161'/» 162 108 109 728 728 142% 143 676 673% 155 160 376 3769 163 160 47% 47% 54 52.5 216% 216% 261 262 127 128% 123 125 322 322 579 580 178 192 143% 142% 304 304 390 394% 29 297» 79% 79% 96.5 96.5 97.50 96.2 Pal the a. 67% 67 Pont Houthanael a. 182 182% Reesink en Co. a. 164 160 Scheveningen Expl.mij.f. a. 25.10 25.1 Schokbeton aand. b. 198 195 Scholten Carton en Pap. a. 225 220 Schuppen Sajetfabriek a. 89'/» 89 Simon de Wit aand. b. 479 480 Technische Unie a. 294 294 Thomassen/Dr.-Verbl. f.a. 93.30 91.1 Twentsche Kabelfabriek a. 389 391 Ubbink-Davo a. 32 32 Unilever 1000 cert. 7cpr. a. 109% 110 Veenendaalsche stoomsp. a. 192 194 Ver. Machinefabrieken a. 170 170 Ver. Ned. Uitg. bedr. 158 158 Ver. Touwfabrieken c.v.a. 131 132 Vredestein Rubb.br c.v.a. 157 155% Vulcaansoort a. 58Vi 59 Wessanen's kon. fabr. a. 93.30 93.8 Wilton-Fyeno. Bronsw. a. 143% 144% Billiton le rubriek a. 925 Geldersche Tramwjnij a. 56'/s 58 H.BJ3. bel. depot 1-2 pb f. 817 819 Interbonds 1 pb L 635 635 Vastgoedbeifonds part. f. 625 629 Interunie f50 a. 193 193 Robeco f50 a. 238.50 237.3 Rolinco f. 206 205.5 Unitas f50 a.<404. 404 Ver Bezit v. 1894 f50 a. 106.60 106.1 Canadian Pac. Railw eert. 52% 52% Int Nickel Cy. Can cert 122% 121 Shell Can (10 a.) cert 26% 27 A.T.T 15-10a33-l/3d cert 51 50% Anaconda cert 45 45% Bethlehem Steel cert 30% 30% Chesapeake and Ohio cert 62% Cities Serv 10 a 10 dlr cert 49% 48 Douglas Aircraft cert 85'/2 85% Dupont d.n 10 a 5 dlr cert 164% 160 General Electric cert 92% 92 General Motors cert 83% 83% Kennecot* Copper cert 39.% 39% Phillips Petroleum cert 58% 58% R.C.A. cert. 53 52 Republic Steel cert. 43 43% Shell OU cert 67% 67% Standard Brands III ert 41Vs 41% IJ.S Steel (10) cert 40A 40% Wool worth cert 25% 25 A VOORBEI 'RSKOERS VAN HKI-» NMORGFN Kon. Olie 167.50, Unilever 133.50, Phi lips 141.50, Aku 84.90. AMSTERDAM, 14 mei Op een vrij ongeanimeerde effectenbeurs heeft Phi lips vandaag enige winst kunnen boe ken. Als gevolg van de gistermiddag ge publiceerde kwartaalcijfers is de note ring gedurende de onofficiële handel opgelopen tot boven de f 142, maar bij de opening van de markt viel vanoch tend een kleine reactie waar te nemen. Op f 141,50 werden zaken gedaan het geen ten opzichte van maandagmiddag een koersverbeterihg betekende van f 1,70. Van de andere internationale aande len stonden Kon. Olie en Unilever op nieuw onder druk. Unilever werd voor het eerst minus f 2,17 slotdividend ver handeld en hiermee rekening houdend ging de notering ongeveer f 1,80 naar beneden tot f 134,10. Kon. Olie verloor begin beurs ruim f 1 op f 167,60. De ove rige internationale aandelen lagen prijshoudend in de markt. In de scheepvaartsector was de stem ming licht verdeeld. In de cultuurafde ling gaf Amsterdam Rubber een ver dere vooruitgang te zien. De notering ging twee punten naar boven tot 62. De staatsfondsenmarkt was goed prijshou dend. Gedurende het verdere verloop van de beurs is de koers van de aandelen Philips nog iets gedaald, maar tegen het slot trok de koers weer aan. Bij het scheiden van de markt werd gehandeld op f 141,50 hetgeen resulteerde in een vooruitgang van f 1,70. Unilever ging f 1,40 lager van de markt op f 134,50 en Koninklijke Olie was f 1,- in reactie op f 167,70. In de eerste periode van de beurs la gen de claims Billiton zeer flauw in de markt. Gehandeld werd op f 10,10 tegen gistermiddag op f 11,30. DE STEEG Door enkele grotere incidentele opdrachten in 1965 en 1966 en de stagnatie van de groei in vele sectoren van het bedrijfsleven is de omzet van de Betonfabriek De Meteoor vorig jaar gedaald vah 192 tot 155 (op basis van het indexcijfer 1960 100). Hiertegenover stond echter een verla ging van de kosten, waardoor een be vredigende bruto marge werd behou den. In de afdeling standaardproducten is het aantal buitenlandse werknemers vermihderd. Het bruto resultaat is gestegen van f 1 216 047 tot f 7 970 255. Dit komt om dat in 1966 een voorziening voor Inde- co-Coignet werd getroffen. Deze deel neming heeft in 1967 de afschrijvingen nog niet kunnen verdienen. De Me teoor, die een belang heeft van 40 pet in het geplaatste kapitaal van f 2.5 miljoen van Indeco, is thans de voor ziening van f 3,5 miljoen aan het terug verdienen, „maar wij passen voor nieuwe arrangementen", zei de heer J. G. Drabbe, voorzitter van de raad Van cómmissariësèn,1 in een tóëhch- £ing óp het jaarverslag. Daarnaast heeft De Meteoor tegen over de hypotheeknemers van Indeco een garantieverplichting van f 2,6 mil joen. De directie verwacht niet voor deze garantie in de toekomst te worden aangesproken. Mocht dit onverhoopt toch het geval zijn, dan zitten in de waardering van de overige deelnemers voldoendere reserves. Na f 420 400 (in 1966 f 428 874) af schrijvingen. f 206 712 (f 371719) in trest en f 575 000 (nihil) voor belas tingen resteerde een winst voor De Me teoor van f 768.143 (f 415.454). Aan de jaarvergadering 30 mei wordt weer 8 pet dividend voorgesteld. De middelen van het bedrijf zijn vol doende voor de financiering in de naaste toekomst. Dit jaar zijn de be drijfsresultaten tot nu toe bevredigend. ALMELO De directie van Palthe verwacht dat 1968 een keerpunt zal be tekenen voor de resultaten van het con cern. Hiervoor zal de nieuwe fabriek in Almelo moeten zorgen, waar in augus tus het veredelingsbedrijf in exploitatie komt. In de eerste helft van 1967 heeft Palthe resultaten behaald, die slechter waren dan die van de overeenkomstige periode in 1966. In het tweede halfjaar vooral in het laatste kwartaal, werd een duidelijke verbetering merkbaar. Daar door liep het verlies terug van f 989.617 in 1966 tot f 683.506. Het exploitatiesaldo bedroeg f 1,40 (f 1,37) miljoen bij een omzet van f 41.6 (f 41,7) miljoen. Er werd f 1,92 miljoen afgeschreven en f 436.012 rente betaald. Van de opbrengst van de gebouwen in Almelo, die voor f 5 miljoen aan de ge meente werden verkocht, is f 2,5 mil joen ontvangen. AMSTERDAM De N.V. machine fabriek Stork/Jaffa te Utrecht (deeluit makend van V.M.F. Stork-Werkspoor) en de weegwerktuigenfabriek Alfra N.V. te Bladel hebben overeenstemming bereikt over een nauwe samenwerking, zo delen de directies van deze bedrij ven mede. Formeel wordt deze samenwerking bekrachtigd door de overdracht van al le aandelen van Alfra aan Stork-Jaffa. Het motief hiertoe is, dat beide onder nemingen. werkzaam zijn in de sector van de industriële weegtechniek. Stork-Jaffa heeft naast deze sector verschillende andere belangrijke ter reinen van specialisatie, terwijl Alfra alleen het terrein bestrijkt van wegen, doseren en automatiseren. Door de bun deling van krachten is het mogelijk op het gebied van de weegtechniek een slagvaardiger beleid te voeren. ZEEVAART Maatschappij Zeevaart wil het divi dend verhogen van 7 tot 10 procent. AMSTERDAM, 14 mei Contante prij zen: Londen 8.6518.65Ü; New York 3.62»3.623; Montreal 3.35ti3.36i'6; Pa rijs 73.37—73.42; Brussel 7.28—7.281; Frankfort 90.99—91.04; Stockholm 70.07- 70.12; Zürich 83.561—83.61}; Milaan 58.151—58.201; Kopenhagen 48.531 48.581; Oslo 50.691—50.741; Wenen 14.01Ï—14.02Ï; Lissabon 12.661—12.67%.

De Vallei | 1968 | | pagina 2